PDA

View Full Version : Επειδή η Φυσική έχει πέραση...



villy
27/11/2006, 08:35
Και επειδή οι γνώστες της είναι πολλοί,... και πολύ καλύτεροι από τους υπόλοιπους...

Πάρτε ένα project που αφορά την αρχή διατήρησης της ενέργειας, ή διαφορετικά, την αέναη κίνηση χωρίς απώλεια ενέργειας :confused: :hypnotize

Μπορεί να συμβεί;


Δείτε το βίντεο (http://video.google.com/videoplay?docid=553061720631716456&hl=en) όσο περισσότερο μπορείτε.

Είναι 40 λεπτά συνεχούς κίνησης της μπίλιας χωρίς προσφορά ενέργειας από κάπου, τουλάχιστον φανερά, χωρίς να φαίνεται ότι θα σταματήσει ποτέ!

Κατασκευαστής είναι ο Νορβηγός καλλιτέχνης και εφευρέτης Reidar Finsrud (http://www.galleri-finsrud.no/sider/mobile/linker.html). Φαίνεται ότι κατασκεύασε το "αεικίνητον", δηλαδή ένα μηχάνημα που μπορεί να παράγει κίνηση χωρίς να σταματάει ποτέ και χωρίς να καταναλώνει οποιασδήποτε μορφής ενέργεια!

Πριν πλακωθείτε πάλι, αν σας ενδιαφέρει πραγματικά δείτε και αυτό το forum (http://www.steorn.net/forum/comments.php?DiscussionID=13991&page=1) που αναλύουν το θέμα αρκετά... (67 σελίδες!!!)

:wave2: :wave2: :wave2:

VANDA
27/11/2006, 09:26
Ο,τι και να συμβαίνει είναι όμορφο! :)

odt
27/11/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
[B]Και επειδή οι γνώστες της είναι πολλοί,... και πολύ καλύτεροι από τους υπόλοιπους...

Πάρτε ένα project που αφορά την αρχή διατήρησης της ενέργειας, ή διαφορετικά, την αέναη κίνηση χωρίς απώλεια ενέργειας :confused: :hypnotize

Μπορεί να συμβεί;


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Αν δεν είναι κόλπο πάντως θα έχει πολύ πλάκα η διατήρηση της ενέργειας...

bored
27/11/2006, 10:04
Δεν είναι ο πρώτος, ούτε θα είναι ο τελευταίος, που παρουσιάζει ένα "αεικίνητο".

http://en.wikipedia.org/wiki/Perpetual

συγκεκριμένα: http://en.wikipedia.org/wiki/Perpetual#Apparent_.22perpetual_motion.22_machines

X_NR750
27/11/2006, 10:13
Το αεικινητο ηταν το αγιο δισκοποτηρο των "φυσικων" για αιωνες

ειναι αδυνατο

οι τριβες και η απωλεια ενεργειας στο τελος νικανε

bored
27/11/2006, 10:17
Ας φυτιλιάσω λοιπόν τη συζήτηση, με σκοπό να σας κάνω να ανοίξετε βιβλίο να διαβάσετε:

Άτομο υδρογόνου... αεικίνητο δεν είναι;

Είναι διασκεδαστικά τα σχόλια στο τελευταίο λινκ του villy :lol: είναι εντυπωσιακό πόσοι άνθρωποι δεν έχουν κατανοήσει ούτε καν τη φυσική επιπέδου λυκείου... και καλά αυτό... εγώ δεν ξέρω ιατρική, π.χ., αλλά δεν πάω να γράψω σχόλια όταν κάποιος κάνει κάποιο ποστ σχετικό με ιατρική! εμ βέβαια. αν την πατάνε στα απλά, πως θα καταλάβουν ότι άλλοι, "και καλά" διάσημοι, είναι απλές απάτες;

soundstorm
27/11/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Το αεικινητο ηταν το αγιο δισκοποτηρο των "φυσικων" για αιωνες

ειναι αδυνατο

οι τριβες και η απωλεια ενεργειας στο τελος νικανε

Κινηση χωρις κινητηρια δυναμη δεν γινετε δυστηχως.
Επιτυχια θα ηταν εστω να δημιουργηθει κινηση με την ελαχιστη απαιτουμενη δυναμη η ενεργεια.

soundstorm
27/11/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Ας φυτιλιάσω λοιπόν τη συζήτηση, με σκοπό να σας κάνω να ανοίξετε βιβλίο να διαβάσετε:

Άτομο υδρογόνου... αεικίνητο δεν είναι;

Είναι διασκεδαστικά τα σχόλια στο τελευταίο λινκ του villy :lol: είναι εντυπωσιακό πόσοι άνθρωποι δεν έχουν κατανοήσει ούτε καν τη φυσική επιπέδου λυκείου... και καλά αυτό... εγώ δεν ξέρω ιατρική, π.χ., αλλά δεν πάω να γράψω σχόλια όταν κάποιος κάνει κάποιο ποστ σχετικό με ιατρική! εμ βέβαια. αν την πατάνε στα απλά, πως θα καταλάβουν ότι άλλοι, "και καλά" διάσημοι, είναι απλές απάτες;

Αν ηταν θεμα επιπεδου λυκειου τοτε θα επρεπε να οδηγω μηχανη και για να ξεκινησει η κινητηρια δυναμη να ηταν μια κλοτσια στη αρχη.
Δεν αντιλεγω σε αυτο που λες αλλα να το σκεφτεις σε πρακτικη εφαρμογη.
Δεν ειμαι φυσικος και δεν εχω ιδεα περαν της ηχητικης σχεσης μου με την φυσικη αλλα
επαναλαμβανω αν ηταν ετσι απλα τα πραγματα στο βιβλιο του λυκειου να το ξαναδιαβασω μηπως και κατασκευασω το πρωτο ηχειο που δεν θα εχει απωλειες στην μοναδα της αποστασεως.

Συμπερασμα?Μην θιγεις τους αλλους λεγοντας "διαβαστε κανα βιβλιο".Αντε εσυ που το εχεις διαβασει και το ξερεις κανε ενα αεικινητο μηχανακι ας πουμε.Απλη η θεωρεια,εξισου απλη και η πραξη.

dez
27/11/2006, 16:31
bored: οσα nicks κι αν αλλαξεις, τις ιδιες αποψεις αναμασας

bored
27/11/2006, 16:47
σχόλια για *μένα*, περιττεύουν: αν έχετε σχόλια, για τη συσκευή, να τα πείτε.

Αν έχετε έστω τις βασικές γνώσεις, θα καταλάβατε ξεκάθαρα γιατί αυτά τα "αεικίνητα" δε χρήζουν προσοχής. Αν δεν τις έχετε, τότε να μην κάνετε σχόλια "μη μας 'θίγεις'!" σε αυτούς που, έχοντας αυτές τις γνώσεις, σας προτείνουν να τις αποκτήσετε και σεις.

GIXXERAKIAS
27/11/2006, 18:29
:uplate: :uplate: :uplate: :hypnotize :hypnotize



Στα διαλα με την μαλακια ...ζαλιστηκα γυρω γυρω συνεχεια τοση ωρα :eyepop: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






:a41:

SF
27/11/2006, 18:53
OBEY GRAVITY; IT'S THE LAW

:D

Κι εγώ όμως αεικίνητος είμαι.......... δε σταματάω με τίποταααααααααααα :ninja:

George-3-
27/11/2006, 23:43
Tοσοι γνωστες λοιπον μαζεμενοι... ποιος καλος θα με βοηθησει σε μια εργασια που εχω πανω στο επιδερμικο φαινομενο που δεν εχω ιδεα τι ειναι...! Ο Φυσικος μου ειπε... τι δεν γουσταρεις στην Φυσικη... "οτι εχει να κανει με ηλεκτρισμο" του λεω.... τσιμπα τωρα το επιδερμικο φαινομενο και κανε εργασια μου λεει.... γμτ... πλακα κανω αλλα απο αυριο πρεπει να κατσω να ψαξω τι ειναι αυτο το επιδερμικο φαινομενο!!!

Για να μην ειμαι εντελως ασχετος νομιζω οτι στο Λυκειο μαθαμε το εξης:
Δεν δημιουργητε ενεργεια απο το μηδεν
Δεν μηδενιζεται ενεργεια αλλα μετατρεπετε
Πως λοιπον απο την στιγμη που καταναλωνεται ενεργεια για να κινηθει η μπιλια (δεν ειδα το βιντεακι) δεν μετατρεπεται και αρα να χανεται σιγα-σιγα...; Μηπως τεινει στην αεναη κινηση και καλα καταναλωνει απειροελαχιστη ενεργεια που σε σχεση (ολα ειναι σχετικα και ετσι...) με την ανθρωπινη φυση μοιαζει αεναη...

Ασχετος ειμαι απο Φυσικη οποτε μαλλον λεω κουταμαρες... συγχωρεστε με.

H.A.Balafoutre
28/11/2006, 00:43
Ρε παιδιά, εκείνα τα κόκκινα μεταλλικά που κοιτάνε την μπίλια κατάματα όταν περνάει, μήπως είναι μαγνήτες?

spive82
28/11/2006, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Tοσοι γνωστες λοιπον μαζεμενοι... ποιος καλος θα με βοηθησει σε μια εργασια που εχω πανω στο επιδερμικο φαινομενο που δεν εχω ιδεα τι ειναι...! Ο Φυσικος μου ειπε... τι δεν γουσταρεις στην Φυσικη... "οτι εχει να κανει με ηλεκτρισμο" του λεω.... τσιμπα τωρα το επιδερμικο φαινομενο και κανε εργασια μου λεει.... γμτ... πλακα κανω αλλα απο αυριο πρεπει να κατσω να ψαξω τι ειναι αυτο το επιδερμικο φαινομενο!!!

