PDA

View Full Version : Τί γνωρίζετε για τις χειροποίητες...



villy
29/11/2006, 12:25
springdragon (http://www.springdragon.gr/default.htm) εξατμήσεις;

Έχει βάλει κανείς;

Ευχαριστημένος;

Απόδοση;

Απόδοση σε σχέση με έτοιμες;

Ήχος;

Διάρκεια ζωής;

Διάρκεια ζωής σε σχέση με έτοιμες;

Τιμή σε σχέση με έτοιμες;






Ότι γνωρίζετε απαντάτε :wave2:

zzr2005
29/11/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
springdragon (http://www.springdragon.gr/default.htm) εξατμήσεις;

Έχει βάλει κανείς;

Ευχαριστημένος;

Απόδοση;

Απόδοση σε σχέση με έτοιμες;

Ήχος;

Διάρκεια ζωής;

Διάρκεια ζωής σε σχέση με έτοιμες;

Τιμή σε σχέση με έτοιμες;



Ότι γνωρίζετε απαντάτε :wave2:

για τσέκαρε αυτό το thread, ίσως σε βοηθήσει...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21908&perpage=15&pagenumber=3
στην τελευατία σελίδα είναι το σχόλιο μου για τις spring dragon

έχω βάλει πρόσφατα οπότε για θέματα αξιοπιστίας στο χρόνο δεν μπορώ να πω...
εγώ βασικά έκανα επισκευή ....έκοψα την παλιά που ήταν 4-1-2 και την έκανα 4 -1-1 ..ουσιαστικά μου έβαλε μονό καζανάκι και τελικό .....δεν έβαλα λαιμούς...δεν ξέρω εσύ τι ψάχνεις...
από ήχο έχει ένα γλυκό ήχο καθόλου ενοχλητικό ...όπως το ζήτησα...

η άποψή μου είναι ότι δεν μπορούμε να τις συγκρίνουμε με τις έτοιμες από άποψη ποιότητας καθώς είναι πολύ μεγάλη η διαφορά στην τιμή...

villy
30/11/2006, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
για τσέκαρε αυτό το thread, ίσως σε βοηθήσει...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21908&perpage=15&pagenumber=3
στην τελευατία σελίδα είναι το σχόλιο μου για τις spring dragon

έχω βάλει πρόσφατα οπότε για θέματα αξιοπιστίας στο χρόνο δεν μπορώ να πω...
εγώ βασικά έκανα επισκευή ....έκοψα την παλιά που ήταν 4-1-2 και την έκανα 4 -1-1 ..ουσιαστικά μου έβαλε μονό καζανάκι και τελικό .....δεν έβαλα λαιμούς...δεν ξέρω εσύ τι ψάχνεις...
από ήχο έχει ένα γλυκό ήχο καθόλου ενοχλητικό ...όπως το ζήτησα...

η άποψή μου είναι ότι δεν μπορούμε να τις συγκρίνουμε με τις έτοιμες από άποψη ποιότητας καθώς είναι πολύ μεγάλη η διαφορά στην τιμή...


Ευχαριστώ! :wave2:

Για το CBFάκι μου ψάχνομαι αλλά δεν το αποφασίζω...

Οι Μεγάλες Εταιρίες μας έχουν κλασμ... .
Δεν είναι τόσο εμπορικά φαίνεται για να ασχοληθούν...:sad:

zzr2005
30/11/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Ευχαριστώ! :wave2:

Για το CBFάκι μου ψάχνομαι αλλά δεν το αποφασίζω...

Οι Μεγάλες Εταιρίες μας έχουν κλασμ... .
Δεν είναι τόσο εμπορικά φαίνεται για να ασχοληθούν...:sad:

CBF 250??? ;ή 600???

αν θες την άποψή μου αν δεν έχει πρόβλημα η εξάτμιση η μαμίσια (εννοώ τρύπα , σκουριές ή κάτι τέτοιο ) μην την αλλάζεις...αν είναι 250 cc μην περιμένεις να δεις αλλαγές στην απόδοση ειδικά με χειροποίητη...αν και πιστεύω ούτε με after market θα δεις...κάτι ψηλά πράγματα από βελτίωση απόδοσης αλλά με πολύ περισότερο θόρυβο....και θα φοβάσαι μην φας καμιά κλίση...

