PDA

View Full Version : Ηλεκτρικό (ηλεκτρονικό;) πρόβλημα στο 1000



pastri
25/11/2006, 22:08
Ύστερα από πολύ καιρό ξαναμπαίνω στο forum, δυστυχώς όχι για καλό. Έχω το 1000άρι Κ5 και εδώ και λίγες ημέρες μου κάνει το εξής: όταν γυρνάω το κλειδί στο on, κάποιες φορές μηδενίζεται το ρολόι (το μηδενίζεται είναι λίγο σχετικό γιατί δείχνει 1:00, αλλά τέλος πάντων). Το κακό, όμως, δεν σταματάει εδώ. Μερικές φορές, και ενώ βρίσκομαι εν κινήσει, κάνει μόνο του self check (ξέρετε, αυτό που αναβοσβήνουν όλα τα φωτάκια και οι δείκτες ταχυμέτρου και στροφομέτρου κάνουν όλη τη διαδρομή μέχρι το τέλος και επανέρχονται). Επισημαίνω ότι αυτό γίνεται στιγμιαία και το μοτέρ δεν σβήνει ή τουλάχιστον δεν το αντιλαμβάνομαι εγώ.
Ο μηχανικός μου (που κινδυνεύει να γίνει πρώην μηχανικός μου) δηλώνει άγνοια και ότι θα το ψάξει. Αν κάποιος από τους φίλους μπορεί να βοηθήσει με τη γνώση ή την εμπειρία του θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, γιατί αυτό το πράγμα είναι πολύ εκνευριστικό, άσε που όντας άγνωστης προέλευσης είναι και ανησυχητικό. Ο μόνος έλεγχος που έχει γίνει μέχρι στιγμής είναι της μπαταρίας, η οποία είναι σε καλή κατάσταση. Ομολογώ ότι η ιδέα να λυθεί όλο και να αρχίσει κάποιος να ψάχνει όλες τις φίσες μία προς μία δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική, γι' αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορούσε να εντοπιστεί η πηγή του προβλήματος. Το μηχανάκι αγοράστηκε τον Νοέμβριο του 2005, έχει κάνει 25.000 χλμ και είναι απολύτως μαμά. Ευχαριστώ πολύ.

edie
25/11/2006, 23:00
δες και εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30652

vrider
26/11/2006, 10:51
Συμνβαινει και στις καλυτερες οικογενειες !

Το επαθα και εγω ( μεταξυ αλλων) αλλα μου ειχαν ηδη αλλαξει το πολυοργανο ( ευτυχως εντος εγγυησης) οταν τελικα ανακαλυψαν τι εχει.

Πριν αλλαξεις οτιδηποτε δες αυτο

http://11109.rapidforum.com/topic=101275435518&search=clock%2Creset


Καλη τυχη

Χαρης

Vstrommer71
26/11/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από pastri
Ύστερα από πολύ καιρό ξαναμπαίνω στο forum, δυστυχώς όχι για καλό. Έχω το 1000άρι Κ5 και εδώ και λίγες ημέρες μου κάνει το εξής: όταν γυρνάω το κλειδί στο on, κάποιες φορές μηδενίζεται το ρολόι (το μηδενίζεται είναι λίγο σχετικό γιατί δείχνει 1:00, αλλά τέλος πάντων). Το κακό, όμως, δεν σταματάει εδώ. Μερικές φορές, και ενώ βρίσκομαι εν κινήσει, κάνει μόνο του self check (ξέρετε, αυτό που αναβοσβήνουν όλα τα φωτάκια και οι δείκτες ταχυμέτρου και στροφομέτρου κάνουν όλη τη διαδρομή μέχρι το τέλος και επανέρχονται). Επισημαίνω ότι αυτό γίνεται στιγμιαία και το μοτέρ δεν σβήνει ή τουλάχιστον δεν το αντιλαμβάνομαι εγώ.
Ο μηχανικός μου (που κινδυνεύει να γίνει πρώην μηχανικός μου) δηλώνει άγνοια και ότι θα το ψάξει. Αν κάποιος από τους φίλους μπορεί να βοηθήσει με τη γνώση ή την εμπειρία του θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, γιατί αυτό το πράγμα είναι πολύ εκνευριστικό, άσε που όντας άγνωστης προέλευσης είναι και ανησυχητικό. Ο μόνος έλεγχος που έχει γίνει μέχρι στιγμής είναι της μπαταρίας, η οποία είναι σε καλή κατάσταση. Ομολογώ ότι η ιδέα να λυθεί όλο και να αρχίσει κάποιος να ψάχνει όλες τις φίσες μία προς μία δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική, γι' αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορούσε να εντοπιστεί η πηγή του προβλήματος. Το μηχανάκι αγοράστηκε τον Νοέμβριο του 2005, έχει κάνει 25.000 χλμ και είναι απολύτως μαμά. Ευχαριστώ πολύ.
Θα κοιταξεις αριστερα μεσα απο το φαιριγκ υπαρχει μια φισα που φερνει ρευμα στον πινακα οργανων.Θα την ανοιξεις,θα της ριξεις λιγο σπρεϊ που διωχνει την υγρασια για επαφες(το βρισκεις στα καταστηματα με ηλεκτρολογικα) και ΘΑ ξενοιασεις.Τωρα τον χειμωνα ολο και κατι νερα κυνηγανε αυτη την παλιοφισα:lol: :lol:

pastri
26/11/2006, 21:28
Και επειδή ενός κακού μύρια έπονται, σήμερα το πρωί που πήγα στο γραφείο άφησα τα κλειδιά πάνω στη μηχανή με το διακόπτη στο on. Τώρα θα μου πείτε καλά να πάθω που ήθελα Κυριακάτικα να δουλέψω και κακώς που δεν βρέθηκε κανένας μόρτης να πάρει το 1000άρι για βόλτα. Έχετε δίκιο σε όλα και δεν μπορώ να πω κουβέντα. Τέλος πάντων, κατά τις 21:30 ήθελα να φύγω και δεν έβρισκα πουθενά τα κλειδιά. "Βρε, λες;" σκέφτηκα από μέσα μου και βγήκα στο πεζοδρόμιο για να δω αν τα είχα ξεχάσει πάνω. Όντως ήταν εκεί, αλλά, όπως καταλαβαίνετε, μπαταρία γιόκ! Το καλό είναι ότι μπροστά μου είναι κατηφόρα και απλώς καβαλάω και αφήνω να τσουλήσει. Και εκεί που έχω αρχίσει να μαζεύω ταχύτητα, πετάγεται ξαφνικά ένας σκύλος και μου δαγκώνει τη γάμπα!!! Ευτυχώς δεν μου έκανε πληγή, δεν σκίστηκε καν το παντελόνι. Το μηχανάκι πήρε εύκολα μπροστά, αλλά όταν έφτασα σπίτι (φροντίζοντας σε όλη τη διαδρομή να κρατάω τις στροφές ψηλά), η μπαταρία δεν είχε γεμίσει αρκετά ούτε για μια μιζιά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να φορτίσω την υπάρχουσα μπαταρία ή να πάω και να πάρω μια καινούρια να τελειώνουμε; (το να τελειώνουμε είναι λίγο σχετικό, γιατί η δουλειά απέχει από το σπίτι ~50 km και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα Δευτέρα πρωί να βγω στο δρόμο με το αυτοκίνητο).

Respect
26/11/2006, 21:37
Όταν καταλήξεις πάντως στην αιτία παρακαλώ πολύ να μας τα πεις όλα!!.. αν και ο Vstrommer71 μάλλον κάτι πρέπει να ξέρει και γελά.. :alien:

RIKOS
27/11/2006, 13:02
Δε κανεις και ενα αντιλυσικο ορο καλου κακου για το κοπροσκυλο που σε δαγκασε πρωτα!!!
Για την μπαταρια φορτησε την πρωτα γιατι ξεφορτησε απο το διακοπτη και οχι απο προβλημα της ιδιας της μπαταριας.Τωρα δωσε λιγο προσοχη πως θα βγαλεις τους πολους (θετικο αρνητικο).