PDA

View Full Version : Φορολογία για μηχανή?



gloum
23/11/2006, 17:13
Καλησπέρα παίδες (η καλημέρα..ανάλογα πότε διαβάσετε αυτο το θέμα)Είμαι ένας άμοιρος πρωη φοιτητίσκος που δεν κάνω φορολογική δήλωση. Ο πατέρας μου θέλει να αγοράσει μια μοτοσυκλέτα (FZ6-N) με την άδεια όμως στο όνομά μου.Γίνεται αυτό?Πως φορολογούνται αυτά?Ξέρω ότι δεν έχουν τεκμήριο διαβίωσης έχουν όμως τεκμήριο αγοράς?Κοινώς πρέπει να φανεί ότι την αγόρασε?

kakofonixx
23/11/2006, 18:05
go for it και μη το σκεφτεσαι...
Δεν τιθεται θεμα "ποθεν εσχες" στις μοτοσυκλετες.

Ειχα στο ονομα μου μεχρι τωρα δυο scooter και απο το καλοκαιρι ενα v-strom
Δηλωση δεν εχω κανει ποτε και δεν ειχα ποτε προβλημα με την εφορια :wave2:

SPORAKIAS
23/11/2006, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
go for it και μη το σκεφτεσαι...
Δεν τιθεται θεμα "ποθεν εσχες" στις μοτοσυκλετες.

Ειχα στο ονομα μου μεχρι τωρα δυο scooter και απο το καλοκαιρι ενα v-strom
Δηλωση δεν εχω κανει ποτε και δεν ειχα ποτε προβλημα με την εφορια :wave2:

+10000

εγω στην πρωτη μηχανη...που δεν ειχα ακομη φορ.δηλωση....ειχα παρει το δανειο απο την τραπεζα στο ονομα του πατερα μου...και η αδεια ηταν σε εμενα...αυτο θελει και λιγο πουστια απο το μαγαζατορα...:winka:

MUSTILI
24/11/2006, 08:11
Θελει να εχεις ΑΦΜ ωστε να βγει στο ονομα σου. Δεν θυμαμαι να πρεπει ντε και καλα να κανεις δηλωση.

Tigas
24/11/2006, 08:33
Και EVO να σου πάρει ο πατέρας σου εάν κάνει μέχρι 50.000 ευρώ δέν θα τον ρωτήσει κανείς που τα βρήκε :D

AFROPANTELOS
24/11/2006, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Καλησπέρα παίδες (η καλημέρα..ανάλογα πότε διαβάσετε αυτο το θέμα)Είμαι ένας άμοιρος πρωη φοιτητίσκος που δεν κάνω φορολογική δήλωση. Ο πατέρας μου θέλει να αγοράσει μια μοτοσυκλέτα (FZ6-N) με την άδεια όμως στο όνομά μου.Γίνεται αυτό?Πως φορολογούνται αυτά?Ξέρω ότι δεν έχουν τεκμήριο διαβίωσης έχουν όμως τεκμήριο αγοράς?Κοινώς πρέπει να φανεί ότι την αγόρασε?

Θα ειναι στο ονομα σου κανονικα και ο πατερας σου θα σου κανει δωρεα το ποσο της αγορας.

Ξερουν οι λογιστες.

Παρτην και καλοταξιδος.:beer: :beer: :beer:

argy_kap
24/11/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Και EVO να σου πάρει ο πατέρας σου εάν κάνει μέχρι 50.000 ευρώ δέν θα τον ρωτήσει κανείς που τα βρήκε :D

Για να ξέρετε, το όριο των ?50,000 είναι στην ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΉ ΑΞΙΑ του αυτοκινήτου και όχι σε αυτή που πληρώνουμε εμείς. Ένα αυτοκίνητο π.χ των 70,000 μπορεί, και συνήθως έχει, εργοστασιακή αξία γύρω στις 35,000....τα υπόλοιπα είναι αέρας....

gloum
24/11/2006, 09:38
Χίλια ευχαριστώ παίδες. Σήμερα το απόγευμα θα φύγω ζούπιτος σε μαγαζί να ρώτησω.

soundstorm
24/11/2006, 11:02
Μπορει να σου ερθει να κανεις φορολογικη δηλωση αν παρεις την μηχανη(εμενα μου ηρθε).Δεν δηλωσα εισοδημα και δεν πληρωσα τιποτα.Αλλα αν δηλωσει ο πατερας σου οτι σου εκανε δωρεα χρηματα,εκεινος θα φορολογηθει για αυτα.
Δεν τα ξερω και εγω καλα να σου τα πω,απλα μην δηλωσετε πουθενα οτι τα χρηματα ειναι δωρεα.

gian_nykt
24/11/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Για να ξέρετε, το όριο των ?50,000 είναι στην ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΉ ΑΞΙΑ του αυτοκινήτου και όχι σε αυτή που πληρώνουμε εμείς. Ένα αυτοκίνητο π.χ των 70,000 μπορεί, και συνήθως έχει, εργοστασιακή αξία γύρω στις 35,000....τα υπόλοιπα είναι αέρας....


:a013:

gloum
24/11/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
απλα μην δηλωσετε πουθενα οτι τα χρηματα ειναι δωρεα. ΄

Το έχω υπόψιν.Θα πάω να ρωτήσω στο μαγαζί για να είμαι σίγουρος:D

gloum
26/11/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
go for it και μη το σκεφτεσαι...
Δεν τιθεται θεμα "ποθεν εσχες" στις μοτοσυκλετες.



Βύνιος στην Μιχαλακοπούλου:Ναι υπάρχει πόθεν έσχες στις μοτοσυκλέτες
Βύνιος στην Καλλιθέα : Φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει
Μότο Πετσας: Aπ'ότι γνωρίζω δεν υπάρχει άρα μέχρι 1000 κυβικά δεν την δηλώνεις
Παπαγεωργίου στην Μιχαλακοπούλου :Δυστυχώς υπάρχει.
Εφοριακός σε ΔΟΥ Αγ. Παρασκευής :Δεν υπάρχει πόθεν έσχες στα μηχανάκια κάτω των 1000
Εφοριακός σε ΔΟΥ Χαλανδρίου : Yπάρχει για μοτό άνω των 500 άρα δηλώνεισ αγορά...

Nα σχολιάσω παραπάνω?:confused: :D

kakofonixx
26/11/2006, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Βύνιος στην Μιχαλακοπούλου:Ναι υπάρχει πόθεν έσχες στις μοτοσυκλέτες
Βύνιος στην Καλλιθέα : Φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει
Μότο Πετσας: Aπ'ότι γνωρίζω δεν υπάρχει άρα μέχρι 1000 κυβικά δεν την δηλώνεις
Παπαγεωργίου στην Μιχαλακοπούλου :Δυστυχώς υπάρχει.
Εφοριακός σε ΔΟΥ Αγ. Παρασκευής :Δεν υπάρχει πόθεν έσχες στα μηχανάκια κάτω των 1000
Εφοριακός σε ΔΟΥ Χαλανδρίου : Yπάρχει για μοτό άνω των 500 άρα δηλώνεισ αγορά...

Nα σχολιάσω παραπάνω?:confused: :D
Συμπερασμα...
Αν εισαι δημοτης Αγ.Παρασκευης και αγορασεις τη μηχανη απο το Βυνιο στην Καλλιθεα, δεν εχεις τραβηγματα με την εφορια
Αντιστοιχα αν εισαι δημοτης Χαλανδριου και την παρεις απο το Βυνιο στη Μιχαλακοπουλου, ουτε να το σκεφτεσαι
:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

blueblack
27/11/2006, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Για να ξέρετε, το όριο των ?50,000 είναι στην ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΉ ΑΞΙΑ του αυτοκινήτου και όχι σε αυτή που πληρώνουμε εμείς. Ένα αυτοκίνητο π.χ των 70,000 μπορεί, και συνήθως έχει, εργοστασιακή αξία γύρω στις 35,000....τα υπόλοιπα είναι αέρας....


EΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΩ.............

Γιά κάτι πού κοστολογείται στήν άγορά περίπου 63000 χιλιάδες......
μέ ένημέρωσαν πώς ή έργοστασιακή του άξία ήταν γύρω στίς 48500....καί μού
είπαν πώς δέν έχω πρόβλημα...
Όλοι γνωρίζουμε ότι μέχρι τίς 50000 έργοστασιακή άξία.....δέν ύπάρχει τεκμήριο άνεξαρτήτως
κυβικών καί όχήματος....
Άλλά τό ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ......είναι άλλη ίστορία,μή τά μπερδεύουμε λοιπόν.
Έκεί μπορεί νά έρθει ή πολιτεία.....ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ......καί νά ρωτήσει
ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ...???
Δέ γνωρίζω άν ύπάρχει μίνιμουμ ποσό τού πόθεν έσχες....
Ίσως συμβαδίζει μέ τό άφορολόγητο.....τίς 10000-11000.....??


ΥΓ.Kakofonix........:wave2:


:wave2: :wave2:

gloum
27/11/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Αν εισαι δημοτης Αγ.Παρασκευης και αγορασεις τη μηχανη απο το Βυνιο στην Καλλιθεα, δεν εχεις τραβηγματα με την εφορια
Αντιστοιχα αν εισαι δημοτης Χαλανδριου και την παρεις απο το Βυνιο στη Μιχαλακοπουλου, ουτε να το σκεφτεσαι
[/B]

Σωστός ο βάρδος...το χάος το ίδιο:beer:

dino809
27/11/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
EΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΩ.............

Γιά κάτι πού κοστολογείται στήν άγορά περίπου 63000 χιλιάδες......
μέ ένημέρωσαν πώς ή έργοστασιακή του άξία ήταν γύρω στίς 48500....καί μού
είπαν πώς δέν έχω πρόβλημα...
Όλοι γνωρίζουμε ότι μέχρι τίς 50000 έργοστασιακή άξία.....δέν ύπάρχει τεκμήριο άνεξαρτήτως
κυβικών καί όχήματος....
Άλλά τό ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ......είναι άλλη ίστορία,μή τά μπερδεύουμε λοιπόν.
Έκεί μπορεί νά έρθει ή πολιτεία.....ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ......καί νά ρωτήσει
ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ...???
Δέ γνωρίζω άν ύπάρχει μίνιμουμ ποσό τού πόθεν έσχες....
Ίσως συμβαδίζει μέ τό άφορολόγητο.....τίς 10000-11000.....??


ΥΓ.Kakofonix........:wave2:


:wave2: :wave2:



Από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, ΔΕΝ υπάρχει μινιμουμ ποσό που να απαλάσσεται από το πόθεν έσχες για την αγορά οποιουδήποτε τροχοφόρου. Επομένως το ποσό της αγοράς πρέπει να δηλωθεί στην επόμενη δήλωση και το όχημα να καταγραφεί στον κωδικό της δήλωσης που προβλέπεται γι αυτό με μηδενικό τεκμήριο δίπλα.

Το τεκμήριο διαβίωσης είναι άλλο, άσχετο θέμα.