PDA

View Full Version : Δηλωσεις Παουελ



alex14
30/11/2006, 03:11
Απο Kathimerini.gr
Πάουελ: Η Αμερική δίνει ένα κακό μήνυμα σε άραβες και μουσουλμάνους
Ο αμερικανός πρόεδρος Τζορτζ Μπους θα μπορούσε να καταπολεμήσει καλύτερα την τρομοκρατία αν έτεινε το χέρι στους άραβες και τους μουσουλμάνους
ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ έκανε χθες (Τετάρτη), ο πρώην υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ, Κόλιν Πάουελ. «Δίνουμε ένα κακό μήνυμα, ότι η Αμερική δεν θεωρεί ευπρόσδεκτους εσάς ιδιαιτέρως, τους άραβες και τους μουσουλμάνους», υπογράμμισε ο Πάουελ, σε επιχειρηματικό φόρουμ στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

«Το μεγαλύτερο όπλο κατά της τρομοκρατίας για την Αμερική είναι να ανοιχτεί προς τον υπόλοιπο κόσμο. Ελπίζω ότι ο πρόεδρος Μπους και η υπουργός Εξωτερικών Κοντολίζα Ράις θα διπλασιάσουν τις προσπάθειες για να φέρουν σταθερότητα σε αυτό το μέρος του κόσμου», σημείωσε, αναφερόμενος στη Μέση Ανατολή.

Ο αριθμός των αράβων και των μουσουλμάνων που επισκέφτηκαν τις ΗΠΑ έχει μειωθεί, μετά τις επιθέσεις της 11ης Σεπτεμβρίου του 2001 στη χώρα, πρόσθεσε, κρίνοντας ότι «αυτό είναι κακό, όχι καλό για την Αμερική. Όταν έρχονται φοιτητές για κάποια χρόνια στην Αμερική, καταλαβαίνουν τους Αμερικανούς περισσότερο. Αυτό είναι ένα μεγάλο όπλο κατά της τρομοκρατίας κι όχι η χρήση του στρατού».

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_290113_30/11/2006_174358


Τι λε ρε πουστη μου. Αληθεια ? Δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο αυτη η σκεψη :rolleyes:

:yuck:

Gandalf dr685sm
30/11/2006, 08:51
Μαστίγιο και καρότο, νομίζω λέγεται στην τέχνη του λόγου...
Και κατά το απόφθεγμα των ΗΠΑ...

Good cop, bad cop.


Gandalf