PDA

View Full Version : Σέλα Hornet



Alchimistis
30/11/2006, 22:17
Απο χθές το βράδι είμαι ενας ευτύχης κάτοχος Χορνετ 600...
Συνάντησα όμως ενα προβλήματάκι με την σέλα δεν έκλείνε εύκολα,τες πα ήθελε τον τρόπο της για να κουμπώσει όμως οταν ανέβω πάνω στην μηχανή και κάνω μερικά χιλόμετρα ξεκουμπώνεται πάλι...
Τι συμβαίνει μήπως χρειάζεται ρύθμισμα το δοντάκι???

super_toto
01/12/2006, 00:08
Μάλλον δεν την έχεις κλείσει σωστά φίλε. Εκτός και αν έχει πρόβλημα από τη μαμα.
Δοκίμασε να την πίασεισ και με τα δύο χέρια από την μέση της σέλας και ενώ βρίσκεσαι ακριβώς πίσω από το μηχανάκι. Μετά σπρώξε προς το ντεπόζιτο.

Σημασία έχει να μπούν κουμπώσουν οι εσοχές που βρίσκονται στο μπροστινό μέρος της σέλας και κατόπιν η κλειδαρια στο πίσω.

Thoreevos
01/12/2006, 09:23
:a46: :a54: Καλώστονε! Καινούριο(06)? Χρώμα?

Για τη σέλα δε μπορώ να σε βοηθήσω αδερφέ, δεν το αντιμετώπισα ποτέ.
Βάζεις πρώτα τη μύτη, όπως είπε κ ο μαν βάζεις πρώτα τα αυτάκια, μετα ακουμπάς τον κώλο κ γλιστράει μπροστά και "ΚΛΙΚ". locked.

Καλορίζικο!

melsaltas
01/12/2006, 09:38
Μεγιες μεγιες............
Πηρες καινουργιο μοτο και ασχολεισε με την σελα.....
Απο την χαρα μου θα το κυκλοφορουσα χωρις σελα:lol: !!!

Alx 84
01/12/2006, 09:45
όταν την βάζεις, κάνει το χαρακτηριστικό κλάκ; μήπως έχεις βάλει κάποια κλειδαριά ή την εργαλειοθήκη σε σημείο τέτοιο και δεν κουμπώνει η σέλα;;;



καλοτάξιδο να είναι! για πέ! μοντέλο/χρώμα! θέλουμε κ φωτό!:D

Sabre
01/12/2006, 12:45
Καλορίζικος.
Βγάλε απο μέσα εργαλειοθήκη , λουκετάκια αν τυχόν έχεις , κλπ κλπ και κούμπωσε.
Αν δέν κουμπώνει έστω και έτσι βούρ στο μαγαζί που την πήρες να το δούν.


:wave2:

Alchimistis
01/12/2006, 19:05
η σέλα κουμπώνει απλά οταν την καβαλάω μετα απο λίγο ξεκουμπώνεται...
Το κοίταξα και είδα οτι το δοντάκι δεν φτάνει μεχρι το τέρμα...ο μαστοράς μου είπε οτι θα στρώσει με τον καιρό...
Κατα τα άλλα ειναι ΚΑΒΛΑ!!!!!!Νομιζω οτι οδηγώ πολεμικό αεροσκάφος!!!!
Τρομερη συμπεριφορα στον Δρομο, πλαγιάζει για πλάκα,στην κινηση κυκλοφορει ΑΝΕΤΑ!
Και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου!
Δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτό!?

power hornet
03/12/2006, 14:55
καλοριζικο καλοταξιδο φιλε η σφιγγα σου ο μαστορας μαλακιες σου λεει τι σημαινει με τον καιρο θα στωσει?παπαριες σου λεει,υπαρχει περιπτωση να μην την κλεινεις καλα το εχω παθει και εγω να νομιζω οτι εχει κλεισει αλλα τελικα το πισω μερος ηθελε πατημα με το χερι προς τα κατω για να κανει η κλειδαρια κλακ και να κουμπωσει.προς ολους τους χορνετακιδες ξερουν πιους λεω μηπως πρεπει να κανονισουμε καμια βολτα?να ερθουν βεβαια και καινουργιοι οπως ο φιλος:wave2: :beer:

Alchimistis
03/12/2006, 16:23
Nαι ρε παίδες να κανονίσουμε για κανενα καφεδάκι να δείτε και την σέλα...
Το δοντάκι που κουμπώνει με κάποιο τρόπο ρυθμίζεται...?
Α και πως θα ανεβάσω φωτογραφίες?

Alx 84
03/12/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
προς ολους τους χορνετακιδες ξερουν πιους λεω μηπως πρεπει να κανονισουμε καμια βολτα?να ερθουν βεβαια και καινουργιοι οπως ο φιλος:wave2: :beer:


θα κανονίσουμε, θα κανονίσουμε!!!:wave2:

Alchimistis
04/12/2006, 17:49
Τι λέτε για Τετάρτη στο Wild Thing στο μικρολίμανο?

Alchimistis
04/12/2006, 17:58
Το κούμπωμα στη σέλα ρυθμίζεται στα Hornet????????????

Sabre
05/12/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Το κούμπωμα στη σέλα ρυθμίζεται στα Hornet????????????

Πήγαινε βρε συνάδελφε στο μαγαζί που την αγόρασες να το κοιτάξουν και να μην τους αφήσεις να σε παραμυθιάσουν με στρωσίματα και άλλες ιστορίες.Αν δέν εμποδίζει την σέλα κάτι να κλείσει και αν όντος κλείνει (ΚΛΑΚ!) και μετά στον δρόμο ανοίγει απο μόνη της - υπάρχει πρόβλημα.

ΒΟΟΟΟΟΛΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

sniper
05/12/2006, 10:09
Ένα απο τα πράγματα που δεν στρώνεται σε ένα μηχανάκι είναι το κουμπωμα της σέλας!

Ή εσύ κάνεις κάτι λάθος ή έχει κάποιο πρόβλημα ο μηχανισμός που κρατάει την σέλα κουμπωμένη.

1. Πας στο μαγαζί και στο φτιάχνουν
2. Πρόσεχε μην σου ξεκουμπώσει ενώ είσαι πλαγιασμένος και πλαγιάσεις κι άλλο
και



3. Καλοτάξιδη!!!! Μάθε τα γούστα της και θα την ευχαριστηθείς όσο δεν ξέρεις ακόμα!

:smokin:

Alchimistis
05/12/2006, 17:18
Πήρα τον Βυνιο και μου είπε να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο..περνω τον μαστορα μου που εχει εξουσιοδοτημενο και μου λέει να τους πω να το φτιάξουν αυτοι...
Ο βυνιος μου λεει οτι απο την στιγμη που το μηχανάκι φεύγει απο το μαγαζι ειμαστε μόνο έκθεση....
Το πήγα στον μάστορα μου και μου είπε να το αφήσω λιγο να δούμε αν θα κάτσει μονο του αλλιως το αλλάζουμε στον Σαρακάκη

Sabre
06/12/2006, 09:46
Ωραίος ο Βύνιος..... πουλάει την μηχανή με ελλάτωμα και δεν κάνει κάν τον κόπο να το κοιτάξει.
Δική του υποχρέωση είναι πές του του γκιόζη να σου παραδώσει την μηχανή σε άψογη κατάσταση και τυχόν ελλατώματα που υπάρχουν κατά την παράδοση να διορθωθούν.Μήπως την πήρες μεταχείρα δλδ την μηχανή? Για καινούργια του την πλήρωσες.......

Ααααχχχ....... Ελάτε μας λέγανε στην λεγεώνα και θα περάσετε καλά.....
αλλά μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.....
Περαστικά

artech
06/12/2006, 10:21
Η σέλα στο δικό μου το hornet (2003) κάνει δύο κλικ: με το πρώτο σημαίνει ότι είναι στη θέση της και με το δεύτερο σημαίνει ότι ασφάλισε. Το δεύτερο το πετυχαίνω με τον εξής τρόπο: στέκομαι πίσω από τη μοτοσυκλέτα, βάζω και τα δυο μου χέρια στο πίσω μέρος του κομματιού της σέλας που αντιστοιχεί στο συνεπιβάτη και πιέζω απότομα και δυνατά με κατεύθυνση προς ...τον κινητήρα ας πούμε (μπροστά δηλαδή και κάτω). Δοκίμασέ το, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Εγώ έχω και bagster πάνω οπότε έτσι κι αλλιώς υπάρχει μια μικρή δυσκολία στο κούμπωμα. Με γεια! :)

Alchimistis
06/12/2006, 11:23
Ναι είσαι καλά φιλε μου θα το δοκιμάσω...μακάρι οτι προβλημα αν μου βγάλει να ειναι τοσο σοβαρο οπως η σέλα που ξεκουμπώνεται...
Οι στροφές για στρώσιμο ειναι μεχρι 4.000?
Αν ναι ειναι ΠΟΛΥ λιγες...Εκανα μια βολτα χθές Αθήνα γυρω στις 3 το βραδυ και οι δρόμοι ήταν "ανοχτοι"....Πωπω το μηχανάκι ειναι απίστευτο ρε γαμώτο!:D

Alx 84
06/12/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Ναι είσαι καλά φιλε μου θα το δοκιμάσω...μακάρι οτι προβλημα αν μου βγάλει να ειναι τοσο σοβαρο οπως η σέλα που ξεκουμπώνεται...
Οι στροφές για στρώσιμο ειναι μεχρι 4.000?
Αν ναι ειναι ΠΟΛΥ λιγες...Εκανα μια βολτα χθές Αθήνα γυρω στις 3 το βραδυ και οι δρόμοι ήταν "ανοχτοι"....Πωπω το μηχανάκι ειναι απίστευτο ρε γαμώτο!:D


4000? Λίγες είναι.εγώ το πήγαινα 5500-6000.:wave2:

sniper
06/12/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Ναι είσαι καλά φιλε μου θα το δοκιμάσω...μακάρι οτι προβλημα αν μου βγάλει να ειναι τοσο σοβαρο οπως η σέλα που ξεκουμπώνεται...
Οι στροφές για στρώσιμο ειναι μεχρι 4.000?
Αν ναι ειναι ΠΟΛΥ λιγες...Εκανα μια βολτα χθές Αθήνα γυρω στις 3 το βραδυ και οι δρόμοι ήταν "ανοχτοι"....Πωπω το μηχανάκι ειναι απίστευτο ρε γαμώτο!:D

Όχι!!!

Μπορείς να το ανοίγεις μέχρι τα κόκκινα αλλά όχι απότομα.... γλυκά....

:smokin:

b_bong12
16/12/2006, 18:12
προβλημα απο την κατασκευη
check this out

info (http://p196.ezboard.com/fhornetsnest56467frm24.showMessage?topicID=4516.topic)