PDA

View Full Version : ΣΑΣΜΑΝ V-strom



V-PLAYER
27/11/2006, 13:21
Παιδια καλημερα και καλη εβδομαδα

Πριν ξεκινησω να γραφω διαβασα ολα τα θεματα της ενοτητας «σασμαν» αλλα αναφορα στο δικο μου προβλημα δε νομιζω οτι ειδα.Το δικο μου παρουσιαζει το εξης:ποτε μα ποτε δεν πεταει τις σχεσεις οταν ανεβαζω ταχυτητα αλλα εχει προβλημα στο κατεβασμα,δηλαδη εκει που ειμαι για παραδειγμα με τριτη και παω να κατεβασω δευτερα δεν αλλαζει η σχεση και πρεπει να πατησω τον συμπλεκτη και να τον αφησω περιπου στο μισο της διαδρομης του ετσι ωστε ο επιλογεας του ποδιου να κανει ενα μικρο «τακ» για να γινει μετα η αλλαγη.Το ιδιο συμβαινει με ολες τις σχεσεις και παντα στο κατεβασμα και το φαινομενο αυτο ειναι πολυ συχνο.

Εχει τυχει σε καποιον;

makis206
27/11/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KORFU
Παιδια καλημερα και καλη εβδομαδα
Πριν ξεκινησω να γραφω διαβασα ολα τα θεματα της ενοτητας «σασμαν» αλλα αναφορα στο δικο μου προβλημα δε νομιζω οτι ειδα.Το δικο μου παρουσιαζει το εξης:ποτε μα ποτε δεν πεταει τις σχεσεις οταν ανεβαζω ταχυτητα αλλα εχει προβλημα στο κατεβασμα,δηλαδη εκει που ειμαι για παραδειγμα με τριτη και παω να κατεβασω δευτερα δεν αλλαζει η σχεση και πρεπει να πατησω τον συμπλεκτη και να τον αφησω περιπου στο μισο της διαδρομης του ετσι ωστε ο επιλογεας του ποδιου να κανει ενα μικρο «τακ» για να γινει μετα η αλλαγη.Το ιδιο συμβαινει με ολες τις σχεσεις και παντα στο κατεβασμα και το φαινομενο αυτο ειναι πολυ συχνο.
Εχει τυχει σε καποιον;

Μήπως θέλει απλά ένα ρύθμισμα στο ρεγουλατόρο της μανέτας του συμπλέκτη ;

Στο ανέβασμα των ταχυτήτων πως νοιώθεις το κούμπωμα στο πόδι σου ; Μπαίνουν εύκολα οι ταχύτητες η θέλει κάποιο ζόρισμα ;

:beer: :beer:

V-PLAYER
27/11/2006, 13:46
Κοιτα μαλλον θα πρεπει να το παω σε συνεργειο ειναι καινουριο εχει 3200 χλμ.Η αισθηση στο ανεβασμα ποτε ειναι λιγο σκληρη ποτε κανονικη εννοω χωρις θορυβο κια κοπο.Γενικα παντως το ανεβασμα νορμαλ μου φαινεται.

makis206
27/11/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από KORFU
Κοιτα μαλλον θα πρεπει να το παω σε συνεργειο ειναι καινουριο εχει 3200 χλμ.Η αισθηση στο ανεβασμα ποτε ειναι λιγο σκληρη ποτε κανονικη εννοω χωρις θορυβο κια κοπο.Γενικα παντως το ανεβασμα νορμαλ μου φαινεται.

Σίγουρα πρεπει να του ρίξει μια ματιά ένα συνεργείο κι ένα παραπάνω αφού είναι καινούργιο το μηχανάκι.:winka:

Πιστεύω πως θα είναι κάτι πολύ απλό, καλά ξεμπερδέματα εύχομαι !

:beer: :beer:

V-PLAYER
27/11/2006, 14:06
Οκ ευχαριστω πολυ
καποιος αλλος με το ιδιο προβλημα;Μολις παντως το δουν θα σας πω τι γινεται.

RIKOS
27/11/2006, 15:30
Τα κατεβασματα τα κανεις εν κινηση η σταματας στο φαναρι πχ με 4 και σταματημενος προσπαθεις να πας σε νεκρα?

athandim
27/11/2006, 16:14
Δες τα παρακάτω...μάλλον θα βρεις τη λύση :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=24018

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=25791

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=20973

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=16014

:wave2:

edie
27/11/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KORFU
Παιδια καλημερα και καλη εβδομαδα

Πριν ξεκινησω να γραφω διαβασα ολα τα θεματα της ενοτητας «σασμαν» αλλα αναφορα στο δικο μου προβλημα δε νομιζω οτι ειδα.Το δικο μου παρουσιαζει το εξης:ποτε μα ποτε δεν πεταει τις σχεσεις οταν ανεβαζω ταχυτητα αλλα εχει προβλημα στο κατεβασμα,δηλαδη εκει που ειμαι για παραδειγμα με τριτη και παω να κατεβασω δευτερα δεν αλλαζει η σχεση και πρεπει να πατησω τον συμπλεκτη και να τον αφησω περιπου στο μισο της διαδρομης του ετσι ωστε ο επιλογεας του ποδιου να κανει ενα μικρο «τακ» για να γινει μετα η αλλαγη.Το ιδιο συμβαινει με ολες τις σχεσεις και παντα στο κατεβασμα και το φαινομενο αυτο ειναι πολυ συχνο.

Εχει τυχει σε καποιον;

ακριβώς το ίδιο και σε μένα νομίζω ότι φταίω εγώ που δεν πατάω καλά τον επιλογεα

V-PLAYER
28/11/2006, 08:23
Παιδια καλημερα και παλι
Το προβλημα με τις ταχυτητες υπαρχει και οταν ειμαι εν κινησει αλλα και σταματημενος στο φαναρι.Για τη δευτερη περιπτωση να το καταλαβω αλλα για την πρωτη μου φαινεται περιεργο.Παντως το προβλημα οπως ειπα και χθες υπαρχει μονο στα κατεβασματα.Ενδεχομενως να πρεπει να το παταω πιο δυνατα.Τι στην ευχη κλωτσιες θελει;:confused:
Παντως χθες που το ειδαν σε εξουσιοδοτημενο μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και συμβαινει γιατι το σασμαν δεν ειναι «συνχρονιζε» οπως του αυτοκινητου για αυτο κανει θορυβο στις αλλαγες και υπαρχουν τετοιου ειδους προβληματα.Το εκανε και βολτα και το ειδε οκ.Εγω επιφυλλασομαι και θα το παω σημερα και αλλου.
Παντως ,και νομιζω οτι θα συμφωνησετε μαζι μου το 650 ειναι κατα γενικη ομολογια πολυ καλη μηχανη αλλα εχει κατι μικρα σπαστικα προβληματακια που προσωπικα εμενα με εκνευριζουν πολυ.
Και το χειροτερο ειναι η αντιμετωπιση της αντιπροσωπειας που η οποια πιστευω πως ευθυνεται 100% για τη μη λυση προβληματων απο τα εξουσιοδοτημενα γιατι τους δενει τα χερια.:beer: :beer: :beer:

costas81
29/11/2006, 14:41
Φιλαρακι ρυθμισε λιγο το συμπλεκτη σου και θα δεις οτι ολα θα λυθουν!

lammadin
29/11/2006, 21:59
Εγω αντιμετωπιζω περιπου το ιδιο προβλημα...

με τη διαφορα οτι οταν κατεβαζω -και πριν αφησω τον συμπλεχτη- μοιαζει να κουμπωνει η ταχυτητα αλλα οταν αφηνω τον συμπλεχτη ακουγεται ενα δευτερο "κλακ"...

Αυτο γινεται με ολες τις ταχυτητες αλλα οχι παντα...Παντως εχω καταφερει να το ελλατωσω ανεβαζοντας λιγο το ρελαντι
(περιπου στις 1300).

Στην αντιπροσωπεια που το πηγα δεν μου βρηκαν τιποτα αλλα ουτε και ο μηχανηκος που το παω για service.Ενας φιλος ομως που το οδηγησε το βρηκε περιεργο...

Τι λετε γι αυτο;

V-PLAYER
30/11/2006, 08:43
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ
ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΚΗΦΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΟΡΜΟΥ ΟΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΙΧ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ,ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΜΑΤΙΑ 14.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟ ΡΥΘΜΙΣΕ ΜΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ 2 ΗΜΕΡΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.::wave2: :wave2:

costas81
30/11/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KORFU
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ
ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΚΗΦΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΟΡΜΟΥ ΟΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΙΧ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ,ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΜΑΤΙΑ 14.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟ ΡΥΘΜΙΣΕ ΜΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ 2 ΗΜΕΡΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.::wave2: :wave2:


ειδες που σου πα?:winka:

V-PLAYER
01/12/2006, 19:43
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ
ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ OVER.ΤΕΛΙΚΑ ΗΘΕΛΕ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟ ΟΛΟ ΚΟΛΠΟ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ Ο ΕΝΑΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΟΙ ΜΠΑΓΑΣΗΔΕΣ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.
ΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΟ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :beer: :beer: :beer: :beer:

RIKOS
02/12/2006, 12:23
Και τι ακριβως ρυθμισε ο μαστορας για να ξερουμε?

costas81
04/12/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIKOS
Και τι ακριβως ρυθμισε ο μαστορας για να ξερουμε?


την μανετα του συμπλεκτη και σε ποιο υψος θα πιάνει!

DPF
04/12/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KORFU
Οκ ευχαριστω πολυ
καποιος αλλος με το ιδιο προβλημα;Μολις παντως το δουν θα σας πω τι γινεται.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΑ. ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΕΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΝΟ 1-1,5CM ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

:beer:

V-PLAYER
06/12/2006, 14:22
ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΡΥΘΜΙΣΕ ΜΑΝΕΤΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΛΕΒΙΕ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ.:beer: :beer: :beer: