PDA

View Full Version : proti mixani...?



C E N S O
26/11/2006, 20:11
katarxas gia sas:wave2: ime 16 xronon (kai miso) kai skeftome para poli sovara na parw mixani molis katafero na mazepso arketa lefta... tha ithela na akouso gnomes gia to ti mixani ine katalili gia proti (sxedon katholou empeiria)... Afti pou exo eroteftei ine i z750 alla ektos tou oti ine arketa akrivi dn xerw an ine katalili gia proti...
akouw...

island
26/11/2006, 20:15
το 1000 να πάρεις :confused:

EVI
26/11/2006, 20:16
εισαι μικρος ακομα παρε ενα 50ρι να εισαι και νομιμος με διπλωμα

C E N S O
26/11/2006, 20:19
koita... gia 50ntari dn to vlepo, kai nomimos dn paizei name etsi kiallios logo gonewn... an ine kai tapofasiso to vlepo gia 125-250... alla akoma ime aniktos se apopseis...
a! an kapios exei kapio mixanaki gia poulima as stelei mail...

Electra
26/11/2006, 20:26
Σε αυτή τη περίπτωση (αλλά και σε άλλες) αυτό που μας αρέσει δεν είναι πάντα και αυτό που μπορούμε ή θέλουμε να οδηγήσουμε. Αν, όπως λες, δεν έχεις αρκετή εμπειρία, καλό θα ήταν πρώτα να την αποκτήσεις με μια μοτοσικλέτα μικρού κυβισμού. Είμαι σίγουρη πως ξέρεις ότι το Z750 είναι μεγάλο βήμα σε αυτή την ηλικία! Όμως ο "έρωτας" αυτός δεν είναι κακός. Όλοι/ες έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο.

Θα συμφωνήσω με την EVI πως καλό είναι να ξεκινήσεις με το δίπλωμα των 50cc και ένα αντίστοιχο δίκυκλο, να γνωρίσεις τί εστί μετακίνηση στους δρόμους πάνω στους δύο τροχούς και να εξοικειωθείς αρκετά με αυτό.

Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου και να μαζέψεις λεφτά και να αποκτήσεις τελικά τη μοτοσικλέτα των ονείρων σου.

Βάλε προτεραιότητα το δίπλωμα και η αγορά έχει πάαααρα πολλά μοντέλα με τα οποία μπορείς να ξεκινήσεις τα πρώτα σου χιλιόμετρα!

...και ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ! :winka:





(edit: Πού ναι η παιδεία? οεο?:sad: )

C E N S O
26/11/2006, 20:30
taxo skeftei kiego afta... gia pes kapia endiktika montela na xero pou vadizo
thanx gia tis simvoules:)

vassilis88
26/11/2006, 21:24
στα 16 πηρα εγω αυτο που εχω,που ειναι 125.τωρα που το σκεφτομαι ειμαι λιγο τυχερος γιατι δν ειχα καποιο ατυχημα που να μπλεξω λογω του οτι δν ειχα διπλωμα.κ οσες φορες πηγαν να με σταματησουν οι μπατσοι εφευγα κανονικα,κ τωρα δν εχω ουτε ενα δικαστηριο,ουτε κ καμια κληση γενικα,κρανος φοραω παντα ετσι κ αλλιως.εβγαλα κ πινακιδα γι αυτο το λογο.τωρα που θα βγαζω διπλωμα θα την ξαναβαλω κ θα σταματαω οταν μου κανουν σημα,δε γουσταρω να τραβαω παλι τα ιδια.

ομως για να καλυπτεσαι νομικα καλυτερα παρε 50αρι,αλλιως ειναι λιγο ρισκο η κατασταση.

το μηχανακι το πηρα για να μαθω το συμπλεκτη βασικα.καλυτερα κ συ να παρεις ενα τετοιο,οχι παπι η αυτοματο.

κοιταξε derbi κ aprilia.

