PDA

View Full Version : enduro επιπεδα θορυβου...



el_hymador
27/11/2006, 15:50
Το σ/κ ειχα παει στην Ζηρεια.Μαγικο μερος οσοι εχουν παει μαλλον θα συμφωνουν...
Εκτος απο την παρεα με τα καθαρα που μας πηραν τα αυτια....οσο και αν αγαπω τις μοτοσυκλετες , οσο και αν ειχα μοτοσυκλετα off και εκανα διαδρομες , τα πηρα στο κρανιο...
Ωραιο το enduro , φανταστικο , αλλα ρε παιδια με τις καραανοιχτες εξατμισεις το γ@μ@με το θεμα...και αν στις πολεις μια μπουμπουνιστη εξατμιση ειναι ενοχλητικη εως σπαστικη στην φυση ειναι απαραδεκτα ''εκτος'' τοπου και χρονου...βιασμος σκετος!!

Για τους ''καλοπροαιρετα αντιδραστικους...'' θα πω οτι γνωριζω πως και τα 4 Χ 4 κανουν ζημιες και θορυβο και πως γενικα δεν υπαρχει σεβασμος προς την φυση και πως υπαρχει αναξελεκτη υλοτομεια , πως χτιζονται αυθαιρετα στα βουνα ...οκ το θεμα δεν ειναι πως αφου γινονται ολα αυτα ας τα γαμησουμε και εμεις!! αν ειστε τις αποψης ''ελα μωρε και τι εγινε'' please μην απαντησετε.

Τα καθαρα παραγωγης βγαινουν με εξατμισεις που εχουν ενα ανεκτο επιπεδο θορυβου...απο την στιγμη που μας εχουν στην μπουκα ολοι , μην προκαλλουμε περισσοτερο με τις ενεργειες μας....εκτος και αν γιναμε ολοι Tianen και Salminen....

OldMan
27/11/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εκτος και αν γιναμε ολοι Tianen και Salminen....

Οι παραπάνω κύριοι δεν έχουν καμία ανάγκη ανοιχτής εξάτμισης ...!!!

Nostra
27/11/2006, 16:04
επίσης πριν πέσεις σε χειμερία νάρκη

θα κανονίσεις να παραλάβεις το καπάκι? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=530619#post530619)

STOYBI
27/11/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το σ/κ ειχα παει στην Ζηρεια.Μαγικο μερος οσοι εχουν παει μαλλον θα συμφωνουν...
Εκτος απο την παρεα με τα καθαρα που μας πηραν τα αυτια....οσο και αν αγαπω τις μοτοσυκλετες , οσο και αν ειχα μοτοσυκλετα off και εκανα διαδρομες , τα πηρα στο κρανιο...
Ωραιο το enduro , φανταστικο , αλλα ρε παιδια με τις καραανοιχτες εξατμισεις το γ@μ@με το θεμα...και αν στις πολεις μια μπουμπουνιστη εξατμιση ειναι ενοχλητικη εως σπαστικη στην φυση ειναι απαραδεκτα ''εκτος'' τοπου και χρονου...βιασμος σκετος!!

Για τους ''καλοπροαιρετα αντιδραστικους...'' θα πω οτι γνωριζω πως και τα 4 Χ 4 κανουν ζημιες και θορυβο και πως γενικα δεν υπαρχει σεβασμος προς την φυση και πως υπαρχει αναξελεκτη υλοτομεια , πως χτιζονται αυθαιρετα στα βουνα ...οκ το θεμα δεν ειναι πως αφου γινονται ολα αυτα ας τα γαμησουμε και εμεις!! αν ειστε τις αποψης ''ελα μωρε και τι εγινε'' please μην απαντησετε.

Τα καθαρα παραγωγης βγαινουν με εξατμισεις που εχουν ενα ανεκτο επιπεδο θορυβου...απο την στιγμη που μας εχουν στην μπουκα ολοι , μην προκαλλουμε περισσοτερο με τις ενεργειες μας....εκτος και αν γιναμε ολοι Tianen και Salminen....

1) Οι παραπανω κυριοι εκαναν εντουρο η μοτο κροςς ?? ( ρωταω γιατι φυσιολογικα εαν εκαναν εντουρο θα σε ενοχλουσαν για μερικα λεπτα μεχρι να περασουν και θα τελειωνε το
θεμα )!!! Αλλα και μοτο κροςς να εκαναν ... Εκαναν σε κατοικημενη περιοχη ?? Η δεν ενοχλουσαν κανεναν και εσυ εκατσες απο << πανω τους >> για να παρατηρησεις ποσο ενοχλουσαν την πανιδα στο ενα στρεμα γης που τους << αναλογουσε >> ???

2) Το οριο θορυβου στα εντουρο ειναι 93 d και μακαρι να το τιρουσαν πολλα ςς που γυρνανε στους φρεσκοστρωμενους επαρχιακους δρομους ( και που αυτα δεν ενοχλουν μαλλον φανταζομαι )!!!

3) Να συμπληρωσω οτι και μενα μου την δινουν οι καραανοιχτες εξατμισεις , αλλα στο εντουρο ειδικα ειναι ενα μειον που οδευει προς υφεση !! Αρκετοι δεν αλλαζουν τις μαμα εξατμισεις για ευνοητους λογους ! Και δεν εχουν να τους προσφερουν τιποτα , & ειναι ενα χιλιαρικο πεταμενο στην πετρα και την λασπη !!

4) Μιας και ειμαι καλοπροαιρετα αντιδραστικος, να σου πω οτι στο βουνο ειδικα και να κλασεις ακουγεσε 100 μετρα πιο διπλα.. Αρα μην σε μπερδευουν οι εξατμισεις... Και εντος οριων να ειναι ο θορυβος διπλασιαζετε !!!


:rolleyes:

fantacid
27/11/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
2) Το οριο θορυβου στα εντουρο ειναι 93 d και μακαρι να το τιρουσαν πολλα ςς που γυρνανε στους φρεσκοστρωμενους επαρχιακους δρομους ( και που αυτα δεν ενοχλουν μαλλον φανταζομαι )!!!
:rolleyes:


[Off Topic]
στα πολιτικα ποιο ειναι το οριο?
πες μου λιγο ποτε οριζετε μια μηχανη ως εντουρο?
[/Off Topic]

el_hymador
27/11/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
1) Οι παραπανω κυριοι εκαναν εντουρο η μοτο κροςς ?? ( ρωταω γιατι φυσιολογικα εαν εκαναν εντουρο θα σε ενοχλουσαν για μερικα λεπτα μεχρι να περασουν και θα τελειωνε το
θεμα )!!! Αλλα και μοτο κροςς να εκαναν ... Εκαναν σε κατοικημενη περιοχη ?? Η δεν ενοχλουσαν κανεναν και εσυ εκατσες απο << πανω τους >> για να παρατηρησεις ποσο ενοχλουσαν την πανιδα στο ενα στρεμα γης που τους << αναλογουσε >> ???

2) Το οριο θορυβου στα εντουρο ειναι 93 d και μακαρι να το τιρουσαν πολλα ςς που γυρνανε στους φρεσκοστρωμενους επαρχιακους δρομους ( και που αυτα δεν ενοχλουν μαλλον φανταζομαι )!!!

3) Να συμπληρωσω οτι και μενα μου την δινουν οι καραανοιχτες εξατμισεις , αλλα στο εντουρο ειδικα ειναι ενα μειον που οδευει προς υφεση !! Αρκετοι δεν αλλαζουν τις μαμα εξατμισεις για ευνοητους λογους ! Και δεν εχουν να τους προσφερουν τιποτα , & ειναι ενα χιλιαρικο πεταμενο στην πετρα και την λασπη !!

4) Μιας και ειμαι καλοπροαιρετα αντιδραστικος, να σου πω οτι στο βουνο ειδικα και να κλασεις ακουγεσε 100 μετρα πιο διπλα.. Αρα μην σε μπερδευουν οι εξατμισεις... Και εντος οριων να ειναι ο θορυβος διπλασιαζετε !!!


:rolleyes:

1)Σιγα μην κατσω να παρακολουθω τους τοπικους γρηγορους και τα μηχανακια τους οταν εχω πιατο τετοια θεα....αληθεια ακομα και με εισαγωγικα τι σημαινει ''τους αναλογουσε''?Και αν καναν οτι καναν σε κατοικημενη περιοχη μια χαρα θα ηταν ... δηλαδη κριτηριο ηχορυπανσης θετεις μονο οταν ο αποδεκτης ειναι το ανθρωπινο αυτι??!!Δηλαδη αν δεν ενοχλουσαν κανενα διποδο απο εμας οι υπολοιποι μονιμοι κατοικοι του δασους δεν εχουν δικαιωμα στην ησυχια τους??!!!

2)Διαβασες ρε skordostoubi τι εγραψα? δεν με ενδιαφερει επι του θεματος τι κανουν τα ss , τα ελικοπτερα , τα αλυσοπριονα κτλ-κτλ μιλαμε για καθαρα μηχανακι που πανε στο δασος...:rolleyes:

3)Λες να το γνωριζουν ολοι αυτο?

4)Σιγουρα συμβαινει αυτο!! Ενας λογος παραπανω ωστε να το σεβαστουμε και ας μην μεταφερουμε την καφριλα μας στην φυση !


για την ιστορια ηταν δυο τετραχρονα και ενα διχρονο ...καναν δυο - τρεις φορες τον γυρο της λιμνης και μετα απομακρυνθηκαν , αλλα ο θορυβος - θορυβος !!Τους ακουγα να ροβολανε στις πλαγιες μεσα στο δασος συνεχως! ειδικα ο ηχος του διχρονου (τελειως ελευθερο τελικο μαλλον) ηταν εντελως σπαστικος...

GIXXERAKIAS
28/11/2006, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
1)Σιγα μην κατσω να παρακολουθω τους τοπικους γρηγορους και τα μηχανακια τους οταν εχω πιατο τετοια θεα....αληθεια ακομα και με εισαγωγικα τι σημαινει ''τους αναλογουσε''?Και αν καναν οτι καναν σε κατοικημενη περιοχη μια χαρα θα ηταν ... δηλαδη κριτηριο ηχορυπανσης θετεις μονο οταν ο αποδεκτης ειναι το ανθρωπινο αυτι??!!Δηλαδη αν δεν ενοχλουσαν κανενα διποδο απο εμας οι υπολοιποι μονιμοι κατοικοι του δασους δεν εχουν δικαιωμα στην ησυχια τους??!!!

2)Διαβασες ρε skordostoubi τι εγραψα? δεν με ενδιαφερει επι του θεματος τι κανουν τα ss , τα ελικοπτερα , τα αλυσοπριονα κτλ-κτλ μιλαμε για καθαρα μηχανακι που πανε στο δασος...:rolleyes:

3)Λες να το γνωριζουν ολοι αυτο?

