PDA

View Full Version : Eτοιμος για Bandit...?



kotsonas
29/06/2004, 06:29
Γεια σας φιλοι,:wave2:
ειμαι νεος στο site και θα ηθελα μια συμβουλη οσον αφορα στην αγορα μιας 400ρας μηχανης.
Τη μονη μηχανη που εχω καβαλησει περα απο απλα 100 παπια ειναι μια 750 BMW (street) οποτε
δεν εχω και μεγαλη πειρα σε θεματα συμπεριφορας διαφορετικων μηχανων.

Στοχευω σε μια Bandit 400 και θα ηθελα να μου πειτε ως πιας χρονιας μοντελο αξιζει να ψαξω
και σε τι επιπεδα τιμων μπορει να κυμαινονται τα μοντελα ως 97'.
Περα απο την bandit μου εχει γυαλισει και η CB400.
Μπορει κανεις να προτεινει μια απο τις δυο και να αναφερει και το λογο;:smilea:
Ευχαριστω για τη βοηθεια...

Κανένας
29/06/2004, 09:28
ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ
:rolleyes:
Μακριά από την χούντα του σαρακακη και από μοντέλα, που δεν εισήχθησαν
Πήγαινε ρώτα, πόσο έχουν τα όργανα του
Μακριά από τον ληστή, εκτός και θέλεις να σε ληστεύουν τα συνεργεία

Τόσες μηχανές υπάρχουν ...
:wacko:

cbanthropos
29/06/2004, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kotsonas
Μπορει κανεις να προτεινει μια απο τις δυο και να αναφερει και το λογο;:smilea:
Ευχαριστω για τη βοηθεια...

CB400 Super Four. Την εχω και μιλάω εκ πείρας. Θα συμφωνήσω με τον φίλο Navi οτι είναι ακριβά τα ανταλακτικά (φωτια οχι μονο ακριβα), αλλα αμα παρεις καλό CB400 δε θα θές ανταλακτικα :winka: (τουλαχιστον δεν θα χρειαστεις τιποτε σπουδαιο)
Η μηχανη ειναι σκυλι απο αξιοπιστια, ειναι ευκολη και ανετη στην οδηγηση, και ταξιδεύει μια χαρα. Αέρα πολύ θα φας στο ταξίδι, αλλα αυτο το έχουν όλα τα γυμνά.
Φρένα καλα, γκαζι αρκετο (στην κατηγορια της) κινητηρας λουλουδι.

Stergios69
29/06/2004, 11:15
Άκου τι λεει ο Navigator... Για μηχανάκια που εισήχθησαν βρίσκεις ανταλλακτικά πολλές φορές μέχρι και στα περίπτερα. Για τα άλλα μπορεί να χρειαστείς να τάξεις φανουρόπιτα.
Γιατί δεν παίρνεις ένα transalp 600 μεταχείρω που είναι χλιαρό μηχανάκι, πάει παντου δεν σπάει δεν χαλάει και έχει η μισή Ελλάδα (βλέπε μεταπώληση).
ΒΕΒΑΙΑ, πρέπει να μας πεις και τι σκοπεύεις να κάνεις με το μηχανάκι.

alex14
29/06/2004, 11:26
Κανενα απο τα δυο και ειδικα το Bandit.
Bandit = Ληστης (της τσεπης σου).
Την δικη μου τσεπη την ληστεψε για τα καλα αφου χτυπησε στροφαλο.
Στην περιπτωση σου θα κοιταζα κατι αλλο και μαλλον οχι τετρακυλινδρο.
Εγω προσφατα αγορασα ενα μεταχειρισμενο suzuki gs 500 για καθημερινη χρηση. Δεν εχει μεγαλη διαφορα απο το Bandit σε επιδοσεις αλλα ειναι τουλαχιστον αξιοποιστο και πολυ
οικονομικο σε servise και καυσιμο.
Εαν θελεις το πιστευεις, το Bandit εκαιγε πιο πολυ απο το gsxr 750 που εχω τωρα.

:nono:

kotsonas
30/06/2004, 02:43
Λοιπον με τη μηχανη σκοπευω σε μαλλον απλα πραγματα. Για ταξιδακια γυρω απο την Ξανθη. Για διαδρομες 50-60 χλμ. Δεν ειμαι ακομα σε θεση-διαθεση για κολπακια και τα λοιπα. Πρωτιμω προφανως μια μηχανη που να μην καιει του σκοτωμου αλλα κοντα στα 400cc. Σε στυλ μ'αρεσει τοσο η bandit οσο και η Bros. Αυτος ειναι ο λογος που δεν μ'αρεσει η transalp. Αυτος μαζι με τον παραγοντα τιμη.
Πληροφοριακα: μπορει κανεις σας να μου πει ποια η διαφορα της Bros με τις αλλες 400 της Honda. Δεν μπορω να εξηγησω γιατι ειναι αρκετα πιο φτηνη...

kotsonas
30/06/2004, 03:18
Φιλε μπορεις να μου πεις ποσο αγορασες την suzuki gs 500 και ποιου ετους ηταν;
Την ειχα σκεφτει αυτη τη μηχανη αλλα δεν ειχα ιδεα ποσο φτηνες βρισκονται μεταχειρισμενες. Οσον αφορα στις επιδοσεις και την καταναλωση καυσιμου τι εχεις να παρατηρησεις;

alex14
30/06/2004, 09:16
το gs το αγορασα 2200 ευρω, ειναι μοντελο '97 και εχει 35000 χλμ. Απο επιδοσεις ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Τελικη περιπου 190 (κοντερισια, 170-175 πραγματικα) ροπατος κινητηρας και πολυ οικονομικος. Η συντηρηση του ειναι πανευκολη και πολυ οικονομικη επισης.
Ο κινητηρας του εαν και εχει τις ριζες του στην δεκαετια του '80 ειναι αποδεδειγμενα τερας αξιοποιστιας και δυνατος (52 hp).
Εαν ενδιαφερεσαι, προσεξε γιατι πολλα μαγαζια πασαρουν μοντελα '90-'91 για '97-'98 κτλ.

sniper
30/06/2004, 11:33
ΣΦ είχα και δεν χρειάστηκα τίποτα.... ούτε βίδα...

Τώρα όσο για τα όργανα, είτε ρωτήσεις στον Σαρακάκη είτε δεν ρωτήσεις, την ίδια απάντηση θα πάρεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Εγώ τα είχα βρει 700 ευρώπουλα (καινούργια) μετά από 6 μήνες αναζήτησης (σε κάποιον π@ύστη έλλειπαν)....... (αν πάρεις SF να τα φιλάς σαν τα ματια σου - χωρίς όργανα πας συνέχεια με κόφτη στις 5-6.000 στροφές)

Το Bandit βγάζει διάφορα προβλήματα... κυρίως ηλεκτρικά, οπότε μακρυά...

:smokin:

ruyjin
01/07/2004, 13:55
φίλε αν έχεις αποφασίσει να πάρεις γυμνό στυλ cb-bandit-bros, πάρε cb δαγκωτό.
όχι επιδη έχω εγώ, αλλα και πιο καινούργιο είναι και πιο όμορφο και παρα πολύ καλή μεταπώληση, κάτι που πρέπει να προσέχεις σε κάθε αγορά μεταχειρισμένης μηχανής.

φιλικά..................

xifias
05/07/2004, 12:17
φιλε kotsona, αν σ αρεσει το gs 500 πηγαινε και αγορασε ενα χωρις δευτερη κουβεντα!

Ειναι αξιοπιστο και φθηνο και κανει τα παντα.Ειχα ενα 5 χρονια και το πουλησα 800ευρω , ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ

Δεν ειχα ποτε προβλημα εκτος απ την αβολη σελα του και το μαλακο μπροστινο.

Το μονο προβλημα τα τσιμπημενα ανταλακτικα του.Μας τα χαλασε ο παλιος καλος σφακιανακης