PDA

View Full Version : xt660x ή xt660r ?



jimakt
27/11/2006, 11:09
παίδες γεια χαρά..... μάλλον κλασική και βαρετή ερώτηση αλλά ως νέος (με τις μηχανές...) πρέπει να την κάνω.... ετοιμάζομαι να αγοράσω μια εκ των δυο και θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Cpt. Haddock
27/11/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimakt
παίδες γεια χαρά..... μάλλον κλασική και βαρετή ερώτηση αλλά ως νέος (με τις μηχανές...) πρέπει να την κάνω.... ετοιμάζομαι να αγοράσω μια εκ των δυο και θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Για τι την θες τη μηχανή;

(και) Απο αυτό εξαρτάται

:wave2:

jimakt
27/11/2006, 11:34
βασικά στη πόλη αλλά ο προβληματισμός μου είναι αν το Χ κάνει και για χώμα....(μην φανταστείς τρελά πράγματα.....)

Desperado
27/11/2006, 11:50
Γειά σου φίλε μου, πριν λίγο καιρό είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με εσένα. Τλωρα ετοιμάζομαι να πάω να κλείσω το R. Λοιπόν εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις , το Χ έχει καλύτερο μπροστινό φρένο, πιο επιθετική θέση οδήγησης και λίγο διαφορετικό στήσιμο ,πιο γρήγορο θεωρητικά. Από την άλλη το R έχει μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων. Το Χ γενικά πιστεύω είναι καλύτερο του R σε ορεινό στροφιλίκι με πολύ καλή άσφαλτο και στην πίστα. Σε όλα τα άλλα τερέν το R υπερτερεί, ακόμα και στην πόλη με τις λακούβες-σαμαράκια, στο βρεγμένο κ.λ.π. Επίσης τα λάστιχα του Χ θέλουν αλλαγή κάθε περίπου 5000 χλμ. ενώ του R κάθε 10000-15000 χλμ. βάλε και το ότι του Χ κοστίζουν το διπλάσιο.....Στο χώμα τώρα το R είναι σαφώς καλύτερο του Χ (δεν μιλάμε και για καθαρόαιμα έτσι?), το Χ βέβαια πάει και σε χώμα, σε χωματόδρομο βατό ,εάν δεν λυπάσαι τα λάστιχα του όμως.... Το βασικότερο βέβαια είναι τι πραγματικά γουστάρεις εσύ από τα δύο να καβαλάς για βόλτες και έτσι πρέπει να επιλέξεις.....:wave2:

jimakt
27/11/2006, 12:02
me epeises file desperado alla polles fores kanoume to anapodo (logw kolymatos bebaia, an kai prepei na kavalisw kai ta 2 mixanakia gia na exw kai swsti apopsi) ....mia akoma erwtisi... yparxoyn lastixa gia to X ta opoia antexoun pio polu (enoow kai gia xwma....)???

kaps
28/11/2006, 06:15
Εχω πάρει το Χ πρόσφατα. Καλό όπωγς τα λέι ο άνω συμφορουμίτης αλλά το R είναι πιο καλό από άποψη αίσθησης στα ανώμαλα κομμάτια της ασφάλτου . Στο Χ όλα μα όλα μεταφέρονται στο τιμόνι . Ωστόσο σε θέματα πιο γρήγορου στησίματος , φρένων , ανάρτησης και άνεσης σε ευθείες είναι πρώτο . Σου εμπνέει μια αίσθηση ασφάλειας . Τα λάστιχα ΜΤ είναι όντως πολύ καλά φθείρονται πράγματο γρήγορα αλλά υπάρχει και η ενναλακτική λύση της DUNLOP , BRIDGESTONE. Καλά κρατήματα και σχετικά μεγαλύτερη αντοχή .

Desperado
28/11/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimakt
me epeises file desperado alla polles fores kanoume to anapodo (logw kolymatos bebaia, an kai prepei na kavalisw kai ta 2 mixanakia gia na exw kai swsti apopsi) ....mia akoma erwtisi... yparxoyn lastixa gia to X ta opoia antexoun pio polu (enoow kai gia xwma....)???
Κοίτα φίλε μου, λογικά θα υπάρχουν λάστιχα για το Χ με χάραξη για χώμα εάν το ψάξεις λίγο το θέμα..... επίσης υπάρχει και η άλλη εναλλακτική πρόταση:
Υπάρχει η λύση του να βάλεις τις ζάντες του aprilia pegaso strada....είναι Marchesini χυτές αλουμινίου - μαγνησίου και ειναι έτοιμες κομπλέ με τα ρουλεμάν το σέτ .....320?. Σε περίπτωση που πάρεις το R και θέλεις να το κάνεις μοταρντ κάποτε.... Εμένα πάντως προσωπικά δεν μου αρέσουν τα σούπερ μοτάρντ ιδιαίτερα:wave2:

kaps
28/11/2006, 09:36
Οταν λέμε κοπλέ εννοούμε με τα κέντρα τους;Ακτίνες κ.λ.π

Desperado
28/11/2006, 09:46
Φουλ κομπλέ , ρώτα και στην Aprilia για να το τσεκάρεις 100%. Όταν είχα ρωτήσει εγώ πριν κανενα 8μηνο πάντως έτσι μου είπαν......
και κάτι ακόμα, οι Yamaha (Excel) ζάντες =420 ευρώ, + τα μαμά κέντρα = 650 ευρώ...... :cry: :hypnotize

kaps
29/11/2006, 06:21
Είναι όμως με ακτίνες οι ρόδες της ή όχι ;

Desperado
29/11/2006, 09:30
Πάρε την Απριλια φίλε μου για περισσότερα.........