PDA

View Full Version : Βιδα σε λαστιχο



suzukimaniac
25/11/2006, 16:17
Παιδες τα φωτα σας.....Ερχομενος απο ψωνια σημερα κοιταω στο πισω λαστιχο κατι να προεξεχει. Κοιταω καλυτερα και παρατηρω οτι μια ωραιοτατη βιδουλα εχει μπει μεσα στο λαστιχο μεχρι την κεφαλη της. Ακριβως επειδη δεν ξερω τι να κανω, ξερει κανεις να με βοηθησει? Δεν ξερω ποτε εγινε, δεν κοιταξα τα λαστιχα τελευταια οποτε μπορει να ειναι εκει και απο προηγουμενες μερες....Τι κανουμε?


70444

suzukimaniac
25/11/2006, 16:18
Αλλη μια


70446

mumbler
25/11/2006, 16:36
Δε τη βγάζεις γιατί θα χάσει αέρα.Τη πας σε βουλκανιζατερά σου περνάει
κορδονάκι και καθάρισες.

Respect
25/11/2006, 16:38
Ακριβώς! ;)

kstefanos
25/11/2006, 18:38
βαλε μανιταρι ΟΧΙ κορδονι :D :D :D

suzukimaniac
25/11/2006, 18:42
Τωρα θα συνεχισω την συζητηση μιας και ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα....Δεν μιλαμε να φτασω στο σημειο για αλλαγη ελαστικου, ετσι? Οταν λεμε μανιταρι, οταν λεμε κορδονι....ΤΙ εννοουμε? Ευχαριστω γενικοτερα για τις πληροφοριες

bored
25/11/2006, 19:06
Εγώ λέω να βάλεις σουβλάκια χοιρινά με πράσσο και μανιτάρια, λίγο λαδάκι, λίγο νεράκι και αλατοπίπερο, στο φούρνο. Γυρίζεις τα σουβλάκια κτλ κτλ.

X_NR750
25/11/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Εγώ λέω να βάλεις σουβλάκια χοιρινά με πράσσο και μανιτάρια, λίγο λαδάκι, λίγο νεράκι και αλατοπίπερο, στο φούρνο. Γυρίζεις τα σουβλάκια κτλ κτλ.

Ρε εξυπνακια αιντε παιξτο πουθενα αλλου

βοηθεια ζητησε το παιδι οχι να ακουει μλκιες

bored
25/11/2006, 19:26
Οι άλλοι που του λένε για "κορδόνια" και "μανιτάρια", το λύσανε το πρόβλημα του παιδιού, ε;

και στο κάτω-κάτω, σε αυτόν μιλάω, εσένα πείραξε;

άντε πήγαινε κάνε το διαιτητή αλλού.

Όσο για το λάστιχο, suzukimaniac, τράβα σε βουλκανιζατέρ και πες του "φτιάχ'το". Εκεί λήγει το θέμα.

island
25/11/2006, 19:37
πάς στο βουκλανιζατέρ και του λές να το επισκευάσει με μπάλωμα απο μέσα ή με μανιτάρι όχι με κορδόνι μετά τηλεφωνάς τον bored να του δώσεις την βίδα γιατι του λείπει

X_NR750
25/11/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Οι άλλοι που του λένε για "κορδόνια" και "μανιτάρια", το λύσανε το πρόβλημα του παιδιού, ε;

και στο κάτω-κάτω, σε αυτόν μιλάω, εσένα πείραξε;

άντε πήγαινε κάνε το διαιτητή αλλού.

Όσο για το λάστιχο, suzukimaniac, τράβα σε βουλκανιζατέρ και πες του "φτιάχ'το". Εκεί λήγει το θέμα.

Ρε εισαι ασχετος

Λεωνίδας
25/11/2006, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
μετά τηλεφωνάς τον bored να του δώσεις την βίδα γιατι του λείπει :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol:

Respect
26/11/2006, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
πάς στο βουκλανιζατέρ και του λές να το επισκευάσει με μπάλωμα απο μέσα ή με μανιτάρι όχι με κορδόνι μετά τηλεφωνάς τον bored να του δώσεις την βίδα γιατι του λείπει Μμμ.. ρε παιδιά δε ξέρω αν είναι και πολυ σωστό το μπάλωμα από μέσα σε ελαστικά που δεν έχουν σαμπρέλα. Μια φορά το έκανα στο ιχ υποτίθεται για καλύτερα και από τότε το συγκεκριμένο λάστιχο ενώ ήταν καινούριο δε μπορούσαμε να το ζυγοσταθμίσουμε σωστά με τίποτα, αντίθετα με πριν.. :alien:

savvas
27/11/2006, 13:15
Απ' οτι εχω ακουσει, εμπειρικα:

1)Αλλαγη ελαστικου! (τσουζει ε?)

2)Μπαλωμα απο μεσα (μανιταρι), πιο σιγουρο.
Τωρα για τη ζυγοσταθμιση, δε μου ετυχε τετοιο προβλημα.
Φαντασου να ξαναπιασει κι αλλο καρφι - βιδα!
Ασε που απο τα σπινιαρισματα, αλλαζουμε το ζυγισμα του ελαστικού!

3)Κορδονι, φθηνο αλλα επικύνδινο.
Τη πρωτη φορα που το εβαλα, επιασα αλλες 2 φορες βιδα ακριβως στο σημειο που ειναι το μπαλωματακι!
Παρατηρησα οτι το σημειο αυτο ειναι πιο ζεστο απο το υπολοιπο ελαστικο, και τα μεταλλικα αντικειμενα κολλανε ευκολα πανω του!

Προτεινω στη λυση ένα και δύο, η πτριτη μονο σαν προσωρινη λυση.

Nostra
27/11/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Κορδονι, φθηνο αλλα επικύνδινο.

Τη πρωτη φορα που το εβαλα, επιασα αλλες 2 φορες βιδα ακριβως στο σημειο που ειναι το μπαλωματακι!
Παρατηρησα οτι το σημειο αυτο ειναι πιο ζεστο απο το υπολοιπο ελαστικο, και τα μεταλλικα αντικειμενα κολλανε ευκολα πανω του!

Προτεινω στη λυση ένα και δύο, η τριτη μονο σαν προσωρινη λυση.



το δικό μου πίσω ελαστικό έχει "κορδωθεί" :D εδώ και 10.000 χλμ.

το κορδόνι είναι μέσα σε αυλάκι και στη μέση του ελαστικού και το λάστιχο ούτε χάνει αέρα ούτε παρουσιάζει διαφοροποίηση στη θερμοκρασία του στο σημείο με το κορδόνι (με την αφή η αίσθηση)

κι εμένα μου φαινόταν κάπως κουλό να μείνει τόσο καιρό με κορδόνι το λάστιχο αλλά στην πορεία έδειξε ότι δεν επηρεάζεται η συμπεριφορά του ελαστικού

:wave2:

soundstorm
27/11/2006, 15:43
Εγω παντως εδω και 2 χρονια εχω βαλει ''μανιταρι'' απο μεσα και ακομα στεκει μια χαρα.Χιλιομετρα δεν λεω γιατι τα εχω χασει πια!:D

suzukimaniac
27/11/2006, 22:47
Παιδες ειμαστε πιστευω ενταξει. Ευχαριστω για τις πληροφοριες γενικοτερα και πιστευω απο θεμα ελαστικου να ειμαι οκ τωρα. Το λαστιχο ευτυχως δεν εχανε οποτε πηγα σε βουλκανιζατερ και η βιδα που ειχε μπει ηταν μικρη, χωρις να εχει προκαλεσει ιδιαιτερη ζημια. Οπως ειπε ο μαστορας εκει, λογω διαμετρηματος της τρυπας δεν χρειαστηκε μανιταρι ενω αποφευχτηκε η λυση του κορδονιου μιας και ηταν μονο για εκτακτη αναγκη. Ετσι το λαστιχο βγηκε, τριφτηκε, περαστηκαν κατι κολλες, μπηκε ενα κομματι ως μπαλωμα απ οτι καταλαβα στο επιμαχο σημειο και ειμαστε οκ....

costas81
29/11/2006, 13:13
Ρε μην βγαλεις την βιδα!!!

Στα αναποδα θα πετας και σπιθες!!!


:lol: :lol: :lol: :lol:

SPORAKIAS
29/11/2006, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το δικό μου πίσω ελαστικό έχει "κορδωθεί" :D εδώ και 10.000 χλμ.

το κορδόνι είναι μέσα σε αυλάκι και στη μέση του ελαστικού και το λάστιχο ούτε χάνει αέρα ούτε παρουσιάζει διαφοροποίηση στη θερμοκρασία του στο σημείο με το κορδόνι (με την αφή η αίσθηση)

κι εμένα μου φαινόταν κάπως κουλό να μείνει τόσο καιρό με κορδόνι το λάστιχο αλλά στην πορεία έδειξε ότι δεν επηρεάζεται η συμπεριφορά του ελαστικού

:wave2:

+1000000

εχω βαλει και εγω 3 φορες και δεν ειχα κανενα προβλημα....

μονο λιγο στην αρχη το ενιωθα μεχρι να γινει ενα με το λαστιχο...:winka:

5€...και καθαρισες....;)

oulas
08/12/2006, 10:18
Παιδια μονο μπαλωμα εσωτερικα. Το κορδονι μπορει να φυγει. Το μπαλωμα με τπτ!

Εμενα κορδονι μου εχει φυγει 1 φορα. Ειδικα εαν εχετε ελαστικο με μικρο παχος ποτε κορδονι γιατι σε τετοια περιπτωση δυσκολο να πιασει σωστα.

ermis21
11/12/2006, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μμμ.. ρε παιδιά δε ξέρω αν είναι και πολυ σωστό το μπάλωμα από μέσα σε ελαστικά που δεν έχουν σαμπρέλα. Μια φορά το έκανα στο ιχ υποτίθεται για καλύτερα και από τότε το συγκεκριμένο λάστιχο ενώ ήταν καινούριο δε μπορούσαμε να το ζυγοσταθμίσουμε σωστά με τίποτα, αντίθετα με πριν.. :alien:

Βρες τότε ένα βουκλανιζατερά που να κατέχει το επάγγελμα.Στο peugeot όσες φορές έχει χρειαστεί έχουμε κάνει το μπάλωμα (αλλά και βουκλανισμό) και νο πρόμπλεμ ντουντ.Αν είναι καινούριο το λάστιχο ίσως να μην αξίζει η αλλαγή από την άλλη όμως είναι μηχανή...κατ'εμέ κάνε μπάλωμα και αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα βάλε στο πρόγραμμά σου αλλαγή του ελαστικού.Σε κάθε περίπτωση την βίδα θα την βγάλει ο βουλκανιζατεράς.

KaTaNaS
11/12/2006, 07:50
μην παιζετε με τις ζωές σας...


πηγαίνετε σε εναν λαστιχά για μοτοσυκλέτες, συνήθίζεται η χήση του μανιταριού, που στην ουσία συνδιάζει μπάλωμα εσωτερικό μαζί με κορδόνι!



όσο για τα λεγόμενα του bored, αν φιλαράκι μπορούσαμε να εμπιστευτούμε τον κάθε "μάστορα" ποιος ο λόγος των φόρουμ;


αποκτειστε οσο περισσοτερες γνωσεις μπορειτε για αυτα που σας αφορούν! :wave2:

Respect
11/12/2006, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermis21
Βρες τότε ένα βουκλανιζατερά που να κατέχει το επάγγελμα.Στο peugeot όσες φορές έχει χρειαστεί έχουμε κάνει το μπάλωμα (αλλά και βουκλανισμό) και νο πρόμπλεμ ντουντ.Αν είναι καινούριο το λάστιχο ίσως να μην αξίζει η αλλαγή από την άλλη όμως είναι μηχανή...κατ'εμέ κάνε μπάλωμα και αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα βάλε στο πρόγραμμά σου αλλαγή του ελαστικού.Σε κάθε περίπτωση την βίδα θα την βγάλει ο βουλκανιζατεράς. Κοίτα, η αλήθεια είναι πως βουλκανιζατερά άλαξα (για άλλο λόγο) από την άλλη όμως το λάστιχο που αναφέρω ήταν mishelen energy τριών μηνών και κατέληξε ρεζέρβα.

Sha_Mat
14/12/2006, 00:45
για να μην ανοιξω καινουργιο thread γραφω εδω την απορια μου.

Πριν καποιες μερες το λαστιχο μου εχανε λιγο αερα. Το φουσκωσα και τελικα διαπιστωσα οτι ξεφουσκωσε πολυ γρηγορα. Στο βουλκανιζατερ που το πιγα μου αλλαξαν ολη την σαμπρελα για ενα καρφακι... Εσκασα 15 γιουρος...αλλα δεδομενου του οτι δεν μου εχει ξανασυμβει τα εδωσα... ειναι normal να αλλαζω σαμπρελα για ενα καρφακι?

Respect
14/12/2006, 06:09
Προσωπικά νομίζω πως ναι. Εξάλλου η αξία είναι μικρή, για πιο λόγο να μπλέξεις με επισκευή και να καθηστερείς. :alien:

KaTaNaS
14/12/2006, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sha_Mat
για να μην ανοιξω καινουργιο thread γραφω εδω την απορια μου.

Πριν καποιες μερες το λαστιχο μου εχανε λιγο αερα. Το φουσκωσα και τελικα διαπιστωσα οτι ξεφουσκωσε πολυ γρηγορα. Στο βουλκανιζατερ που το πιγα μου αλλαξαν ολη την σαμπρελα για ενα καρφακι... Εσκασα 15 γιουρος...αλλα δεδομενου του οτι δεν μου εχει ξανασυμβει τα εδωσα... ειναι normal να αλλαζω σαμπρελα για ενα καρφακι?


mia σαμπρέλα κινέζικη κοστίζει 5 ευρα...


μια BRIDGESTONE κανα 12αρι η απλή νομίζω...



εύχομαι να μη σας τύχει να κλατάρει λάστιχο, πισινό και ακόμη χειρότερα μπροστινό (μου έχουν τυχει και τα δύο) :uplate:



τσιγκουνιές δε χωρανε σε θέματα ασφαλείας, και οι αεροθάλαμοι (σαμπρέλες) κάι τα ελάστικά επίσωτρα (λάστιχα) αποτελούν θέμα ασφάλειας!