PDA

View Full Version : Podium



kaps
23/11/2006, 10:56
Μην παρασυρθείτε από το τίτλο....:D Την ΧΤΧ την πήρα μεταχειρισμένη και φοράει αυτά τα λάστιχα. Είναι κατακαίνουργια αλλά παρατήρησα πως σε μια αλλαγή πορείας σε βρεγμένο από ένα κηπάριο κομμάτι του δρόμου μου έκανε πέταγμα . Πήγα σε ένα λαστιχά και μου πρότεινε να ταλλάξω διότι αν και καινούργια εντούτοις είναι μόνο για τούμπες και ως γνωστόν κάτι τέτοιο πονάει :smilea: Εσείς τι λέτε ; Επιπλέον τι μου προτείνετε από λάστιχο να βάλω ;

kostisthegreek
24/11/2006, 01:02
Στο βρεγμένο ότι λάστιχα και νά ΄χεις θέλει προσοχή.

Αφού είναι καινούρια δούλεψά τα.

kaps
24/11/2006, 07:11
Διάβασα επάνω στο λάστιχο ένδειξη για 270 χμ όριο ταχύτητας . Τα λάστιχα είναι καινούργια αλλά μου συνέβη το εξής και με ανησύχησε . Οταν πρωτοπήρα τη μηχανή ανέβηκα μια Συγγρού με ένδειξη για λιγο στο κοντέρ 160 . Κανένα πρόβλημα όλα ευθεία και καλά. Ωστόσο σε χαμηλές ταχύτητες και ελιγμούς ένοιωθα το τιμόνο να είναι σφιγμένο . Του λάσκαρα λίγο τα ρουλεμάν και δούλεψε αρκετά καλά . Κάποια στιγμή που ανέβαινα Ε.Ο στα 150 χμ άρχισε να μου κάνεθ ταλάντωση από μπροστά και όσο έριχνα της ταχύτητα τόσο αυτή έγινε εντονότερη μέχρι που έπεσα κάτω από τα 140 και σταμάτησε . Τότε πήγα σε ένα λαστιχά και κάτι μου είπε πως τα λινά της είναι κορδόνια και όχι σύρματα , δεν το κατάλαβα καλά ....Κατά τα άλλα τα λάστιχα τα πιάνεις τα βλέπεις και είναι του κουτιού .. Μήπως λέω με τα ρουλεμάν να έκανα λαλακία και τα έχω ξεσφίξει πιο πολύ απο ότι πρέπει ;

Baron_MinhauZen
24/11/2006, 09:24
Τι εννοείς ξεσφιξες το ρουλεμαν; ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ; κοιτα να σου μείνει το τιμόνι στα χέρια με καμια 100αρα χλμ...!!!

Τώρα για το λάστιχο, παίζουν πολλοί παράγοντες...

Κρύο λάστιχο, το πίεσες πολύ, είναι καινούργιο και άστρωτο, Χάλια άσφαλτος (υπάρχει τέτοια στην ελλάδα άραγε;;;), στραβο λάστιχο από το τρόπο αποθήκευσης. κλπ.


ΑΥΤΑ.

kaps
24/11/2006, 10:16
Οχι απλά του ξέσφιξα μισή διαδρομή . Τα λάστιχα δεν ήταν κρύα αφού ερχόμουν από απόσταση 10 χμ . Αυτό που μπορώ να πω είναι πως η άσφλατος πράγματι δεν είναι η καλύτερη αλλά με το ΧΤ 600 Ε που είχα δεν είχα τέτοιες ταλαντώσεις . Βέβαια άλλο να φορά ζάντα 21 ιντσών μπροστά και άλλο 17 .

Julius
24/11/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Διάβασα επάνω στο λάστιχο ένδειξη για 270 χμ όριο ταχύτητας . Τα λάστιχα είναι καινούργια αλλά μου συνέβη το εξής και με ανησύχησε . Οταν πρωτοπήρα τη μηχανή ανέβηκα μια Συγγρού με ένδειξη για λιγο στο κοντέρ 160 . Κανένα πρόβλημα όλα ευθεία και καλά. Ωστόσο σε χαμηλές ταχύτητες και ελιγμούς ένοιωθα το τιμόνο να είναι σφιγμένο . Του λάσκαρα λίγο τα ρουλεμάν και δούλεψε αρκετά καλά . Κάποια στιγμή που ανέβαινα Ε.Ο στα 150 χμ άρχισε να μου κάνεθ ταλάντωση από μπροστά και όσο έριχνα της ταχύτητα τόσο αυτή έγινε εντονότερη μέχρι που έπεσα κάτω από τα 140 και σταμάτησε . Τότε πήγα σε ένα λαστιχά και κάτι μου είπε πως τα λινά της είναι κορδόνια και όχι σύρματα , δεν το κατάλαβα καλά ....Κατά τα άλλα τα λάστιχα τα πιάνεις τα βλέπεις και είναι του κουτιού .. Μήπως λέω με τα ρουλεμάν να έκανα λαλακία και τα έχω ξεσφίξει πιο πολύ απο ότι πρέπει ;



file kaps den ksero ean to exei sparei xamparei alla ALLO pragma h motosykleta kai ALLO pragma to podilato file


h motosykleta gia na sfyxtei o leimos me ta rouleman klp thelei analoga me ton kataskeyasth sygkekrimeni ropi kai den to kanei opoiosdipote kai me otidipote ergaleio

pigene thn synergeio na sthn koitaksoune .-

banditgr
24/11/2006, 21:52
kala xalaroste...ton laimo xalarose ligo...den ekane rektifie me katsavidi!Exete dei polous mastores dialdi na sas ton sfigoun me dinamoklido?
Pigene se ena lastixa na sou kanei mia zigostathmisi ston mprostino na deis an kati den paei kala me to lastixo sou.Alios mporei na einai polla.....apo stravomeno pirouni mexri kai i odigisi sou