675
26/11/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από C E N S O
koita... gia 50ntari dn to vlepo, kai nomimos dn paizei name etsi kiallios logo gonewn... an ine kai tapofasiso to vlepo gia 125-250... alla akoma ime aniktos se apopseis...
a! an kapios exei kapio mixanaki gia poulima as stelei mail...

σου πουλαω το townmate μου...(80cc)

περα απο την πωληση ασχολεισου πρωτα με τη μοτοσυκλετα ητε εδω ητε απο φιλους-γνωστους σε μεγαλυτερη ηλικια...

θα καταλαβεις οτι ειναι μεγα λαθος να θες να παρεις z750 απ τα 16 σου και πολυ θα γελασουν αν το διαβασουν αυτο...

διαβασε εδω θεματα, μιλα, ενημερωσου και θα δεις...

για τωρα θα σου λεγα να κοιταξεις κατι στα 125 κυβικα...κανα fx ίσως μεταχειρισμενο, ή το modenas dynamik που βγαινει και κουτι...

αν τωρα θες κατι σε ποιο μηχανη κοιτα κανα cbf250, rs125, zzr400(αυτο οχι τοσο για πρωτο)
cbr125

αλλα ολα τα παραπανω με τη προυποθεση οτι θα εχεις οδηγησει εστω κανα δυο μηνες παπακι...γιατι αν δεν εχεις καβαλησει τπτ και πας απευθειας εκει θα σε ψαχνουμε...:rolleyes: :wave2:

kalant
26/11/2006, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
σου πουλαω το townmate μου...(80cc)

περα απο την πωληση ασχολεισου πρωτα με τη μοτοσυκλετα ητε εδω ητε απο φιλους-γνωστους σε μεγαλυτερη ηλικια...

θα καταλαβεις οτι ειναι μεγα λαθος να θες να παρεις z750 απ τα 16 σου και πολυ θα γελασουν αν το διαβασουν αυτο...

διαβασε εδω θεματα, μιλα, ενημερωσου και θα δεις...

για τωρα θα σου λεγα να κοιταξεις κατι στα 125 κυβικα...κανα fx ίσως μεταχειρισμενο, ή το modenas dynamik που βγαινει και κουτι...

αν τωρα θες κατι σε ποιο μηχανη κοιτα κανα cbf250, rs125, zzr400(αυτο οχι τοσο για πρωτο)
cbr125

αλλα ολα τα παραπανω με τη προυποθεση οτι θα εχεις οδηγησει εστω κανα δυο μηνες παπακι...γιατι αν δεν εχεις καβαλησει τπτ και πας απευθειας εκει θα σε ψαχνουμε...:rolleyes: :wave2:

εσυ 17 εισαι?

με τι λες να συνεχισεις?

μετα απο το townmate εννοω που το εχεις προτεινει στο μισο forum

:lol:

675
26/11/2006, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
εσυ 17 εισαι?

με τι λες να συνεχισεις?

μετα απο το townmate εννοω που το εχεις προτεινει στο μισο forum

:lol:

εγω θα συνεχισω με cbf250....:rolleyes:

οταν παω 18....:winka:

οσο για το πιστολι μου ειναι συλλεκτικο τωρα ποια !!

ολοι το θελουν, ολοι μου το ζητανε:p :lol: :rotflmao:

gloum
27/11/2006, 11:43
Z750 για πρώτη χωρίς εμπειρία:eyepop:?Πολύ θα ήθελα να δω τι θα πάρεις για δεύτερη..μην βιάζεσαι όλα θα γίνουν.Και αν το κάνεις για να εντυπωσιάσεις τις γυναίκες της παρέας πιο πολύ θα εντυπωσιαστούν από κάποιον που ξέρει να οδηγεί παρά απο κάποιον που αντί να πηγαίνει το Ζ τον πηγαίνει αυτό.Ξεκίνα από κάτι πιο ήρεμο να το μάθεις και έπειτα θα ανέβεις.:)

gloum
27/11/2006, 11:48
Αααα και κάτι άλλο..Δίπλωμα ΝΑ βγάλεις.Δεν είναι θέμα παράνομου η όχι..Αν χτύπα ξύλο είσαι σε ατύχημα και χίλια δίκια να έχεις (σε χτύπησε απο πίσω μεθυσμένος που παραβίασε κόκκινο και παρέσυρε άλλους 49 νοματαίους) το δίκιο σου δεν θα το βρεις καθότι ανασφάλιστος.Δεν μιλάω καν για την περίπτωση που χτυπα ξυλο χτυπήσεις κάποιον.....την έκατσες...ΔΙΠΛΩΜΑ!!!(για το κράνος δεν το συζητώ ε??Αλίμονο σου αν γίνεις κανένας κάγκουρας με Ζ φτιαγμένο και ζελέ στο μαλλί...το Ζ είναι κουκλί φτιάξε το κάνε το ότι θες(οταν με το καλό το πάρεις σε 3-4 χρονάκια) αλλα το κράνος πάντα στο κεφάλι σου

675
27/11/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Αααα και κάτι άλλο..Δίπλωμα ΝΑ βγάλεις.Δεν είναι θέμα παράνομου η όχι..Αν χτύπα ξύλο είσαι σε ατύχημα και χίλια δίκια να έχεις (σε χτύπησε απο πίσω μεθυσμένος που παραβίασε κόκκινο και παρέσυρε άλλους 49 νοματαίους) το δίκιο σου δεν θα το βρεις καθότι ανασφάλιστος.Δεν μιλάω καν για την περίπτωση που χτυπα ξυλο χτυπήσεις κάποιον.....την έκατσες...ΔΙΠΛΩΜΑ!!!(για το κράνος δεν το συζητώ ε??Αλίμονο σου αν γίνεις κανένας κάγκουρας με Ζ φτιαγμένο και ζελέ στο μαλλί...το Ζ είναι κουκλί φτιάξε το κάνε το ότι θες(οταν με το καλό το πάρεις σε 3-4 χρονάκια) αλλα το κράνος πάντα στο κεφάλι σου

ακου τον κατι ξερει για να στα λεει...:winka: :wave2:

gloum
27/11/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ακου τον κατι ξερει για να στα λεει...:winka: :wave2:

15 μαίων ήμουνα καβάλα στο RV50 μου (θεικό μηχανάκι) και να σου από το πουθενά σκάει ο Νεοπλουτίδης με την BMW στουπί στο μεθύσι.Περνάει κόκκινο με χτυπάει πλάγια και πίσω πέφτω κάτω σπάω κλείδα..Αποτέλεσμα?Έφαγα κλήση επειδή δεν είχα δίπλωμα.Αποζημίωση ΚΑΜΙΑ.Αν είχα δίπλωμα φίλε μου θα του είχα πάρει τα σώβρακα.Ακόμα θα με πλήρωνε..Άκου και τους παλιούς:)

Cpt. Haddock
27/11/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
ο Νεοπλουτίδης με την BMW στουπί στο μεθύσι.

του έκαναν αλκοτέστ;


(προσπερνάω το ηλίθιο κλισέ "νεοπλουτίδης" :rolleyes: )

Nostra
27/11/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(προσπερνάω το ηλίθιο κλισέ "νεοπλουτίδης" :rolleyes: )

Sosta!

υπάρχουν και οι παλαιοπλούτιδηδες.... :D

gloum
27/11/2006, 13:48
Τότε(μιλάς δεκαετία και....)οι μπατσοι δεν κυκλοφορούσαν με αλκοολόμετρα ανά χείρας.Επειδή φαινόταν το πόσο ήταν πήγε τμήμα ζουπιτος.(Απ'οτι έμαθα.Εμένα ασθενοφόρο με μάζεψε.Και προστιμό τρελό έφαγε εμένα τι με νοιάζει??Αποζημιώθηκα?Φρύδια με το συμπάθειο:)

villy
27/11/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Τότε(μιλάς δεκαετία και....)οι μπατσοι δεν κυκλοφορούσαν με αλκοολόμετρα ανά χείρας.Επειδή φαινόταν το πόσο ήταν πήγε τμήμα ζουπιτος.(Απ'οτι έμαθα.Εμένα ασθενοφόρο με μάζεψε.Και προστιμό τρελό έφαγε εμένα τι με νοιάζει??Αποζημιώθηκα?Φρύδια με το συμπάθειο:)




Διαβασά τα παραπάνω και είπα κι εγώ να δω την ηλικία σου...

:eyepop: Εκρυψες την ηλικία σου και έβαλες όνομα και επώνυμο; :eyepop:

Πιο προσωπικό δεδομένο είναι αυτό από το επώνυμό σου; :hypnotize

:wave2:

Nostra
27/11/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Τότε(μιλάς δεκαετία και....)οι μπατσοι δεν κυκλοφορούσαν με αλκοολόμετρα ανά χείρας.Επειδή φαινόταν το πόσο ήταν πήγε τμήμα ζουπιτος.(Απ'οτι έμαθα.Εμένα ασθενοφόρο με μάζεψε.Και προστιμό τρελό έφαγε εμένα τι με νοιάζει??Αποζημιώθηκα?Φρύδια με το συμπάθειο:)


Σημασία έχει ότι ....


ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ τελεία και παύλα...


και αν λόγω ηλικίας δεν μπορείτε να βγάλετε τα παραπάνω....


ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ...

simple things...

:wave2:

ΥΓ: ξέρω ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις... αλλά είμαι κάθετος και εγκάθετος σε αυτό...

ΥΓ2: Ασχολούμαστε με το 2006, *Χ/ μου τι γινόταν την δεκαετία του '80 και '90

ΥΓ3: Επίσης ασχολούμαι με την κατάσταση στις πόλεις, επίσης *Χ/ μου τί γίνεται στο χωριό μου. είναι άλλες Ελλάδες εκεί (κακώς μεν, αλλά έτσι είναι)

Cpt. Haddock
27/11/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Σημασία έχει ότι ....
ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ τελεία και παύλα...
και αν λόγω ηλικίας δεν μπορείτε να βγάλετε τα παραπάνω....
ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ...
simple things...

:wave2:

ΥΓ: ξέρω ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις... αλλά είμαι κάθετος και εγκάθετος σε αυτό...
ΥΓ2: Ασχολούμαστε με το 2006, *Χ/ μου τι γινόταν την δεκαετία του '80 και '90
ΥΓ3: Επίσης ασχολούμαι με την κατάσταση στις πόλεις, επίσης *Χ/ μου τί γίνεται στο χωριό μου. είναι άλλες Ελλάδες εκεί (κακώς μεν, αλλά έτσι είναι)

well said mate!

:winka:

gloum
27/11/2006, 14:16
Θα μπορούσα να σου πω την ηλικία μου αλλά μετά θα πρέπει να σε σκοτώσω:D 79άρης είμαι και το έβαλα και στο προφίλ..φχαριστημένος?:)

675
27/11/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Θα μπορούσα να σου πω την ηλικία μου αλλά μετά θα πρέπει να σε σκοτώσω:D 79άρης είμαι και το έβαλα και στο προφίλ..φχαριστημένος?:)

ελα ρε σιγα...
μονο 10 χρονακια μου ριχνεις...:p :lol:

gloum
27/11/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ελα ρε σιγα...
μονο 10 χρονακια μου ριχνεις...:p :lol:

Nαι παιδί μου:beer:

Alx 84
27/11/2006, 14:36
εγω να πω το εξής! οκ, μπορεί να το έχεις το θέμα, μπορεί να το γουστάρεις τρελά. μπορεί, μπορεί μπορεί! τι θα γίνει θα μου πείς, εάν ένας πέσει πάνω σου;;; Και θα τον πληρώσεις και θα σε τρέχουν. άσε το καλύτερα. πάρε κάτι μικρό ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ κ βλέπεις αργότερα τι θα κάνεις! κ εμείς έχουμε τις τρέλες κ τα πάθη μας, αλλά κάνουμε υπομονή!

πολύ προσοχή και τα μυαλά μέσα στο κεφάλι!:wave2:

alximistis
27/11/2006, 14:44
Άσε ρε χαμένε! Θες να δώσεις και συμβουλές αρχικουλάδι!!! Πήγαινε σε καμιά... πίστα πίστα πίστα...
(έχεις πμ μπιστόβλακα)...

Φιλαράκι μην το συζητάς καθόλου το χωρίς δίπλωμα. Έχει λεχθεί χιλιάδες φορές η ιστορία αυτή. Πρέπει κάποτε να γίνει κατανοητό. Δεν είναι θέμα του νόμου ή μην σε πιάσουν και σου κόψουν ένα πρόστιμο. Είναι ζήτημα... ασφάλειας!!! Δικιάς σου!!!
Δεν σου εξασφαλίζει το δίπλωμα ότι ξέρεις αλλά σου δίνει το δικαίωμα να είσαι ασφαλισμένος και κάποιες φορές να βρίσκεις το δίκιο σου...

gloum
27/11/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεν σου εξασφαλίζει το δίπλωμα ότι ξέρεις αλλά σου δίνει το δικαίωμα να είσαι ασφαλισμένος και κάποιες φορές να βρίσκεις το δίκιο σου...

Αυτό το κάποιες είναι όλα τα λεφτά:beer:

675
27/11/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Αυτό το κάποιες είναι όλα τα λεφτά:beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οντως:lol:

C E N S O
27/11/2006, 19:40
efxaristo tha ta lavo ola ipopsi mou...:) etsi kiallios ta perisotera me vriskoun apolitos simfono... (gia to z aplos anefera tin trela mou tipota parapano )
efxaristo kai pali

675
27/11/2006, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από C E N S O
efxaristo tha ta lavo ola ipopsi mou...:) etsi kiallios ta perisotera me vriskoun apolitos simfono... (gia to z aplos anefera tin trela mou tipota parapano )
efxaristo kai pali

να σαι καλα τεκνον μου:lol:

(μιλαει ο μεγαλος):rotflmao: :wave2:

gloum
27/11/2006, 22:04
Αν αυτός είναι τέκνο σου εμένα τι μου είναι?Εγγονάκι?Να σε βγάλω να φας μαλλί της γριάς?:a9:

aprositos13
06/05/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
στα 16 πηρα εγω αυτο που εχω,που ειναι 125.τωρα που το σκεφτομαι ειμαι λιγο τυχερος γιατι δν ειχα καποιο ατυχημα που να μπλεξω λογω του οτι δν ειχα διπλωμα.κ οσες φορες πηγαν να με σταματησουν οι μπατσοι εφευγα κανονικα,κ τωρα δν εχω ουτε ενα δικαστηριο,ουτε κ καμια κληση γενικα,κρανος φοραω παντα ετσι κ αλλιως.εβγαλα κ πινακιδα γι αυτο το λογο.τωρα που θα βγαζω διπλωμα θα την ξαναβαλω κ θα σταματαω οταν μου κανουν σημα,δε γουσταρω να τραβαω παλι τα ιδια.

ομως για να καλυπτεσαι νομικα καλυτερα παρε 50αρι,αλλιως ειναι λιγο ρισκο η κατασταση.

το μηχανακι το πηρα για να μαθω το συμπλεκτη βασικα.καλυτερα κ συ να παρεις ενα τετοιο,οχι παπι η αυτοματο.

κοιταξε derbi κ aprilia.

Thelw voitheia vgazw diploma kai tha parw to derbi GPR 50 kal kanw?:D

vangelis 64
06/05/2007, 13:48
Να ρωτήσω κάτι αγαπητέ C E N S O;

Με τούς γονείς σου το έχεις συζητήσει;

OzZzZzY
06/05/2007, 13:58
βαγγαλη εχουν περασει 5 μηνες..δεν το κοβω να μπει να απαντησει :D