PDA

View Full Version : ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ!!!



mc03108
30/11/2006, 00:24
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΧΤ600 ΤΟΥ 2003 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ!!!ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ;;;!!!ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΘΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ;;;ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ;;ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!

kaps
30/11/2006, 06:49
Το αν το κοντερ έχει πειραχτεί και δείχνει άλλα χιλιόμετρα είναι σχετικά εύκολο . Πρώτον αν είναι μοντέλο 2003 και από ιδιώτη άντε να έχει πάνω κάτω με συνήθη χρήση 40.000χμ . Σε αυτά τα χιλιόμετρα είναι σχετικά αδύνατον να σου βγάλει κάτι . Ακόμα και αν κοιτάξεις την βάση του κοντερ μπορείς εύκολα να καταλάβεις αν έχει παραβιαστεί αφού η λαστιχένια τσιμούχα που παρεμβάλλεται ανάμεσα στη βάση του κοντερ με το υπόλοιπο σώμα δεν θα εφαρμόζει καλά . Να ξέρεις πως το ΧΤ600Ε είναι ένας καθόλα αξιόπιστος κινητήρας . Η αλυσίδα και τα γρανάζια ελέγχονται εύκολα αλλά σίγουρα μια άποψη μηχανικού ή φίλου που να ξέρει είναι πολύ καλύτερα . Τα λάδια του θα κοιτάς να είναι εντάξει , αλλάγή ανά 3.000χμ βαλβίδες ανά 6.000χμ αλλαγή φίλτρου αέρα ανά 10.000χμ και λάδιού κάθε δεύτερη φορά που θα αλλάζεις λάδια . Τα δε λάδια μην τα τσιγκουνευτείς . Δε λέω να βάζεις τα φουλ συνθετικά αλλά ένα λάδι ημισυνθετικό π.χ Spectro , Yamalube , Valvoline είναι υπεραρκετό. Από τα λοιπά όπως εξατμίσεις και φίλτρα αέρα και διάφορες πονηρές σκέψεις για πειραματισμούς θα σε συμβουλέυσω να τις προσπεράσεις διότι μόνο τα λεφτά σου θα χαλάσεις και δεν θα δεις σχεδόν καμία βελτίωση .Οπως είναι στημένο είναι μια χαρά . Τέλος κοίτα να δεις τα ρουλεμάν του τιμονιού αν έχουν κόμπιασμα στη διαδρομή του (δεξιά αριστερά) . Α.. μη ξεχάσω . Οπωσδήποτε να αλλάξεις τα λαδάκια μπροστά στα καλάμια και να τοποθετήσεις γέφυρα στο φτερό και στα καλάμια . Είναι μια φτηνή και αναγκαία λύση για να μην έχεις ταλαντώσεις σε μεγάλες ταχύτητες . Μια ματιά και στα λάστιχα θα τη ρίξεις και στην κατάσταση που είναι οι ακτίνες του . Ουτως ή άλλως από μόνος σου ένα σερβάκι θα το κάνεις . Είναι τόσο φτηνά τα εργατικά του και τα ανταλλακτικά του που πρώτον θα ξεχάσεις τι σημαίνει συνεργείο και δεύτερον θα το χαρείς πάρα πολύ . Αντε καλές βόλτες λοιπόν και καλά χιλιόμετρα .... :wave2:

mc03108
30/11/2006, 09:04
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!ΣΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΓΩΜΕΝΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ!!

kaps
30/11/2006, 09:38
Στην αλυσίδα θα προσέξεις Α) τραβώντας την προς τα έξω (στο πίσω γρανάζι) να μην φαίνονται τα δόντια του γραναζιού. Β) Ο τζόγος της (πανω κάτω εκατέρωθεν του ψαλιδιού ) να μην είναι ούτε πολύ σφιχτή ούτε και πολύ χαλαρή .Γ) Να δείχνει γενικά μια εικόνα γρασσαρισμένης και καθαρής αλυσίδας όχι όμως και θεόστεγνης γεμάτη σκουριές . Βέβαια άμα είναι η μαμίσια όλα τα ανωτέρω αυτοκαταργούνται και πας άμεσα για αλυσογράναζα . Μην τρελλαίνεσαι όμως ...Το κόστος τους είναι μεταξύ 100 με 150 ευρώ . Και φυσικά μετά μη ξεχνάς ανά 500χμ να τη λιπαίνεις και που και που παραφίνη για τον καθαρισμό της . Ειδικά μετά από βροχή ,λάσπες και πλυντήρια οπωσδήποτε λίπανση . Συμβουλή μου να βάζεις της Castrol διότι στεγνώνει γρήγορα και δεν πετάει σε ζάντες κ.λ.π .

mc03108
30/11/2006, 09:44
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΟΡΟΙΔΟ ΚΑΙ ΤΑ ΡΩΤΑΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!!ΘΑ ΔΩ ΕΝΑ ΑΥΡΙΟ ΜΕ 7000ΧΙΛ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΓΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ!!!