PDA

View Full Version : Προσ τους κατοχους του Vfr 800



Haga
28/11/2006, 19:44
Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο vfr 800 και θελω να ρωτησω τους κατοχους τι λεει σα μηχανη δηλ βλαβες, κοστος συντηρησης ,οδικη συμπεριφορα,ολα τα θετικα ή αρνητικα

ευχαριστω:)

gregorgeous89
29/11/2006, 00:14
Πολύ καλό αξιόπηστο και με κορηφέα ποιότητα κατασκευής.Το δηκό μου είχε 45.000 κμ και με ρωτούσαν αν ήταν καινούριο.Για το v-teckενδιαφέρεσε?
Αν σου πουλάνε ασιμή μοντέλο 2000 με 45.000 χλμ let me know!!!:winka:

pissaman
29/11/2006, 08:27
πολύ καλό!
δεν έχω ακούσει για βλάβες τίποτα!
Αν σε ενδιαφέρει πουλάει ένας φίλος ένα.
Αν θες στείλε μου πμ!

X_NR750
29/11/2006, 08:35
Κανε μια ερευνα στο Google θα εκπλαγεις με τα καλα λογια που θα ακουσεις



ΔΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31565)

ruyjin
29/11/2006, 12:11
ελα ρε Νικο
λοιπον αν καταλαβα καλα μαλλον ψαχνεις για κατι πιο ξεκουραστο και πιο ταξιδιαρικο να φορτωνεται κλπ κλπ
αυτοι ηταν οι λόγοι που με εκαναν και κατεληξα στο VFR
τα 100 αλογακια τροχο εμενα μου ειναι αρκετα

απο καταναλωση
αν το εχεις κατω απο 6800 που ειναι το VTEC ειναι οικονομικο, δηλαδη για 150-160χλμ/ω
απο κει και πανω καταπινει, αλλα αυτο ισχυει σε ολα τα μηχανακια
αυτο που ισως δε ξερεις και χρειαζεται καθε τετοια εποχη, ειναι οτι τα τελη κυκλοφοριας ειναι στα 38€ :) μιας και για 4cc ειναι στην κατηγορια κατω απο τα 1000αρια :D

το μονο προβλημα για κινηση μεσα σε πολη που το κανω εγω ειναι οτι ανεβαζει θερμοκρασια
και το τελευταιο καιρο μου σβηνει περιεργως
μολις το παω και αποφανθω για το αίτιο θα ενημερωσω άπαντες

κατα τα αλλα,

βραχος στις στροφες
φορτωνεται
ανετη θεση οδηγου / συνοδηγου
αρκετα ξεκουραστω
γρηγορο οταν θελησεις
ομορφο
με χαρακτηρα ασχετα αν δεν ειναι εμπορικο
διαφορετικο απ οτι βλεπεις στο δρομο αν και ιαπωνικο
φωτα από γηπεδο ποδοσφαιρου
καλη καλυψη απο αερα
ABS, που εμενα με αρεσει παντως
γινεται και μονοσελο αν θες ;)

και αλλα που ισως δε μου ερχονται
ας συμπληρωσει και κανενας αλλος



:wave2:

panos_sin
01/12/2006, 10:18
Για αυτην την μοτοσυκλέτα πραγματικά είναι δύσκολο να βρεις αρνητικά...

Haga
02/12/2006, 08:33
Αυτο που βρηκα ειναι μοντελο 2003 ρε γαμωτο σε καλη κατασταση με 16000 χλμ και μου λεει να του δωσω το 749 και 500 ευρω για να τα παρω αλλα εγω το 749 το πηρα 7/05 μαλακια δεν ειναι να το δωσω και να παρω 03;;;;; εεε τι λετε;;Δυστηχως μενω πατρα και οι επιλογες ειναι λιγες :sad:

SeNNinhA
02/12/2006, 08:56
Τα VFR 2-3 χρόνων τα βρίσκεις 8500-9000 ευρώ περίπου. Δυστυχώς είναι ακριβά στην αγορά τους. Το κακό με μηχανή 1-2 χρόνων σαν την δική σου είναι ότι σε περίπτωση πώλησής τους χάνουν την αξία τους όπως οι μηχανές 3+ χρόνων.

Αν νομίζεις ότι όντως θέλεις πιο ταξιδιάρικη μηχανή το VFR είναι όντως ίσως το καλύτερο στην κατηγορία του και μην σε νοιάζει η χρνολογία του γιατί είναι για πολλά χιλιόμετρα μηχανή, αλλά εγώ δεν θα έδινα το 749 + 500 για το VFR.

Ψάξε το και λίγο στην Αθήνα. Έλα για μια μέρα και κάνε το γύρο σε όλα τα μαγαζια εδώ και μετά αποφασίζεις. Και αν χρειαστεί βοήθεια όλο και κάποιος από εδώ θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει που ακριβώς να πας.

749 (2005) + 500Ε = VFR (2003) -----> OXI

sotokan
02/12/2006, 20:08
Χρώμα η Βέφα φίλε? 16000 αν είναι πραγματικά ,τώρα έστρωσε το μοτέρ.........καινούργιο.Θα πάθεις πλάκα με το μηχανάκι φίλε Haga ,βλάβες ελάχιστες εώς σπάνιες,κόστος service λάδια ,φίλτρα,τακάκια και τα σχετικά εώς 50000 χλμ και εκεί ρυθμίζεις και βαλβίδες.Τώρα όσον αφορά τα χρήματα ,εξαρτάται από το πόσο κοστολογείς και τα δύο τα μηχανάκια?
Πάντως αν θες να κάνεις τουρισμό και κέφια έχεις τη χρυσή τομή.....:beer: :beer: :beer:

ruyjin
05/12/2006, 12:00
ρε συ Σωτηρη,
εχω 27000 + χλμ
απο σερβις τι παιζει?
μπουζι εχεις αλλαξει?
οι βαλβιδες ρυθμιζονται στις 50000 ???

X_NR750
05/12/2006, 13:43
Γνωμη μου ειναι τραμπα οι δυο μηχανες χωρις χρηματα για διαφορα

αν εισαι ηρεμος θα την καταβρεις αν οχι δες για κατι αλλο

το Vfr δεν ειναι για καγκουρες (δεν λεω οτι εισαι):wave2:

sotokan
05/12/2006, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ρε συ Σωτηρη,
εχω 27000 + χλμ
απο σερβις τι παιζει?
μπουζι εχεις αλλαξει?
οι βαλβιδες ρυθμιζονται στις 50000 ???


Sorry φίλε Νάσο αλλά τώρα έτυχε και είδα το μνμ σου.....
Εγώ στις 28000 το πήγα σε άνθρωπο που ξέρει το μηχανάκι για βαλβίδες και γέλαγε
μου πε να του το πάω στις 50000 χλμ και αν χρειαστεί κανά καπελότο (το ίδιο μου χαν πει και κανά δυό άλλοι)....,κόστος 150 ευρώ + τα καπελότα (ενώ οι άλλοι 300 + γιατί νοικιάζουν τα εργαλειά από αυτόν)
Οπότε έκανα αλλαγή λαδιών,φίλτρο λαδιού,φιλτρο αέρα καθάρισμα,ένα τεζάρισμα σε όλες τις βίδες που είναι ορατές (όλες είναι στάνταρ χαλαρωμένες) και βέβαια άλλαξα προληπτικά και τα υγρά φρένων και συμπλέκτη (όλα αυτά βέβαια μόνος μου με τον SOL-VFR-VTEC που γνωρίζει και 5 πράγματα παραπάνω καθότι μηχανικός).Τα μπουζί όπως γράφει και το manual αλλαγή στις 48-50000 χλμ
και πονάνε τα άτιμα ακριβώς επειδή είναι ιριδίου (80-100 γιούρια).....:wave2: :wave2: :wave2:


Ελπίζω να βοήθησα..........:wave2: :wave2: :wave2:


