PDA

View Full Version : 18 xronon..



Σελίδες : [1] 2

loufas
25/11/2006, 16:48
18 xronon paidi pou prin misi ora ton eida sto pratirio pou douleya kai kaname xavale. to palikari odigouse edo kai kati mines R6. tou to eixe parei o pateras tou doro.. ksekinise mazi me to malia pou molis xtes agorase, kai kati alla paidia me tis mixanes gia tsarka sti limni.. den gurise pote piso..ton "efage" mia strofi.. 18 xronon paidi, prin ligo milousame kai kaname xavale sto magazi.. na nai kala ekei psila..

675
25/11/2006, 16:51
συγχαρητηρια στο πατερα του...

X_NR750
25/11/2006, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
συγχαρητηρια στο πατερα του...

Ντροπη ρε συ

σκεψου πως ειναι ο πατερας του τωρα

ηταν φιλος σου?

κριμα κριμα το παιδι ,να ναι καλα κει πανω

byron
25/11/2006, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
συγχαρητηρια στο πατερα του...


Ντροπή !!!

675
25/11/2006, 17:02
ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα ποιος συνηδητοποιημενος πατερας θα κανε δωρο σκοτωστρα στο γιο του ? 18 χρονων ηταν το παλικαρι.... και ειναι πολυ κριμα...

ειναι σκληρο το ξερω και ζητω συγνωμη...ειναι τραγικο αλλα...

loufas
25/11/2006, 17:04
emeis edo stin eparxeia eimaste mia mikri parea. mporei na min exoume kai toso filikes sxeseis, alla se themata pareas eimaste oloi mazi. etsi ton gnorisa. stamatise gia kaysima, to foulara kai meta.. ayto.. oso gia ton patera tou kai go pisteyo oti ftaiei..

mumbler
25/11/2006, 17:06
:sad: Όλο τέτοια τελευταία..ΠΡΟΣΟΧΗ ρε παίδες.

X_NR750
25/11/2006, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από loufas
emeis edo stin eparxeia eimaste mia mikri parea. mporei na min exoume kai toso filikes sxeseis, alla se themata pareas eimaste oloi mazi. etsi ton gnorisa. stamatise gia kaysima, to foulara kai meta.. ayto.. oso gia ton patera tou kai go pisteyo oti ftaiei..

Ναι ρε συ αλλα δεν λενε τετοια την ωρα του πονου του αλλου

byron
25/11/2006, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ποιος συνηδητοποιημενος πατερας θα κανε δωρο σκοτωστρα στο γιο του ?


Ενώ αν του έκανε δώρο ένα φτιαγμένο Ibiza και σκοτωνόταν το παιδί θα έφταιγε η κακιά η ώρα.

Τωρα που σκοτώθηκε με το R6 φταίει ο πατέρας......

Οι μοτοσυκλέττες από μόνες τους δεν σκοτώνουν κανένα. Σε τέτοιες τραγωδίες καλύτερα να μην λέμε τίποτα. Ουτε το παλληκάρι θα είναι καλά εκεί ψηλά, ούτε οι δυστυχισμένοι οι γονείς του θα είναι ποτέ καλά.

GIXXERAKIAS
25/11/2006, 17:24
:( :( :( :( :sad: :sad: :sad: :sad:

island
25/11/2006, 17:24
του αγόρασε ο πατέρας του μια σκοτώστρα

και ποιες μηχανές είναι οι σκοτώστρες φίλε μου να ξέρουμε εμείς να αγοράζουμε τις υπόλοιπες για να μην κινδυνέψουμε ποτέ.

δηλαδή με παπακια δέν έχει σκοτωθεί κανένας ?

και μετά λέμε για το πώς μας αντιμετωπίζουν οι "άσχετοι" με τον χώρο της μοτοσυσκλέτας εδώ δεν έχουν την κοινή λογική οι "σχετικοί"

ούρττττττττ ρεεεεεεεεε

και τι που μπορεί να σκέφτηκε ο πατέρας του οτι απο το να δανείζεται ο γιός μου μηχανές και μηχανάκια και να ειναι πιο επικίνδυνο ας του αγοράσω μια δικιά του να την μάθει να είναι λίγο πιο σίγουρος.

δηλαδή υπάρχει κάποιος πίνακας που ορίζει ανάλογα με την ηλικία τι μοτοσυκλέτα θα αγοράσεις και αν τον ακολουθήσεις δέν θα πάθεις ποτέ ατύχημα ?

naxiotis
25/11/2006, 17:55
:a35:

zephyr1
25/11/2006, 18:52
Κατσε να γινεται πατερες και μιλαμε μετα.

Κριμα για το παληκαρακι.:sad:

vassilis88
25/11/2006, 18:55
18 χρονων,σαν κ εμενα.. :sad: :sad: :sad:

δε λενε να σταματησουν αυτα τα νεα.......

να προσεχετε παιδια.

makis206
25/11/2006, 19:12
18 χρονών παλικαράκι..:sad: :sad:

kostisthegreek
25/11/2006, 21:06
Ας είναι η τελευταία...

TROOPER
25/11/2006, 21:12
βασικα ας παει στα στραβα και αναποδα το θρεντακι.:sick:

zoropatra
25/11/2006, 21:13
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

675
25/11/2006, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ενώ αν του έκανε δώρο ένα φτιαγμένο Ibiza και σκοτωνόταν το παιδί θα έφταιγε η κακιά η ώρα.

Τωρα που σκοτώθηκε με το R6 φταίει ο πατέρας......

Οι μοτοσυκλέττες από μόνες τους δεν σκοτώνουν κανένα. Σε τέτοιες τραγωδίες καλύτερα να μην λέμε τίποτα. Ουτε το παλληκάρι θα είναι καλά εκεί ψηλά, ούτε οι δυστυχισμένοι οι γονείς του θα είναι ποτέ καλά.

λαθος μου καταλαβαινω πως ειναι ντροπη να λες τετοια πραματα τετοιες ωρες αλλα ρε συ ενταξει ακουω κατι κορυφαια και δε μπορω...

εγω δεν ειπα οτι οποιος παρει ρ6 σονι κ καλα θα σκοτωθει αλλα στη νοοτροπια που θα εχει στα 18 ναι πιθανοτατα θα σκοτωθει ...δεν πας να δωσεις τετοια μηχανη σε 18χρονο , αυτες οι μηχανες θελουν εμπειρια γιατι και το παραμικρο λαθος μπορει να σου κοστισει τη ζωη......:look:


ενω ακομα κι ενα μεγαλο λαθος με το ιμπιζα εχει σαφως δραματικα μικροτερες πιθανοτητες να αποβει μοιραιο,,,,

εδω μιλαμε με πιθανοτητες, τιποτα δε μπορεις να πεις στα σιγουρα...
αλλα η αποκλιση των πιθανοτητων διαμορφωνει αθελα της το προφανες...

κριμα για το παλικαρι...πραγματικα κριμα...
:sad: :a55:

675
25/11/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
και ποιες μηχανές είναι οι σκοτώστρες φίλε μου να ξέρουμε εμείς να αγοράζουμε τις υπόλοιπες για να μην κινδυνέψουμε ποτέ.

δηλαδή με παπακια δέν έχει σκοτωθεί κανένας ?

και μετά λέμε για το πώς μας αντιμετωπίζουν οι "άσχετοι" με τον χώρο της μοτοσυσκλέτας εδώ δεν έχουν την κοινή λογική οι "σχετικοί"

ούρττττττττ ρεεεεεεεεε

και τι που μπορεί να σκέφτηκε ο πατέρας του οτι απο το να δανείζεται ο γιός μου μηχανές και μηχανάκια και να ειναι πιο επικίνδυνο ας του αγοράσω μια δικιά του να την μάθει να είναι λίγο πιο σίγουρος.

δηλαδή υπάρχει κάποιος πίνακας που ορίζει ανάλογα με την ηλικία τι μοτοσυκλέτα θα αγοράσεις και αν τον ακολουθήσεις δέν θα πάθεις ποτέ ατύχημα ?

ρε συμφορουμιστα μικρα παιδια ειμαστε?
ξερουμε πολυ καλα και οι δυο πως δεν πας μετα το τζιελεξ να οδηγησεις ρ1...
γιατι πιθανοτατα θα πας αδιαβαστος, επειδη ΣΥΝΗΘΩΣ οι 18χρονοι εχουν και τα μυαλα πανω απο το κεφαλι τους γι αυτο και Ο ΝΟΜΟΣ τους εδωσε τη δυνατοτητα να αποκτησουν μεγαλου κυβισμου μηχανη μετα τα 21 τους,,,οχι πως τοτε θα χουν βαλει μυαλο αλλα τουλαχιστον θα χουν και την ελαχιστη δυνατη εμπειρια...

κι αν δεν την εχουν αποκτησει ακομη φρονιμο θα ηταν να φερθουν ωριμα , σεβομενοι πρωτα τον εαυτο τους και μετα τους υπολοιπους, και να κοιταξουν να ανεβασουν κλιμακωτα τα κυβικα τους....

και προς θεου δε λεω να πανε 50-125-250-400-500-600-750-1000-1300
καλο θα ηταν αλλα παραειναι ποια κουραστικο και δεν ειμαστε και ωνασηδες...

αλλα ουτε και να πηγαινουν 50-600-1000.....

βεβαια δε λεω καποιος μπορει να ναι προσεχτικος και ωριμος στα 18 του(τι καποιος?αρκετοι ισως) και να ειναι "ετοιμος" να κυκλοφορησει και τη χαγιαμπου(τ)σα...
αλλα εδω μιλαμε πλειοψηφικα...

bored
26/11/2006, 01:35
Αδιάφορο με οτιδήποτε λες τώρα, αυτό στην αρχή δεν έπρεπε να το πεις.

Να σου το παρουσιάσω αλλιώς: Θα τόλμαγες να το πεις αυτό στον ίδιο τον πατέρα του;

Δε νομίζω.

jpsplus
26/11/2006, 07:27
Κριμα για τον πιτσιρικα.!
Κριμα και για τον πατερα, γιατι θα το κουβαλαει για μια ζωη.
Και εγω το ιδιο θα εκανα. θα του επαιρνα μηχανη.
Οδηγαω 30 χρονια και μηχανακι και αυτοκινητο. Δυστυχως το ατυχημα το σκεφτεσαι μετα. Δεν σε αγγιζει μεχρι να παθεις. Οσα να σου πουν οσα να διαβασεις αν δεν παθεις δεν το χωνευεις οτι μπορει να συμβει και σε σενα.

Οδηγαω 30 χρονια και μολις περυσι επεσα επειδη με εκλεισε καποιος. Μεχρι τοτε οδηγουσα επιθετικα ακομη και με παπακι εκανα σφηνες και κολλουσα στα αμαξια. Ακομη και τωρα ενα χρονο μετα δεν εχω ξεπαγωσει. Παντα μουρχεται στο μυαλο τι μαλακια μπορει να συμβει και οδηγαω συντηρητικα. πολλες φορες με περνανε παπακια και λεω κοιτα πως πανε.

Τον δικο μου τον πηγα στου Φιλοπαππου σε ενα χωματοδρομο με κατηφορα οταν ηταν 14 και τον εβαλα στο παπι να οδηγησει. Του μπηκα μπροστα για να τον αναγκασω να σταματησει...
Δεν ξανανεβηκε σε μηχανακι ως τωρα. Ουτε σε ποδηλατο.

Ακομη δεν αποφασισα αν εκανα καλα.

Οδηγαω 30 χρονια. Προχτες μετα απο φαναρι και στροφη, μολις ειχαμε ξεκινησει, κοιταξα δεξια αν ειχα χωρο και "εχασα" τον μπροστινο μου, ο οποιος φρεναρε. Και δεν τον βρισκω φρεναροντας. Οταν ομως σηκωθηκε το αμαξι γιατι ειχε μπρουμητυσει, μου εσπασε το φαναρι. Ειχα χωθει κατω απο το προφυλακτηρα του. Αυτος δεν καταλαβε καν οτι τον ακουμπησα.

Γι αυτο σας λεω δεν ειναι θεμα ηλικιας. Ειναι θεμα "παθηματος". Οι εμπειριες δεν μεταδιδονται.

Οταν οδηγαμε πρεπει να ειμαστε συνεχεια στη "τσιτα". Και οτι "αλλο" θελουμε να κανουμε να το κανουμε σπιτι μας που εχουμε και ανεση και δεν μας βλεπει και κανεις.!!!!

Respect
26/11/2006, 08:19
Δεύτερη φορά ακούω σε ένα μήνα για πατέρα να αγοράζει στο 18 ετών παιδί του R6. Ευτυχώς ο 1ος ζει ακόμα.. Βέβαια μου είπε πως για τους άλλους 2 γιούς ούτε συζήτηση
Τι να πω.. εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω :(

blueblack
26/11/2006, 08:47
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ...........

Ένός παιδιού 2ας Λυκείου έχω νά πώ πώς......

πρώτα άπό όλα δέν δικαιούται νά ομιλεί κάποιος ό όποίος δέν έχει αύτή
τήν έμπειρία....
Έπειτα γιά νά τό ξεκαθαρίσουμε.....σταματάτε μερικοί νά ΠΕΤΑΤΕ ΚΟΤΣΑΝΕΣ..
νά μήν τό πώ άλλιώς...!!!!
Όταν θά έρθετε σέ αύτή τή θέση τότε θά καταλάβετε πόσο λεπτές είναι
οί ίσορροπίες τού τι πρέπει καί τί δέν πρέπει.....
Μετά Χριστόν προφήτες γίνονται πολλοί....
Καί γώ έχω νά σάς πώ πώς έχω άκούσει πολλές ίστορίες νέων παιδιών
πού καρφώθηκαν μέ μηχανάκια φίλων....!!!!!!!!
Ή άγάπη τού γονιού γιά τό παιδί του είναι αύτή πού όδηγεί τήν κούρσα...
Ή άδυναμία τού πατέρα καί τής μάνας είναι αύτή πού κάνει τούς γονιούς
νά τά δίνουν όλα στό παιδί τους.....!!!!!
ΟΧΙ καί νά κατηγορούμε τό γονιό γιά ....ΗΘΙΚΟ ΑΥΤΟΥΡΓΟ.....
Σταματήστε σάς παρακαλώ τίς ....ΠΑΤΑΤΕΣ...καί σεβαστείτε....
ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.....!!!!!!!!!

crs-k
26/11/2006, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ...........

Ένός παιδιού 2ας Λυκείου έχω νά πώ πώς......

πρώτα άπό όλα δέν δικαιούται νά ομιλεί κάποιος ό όποίος δέν έχει αύτή
τήν έμπειρία....
Έπειτα γιά νά τό ξεκαθαρίσουμε.....σταματάτε μερικοί νά ΠΕΤΑΤΕ ΚΟΤΣΑΝΕΣ..
νά μήν τό πώ άλλιώς...!!!!
Όταν θά έρθετε σέ αύτή τή θέση τότε θά καταλάβετε πόσο λεπτές είναι
οί ίσορροπίες τού τι πρέπει καί τί δέν πρέπει.....
Μετά Χριστόν προφήτες γίνονται πολλοί....
Καί γώ έχω νά σάς πώ πώς έχω άκούσει πολλές ίστορίες νέων παιδιών
πού καρφώθηκαν μέ μηχανάκια φίλων....!!!!!!!!
Ή άγάπη τού γονιού γιά τό παιδί του είναι αύτή πού όδηγεί τήν κούρσα...
Ή άδυναμία τού πατέρα καί τής μάνας είναι αύτή πού κάνει τούς γονιούς
νά τά δίνουν όλα στό παιδί τους.....!!!!!
ΟΧΙ καί νά κατηγορούμε τό γονιό γιά ....ΗΘΙΚΟ ΑΥΤΟΥΡΓΟ.....
Σταματήστε σάς παρακαλώ τίς ....ΠΑΤΑΤΕΣ...καί σεβαστείτε....
ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.....!!!!!!!!!



+1



Κι εγω προβληματιζομαι με την μικρη μου τωρα ... :rolleyes: :( :sick:




Κριμα για το παληκαρι ... :sad:

jbear
26/11/2006, 09:09
:sad: :sad: :sad:

Μυαλο στο κεφαλι θελει, αλλα και παλι αυτο δε σου εξασφαλιζει τιποτα...

Και γιατι να φταει ο πατερας? :confused: (εκτος απ το οτι ειναι παρανομο να εχεις 600 απ τα 18)

Ηταν μια παρεα και ευκολα μπορουμε να υποθεσουμε οτι επειδη ειχε καλο μηχανακι ηθελε να "πατησει" τους αλλους για να χουν να συζητανε μετα...επαναπαυθηκε απ τα καλα κρατηματα και περασε το οριο χωρις να το καταλαβει...:sad:

Τελοσπαντων...τα λογια ειναι περριτα πλεον :sad:

Το θεμα ειναι να μαθαινουμε εμεις οι (σχεδον) συνομιλικοι απ τετοια λαθοι για να μην την παθουν περισσοτεροι...

Respect
26/11/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ...........

Ένός παιδιού 2ας Λυκείου έχω νά πώ πώς......

πρώτα άπό όλα δέν δικαιούται νά ομιλεί κάποιος ό όποίος δέν έχει αύτή
τήν έμπειρία....
Έπειτα γιά νά τό ξεκαθαρίσουμε.....σταματάτε μερικοί νά ΠΕΤΑΤΕ ΚΟΤΣΑΝΕΣ..
νά μήν τό πώ άλλιώς...!!!!
Όταν θά έρθετε σέ αύτή τή θέση τότε θά καταλάβετε πόσο λεπτές είναι
οί ίσορροπίες τού τι πρέπει καί τί δέν πρέπει.....
Μετά Χριστόν προφήτες γίνονται πολλοί....
Καί γώ έχω νά σάς πώ πώς έχω άκούσει πολλές ίστορίες νέων παιδιών
πού καρφώθηκαν μέ μηχανάκια φίλων....!!!!!!!!
Ή άγάπη τού γονιού γιά τό παιδί του είναι αύτή πού όδηγεί τήν κούρσα...
Ή άδυναμία τού πατέρα καί τής μάνας είναι αύτή πού κάνει τούς γονιούς
νά τά δίνουν όλα στό παιδί τους.....!!!!!
ΟΧΙ καί νά κατηγορούμε τό γονιό γιά ....ΗΘΙΚΟ ΑΥΤΟΥΡΓΟ.....
Σταματήστε σάς παρακαλώ τίς ....ΠΑΤΑΤΕΣ...καί σεβαστείτε....
ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.....!!!!!!!!!
Και επειδή είμαι παρορμητικός τύπος..πέρνω βαθειά ανάσα για να μην μιλήσω με τον τόνο που θα ήθελα και δυστυχώς θα έμοιαζε πολύ με τον δικό σας "ΠΑΤΕΡΑ".. Καταρχήν κάποιος που αφαιρεί το δικαίωμα να ομιλεί σε όποιον δεν είναι γονιός είναι τουλάχιστον αλαζονικό. Σαν εν δυνάμει γονιός λοιπόν δικαιούμαι (αν μου επιτρέπετε!) να πω ότι και βέβαια κανείς δεν κατηγορεί για ηθική αυτουργία τον πατέρα αλλά για βαρύτατη ευθύνη ή ανευθυνότητα;
Και ας μην γινόμαστε υποκριτές και αστείοι σχεδόν με το να ερίζουμε σαν κοράκια για το ποιός συμπονεί τον πόνο τους.Όλοι βέβαια.Αυτό δεν σημαίνει όμως πως θα δεχτούμε οτι η αδυναμία και η υπερβολική αγάπη είναι αυτή που δικαιολογεί τέτοιες απερίσκεπτες κατα την γνώμη μου ενέργειες. Και φυσικά δεν χρειάζονται παραινέσεις για σεβασμό και τα τοιάυτα!Όσο για τις πατάτες τις μαγειρεύω υπέροχα!
Miss Respect.

loufas
26/11/2006, 10:16
geia sas. oi fimes edo stin poli, lene oti to palikari itan panta atithasos me ti mixani. oi dikoi tou einai xorismenoi kai o pateras tou to pire gia na kanei spasimo sti mana tou. allo thema alla to leo gia na katalavete to logo pou "katigoro" ton patera toy. extes irthe mia fili mou pou tuxainei na douleyei sti mitera tou "mpanti". tin piran til sti douleia kata tis 8, 4 ores dld meta to atyxima.. den tin eipan pos einai kati sovaro, apla oti o gios tis epese me ti mixani. gia tin kopela den kseroume tpt akoma. thelo na sas parakaleso mono, an theoreite oti einai lathos pou ta grafo analutika kai dimosia, kala tha itan na to stamatiso..

jbear
26/11/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από loufas
geia sas. oi fimes edo stin poli, lene oti to palikari itan panta atithasos me ti mixani. oi dikoi tou einai xorismenoi kai o pateras tou to pire gia na kanei spasimo sti mana tou. allo thema alla to leo gia na katalavete to logo pou "katigoro" ton patera toy. extes irthe mia fili mou pou tuxainei na douleyei sti mitera tou "mpanti". tin piran til sti douleia kata tis 8, 4 ores dld meta to atyxima.. den tin eipan pos einai kati sovaro, apla oti o gios tis epese me ti mixani. gia tin kopela den kseroume tpt akoma. thelo na sas parakaleso mono, an theoreite oti einai lathos pou ta grafo analutika kai dimosia, kala tha itan na to stamatiso..

Τα περιπλεκει λιγο τα πραμματα οσον αφορα τον πατερα, γιατι απ οτι φαινεται δεν ηταν σωστος... Σπασιμο??? Μαλλον ουτε κι ο πατερας ειχε μυαλο... :mad:

adam_tsouk
26/11/2006, 10:58
ας καλα εκει ψηλα...

κουραγιο σε αυτους που μενουν πισω....




και συγχαρητηρια σε ολους τους μαλακες με τις μαλακωφιλοσοφιες τους....

675
26/11/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Και επειδή είμαι παρορμητικός τύπος..πέρνω βαθειά ανάσα για να μην μιλήσω με τον τόνο που θα ήθελα και δυστυχώς θα έμοιαζε πολύ με τον δικό σας "ΠΑΤΕΡΑ".. Καταρχήν κάποιος που αφαιρεί το δικαίωμα να ομιλεί σε όποιον δεν είναι γονιός είναι τουλάχιστον αλαζονικό. Σαν εν δυνάμει γονιός λοιπόν δικαιούμαι (αν μου επιτρέπετε!) να πω ότι και βέβαια κανείς δεν κατηγορεί για ηθική αυτουργία τον πατέρα αλλά για βαρύτατη ευθύνη ή ανευθυνότητα;
Και ας μην γινόμαστε υποκριτές και αστείοι σχεδόν με το να ερίζουμε σαν κοράκια για το ποιός συμπονεί τον πόνο τους.Όλοι βέβαια.Αυτό δεν σημαίνει όμως πως θα δεχτούμε οτι η αδυναμία και η υπερβολική αγάπη είναι αυτή που δικαιολογεί τέτοιες απερίσκεπτες κατα την γνώμη μου ενέργειες. Και φυσικά δεν χρειάζονται παραινέσεις για σεβασμό και τα τοιάυτα!Όσο για τις πατάτες τις μαγειρεύω υπέροχα!
Miss Respect.

+1000

675
26/11/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
Τα περιπλεκει λιγο τα πραμματα οσον αφορα τον πατερα, γιατι απ οτι φαινεται δεν ηταν σωστος... Σπασιμο??? Μαλλον ουτε κι ο πατερας ειχε μυαλο... :mad:

οριστε...
αλλα ας μη το συνεχισουμε, ας σεβαστουμε τουλαχιστον το παλικαρι που εφυγε...

μπορει να ηταν ατιθασος ας μην τον καταδικασουμε ομως για τη φλογα της ηλικιας του...ολοι μας σ αυτη την ηλικια θα καναμε επικυνδινα πραματα αλλα δυστυχως μερικοι τα πληρωνουν με το υψιστο τιμημα...

κριμα δεν αξιζει σε κανεναν τετοια "τιμωρια" οτι και να εκανε στο δρομο...:sad:

hidefnick
26/11/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Αδιάφορο με οτιδήποτε λες τώρα, αυτό στην αρχή δεν έπρεπε να το πεις.
Να σου το παρουσιάσω αλλιώς: Θα τόλμαγες να το πεις αυτό στον ίδιο τον πατέρα του;
Δε νομίζω.

Ο μόνος λόγος που δεν θα έλεγα κάτι στον πατέρα του ήταν από σεβασμό στον μικρό που έφυγε. Αλλά πραγματικά όλοι οι παραπάνω πιστεύετε ότι το να παίρνεις σε ένα 18χρονο ένα R6 είναι συνετό?

Να υποθέσω ότι δεν έχετε παιδιά? Μήπως έχετε ξεχάσει εαυτούς σε εκείνη την ηλικία? Οτι δεν θα συμβεί σε εσάς? Η μήπως τελικά για αυτό που κράζετε όλοι σας αυτόν που τόλμησε και έγραψε το λογικό, αφορά εσάς?

Μπράβο λοιπόν σε αυτόν τον πατέρα που σκότωσε το γιό του, ίσως για να καλύψει τα δικά του απωθημένα. (edit : μόλις διάβασα για το "σπάσιμο" στην πρώην σύζυγο. Διπλό το μπράβο)

Το μόνο καλό για αυτόν είναι ότι ο πόνος που αποχωρισμού σβήνει με τα χρόνια. Θα μπορούσε να έχει έναν ανάπηρο ή ακόμα χειρότερα ένα φυτό μέσα στο σπίτι του και να συνειδητοποιεί σε καθημερινή βάση, για πολλά πολλά χρόνια την παπαριά που έκανε.

Ελάτε μιά βόλτα από ΚΑΤ μεριά το απόγευμα που έρχονται γονείς και φίλοι να βγάλουν μια βόλτα τα κατεστραμμένα όνειρα, και μετά αρχίστε μου ρομαντικές παπαροθεωρίες.


Καλό ταξίδι στον μικρό....................:(

675
26/11/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Ο μόνος λόγος που δεν θα έλεγα κάτι στον πατέρα του ήταν από σεβασμό στον μικρό που έφυγε. Αλλά πραγματικά όλοι οι παραπάνω πιστεύετε ότι το να παίρνεις σε ένα 18χρονο ένα R6 είναι συνετό?

Να υποθέσω ότι δεν έχετε παιδιά? Μήπως έχετε ξεχάσει εαυτούς σε εκείνη την ηλικία? Η μήπως τελικά για αυτό που κράζετε όλοι σας αυτόν που τόλμησε και έγραψε το λογικό, αφορά εσάς?

Μπράβο λοιπόν σε αυτόν τον πατέρα που σκότωσε το γιό του, ίσως για να καλύψει τα δικά του απωθημένα.

Το μόνο καλό για αυτόν είναι ότι ο πόνος που αποχωρισμού σβήνει με τα χρόνια. Θα μπορούσε να έχει έναν ανάπηρο ή ακόμα χειρότερα ένα φυτό μέσα στο σπίτι του και να συνειδητοποιεί σε καθημερινή βάση, για πολλά πολλά χρόνια την παπαριά που έκανε.

Όσο για την άλλη εξυπνάδα που γράφτηκε, ναι όλες οι μηχανές σκοτώνουν. Απλώς κάποιες σκοτώνουν ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. Για την ακρίβεια, ένα R6 σε συνδυασμό με έναν 18χρονο μαθηματικά οδηγεί τουλάχιστον νοσοκομείο. Ελάτε μιά βόλτα από ΚΑΤ μεριά το απόγευμα που έρχονται γονείς και φίλοι να βγάλουν μια βόλτα τα κατεστραμμένα όνειρα, και μετά αρχίστε μου ρομαντικές παπαροθεωρίες.


Καλό ταξίδι στον μικρό....................:(


εγω φιλε μου οσα λες περι κατ τα εχω δει γιατι εχω παει δεκαδες φορες για τον γιο ενος φιλου του πατερα μου...(και συμφωνο απολυτα σε οσα λες παραπανω)

παρομοια περιπτωση με τον πατερα που λεμε ειναι και ο φιλος του δικου μου πατερα, ο οποιος εχει αγορασει στο γιο του subaru impreza sti, το ΕΙΧΕ αγορασει πριν 2 χρονια,

2 μηνες μετα επισκεφθηκε το κατ και το αυτοκινητο επισκεφθηκε την αποσυρση....
στη συνεχεια ο γιος την εβγαζε με αμαξακια κωλοφτιαγμενα τυπου accent και tipo....

τελευτεα φορα που τον ειδα ηταν παλι στο κατ με σπασμενο ποδι και λαμες....

(το παλικαρι ειναι 21 χρονων)

hidefnick
26/11/2006, 12:09
Πρός θεού, δεν υπονοώ ότι μόνο οι μηχανές σκοτώνουν.

675
26/11/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πρός θεού, δεν υπονοώ ότι μόνο οι μηχανές σκοτώνουν.

και γω δεν στο ειπα για να σου δειξω πως σκοτωνουν και τα αυτοκινητα...

και τα ποδηλατα σκοτωνουν, απλα το ειπα μιλωντας για επισκεψεις στο ΚΑΤ...:look:

loufas
26/11/2006, 16:55
prin ligi ora gurisame apo tin kideia. den tha anaptukso polu to thema, prepei omos na po kati polu simantiko.. egine nekropsia nekrotomi kai to porisma.. afise afonous tous pantes! to paidi eixe mono mia gratsounia sto prosopo kai den eixe oute katagma oute tpt sovaro.. "efyge" apo anakopi kardias!! akousa sugkeneis na lene oti fovithike polu kai giayto egine oti egine!! ti na po tora??

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

jbear
26/11/2006, 20:29
:eyepop: απιστευτο... :sad:

Να ναι καλα οπου και να ναι...

blueblack
26/11/2006, 20:38
ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...........

ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ.........

Χωρίς νά σάς ρωτήσουμε.......!!!!!!

Όταν όμως καί ΑΝ ......γίνετε γονείς ....ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.....

τί ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ........λέγατε.....!!!!!!!!
Ότι κι άν πείτε συγχωρημένοι ....ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΙΣΤΕ....


Miss Respect.........

Έξήγησε μου ...ΠΩΣ.....μπορείς νά έχεις άποψη ...
ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ.......
έχοντας ζήσει .....ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΤΟ ΡΟΛΟ.....!!!!!!!

Έξαιρείσαι άν είσαι παιδοψυχολόγος....!!!!!άν καί πάλι έχω τίς άμφιβολίες μου








:wave2:

SUPERMARIO
26/11/2006, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Αδιάφορο με οτιδήποτε λες τώρα, αυτό στην αρχή δεν έπρεπε να το πεις.

Να σου το παρουσιάσω αλλιώς: Θα τόλμαγες να το πεις αυτό στον ίδιο τον πατέρα του;

Δε νομίζω.









γιατι πιστευεις οτι ο πατερας του δεν το σκεφτηκε;;;;

πας και αγοραζεις σε 18 χρ. παιδι (γιατι ουσιαστικα παιδι ειναι ακομα) ενα R6;;;

τι εμπειρια να εχει ενας 18αρης;;;;;


κα με παπι μπορουσε να σκοτωθει αλλα με τετοια μηχανη ανεβασε το ποσοστο 70%.

μηχανη πιστας με αγωνιστηκες προδιαγραφες στα χερια 18αρη, ΝΑΙ ρε φιλε ειναι εγκλημα.

Respect
26/11/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...........

ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ.........

Χωρίς νά σάς ρωτήσουμε.......!!!!!!

Όταν όμως καί ΑΝ ......γίνετε γονείς ....ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.....

τί ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ........λέγατε.....!!!!!!!!
Ότι κι άν πείτε συγχωρημένοι ....ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΙΣΤΕ....


Miss Respect.........

Έξήγησε μου ...ΠΩΣ.....μπορείς νά έχεις άποψη ...
ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ.......
έχοντας ζήσει .....ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΤΟ ΡΟΛΟ.....!!!!!!!

Έξαιρείσαι άν είσαι παιδοψυχολόγος....!!!!!άν καί πάλι έχω τίς άμφιβολίες μου








:wave2: Αγαπητέ "ΠΑΤΕΡΑ"...
Καταρχήν ψυχραιμία.Κατα δεύτερον τα μυωπικά μου προβλήματα ευτυχώς η επιστήμη (όχι η παιδοψυχολογία που εσείς και μόνο κατέχετε) μου τα έχει λύσει..Οπότε σίγουρα τα κεφαλαία γράμματα δεν τα χρησιμοποιείτε προκειμένου να μου διευκολύνετε την ανάγνωση.. Υποψιάζομαι ότι έχουν εμφατικό ή καλύτερα φασιστικό χαρακτήρα όπως άλλωστε και η απολύτότητα των απόψεων σας. Ζητάτε να σας explain what?Το πως μπορεί ένας νοήμων, συνειδητοποιημένος άνθρωπος να έχει άποψη για το θέμα.Συγγνώμη κιόλας!Και για να μην σας αφήσω με την αμφιβολία..έχω υπάρξει παιδί,έχω απαιτήσει πράγματα από τους γονείς μου που ως ενήλικας έχω απορρίψει.
Δεν θεωρώ σκόπιμο να εξηγήσω παραπάνω την θέση μου στο θέμα.Σέβομαι την διαφορετικότητα των απόψεων όσο παράλογες και αλλόκοτες να είναι αλλά δεν δέχομαι πίσω από την χ ιδιότητα κάποιου την επιβολή με το κούνημα του δακτύλου! :a027: :a024:

Δημήτρη.. "ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ;!!"... :a018:

X_NR750
26/11/2006, 22:36
Ειναι κριμα για την μνημη του παιδιου αυτο που γινεται εδω μεσα

ανοιξτε ενα αλλο τοπικ να συζητησουμε γενικα

675
26/11/2006, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ειναι κριμα για την μνημη του παιδιου αυτο που γινεται εδω μεσα

ανοιξτε ενα αλλο τοπικ να συζητησουμε γενικα

προς γνωση και συμμορφωση των υπολοιπων γινεται η συζητηση ολο και κατι καλο θα βγει...

675
26/11/2006, 22:54
εγω θελω να σταθω στην ανακοπη καρδιας...:sick:

μου φαινετε πολυ πρωτογνορο αυτο δεν το εχω ξανακουσει σε ατυχημα στο δρομο...

οντως ηταν ατυχο το παλικαρι...

τον προδωσε η καρδια του λοιπον...:sad:

FestoNero
27/11/2006, 02:09
Εχει ξανασυμβει, αλλα σε πολυ μεγαλυτερο ανθρωπο..
Στις Σερρες περσυ/προπερσυ νομιζω..
:(

blueblack
27/11/2006, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ειναι κριμα για την μνημη του παιδιου αυτο που γινεται εδω μεσα

ανοιξτε ενα αλλο τοπικ να συζητησουμε γενικα


ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ........

Άλλά πλέον πιστεύω πώς ό χώρος δέν είναι μόνο γιά κηδειόχαρτα....
Ό χαμός κάποιου,γίνεται ή άφορμή τής κουβέντας.......πού ίσως είναι χρήσιμη
γιά όλους....!!!!

Άγαπητή Miss Respect.......

Άν ΔΕΝ......άντελήφθεις δέν όμιλώ άπό τή θέση τού παιδοψυχολόγου,
άλλά άπό τή θέση τού πατέρα....!!!!!Έδώ καί 17 χρόνια.....
Σάν πατέρας λοιπόν ΚΟΥΝΑΩ καί τό δάκτυλο μου μερικές φορές.....
ΔΕΝ ΘΑΠΡΕΠΕ...???
Έσένα ό δικός σου ΔΕΝ ΣΤΟ ΚΟΥΝΗΣΕ ΠΟΤΕ..???
Ήταν ........ΦΑΣΙΣΤΑΣ ......????ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ...???
Λοιπόν......μαζί μέ τίς πατάτες εύχομαι νά μάθεις νά τηγανίζεις καί τά αύγά...
ΟΧΙ ΟΜΩΣ.........όμελέττα....!!!!!!!!!!
Δέν έχει νόημα ,νά τό πάμε άλλο.....άφού ....ΔΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ.....!!!!ότι καί νά λές..
δίκαιο έχεις.......!!!!!!!!!
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ........έδώ είμαστε τό ξανασυζητάμε........!!!!!!!!

:wave2: :wave2:

Respect
27/11/2006, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ........

Άλλά πλέον πιστεύω πώς ό χώρος δέν είναι μόνο γιά κηδειόχαρτα....
Ό χαμός κάποιου,γίνεται ή άφορμή τής κουβέντας.......πού ίσως είναι χρήσιμη
γιά όλους....!!!!

Άγαπητή Miss Respect.......

Άν ΔΕΝ......άντελήφθεις δέν όμιλώ άπό τή θέση τού παιδοψυχολόγου,
άλλά άπό τή θέση τού πατέρα....!!!!!Έδώ καί 17 χρόνια.....
Σάν πατέρας λοιπόν ΚΟΥΝΑΩ καί τό δάκτυλο μου μερικές φορές.....
ΔΕΝ ΠΑΠΡΕΠΕ...???
Έσένα ό δικός σου ΔΕΝ ΣΤΟ ΚΟΥΝΗΣΕ ΠΟΤΕ..???
Ήταν ........ΦΑΣΙΣΤΑΣ ......????ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ...???
Λοιπόν......μαζί μέ τίς πατάτες εύχομαι νά μάθεις νά τηγανίζεις καί τά αύγά...
ΟΧΙ ΟΜΩΣ.........όμελέττα....!!!!!!!!!!
Δέν έχει νόημα ,νά τό πάμε άλλο.....άφού ....ΔΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ.....!!!!ότι καί νά λές..
δίκαιο έχεις.......!!!!!!!!!
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ........έδώ είμαστε τό ξανασυζητάμε........!!!!!!!!

:wave2: :wave2: Και αφού γελάσαμε με την ψυχή μας καταλήξαμε σε αυτό που υποψιαστήκαμε....:a022:
Όχι μόνο δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις τίποτα από όσα είπαμε αλλά εκτός από ΦΑΣΙΣΤΑΣ είσαι ΑΝΑΙΔΗΣ , ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΣ (νομίζεις..) και ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ!!

ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ

"ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!" :a08: :a08: :a08:

zephyr1
27/11/2006, 08:37
Το γαμησατε!:a02:

PortisHead
27/11/2006, 09:25
Ο πατέρας φταιει!
Οχι γιατι του πήρε την R6 αλλα για την ανύπαρκτη παιδεία που του πρόσφερε
η οποία δεν τον προφύλαξε απο το να κάνει καγκουριες με το R6 και μάλιστα 2κάβαλος.

:sad:

Alx 84
27/11/2006, 10:52
ότι και να λέμε τώρα δεν αλλάζει κάτι. καλή δύναμη στους δικούς του...:sad: :sad: :sad:

gojakla
27/11/2006, 11:13
:sad:

villy
27/11/2006, 11:15
:sad: και για τους δύο...

675
27/11/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ο πατέρας φταιει!
Οχι γιατι του πήρε την R6 αλλα για την ανύπαρκτη παιδεία που του πρόσφερε
η οποία δεν τον προφύλαξε απο το να κάνει καγκουριες με το R6 και μάλιστα 2κάβαλος.

:sad:

αφου το παλικαρι εφυγε απο καρδια οχι απο πτωση...:sick:

jbear
27/11/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
αφου το παλικαρι εφυγε απο καρδια οχι απο πτωση...:sick:

ναι...αλλα μπορει και να φοβηθηκε αν πηγαινε να μπει πολυ γρηγορα σε στροφη...και δεν αντεξε...:wacko: εκτος κι αν ειχε (γενικα) προβλημα...

ποιος μπορει να πει σιγουρα??? ΚΑΝΕΙΣ! μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε

Το θεμα ειναι αυτο που ειπε ο PortisHead δηλ. η ανυπαρκτη παιδεια (στοιχειωδη εστω...) :mad:

Cpt. Haddock
27/11/2006, 14:08
για την ταμπακιέρα, δλδ οτι ΠΑΡΑΝΟΜΑ οδηγούσε το μηχανάκι βάσει της ηλικιας του θα πει κανένας τίποτε;

:rolleyes:

jbear
27/11/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
για την ταμπακιέρα, δλδ οτι ΠΑΡΑΝΟΜΑ οδηγούσε το μηχανάκι βάσει της ηλικιας του θα πει κανένας τίποτε;

:rolleyes:

το ανεφερα σε προηγουμενη απαντηση :D

αλλα δεν ασχοληθηκε κανεις :bawl: :lol:

Cpt. Haddock
27/11/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
το ανεφερα σε προηγουμενη απαντηση :D

αλλα δεν ασχοληθηκε κανεις :bawl: :lol:

Βάσει αυτού ο γονιός δεν είναι ηθικός (ου μην και φυσικός κατα το γράμμα του νόμου) αυτουργός;

Λέω εγώ τώρα... :rolleyes:

bored
27/11/2006, 14:18
και μετά λένε για μένα... ότι εγώ κάνω μουνί τις συζητήσεις. :mad:

θα τολμάγατε, οτιδήποτε από όλα αυτά που λέτε, είτε τα σοβαρά, είτε τα αστεία, να το πείτε εν όψει του πατέρα;;

Όχι.

Τότε, γιατί τα λέτε εδώ;

sniper
27/11/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
και μετά λένε για μένα... ότι εγώ κάνω μουνί τις συζητήσεις. :mad:

θα τολμάγατε, οτιδήποτε από όλα αυτά που λέτε, είτε τα σοβαρά, είτε τα αστεία, να το πείτε εν όψει του πατέρα;;

Όχι.

Τότε, γιατί τα λέτε εδώ;

Τώρα είναι ερώτηση αυτή; Φυσικά και όχι.... Αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι ΑΥΤΟΣ φταίει.... δεν του την αγοράσαμε εμείς την μηχανή!

:smokin:

PortisHead
27/11/2006, 14:21
το οτι δεν τα λεει καποιος στον πατερα του εχει να κανει με την δεδομενη χρονικη στιγμη.
Λογω συναισθηματικου φόρτου δεν μπορει, ουτε θα θέλει να δει τα πράγματα ως έχουν.
Αν κάτσει και το σκεφτει 1-2 χρονια αργοτερα...θα καταλάβει την μαλακία του...ασχετα αν δεν θα το παραδεχτει σε κανεναν περαν του εαυτού του.

Τεσπα...καλή δυναμη στους "πίσω" του.

jbear
27/11/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βάσει αυτού ο γονιός δεν είναι ηθικός (ου μην και φυσικός κατα το γράμμα του νόμου) αυτουργός;

Λέω εγώ τώρα... :rolleyes:

ναι ετσι ειναι :mad:
αλλα και η παιδεια ειναι σημαντικη γιατι δεν παιρνεις μηχανη στο rossi που τρεχει σε αγωνες απ τα 5 του και στα 18 ειναι πολυπειρος...στο γιο του που ισως να μην ηξερε και πολλα το παιδι (οχι οτι εγω ξερω) - τουλαχιστον δεν ηξερε τα ορια του - πηρε μηχανη που στα χερια ενος γνωστη ειναι πραγματικο εργαλειο ενω στα χερια απειρου ειναι... (ασε καλυτερα μην πω) :sad:

Cpt. Haddock
27/11/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
θα τολμάγατε, οτιδήποτε από όλα αυτά που λέτε, είτε τα σοβαρά, είτε τα αστεία, να το πείτε εν όψει του πατέρα;;
Όχι. Τότε, γιατί τα λέτε εδώ;

Θα του τα πουν άλλοι

Η συνείδησή του
Οι δικαστές (ενδεχομένως)

Και επι της ουσίας: Σπάνια έως καθόλου γράφω σε τέτοια θρεντς γιατί θεωρώ τελείως ανούσιο να κολλήσω ένα ποστ με ένα εμοτικον :sad: και να γράψω τα γνωστά κλισε "ελαφρύ το χώμα", "ας είναι καλά εκεί ψηλά", "ας είναι το τελευταίο" κλπ

Καλή η ανέξοδη συμπόνοια αλλα ούτε νεκρούς ανασταίνει και ούτε επόμενους προλαμβάνει.

Το μόνο που έχει για μένα νόημα σε τέτοια γεγονότα είναι να τα συζητάμε (πολιτισμένα εννοείται) για να ψάχνουμε τα αίτια και να μαθαίνουμε/προλαμβάνουμε.

Τουλάχιστον ο κάθε θάνατος μια και είναι μη αναστρέψιμος ας γίνεται αφορμή για προβληματισμό και ωρίμανση, όχι για ηλεκτρονικά μνημόσυνα.

Αλλιώς το κάθε τέτοιο θρεντ γίνεται απλά μια στατιστική.

Αυτά

Cpt. Haddock
27/11/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
ναι ετσι ειναι :mad:
αλλα και η παιδεια ειναι σημαντικη γιατι δεν παιρνεις μηχανη στο rossi που τρεχει σε αγωνες απ τα 5 του και στα 18 ειναι πολυπειρος...στο γιο του που ισως να μην ηξερε και πολλα το παιδι (οχι οτι εγω ξερω) - τουλαχιστον δεν ηξερε τα ορια του - πηρε μηχανη που στα χερια ενος γνωστη ειναι πραγματικο εργαλειο ενω στα χερια απειρου ειναι... (ασε καλυτερα μην πω) :sad:

Δεν παίρνεις μηχανή γιατί είναι παράνομο

End of story

PortisHead
27/11/2006, 14:30
Θα βάλω φωτιές τώρα αν πω οτι στην επαρχία γενικότερα το θεμα:
κράνος-ασφαλης ενδυση-προστατευτικα
ειναι απλά κινέζικα ???

hidefnick
27/11/2006, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα του τα πουν άλλοι

Η συνείδησή του
Οι δικαστές (ενδεχομένως)

Και επι της ουσίας: Σπάνια έως καθόλου γράφω σε τέτοια θρεντς γιατί θεωρώ τελείως ανούσιο να κολλήσω ένα ποστ με ένα εμοτικον :sad: και να γράψω τα γνωστά κλισε "ελαφρύ το χώμα", "ας είναι καλά εκεί ψηλά", "ας είναι το τελευταίο" κλπ

Καλή η ανέξοδη συμπόνοια αλλα ούτε νεκρούς ανασταίνει και ούτε επόμενους προλαμβάνει.

Το μόνο που έχει για μένα νόημα σε τέτοια γεγονότα είναι να τα συζητάμε (πολιτισμένα εννοείται) για να ψάχνουμε τα αίτια και να μαθαίνουμε/προλαμβάνουμε.

Τουλάχιστον ο κάθε θάνατος μια και είναι μη αναστρέψιμος ας γίνεται αφορμή για προβληματισμό και ωρίμανση, όχι για ηλεκτρονικά μνημόσυνα.

Αλλιώς το κάθε τέτοιο θρεντ γίνεται απλά μια στατιστική.

Αυτά


+1000000

jbear
27/11/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
και μετά λένε για μένα... ότι εγώ κάνω μουνί τις συζητήσεις. :mad:

θα τολμάγατε, οτιδήποτε από όλα αυτά που λέτε, είτε τα σοβαρά, είτε τα αστεία, να το πείτε εν όψει του πατέρα;;

Όχι.

Τότε, γιατί τα λέτε εδώ;

Οχι αλλα, αν ειχες γιο 18 χρονων θα του επαιρνες Lamborghini??? Kαι ας ειχε και διπλωμα (αν και ειναι τυπικο πιο πολυ)... εκτος κι αν ετρεχε στο παγκοσμιο πρωταθλημα καρτ, δε νομιζω...οπως δε θα του παιρνες και τετοια μηχανη...

Μη ξεχναμε οτι σε συζητησεις με θεμα "Ποια μηχανη να παρω?" οι απαντησεις ΔΕΝ ειναι παρε ενα R6 για αρχη!!!

Nostra
27/11/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βάσει αυτού ο γονιός δεν είναι ηθικός (ου μην και φυσικός κατα το γράμμα του νόμου) αυτουργός;
Λέω εγώ τώρα... :rolleyes:


από τη στιγμή που σίγουρα δεν είχε το κατάλληλο δίπλωμα,

που πιθανότατα η μηχανή δεν ήταν στο όνομά του αλλά στου πατέρα του,

που αν δεν έχει κλείσει τα 18 υπεύθυνος είναι ο κηδεμόνας του, δηλαδή οι γονείς του.

ΦΥΣΙΚΑ και φταίει ο πατέρας του ως ηθικός (και όχι μόνον) αυτουργός...

Βέβαια σε τυχόν δικαστήριο για να γλυτώσει τα περαιτέρω, ο πατέρας του θα πει ότι ο γιος του πήρε την μηχανή εν αγνοία του πατέρα. και αυτό θα το πει είτε είχε κλείσει τα 18 ο πιτσιρικάς είτε όχι.

Με την συνεπιβάτιδα όμως δεν έχει ασχοληθεί κανείς σας έτσι?




Και μην ξανακούσω ότι όποιος δεν έχει παιδί δε δύναται να εκφέρει άποψη. :mad: :mad: :mad:

Ούτε στο φεγγάρι έχω πάει (πρόσφατα) αλλά μπορώ να μιλήσω για τις παλίρροιες...




Το θέμα είναι ότι σκοτώθηκε. Δεν ήξερε πως να πάει το αεροπλανάκι ανάμεσα από τα πόδια του, εν δυνάμει θα μπορούσε να ήταν ο δολοφόνος της άμυαλης κορασίδας που βυζοτριβόταν πάνω του, οι τοπικές αρχές ποιούσαν την νήσσαν, οι γονείς του μαλακιζόντουσαν με υπερμεγέθεις δονητές, η τοπική κοινωνία βρήκε κάτι να ασχοληθεί για τις προσεχείς ημέρες, το παλικαράκι μπορεί και να έπαθε καρδιακό αφού κανείς και πουθενά δεν έλεγξε τη φυσική του κατάσταση και δεν του έμαθε ποτέ να οδηγάει σωστά οπότε μπορεί και να "'έφυγε" από τον φόβο της πτώσης, οι φίλοι του θα λένε μετά από χρόνια ότι είχανε φίλους αναβάτες που φύγαν άδικα και φυσικά φταίει το κράτος για αυτό, ο θρύλος του θα αναγεννηθεί του χρόνου τέτοια μέρα στο μνημόσυνο, η στατιστική υπηρεσία του ΥΠ.Μεταφορών θα συνεχίσει να δικαιολογεί την ύπαρξή της, η οδική και κοινωνική παιδεία όλων μας θα συνεχίσει να δικαιολογεί την ανυπαρξία της. Εδώ μέσα θα ποστάρουμε λυπημένες φατσούλες και θα λέμε κρίμα ο πουτσαράς. Μικρό παιδί που έφυγε άδικα.
Μαλάκες αυτοί που τον ανέθρεψαν (σχολείο, γονείς, εσύ, εγώ) και που καταφέρανε να βγάλουν έναν πρώην (πλέον) όμοιό τους.



:mad:


ΥΓ: Εμπρός βρίστε με τώρα που είμαι κυνικός, μηδενιστής και υβριστής των θείων και των άθεων.

ΥΓ: Βρίστε με επίσης που δε σέβομαι του νεκρούς.

Ω νεκροί που ήρωες φύγατε! Δειλοί που δε παλέψατε περισσότερο για την καλυτέρευση της ζωής όλων μας. Επαναστάτες της εξόδου κινδύνου. Θεατές-χειροκροτητές του μεγάλου αδελφού της κατάντιας σας. Αφήστε με εδώ, μονάχο, να σας βρίζω που με αφήσατε με τους κακούς. Αλλά κι εγώ κακός θα γίνω. Είναι κολλητική η ηλιθιότητα.

Nostra
27/11/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
θα τολμάγατε, οτιδήποτε από όλα αυτά που λέτε, είτε τα σοβαρά, είτε τα αστεία, να το πείτε εν όψει του πατέρα;;

Όχι.

Τότε, γιατί τα λέτε εδώ;


ΝΑΙ ρε φίλε.... κατάμουτρα κιόλας και χωρίς βρισιές με λόγια που θα τον πονέσουν περισσότερο :mad: :mad: :mad:

jbear
27/11/2006, 14:39
:eyepop: ειχε και συνεπιβατιδα??? δε το ειχα προσεξει...:rolleyes:

τουλαχιστον εξοπλισμο φορουσε? γιατι ειπε καποιος οτι ειχε μονο μια γρατσουνια, η κοπελα δε νομιζω να φορουσε...ξερει κανεις τι επαθε?

bored
27/11/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ΝΑΙ ρε φίλε.... κατάμουτρα κιόλας και χωρίς βρισιές με λόγια που θα τον πονέσουν περισσότερο :mad: :mad: :mad:

τότε τράβα βρεσ'τονα και πεσ'του τα, μη χαραμίζεσαι εδώ. Επίσης, κάτι μου λέει, ότι ο πατέρας δεν πονάει αρκετά, ήδη, οπότε καλά θα κάνεις να του πεις τα λόγια αυτά που θα τον πονέσουνε περισσότερο.

όπως είπε και ο haddock ο μόνος τρόπος για να μην πάει τζάμπα ο χαμός του παιδιού είναι να γίνουμε εμείς ασφαλέστεροι οδηγοί.

Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι ο θάνατος του παιδιού ήταν τελείως άσχετος με τη μοτοσυκλέτα, αυτό που είπε ο haddock ισχύει για σχεδόν κάθε άλλο ατύχημα.

Cpt. Haddock
27/11/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο θάνατος του παιδιού ήταν τελείως άσχετος με τη μοτοσυκλέτα, αυτό που είπε ο haddock ισχύει για σχεδόν κάθε άλλο ατύχημα.

μην το δένεις και κόμπο, όλα αυτά είναι και ψιλοαρβύλες. Μπορεί να είδε οτι τη χάνει τη στροφή και να έμεινε, μπορεί να έμεινε μόλις έπεσε, μπορεί πιο πριν.

Θεωρητικά σε εξετάζει γιατρός πριν δώσεις εξετάσεις (τουλάχιστον στην εποχή μου έτσι ήταν :a024: )

PortisHead
27/11/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μην το δένεις και κόμπο, όλα αυτά είναι και ψιλοαρβύλες. Μπορεί να είδε οτι τη χάνει τη στροφή και να έμεινε, μπορεί να έμεινε μόλις έπεσε, μπορεί πιο πριν.

Θεωρητικά σε εξετάζει γιατρός πριν δώσεις εξετάσεις (τουλάχιστον στην εποχή μου έτσι ήταν :a024: )

*****START OF SPAM *******
Βλεπω καιρό στην υπογραφή σου το..."Μαστίχα Χιου"...και λέω σήμερα...κατσε να πατήσω
...αλλα δεν βγάζει πουθενά....broken link.Ελεξε το....ειναι ζωτικής σημασίας για μένα :D
*****END OF SPAM *******


:wave2:

jbear
27/11/2006, 14:59
με την κοπελα τελικα τι εγινε? :confused:

vassilis88
27/11/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
με την κοπελα τελικα τι εγινε? :confused:

λογικα θα ειναι καλα αφου δν αναφερθηκε αλλος θανατος.

Cpt. Haddock
27/11/2006, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
*****START OF SPAM *******
Βλεπω καιρό στην υπογραφή σου το..."Μαστίχα Χιου"...και λέω σήμερα...κατσε να πατήσω
...αλλα δεν βγάζει πουθενά....broken link.Ελεξε το....ειναι ζωτικής σημασίας για μένα :D
*****END OF SPAM *******


:wave2:

*****START OF SPAM *******
Το έφτιαξα, thanks
*****END OF SPAM *******

675
27/11/2006, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βάσει αυτού ο γονιός δεν είναι ηθικός (ου μην και φυσικός κατα το γράμμα του νόμου) αυτουργός;

Λέω εγώ τώρα... :rolleyes:

το ειπα και εγω....
καπου στη σελιδα 2-3:sick:

σε εκτενεστατατη απαντηση κατα των περιφημων πατεραδων που υποστηριζαν πως θα επαιρναν στο παιδι τους r6 απ τα 18...:hypnotize

mats8282
27/11/2006, 18:41
Ναι φταιει και ο πατερας του σε περιπτωση που δεν ηταν εμπειρος οδηγος....Εκτος και αν οδηγαει απο μικρος και τρεχει σε αγωνες.....Σε τετοια περιπτωση ενα τεστ θα ειχανε κανει στο παιδι για την φυσικη του κατασταση..Τωρα βεβαια οτι και να λεμε :(

Ταξιδευτής
27/11/2006, 18:48
Καταρχας, νομιζω οτι η συζητησεις αυτες εδω ειναι καλες μεν (κουβεντα να γινεται) αλλα καφενειου δε. Οτι και να πουμε, ειτε πουμε συλλυπητηρια ειτε βρισουμε τον πατερα "που ηταν αμυαλος κλπ", δεν θα κανει ΚΑΜΙΑ διαφορα.

Οπως ειπε πολυ σωστα ο Ηλιας οσα ηλεκτρονικα μνημοσυνα και αν κανουμε, οσα δαχτυλα και αν κουνησουμε, οσα μπινελικια ριξουμε στον αμυαλο που του πηρε την μηχανη κλπ, δεν θα αλλαξει τιποτα: νεαρα -και μη- παιδια θα ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ να σκοτωνονται, εμεις εδω θα συνεχισουμε τις κουβεντες επι των θεματων και η γη γυριζει και γυριζει...

Η ουσια ειναι μια: το παιδι αυτο πεθανε και δεν γυρναει πισω. Η οικογενεια του ποναει και θα συνεχισει να ποναει εφ ορου ζωης.

Δεν ξερω αν θα γινω αντιπαθητικος με αυτο που θα πω, αλλα συμφωνω απολυτα με τον φιλο Nostra.

Ευτυχως ο καλος Αλλαχ με ευλογησε να ταξιδεψω πολυ και σε πολλες χωρες στη ζωη μου. Και ρε παιδια, το παραπονο μου ξερετε πιο ειναι; Σε χωρες που δεδομενα βρισκονται πισω απο εμας σε ολα, καποια πραγματα ΔΕΝ τα αγνοουν.
Οπως την ασφαλεια στους δρομους.

Και εξηγουμαι: ΠΟΣΑ ξεκρανωτα βλακομετρα συναντατε μεσα σε μια μερα; Ποσες "κυριες" (και αντρες παιζουν εδω) με το ενα χερι στο τιμονι (με τσιγαρο βεβαια) και το αλλο στο κινητο, και αρμενιζουν αναμεσα στις λωριδες με 20;

Ε λοιπον, ακομα και στην Ουκρανια, την Ρουμανια, την Βουλγαρια, χωρες αληθινα υποβαθμισμενες, ΟΣΟΥΣ μοτοσυκλετιστες εβλεπες στο δρομο φορουσαν ολοι κρανος! Ολοι!

Γιατι; Επειδη κανει κρυο; Προχθες στην εθνικη το ζωο με το TDM που πηγαινε ταπα στην αριστερη λωριδα ειχε βαλει το fleece του μεχρι την μυτη του για να μην κρυωνει! Ο Ελλην καγκουρας δεν κολωνει πουθενα! :(

Η μηπως το οτι στην Αλβανια η το Καζακσταν τα πραγματα ειναι χειροτερα μας κανει να νοιωθουμε καλυτερα;;;; ΓΙΑΤΙ να μην λεμε οτι ειμαστε καλυτερα απο την Αγγλια, την Ιταλια η την Γερμανια σε αυτα τα θεματα;

Αλλα τι λεω.... Βαλτε αλλα 5000 χρονια... Η Ελλαδα ΠΟΤΕ δεν θα ξεπερασει αυτες τις χωρες... Οχι γιατι δεν μπορει, αλλα γιατι δεν την αφηνει η κουτοπονηρια και η ψευτομαγκια του Ελληνα (ελα μωρε, τι να μας πει ο ξενερωτος ο Γερμαναρας!!)
Ο Ελληνας μπορει να εχει ΦΙΛΟΤΙΜΟ, αλλα δεν εχει μαθει να ειναι ΤΑΠΕΙΝΟΣ.

Ειλικρινα ΖΩ για την στιγμη που θα γινει ενα κακο και θα δω εναν ΥΠΕΥΘΥΝΟ να ΣΚΥΒΕΙ το κεφαλι και να ζηταει μια γ@μημενη συγνωμη....:mad:

Οι γενιες που ειναι ΤΩΡΑ στους δρομους -και οσες ερχονται συντομα- ειναι ΗΔΗ χαμενες απο χερι...
Σημερα παρακολουθουσα στο δρομο τα ζομπι...
Αχαρακτηριστοι οδηγοι του "οτι να ναι"...
Που απο παραδρομο στην Συγγρου το κοβουν καθετα για να στριψουν στο φαναρι που ειναι 50 μετρα πιο περα
Που ενω ειχε πρασινο στην Φραντζη και ολοι ξεκινουσαν ΜΠΡΟΣΤΑ, ο ενας εκανε οπισθεν γιατι ειχε θυμηθει να παρκαρει.
Που μετα απο ΚΑΘΕ κοκκινο περνανε αλλα 5 οχηματα τουλαχιστον, μπλοκαροντας και αμα λαχει και την διασταυρωση.
Που δεν φιλοτιμηται κανεις να δωσει προτεραιοτητα σε αυτους που πρεπει...
Που ΟΛΟΙ σταματανε πανω στις διαβασεις, και το right of way του πεζου που ισχυει ΠΑΝΤΟΥ, εδω ειναι αγνωστες εννοιες...
Που η μανταμ θα παραβιασει το ΣΤΟΠ που ειναι οσο η κεφαλα της και θα σου ΖΗΤΗΣΕΙ και τα ρεστα απο πανω που ΤΟΛΜΗΣΕΣ να την κοψεις...

Ολα αυτα πιστευω οτι συμβαινουν για ΕΝΑΝ και μονο λογο: δεν υπαρχει οδηγικη ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ.
Αυτη ειναι που υπαγορευει στους Γερμανους/Ιταλους/Αγγλους να πηγαινουν ακομα και στο περιπτερο με φουλ δερματα η ζωνες στο αυτοκινητο.

Και η πλακα ειναι οτι ΚΑΙ εμεις σε αυτες τις χωρες ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΟΜΑΣΤΕ. Γιατι; Μα πολυ απλα διοτι ο Ελληνας που θα προσπαθησει να κανει τις μαλακιες που κανει εδω, θα ξεχωριζει σαν την μυγα μες το γαλα!

Συγχωρηστε με που ξεφυγα παλι αλλα πιστευω οτι η ελπιδα μας ειναι τα παιδια ΜΑΣ.
Μαθετε τα ρε παιδια ΠΟΙΑ ειναι η ΣΩΣΤΗ συμπεριφορα στους δρομους! Μαθετε τα οδηγηση και ας πανε και στα καρτ μια φορα, ας κανουν ενα ρημαδι σεμιναριο οδηγησης καποτε, και ας καταλαβουν την αναγκαιοτητα (αλλα και χαρα) του εξοπλισμου σε εναν αναβατη, ωστε μεγαλωνοντας να γινουν ΣΩΣΤΟΙ οδηγοι!!!

Ποσοι ειμαστε εδω μεσα που συμμετεχουμε; 100; 200; 300; Ολοι αυτοι θα κανουν 100, 200, 300 οικογενειες, και θα προκυψουν αλλα τοσα παιδια με ΣΩΣΤΗ οδηγικη ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ.

Ο σπορος θα εχει φυτευτει...

675
27/11/2006, 19:32
μπραβο στον απο πανω μου για την απαντηση του!!

περασε ενα ομορφο μηνυμα!!

:a46: :a46: :a46:

vassilis88
27/11/2006, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
......
Ολα αυτα πιστευω οτι συμβαινουν για ΕΝΑΝ και μονο λογο: δεν υπαρχει οδηγικη ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ.
Αυτη ειναι που υπαγορευει στους Γερμανους/Ιταλους/Αγγλους να πηγαινουν ακομα και στο περιπτερο με φουλ δερματα η ζωνες στο αυτοκινητο.
....
Συγχωρηστε με που ξεφυγα παλι αλλα πιστευω οτι η ελπιδα μας ειναι τα παιδια ΜΑΣ.
...
Μαθετε τα ρε παιδια ΠΟΙΑ ειναι η ΣΩΣΤΗ συμπεριφορα στους δρομους! Μαθετε τα οδηγηση και ας πανε και στα καρτ μια φορα, ας κανουν ενα ρημαδι σεμιναριο οδηγησης καποτε, και ας καταλαβουν την αναγκαιοτητα (αλλα και χαρα) του εξοπλισμου σε εναν αναβατη, ωστε μεγαλωνοντας να γινουν ΣΩΣΤΟΙ οδηγοι!!!
........

+100000

ετσι ειναι οπως τα λες.

(βεβαια οταν ολοι αυτοι ετρεχαν εμεις προσπαθουσαμε να απελευθεροθουμε..)

απλα εγω προσεχω οτι μικροι κ μεγαλοι ειμαστε ολοι λιγο πολυ επιδειξιες.γι αυτο κ οι ξεκρανωτοι ειναι τοσοι.δινουμε πολυ σημασια στις γνωμες των αλλων,περισσοτερη απ οση πρεπει.λαθος προτεραιοτητες δλδ.

αλλοι 18χρονοι προτιμουν τα λεφτα του ρ6 να τα δινουν σε κτμ 125 μονο για πιστα,ΜΧ,κ δν εχουν τπτ για δρομο.γνωρισα εναν προσφατα γι αυτο.
αλλα οπως ειπες,εξαρταται απ τους γονεις η οδηγικη παιδεια (τουλαχιστον σε μεγαλο βαθμο) κ ο συγκεκριμμενος τα εμαθε ολα απ τον πατερα του.

nassosxlvbros
27/11/2006, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
Τα περιπλεκει λιγο τα πραμματα οσον αφορα τον πατερα, γιατι απ οτι φαινεται δεν ηταν σωστος... Σπασιμο??? Μαλλον ουτε κι ο πατερας ειχε μυαλο... :mad:


για αλλη μια φορα το "αμαρτιες γονεων".....
18 χρονων σε R6?
ποση πειρα ειχε σε τετοιο μηχανακι;
μα σοβαρολογειτε ρε παιδια;
και γω εχω παιδια,κι αν ζητησουν μηχανακι θα τοχουν,αλλα ρο εξι; με τι εμπειρια και με τι παιδεια ενας δεκαοχταχρονος οδηγαει μηχανακι που 250αριζει στα 500 μετρα;
αγαπη του γονιου και τριχες...μαλλον δεν ηξερε καν το παιδι του....ειναι ασυγχωρητος.....

mats8282
27/11/2006, 21:52
Μπραβο ρε ταξιδευτη με καλυψες απολυτα +1000......Εγω στα 26 μου το εχω αγχος απο τωρα πως θα μεγαλωσω τα παιδια μου(στο μελλον) σε αυτες τις συνθηκες......Φανταζομαι να μου λεει ο γιος/κορη στα 16-18 οτι θελει μηχανη και ψιλοτρελαινομαι.....Καρτ/ΜΧ απο πιτσιρικια και ο θεος μαζι τους....

jbear
27/11/2006, 22:43
Πολυ σωστος ο Ταξιδευτης :a19:

Δυστυχως απ οτι εχω καταλαβει (βεβαια μικρος ειμαι ακομα, ισως αλλαξω αποψη αργοτερα, αν και το βλεπω δυσκολο:D) η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι χωρα για να ζεις!!!:mad: Για διακοπες καλη ειναι...

Θα μου πειτε που κολαει αυτο? Πουθενα ισως, απλα ηθελα να το πω!!!

blueblack
27/11/2006, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το γαμησατε!:a02:


ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ..........

Άλλά άν χτυπήσεις τήν εύαίσθητη χορδή κάποιου....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ...
ίδού τό άποτέλεσμα...!!!!
Έσένα άν σού έγραφαν ......ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ....
τί θά άπαντούσες..???

MISS RESPECT...........

ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ.........ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ........
Είλικρινά σού εύχομαι νά γίνεις κάποτε μανούλα.....
Τότε θά ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ......!!!!!!!!


:wave2: :wave2:

Ταξιδευτής
27/11/2006, 22:51
Φιλοι μου, δεν θα κουραστω να το λεω ΠΟΤΕ!
Οσα μαθηματα οδηγικης αγωγης και να κανουνε στα σχολεια, δεν αλλαζει κατι: Το θεμα ξεκιναει απο το ΣΠΙΤΙ. Χρειαζομαστε ΟΛΟΙ να αποκτησουμε Αγωγη και Κουλτουρα στο θεμα οδηγηση.

Σε ενα προσφατο ταξιδι μου στο Μιλανο, πραγματικα καθε φορα που εμπαινα σε αυτοκινητο και εβλεπα τον συναδελφο μου Ιταλο να βαζει τη ζωνη πριν καν κλεισει την πορτα για να ξεκινησει, με ευχαριστουσε τοσο πολυ το θεαμα....

...Την ιδια ωρα που στο πισω καθισμα καθονταν 2 ατομα (ενας Γερμανος και ενας Ελληνας) και ο μονος που εμπαινε στον κοπο να βαλει ζωνη ηταν ο Γερμανος... Βλεπετε ο Ελληναρας ηταν πολυ απασχολημενος να βρει αναπτηρα να αναψει τσιγαρο (πω πω χαρμανιασα με αυτους τους ξενερωτους) και να σχολιαζει τους παντες γυρω του (μα πως παει αυτος μπροστα σαν κοτα! Ολη την εθνικη δικια του εχει και παει με 120! κλπ κλπ) :mad:

Α! Και επισης ΣΥΝΤΟΜΑ αυτη η δικαιολογια περι 400 χρονων σκλαβιας κλπ θα παψει να υφισταται... :mad: Τοτε τι θα λεμε για να δικαιολογουμε τα χαλια μας;
Αλλα ΞΕΡΟΥΜΕ να φουσκωνουμε απο "εθνικη περηφανεια" για το οτι βγαινουμε εξω μετα τις 12 το βραδυ τις καθημερινες, οτι πινουμε και οδηγαμε (γιατι ειμαστε μαγκες και αλανια κ αντεχουμε! οχι σαν τους ξενερωτους τους ξενους), οτι κανουμε κολπα και τους τα τρωμε σε "ξενοδοχεια" και εστιατορια, οτι ειμαστε ..."ντραιβερια" (ποσοι ελληνες τρεχουν στο εξωτερικο σε οτιδηποτε ειπαμε; ), και αλλα τοσα...

Και οτι ειμαστε στον πατο της Ευρωπης στα ΠΑΝΤΑ μας αφηνει αδιαφορους... Και οταν καποιος φωναζει ειναι ο σπαστικος, ο ξενερωτος, ο ανθελληνας...
Και ΒΕΒΑΙΑ εχουμε ετοιμη την απαντηση-πασπαρτου σε ολα αυτα: "Αααα! Οταν εμεις φιλοσοφουσαμε, οι ξενοι κρεμονταν απο τα δεντρα!" Καποιος ομως ξεχασε να τους πει οτι πλεον εχουμε καταντησει αναξιοι απογονοι ενδοξων προγονων....

Φοβαμαι ρε παιδια... Το χαλι αυτο ειναι τοσο βαθια ριζωμενο στο DNA μας που φοβαμαι οτι δεν θα αλλαξει ποτε... :mad:

blueblack
27/11/2006, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Φιλοι μου, δεν θα κουραστω να το λεω ΠΟΤΕ!
Οσα μαθηματα οδηγικης αγωγης και να κανουνε στα σχολεια, δεν αλλαζει κατι: Το θεμα ξεκιναει απο το ΣΠΙΤΙ. Χρειαζομαστε ΟΛΟΙ να αποκτησουμε Αγωγη και Κουλτουρα στο θεμα οδηγηση.

Σε ενα προσφατο ταξιδι μου στο Μιλανο, πραγματικα καθε φορα που εμπαινα σε αυτοκινητο και εβλεπα τον συναδελφο μου Ιταλο να βαζει τη ζωνη πριν καν κλεισει την πορτα για να ξεκινησει, με ευχαριστουσε τοσο πολυ το θεαμα....

...Την ιδια ωρα που στο πισω καθισμα καθονταν 2 ατομα (ενας Γερμανος και ενας Ελληνας) και ο μονος που εμπαινε στον κοπο να βαλει ζωνη ηταν ο Γερμανος... Βλεπετε ο Ελληναρας ηταν πολυ απασχολημενος να βρει αναπτηρα να αναψει τσιγαρο (πω πω χαρμανιασα με αυτους τους ξενερωτους) και να σχολιαζει τους παντες γυρω του (μα πως παει αυτος μπροστα σαν κοτα! Ολη την εθνικη δικια του εχει και παει με 120! κλπ κλπ) :mad:

Α! Και επισης ΣΥΝΤΟΜΑ αυτη η δικαιολογια περι 400 χρονων σκλαβιας κλπ θα παψει να υφισταται... :mad: Τοτε τι θα λεμε για να δικαιολογουμε τα χαλια μας;
Αλλα ΞΕΡΟΥΜΕ να φουσκωνουμε απο "εθνικη περηφανεια" για το οτι βγαινουμε εξω μετα τις 12 το βραδυ τις καθημερινες, οτι πινουμε και οδηγαμε (γιατι ειμαστε μαγκες και αλανια κ αντεχουμε! οχι σαν τους ξενερωτους τους ξενους), οτι κανουμε κολπα και τους τα τρωμε σε "ξενοδοχεια" και εστιατορια, οτι ειμαστε ..."ντραιβερια" (ποσοι ελληνες τρεχουν στο εξωτερικο σε οτιδηποτε ειπαμε; ), και αλλα τοσα...

Και οτι ειμαστε στον πατο της Ευρωπης στα ΠΑΝΤΑ μας αφηνει αδιαφορους... Και οταν καποιος φωναζει ειναι ο σπαστικος, ο ξενερωτος, ο ανθελληνας...
Και ΒΕΒΑΙΑ εχουμε ετοιμη την απαντηση-πασπαρτου σε ολα αυτα: "Αααα! Οταν εμεις φιλοσοφουσαμε, οι ξενοι κρεμονταν απο τα δεντρα!" Καποιος ομως ξεχασε να τους πει οτι πλεον εχουμε καταντησει αναξιοι απογονοι ενδοξων προγονων....

Φοβαμαι ρε παιδια... Το χαλι αυτο ειναι τοσο βαθια ριζωμενο στο DNA μας που φοβαμαι οτι δεν θα αλλαξει ποτε... :mad:


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ.........

Τό πώς συμπεριφέρονται οί Έλληνες στό έξωτερικό καί τό πώς λειτουργούν έξω........
Μάς λές έπίσης γιαυτή τήν περίφημη ..ΟΔΗΓΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ......

Έδώ πάνω θέλω νά σέ ρωτήσω .....
ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥΣ......
όταν έρχονται τουρίστες στήν Έλλάδα καί σάν σουρωμένες σταφίδες πέφτουν πάνω
στήν άσφαλτο όλο τό καλοκαίρι......καί γεμίζουν όλα τά κέντρα ύγείας τών τουριστικών
περιοχών άπό σακατεμένους πού γυρνάνε μέ τά μαγιώ τους ΣΚΕΤΑ....πάνω στά
νοικιασμένα σκούτερ...???????
ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ....???
Πού είναι ή όδηγική τους παιδεία όταν τούς βλέπω στή Χαλκιδική νά κάνουν όχτάρια μέ τά
νοικιασμένα C3....???
Μήπως στίς χώρες τους ....ΚΟΒΟΥΝ ΚΩΛΟΥΣ...???
Μήπως στίς χώρες τους ύπάρχει ...Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ....???
Έχεις πάει στήν Κέρκυρα....???
Νά δείς τί ζώνες βάζουν οί Άγγλοι....???
Δέν ξέρω γιά τήν Έλλαδάρα μας......άλλά γιά τήν ΕΥΡΩΠΗ ΜΑΣ.......είμαι σίγουρος γιατί
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ καί γιατί ..ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ.......παρουσιάζουν
αύτή τήν φοβερή όδηγική κουλτούρα...!!!!!!!!!

:wave2:

jbear
27/11/2006, 23:25
Οι διακοπες ειναι αλλο!!! :D :eyepop: :lol: :lol: :lol:

Πλακα κανω φυσικα.

Κατι εχει το μερος! :confused: Οποιος ερχεται εδω παρασυρεται στο βουρκο...παρεκτρεπεσαι χωρις να θελεις (ενα καφασι μπυρες δεν ειναι τιποτα :lol: :lol: :lol: :beer: ), φταει το κλιμα???

blueblack
27/11/2006, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
Οι διακοπες ειναι αλλο!!! :D :eyepop: :lol: :lol: :lol:

Πλακα κανω φυσικα.

Κατι εχει το μερος! :confused: Οποιος ερχεται εδω παρασυρεται στο βουρκο...παρεκτρεπεσαι χωρις να θελεις (ενα καφασι μπυρες δεν ειναι τιποτα :lol: :lol: :lol: :beer: ), φταει το κλιμα???

ΟΧΙ ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ.........

Φταίει τό ...ΞΕΣΚΙΣΜΑ.....πού τρώνε στή χώρα τους.....
Καί ...ΠΑΠΑΡΙΑ......είναι ή όδηγική κουλτούρα τους......!!!!!!!!


:wave2: :wave2:

jbear
27/11/2006, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΟΧΙ ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ.........

Φταίει τό ...ΞΕΣΚΙΣΜΑ.....πού τρώνε στή χώρα τους.....
Καί ...ΠΑΠΑΡΙΑ......είναι ή όδηγική κουλτούρα τους......!!!!!!!!


:wave2: :wave2:



βγαζουν το αχτι τους σε μας δηλαδη, ε?

τους βγαινει η καταπιεση εδω... :rolleyes:

vassilis88
27/11/2006, 23:43
οφφ τοπικ mode on

για τους αγγλους πιο συγκεκριμμενα,φιλος μου εξω μου λεει οτι κ εκει γινονται χαλια κ πινουν τ αντερα τους.αλλα οχι καθε μερα,οποτε βγουν,κ ερχεται κ η αστυνομια να τους συμμαζεψει.

αλλα κ αυτοι κ ολοι στην ευρωπη εχουν πιστες,που φιλοξενουν πρωταθληματα,κ εχουν κ δικους τους αναβατες,εχουν κ δικες τους εταιρειες.

εδω ο μηχανοκινητος αθλητισμος ειναι αγνωστος στον πολυ κοσμο,σχεδον ανυπαρκτος.μονο το ποδοσφαιρο υπαρχει!ελαχιστοι ασχολουνται κ με τα υπολοιπα αθληματα!

οφφ τοπικ mode off

blueblack
27/11/2006, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
βγαζουν το αχτι τους σε μας δηλαδη, ε?

τους βγαινει η καταπιεση εδω... :rolleyes:


ΟΧΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.........

Τή φύση τους τή φυσιολογική βγάζουν πού είναι καταπιεσμένη στή χώρα τους....!!!!!

:wave2:

naxiotis
28/11/2006, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa

ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥΣ......
όταν έρχονται τουρίστες στήν Έλλάδα καί σάν σουρωμένες σταφίδες πέφτουν πάνω
στήν άσφαλτο όλο τό καλοκαίρι......καί γεμίζουν όλα τά κέντρα ύγείας τών τουριστικών
περιοχών άπό σακατεμένους πού γυρνάνε μέ τά μαγιώ τους ΣΚΕΤΑ....πάνω στά
νοικιασμένα σκούτερ...???????
ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ....???
Πού είναι ή όδηγική τους παιδεία όταν τούς βλέπω στή Χαλκιδική νά κάνουν όχτάρια μέ τά
νοικιασμένα C3....???
Μήπως στίς χώρες τους ....ΚΟΒΟΥΝ ΚΩΛΟΥΣ...?

:a013: ειλικρινά αυτό διαπιστώνω κάθε καλοκαίρι στο νησί.μιλάμε για τους πιό επικίνδυνους οδηγούς.

που πάει η 'παιδεία' τους?


λόγω διακοπών την αφήνουν στην χώρα τους ή λόγω έλλειψης αστυνόμευσης?

PortisHead
28/11/2006, 08:02
Ταξιδευτή...... :a18:

Ιδιας γνώμης κι εγώ......

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30770&perpage=15&highlight=Παιδεία&pagenumber=2

Ταξιδευτής
28/11/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ.........

Τό πώς συμπεριφέρονται οί Έλληνες στό έξωτερικό καί τό πώς λειτουργούν έξω........
Μάς λές έπίσης γιαυτή τήν περίφημη ..ΟΔΗΓΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ......

Έδώ πάνω θέλω νά σέ ρωτήσω .....
ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥΣ......
όταν έρχονται τουρίστες στήν Έλλάδα καί σάν σουρωμένες σταφίδες πέφτουν πάνω
στήν άσφαλτο όλο τό καλοκαίρι......καί γεμίζουν όλα τά κέντρα ύγείας τών τουριστικών
περιοχών άπό σακατεμένους πού γυρνάνε μέ τά μαγιώ τους ΣΚΕΤΑ....πάνω στά
νοικιασμένα σκούτερ...???????
ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ....???
Πού είναι ή όδηγική τους παιδεία όταν τούς βλέπω στή Χαλκιδική νά κάνουν όχτάρια μέ τά
νοικιασμένα C3....???
Μήπως στίς χώρες τους ....ΚΟΒΟΥΝ ΚΩΛΟΥΣ...???
Μήπως στίς χώρες τους ύπάρχει ...Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ....???
Έχεις πάει στήν Κέρκυρα....???
Νά δείς τί ζώνες βάζουν οί Άγγλοι....???
Δέν ξέρω γιά τήν Έλλαδάρα μας......άλλά γιά τήν ΕΥΡΩΠΗ ΜΑΣ.......είμαι σίγουρος γιατί
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ καί γιατί ..ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ.......παρουσιάζουν
αύτή τήν φοβερή όδηγική κουλτούρα...!!!!!!!!!

:wave2:

Aγαπητε Ιriniaa, θα συμφωνησω μαζι σου αλλα και θα διαφωνησω.

Συμφωνω οτι οι ξενοι στις χωρες τους προσεχουν επιπλεον ΚΑΙ λογω της αυστηροτερης αστυνομευσης.

Επισης, ΝΑΙ εχω δει πολλες φορες το φαινομενο που λες. Ομως προσεξε να δεις τι γινεται γιατι καλο ειναι να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους:

Οι ξενοι που ερχονται εδω ΔΕΝ ειναι αντιπροσωπευτικοι μιας χωρας. Εχοντας ζησει πολλα χρονια στην Αγγλια (οπως και ο Στελιος), μπορω να σου πω με σιγουρια οτι Αγγλος ΔΕΝ ισουται με μεθυσμενος καφρος κλπ που βλεπεις εδω.

Απο την αλλη αν πηγαινες στον Λιβανο που ΟΛΟΙ οδηγανε ΟΠΩΣ να ναι και οταν οι ταξιτζηδες κατουριουνται απλα ανοιγουν την πορτα και ....τα κανουνε, ΕΣΥ πως θα οδηγουσες; Με σηματα πορειας, με παραχωρηση προτεραιοτητας και ζωνη ασφαλειας;

Ετσι νοιωθουν και οι ξενοι που ερχονται εδω, ΔΥΣΤΥΧΩΣ. :(

Απο την αλλη δεν νομιζω οτι ειναι καλο να τα ισοπεδωνουμε ολα.

Η αγωγη στον δρομο δεν ειναι απορροια της αστυνομευσης αλλα ξεκιναει απο το τι μαθαινει κανεις στο σπιτι του, και παει πισω γενεες γενεων.

Βλεπεις οι Αγγλοι που ανεφερες εχουν μια αυτοκινητιστικη ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ οσο παλαια οσο και η ιστορια του αυτοκινητισμου.

Το αντιλαμβανεσαι οτι εμεις εχουμε μια "ιστορια" μολις 50 χρονων; Και αυτων κουτσων στραβων και αναποδων;
Τα πρωτα αυτοκινητα που ηρθαν στην Ελλαδα ανηκαν στους λιγους (οι ...κουρσες) και βεβαιως αυτοι ειχαν μαθει να οδηγουν απο μονοι τους! Παταμε αυτο, παει μπρος, παταμε αυτο παει πισω, γυρναμε κ αυτο να στριψει κ ολα κομπλε!

Αυτοι μετα μαθανε στα παιδια τους, τα παιδια στα δικα τους, καποια γινανε εκπαιδευτες, καποιοι υπουργοι που αποφασιζουν και νομοθετουν κλπ κλπ.

ΠΟΥ ειναι οι βασεις;
Οταν οι ΠΡΩΤΟΙ διδαξαντες μαθανε οτι να ναι στου κασιδη το κεφαλι;

Δεν υπαρχει κουλτουρα σε χωρες που εχουν ΔΕΚΑΔΕΣ πιστες ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΝ προδιαγραφων (και κανα δυο GP F1 και superbikes το χρονο), που καθε σαββατοκυριακο οι πιστες ειναι ανοιχτες στο κοινο και η πιστα ειναι δυο βηματα απο το σπιτι τους;
(Και αν θελω να γινω κακος): Δεν υπαρχει κουλτουρα σε χωρες που ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ και πεντε ...αμαξακια;
Γερμανια; Porsche, BMW, Mercedes!
Ιταλια; ALFA, FERRARI, LAMBORGHINI!
Αγγλια; Lotus, TVR, Lister!

Που εμεις εδω επειδη ειμασταν ΜΑΓΚΕΣ και πιο ΕΞΥΠΝΟΙ απο τους βλακες τους ξενους, τι καναμε; Ακομα και το εργοστασιο της Nissan που εφτιαχνε εδω τα Sunny στο Βολο το κλεισαμε! (πιθανοτατα για να γινει πιστα για μπουζουκια) :mad:

Που εμεις εδω επειδη ειμαστε ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ απο τους βλακες τους ξενους που καθονται και ασχολουνται, τραβαμε μια ΜΟΥΤΖΑ σε οποιον εχει την αγαπη και το μερακι να ασχοληθει...

Η Πιστα στο Αιγινειο σκουπιδοτοπος γιατι καποιοι οι-ΚΩΛΟγοι αποφασισαν οτι ειναι υδροβιοτοπος. Ποιος σοβαρος επιχειρηματιας θα πεταξει τα λεφτα του εκει πλεον;

Τον Σκαβα τον ξερετε αραγε; Ειναι ενας μηχανολογος που εχοντας αγαπη για το αυτοκινητο αποφασισε και εφτιαξε ενα σπορ διθεσιο αυτοκινητο απο μονος του την δεκαετια του 1980-1990 και μαλιστα ειχε φιλοξενηθει και στους 4Τ. Το αυτοκινητο ηταν 100% ελληνικο (πλην του μοτερ) και θα μπορουσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να γινει παραγωγη και να εχει επιτυχια.

Επειδη ο γιος του τυχαινει κολλητος του αδερφου μου, οχι μονο το εχω δει, αλλα εχω μπει στο αυτοκινητο αυτο και το εχω οδηγησει κιολας και μπορω να σας πω οτι ειναι ενα πρωτης ταξεως καλοστημενο αυτοκινητο...
Οταν ομως πηγε στους "αρμοδιους" τα σχεδια για την παραγωγη ξερετε τι πηρε; Το τριτο το μακρυτερο!

Φιλε Iriniaa αγαπω την Ελλαδα μας, αλλα δυστυχως ο Ελληνας ειναι "κοκκορακος". Ξερει να περηφανευεται για περασμενα μεγαλεια, ξερει να επαναπαυεται στις δαφνες αλλων, ΔΕΝ ξερει να ειναι ταπεινος εκει που πρεπει, και βεβαια δεν ακουει ΚΑΝΕΝΑ γιατι πολυ απλα νομιζει οτι ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

Το ξαναλεω και δικαιωμα σου να μην συμφωνεις μαζι μου: ολα ειναι θεμα ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ και ας μην γελοιομαστε: οι ξενοι την εχουν ενω εμεις δεν θα την αποκτησουμε ποτε (τουλαχιστον οχι στο συντομο μελλον)...

karamoto
28/11/2006, 15:54
Ταξιδευτή παρότι οι Άγγλοι δεν είναι και οι αγαπημένοι μου Ευρωπαίοι συμφωνώ απολύτως.

Εμείς είμαστε τόσο χάλια που καταφέρνουμε να συγκεντρώσουμε τους αθλιότερους.

SPORAKIAS
28/11/2006, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από loufas
18 xronon paidi pou prin misi ora ton eida sto pratirio pou douleya kai kaname xavale. to palikari odigouse edo kai kati mines R6. tou to eixe parei o pateras tou doro.. ksekinise mazi me to malia pou molis xtes agorase, kai kati alla paidia me tis mixanes gia tsarka sti limni.. den gurise pote piso..ton "efage" mia strofi.. 18 xronon paidi, prin ligo milousame kai kaname xavale sto magazi.. na nai kala ekei psila..

αμαρτια απο το θεο....:( :sad:

οσο για τον πατερα...πολλοι δεν ξερουν περι σκοτωστρας....

οταν ηταν να παρω την πρωτη μεγαλη μηχανη.....ρωτησα και τον πατερα μου...παντα τα λεμε...

ημουν αναμεσα απο το crf450...και το cbr600RR...και μου λεει ..παρε το 600 ειναι πιο ωραιο...που να ηξερε..:confused:

αλλα στην τελικη και με παπι μπορεις να σκοτωθεις....

προσοχη ρε παιδια...προσοχη....:(

675
28/11/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
:a013: ειλικρινά αυτό διαπιστώνω κάθε καλοκαίρι στο νησί.μιλάμε για τους πιό επικίνδυνους οδηγούς.

που πάει η 'παιδεία' τους?


λόγω διακοπών την αφήνουν στην χώρα τους ή λόγω έλλειψης αστυνόμευσης?

λογω του ποτου και του πιπινιου που καθεται διπλα τους ετοιμο να το πανε σπιτακι να το....@@@@@

:a31: :a31: :a31:

bored
28/11/2006, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οταν ομως πηγε στους "αρμοδιους" τα σχεδια για την παραγωγη ξερετε τι πηρε; Το τριτο το μακρυτερο!
Αυτό εξηγείται τουλάχιστο... δεν έχει εργοστάσια η ελλάδα για να το παράγει μαζικά ή έστω ακόμα και σε περιορισμένο αριθμό.

Σκέφτηκε να το πάει έξω;

VanDiemen
28/11/2006, 19:18
Θέλω να διαφωνήσω με την τακτική που ακολουθούν ορισμένοι, οι οποίοι έχοντας κάποιο κοινό χαρακτηριστικό με κάποιον που εμπλέκεται σε ένα γεγονός, νομίζουν ότι η γνώμη τους είναι 100% σωστή και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Ο ένας επειδή είναι πατέρας, ο άλλος επειδή είναι παιδί, ο τάδε επειδή έχει μοτοσυκλέτα κ.ο.κ. Τα forum είναι τόπος ελευθερίας έκφρασης. Αν κάποιος δεν αποδέχεται την αντίθετη γνώμη, μπορεί να κάνει μια ιστοσελίδα, να εκφράσει τις απόψεις του που είναι σωστές και να μπαίνει μετά μέσα μόνος του να τις καμαρώνει. Ας εκλείψει λίγο η προτροπή "μη μιλάς γιατί εσύ δεν ξέρεις!".

zireous
28/11/2006, 22:36
Η παιδεία...


Υπάρχουν καμιά διακοσαριά βασικά πράγματα που θέλουν προσοχή για να οδηγήσεις μηχανή, και τα πιο πολλά επιβάλλεται ο ίδιος ο αναβάτης να τα χρησιμοποιεί καθημερινά στην οδήγησή του. Αυτό το πρακτικό μέρος της παιδείας το ανακαλύπτουμε μόνοι μας αναγκαστικά (η ατάκα "σιγά μη πάμε σε ειδικές σχολές να μας μάθουνε πως να το πηγαίνουμε", θα παίζει για πολλά χρόνια στο μυαλό των Ελλήνων), και τα κενά που έχουμε στην οδήγησή μας είναι αρκετά για να μας σκοτώσουν πολλές φορές, ξανά και ξανά... Απλά είμαστε κωλόφαρδοι και οι συνθήκες που δημιουργούν ένα δυστύχημα -ή μια πτώση- δεν είναι πάντα εκεί που κινούμαστε -όταν γίνει η στραβή βλέπεις πόσο απροετοίμαστος είσαι πραγματικά.

Υπάρχει αντίδοτο στην χαζομάρα του πατέρα: Είναι να του πει κάποιος ότι πρώτα μαθαίνουμε να το οδηγάμε το γα#ημένο σε μια σχολή, φοράμε πάντα εξοπλισμό, δέν πίνουμε όταν οδηγάμε, και το βασικότερο, δεν δίνουμε σε κάποιον που η μόνη του πείρα είναι να κόβει βόλτες με παπί σαββατοκύριακα ένα supersport 600άρι με τελική πάνω από 250χλμ που απαιτεί συγκεκριμένη εκπαίδευση και πείρα ακόμα και για ένα απλό φρενάρισμα.


Εδώ στη μικρή επαρχιακή πόλη που είμαι, κάθε χρόνο κάποιος πεθαίνει (μερικές φορές περισσότεροι) επειδή οδηγούσε λιώμα, όλοι πάνε ξεκράνωτοι, και οι κουτάκιδες (εννοώντας οι κακοί αυτοκινητιστές παντός είδους), επιμένουν να πατάνε τη διαχωριστική στις στροφές. Οι πιο πολλοί γυρνάνε ξεκράνωτοι, ακόμα κα μερικοί με ss...


Η λέξη σκοτώστρα δεν αφορά τη μηχανή όμως, έχω γνωρίσει και παιδιά που στα 18 πήραν ss, τους βγήκε η παναγία να τη ξεχρεώσουν, και δέκα χρόνια μετά την έχουν ακόμα και τη χαίρονται εκεί που πρέπει, και όχι κάνοντας μαλακίτσες για χαζογκομενίτσες τη πρώτη βδομάδα που τη πήρανε με αποτέλεσμα να χάσουν από μια μαλακία της στιγμής τη ζωή τους. Είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας του νεαρού αναβάτη εκτός της εκπαίδευσης, και εκεί οι γονείς έχουν τη κύρια ευθύνη.



Όμως ο παραπάνω πατέρας ήταν θύμα της άγνοιάς του, βασικός ηθικός αυτουργός ήταν το κράτος που δεν φρόντισε να εκπαιδεύσει τα παιδιά μέσα στο σχολείο, καί για βασικά πράγματα γύρω από τις μηχανές -που άλλες ιδιωτικές σχολές αναλαμβάνουν όμως να κάνουν σήμερα. Το να θεωρούν οι υπεύθυνοι τις μηχανές ανύπαρκτες (πόσοι στο δημοτικό ξέρουν για το counter-steering; ) βοηθά μόνο να μετράμε νεκρούς.

Φωτεινό παράδειγμα γονιού με μυαλό, η Γιαγιά Αρκούδα, που φρόντισε για τα παιδιά του να πάνε στο CSS από νωρίς, ώστε να καλλιεργήσουν το "μικρόβιο" της σωστής οδήγησης -έχω γνωρίσει και άλλους, που για παράδειγμα όταν ο "γιόκας" τους ζήταγε εντουράκι φυσικά του το πήραν, αλλά μαζί και με προστατευτικό εξοπλισμό, και σε κάθε βόλτα ήτανε από κοντά για χρόνια. Αυτοί πρέπει να είναι οι κανόνες, και όχι οι εξαιρέσεις.


Να θυμίσω ότι βασικός λόγος που (και) φέτος γλίτωσα το γόνατό μου από αυτοκίνητο που βγήκε ξαφνικά και παράνομα, δεν ήταν μόνο η μικρή ταχύτητα που είχα στη κίνηση, ήταν κάνα δυο πράγματα που με τα χρόνια είναι πια εντυπωμένα στο κεφάλι μου, και η εξάσκηση στα φρένα και στις εκτροπές που κάνω συχνά -που όμως κανένας δεν διδάσκει σωστά σε όποιον πάει να βγάλει δίπλωμα...