και φυσικά το κόστος να βάλεις ολόσωμη είναι μεγάλο σε σχέση με το κόστος της μοτοσυκλέτας....
αν ψάχνεις μόνο για τελικό ρίξε μια ματιά στο ιντερνετ κ ειδικά στο ebay...μπορεί να πετύχεις κάτι σε πολυ καλή τιμή...


:wave2: :wave2:

villy
01/12/2006, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
CBF 250??? ;ή 600???

αν θες την άποψή μου αν δεν έχει πρόβλημα η εξάτμιση η μαμίσια (εννοώ τρύπα , σκουριές ή κάτι τέτοιο ) μην την αλλάζεις...αν είναι 250 cc μην περιμένεις να δεις αλλαγές στην απόδοση ειδικά με χειροποίητη...αν και πιστεύω ούτε με after market θα δεις...κάτι ψηλά πράγματα από βελτίωση απόδοσης αλλά με πολύ περισότερο θόρυβο....και θα φοβάσαι μην φας καμιά κλίση...

και φυσικά το κόστος να βάλεις ολόσωμη είναι μεγάλο σε σχέση με το κόστος της μοτοσυκλέτας....
αν ψάχνεις μόνο για τελικό ρίξε μια ματιά στο ιντερνετ κ ειδικά στο ebay...μπορεί να πετύχεις κάτι σε πολυ καλή τιμή...

:wave2: :wave2:




Το 250 έχω. Για την χειροποίητη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Για after market πιστέυω πως θα έχω μικρή βελτίωση, της τάξης του 1-2 ίππους περίπου. Στους 20 που έχει απ΄τη μάνα του έιναι καλή αύξηση. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τα κυβικά της μηχανής. Στο παπί μου όταν έβαλα after market (μαζί με φίλτρο) είδα μεγάλη διαφορά, τέτοια ώστε να αλλάξω γρανάζια για μεγαλύτερη τελική και να τραβάει και χαμηλά.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ακόμη after market εξάτμηση έτοιμη για την μηχανή μου από τις μεγάλες μάρκες. Έχω βρεί στο internet μόνο από Βραζιλία κάποιες φοβερές (εκεί το μηχανάκι κυκλοφορεί πολλά χρόνια πριν έρθει εδώ) και σε φοβερές τιμές αλλά δεν ξέρω Βραζιλιάνικα :cry: :cry: :cry:

Αν ήξερα θα μου πεις, εδώ θα έμενα...:rolleyes: :lol:

Δές το τελευταίο post μου εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=599510#post599510)


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!

:wave2: :wave2: :wave2:



ΥΓ: Αν έχεις κανένα κονέ με Βραζιλιάνα, μην διστάσεις :wacko: :o

zzr2005
01/12/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Το 250 έχω. Για την χειροποίητη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Για after market πιστέυω πως θα έχω μικρή βελτίωση, της τάξης του 1-2 ίππους περίπου. Στους 20 που έχει απ΄τη μάνα του έιναι καλή αύξηση. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τα κυβικά της μηχανής. Στο παπί μου όταν έβαλα after market (μαζί με φίλτρο) είδα μεγάλη διαφορά, τέτοια ώστε να αλλάξω γρανάζια για μεγαλύτερη τελική και να τραβάει και χαμηλά.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ακόμη after market εξάτμηση έτοιμη για την μηχανή μου από τις μεγάλες μάρκες. Έχω βρεί στο internet μόνο από Βραζιλία κάποιες φοβερές (εκεί το μηχανάκι κυκλοφορεί πολλά χρόνια πριν έρθει εδώ) και σε φοβερές τιμές αλλά δεν ξέρω Βραζιλιάνικα :cry: :cry: :cry:

Αν ήξερα θα μου πεις, εδώ θα έμενα...:rolleyes: :lol:

Δές το τελευταίο post μου εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=599510#post599510)


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!

:wave2: :wave2: :wave2:





ΥΓ: Αν έχεις κανένα κονέ με Βραζιλιάνα, μην διστάσεις :wacko: :o

θα δώσεις 500 ευρώ για 1-2 ίππους???δεν νομίζω να αξίζει μωρέ

ευχαριστήσου το μηχανάκι ως έχει....πιες του το αίμα κ πήγαινε για κατι μεγαλύτερο όταν το βαρεθείς....πιστεύω ότι έτσι είναι καλύτερα...:wave2:

Υ.Γ. ξέρω μια βραζιλιάνα αλλά τις υπηρεσίες της, της πληρώνεις με την ώρα .....και τα μόνα ελληνικά που ξέρει είναι πί...α, κωλ....ς, κτλ..... :lol:
δεν νομίζω να σε βοηθήσει πολύ στη μετάφραση του site....:lol: :lol:

villy
01/12/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
θα δώσεις 500 ευρώ για 1-2 ίππους???δεν νομίζω να αξίζει μωρέ

ευχαριστήσου το μηχανάκι ως έχει....πιες του το αίμα κ πήγαινε για κατι μεγαλύτερο όταν το βαρεθείς....πιστεύω ότι έτσι είναι καλύτερα...:wave2:

Υ.Γ. ξέρω μια βραζιλιάνα αλλά τις υπηρεσίες της, της πληρώνεις με την ώρα .....και τα μόνα ελληνικά που ξέρει είναι πί...α, κωλ....ς, κτλ..... :lol:
δεν νομίζω να σε βοηθήσει πολύ στη μετάφραση του site....:lol: :lol:




Για τόσα λεφτά δεν το συζητάω ούτε εγώ!

Αυτή που βρήκα στο λινκ που έβαλα προηγουμένως έχει 551,75 Ρεαλ Βραζιλίας ΔΗΛΑΔΗ: περίπου 192 Ευρώ :eek: :eek: :eek:. Με τα μεταφορίκα κλπ μπορεί να μην ξεπερνά τα 250.

Αλλά που να βγάζεις άκρη τώρα!!!


:wave2: :wave2: :wave2:

zzr2005
01/12/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Για τόσα λεφτά δεν το συζητάω ούτε εγώ!

Αυτή που βρήκα στο λινκ που έβαλα προηγουμένως έχει 551,75 Ρεαλ Βραζιλίας ΔΗΛΑΔΗ: περίπου 192 Ευρώ :eek: :eek: :eek:. Με τα μεταφορίκα κλπ μπορεί να μην ξεπερνά τα 250.

Αλλά που να βγάζεις άκρη τώρα!!!


:wave2: :wave2: :wave2:

ναι όντως...που να βγάλεις άκρη με Βραζιλία...μπορεί να παραγγείλεις την εξάτιση κ να σου έρθει κανα κιλό καφές...:lol:

και πάλι πιστεύω ότι 250 ευρώ δεν αξίζουν για αμφιβόλου ποιότητας εξάτμιση με αμφίβολα αποτελέσματα στην απόδοση....μια κακή εξάτμιση μπορεί κ να σου ρίξει την απόδοση....

πάρε ένα τηλέφωνο τον spring dragon πάντως...αποκλείεται να σου πει 500 ευρώ...550 είπε σε εμένα που είναι 4κύλινδρο και 400 cc...

warlord
03/12/2006, 15:57
egw pantws piga se enan kolito e3atmisa poy eixa,evala mia group N ano3idoth apo pegeut Rallye panw sto Bandit 400 '91 poy exw kai eida amesws diafora stis psiles,poy na erthei kai to filtro apo america poy parigila,vevaia edw poy ta leme o thorivos einai ligo ypervolikos alla otan termatizei h 2a oloi psaxnoyn ton dromo gia kana Subaru Impreza kai ayto exei poly plaka:lol: :lol:
syn oti moy vgike 100 eyra filiki timh