Σωστή η τράμπα X_NR750 αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ

pissaman
05/12/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
Sorry φίλε Νάσο αλλά τώρα έτυχε και είδα το μνμ σου.....
Εγώ στις 28000 το πήγα σε άνθρωπο που ξέρει το μηχανάκι για βαλβίδες και γέλαγε
μου πε να του το πάω στις 50000 χλμ και αν χρειαστεί κανά καπελότο (το ίδιο μου χαν πει και κανά δυό άλλοι)....,κόστος 150 ευρώ + τα καπελότα (ενώ οι άλλοι 300 + γιατί νοικιάζουν τα εργαλειά από αυτόν)
Οπότε έκανα αλλαγή λαδιών,φίλτρο λαδιού,φιλτρο αέρα καθάρισμα,ένα τεζάρισμα σε όλες τις βίδες που είναι ορατές (όλες είναι στάνταρ χαλαρωμένες) και βέβαια άλλαξα προληπτικά και τα υγρά φρένων και συμπλέκτη (όλα αυτά βέβαια μόνος μου με τον SOL-VFR-VTEC που γνωρίζει και 5 πράγματα παραπάνω καθότι μηχανικός).Τα μπουζί όπως γράφει και το manual αλλαγή στις 48-50000 χλμ
και πονάνε τα άτιμα ακριβώς επειδή είναι ιριδίου (80-100 γιούρια).....:wave2: :wave2: :wave2:


Ελπίζω να βοήθησα..........:wave2: :wave2: :wave2:


Σωστή η τράμπα X_NR750 αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ

Τι εννοείς όταν λες ότι οι άλλοι νοικιάζουν τα εργαλεία από τον μάστορα αυτόν?

X_NR750
05/12/2006, 19:01
Μαλλον εννοει το ειδικο εργαλειο που χρειαζεται για την ρυθμιση των βαλβιδων Vtec

pissaman
05/12/2006, 19:09
Σίγουρα? Γιατί αυτό το ειδικό εργαλείο είναι 4 ειδικά καπελώτα που κοστίζουν 41,5?.
:rolleyes: :confused:

adam_tsouk
05/12/2006, 22:04
δινεις το 749 για να παρεις το vfr?


καμμια σχεση το ενα με το αλλο.

αν καταλαβα καλα ή δεν θα ασχοληθεις με πιστα ή θα πας (σου το ευχομαι) σοτυς αγωνιζομενους με κατι αλλο.

Το vfr παντως ειναι ομορφο και μια χαρα τουρισταδικο... :a013:

asmar
29/12/2006, 09:32
Ego eixa kanei sunolika 62000 kai eixa alaksei 1 fora ton anorthoti. Den mou eixe pathei tipota apolutos. Mixanaki super :)

hornet
29/12/2006, 15:37
εαν σου κανει η ιδεα παρτο αλλα να εισαι σιγουρος το τι θες να σου κανει το vfr

δηλαδη ενας συνδυασμος τουρισμουτ και σπορ οδηγησης

δηλαδη τα καταφερνει καλα στον τουρισμο αλλα και στη σπορ οδηγηση αλλα δεν ειναι

ουτε bmw RT αλλα ουτε και gsxr 750

βλαβες:

απο τα δυο παγκοσμια site που υπαρχουν οι βλαβες ειναι οι εξης

υπαρχει θεμα με την πλεξουδα των φωτων που παρουσιαζει οταν εμφανιστει αμεσο σβυσιμο κινητηρα και ενα σφυριγμα στα οργανα ευκολη υποθεση που εκτος σερβις διορθωνεται με παρακαμψη της φισας σε εκεινο το σημειο

αλλο που μπορει να σου παρουσιασει ειναι θερμοκρασιες υπερβολικες με ταυτοχρονο βρασιμο υγρων εκει μπορει να ειναι ειτε θερμοστατης ειτε ταπα ειτε και τα δυο μαζι μια βλαη της ταξης των 100 ευρω συνολικα

αλλες βλαβες δεν εχουν παρατηρηθει παγκοσμιως (μιλαμε για δειγμα 5000 εγγεγραμενων μοτοσυκλεττων)

εγω τις επαθα και τις δυο βλαβες

σερβις στα 50000 και βλεπουμε οντως χρειαζεται στο σερβις ενα σφηνακι που ξεκομπλαρει το vtec μιας και ως γνωστων το vtec μπαινει ηλεκτρονικα μεσω του microprocessor και δεν μπορεις σε ακινησια να μετακινησεις τις vtec βαλβιδες ..αυτα απο τη λιγοστη μου μηχανολογικη εμπειρια ...οι επαγγελματιες του χωρου ξερουν περισσοτερα να βοηθησουν αμα χρειαστει

pissaman
29/12/2006, 16:20
hornet, να συμπληρώσω ότι το vtec είναι υδραυλικό και όχι ηλεκτρονικό! :beer: