PDA

View Full Version : Lcd Tv στο Τζακι ;



Boxer
27/11/2006, 10:49
Σκεφτομαι να παρω μια 32" τηλεοραση και να την βαλω πανω απο το τζακι.

Γινεται η θα μου καει;

Εχω την εντυπωση οτι γινεται.

Τι λετε;


70585

Boxer
27/11/2006, 10:52
Και προφιλ


70586

Cpt. Haddock
27/11/2006, 10:58
δεν είναι κι ότι καλύτερο να έχεις ηλεκτρονικά πάνω απο πηγή θερμότητας...

άσε που στάχτες και καπνα μοιραία θα μπουν στη συσκευή



+ το οτι θα είναι αρκετά ψηλά και θα κουράζει


:wave2:

sniper
27/11/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δεν είναι κι ότι καλύτερο να έχεις ηλεκτρονικά πάνω απο πηγή θερμότητας...

άσε που στάχτες και καπνα μοιραία θα μπουν στη συσκευή



+ το οτι θα είναι αρκετά ψηλά και θα κουράζει


:wave2:

+1

Άσε που με την τηλεόραση που έχουμε... μάλλον καλύτερα μέσα στο τζάκι θα ήταν....

:smokin:

slacker
27/11/2006, 11:27
Αυτό (http://www.plasmatvbuyingguide.com/plasmatvreviews/plasmatv-fireplace.html) το άρθρο μιλάει για plasma κι όχι για lcd, αλλά μπορεί να σε βοηθήσει.

gloum
27/11/2006, 11:30
Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να πώ την αλήθεια.Εκτός και αν το τζάκι είναι καθαρά διακοσμητικό και δεν το ανάβεις ποτέ.Πάντως γενικά να αποφεύγεις να βάζεις ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά κοντά σε έντονες θερμότητες όπως προείπε και κάποιο παιδί πιο πρίν

Tsakalaki
27/11/2006, 11:41
Βάλε στη τηλεόραση να παίζει λουκάνικα και βαλ' την πάνω απο το τζάκι....:D :D :D :D :D το ιδανικό μπαρμπεκιου



Πέρα απο τη πλάκα, όχι, γιατί δεν επιτρέπειται να γίνει τέτοια καλωδιακή εγκατάσταση....


:beer:

Boxer
27/11/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Αυτό (http://www.plasmatvbuyingguide.com/plasmatvreviews/plasmatv-fireplace.html) το άρθρο μιλάει για plasma κι όχι για lcd, αλλά μπορεί να σε βοηθήσει.

Thanks thanks thanks everyone:wave2:

stavrogin
27/11/2006, 14:55
Σε εσωτερικα σπιτιων που εχω επιμεληθει καποιοι πελατες ζητανε πλασμα τιβι πανω απο το τζακι.
Για λογους θερμοτητας ειμαι αντιθετος αν και δεν ειναι απαγορευτικο.Συνηθως κανουμε μια εσοχη στην φουσκα για την τιβι.
Για λογους λειτουργικους παλι ειμαι αντιθετος.Γιατι...
α)Το τζακι τραβαει την προσοχη του κατοικου και δεν πρεπει να μοιραζεται την προσοχη μας με την τιβι. ή τη φλογα θα βλεπουμε ή τηλεοραση.
β)Οταν κοιτας τηλεοραση δεν πρεπει στο οπτικο σου πεδιο να υπαρχει αλλη φωτινη πηγη(πχ φλογα ή λαμτηρας),παρα μονο ενας γενικος διαχυτος αισθητα χαμηλοτερος φωτισμος στο δωματιο.
Φυσικα οι περισσοτεροι δεν ακουνε και κανουν την σαχλαμαρα τους

soundstorm
27/11/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Σε εσωτερικα σπιτιων που εχω επιμεληθει καποιοι πελατες ζητανε πλασμα τιβι πανω απο το τζακι.
Για λογους θερμοτητας ειμαι αντιθετος αν και δεν ειναι απαγορευτικο.Συνηθως κανουμε μια εσοχη στην φουσκα για την τιβι.
Για λογους λειτουργικους παλι ειμαι αντιθετος.Γιατι...
α)Το τζακι τραβαει την προσοχη του κατοικου και δεν πρεπει να μοιραζεται την προσοχη μας με την τιβι. ή τη φλογα θα βλεπουμε ή τηλεοραση.
β)Οταν κοιτας τηλεοραση δεν πρεπει στο οπτικο σου πεδιο να υπαρχει αλλη φωτινη πηγη(πχ φλογα ή λαμτηρας),παρα μονο ενας γενικος διαχυτος αισθητα χαμηλοτερος φωτισμος στο δωματιο.
Φυσικα οι περισσοτεροι δεν ακουνε και κανουν την σαχλαμαρα τους

Περα απο αυτα σκεψου οτι αυτες οι τηλεορασεις ειναι πιτα στα ηλεκτονικα αλλα χωρις κανενα βεντιλατερ.Οποτε μακρυα απο πηγες θερμοτητας.

Επισης για οσους εχουν πλασμα να ξερετε οτι απαγορευονται δια ροπαλου τα βιντεο παιχνιδια γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να καει μια ζελατινα στην οθονη και παει αχρηστη μετα η τηλεοραση.
Αυτα.

OldMan
27/11/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
όπως προείπε και κάποιο παιδί πιο πρίν

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Καπετάνιε, τι ώρα σχολάει ο Παιδικός ???

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
27/11/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Καπετάνιε, τι ώρα σχολάει ο Παιδικός ???

το είδα βρε μλκ το κομπλιμάν (sic) αλλά είπα να το προσπεράσω

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


στις 6... :D

gloum
27/11/2006, 16:18
Εγώ σας νίωθω όλους παιδιά μου:D Ξυπνάει ο καθηγητής μέσα μου

mtsop
27/11/2006, 16:35
Αν δεν χρησιμοποιεί το τζάκι, τότε μπορεί να την βάλει και μέσα στο τζάκι, θα έχει και καλύτερη ακουστική:rotflmao:

GIXXERAKIAS
27/11/2006, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Περα απο αυτα σκεψου οτι αυτες οι τηλεορασεις ειναι πιτα στα ηλεκτονικα αλλα χωρις κανενα βεντιλατερ.Οποτε μακρυα απο πηγες θερμοτητας.

Επισης για οσους εχουν πλασμα να ξερετε οτι απαγορευονται δια ροπαλου τα βιντεο παιχνιδια γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να καει μια ζελατινα στην οθονη και παει αχρηστη μετα η τηλεοραση.
Αυτα. :eyepop: :eyepop: :eyepop:


Τι εκανε λεει?Γιατι να καει δηλ?Λογω καταπληκτικων χρωματων και γραφικων απο ενα παιχνιδι μπορει να καει η plasma?Τοτενες γιατι την αγορασαμε?Να βλεπουμε μονο το δηθεν ψηφιακο σημα της ετ1 και ολα τα αλλα καναλια που δεν πιανουν μια σε ποΙοτητα εικονας με του εξωτερικου?Τοτε γιατι μας δινουν και στις plasma και στις lcd πλεον την θυρα HDMI που μπορουμε να συνδεσουμε και το pc μας παιζοντας παιχνιδια με φοβερα γραφικα και κανοντας browsing στο νετ με τεραστια εικονα χωρις να χανει σε ποιοτητα η σελιδα οπως στις παλιες τηλεορασεις?Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο φιλε μου αλλα μπορει να κανω και λαθος δεν ξερω:confused:

ps:Mην θεωρηθουν κακοβουλα αυτα που γραφω και το υφος του ποστ ειναι καθαρα ερωτηματικο?Παρακαλω προς απαντηση σας:D :D

soundstorm
27/11/2006, 18:58
Πραγματι απαγορευετε.Διαβασε τις οδηγιες στο πλεη στεησον(οπου ετυχε να το δω) η στην τηλεοραση σου.Εγω δυστηχως την επαθα και μετα το εμαθα.Ειχα μια lg που τελικα καταφερανε και την φτιαξανε και μου ειπαν ποτε ξανα πλεη στεησον.Αν θες μια πιο σαφης γνωμη ρωτα καποιον ηλεκτρονικο που εξηδικευετε στις τηλεορασεις.
για το αν πειραζει να τη συνδεσεις με υπολογιστη δεν ξερω.

GIXXERAKIAS
27/11/2006, 19:01
Θα κοιταξω και θα σΕ πω:smilea: :wave2:

X_NR750
27/11/2006, 19:05
Οι plasma εχουν προβλημα μονο στις στατικες εικονες (burn in καιγεται o φωσφορος και μενει αχνο ειδωλο της στατικης εικονας,αν και στις καινουργιες εχουν ενα κολπο για να το φτιαχνουν απο το μενου)

οι lcd δεν εχουν τετοια προβληματα

απλα στις τηλεορασεις υψηλης ευκρινιας το ps2 φαινεται χαλια,τα pc φαινονται οκ

soundstorm
27/11/2006, 19:16
Ελα ρε φιλε.Που χαθηκες εσυ?
Κοιτα να δεις.Εμεις ειχαμε μια πλασμα στην ηχω.Οπου καθομασταν και παιζαμε πλεη στεησον.Ε μια μερα χαλασε και την στηλαμε σε μια εταιρεια στην αθηνα οπου μας επισκευαζει τα ηλεκτρονικα που εμεις δεν ξερουμε(ολα τα ψηφιακα).Και χωρις να ξερει τιποτα ο τυπος με παιρνει τηλ και μας ρωταει αν παιζουμε πλεη στεησον στη τηλεοραση.Απο εκει και περα τα υπολοιπα σας τα ειπα.Για τον υπολογιστη δεν μου ειπε τιποτα.