4)Σιγουρα συμβαινει αυτο!! Ενας λογος παραπανω ωστε να το σεβαστουμε και ας μην μεταφερουμε την καφριλα μας στην φυση !


για την ιστορια ηταν δυο τετραχρονα και ενα διχρονο ...καναν δυο - τρεις φορες τον γυρο της λιμνης και μετα απομακρυνθηκαν , αλλα ο θορυβος - θορυβος !!Τους ακουγα να ροβολανε στις πλαγιες μεσα στο δασος συνεχως! ειδικα ο ηχος του διχρονου (τελειως ελευθερο τελικο μαλλον) ηταν εντελως σπαστικος... Δηλ θες να μας πεις οτι εσυ αν ειχες την εικονιζομενη στο (by the way γαματα κωλαρακια και τα δυο:D ) αβαταρ σου MV AGUSTA θα την πηγαινες σιγα σιγα στους δρομους για να μην ενοχλειος την φυση βρε φιλαρακι?Μην λεμε τετοια ωρα βλακειουλες,θελουμε να παμε και για υπνο σε λιγο!:ZZZ:

nikos force
28/11/2006, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το σ/κ ειχα παει στην Ζηρεια.Μαγικο μερος οσοι εχουν παει μαλλον θα συμφωνουν...
Εκτος απο την παρεα με τα καθαρα που μας πηραν τα αυτια....οσο και αν αγαπω τις μοτοσυκλετες , οσο και αν ειχα μοτοσυκλετα off και εκανα διαδρομες , τα πηρα στο κρανιο...
Ωραιο το enduro , φανταστικο , αλλα ρε παιδια με τις καραανοιχτες εξατμισεις το γ@μ@με το θεμα...και αν στις πολεις μια μπουμπουνιστη εξατμιση ειναι ενοχλητικη εως σπαστικη στην φυση ειναι απαραδεκτα ''εκτος'' τοπου και χρονου...βιασμος σκετος!!

Για τους ''καλοπροαιρετα αντιδραστικους...'' θα πω οτι γνωριζω πως και τα 4 Χ 4 κανουν ζημιες και θορυβο και πως γενικα δεν υπαρχει σεβασμος προς την φυση και πως υπαρχει αναξελεκτη υλοτομεια , πως χτιζονται αυθαιρετα στα βουνα ...οκ το θεμα δεν ειναι πως αφου γινονται ολα αυτα ας τα γαμησουμε και εμεις!! αν ειστε τις αποψης ''ελα μωρε και τι εγινε'' please μην απαντησετε.

Τα καθαρα παραγωγης βγαινουν με εξατμισεις που εχουν ενα ανεκτο επιπεδο θορυβου...απο την στιγμη που μας εχουν στην μπουκα ολοι , μην προκαλλουμε περισσοτερο με τις ενεργειες μας....εκτος και αν γιναμε ολοι Tianen και Salminen.... εμενα παντως το μηχανακι μου με εργοστασιακη τελειως εξατμιση και ακουγεται εστι ακριβως οπως λες...με ακουνε μεχρι τη κατω συνοικια,δυστυχως(ουτε εμενα μου αρεσει ο διχρονος ηχος ιδιαιτερα)αλλα...τι να κανω να αλλαξω μηπως μηχανακι????

H.A.Balafoutre
28/11/2006, 01:39
Τα τελευταία χρόνια ο θόρυβος από τις εξατμίσεις μηχανών ή αυτοκινήτων έχει γίνει αντικείμενο νομοθεσίας σε Καλιφόρνια (για τα εντούρα και τα ΜΧ ελευθέρας βοσκής) και Monza (για την πίστα).

Αλλά και στους αγώνες, για τα MotoGP κάπου το διάβασα, ο θόρυβος είναι ενοχλητικός και ο τρόπος που βγαίνει η εξάτμιση έχει να κάνει και με το πόσο δεν ενοχλείται ο αναβάτης.

STOYBI
28/11/2006, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
1)Σιγα μην κατσω να παρακολουθω τους τοπικους γρηγορους και τα μηχανακια τους οταν εχω πιατο τετοια θεα....αληθεια ακομα και με εισαγωγικα τι σημαινει ''τους αναλογουσε''?Και αν καναν οτι καναν σε κατοικημενη περιοχη μια χαρα θα ηταν ... δηλαδη κριτηριο ηχορυπανσης θετεις μονο οταν ο αποδεκτης ειναι το ανθρωπινο αυτι??!!Δηλαδη αν δεν ενοχλουσαν κανενα διποδο απο εμας οι υπολοιποι μονιμοι κατοικοι του δασους δεν εχουν δικαιωμα στην ησυχια τους??!!!

2)Διαβασες ρε skordostoubi τι εγραψα? δεν με ενδιαφερει επι του θεματος τι κανουν τα ss , τα ελικοπτερα , τα αλυσοπριονα κτλ-κτλ μιλαμε για καθαρα μηχανακι που πανε στο δασος...:rolleyes:

3)Λες να το γνωριζουν ολοι αυτο?

4)Σιγουρα συμβαινει αυτο!! Ενας λογος παραπανω ωστε να το σεβαστουμε και ας μην μεταφερουμε την καφριλα μας στην φυση !