Για να μην ειμαι εντελως ασχετος νομιζω οτι στο Λυκειο μαθαμε το εξης:
Δεν δημιουργητε ενεργεια απο το μηδεν
Δεν μηδενιζεται ενεργεια αλλα μετατρεπετε
Πως λοιπον απο την στιγμη που καταναλωνεται ενεργεια για να κινηθει η μπιλια (δεν ειδα το βιντεακι) δεν μετατρεπεται και αρα να χανεται σιγα-σιγα...; Μηπως τεινει στην αεναη κινηση και καλα καταναλωνει απειροελαχιστη ενεργεια που σε σχεση (ολα ειναι σχετικα και ετσι...) με την ανθρωπινη φυση μοιαζει αεναη...

Ασχετος ειμαι απο Φυσικη οποτε μαλλον λεω κουταμαρες... συγχωρεστε με.




mou arese epilego ayto :a3: :beer:

bored
28/11/2006, 01:57
o george-3 (συνονόματος!) καλά τα είπε για τη διατήρηση της ενέργειας και το "άφθαρτο" αυτής. Μια διόρθωση διευκρινιστική: Η μπίλια, καθ'ότι κινείται σε κυκλική τροχιά, δεν παράγει έργο κατά την κίνησή της. H κινητική της ενέργεια παραμένει η ίδια. Ό,τι χρειάζεται για να συνεχιστεί η κίνησή της επ'αόριστον, μπορεί να της δωθεί με τρόπους που δεν είναι εμφανείς. Για παράδειγμα, με το φως του ήλιου... διαφορά θερμοκρασίας στο δωμάτιο, οτιδήποτε από το οποίο μπορεί να "αντλήσει" το ελάχιστο ποσό ενέργειας που ττης χρειάζεται για να αναπληρώσει την ενέργεια που χάνει σε κάθε περιφορά. Αν και παρατηρώ ένα εκκρεμές από κάτω... και διάφορα μπιχλιμπίδια να κρέμονται... μου θυμίζει το "ρολόι του παππού" (http://en.wikipedia.org/wiki/Longcase_clock)... Αυτά τα ψηλά ξύλινα ρολόγια που συνεχίζουν την κίνησή τους με βαρίδια; Υπάρχουν και άλλοι πιό "κρυφοί" μηχανισμοί αποθήκευσης ενέργειας: στρέψη μεταλλικής ράβδου (http://en.wikipedia.org/wiki/Torsion_pendulum_clock) κτλ κτλ...

Εγώ ποντάρω στο ότι η περιπλοκότητα του μηχανισμού κρύβει και το μυστικό... δηλαδή την απάντηση στο ερώτημα: από που παίρνει ενέργεια και συνεχίζει την κίνησή της η μπάλα; Οφείλω να σημειώσω πως δεν πρόκειται για κάτι "επαναστατικό". Μη βιαστούμε να διατυμπανίσουμε πως υπερνικήσαμε τους νόμους που ρυθμίζουν τη λειτουργία του κόσμου.

balafoutre, δε νομίζω να είναι μαγνήτες... μπορεί να είναι... αλλά δε νομίζω. Δεν έχω όρεξη να αναλύσω το συγκεκριμένο μηχάνημα, κυρίως γιατί δεν είναι και ιδιαίτερα ενδιαφέρον δείγμα "αεικίνητου" (ο δαίμονας του maxwell (http://en.wikipedia.org/wiki/Maxwell%27s_demon), για όσους ψήνονται, είναι πιό ενδιαφέρον)

gloum
28/11/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Tοσοι γνωστες λοιπον μαζεμενοι... ποιος καλος θα με βοηθησει σε μια εργασια που εχω πανω στο επιδερμικο φαινομενο που δεν εχω ιδεα τι ειναι...! Ο Φυσικος μου ειπε... τι δεν γουσταρεις στην Φυσικη... "οτι εχει να κανει με ηλεκτρισμο" του λεω.... τσιμπα τωρα το επιδερμικο φαινομενο και κανε εργασια μου λεει.... γμτ... πλακα κανω αλλα απο αυριο πρεπει να κατσω να ψαξω τι ειναι αυτο το επιδερμικο φαινομενο!!!

Για να μην ειμαι εντελως ασχετος νομιζω οτι στο Λυκειο μαθαμε το εξης:
Δεν δημιουργητε ενεργεια απο το μηδεν
Δεν μηδενιζεται ενεργεια αλλα μετατρεπετε
Πως λοιπον απο την στιγμη που καταναλωνεται ενεργεια για να κινηθει η μπιλια (δεν ειδα το βιντεακι) δεν μετατρεπεται και αρα να χανεται σιγα-σιγα...; Μηπως τεινει στην αεναη κινηση και καλα καταναλωνει απειροελαχιστη ενεργεια που σε σχεση (ολα ειναι σχετικα και ετσι...) με την ανθρωπινη φυση μοιαζει αεναη...

Ασχετος ειμαι απο Φυσικη οποτε μαλλον λεω κουταμαρες... συγχωρεστε με.

Mπορείς να πάς στο google (η σε οποιοδήποτε search engine μην πούνε κάποιοι ότι κάνω διαφήμιση) και να γράψεις skin effect(ελπίζω να ξέρεις αγγλικά).Πάντως και η wikipedia κάτι θα έχει.Αν δεν βρείς κάτι πες μου να σου στείλω κάτι άρθρα που έχω στο laptop το απόγευμα:beer:

George-3-
28/11/2006, 14:26
gloum εχεις PM.

karamoto
28/11/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Mπορείς να πάς στο google (η σε οποιοδήποτε search engine μην πούνε κάποιοι ότι κάνω διαφήμιση) και να γράψεις skin effect(ελπίζω να ξέρεις αγγλικά).Πάντως και η wikipedia κάτι θα έχει.Αν δεν βρείς κάτι πες μου να σου στείλω κάτι άρθρα που έχω στο laptop το απόγευμα:beer:

Προσωπικά πιστεύω ότι η λύση και στο skin effect αλλά και σε αυτό του αικίνητου είναι η βαζελίνη.

Διότι και καλή επιδερμίδα σου κάνει και γλυστράνε και τα μπαλάκια του νοργηγού στο αικίνητο.

Ξέρω ότι ανέβασα πάλι το επίπεδο αλλά τι να κάνω, η γνώση δεν κρυβεται.

el_hymador
28/11/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
σχόλια για *μένα*, περιττεύουν.

Αν έχετε έστω τις βασικές γνώσεις, θα καταλάβατε ξεκάθαρα γιατί αυτά τα "αεικίνητα" δε χρήζουν προσοχής. Αν δεν τις έχετε, τότε να μην κάνετε σχόλια "μη μας 'θίγεις'!" σε αυτούς που, έχοντας αυτές τις γνώσεις, σας προτείνουν να τις αποκτήσετε και σεις.

χαλαρωσε Αϊνσταϊν...:smokin:

soundstorm
28/11/2006, 19:03
σχολια για *****!!!
ΑΥΤΟΝ !!***** περισευουν.
Ελα ρε φιλε, ποιος εισαι ρε γιγαντα?Χαλαρωσε ρε τρεχει η μετριοφροσυνη απο τα μπατζακια σου.

gloum
28/11/2006, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
gloum εχεις PM.

Kαι εσύ φίλε μου.Επειδή θα βγω με το αισθημα θα σου απαντήσω αύριο.Μεχρι τότε πε μου

bored
28/11/2006, 20:02
εξακολουθείτε να κάνετε σχόλια για άσχετα με το θέμα ζητήματα. εκεί εξαντλείται και η ευφυΐα/γνώση σας.

bored
28/11/2006, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Προσωπικά πιστεύω ότι η λύση και στο skin effect αλλά και σε αυτό του αικίνητου είναι η βαζελίνη.
WD40, δοκίμασες;

"...και σου έκανε ένα μαλλί...":cool:

Χωμάτινος
28/11/2006, 22:29
Κάντε μία βόλτα στο Smithsonian Museum γιά να δείτε έκπληκτοι ένα εν λειτουργία μηχανικό :eyepop: αεικίνητο του 1900 φεύγα.



Υπάρχει και ηλεκτρομαγνητικό αεικίνητο. Θα ψάξω γιά το σχέδιο

bored
29/11/2006, 02:51
Πολύ ριζοσπαστικά αυτά που αναφέρεις, χωμάτινε...

Αλλά:

Όπως, δε, περίμενα, το αεικίνητο του Redheffer (δεν μου έδωσες άλλα στοιχεία, μα το μοναδικό που κατάφερα να βρω σχετικά με perpetual motion και smithsonian ήταν το αεικίνητο του Redheffer) ήταν άλλη (http://www.uh.edu/engines/epi438.htm) μία (http://www.museumofhoaxes.com/redheffer.html) απάτη (http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Redheffer).

Μην κάνεις τον κόπο για τα σχέδια του ηλεκτρομαγνητικού αεικίνητου... δεν είναι αεικίνητο.

Κοίτα να δεις που γέμισε ο τόπος αεικίνητα!