PDA

View Full Version : scooter μεχρι 150cc ή παπακι??



simeon
27/11/2006, 19:48
Εχω σκεφτει αρκετα και τη λυση για παπακι (modenas kristar ή crypton) που θα μου προσφερε οτι ζηταω αλλα αν ειναι να μην χρησιμοποιω το φαζερ θα προτιμουσα να μην μπλεκω με ταχυτητες (και μαλιστα χωρις συμπλεκτη τις βρισκω μεγαλυτερο προβλημα απο οτι με αυτον) και επιπλεον να σταματησω επιτελους αυτο το βαλε βγαλε στις γκετες (αν ξερετε κανα παπακι που να σου προστατευει τα ποδια (παπουτσια) απο τα νερα βεβαια θα το σκεφτω πολυ σοβαρα).


1. Sym VS 150cc 2015
2. piaggio fly 125cc 1870 (το βρικα στο μοτοτριτι αλλα στο piaggio.gr δεν υπαρχει)
3. piaggio LIBERTY 125cc 2070

εχω διαβασει ολα τα ποστ σχετικα με scooter αλλα επειδη οι περισσοτερες εχουν να κανουν με ποιο μεγαλα θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα... (υπαρχουν και πολλα αλλα αλλα το μαχ οριο ειναι τα 2000ευρω. Σκεφτομουνα μεχρι 1500 το πολυ αλλα πιστευω αξιζει για 500 ευρω να παρω ενα καινουριο. Τωρα βεβαια αν ειναι κατι πραγματικα καλο δεν εχω και προβλημα να το ψαξω και να παρω μεταχειρησμενο.
Νουμερο ενα ειναι η αξιοπιστια και επειτα το κοστος συντηρησης (και καταναλωση) Θα μου πειτε scooter και αυτα δεν πανε μαζι αλλα κοιταω για την καλυτερη λυση...
Να πω πως δεν θελω διχρονο (δεν θελω να μπλεξω με λαδια κτλ.) και αν βγει αξιοπιστο δεν προκειτε να το πουλησω.
Το θελω για χρηση μονο μεσα στην πολη ενα ατομο καθως το Φαζερακι (2003) θα μου κανει ολα τα υπολοιπα χατηρια αλλα το λυπαμαι 30km καθε μερα μεσα απο το κεντρο με 1η-2α, και ειπα να μην το ταλαιπωρω αδικα.

Βασικο κριτηριο ειναι να χωραει τουλαχιστον ενα κρανος κατω απο την σελα.
Εδω βεβαια βλεπω πως αν παω σε 16ρες ζαντες δεν χωραει κρανος οποτε μαλλον πρεπει να αρκεστω σε μικροτερες.

Περισσοτερο απο ολα (και αν ισχυουν για την SYM οτι και για τα Modenas κλεινω προσ τα εκει)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,
Μητσος.

el_mojito
26/01/2007, 18:55
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ SYM HD 200evo

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΙΧ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 8500 ΧΛΜ.

ΓΙΑ ΤΟ VS ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Tigas
29/01/2007, 14:25
πουλάω SH150 με topcase της Honda μπλέ χρώματος 2500ευρώ και με ευκολίες εάν θέλεις για αγορά SH300RR:D

Έχει 22000km και μου έχει βγάλει τα παρακάτω προβλήματα
1.:look:
2:rolleyes:
3:cool:

σε υπερτίγκα κατάσταση
το κόστος ενός γενικου σερβις με εργασία+ανταλλακτικά κάθε 4000km είναι το υπερτεράστιο των 70ευρώ.

Να μην ξεχάσω να προσθέσω ότι έχει εγγύηση μέχρι τον 8/2007.

simeon
29/01/2007, 14:29
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια αλλα τελικα δεν θα παρω τιποτα....
προεκυψε μετακομιση κοντα στην δουλεια οποτε το γλυτοσα το 2ο μηχανακι στο τσακ γιατι αρχες του χρονου ειμουνα ετοιμος να κλεισο....

προς το παρον βεβαια μεχρι να αγοραστει το μεγαλο που ονειρευομαι........................... :)