PDA

View Full Version : καλυτερη προταση για ποδηλατο με 200 ευρω?



Σελίδες : [1] 2

675
23/11/2006, 15:47
εχω 200 ευρωπουλα και λεω να χτυπησω ενα ποδηλατακι...:smokin:

μπορω ν ακουσω καλες προτασεις για καλη αγορα στα λεφτα αυτα...
θα μ ενδιεφερε κατι σε φουλ σασπενσιον με το "χιαστο" σκελετο...

κι αν γινοταν κι αλλουμινιο στα λεφτα αυτα (μη βαρατε):lol:

και αν ξερετε καποιο καλο ποδηλαταδικο...

θενκς:beer:

Cpt. Haddock
23/11/2006, 15:54
200 ευρω αδερφέ δύσκολο...

Ενδεικτικά το GT arrowhead που έχω το είχα πάρει το '98 180,000 δρχ....

(mtb)

Πήγαινε στην 3ης Σεπτεμβρίου στον Γατσούλη

Επίσης υπάρχει και ένα φόρουμ ποδηλατικό (δε θυμάμαι το λινκ) ψάξε και βρες το, μπορεί εκεί να χτυπήσεις καμια καλή ευκαιρία

:wave2: :wave2:



(για 1000άρι δεν πήγαινες αρχικά; :look: )

gojakla
23/11/2006, 15:56
Υπάρχει και αυτό... :D


70299

675
23/11/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


(για 1000άρι δεν πήγαινες αρχικά; :look: )

θα παρω για αρχη ενα ποδηλατακι και στη πορεια μετα απο καμια δεκαετια θα φθασουμε και στο χιλιαρι....
:lol: :rotflmao: :rotflmao:

οχι ρε συ για 600αρι το παω και κανω οικονομιες αλλα μου ρθαν ουρανοκατεβατα 200 ευρωπουλα...εσπασε και το κιβωτιο στο προηγουμενο ποδηλατακι οποτε το πηρα αποφαση...:winka:

Cpt. Haddock
23/11/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
εσπασε και το κιβωτιο στο προηγουμενο ποδηλατακι


ΤΟ ΠΟΙΟ; :eek: :eek: :eek:

675
23/11/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ΤΟ ΠΟΙΟ; :eek: :eek: :eek:

που λεει ο λογος ρε...
τχυτητες...
τα παιξανε:wave2:

675
23/11/2006, 16:39
:D


70300

Cpt. Haddock
23/11/2006, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
:D

Ποδήλατο με την ανάρτηση πίσω είναι καλό για downhill

Αλλιώς στο δρόμο το πάνω-κατω σου κόβει πολύ δρόμο και κουράζει

:wave2: :wave2: :wave2:

Xrider
23/11/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποδήλατο με την ανάρτηση πίσω είναι καλό για downhill

Αλλιώς στο δρόμο το πάνω-κατω σου κόβει πολύ δρόμο και κουράζει

:wave2: :wave2: :wave2:
Einai polu sklires oi anarthseis.


To podilato mou!:D


70303

675
23/11/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Einai polu sklires oi anarthseis.


To podilato mou!:D

ποδηλαταρα!!:a23: :a23: :a23: :a01: :a01: :a01: :a01:

675
23/11/2006, 17:53
λοιπον το dss θα παρω τελικα το αποφασισα!!:smokin:

kostisthegreek
24/11/2006, 00:45
Πιστεύω αγοράζοντας ποδήλατο να μην αρχίσεις μετά από λίγες μέρες να ψάχνεις για βελτίωση και να ρωτάς τι μηχανή να του βάλεις...:lol:

Cpt. Haddock
24/11/2006, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
λοιπον το dss θα παρω τελικα το αποφασισα!!:smokin:

Εγώ σου είπα πάντως


Μη λές μετά, δεν τρέχει με κουράζει κλπ

:wave2: :wave2:

Δες στο φόρουμ που σου είπα για κανένα GT (ή πηγαινε στον Γατσούλη)

:smokin:

620
24/11/2006, 09:09
Gia des kai ayto


70327

ruyjin
24/11/2006, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποδήλατο με την ανάρτηση πίσω είναι καλό για downhill

Αλλιώς στο δρόμο το πάνω-κατω σου κόβει πολύ δρόμο και κουράζει

:wave2: :wave2: :wave2:

εχει δικιο, ακουσε τον
η πισω αναρτηση ειναι μονο για κατεβασμα
αλλιως κουραζει

η μονη περιπτωση αν θυμαμαι καλα ειναι οταν υπαρχει πισω αναρτηση και εχει τη δυνατοτητα να κλειδωνει και να απενεργοποιειται, αλλα μετα παμε για πολλα γκαφρα

Desperado
24/11/2006, 18:25
Κι εγώ φίλε θα έλεγα να πας για κανένα hardtail , τα full suspension σε αυτά τα λεφτά είναι ψιλοχάλια.... Για να πάρεις καλό full με δυνατότητα κλειδώματος τις πίσω ανάρτησης ανεβαίνεις πολύ!!! εξάλλου τι να το κάνεις? μόνο για downhill ,όπως σωστά είπαν οι προλαλήσαντες , κάνει. Πάρε ένα hardtail και δεν θα το μετανιώσεις, κάνει τα πάντα!!!! Καλές προτάσεις είναι GT, ideal, orbea κ.λ.π. μπες και www.cyclist.gr και ψάξε καλα το πολύ ενημερωμένο τους forum:wave2:

island
24/11/2006, 18:30
για δες και αυτό


70358

675
24/11/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Πιστεύω αγοράζοντας ποδήλατο να μην αρχίσεις μετά από λίγες μέρες να ψάχνεις για βελτίωση και να ρωτάς τι μηχανή να του βάλεις...:lol:

:rotflmao: προς θεου!

675
24/11/2006, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Κι εγώ φίλε θα έλεγα να πας για κανένα hardtail , τα full suspension σε αυτά τα λεφτά είναι ψιλοχάλια.... Για να πάρεις καλό full με δυνατότητα κλειδώματος τις πίσω ανάρτησης ανεβαίνεις πολύ!!! εξάλλου τι να το κάνεις? μόνο για downhill ,όπως σωστά είπαν οι προλαλήσαντες , κάνει. Πάρε ένα hardtail και δεν θα το μετανιώσεις, κάνει τα πάντα!!!! Καλές προτάσεις είναι GT, ideal, orbea κ.λ.π. μπες και www.cyclist.gr και ψάξε καλα το πολύ ενημερωμένο τους forum:wave2:

θα κανω και τεστ drive και θα σας πω...:winka:

makis206
24/11/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Κι εγώ φίλε θα έλεγα να πας για κανένα hardtail , τα full suspension σε αυτά τα λεφτά είναι ψιλοχάλια.... Για να πάρεις καλό full με δυνατότητα κλειδώματος τις πίσω ανάρτησης ανεβαίνεις πολύ!!! εξάλλου τι να το κάνεις? μόνο για downhill ,όπως σωστά είπαν οι προλαλήσαντες , κάνει. Πάρε ένα hardtail και δεν θα το μετανιώσεις, κάνει τα πάντα!!!! Καλές προτάσεις είναι GT, ideal, orbea κ.λ.π. μπες και www.cyclist.gr και ψάξε καλα το πολύ ενημερωμένο τους forum:wave2:

Συμφωνώ απόλυτα, θα προσθέσω όμως οτι τα συγκεκριμένα dual suspension ποδήλατα δεν κάνουν ούτε για downhill, είναι τόσο φτηνιάρικα που γίνονται αυτόματα κι επικίνδυνα σ'αυτό που λέμε downhill.

Η άποψή μου είναι οτι βγήκαν στο εμπόριο σαν ένα πολύ φτηνό dual suspension ποδήλατο για πολύ χαλαρές βόλτες σε χώμα και δρόμο χωρίς να σου προσφέρουν στην ουσία τίποτα αφού το αμορτισέρ τους είναι σχεδόν ανύπαρκτο απ'τη τόσο άθλια λειτουργία που κάνει..

Απ'την άλλη, για να πέσει ένα ποδήλατο διπλής ανάρτησης σε τόσο χαμηλή τιμή κάποια φάβα έχει ο λάκκος.:lol: Τι σημαίνει αυτό ;

-Κακής ποιότητας υλικά κατασκευής (ξέχνα το αλουμίνιο) που τα κάνει αυτόματα πολύ βαριά και σκουριάζουν μέχρι να πεις "τό'πλυνα" :lol:
-Κακής ποιότητας περιφερειακά (σασμάν, φρένα, ζάντες κλπ κλπ) που στην ουσία καταλήγουν σε κακή λειτουργία μεταξύ τους, σπάσιμο νεύρων κι αν είσαι και σπασίκλας σαν εμένα, μόνο περισσότερα έξοδα θα σου προσφέρουν αφού θα πηγαίνεις συνεχώς για αναβάθμιση περιφερειακών..:uplate:

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα για να σε βάλω λίγο περισσότερο στο κλήμα.

Έχουμε δύο ακριβώς τα ίδια ποδήλατα με τον ίδιο (σε υλικό κατασκευής) σκελετό και ακριβώς τα ίδια περιφερειακά, με μόνη διαφορά οτι το ένα απ'τα δύο έχει και πίσω ανάρτηση και υποθέτουμε οτι το hardtail κοστίζει 1000 ευρώ. Αυτόματα η τιμή του dual suspension ποδήλατου ξεπερνάει τα 1300-1400 ευρώ για πολλούς λόγους.

-Κόστος του πίσω αμορτισέρ
-Κόστος μελέτης για την κατασκευή του σκελετού
-Κόστος έξτρα ενίσχυσης για τον dual suspension σκελετό κλπ κλπ..

Όλα βέβαια είναι ανάλογα ακόμα και στο τι τύπου αμορτισέρ χρησιμοποιείται !

Ένα ποδήλατο που κοστίζει 250 ευρώ και έχει και πίσω ανάρτηση δεν μπορεί, παρά να χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του όλα τα φθηνά εξαρτήματα..

Το θέμα "ποδήλατο" είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι ακούγεται στην αρχή ειδικά σε κάποιον αρχάριο.

Γνώμη μου ; Πάρε ένα hardtail και προσπάθησε να ανεβάσεις λίγο το κόστος που , δώσε περίπου 300 ευρώ το λιγότερο. Πρόσεξε να έχει αλουμινένιο σκελετό και ψιλο-καλά περιφερειακά. Μία φορά θα το αγοράσεις.

Μη βιαστείς ν'αποφασίσεις. Σκέψου τι θα σε καλύψει απόλυτα με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος.
Εγώ άλλαξα 5 ποδήλατα μέσα σε δυο χρόνια μέχρι να καταλήξω σ'αυτό που ήθελα απ'την αρχή και το μόνο που κατάφερα είναι να χάσω λεφτά.:lol:

:beer: :beer:


70384

makis206
24/11/2006, 23:11
Ένα πολύ "τίμιο" για την τιμή του ποδήλατο είναι το Pro-Rider της Ideal, αν θυμάμαι καλά κοστίζει γύρω στο 300άρι.

Στο φέρνω σαν παράδειγμα θέλοντας με μια εικόνα να σου δείξω τι περίπου εννοούσα με όλο το κατεβατό που έγραψα πριν λίγο.:lol:

Ρίξε μια ματιά στις συγκεκριμένες κατηγορίες ποδηλάτων αν βέβαια είναι αυτό το είδος που θα καλύψει τις ανάγκες σου.:winka:

Εταιρίες με παρόμοιες επιλογές είναι πολλές όπως η Ideal, η GT, η Orbea, η Peugeot που μετά από μεγάλη αποχή από το χώρο του ποδηλάτου ξαναμπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, η Giant, η Beretta (αν και σαν εταιρία είναι καλύτερη στις καραμπίνες:lol: ) και πολλές άλλες. Η τελική επιλογή είναι δική σου !

:beer: :beer:


70385

675
24/11/2006, 23:47
μακη χιλια ευχαριστω ρε φιλε για ολες τις πληροφοριες...

να σου πω παντος εχω καβαλησει dual suspension των 120 ευρω σε σουπερμαρκετ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :eyepop:

και ειλικρινα εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο την αναρτηση του!!!
δε μ αρεσε το κιβωτιο και το γεγονος οτι ηταν βαρυ...

ομως ολα τα υπολοιπα πολυ ικανοποιητικα ρε συ!
φρενα? μεχρι και εντο εκανε για τη πλακα κοκαλονε η πισω ροδα με το μισο πατημα...
πολυ μαματω...

και φαντασου πως ηταν ανωνυμο, απο σουπερ μαρκετ και φθηνο!
η αναρτισουλα του μ αρεσε γιατι σε σχεση με το hardtail mountain που εχω δε ποναει το κωλαρακι μου ρε συ στο δρομο...:lol:

επομενως φανταζομαι πως μ ενα ideal το πολυ 250 ευρω θα μουν υπερ-ικανοποιημενος...

τι εχεις να πεις?

675
24/11/2006, 23:51
και επισης ρε συ δεν μπορω να καταλαβω για εξηγησε μου γιατι ν μην εχεις και πισω μια αναρτισουλα να παιρνει τα μποσικα:sick:?

δηλαδη τι το πολυ καλυτερο θα χει το pro rider?

:sick:

675
25/11/2006, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Συμφωνώ απόλυτα, θα προσθέσω όμως οτι τα συγκεκριμένα dual suspension ποδήλατα δεν κάνουν ούτε για downhill, είναι τόσο φτηνιάρικα που γίνονται αυτόματα κι επικίνδυνα σ'αυτό που λέμε downhill.

Η άποψή μου είναι οτι βγήκαν στο εμπόριο σαν ένα πολύ φτηνό dual suspension ποδήλατο για πολύ χαλαρές βόλτες σε χώμα και δρόμο χωρίς να σου προσφέρουν στην ουσία τίποτα αφού το αμορτισέρ τους είναι σχεδόν ανύπαρκτο απ'τη τόσο άθλια λειτουργία που κάνει..

Απ'την άλλη, για να πέσει ένα ποδήλατο διπλής ανάρτησης σε τόσο χαμηλή τιμή κάποια φάβα έχει ο λάκκος.:lol: Τι σημαίνει αυτό ;

-Κακής ποιότητας υλικά κατασκευής (ξέχνα το αλουμίνιο) που τα κάνει αυτόματα πολύ βαριά και σκουριάζουν μέχρι να πεις "τό'πλυνα" :lol:
-Κακής ποιότητας περιφερειακά (σασμάν, φρένα, ζάντες κλπ κλπ) που στην ουσία καταλήγουν σε κακή λειτουργία μεταξύ τους, σπάσιμο νεύρων κι αν είσαι και σπασίκλας σαν εμένα, μόνο περισσότερα έξοδα θα σου προσφέρουν αφού θα πηγαίνεις συνεχώς για αναβάθμιση περιφερειακών..:uplate:

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα για να σε βάλω λίγο περισσότερο στο κλήμα.

Έχουμε δύο ακριβώς τα ίδια ποδήλατα με τον ίδιο (σε υλικό κατασκευής) σκελετό και ακριβώς τα ίδια περιφερειακά, με μόνη διαφορά οτι το ένα απ'τα δύο έχει και πίσω ανάρτηση και υποθέτουμε οτι το hardtail κοστίζει 1000 ευρώ. Αυτόματα η τιμή του dual suspension ποδήλατου ξεπερνάει τα 1300-1400 ευρώ για πολλούς λόγους.

-Κόστος του πίσω αμορτισέρ
-Κόστος μελέτης για την κατασκευή του σκελετού
-Κόστος έξτρα ενίσχυσης για τον dual suspension σκελετό κλπ κλπ..

Όλα βέβαια είναι ανάλογα ακόμα και στο τι τύπου αμορτισέρ χρησιμοποιείται !

Ένα ποδήλατο που κοστίζει 250 ευρώ και έχει και πίσω ανάρτηση δεν μπορεί, παρά να χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του όλα τα φθηνά εξαρτήματα..

Το θέμα "ποδήλατο" είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι ακούγεται στην αρχή ειδικά σε κάποιον αρχάριο.

Γνώμη μου ; Πάρε ένα hardtail και προσπάθησε να ανεβάσεις λίγο το κόστος που , δώσε περίπου 300 ευρώ το λιγότερο. Πρόσεξε να έχει αλουμινένιο σκελετό και ψιλο-καλά περιφερειακά. Μία φορά θα το αγοράσεις.

Μη βιαστείς ν'αποφασίσεις. Σκέψου τι θα σε καλύψει απόλυτα με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος.
Εγώ άλλαξα 5 ποδήλατα μέσα σε δυο χρόνια μέχρι να καταλήξω σ'αυτό που ήθελα απ'την αρχή και το μόνο που κατάφερα είναι να χάσω λεφτά.:lol:

:beer: :beer:

ποσο παει το ποδηλατακι στη φοτο της συγκεκριμενης απαντησης?

makis206
25/11/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
και επισης ρε συ δεν μπορω να καταλαβω για εξηγησε μου γιατι ν μην εχεις και πισω μια αναρτισουλα να παιρνει τα μποσικα:sick:?
δηλαδη τι το πολυ καλυτερο θα χει το pro rider?
:sick:

Όπως σου είπα και πριν, το θέμα "ποδήλατο" είναι τεράααΑΑΑαααστιο..:lol:
Θα στο πω όσο πιο απλά γίνεται.

Όταν με ένα ποδήλατο με πίσω ανάρτηση χρειαστεί να ανέβεις μία ανηφόρα, όσο χαλαρή κι αν είναι, η μισή δύναμη που βάζεις στο πετάλι για να κινηθείς εκτονώνεται στο πίσω αμορτισέρ και όχι στη ρόδα που είναι το ζητούμενο, αυτό δηλαδή που θα σου δώσει την ώθηση να κινηθείς αξιοπρεπώς κόντρα στην ανηφόρα που σου λέει "για καμ του δώθε":lol:

Αυτό βέβαια είναι ένα πρόβλημα το οποίο μειώνεται σημαντικά όταν έχουμε ένα ακριβό ποδήλατο με ένα ακριβό και μελετημένο πίσω σύστημα ανάρτησης για να δουλέψει σωστά σ'αυτές τις συνθήκες. Υπάρχουν πίσω αμορτισέρ που κλειδώνουν. Υπάρχουν άλλα συστήματα στο δούλεμα μιας πίσω ανάρτησης στα οποία το αμορτισέρ δεν απορροφάει καθόλου απ'την "ροπή" που βάζεις κατά το πεταλάρισμα που κάνεις στο πετάλι σου, ειδικά σε έναν ανήφορο που χρειάζεσαι άμεσα τη δύναμη που βάζεις στα πόδια σου !

Εδώ βέβαια μιλάμε για ποδήλατα που κοστίζουν από 1000άρικο και πάνω. Φαντάσου οτι για να αγοράσεις ένα σωστό πίσω αμορτισέρ για ένα ποδήλατο θα χρειαστεί να ξοδέψεις το λιγότερο 300 ευρώ. Μόνο για το αμορτισέρ με το ελατήριό του ! Τι ανάρτηση να έχει λοιπόν ένα ποδήλατο που κοστίζει ολόκληρο 250 ευρώ..;

Για τα φρένα θα σου πω οτι δεν αρκεί απλά να πατάς τη μανέτα και να κάνεις έντους. :lol:
Είναι και η αίσθηση που σου προσφέρει στο φρενάρισμα αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τις απαιτήσεις που έχει ο ποδηλάτης..:winka:

Το δικό μου ποδήλατο κοστίζει όσο ένα CBR-125:lol: αρκεί όμως να σου πω οτι η μπροστινή ανάρτηση κοστίζει 700-750 ευρώ μόνη της και η πίσω γύρω στο 500άρι. Είναι ένα ποδήλατο για freeride σε βουνά, ανέβα-κατέβα λόφους, κροκάλους, άλματα, λασπόλουτρα κλπ κλπ αλλά παραείναι extreme για βόλτες στην πόλη.

Το θέμα "ποδήλατο" είναι τεράστιο και κάτι περισσότερο απ'ότι φαντάζεσαι.:rotflmao:

:beer: :beer:


70405

Vasilis_Strom
25/11/2006, 09:36
Ρε αλήτη maki τι κάθεσαι και λες στο παιδί, θες να τον δελεάσεις και να μπλέξει στα σκοτεινά και δύσκολα μονοπάτια της ποδηλασίας. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πραγματικά πάντως με 200? δεν αξίζει να πάρεις κάποιο fs θα είναι φτηνό σε όλα του και θα είναι και αρκετά βαρύ. :winka:

Δώσε κάτι παραπάνω για ένα hard tail και φρόντισε να έχει καλό πλαίσιο και ας είναι φτηνά τα περιφερειακά του. Αν σου αρέσει τελικά η ποδηλασία και κολλήσεις θα έχεις μια καλή βάση (πλαίσιο) και από εκεί και πέρα θα χτίσεις όσο θες (περιφερειακά). Πάνω απ’ όλα δοκίμασε το ποδήλατο να δεις αν σου κάθεται καλά.

:wave2: :wave2:

ΥΓ Πόση διαδρομή έχεις μπροστά και πίσω;

SeNNinhA
25/11/2006, 09:59
Λοιπόν

Η καλύτερη επιλογή στα 200-300Ε είναι ένα ποδήλατο ανεξαρτήτως μάρκας
α) χωρίς αναρτήσεις ΚΑΘΟΛΟΥ αλλά
β) με σκελετό ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ (ρώτα τα κιλά) και
γ) σύστημα ταχυτήτων SHIMANO κάποιο από τα μεσαία.

Η εμπρός ανάρτηση για να είναι αποδεκτή κοστίζει απο 350Ε και πάνω μόνη της (οι καλές 1000+).
Η πίσω ανάρτηση παίζει στις ίδιες τιμές. Η πίσω ανάρτηση πως είπαν και άλλοι σε κουράζει αφάνταστα ακόμη και στο ίσιωμα και όλοι οι ποδηλάτες την κλειδώνουν εκτός από το downhill. Έχει τεσταριστεί από όλους μας σαν ερασιτέχνες και δεν τίθεται σε αμφισβητηση αυτό. ΟΧΙ πισω ανάρτηση.

Όλη η ευκολία είναι ο σκελετός. Όσο πιο ελαφρύς τόσο πιο εύκολο θα σου είναι. Μακριά από σιδερένια. Εκτος από βαριά είναι και άκαμτα και σου μεταφέρουν όλους τους κραδασμούς. Μακριά επίσης από περίεργα design διότι προστίθεται υλκό και βάρος στον σκελετό. Κλασικό τριγωνο λίγο να κατεβαίνει στην πλευρά της της σέλας είναι ΟΚ. Η σέλα είναι υποκειμενικό και ίσως σε καποια στιγμη να την αλλάξεις.

Οι ταχύτητες και η ποιότητά τους είναι θέμα. Μια μέση σειρά shimano είναι ΟΚ. Θα δεις μεγάλες διαφορές και θα συχτηρήσεις στις ανηφόρες όταν δεν θα μπαίνουν και θα σου τρώνε/σπάνε τα γρανάζια.

Άλλωστε το ποδήλατο είναι σαν το μηχανάκι. Η βάση είναι ο σκελετός. Όλα τα υπόλοιπα τα αναβαθμίζεις σιγά σιγά. Πρώτα την σέλα, μετά το τιμόνι (ίσως), μετά το σασμάν, μετά βαζεις ανάρτηση εμπρός, μετά αλλάζεις τα κέντρα τροχών και πετάλ με ελαφρύτερα, μετά τις ζαντες και μετά ξαναλλάζεις σκελετό και εχεις ενα ποδήλατο που κοστίζει όσο η μηχανή σου.

ΒΑΣΙΚΟ: μην πάρεις ποδηλατο απο Super Market κλπ. Πήγαινε σε καταστημα. Θα σε καθοδηγήσουν σωστά συνήθως για τις ανάγκες σου.

Υ.Γ. Τα ποδήλατα έχουν μεγέθη στους σκελετούς. Κάτσε πάνω και κοίτα το τιμόνι να σου πέφτει καλά στα χέρια. αν είναι πολύ κοντά ή πολύ μακρια θα σου είναι αφάνταστα κουραστικο. Μην σου πουλήσουν κάτι επειδή απλά αυτό έχον στο μαγαζί. Είναι υποχρεωμένοι να σου βρούν το σωστό μέγεθος κι ας περιμένεις λίγο να στο φέρουν. Ρώτα για το μέγεθος αυτούς. Αν δεν έχουν ιδεα πήγαινε σε κάποιον που να ηταν ποδηλάτης και ρώτα.

675
25/11/2006, 10:21
αααααααααααααααααα


με πεισατε!:lol:

hardtail me 200 euro λοιπον.....

ακουω:ZZZ:

Υ.Γ--->το pro rider παει στα 370:eyepop:

bored
25/11/2006, 11:35
το prorider πόοοοοσοοοοο;

θυμάμαι το 88? 89? αγόρασα το safari. 80 χιλιάρικα τότε... ακόμα ζει. φυσικά μόνο ο σκελετός έχει μείνει ίδιος, αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα. Εκεί που όλα τα μεταγενέστερα ψάχναν για το πηρούνι τους... :cool:

άραγε να το έφτιαχνα να του έβαζα αναρτησούλα μπροστά...;

675
25/11/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
το prorider πόοοοοσοοοοο;

θυμάμαι το 88? 89? αγόρασα το safari. 80 χιλιάρικα τότε... ακόμα ζει. φυσικά μόνο ο σκελετός έχει μείνει ίδιος, αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα. Εκεί που όλα τα μεταγενέστερα ψάχναν για το πηρούνι τους... :cool:

άραγε να το έφτιαχνα να του έβαζα αναρτησούλα μπροστά...;

το pro rider 370 ευροπουλα...:bigcry:

εχω απελπιστει τοσο απο τις τιμες ρε μαγκες που θα τα βροντηξω και με 135 θα παω να παρω απ το μαρινοπουλο!!!:lol:

bored
25/11/2006, 12:56
καλύτερα να μην πάρεις καθόλου, από το να πάρεις από το μαρινόπουλο. Θα σπάσει με το καλημέρα.

makis206
25/11/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Ρε αλήτη maki τι κάθεσαι και λες στο παιδί, θες να τον δελεάσεις και να μπλέξει στα σκοτεινά και δύσκολα μονοπάτια της ποδηλασίας. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δύσκολα ναι, σκοτεινά όχι ! Λασπωμένα ίσως ;:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
ΥΓ Πόση διαδρομή έχεις μπροστά και πίσω;

Αυτό πάει σε μένα ;:look:

170mm μπροστά και 195mm πίσω.

Ή είμαστε αλήτες ή δεν είμαστε !:smokin:

:lol: :beer: :lol:

675
25/11/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
καλύτερα να μην πάρεις καθόλου, από το να πάρεις από το μαρινόπουλο. Θα σπάσει με το καλημέρα.

οχι ρε συ!

ειναι καλουτσικο...το δοκιμασα κιολας!

σασμαν-φρενα shimano , μπρος πισω αναρτηση πολυ καλυτερο απο αυτο που ηδη εχω και πολυ βολικο....:winka:

675
25/11/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
απο αυτο που ηδη εχω

το οποιο ειναι σκουριασμενο 5ετιας mountain με προβληματα στο σασμαν...:sad:

kostisthegreek
25/11/2006, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Εγώ άλλαξα 5 ποδήλατα μέσα σε δυο χρόνια μέχρι να καταλήξω σ'αυτό που ήθελα απ'την αρχή και το μόνο που κατάφερα είναι να χάσω λεφτά.:lol:

:beer: :beer:


Εγώ ένα ποδήλατο είχα όλο κι όλο στη ζωή μου. Ενα 28άρι όταν ήμουν πιτσιρικάς, αλλά μ΄αυτά που έκανα...κάποια στιγμή...εντελώς ξαφνικά...το ένα ποδήλατο...έγινε δύο μισά ποδήλατα...:(

SeNNinhA
25/11/2006, 23:06
370E ακούγονται καλά.

Τα 200 είναι λίγα ακόμη και για απλό αλουμινένιο σκελετό. Και τα αλουμίνια έχουν κατηγορίες ανάλογα με την διαδικασία σκληρυνσης τους (πχ. σειρά 9000, 9100 κλπ).

Πήγαινε σε κανα δυο καταστήματα ποδηλάτων και δες τις επιλογές σου και μετά αποφασίζεις. ΟΧΙ ΣΕ SOUPERMARKET επιμένω.

Υ.Γ. shimano σασμάν έχουν τα περισσότερα αλλα ποιά σειρά?

675
25/11/2006, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
370E ακούγονται καλά.

Τα 200 είναι λίγα ακόμη και για απλό αλουμινένιο σκελετό. Και τα αλουμίνια έχουν κατηγορίες ανάλογα με την διαδικασία σκληρυνσης τους (πχ. σειρά 9000, 9100 κλπ).

Πήγαινε σε κανα δυο καταστήματα ποδηλάτων και δες τις επιλογές σου και μετά αποφασίζεις. ΟΧΙ ΣΕ SOUPERMARKET επιμένω.

Υ.Γ. shimano σασμάν έχουν τα περισσότερα αλλα ποιά σειρά?

πραγματικα ηταν καλο το σασμαν οπως μου ειπε και ο πατερας μ που ασχολιοταν απο μικρος..αλλα το κακο ειναι οτι μονο αυτο ειναι καλο....:lol:

επισης απορριπτεται τελικα η επιλογη σοθπερ μαρκετ γιατι πηγα σημερα και εμεινε ενα τελευταιο κομματι το οποιο ειναι λιγο σακατεμενο καθως ειναι απο αυτα που αφηναν εξω και στις βιτρινες για να τα βλεπει ο κοσμακις...

οποτε θα περασω δευτερα απο τον κασσιματη και το γατσουλη να ριξω ενα βλεφαρω και θα σας πω...:wave2:

675
25/11/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Εγώ ένα ποδήλατο είχα όλο κι όλο στη ζωή μου. Ενα 28άρι όταν ήμουν πιτσιρικάς, αλλά μ΄αυτά που έκανα...κάποια στιγμή...εντελώς ξαφνικά...το ένα ποδήλατο...έγινε δύο μισά ποδήλατα...:(


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και γω το ιδιο επαθα με το ποδηλατο που εδωσαν στη ξαδερφη μου δωρο απ το φροντιστηριο της, κατα την εγγραφη της στο νεο ετος:lol: :rotflmao:

Desperado
26/11/2006, 17:59
Επίσης πολύ καλή προταση είναι και το GT Avalanche 3 , έχει πολύ καλό αλουμινένιο σκελετό και καλούτσικα περιφερειακά, το μπροστινό του αμορτισερ είναι ρυθμιζόμενο, αυτό έχω κι εγώ κ είμαι σούπερ ευχαριστημένος , τιμή κοντά στα 330 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Πάντως ψάξε σε πολλά μαγαζιά σε διάφορες περιοχές γιατί πάιζει να βρεις σημαντικές διαφορές στις τιμές τους....
Α! και κάτι ακόμα, τα ποδήλατα των Σ/Μ είναι επιεικώς της πλάκας φίλε μου, εξάλλου το ποδηλατάκι είναι κάτι που μένει κ ποτέ δεν βγαίνει εκτός μόδας:cool:

possidi
26/11/2006, 20:37
Πουλαω το δικο μου!!!!!!!

Ειναι το IDEAL Axion σε μπλε χρωμα [εβαλα μια φωτο παρακατω σε κοκκινο που βρηκα προχειρα στο ιντερνετ] με δισκοφρενα μπρος πισω παρακαλω και σε αριστη κατασταση!

Δεκτος καθε ελεγχος και βολτα - τιμη συζητισιμη εννοειται...δεν θα τα χαλασουμε εκει αφου εχει αναλαβει η CBF μου τις καθημερινες μου εξορμησεις...

Στειλε πμ για τα περαιτερω.

Φιλικα,

Possidi


70552

675
26/11/2006, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Επίσης πολύ καλή προταση είναι και το GT Avalanche 3 , έχει πολύ καλό αλουμινένιο σκελετό και καλούτσικα περιφερειακά, το μπροστινό του αμορτισερ είναι ρυθμιζόμενο, αυτό έχω κι εγώ κ είμαι σούπερ ευχαριστημένος , τιμή κοντά στα 330 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Πάντως ψάξε σε πολλά μαγαζιά σε διάφορες περιοχές γιατί πάιζει να βρεις σημαντικές διαφορές στις τιμές τους....
Α! και κάτι ακόμα, τα ποδήλατα των Σ/Μ είναι επιεικώς της πλάκας φίλε μου, εξάλλου το ποδηλατάκι είναι κάτι που μένει κ ποτέ δεν βγαίνει εκτός μόδας:cool:

ρε συ 330 ειναι πολλα χρηματα...:sick:

675
26/11/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Πουλαω το δικο μου!!!!!!!

Ειναι το IDEAL Axion σε μπλε χρωμα [εβαλα μια φωτο παρακατω σε κοκκινο που βρηκα προχειρα στο ιντερνετ] με δισκοφρενα μπρος πισω παρακαλω και σε αριστη κατασταση!

Δεκτος καθε ελεγχος και βολτα - τιμη συζητισιμη εννοειται...δεν θα τα χαλασουμε εκει αφου εχει αναλαβει η CBF μου τις καθημερινες μου εξορμησεις...

Στειλε πμ για τα περαιτερω.

Φιλικα,

Possidi

εχεις πμ...αν και δε νομιζω να το δινεις στη τιμη του θεματος της συζητησης...:rolleyes: :p

GyPsy
27/11/2006, 11:26
Εάν είσαι κοντά στα Πατήσια πες μου να σου πω μαγαζί

που θα βρείς κάτι καλό...

675
27/11/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Εάν είσαι κοντά στα Πατήσια πες μου να σου πω μαγαζί

που θα βρείς κάτι καλό...

για πες μου φιλος:a55:

possidi
27/11/2006, 13:09
Φιλε elias_sgr,

Εχεις πμ και μην ανησυχεις για την τιμη...!!!

:D

Resistman
27/11/2006, 23:11
Ρε παιδες να ρωτησω και εγω κατι μιας και το κατεχετε το ρημαδι;

Ψαχνω ποδηλατο πολης ( φευγουμε απ το χωμα) αλλα για ταχυτητες τρελες και κλισεις οσο γινεται...

Μιλαμε λοιπον για ασφαλτο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θελω αγωνιστικο-σκυφτο( δεν ξερω και αν το λεω καλα). Τι μαρκα και μοντελο να κοιταξω; Απο περιφερειακα τι προσεχετε; Απο φραγκα κινουμαι κοντα στα 300 ευρα.


Thanks
:beer:

makis206
28/11/2006, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Ρε παιδες να ρωτησω και εγω κατι μιας και το κατεχετε το ρημαδι;
Ψαχνω ποδηλατο πολης ( φευγουμε απ το χωμα) αλλα για ταχυτητες τρελες και κλισεις οσο γινεται...
Μιλαμε λοιπον για ασφαλτο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θελω αγωνιστικο-σκυφτο( δεν ξερω και αν το λεω καλα). Τι μαρκα και μοντελο να κοιταξω; Απο περιφερειακα τι προσεχετε; Απο φραγκα κινουμαι κοντα στα 300 ευρα.
Thanks
:beer:

Χρειάζεσαι ένα ποδήλατο πόλης με μεγάλους 28άρηδες τροχούς (τα Mountain Bikes έχουν 26άρηδες), οι μεγαλύτεροι τροχοί σου δίνουν δυνατότητα για μεγαλύτερη μέση ωριαία ταχύτητα και αρκετή άνεση μέσα στο κομφούζιο της πόλης.

Υπάρχουν ποδήλατα σαν αυτό που σου δείχνω παρακάτω τα οποία διαθέτουν λαιμό με ρύθμιση ύψους και κλίσης ώστε να διαλέξεις την κατάλληλη στάση που θέλεις να έχει το σώμα σου πάνω σ'αυτό.:winka:

Όπως είπαμε και πριν, πρόσεξε να έχει αλουμινένιο σκελετό (δεν σκουριάζει, είναι πιο ελαφρύ το όλο σύνολο, λιγότεροι κραδασμοί του δρόμου στο σώμα σου) και περιφεριακά καλούτσικα για να συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους, συνήθως τα Shimano υπάρχουν τοποθετημένα σε κάθε καινούργιο ποδήλατο και είναι πολύ καλά και με μεγάλη αντοχή στο χρόνο.:winka:

Το συγκεκριμένο που σου δείχνω είναι ένα ποδήλατο trekking της Ideal, έχει ελαφρώς "τακουνάτα" στις άκρες και με χάραξη στο κέντρο λάστιχα αλλά έχεις τη δυνατότητα να τα αντικαταστήσεις με "καραφλά" για ακόμα περισσότερη άνεση στο επίπεδο οδόστρωμα.

Η τιμή του πρέπει να παίζει γύρω σ'αυτά που θέλεις να ξοδέψεις !

:beer: :beer:


70632

Julius
28/11/2006, 08:30
des edo man ...http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=1953



kai genikotera stis aggelies tha vreis metaxeirismena gyro sta xrimata poy theleis kai tha einai poly kala podilata

Resistman
28/11/2006, 09:36
Πω ρε παιδες χιλια ευχαριστω:beer:

Μια δυο ερωτησεις ακομα αν μπορειτε: πρεπει να προσεξω κατι στο στησιμο του; Να ζηταω μπροστινη αναρτηση ή οχι; Το trekking που εγραψες Μακη ειναι "τυπος" ποδηλατου ή μια κατηγορια της μοντελου της Ideal ;

Και παλι σας ευχαριστω

Cpt. Haddock
28/11/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Να ζηταω μπροστινη αναρτηση ή οχι;

ΝΑΙ!

Γιατί αλλιώς όλοι οι κραδασμοι μεταφέρονται στα χέρια και έπειτα στη μέση σου

:wave2: :wave2:

makis206
28/11/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Μια δυο ερωτησεις ακομα αν μπορειτε: πρεπει να προσεξω κατι στο στησιμο του; Να ζηταω μπροστινη αναρτηση ή οχι; Το trekking που εγραψες Μακη ειναι "τυπος" ποδηλατου ή μια κατηγορια της μοντελου της Ideal ;
Και παλι σας ευχαριστω

Το trekking είναι αυτός ο τύπος ποδηλάτων, είναι κατηγορίας δρόμου με δυνατότητα να κινηθούν και σε χαλαρό χωματόδρομο.:winka:

Το συγκεκριμένο είναι το Megisto της Ideal.:)

:beer: :wave2: :beer:

Cpt. Haddock
28/11/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το trekking είναι αυτός ο τύπος ποδηλάτων, είναι κατηγορίας δρόμου με δυνατότητα να κινηθούν και σε χαλαρό χωματόδρομο.:winka:

Το συγκεκριμένο είναι το Megisto της Ideal.:)

:beer: :wave2: :beer:



Οι γάλλοι έχουν τον όρο VTT = Velo tous terrains (ποδήλατα για κάθε έδαφος)

:wave2: :beer: :wave2:

Resistman
28/11/2006, 09:59
Ευχαριστω πολυ!!!Ακριβως αυτο ψαχνω λοιπον! Ισως βρω και κανα μεταχειρο που θα με βολευε απιστευτα.


Οποτε trekking ε; Τρεμετε 50αρια.....:evil: Πισω και σας εφαγα!


Σας ευχαριστω και παλι! Αν ο Αη Βασιλης μου φερει κανενα χαρτζηλικι καλο για να συμπληρωσω θα παω με κλειστα ματια να το παρω!

Αλλιως cpt, θα περασουμε απ το υποκαταστημα σας:D


( με το meeting τι εγινε ;:eyepop: )

Cpt. Haddock
28/11/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Αλλιως cpt, θα περασουμε απ το υποκαταστημα σας:D

Μπαααα... Τα έχουμε ανάγκη τα ιδρύματα; :evil: :evil:

πέρνα να κάνουμε μαζί ποδηλατάδα (να ξεσκουριάσει και το GT Aggressor που έχω)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
( με το meeting τι εγινε ;:eyepop: )

κ@λος γίναμε :lol: :lol: :lol:

Desperado
28/11/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπαααα... Τα έχουμε ανάγκη τα ιδρύματα; :evil: :evil:

πέρνα να κάνουμε μαζί ποδηλατάδα (να ξεσκουριάσει και το GT Aggressor που έχω)



κ@λος γίναμε :lol: :lol: :lol:
Πλάκα πλάκα δεν κανονίζουμε καμιά βόλτα για.....ψιλοσκουριασμένους???? Χαλαρά πράγματα!!!:D

Resistman
28/11/2006, 10:11
Θα ερθω με αλλους "ορους", οχι σαν πελατης:look: :p :p

Ωραιος συνδυασμος για βολτα: ενας πρωην μαλλιας-ημιαυτονομος του κ@λου, ενας τραπεζικος επισης πρωην μαλλιας, αλλος;;;:D

Για να μην σπαμαρω αλλο και με κραξουν με τα δικια τους οι ποδηλατοφιλοι, υποσχομαι βολτιτσα χαλαρη με το που θα το παρω και παμε οπου θελετε οποτε μπορειτε να νοιωσουμε λιγο ανθρωποι ρε αδερφε, να ξεσκουριασουμε

Ευχαριστω ξανα :beer: :beer:
:wave2:

villy
28/11/2006, 10:49
Και πάνω που νομίζεις ότι αποφάσισες.... :confused:
.
.
.
.
.
.
Έχω να σου κάνω μία πρόταση που θα ταράξει τα νερά :confused:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Τιμή συζητήσιμη :smokin: :lol:


70644

GyPsy
28/11/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
για πες μου φιλος:a55:

Λ.Ιωνίας 57 Κ. Πατήσια

8326094

Απο τον Κώστα

675
28/11/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Και πάνω που νομίζεις ότι αποφάσισες.... :confused:
.
.
.
.
.
.
Έχω να σου κάνω μία πρόταση που θα ταράξει τα νερά :confused:



.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Τιμή συζητήσιμη :smokin: :lol:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: το παιρνω!!!!! ποσα το δινεις????:rotflmao:

675
28/11/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Λ.Ιωνίας 57 Κ. Πατήσια

8326094

Απο τον Κώστα

θα παω μια τσαρκα:winka:

bored
28/11/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι γάλλοι έχουν τον όρο VTT = Velo tous terrains (ποδήλατα για κάθε έδαφος)
Εμένα το safari μου έλεγε "Α.Τ.Β. - All Terrain Bike" :cool:

πάει τώρα... 10 χρόνια έχω να το δω, ακόμα στο υπόγειο είναι :sad:

dirtbird
28/11/2006, 15:25
Δείτε και εδώ (http://www.cycles.peugeot.gr/) ..... :wave2: :wave2:

675
28/11/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δείτε και εδώ (http://www.cycles.peugeot.gr/) ..... :wave2: :wave2:

ωραιο linkακι:wave2:

675
29/11/2006, 22:14
mister possidi, περιμενω τις φωτο και το ποδηλατακι σου...:beer: :wave2:

Resistman
01/12/2006, 12:07
Πηγα σημερα και κοιταξα για trekking που λεγαμε...

Ολα καλα, αλλα

1)πολυ λεπτα λαστιχα ( κρατανε ρε αυτα; φρεναρουμε με ασφαλεια;Μηπως τα καραφλα και πιο πλατια ειναι πιο καλα, οποτε χρειαζεται εξ αρχης να τα βαλω; )

2) ο σκελετος μου φαινεται "αδυνατος". Καλω λαθος;

3) Απο αποψη σχεδιαστικη χανουν αρκετα σε σχεση με τα MTB

4) Δεν παιζουν δισκοφρενα σε μοντελα μεχρι 300 κ κατι ευρα. Υπαρχει προβλημα με αυτο ή ολα οκ;

5) Οσον αφορα τις ζαντες , πρεπει να ψαξω για "διπλες" ή δεν υπαρχει προβλημα και με τις απλες;


Αν καποιος ποδηλατας εχει διαθεση, ας κανει ενα κοπο..

Ευχαριστω και παλι:wave2:

makis206
01/12/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Πηγα σημερα και κοιταξα για trekking που λεγαμε...
Ολα καλα, αλλα
1)πολυ λεπτα λαστιχα ( κρατανε ρε αυτα; φρεναρουμε με ασφαλεια;Μηπως τα καραφλα και πιο πλατια ειναι πιο καλα, οποτε χρειαζεται εξ αρχης να τα βαλω; )
2) ο σκελετος μου φαινεται "αδυνατος". Καλω λαθος;
3) Απο αποψη σχεδιαστικη χανουν αρκετα σε σχεση με τα MTB
4) Δεν παιζουν δισκοφρενα σε μοντελα μεχρι 300 κ κατι ευρα. Υπαρχει προβλημα με αυτο ή ολα οκ;
5) Οσον αφορα τις ζαντες , πρεπει να ψαξω για "διπλες" ή δεν υπαρχει προβλημα και με τις απλες;
Αν καποιος ποδηλατας εχει διαθεση, ας κανει ενα κοπο..
Ευχαριστω και παλι:wave2:

Πάμε αριθμητικά λοιπόν :lol:

1) Τα λάστιχά τους κρατάνε μια χαρά αλλά τα καραφλά θα κρατήσουν σαφώς καλύτερα στις κλίσεις πάνω στο οδόστρωμα.

2) Ο σκελετός τους είναι αδύνατος σε σύγκριση πάντα με τα mtb γιατί ουσιαστικά δεν χρειάζονται την αντοχή που ένας σκελετός ποδηλάτου βουνού επιβάλλεται να έχει, θυμήσου, είναι ένα ποδήλατο πόλης, δεν κάνει παρα για χαλαρό μόνο χωματόδρομο και άσφαλτο !

3) Είναι στην κρίση του καθενός αλλά εγώ προσωπικά συμφωνώ μαζί σου, το σημαντικότερο που τα κάνει να δείχνουν πιο άσχημα είναι οι 28άρηδες τροχοί σε σχέση με τους 26άρηδες των mtb.:winka:

4) Δισκόφρενα δεν χρειάζονται σε τέτοια μοντέλα ! Μόνο βάρος θα πρόσθεταν αφού το φρενάρισμα που κάνουν τα απλά "παπουτσάκια" είναι υπέραρκετό σε ένα ποδήλατο πόλης.

5) Για τις ζάντες ισχύει το ίδιο με το 4 !:winka:

Να προτείνω άλλη μια λύση ;

Μπορείς να πάρεις ένα mtb και να του βάλεις καραφλά λάστιχα. Θα είναι λίγο πιο βαρύ σε σχέση με το trekking και οι μέσες ωριαίες θα πέσουν ελαφρώς λόγω 26άρηδων τροχών και πιο κοντού γραναζώματος, αλλά θα έχεις τη δυνατότητα να πηγαίνεις και στο βουνό τοποθετώντας του λάστιχα βουνού !:winka:

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
01/12/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Μπορείς να πάρεις ένα mtb και να του βάλεις καραφλά λάστιχα. Θα είναι λίγο πιο βαρύ σε σχέση με το trekking και οι μέσες ωριαίες θα πέσουν ελαφρώς λόγω 26άρηδων τροχών και πιο κοντού γραναζώματος, αλλά θα έχεις τη δυνατότητα να πηγαίνεις και στο βουνό τοποθετώντας του λάστιχα βουνού !:winka:

:beer: :beer:

Συμφωνώ

:beer: :beer:

makis206
01/12/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Συμφωνώ
:beer: :beer:

Λες να τον πείσαμε ; :look:


:lol: :lol: :beer: :lol: :lol:

dirtbird
01/12/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Μπορείς να πάρεις ένα mtb και να του βάλεις καραφλά λάστιχα. Θα είναι λίγο πιο βαρύ σε σχέση με το trekking και οι μέσες ωριαίες θα πέσουν ελαφρώς λόγω 26άρηδων τροχών και πιο κοντού γραναζώματος, αλλά θα έχεις τη δυνατότητα να πηγαίνεις και στο βουνό τοποθετώντας του λάστιχα βουνού !:winka:

:beer: :beer:

Δηλαδή θα είναι ένα ποδήλατο Super motard ?:wacko: :dizzy:

Cpt. Haddock
01/12/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δηλαδή θα είναι ένα ποδήλατο Super motard ?:wacko: :dizzy:

:a11: :a11:


:rotflmao:

makis206
01/12/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a11: :a11:
:rotflmao:

Mην το γελάς καθόλου !

Μπορείς να το πεις κι έτσι :cool:

:lol: :lol:


70921

Cpt. Haddock
01/12/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Mην το γελάς καθόλου !

Μπορείς να το πεις κι έτσι :cool:

:lol: :lol:

γαμώ τα ποδηλατάκια το scott μάστορα :beer: :beer: :beer:

αλλά με το GT μου σε ΕΧΩ! :evil: :evil: :evil: :evil: :smokin:




:lol: :rotflmao: :lol:

makis206
01/12/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γαμώ τα ποδηλατάκια το scott μάστορα :beer:
αλλά με το GT μου σε ΕΧΩ! :evil: :smokin:
:lol: :rotflmao: :lol:


Με είχες γιατί αυτό πήρε σουτ μόλις πήρα την επόμενη μπέμπα που μοιάζει με τράκτωρα δίπλα στο χρέπι σου !:evil:

Αλλά δεν έχω τώρα φωτό !:D

:lol: :rotflmao: :beer: :beer: :beer:

SeNNinhA
01/12/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Πηγα σημερα και κοιταξα για trekking που λεγαμε...

Ολα καλα, αλλα

1)πολυ λεπτα λαστιχα ( κρατανε ρε αυτα; φρεναρουμε με ασφαλεια;Μηπως τα καραφλα και πιο πλατια ειναι πιο καλα, οποτε χρειαζεται εξ αρχης να τα βαλω; )

2) ο σκελετος μου φαινεται "αδυνατος". Καλω λαθος;

3) Απο αποψη σχεδιαστικη χανουν αρκετα σε σχεση με τα MTB

4) Δεν παιζουν δισκοφρενα σε μοντελα μεχρι 300 κ κατι ευρα. Υπαρχει προβλημα με αυτο ή ολα οκ;

5) Οσον αφορα τις ζαντες , πρεπει να ψαξω για "διπλες" ή δεν υπαρχει προβλημα και με τις απλες;


Αν καποιος ποδηλατας εχει διαθεση, ας κανει ενα κοπο..

Ευχαριστω και παλι:wave2:


Όπως είπαν και πιο πάνω

1) τα καλύτερα λάστιχα για δρόμο είναι τα στενα των αγωνιστικών δρόμου αλλά στις ανωμαλίες κοπανάνε πολύ και στραβώνουν ζάντες. Οπότε αυτά που είδες είναι κάτι σαν την χρυσή τομή

2) Ο σκελετός είναι υπεραρκετός για την πόλη και αρκετός για γενικές βόλτες στο βουνό

3) Οπτικά είναι αρκετά πιο ασχημα αλλά όλα έχουν το τίμημά τους

4) Τα δισκόφρενα είναι γενικώς περιτά ακόμη και για ΜΤΒ. Προσθέτουν βαρος και αρχικά τοποθετήθηκαν γιατί μπορούν και φρενάρουν σε λάσπη ενώ τα απλά όχι. Δεν τα χρειάζεσαι. Λιγότερο βάρος είναι λιγότερος κόπος

5) διπλές ζάντες δεν χρειάζεσαι. Είναι κυρίως για downhill. Ακόμη κι αν κακοποιείς τις ζάντες σου σε πεζοδρόμια το πολύ πολύ να χρειάζεσαι ακτινοόγηση πιο συχνά.


Γενικά πάρε ένα ΑΠΛΟ ποδήλατο με ελαφρύ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΟ ΣΚΕΛΕΤΟ και όσο καλύτερο ΣΑΣΜΑΝ γίνεται. Τα υπόλοιπα είναι πολυτέλειες που με 200-300 ερώ δεν μπορείς να έχεις κι αν τις έχεις είναι κακιστης ποιότητας και δεν αξίζουν. Μάλιστα δεν αξίζουν ακόμη κι αν μπορείς να τις πληρώσεις γιατί δεν προσθέτουν κατι ιδιαίτερο στην καθημερινότητά σου.

Resistman
01/12/2006, 14:37
Τετοια εξυπηρετηση ουτε στο Kibubu!!!!! :rotflmao:


Ευχαριστω ρε!!

Ειμαι μεταξυ ενος σχετικα απλου trekking με προσθηκη καραφλων ελαστικων ( μετα την διασαφηνιση σου Μακη), αποδεχομενος την ασχημια τους :lol:

και ενος GT Avalanche, to 3.0 που το ειδα και μου φυγε το σκαλπ( και κανει +200Ε απ αυτα που υπολογιζα) !!!

Πανεμορφο ποδηλατο, αμεσως θα το περνα!




Ρωτησα για το αν αξιζει να παρω ΜΤΒ και να βαλω καραφλα και ο πωλητης καπως με απετρεψε, λεγοντας μου οτι το ΜΤΒ στην πολη υστερει σε ανεση και ταχυτητα και οτι θα ειναι σαν να βαζω σε τζιπακι σλικ λαστιχα.:bawl:


Μαλλον κλινω προς το ΜΤΒ λογω εμφανισης, περιφερειακων και σκελετου και ας παει στα κομματια η ανεση και η τελικη. Ή εισαι πορωμενος ή δεν εισαι.:lol:


Και παλι σας ευχαριστω ολους:beer:

( το ποδηλατακι στη φωτο μαμαει:D )

Julius
01/12/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Τετοια εξυπηρετηση ουτε στο Kibubu!!!!! :rotflmao:


Ευχαριστω ρε!!

Ειμαι μεταξυ ενος σχετικα απλου trekking με προσθηκη καραφλων ελαστικων ( μετα την διασαφηνιση σου Μακη), αποδεχομενος την ασχημια τους :lol:

και ενος GT Avalanche, to 3.0 που το ειδα και μου φυγε το σκαλπ( και κανει +200Ε απ αυτα που υπολογιζα) !!!

Πανεμορφο ποδηλατο, αμεσως θα το περνα!




Ρωτησα για το αν αξιζει να παρω ΜΤΒ και να βαλω καραφλα και ο πωλητης καπως με απετρεψε, λεγοντας μου οτι το ΜΤΒ στην πολη υστερει σε ανεση και ταχυτητα και οτι θα ειναι σαν να βαζω σε τζιπακι σλικ λαστιχα.:bawl:


Μαλλον κλινω προς το ΜΤΒ λογω εμφανισης, περιφερειακων και σκελετου και ας παει στα κομματια η ανεση και η τελικη. Ή εισαι πορωμενος ή δεν εισαι.:lol:


Και παλι σας ευχαριστω ολους:beer:

( το ποδηλατακι στη φωτο μαμαει:D )

kala o politis eithele na ksefortothei to city poy omologoumenos exoune "pesei" sthn agora



mhn masiseis pare MTB kai oute lastixa den xriazete na alakseis, me ta 1.90 pou forane ta perisotera ftina podilata kaneis thn douleia sou pantou kai malista poly kala

kai exeis thn dynatotita na pas kai se kana xoma


episeis megali simasia dose sto sosto megethos toy skeletoy man

dirtbird
01/12/2006, 14:50
Το δικό μου δλδ, δεν σας αρέσει? :smokin: (στουντιακή φωτό)


70927

Cpt. Haddock
01/12/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Τετοια εξυπηρετηση ουτε στο Kibubu!!!!! :rotflmao:

ώστε παμε και στο kibubu ε; :evil: :smokin:

Resistman
01/12/2006, 15:22
Αν δεν σπαμαρεις...δεν σου πανε καλα τα meeting:rotflmao:

Παω και σ αυτο....Χαλια σου λεω...χαλια...

( τρωμε..τρωμε..τρωμε...γεμιζουν..γεμιζουν...γεμιζουν...τα καλα του καπιταλισμου:rotflmao: )


Φευγεις με χοληστερινη 300 και το ματι γαριδα απ τις γαλατσιωτισσες :D


Julius, το 1.90 τι σημαινει ρε μαν;;;( ευχαριστω )

Julius
01/12/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Αν δεν σπαμαρεις...δεν σου πανε καλα τα meeting:rotflmao:



Julius, το 1.90 τι σημαινει ρε μαν;;;( ευχαριστω )



diastasi elastikou 1.25-1.50 einai ta slik-street gia to mtb, 1.90 ksekinane ta xomatina kai ftanoune se 2.50-2.70 + pou einai gia downhill freeride klp


vevaia vgenoune kati ksekarfota px 2.40 slik (san Supermoto tha einai to podilato)


opote me ena 1.90 xomatino demi lastixaki eisai mia xara

Cpt. Haddock
01/12/2006, 15:38
ρε brooo γμ τη τρέλα μου... :rolleyes:

θα αρχίσω πάλι να ξανασχολούμαι με τα ποδήλατα :cool:

(ζημιά μας έκαναν αυτοί οι δύο :sick: :hypnotize )

Resistman
01/12/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
diastasi elastikou 1.25-1.50 einai ta slik-street gia to mtb, 1.90 ksekinane ta xomatina kai ftanoune se 2.50-2.70 + pou einai gia downhill freeride klp


vevaia vgenoune kati ksekarfota px 2.40 slik (san Supermoto tha einai to podilato)


opote me ena 1.90 xomatino demi lastixaki eisai mia xara




Τωρα σ επιασα ο ασχετος:D .

Το 2.40 θα ειναι για να στριβεις σε κατηφορα της Πετρουπολης ξυνοντας πεταλια :rotflmao: :rotflmao:




ψιτ...cpt....ψησου να ξεσκουριασουμε και να φυγουν οι κοιλιες:D

Cpt. Haddock
01/12/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
ψιτ...cpt....ψησου να ξεσκουριασουμε και να φυγουν οι κοιλιες:D

μπορεί να είμαστε (πλέον) καπιτάλες...


ΑΛΛΑ ΚΟΙΛΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ! :mad: :D





ψήνομαι, ψήνομαι :bigcry: :bigcry: :beer:

makis206
01/12/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Μαλλον κλινω προς το ΜΤΒ λογω εμφανισης, περιφερειακων και σκελετου και ας παει στα κομματια η ανεση και η τελικη. Ή εισαι πορωμενος ή δεν εισαι.:lol:

Μην σε χαλάει και τόσο το mtb, για να πάρεις μια ιδέα στο περίπου της διαφοράς της ταχύτητας στο δρόμο φαντάσου οτι με ένα mtb με καραφλά λάστιχα θα κινείσαι με περίπου 22-25χλμ/ώρα μέση ταχύτητα ενώ με ένα trekking γύρω στα 27-30χλμ. Έχω κοντεράκι και τα έχω παρακολουθήσει αρκετά !

Έχε υπόψιν σου οτι τα νούμερα της μέσης ταχύτητας που σου έγραψα είναι μετρημένα κάνοντας πετάλι χαλαρής βόλτας κι όχι με δύναμη στα πόδια !:winka:

Η διαφορά δεν είναι μεγάλη οπότε αν γουστάρεις περισσότερο το mtb χτύπα το !

:beer: :beer:

makis206
01/12/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το δικό μου δλδ, δεν σας αρέσει? :smokin: (στουντιακή φωτό)

Μια χαρά είναι, η Peugeot είχε μια μεγάλη απουσία απ'το χώρο των ποδηλάτων και παλιότερα όταν ήμουν πιτσιρικάς ήταν τ'αγαπημένα μου.

Πλέον ξαναμπήκε πολύ δυναμικά στο χώρο με μια μεγάλη γκάμα ποδηλάτων και πιστεύω οτι θα συνεχίσει την πολύ καλή πορεία που είχε στο παρελθόν !

Άντε ξανακαλολάσπωτο :lol:

:beer: :beer:

makis206
01/12/2006, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε brooo γμ τη τρέλα μου... :rolleyes:
θα αρχίσω πάλι να ξανασχολούμαι με τα ποδήλατα :cool:
(ζημιά μας έκαναν αυτοί οι δύο :sick: :hypnotize )

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΚΑΙ ΑΝΕΤΟ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ/ΔΟΥΛΕΙΕΣ/ΨΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ !!!:evil:



ανάλογα πάντα τις αποστάσεις που διαννύεις καθημερινά:a13:


:lol: :beer: :lol:

Xrider
03/12/2006, 01:22
ELPIZO NA MHN PHRES AKOMA PODHLATO!!!! :uplate:

675
03/12/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
[SIZE=3]ELPIZO NA MHN PHRES AKOMA PODHLATO!!!! :uplate:

οχι ακομα!

γιατι???:confused: :confused: :confused: :dizzy:

Xrider
03/12/2006, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
οχι ακομα!

γιατι???:confused: :confused: :confused: :dizzy:

sou exo [SIZE=3]AFTOOO!!!! [/SIZE=3] :rotflmao: :rotflmao:


71114

675
03/12/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
sou exo [SIZE=3]AFTOOO!!!! [/SIZE=3] :rotflmao: :rotflmao:

ποσα το δινεις?

παιζει να το παρω σημερα?:lol:

Desperado
04/12/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman


και ενος GT Avalanche, to 3.0 που το ειδα και μου φυγε το σκαλπ( και κανει +200Ε απ αυτα που υπολογιζα) !!!

Πανεμορφο ποδηλατο, αμεσως θα το περνα!


)

Πάρτο φίλε με κλειστά μάτια!!!! είναι πολύ σούπερ ποδήλατο, πανέμορφο , ανθεκτικό και το αναβαθμίζεις κιόλας όποτε γουστάρεις!!!! Το έχω κι εγώ και είμαι απλά κατενθουσιασμένος!!!!!:beer: :beer:

675
04/12/2006, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Πάρτο φίλε με κλειστά μάτια!!!! είναι πολύ σούπερ ποδήλατο, πανέμορφο , ανθεκτικό και το αναβαθμίζεις κιόλας όποτε γουστάρεις!!!! Το έχω κι εγώ και είμαι απλά κατενθουσιασμένος!!!!!:beer: :beer:

μπορω να εχω ενα πληρες ονομα και μια τιμουλα???:look:

Desperado
05/12/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
μπορω να εχω ενα πληρες ονομα και μια τιμουλα???:look:

Το λέω πιο πάνω , GT avalanche 3.0, τιμή , εάν θυμάμαι καλά, κοντά στα 300 ευρώ πρέπει να πάιζει!!! Αγορασμένο από τον Γατσούλη.

Resistman
05/12/2006, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Το λέω πιο πάνω , GT avalanche 3.0, τιμή , εάν θυμάμαι καλά, κοντά στα 300 ευρώ πρέπει να πάιζει!!! Αγορασμένο από τον Γατσούλη.


Ποιο μοντελο ομως;

Εγω αυτο που ειδα εκανε 508 ευρω(!!!!) μοντελο 2007. Οχι οτι με νοιαζει η εκδοση, αλλα αν κυκλοφορει ακομα η προηγουμενη εκδοση, σιγουρα θα ειναι πιο φτηνη.

PriestBecause
06/12/2006, 00:11
IDEAL τελος


εχω το πρωτο Ideal Hillmaster που βγηκε με αναρτηση κ δισκοφρενο.Πρεπει να ημουν 15-16 χρονων και τωρα ειμαι εικοσι κ το ποδηλατο ειναι κομπλε.κ πιστεψε με εχει περασει πολλα.Αλματα σουζες(με εικοστη παρακαλω και καμια 20-30αρια χιλιομετρα) ενντο(και καλα) και τρελες καταβασεις(Μεχρι που σαβουριαστηκα για τα καλα...:p).

PriestBecause
06/12/2006, 00:14
Επισης πριν απο αυτο ειχα ενα Ideal Alpha και το εχω ακομα(αλλα θελει φτιαξιμο το τιμονι και το πιρουνι...καταραμενα αλματα...:sun: )

Gazof
06/07/2011, 00:14
Γεια σε όλους θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο για πολύ χαλαρή όμως χρήση λόγω χρόνου και λόγω πόνου στο δεξί γόνατο ενίοτε.. άρα δε θα πιεστώ ούτε το ποδήλατο ούτε εγώ.

60% σε άσφαλτο, 30 σε καλό χωματόδρομο και 10% σπάνια δλδ σε δύσβατο.

Χρήση 2 φορές τη βδομάδα το πολύ για 5-6 χλμ συνολικά. Οπότε και είπα να προτιμήσω κάτι τέτοιο http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-phoenix-shimano-26-mayro-asimi-9131?catNavId=153 , αλλά νομίζω ότι ούτε καν για τη χαλαρή μου χρήση δεν κάνουν αυτά.

Οπότε δε θα προβώ σε άμεση αγορά, θα δώσω +100 σε ένα μήνα όμως από τώρα με το καλό. Πάμε σε κάτι καλύτερο παρά να κατεβάζω καντήλια όλη την ώρα :beer:

Έχω δει αυτό εδώ http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_194&product_id=236

Ελαφρύ βλέπω πως είναι, έχει και μπροστινή ανάρτηση κάτι που το κρίνω απαραίτητο. Hi-ten διαβάζω πως είναι υλικό από χάλυβδα και είναι ανθεκτικό. Τα 15,9 κιλά μου φαίνονται καλά, τι λέτε?

Στον ένα μήνα που θα μεσολαβήσει θα αγοράζω τα περιφερειακά δλδ κανά κράνος, κανά παγούρι, λιπαντικό αλυσίδας, led κτλ κτλ..

Πείτε μου ότι μου κάνει το ποδήλατο αυτό γιατί πιο πάνω σε τιμή δεν πρόκειται να πάω, ήδη έχω φτάσει πολύ ψηλά για μία στο τόσο που θα το θέλω.

dond4le
06/07/2011, 09:50
Δεν ξερω ανα διαβασες ολο το θρεντ (ουτε και εγω αλλα σιγουρα κατι εχει γραφτει).

Τανκσ ειναι οχι ελαφρυ..........χαλυβδινος ποδηλατο στα περισσοτερα μερη του. Φρενα δεν εχει για χωματοδρομους και μονοπατια μονο για την πολη.

Αναρτηση,γραναζια ειναι μαπα και σε λιγο καιρο θα βλαστημας την ωρα κα την στιγμη.

Γνωμη μου ριξε και καμια ματια για μτχ σε διαφορα φορουμ η στο car.gr βαλε και ακομα ενα 50αρικο

συν απο το βαρυδι που σκεφτεσαι να παρεις και θα εχεις ενα πολυ ωραιο ελαφρυ με καλη αναρτηση

και μπορει υδραυλικα φρενο ποδηλατο να ευχαριστιεσαι να κανεις βολτα οχι να το σκεφτεσαι να το

παρεις.

schumifer
06/07/2011, 09:56
Ε ρε πού έχουμε φτάσει. Κάποτε ούτε οι σέλλες του ποδηλάτου μας δεν ήταν ελαστικές, τώρα πρέπει να σκάσουμε ένα μισθό για να έχουμε μάχιμες αναρτήσεις και φρένα...

gregogti
06/07/2011, 10:39
για απλες κοντινες βολτουλες μια στο τοσο εχει το carefour κατι mountain με 100 ευρω που ειναι μια χαρα .θα περασεις και 20 χρονια ανετα;) ;) ;)