για την ιστορια ηταν δυο τετραχρονα και ενα διχρονο ...καναν δυο - τρεις φορες τον γυρο της λιμνης και μετα απομακρυνθηκαν , αλλα ο θορυβος - θορυβος !!Τους ακουγα να ροβολανε στις πλαγιες μεσα στο δασος συνεχως! ειδικα ο ηχος του διχρονου (τελειως ελευθερο τελικο μαλλον) ηταν εντελως σπαστικος...


OK !! Αφου δεν σε ενοχλει τιποτε αλλο εκτος απο το θεμα μοτο στο βουνο !! Καλως ηρθες στο κλαμπ των υπομονουντων για την απαγορευση των πασης φυσεως μοτο και σουλατσαδορων με αυτες στο βουνο !!! Υπομονη !! Περιμενω τις προτασεις σου για να παψουμε να ειμαστε καφροι !! Εκτος αν εισαι με τους παραπανω που αναφερα, οποτε φανταζομαι εχεις λυσει ολα τα αλλα προβληματα που αφορουν το θεμα βουνο & φυση γενικοτερα !!!

ΥΓ. Θα σου φανει απιστευτο οταν θα κανεις την βολτα σου πεζος σε ενα μονοπατι παραληλα με το επαρχιακο δρομο απο ποσο μακρυα και για ποση ωρα θα ακουγετε το ενοχλητικο γουργουρητο του cbf σου !! Περιμενω λοιπον να μου πεις τι θα κανεις εσυ με αυτο το θεμα !!

Αν παλι πρεπει να παραμεινω μονο στο εντουρο ... Τοτε τι να πω ???

STOYBI
28/11/2006, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
[Off Topic]
στα πολιτικα ποιο ειναι το οριο?
πες μου λιγο ποτε οριζετε μια μηχανη ως εντουρο?
[/Off Topic]

Ποια ειναι τα πολιτικα ?? :rolleyes:

Και ποια τα στρατιωτικα ?? :hypnotize

Και τι εννοεις ποτε οριζετε μια μηχανη ως εντουρο ??:confused:

mumbler
28/11/2006, 13:13
Μήπως εννοείς πολιτικά αυτά που βγάζουν πινακίδα,με φώτα,φλας κτλ?
Εμένα με το 450 husky με γράφανε κανονικά
με την εργοστασιακή εξάτμιση :eyepop:.
Ενώ το μηχανάκι είχε βγει στην αγορά κανονικά με τα χαρτιά του
για χρήση στο δρόμο,και πληρούσε τις προδιαγραφές θορύβου,
στα αυτία τους ακουγόταν δυνατό.rolleyes:


Εντούρο είναι αυτά που έχουν άδεια κυκλοφορίας και κυκλοφορούν κανονικά
σε αντίθεση με τα mx που προορίζονται μόνο για χρήση πίστας.

el_hymador
28/11/2006, 14:20
Ενταξει , μια απορια εχω...

Πως γινεται οταν θιγουμε ενα ''κακως κειμενο'' της μοτοσυκλετας να φταινε παντα ολοι εκτος απο εμας η να αντιμετωπιζετε σαν ''ελα μωρε και τι εγινε '' θεμα δεν το εχω καταλλαβει.

Δεν συντασσομε με την απογορευση του enduro , αν και πιστευω πως σε μια ουτοπικη Ελλαδα η διαθεση ορισμενων δασικων περιοχων για μηχανοκινητο αθλητισμο και η ρητη απογορευση σε ολους του αλλους θα ηταν πολυ καλη ιδεα.(ναι και για τα τζιπ και για ολα για να σας προλαβω....)

Μην πεταξετε καμια παπαρια για τους κυνηγους , τους καταπατητες και τους εμπρηστες...εγω εθιξα ενα θεμα που εχει αντικτυπο στην εικονα της μοτοσυκλετας και στον εξωραϊσμο αυτης.Δεν μπορουμε να ειμαστε μονο απαιτησεις χωρις να αναγνωριζουμε τις δικες μας υποχρεωσεις.

....αν ειχα agusta δεν υπηρχε περιπτωση να το οδηγουσα στον δρομο και αν φοραγε ελευθερες εξατμισεις θα ηταν μονο για πιστα οπου ειναι και ο φυσικος χωρος για τετοιες μηχανες -και τετοιες εξατμισεις-

Ενας δρομος που διασχιζει μια δασικη περιοχη περιοριζει τα οχηματα που κινουντε σε αυτον σε μια συγκεκριμενη πορεια...δεν νομιζω να τον συγκρινουμε με την προσβαση που μπορει να εχει ενα καθαρο μηχανακι σε ολο το δασος.

Και στην τελικη αυτο που λεω ειναι αφου πηγαινουμε στα δαση ...ειναι αναγκη να πηγαινουμε με ανοιχτη εξατμιση?? γιατι??

OldMan
28/11/2006, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αφου πηγαινουμε στα δαση ...ειναι αναγκη να πηγαινουμε με ανοιχτη εξατμιση?? γιατι??

Στο είπε πιο πάνω ο STUBI αλλά δεν τον άκουσες ...


Τα βουνά έχουν πλαγιές.

Οι πλαγιές έχουν ησυχία.

Ανάμεσα σε 2 πλαγιές δεν παρεμβάλεται κάποιο εμπόδιο (συνήθως).

Αν η απόστασή στους είναι μεγαλύτερη από 170 μέτρα, έχουμε αντίλαλο.

Όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση, τόσο περισσότερα "στάσιμα" κύματα δημιουργούνται.

Όταν αρχίσουν και "τρακάρουν" μεταξύ τους τα κύματα, έχουμε ενίσχυση.

Οι θόρυβοι που ακούει το αυτί μας βουνό ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι της ίδιας στάθμης με την πηγή τους.


Υ.Γ.
Ποιος σου είπε ότι όλοι όσοι πηγαίνουν στα δάση και στα βουνά τα σέβονται ??? :confused:

el_hymador
28/11/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στο είπε πιο πάνω ο STUBI αλλά δεν τον άκουσες ...


Τα βουνά έχουν πλαγιές.

Οι πλαγιές έχουν ησυχία.

Ανάμεσα σε 2 πλαγιές δεν παρεμβάλεται κάποιο εμπόδιο (συνήθως).

Αν η απόστασή στους είναι μεγαλύτερη από 170 μέτρα, έχουμε αντίλαλο.

Όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση, τόσο περισσότερα "στάσιμα" κύματα δημιουργούνται.

Όταν αρχίσουν και "τρακάρουν" μεταξύ τους τα κύματα, έχουμε ενίσχυση.

Οι θόρυβοι που ακούει το αυτί μας βουνό ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι της ίδιας στάθμης με την πηγή τους.


Υ.Γ.
Ποιος σου είπε ότι όλοι όσοι πηγαίνουν στα δάση και στα βουνά τα σέβονται ??? :confused:

και εγω τα ειπα πιο πανω αλλα μαλλον δεν τα διαβασες...

ειναι δυνατον να παει οποιοδηποτε μηχανοκινητο στο βουνο και να μην ακουγεται???!!

...το θεμα ειναι ποσο....

OldMan
28/11/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ειναι δυνατον να παει οποιοδηποτε μηχανοκινητο στο βουνο και να μην ακουγεται???!!
...το θεμα ειναι ποσο....

Αν νομίζουμε ότι το βασικότερο πρόβλημα που δημιουργεί ένα μηχανοκίνητο όχημα στην φύση είναι η ηχορύπανση.... :sad:

STOYBI
28/11/2006, 14:50
Υπεθεσες..... el_hymador
Ωραιο το enduro , φανταστικο , αλλα ρε παιδια με τις καραανοιχτες εξατμισεις το γ@μ@με το θεμα...και αν στις πολεις μια μπουμπουνιστη εξατμιση ειναι ενοχλητικη εως σπαστικη στην φυση ειναι απαραδεκτα ''εκτος'' τοπου και χρονου...βιασμος σκετος!!

Απαντησα.... STOYBI
3) Να συμπληρωσω οτι και μενα μου την δινουν οι καραανοιχτες εξατμισεις , αλλα στο εντουρο ειδικα ειναι ενα μειον που οδευει προς υφεση !! Αρκετοι δεν αλλαζουν τις μαμα εξατμισεις για ευνοητους λογους ! Και δεν εχουν να τους προσφερουν τιποτα , & ειναι ενα χιλιαρικο πεταμενο στην πετρα και την λασπη !!
4) Μιας και ειμαι καλοπροαιρετα αντιδραστικος, να σου πω οτι στο βουνο ειδικα και να κλασεις ακουγεσε 100 μετρα πιο διπλα.. Αρα μην σε μπερδευουν οι εξατμισεις... Και εντος οριων να ειναι ο θορυβος διπλασιαζετε !!!




Με αγνοησες με μια αοριστη απαντηση ....Λες και ρωτουσαν πολλοι μαζι ....

el_hymador


3)Λες να το γνωριζουν ολοι αυτο?

Και τωρα ξαναρωτας.....

el_hymador

Και στην τελικη αυτο που λεω ειναι αφου πηγαινουμε στα δαση ...ειναι αναγκη να πηγαινουμε με ανοιχτη εξατμιση?? γιατι??

Και τωρα να σε ρωτησω εγω... Μηπως δεν θες να καταλαβεις.. Μηπως στην τελικη θες να δημιουργησης θεμα βριζοντας και λεγοντας καφρους οσους ασχολουνται με το χωμα....

:confused: :confused: :confused:

Και μια και μιλαμε για εκληματα .... Τραβα μια βολτα με τα ποδια ΜΕΣΑ στο δασος ..

ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....


70665

OldMan
28/11/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
...Μηπως στην τελικη θες να δημιουργησης θεμα βριζοντας και λεγοντας καφρους οσους ασχολουνται με το χωμα....

Γιατί το "στραβώνεις" το πράγμα τώρα ρε Κώστα ??? :confused:

el_hymador
28/11/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν νομίζουμε ότι το βασικότερο πρόβλημα που δημιουργεί ένα μηχανοκίνητο όχημα στην φύση είναι η ηχορύπανση.... :sad:

οχι δεν ειναι μονο αυτο , αλλα τουλαχιστον ειναι στο χερι μας να περιορισουμε τον θορυβο οσο το δυνατον περισσοτερο.

STOYBI
28/11/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί το "στραβώνεις" το πράγμα τώρα ρε Κώστα ??? :confused:

ΟΚ.. Σορρυ !!! Απλα θεωρω το εντουρο και τα παρεμφερει ειδη του . απο τα ποιο υγιεις ειδη μοτοσυκλετισμου και μου ηρθε καπως... <<το καφριλικη>> απο ανθρωπο απο εδω περα μεσα!! Σορρυ και ανακαλω !!

:wave2:

stefanos
28/11/2006, 15:18
Συγνώμη τώρα θέτε να πείτε οτι αν πάρω τα βουνά θα βρώ ένα μηχανάκι που να έχει εξάτμηση 93 db?

el_hymador
28/11/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Υπεθεσες..... el_hymador

Απαντησα.... STOYBI


Με αγνοησες με μια αοριστη απαντηση ....Λες και ρωτουσαν πολλοι μαζι ....

el_hymador



Και τωρα ξαναρωτας.....

el_hymador


Και τωρα να σε ρωτησω εγω... Μηπως δεν θες να καταλαβεις.. Μηπως στην τελικη θες να δημιουργησης θεμα βριζοντας και λεγοντας καφρους οσους ασχολουνται με το χωμα....

:confused: :confused: :confused:

Και μια και μιλαμε για εκληματα .... Τραβα μια βολτα με τα ποδια ΜΕΣΑ στο δασος ..

ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

Δεν ξερω πως οικιοποιηθηκες τον τιτλο του καφρου αφου προφανως δεν απευθυνοταν σε εσενα....

Μην παροποιεις αυτα που εγραψα!!!

ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΩ ΚΑΦΡΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΩΜΑ???!!!
....ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΑ???

...εγκληματα τραγικα γινονται καθημερινα στα δαση .... σκεφτηκα ομως ο ανοητος...σε μοτοσυκλετιστικο forum γραφω...δεν θιγω ενα θεμα το οποιο ενδιαφερει-θελω να πιστευω- τους υπολοιπους συμforumiτες??

Την λογικη οτι η μπουλντοζα κοβει δεντρα ασυστολως αρα και εγω κανω οτι θελω στο δασος , λυπαμε , αλλα δεν μπορω να την δεχθω...

τεσπα , ουτε ακτιβιστης οικολογος ειμαι ουτε τιποτα τετοιο.....απλα στον δικο μου μικροκοσμο δεν θα ηθελα η μοτοσυκλετα και οι μοτοσυκλετιστες να αναπαραγουν συμπεριφορες που μονο κακο μπορουν να κανουν στην εικονα μας.

thats all ...

el_hymador
28/11/2006, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Συγνώμη τώρα θέτε να πείτε οτι αν πάρω τα βουνά θα βρώ ένα μηχανάκι που να έχει εξάτμηση 93 db?

γιατι οχι?
και αν δεν μπορεις για 93db τουλαχιστον μην βγεις με 123db...τοσο δυσκολο ειναι?

STOYBI
28/11/2006, 15:42
el_hymador
Δεν ξερω πως οικιοποιηθηκες τον τιτλο του καφρου αφου προφανως δεν απευθυνοταν σε εσενα....Μην παροποιεις αυτα που εγραψα!!!

ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΩ ΚΑΦΡΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΩΜΑ???!!!
....ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΑ???



Στο εγραψα τρεις φορες !!! Ειναι αδυνατον να μην κανεις θορυβο στο βουνο οσο ησυχη εξατμιση και να εχεις !! Τους λογους τους εξηγησε πολυ καλλυτερα ο ολντ !!! Αρα... Δεν υπαρχει ανθρωπος που να ασχολειτε με το χωμα και να μην κανει θορυβο... Ουτε καν εσυ πηγαινοντας την απλη βολτα με το μηχανακι σου !!!

Κατα τα αλλα ανακαλεσα...

:rolleyes:

el_hymador
28/11/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
el_hymador

Στο εγραψα τρεις φορες !!! Ειναι αδυνατον να μην κανεις θορυβο στο βουνο οσο ησυχη εξατμιση και να εχεις !! Τους λογους τους εξηγησε πολυ καλλυτερα ο ολντ !!! Αρα... Δεν υπαρχει ανθρωπος που να ασχολειτε με το χωμα και να μην κανει θορυβο... Ουτε καν εσυ πηγαινοντας την απλη βολτα με το μηχανακι σου !!!

Κατα τα αλλα ανακαλεσα...

:rolleyes:

To εγραψα δεκατρεις φορες!!!! Το θεμα δεν ειναι ο θορυβος , αλλα ο υπερβολικος θορυβος!!! και αν στο βουνο λογω των φαινομενων της φυσικης και της ησυχιας ο θορυβος διπλατριπασιαζεται ενας λογος να ειμαστε παραπανω προσεκτικοι σε αυτα τα θεματα...τοσο απλα!!

STOYBI
28/11/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
To εγραψα δεκατρεις φορες!!!! Το θεμα δεν ειναι ο θορυβος , αλλα ο υπερβολικος θορυβος!!! και αν στο βουνο λογω των φαινομενων της φυσικης και της ησυχιας ο θορυβος διπλατριπασιαζεται ενας λογος να ειμαστε παραπανω προσεκτικοι σε αυτα τα θεματα...τοσο απλα!!

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΜΕ ΒΑΖΕΛΟ ΤΙ ΤΟ ΚΛΩΘΩ ????:a018: :a018: :a018:

Τοσο απλα σου εγραψα .....3) Να συμπληρωσω οτι και μενα μου την δινουν οι καραανοιχτες εξατμισεις , αλλα στο εντουρο ειδικα ειναι ενα μειον που οδευει προς υφεση !! Αρκετοι δεν αλλαζουν τις μαμα εξατμισεις για ευνοητους λογους ! Και δεν εχουν να τους προσφερουν τιποτα , & ειναι ενα χιλιαρικο πεταμενο στην πετρα και την λασπη !! :cry:

Να δωσουμε ενα τελος η ξανα μανα παλι ???? :look:

Και δεν υπαρχουν ελευθερες εξατμισεις σε διχρονα ( οπως εγραφες παραπανω)!!! Θα καουν αν βαλουν τετοιες !!! Για αυτο σου λεω ... Αστο να παει το παλιαμπελο.....

Ελεος.....:bigcry:

zireous
28/11/2006, 21:46
Δε ξέρω γιατί τρώγεστε παίδες, ξέρω ότι άν μου κάτσει εκεί που κάνω βόλτες με το ss (που τσιμπάει λιγουλάκι πιο πάνω από τα 93db, αλλά εξαφανίζεται γρήγορα τουλάχιστον) να δω τίποτις κυριλέ χωμάτινους (με εξοπλισμό κλπ δηλαδή) να οδεύουν καμιά Κυριακή προς τη τοπική πίστα, μάλλον θα παρκάρω λίγο πριν (σιγά τα λάστιχα λέμε), και θα κάτσω να τους χαζεύω... :D

Βλέπεις χλωμό το βλέπω το χωμάτινο φέτος, και δε λέει να δανείζομαι συνέχεια το 250 του κολλητού. :mad:


Τώρα άν τα πενιχρά decibel ενοχλούν κάποιον που παραθερίζει σε μια δασική περιοχή, το πρώτο που θα σκεφτόμουνα να του πω θά 'τανε "Αφού σε ενοχλεί, χτίσε το αυθαίρετο αλλού, μαντάμ...", που σημαίνει ότι μπορεί να σου έκατσε να διαλέξεις για βόλτα ένα υπέροχο μέρος κολλητά στη τοπική πίστα που προπονούνται οι πιτσιρικάδες, και απλά θα μπορούσες να πας πιο πέρα λιγάκι.

Το δεύτερο: "Κοίτα να δεις, τα πιο πολλά από αυτά τα παιδιά μια Κυριακή έχουνε για να γουστάρουν λίγο διαδρομές στο χώμα, μη πολυδίνεις σημασία στον κοντό με το 640 και την ανοιχτή ακράπα, δέ ξέρει ακόμα, γι'αυτό τουλάχιστον την ξετάπωσε για να τον εντοπίζουνε..."
:rotflmao:

FestoNero
28/11/2006, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το δεύτερο: "Κοίτα να δεις, τα πιο πολλά από αυτά τα παιδιά μια Κυριακή έχουνε για να γουστάρουν λίγο διαδρομές στο χώμα, μη πολυδίνεις σημασία στον κοντό με το 640 και την ανοιχτή ακράπα, δέ ξέρει ακόμα, γι'αυτό τουλάχιστον την ξετάπωσε για να τον εντοπίζουνε..."
:rotflmao:
:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:
Να σ πω..
Τωρα που ειπες 250..
Γιαααα στειλε κανα πιμι με πληροφοριες οπως μονδελο, σχολια κλπ
διοτι ψαχνομεθα.. :D :D :a13:

el_hymador
28/11/2006, 22:23
οκ...ας χαλαρωσουμε λιγο...(το ΄ξερα οτι καποιος γαυρος θα μου την σπασει!..)


70684

el_hymador
28/11/2006, 22:25
....


70685

el_hymador
28/11/2006, 22:27
..


70687

el_hymador
28/11/2006, 22:30
.....:uplate:


70688

el_hymador
28/11/2006, 22:32
.....:eyepop: !!!!!


70689

GIXXERAKIAS
28/11/2006, 22:52
Καλα τα τοπια που εβαλες αλλα το κτηνος που κολλαει:confused: :confused:

fantacid
28/11/2006, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Καλα τα τοπια που εβαλες αλλα το κτηνος που κολλαει:confused: :confused:

Δεν ειναι το κτηνος ρε!

τη χριστουγεννιατικη καγκελοπορτα με τα ελατα δεν ειδες???:eyepop:






:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

no offence mate
:wave2:

el_hymador
29/11/2006, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Καλα τα τοπια που εβαλες αλλα το κτηνος που κολλαει:confused: :confused:

ε , ηταν και αυτο ενα απο τα αξιοθεατα της εκδρομης...μιλαμε απο τους μεγαλυτερους σκυλους που εχω δει , τωρα η Καυκασσου ειναι αυτος η Πυρηναιων γαϊδαουροσκυλα και τα δυο.

Julius
29/11/2006, 08:53
re EL moy thimizeis mia sizitisi poy eixame kapote sto forum toy cyclist poy kapoioi podilates legane oti oi kafroi oi motosykletistes tromazoune ta skiourakia sto dasos...... :sick: :look: :wacko:


yparxoun tosa provlimata me tis perioxes prasinou gyro apo thn attiki kai genikotera gyro apo tis megales polis poy o tyxon parapano thorivos poy kanoun kapoies motosykletes thn kyriaki poy pernane einai asteio thema na to sizitame


:smilea:

el_hymador
29/11/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
re EL moy thimizeis mia sizitisi poy eixame kapote sto forum toy cyclist poy kapoioi podilates legane oti oi kafroi oi motosykletistes tromazoune ta skiourakia sto dasos...... :sick: :look: :wacko:


yparxoun tosa provlimata me tis perioxes prasinou gyro apo thn attiki kai genikotera gyro apo tis megales polis poy o tyxon parapano thorivos poy kanoun kapoies motosykletes thn kyriaki poy pernane einai asteio thema na to sizitame


:smilea:

JULIUS δεν ανεφερα ποτε κατι τετοιο.Θα το θεσω οσο πιο απλα γινεται.Αφου πηγαινουμε στο δασος (με οποιοδηποτε μεσο) ας το σεβομαστε οσο το δυνατον περισσοτερο.Στην περιπτωση μας , ας φροντισουμε ωστε οι εξατμισεις να μην ανασταινουν νεκρους ...αυτο ειναι ολο.

Julius
29/11/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
JULIUS δεν ανεφερα ποτε κατι τετοιο.Θα το θεσω οσο πιο απλα γινεται.Αφου πηγαινουμε στο δασος (με οποιοδηποτε μεσο) ας το σεβομαστε οσο το δυνατον περισσοτερο.Στην περιπτωση μας , ας φροντισουμε ωστε οι εξατμισεις να μην ανασταινουν νεκρους ...αυτο ειναι ολο.


mazi sou sto "ας το σεβομαστε οσο το δυνατον περισσοτερο" apla sou leo oti safestata yparxoune poly sovarotera provlimata



oso gia ton thorivo, pisteyo oti mono kapoioi palioi grafikoi exoune minei pleon me ksetapotes eksatmiseis...... apla mesa sthn isixia toy dasous ola akougonte poly dinatotera

GIXXERAKIAS
29/11/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
Δεν ειναι το κτηνος ρε!

τη χριστουγεννιατικη καγκελοπορτα με τα ελατα δεν ειδες???:eyepop:






:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

no offence mate
:wave2: para nada mate:beer: :beer:

zireous
29/11/2006, 22:59
Μια καλή λύση άν σε ενοχλούνε τόσο τα μοτοσακά είναι να τα κεράσεις τα παιδιά, κάνα κουραμπιέ, κάνα κεφτέ, κάτι, και να πιάσεις τη κουβέντα.

Θα έχεις ησυχία για λίγο, μπορεί και να κάνεις και κάνα κονέ για κάνα φτηνό χωμάτινο. :winka:
:D

stefanos
30/11/2006, 10:33
Το μεγαλύτερο πρόβλημα νομίζω οτι είναι η ζημιά απο τα λάστιχα.
Ειδικά στα ανηφορικά κομμάτια μετά απο λίγο καιρό κολάς με τους μαρσπιέδες.

smike
30/11/2006, 10:57
Ναι θα ελεγα αυτο το "σκαψιμο" ειναι ενα σοβαρο ζητημα . Ιδιως εκει που υπαρχει μαλακο χωμα πχ βαρυμπομπη μετα τις βροχες τα νεροφαγωματα γινονται τεραστια . Βεβαια το να κατεβαινεις τετοια μονοπατια προσδιδει λιγο "σασπενς" στο αθλημα της ορεινης ποδηλασιας Αλλα δεν παυει να καταστρεφονται τα μονοπατια.

Σκεφθειτε στα δαση του καναδα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ το μαουνταιν βικε λογω της καταστροφης των μονοπατιων απο (ασχετους που δεν ξερουν να φρεναρουν ) . Και πλεον το μτβ γινεται σε ειδικα διαμορφωμενες πιστες και ΟΠΟΥ το χωμα ειμαι πολυ μαλακο υπαρχουν κατασκευες απο ξυλα και ραμπες ωστε τα ποδηλατα να μην πατανε στο χωμα .

Απλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχω δει εντουραδες να ανεβαινουν μονοπατια τοιχους :eyepop: χωρις να σκαψουν το εδαφος , και αλλους που σκαβουν ακομα και το δασικο. Ειναι τελικα ζητημα τεχνικης ή ετσι και αλλιως το εντουρο σκαβει ? (δεν ξερω)

zireous
01/12/2006, 03:42
Εγώ σαν άσχετος, θα πω ότι όταν σκάβει, ντεν έκει μπρόσβυση καρντιά μου, οπότε ίσως θα ήταν καλό να ανοίγεις το γκαζάκι λιγότερο. :D

Akatanomastos
13/12/2006, 15:11
gia tous florous me ta tetraxrona simfono na kremastoun (se ligo kairo kai go tha gino tetoios)

ta dixronakia pantos den exoun katholou enoxlitiko ixo..kai 500 metra parakato na pas akougonte poli ligo.tora an peseis kai si se 40 mixanakia ok tha xeis provlima
antitheta einai trella.
tora ta aeria einai allo thema..

OldMan
13/12/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
tora ta aeria einai allo thema..

Τι αρώτηξε ..??? :eyepop: :look: :eyepop:

STOYBI
13/12/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι αρώτηξε ..??? :eyepop: :look: :eyepop:

Oxi!! Σφιγγονται την ωρα που σπρωχνουν το μηχανακι !:blush:

Εχεις αναρωτηθει ποτε τι κλασιμο πεφτει απο τοσους και τοσους με τα μοτοσακα στο βουνο καθε Κυριακη ???:confused:

OldMan
13/12/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εχεις αναρωτηθει ποτε τι κλασιμο πεφτει απο τοσους και τοσους με τα μοτοσακα στο βουνο καθε Κυριακη ???:confused:

Ποτέ...!!!:nono:

(γιατί να αναρωτηθώ, αφού το μυρίζω εκ του σύνεγγυς...:lol: )

Akatanomastos
14/12/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν νομίζουμε ότι το βασικότερο πρόβλημα που δημιουργεί ένα μηχανοκίνητο όχημα στην φύση είναι η ηχορύπανση.... :sad: