PDA

View Full Version : BMW R1200GS ή KTM 990 Adventure



MikeG
28/11/2006, 14:39
Χαιρετώ τον απανταχού πληθυσμό.
Το δίλλημα μου νομίζω ότι το εκφράζει μια χαρά ο τίτλος του post.
Κατά πρώτον : Ποια η διαφορά ρε παίδες του KTM 990 Adventure με το με S?Μόνο στο ABS?
Πάμε τώρα στο κυρίως πιάτο.
Τη μηχανή λογικά θα την αγοράσω μέσα στο καλοκαίρι που έρχεται ή τέλος πάντων έτσι σχεδιάζω.Προς το παρόν έχω ένα BMW F 650 Gs από το οποίο δηλώνω γενικά ευχαριστημένος.
Νομίζω ότι κλείνω γενικά προς το 1200 με σημαντικό ρόλο να παίζουν η ευκολία του να ταξιδεύει, η οδηγική του ευκολία και σίγουρα το ότι είμαι υπερ ευχαριστημένος από το μηαχνικό μου στη BMW (Ηράκλειο Κρήτης) που δε θα τον άλλαζα με τίποτα.
Από εκεί και πέρα το ΚΤΜ έχει αυτό το καβλωτικό.Στενό,ωραία χρώματα,πιθανόν καλύτερο γκάζι (δεν έχει τύχει να το οδηγήσω ακόμα) και από ότι ακούω καλύτερο στο χώμα.Εννοείται ότι η κύρια χρήση της μηχανής είναι η άσφαλτος και υπόψην κινούμαι μόνο με μηχανή.Τουτού δε παίζει.Βέβαι με ενδιαφέρει σημαντικά η δυνατότητα ταξιδιού και δεν εννοώ για 500 χλμ αλλά πχ για να φύγεις από Ελλάδα να πας Γαλλία.Τέλος το χώμα το έχω μέσα μου, τουτέστιν βολτίτσες και προσπάθειες ψιλοεντούρο γίνονται.Μέσες άκρες νομίζω καταλάβατε...
Θα σας παρακαλούσα να μη γίνει κόντρα BMWδακιδων με KTM.Αυτό που με προβληματίζει αφάνταστα είναι το service και το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό αφού τα χλμ τα γράφω πολύ εύκολα.Θα παρακαλόυσα να μιλήσετε με στοιχεία.Γενικά για το GS ξέρω αρκετά.Θα με ενδιέφερε να ακούσω κυρίως για το KTM.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να βοηθηθώ αρκετά.

:wave2: :wave2:

OldMan
28/11/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
έχω ένα BMW F 650 Gs από το οποίο δηλώνω γενικά ευχαριστημένος.

Παραλίγο να σε πάρω στα σοβαρά ...!!!! :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

MikeG
28/11/2006, 14:43
& το ήξερα.!!!!Το ήξερα ότι αυτό το κομμάτι του ποστ θα δημιουργούσε όλα αυτα....
Πάντως ελπίζω να βγάλω νόημα από τις απαντήσεις..

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
28/11/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& το ήξερα.!!!!Το ήξερα ότι αυτό το κομμάτι του ποστ θα δημιουργούσε όλα αυτα....
Πάντως ελπίζω να βγάλω νόημα από τις απαντήσεις..

:beer: :beer:


εχμμμμ

Δες και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28927&highlight=adventure)

:wave2: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
28/11/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παραλίγο να σε πάρω στα σοβαρά ...!!!! :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

είπα κι εγώ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
28/11/2006, 14:52
Το είδα το post που με παρέπεμψες Captain μου όμως εκεί συζητιέται για BMW 1200 GS Adventure και όχι το απλό.Νομίζω έχει μεγάλη διαδορά το Adventure από το απλό.Επειδή έχει τύχει να όδηγήσω και τα 2 BMW θα πω ότι το ADVENTURE είναι σα τρακτέρ και πάρα μα πάρα πολύ βαρύ για καθημερινό μηχανάκι.Αλήθεια εσένα ποια είναι η άποψη σου?


:beer:

Cpt. Haddock
28/11/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το είδα το post που με παρέπεμψες Captain μου όμως εκεί συζητιέται για BMW 1200 GS Adventure και όχι το απλό.Νομίζω έχει μεγάλη διαδορά το Adventure από το απλό.Επειδή έχει τύχει να όδηγήσω και τα 2 BMW θα πω ότι το ADVENTURE είναι σα τρακτέρ και πάρα μα πάρα πολύ βαρύ για καθημερινό μηχανάκι.Αλήθεια εσένα ποια είναι η άποψη σου?


:beer:

ναι ρε μάστορα αλλά λένε για το ΚΤΜ που ρωτάς

:wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
28/11/2006, 15:02
Λένε....Τι λένε...Δε διαφωτίστηκα σχεδόν καθόλου..Δε θα'θελα να καταλήξει και αυτό το ποστ όπως εκείνο.Anyway...Thanks

:beer:

Nik0s
28/11/2006, 15:07
Το BMW πάρε....


:wave2:

biglebowski
28/11/2006, 15:47
Aν σχεδιαζεις να κανεις μεγαλα ταξιδια-ειδικα στο εξωτερικο παρε το bmw.
Πολυ πιο ανετο και ακομα περισσοτερο αξιοπιστο,μαζι με το varkadero τα απολυτα ταξιδιωτικα μηχανακια της κατηγοριας.
Για οποιαδηποτε αλλη χρηση ktm δαγκωτο!
Ισα με 1000 φορες πιο διασκεδαστικο,πιο ικανο σε χωμα και ασφαλτο,πιο ελαφρυ,πιο...εργαλειο γενικοτερα..

MikeG
28/11/2006, 15:51
Μη κολλήσετε βέβαια στα ταξίδια.Υπάρχει και η καθημερινή χρήση και το "παιχνίδι" με τη μηχανή.Τελικά ποια η διαφορά των 2 KTM?Μόνο το ABS?
Ευχαριστώ όσους απάντησαν μέχρι στιγμής.

:wave2:

Nik0s
28/11/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μη κολλήσετε βέβαια στα ταξίδια.Υπάρχει και η καθημερινή χρήση και το "παιχνίδι" με τη μηχανή.Τελικά ποια η διαφορά των 2 KTM?Μόνο το ABS?
Ευχαριστώ όσους απάντησαν μέχρι στιγμής.

:wave2:


Το S είναι κάτι τις ψηλότερο, αν και σε γενικές γραμμές, χαμηλότερο από παλαιότερα S. Και το ABS που ανέφερες.

Επίσης να μην ξεχάσουμε το πολύ σημαντικό γεγονός, οτι το S είναι πάντα πιο όμορφο από τα άλλα.... :smokin:

mtsop
28/11/2006, 16:40
Το S έχει πιο χωμάτινες καταβολές, εξού και οι μεγαλύτερες διαδρομές των αναρτήσεων που το κάνουν ψηλότερο.

BAD BOY
28/11/2006, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Το S έχει πιο χωμάτινες καταβολές, εξού και οι μεγαλύτερες διαδρομές των αναρτήσεων που το κάνουν ψηλότερο. ...και η ανυπαρξια ABS.

MikeG
29/11/2006, 09:46
Αναμένω περισσότερες απαντήσεις πάντως.Κατανοητόν, το S έχει πιο χωμάτινες καταβολές και σίγουρα εμφανησιακά είναι πιο όμορφο από το απλό.Όμως αξίζει να το πάρεις χωρίς το ABS?Επίσης θα ήθελα να μάθω τι παίζει γενικά με τα service (κόστος,περιοδικότητα,προβλήματα).Για το 1200GSέχω πολύ καλή ενημέρωση από κοντινά μου πρόσωπα.Στο χώμα το GS το νιώθεις πολύ βαρύκαι υστερεί πολύ?Μπορείς να κάνεις παιχνίδι?H απλά το ΚΤΜ υπερτερεί κυρίως λόγω αναρτήσεων και πλαισίου γενικότερα.Επίσης γενικώς λέγεται ότι η πίσω ανάρτηση του GS δεν είναι και τόσο καλή, καλό θα ήταν να αλλαχτεί.Ισχύει κάτι τέτοιο?Δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά...

p.s Το S με το απλό φοράνε την ίδια σέλα?Επίσης διάβασα ότι το 990 φοράει διαφορετική σέλα από το 950 που δεν ήταν τόσο άνετη.Τι έχετε να πείτε για τη σέλα του?Θα σου πιαστεί ο κόλος σε ένα ταξίδι?Από κραδασμούς?

:wave2: :wave2:

Nik0s
29/11/2006, 10:14
Το BMW, σε σκληρή χρήση στο χώμα, θα τερματίζει τις αναρτήσεις πολύ πιο εύκολα από το ΚΤΜ, αυτό είναι σίγουρο και διαπιστωμένο από συγκριτικά.

Προσωπικά, το ABS δε μου λέει κάτι, δηλαδή η έλειψη του δεν με ενοχλεί.

Για τα servιce του 950/990, υπολόγισε κάθε 5.000 χλμ. Αυτό των 5 θα σου πάει περίπου 70-90 ευρώ, ενώ αυτό των 15 (που δεν το έχω κάνει ακόμα) είναι μεγαλύτερο και σίγουρα αρκετά ακριβότερο. Το μόνο που έχει βγάλει το 950 είναι πρόβλημα στον συμπλέκτη, ο οποίος αλλάχτηκε στα πλαίσια της εγγύησης (3 χρόνια έχει).

Η σέλα στα 950/990, είτε είναι S είτε απλό, αλλάζει με χαμηλότερη/μαλακότερη οπότε δεν είναι θέμα.

rsp
29/11/2006, 11:00
Πρωην κατοχος απλου, νυν κατοχος S...Το S βγαινει με μια σελα πιο σκληρη λιγο αλλα πολυ βολικη στην οδηγησγ, μπορεις παντα με 96ε να παρεις την comfort που ειναι αψογη!! Τα φρενα του ειναι απιστευτα και δεν εχω νιωσει ποτε την απουσια του ABS...Γενικα αν σου αρεσει η οδηγηση και οχι απλα η καθημερινη μεαβαση απο το ενα μερος στο αλλο ειναι αψογο!! Το BMW θα σε παει παντου πιο ανετα, ηρεμα, ξεκουραστα. Το ΚΤΜ θα σε παει παντου με ενα χαμογελο στα χειλη!!

BAD BOY
29/11/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s

Για τα servιce του 950/990, υπολόγισε κάθε 5.000 χλμ. Αυτό των 5 θα σου πάει περίπου 70-90 ευρώ, ενώ αυτό των 15 (που δεν το έχω κάνει ακόμα) είναι μεγαλύτερο και σίγουρα αρκετά ακριβότερο..... Το βιβλιο λεει καθε 7500χλμ αλλα οπως λεει ο ΝikOs...
το κανουμε καθε 5000 γιατι το μονο που θελει
ειναι λαδια και φιλτρο + ελενχο.
Των 15000χλμ εχει και ρυθμισμα και αλλα πολλα και κοστιζει
200-220ευρω.
:beer: