PDA

View Full Version : Είσαι άρρωστος? Δεν μας κάνεις.



loukasfilm
30/11/2006, 15:42
Την παρέμβαση του υπουργού Απασχόλησης Σάββα Τσιτουρίδη προκάλεσε η άρνηση του ΟΤΕ να προσλάβει νεαρή φοιτήτρια λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζει.

Το θέμα έφερε στη Βουλή την Τετάρτη η βουλευτής του ΣΥΝ Ασημίνα Ξυροτήρη.

Συγκεκριμένα, η 27χρονη φοιτήτρια εκπαιδεύθηκε για να εργαστεί με 12μηνη σύμβαση ως τηλεφωνήτρια, αλλά πριν ανακοινωθεί η απόφαση για την επίσημη πρόσληψη της, την έδιωξαν.

Μετά από καταγγελία, ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης Βασίλης Φλωρίδης κάλεσε για σήμερα Τετάρτη τον αρμόδιο προϊστάμενο του ΟΤΕ ώστε να δοθούν εξηγήσεις.

Η 27χρονη, η οποία πάσχει από μεταστατικό καρκίνο, κατέθεσε μήνυση κατά παντός υπευθύνου.

Όπως είπε ο κ. Τσιτουρίδης, μόλις του γνωστοποιήθηκε ότι τέθηκε θέμα ιατρικής επάρκειας της υποψήφιας για πρόσληψη, ζήτησε αμέσως να εξαντληθούν όλα περιθώρια εντός της ημέρας ώστε, όπως είπε, η ανθρωπιστική πλευρά να υπερισχύσει της γραφειοκρατίας για να μπορέσει έτσι η νεαρή φοιτήτρια να εργαστεί στον ΟΤΕ.

Στο θέμα αναφέρθηκε και ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών Μ.Λιάπης, ο οποίος εξέφρασε τη λύπη του, τόνισε ότι τέτοιου είδους διαχωρισμοί δεν πρέπει να γίνονται και προσέθεσε ότι θα εξετάσει ο ίδιος προσωπικά την υπόθεση.

Από την πλευρά της, η διοίκηση του ΟΤΕ κρατά αποστάσεις από το Ταμείο Ασφάλισης Προσωπικού. Σε ανακοίνωση του ΟΤΕ διευκρινίζεται ότι η φοιτήτρια κλήθηκε στις 7 Νοεμβρίου να καταθέσει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την πρόσληψή της ως έκτακτη υπάλληλος μειωμένης ημερήσιας απασχόλησης ορισμένου χρόνου στο Κέντρο Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη.

Η υποψήφια προσκόμισε τα διοικητικά δικαιολογητικά και τις προβλεπόμενες ιατρικές εξετάσεις στις 21 Νοεμβρίου, αλλά την επόμενη μέρα ενημερώθηκε ότι για την περίπτωσή της είναι αναγκαία η γνωμοδότηση της Κεντρικής Υγειονομικής Επιτροπής του ΤΑΠ-ΟΤΕ, που δεν ανήκει, ούτε και ελέγχεται από τον ΟΤΕ, και κατά συνέπεια η πρόσληψή της εκκρεμεί.

Στην ανακοίνωση τονίζεται ότι ο Οργανισμός είναι έτοιμος να προβεί άμεσα στην πρόσληψη της φοιτήτριας, αλλά είναι και υποχρεωμένος να αναμείνει την ολοκλήρωση της διαδικασίας ασφαλιστικής κάλυψης από τον αρμόδιο φορέα πριν ολοκληρωθεί η πρόσληψη.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι γνώμη έχετε για αυτή την περίπτωση? Θα έπρεπε να αποκλείονται οι έχοντες προβλήματα υγείας, από προσλήψεις?

Cpt. Haddock
30/11/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Τι γνώμη έχετε για αυτή την περίπτωση? Θα έπρεπε να αποκλείονται οι έχοντες προβλήματα υγείας, από προσλήψεις?

Δε θέλω να σχολιάσω τη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί το ανίατο της ασθένειας (και η μή μεταδοτικότητα) μπορούν να αφήσουν χώρο για ανθρωπιά ή "ανθρωπιά"


Αλλά υπάρχουν προβλήματα υγείας που - δυστυχώς - κάνουν αδύνατη τη συνύπαρξη του ασθενούς με κόσμο, είναι μια πραγματικότητα.

:sad:

loukasfilm
30/11/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε θέλω να σχολιάσω τη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί το ανίατο της ασθένειας (και η μή μεταδοτικότητα) μπορούν να αφήσουν χώρο για ανθρωπιά ή "ανθρωπιά"


Αλλά υπάρχουν προβλήματα υγείας που - δυστυχώς - κάνουν αδύνατη τη συνύπαρξη του ασθενούς με κόσμο, είναι μια πραγματικότητα.

:sad:


Δεν μιλάω για μεταδοτικές ασθένειες κάπταιν, ούτε να κάνει αιμόπτυση ο άλλος στο γραφείο. Το θέμα είναι ότι ξεκίνησε μια διαδικασία, που ακόμα δεν ξέρουμε που θα οδηγήσει.

Υπάρχουν περιπτώσεις ιδιωτικών εταιριών που δεν προσλαμβάνουν καρδιοπαθείς π.χ., γιατί είναι "ασύμφοροι". Άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι με τον έλεγχο DNA, θα αποκλείονται άνθρωποι που θα έχουν αυξημένες πιθανότητες, να παρουσιάσουν προβλήματα υγείας, άλλοι πάλι λένε ότι τίποτα από αυτά δεν θα γίνει.

Πιστεύεις ότι αυτό είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό ή θα γίνει κανόνας?

Ταξιδευτής
30/11/2006, 17:32
:sad: :sad: Κριμα και ξανα κριμα.... Εγω σκεφτομαι αυτη την καημενη κοπελα... 27 χρονων με μεταστατικο καρκινο.... Οχι ρε γμτ.... Και η ανθρωπια των αρμοδιων φαινεται μονο μετα απο καταγγελιες... :sad:

loukasfilm
30/11/2006, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:sad: :sad: Κριμα και ξανα κριμα.... Εγω σκεφτομαι αυτη την καημενη κοπελα... 27 χρονων με μεταστατικο καρκινο.... Οχι ρε γμτ.... Και η ανθρωπια των αρμοδιων φαινεται μονο μετα απο καταγγελιες... :sad:


Ακριβώς. Στην ουσία της είπαν τράβα πέθανε. Και αν δεν αντιδρούσαν συναδελφοί της δεν θα μαθαίναμε τίποτα, και όλα μέλι γάλα.

Thoreevos
30/11/2006, 18:13
δυστυχώς ο καρκίνος είναι "η γρίπη" της εποχής.
ο τρόπος ζωής μας, δίνει πολλές ευκαιρίες σε όλες τις μορφές καρκίνου.

και εγώ προσωπικά, μπορεί να λυπάμαι που βλέπω τη γιαγιά μου να ταλαιπωρείται από τα γεράματα,
αλλά στο βάθος τη ζηλεύω για τα χρόνια της. γιατί δεν βλέπω να τα φτάνω.

η ιστορία με την δεσποινίς που κάνει μύνηση στον ΟΤΕ είναι ενδιαφέρουσα.
αναρωτιέμαι αν τα ΜΜΕ θα έδιναν το ίδιο βάρος στο θέμα εαν η κοπελίτσα δεν ήταν καρκινοπαθής..

καλό της κουράγιο

loukasfilm
30/11/2006, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
δυστυχώς ο καρκίνος είναι "η γρίπη" της εποχής.
ο τρόπος ζωής μας, δίνει πολλές ευκαιρίες σε όλες τις μορφές καρκίνου.

και εγώ προσωπικά, μπορεί να λυπάμαι που βλέπω τη γιαγιά μου να ταλαιπωρείται από τα γεράματα,
αλλά στο βάθος τη ζηλεύω για τα χρόνια της. γιατί δεν βλέπω να τα φτάνω.

η ιστορία με την δεσποινίς που κάνει μύνηση στον ΟΤΕ είναι ενδιαφέρουσα.
αναρωτιέμαι αν τα ΜΜΕ θα έδιναν το ίδιο βάρος στο θέμα εαν η κοπελίτσα δεν ήταν καρκινοπαθής..

καλό της κουράγιο


Έχεις δίκιο. Είναι η "γρίππη" της εποχής μας. Το θέμα πάντως είναι αν αυτή η ιστορία είναι η αρχή, για το μέλλον μας.

Resistman
30/11/2006, 18:31
Νεος καιαδας μου μυριζει....

Τα συνδικαλια ειπαν τιποτα...;Μπα...


Ελπιζω να βρει δουλεια γρηγορα καπου αλλου και οχι στον ΟΤΕ. Μπορει να νομισει οτι το κανουν απο οικτο και αυτο ειναι χειροτερο απ αυτο που εκαναν στην αρχη..



:yuck:

loukasfilm
30/11/2006, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Νεος καιαδας μου μυριζει....

Τα συνδικαλια ειπαν τιποτα...;Μπα...


Ελπιζω να βρει δουλεια γρηγορα καπου αλλου και οχι στον ΟΤΕ. Μπορει να νομισει οτι το κανουν απο οικτο και αυτο ειναι χειροτερο απ αυτο που εκαναν στην αρχη..



:yuck:


Resistman βιάζεσαι. Την καταγγελία την έκανε εκπρόσωπος του ΠΑΜΕ. Τον είχε χτες το βράδυ στις ειδήσεις του ΣΚΑΙ.

Resistman
01/12/2006, 01:26
Δεν εννουσα ρε μαν το ΠΑΜΕ...

Αν μη τι αλλο εκει κανουν κατι πολυ πιο αξιοπρεπες σε σχεση με τους "αλλους"...Τους "αλλους" ειχα στο μυαλο μου και οταν τους σκεφτομαι τσαντιζομαι:bigcry:

paramedic
01/12/2006, 08:34
Πληροφοριακά να ξέρετε οτι με μεταστατικό καρκίνο έχει δικαίωμα να πάρει αναπηρική συνταξη αλλά η κοπέλα προφανως θέλει να δουλέψει για να δείξει στον ευατό της οτι είναι δυνατή και καλά κάνει. Έχω προσωπική εμπειρία απο τον πατέρα μου που έφυγε πριν 7 μήνες απο καρκίνο στο πάγκρεας και δούλευε(όσο μπορούσε φυσικά) μέχρι 2 εβδομάδες πριν πεθάνει. Τον έκανε να νιώθει οτι έιναι δυνατός αφου προσφέρει ακόμα.

Τα καθίκια στερήσανε απο την κοπέλα το δικαίωμα στην ελπίδα....

Ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να το πάιζετε θεοί ρε μ@υνοπανα!!!!!!!!!! Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δε μπορώ να το διανοηθώ απο την στιγμή που το είδα.

Cpt. Haddock
01/12/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι με τον έλεγχο DNA, θα αποκλείονται άνθρωποι που θα έχουν αυξημένες πιθανότητες, να παρουσιάσουν προβλήματα υγείας, άλλοι πάλι λένε ότι τίποτα από αυτά δεν θα γίνει.

Και άλλοι υποστηρίζουν οτι οι εξωγήινοι ζουν στον πλανήτη εδώ και χρόνια... :rolleyes:

(και οτι ο Ελβις ζει :eyepop: )


Το καθεστώς του ιατρικού ελέγχου απο ιδιωτικές εταιρίες είναι συνήθης πρακτική εδώ και πολλές δεκαετίες σε ΟΛΟ τον κόσμο.

Όπως επίσης ειναι καθεστώς οτι οι (μεγάλες τουλάχιστον) ιδιωτικές εταιρίες παρέχουν ετήσιο δωρεάν τσεκαπ στους υπαλλήλους

3 περιπτώσεις συναδέλφων μου, οι 2 με καρδιά, ο ένας με πρόβλημα στο συκώτι προλήφθησαν έτσι και οι άνθρωποι ζουν.

Αν ήταν στο (άγιο) δημόσιο μάλλον θα έιχαν πεθάνει :rolleyes:

Να κοιτάμε και την άλλη πλευρά των πραγμάτων πριν βιαστούμε να καταστροφολογήσουμε για καιάδες που έρχονται

:wave2:

loukasfilm
01/12/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και άλλοι υποστηρίζουν οτι οι εξωγήινοι ζουν στον πλανήτη εδώ και χρόνια... :rolleyes:

(και οτι ο Ελβις ζει :eyepop: )


Το καθεστώς του ιατρικού ελέγχου απο ιδιωτικές εταιρίες είναι συνήθης πρακτική εδώ και πολλές δεκαετίες σε ΟΛΟ τον κόσμο.

Όπως επίσης ειναι καθεστώς οτι οι (μεγάλες τουλάχιστον) ιδιωτικές εταιρίες παρέχουν ετήσιο δωρεάν τσεκαπ στους υπαλλήλους

3 περιπτώσεις συναδέλφων μου, οι 2 με καρδιά, ο ένας με πρόβλημα στο συκώτι προλήφθησαν έτσι και οι άνθρωποι ζουν.

Αν ήταν στο (άγιο) δημόσιο μάλλον θα έιχαν πεθάνει :rolleyes:

Να κοιτάμε και την άλλη πλευρά των πραγμάτων πριν βιαστούμε να καταστροφολογήσουμε για καιάδες που έρχονται

:wave2:

Βρε Καπταιν που είδες την καταστροφολογία? Τουλάχιστον από εμένα. Απλά παραθέτω απόψεις που υπάρχουν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση της κοπέλας, λειτούργησε αρνητικά η όλη ιστορία περί ιατρικών εξετάσεων.
Αυτό που θεωρώ ουσιαστικό, και κατά την γνώμη μου επιβάλλεται να γίνει είναι, να μην ευσταθεί σαν δικαιολογία για τη μη πρόσληψη οπουδήποτε, η υγεία του καθενός.
Το νομικό πλαίσιο πρέπει να προφυλάσσει όσους συνανθρώπους μας βρίσκονται σε αυτή την θέση. Να τους εξασφαλίζει την αξιοπρέπειά τους, χωρίς "χάρες" και "ιδιαιτερότητες".
Η εργασία είναι δικαίωμα και όχι "χάρη".

:wave2:

Cpt. Haddock
01/12/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Βρε Καπταιν που είδες την καταστροφολογία? Τουλάχιστον από εμένα. Απλά παραθέτω απόψεις που υπάρχουν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση της κοπέλας, λειτούργησε αρνητικά η όλη ιστορία περί ιατρικών εξετάσεων.
Αυτό που θεωρώ ουσιαστικό, και κατά την γνώμη μου επιβάλλεται να γίνει είναι, να μην ευσταθεί σαν δικαιολογία για τη μη πρόσληψη οπουδήποτε, η υγεία του καθενός.
Το νομικό πλαίσιο πρέπει να προφυλάσσει όσους συνανθρώπους μας βρίσκονται σε αυτή την θέση. Να τους εξασφαλίζει την αξιοπρέπειά τους, χωρίς "χάρες" και "ιδιαιτερότητες".
Η εργασία είναι δικαίωμα και όχι "χάρη".

:wave2:

Ξαναλέω οτι υπάρχει και η άλλη πλευρά. :wave2:

adam_tsouk
02/12/2006, 12:45
εγω ξερω οτι οι εχοντες προβλημτα υγειας (σοβρα) βρισκουν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ δουλεια με ευνοικες συνθηκες για αυτους σε δημοσιες (κυριως) αλλα και ιδωτικες εταιρειες.

Δεν ξερω τι παιχτηκε στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα γενικα το ειχα ψαξει και αυτο πουλεω ισχυε 100% σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα.


:wave2:

EVI
02/12/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εγω ξερω οτι οι εχοντες προβλημτα υγειας (σοβρα) βρισκουν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ δουλεια με ευνοικες συνθηκες για αυτους σε δημοσιες (κυριως) αλλα και ιδωτικες εταιρειες.

Δεν ξερω τι παιχτηκε στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα γενικα το ειχα ψαξει και αυτο πουλεω ισχυε 100% σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα.


:wave2:

οντως σε καθε προκυρηξη του δημου Πειραια ας πουμε που τις κοιταω το μεγαλυτερο ποσοστο των θεσεων παει σε εχωντας προβληματα υγειας και με ευνοικοτερους ορους

paramedic
02/12/2006, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
οντως σε καθε προκυρηξη του δημου Πειραια ας πουμε που τις κοιταω το μεγαλυτερο ποσοστο των θεσεων παει σε εχωντας προβληματα υγειας και με ευνοικοτερους ορους
Μιλάνε για παθήσεις στυλ Σακχαρώδη Διαβήτη και Νεφροπαθείς και άλλες που μπορούν να δουλέψουν άνετα για πολλά χρόνια χωρίς πολλά προβλήματα. Όχια για παθήσεις που απειλούν άμεσα την ζωή του πάσχοντα. Όπως είπα αυτοί έχουν δικαίωμα για αναπηρική σύνταξη.