PDA

View Full Version : Συμφέρει η Ασφάλεια κλοπής;



Vendedas
25/11/2006, 16:40
Απλά ενα εύλογο έρωτημα μου για το πόσοι από εσας έχουν κάνει ασφάλιση κλοπής ή αν όχι με τι τρόπο προστατεύουν την περιουσία τους όταν βρίσκεται στον δρόμο.
Προσωπικά ύστερα από ψάξιμο διαπίστωσα ότι μόνο η Ιντεραμέρικαν ασφαλίζει για κλοπή και τα ασφάλιστρα για καινούρια μοτοσυκλέτα 600 κυβικών με αξία περίπου 7000 ευρώ μαζί με πακέτο για φωτιά,τρομ.ενέργειες κτλ. κοστίζει κοντά στα 450 ευρώ ετησίως.Αξίζει ή να βάλω ένα καλό συναγερμό και μια κουλούρα και να την αφήνω στο πεζοδρόμιο το βράδυ?Μία λύση είναι και το πάρκινγκ το βράδυ αλλά την ημέρα τι γίνεται?Και μη μου πείτε ότι δεν θα τύχει να την αφήσετε κάπου για λίγες ώρες τουλάχιστον για μια δουλεία σας ή τις διακοπές σας,τις βόλτες σας...Αλήθεια οι κάτοχοι ακριβων μοτοσυκλετών(15000+-)και είναι πολλοί μάλιστα τι ενέργειες κάνουν?Η άποψη μου είναι ότι τα πάντα παραβιάζονται,αρκεί να είσαι τυχερός και να μην έχουν βάλει την μηχανή σου στο μάτι.Παρόμοιοι προβληματισμοί?

mumbler
25/11/2006, 16:47
Συναγερμό και κουλούρα οπωσδηποτε.Τωρα για την ασφάλεια
πιστεύω οτι αξίζει τουλάχιστον για τα 2 πρώτα χρόνια γιατι η
ασφαλιστική σε αποζημιώνει για το 75% της μηχανής,
και όσο παλιώνει μια μηχανή πέφτει και η αξία της.

Vendedas
25/11/2006, 16:52
Σε ευχαριστώ φίλε για την άμεση απάντηση σου αλλά εγώ νόμιζα ότι η αποζημίωση γίνεται στο 100% της αξίας της μηχανής!Τώρα μου λες στο 75%,παντού να μας τα παίρνουν ρε γαμώτο:confused:

Vendedas
26/11/2006, 12:44
Kαλά δεν υπάρχει κανένας που να έχει την ίδια απορία με εμένα?

mats8282
26/11/2006, 18:10
Ναι συμφερει...εχουν γινει πολλα παρομοια threads ψαχτο λιγο :wave2:

SPORAKIAS
28/11/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler
Συναγερμό και κουλούρα οπωσδηποτε.Τωρα για την ασφάλεια
πιστεύω οτι αξίζει τουλάχιστον για τα 2 πρώτα χρόνια γιατι η
ασφαλιστική σε αποζημιώνει για το 75% της μηχανής,
και όσο παλιώνει μια μηχανή πέφτει και η αξία της.

εμενα φιλε μου ειναι 100%...;)

ναι και οσο παλιωνει πεφτει η αξια αποζημιωσης...αλλα και καθε χρονο παω και αναπροσαρμοζω το ασφαλειστρο...:winka:

αρα ναι ...για εμενα...αξιζει...:D

φυσικα με συναργεμο..οσο βοηθαει...η μηχανη σε γκαραζ....και παντα τα ματια 1014....οπου και να εχω παει....:cool: