PDA

View Full Version : σκληρο πισω αμορτισερ



xifias
01/12/2006, 13:36
Καλησπερα στο forum.

εχω ενα bmw k100 που πισω φοραει αμορτισερ της white power.To φορουσε απ την ημερα που την αγορασα.Το προβλημα ειναι οτι ειναι υπερβολικα σκληρο, ακομα και στην πιο μαλακη του ρυθμιση.Αυτο το καταλαβα οταν καβαλησα αλλη Κ100 με white power και ηταν βουτυρο.

Περιμενα οτι θα μαλακωνε καθως περνουσαν τα χλμ.Τωρα μετα απο 23000χλμ ειναι ακομα το ιδιο κουτσουρο με πριν.

υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικο?Η περιπτωση να τερματιζει και να χτυπαει δεν παιζει, το μηχανακι ειναι σκληρο απ τη στιγμη που καθεσαι στη σελλα πριν καν αρχισει να τσουλαει.

Κι επειδη θα μου τα φαει ο φυσιοθεραπευτης αν δεν κανω κατι, η θα φτιαχτει η θα αγορασω αλλο(αμορτισερ, οχι μηχανακι)

Καμια υποδειξη?

OldMan
01/12/2006, 13:43
Έχεις πρόβλημα με την σκληρότητα του ελατηρίου !!

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ή ήταν ΠΟΛΥ βαρύτερος από εσένα ή δεν ήξερε τι έβαζε !!

Το ελατήριο έχει επάνω του κάτι νουμεράκια. Αν τα δεις και τα ποστάρεις, θα σου πούμε για πόσα κιλά αναβάτη (για BMW K100) ή για πόσα κιλά συνολικά (μοτό + αναβάτης ) είναι κατάλληλο το ελατήριο.

(υποθέτοντας ότι οι ρυθμίσεις των sags είναι σωστές, μάλλον θα χρειαστείς μαλακότερο ελατήριο..)

:wave2: :beer: :wave2:

xifias
01/12/2006, 14:27
Tα νουμερα που γραφει το ελατηριο δεν τα θυμαμαι αυτη τη στιγμη, ειναι παντως τα ιδια με τα αλλα white power σε Κ που βλεπω, και τα ιδια με το Κ που εκανα βολτα και ηταν μαλακο.

Ειναι σιγουρα θεμα ελατηριου, η παιζει να υπαρχει προβλημα στο αμορτισερ?

Θα ποσταρω τα νουμερα αργοτερα, αλλα οπως ειπα ειναι ιδια με ολα οσα βλεπω παρκαρισμενα.

ειμαι 80 κιλα

xifias
01/12/2006, 14:29
νομιζω 45-240

dirtbird
01/12/2006, 14:37
To πρώτο νούμερο είναι το Κ (το rate του βρε παιδί μου) σε Ν/mm, και το δεύτερο το ελεύθερο μήκος του ελατηρίου σε χιλιοστά.

Μήπως δεν θυμάσαι καλά τα νούμερα γιατί 4.5 kg πίσω ελατήριο σε 1000άρι λίγο μου φαίνεται όπως και 24 πόντοι μήκος (πολύ).......:confused:

OldMan
01/12/2006, 14:37
Άκυροοοοοον !!!

Νόμισα ότι πήρες μεταχειρισμένο το μηχανάκι και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε αλλάξει το αμορτισέρ :blush:
(τώρα μπερδεύονται τα πράγματα...)

Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μοχλικό (που μάλλον δεν υπάρχει, γιατί θα το καταλάβαινες...) υπεύθυνες είναι οι αποσβέσεις του αμορτισέρ.

Επειδή είναι δύσκολο να έχει τύχει "λάθος" ΚΑΙ στις δύο αποσβέσεις, μάλλον το πρόβλημα είναι στο λάδι (μεγαλύτερο ιξώδες από το προβλεπόμενο...).

Ξεκίνησε με μια αλλαγή λαδιού (σε αμορτισεράδικο ...) πριν πάς σε αντικατάσταση του αμορτισέρ !!



Υ.Γ.
ΞΑΝΑυποθέτω ότι οι ρυθμίσεις των sags είναι σωστές !! :D

:wave2: :beer:

dirtbird
01/12/2006, 14:39
Έχει η Κ100 μοχλικό ? :confused:

OldMan
01/12/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχει η Κ100 μοχλικό ? :confused:

Εμένα ρωτάς ? :confused:

dirtbird
01/12/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μοχλικό (που μάλλον δεν υπάρχει, γιατί θα το καταλάβαινες...)


Εσύ το είπες.....:rolleyes:

OldMan
01/12/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εσύ το είπες.....:rolleyes:

Εεεε, άμα το είπα....:rolleyes:

xifias
01/12/2006, 15:03
Tα νουμερα ειναι σωστα, πηγα κατω και κοιταξα.

223 ειναι η προφορτιση που προτεινει η wp.εχω παιξει εκει κοντα και τελικα κατεληξα στη λιγοτερη δυνατη προφορτιση(δηλ.κοντα στο 240) και στη λιγοτερη αποσβεση

μοχλικο δεν εχει το Κ, ειναι μονομπρατσο με ενα αμορτισερ .Τζογοι στο ψαλιδι δεν υπαρχουν.

το μηχανακι το πηρα απο φιλο που μολις ειχε βαλει το wp και ειχε κανει μολις 500χλμ.(με το καινουριο αμορτισερ)Τωρα εχει 23000χλμ

δεν εχει 2 αποσβεσεις, εχει 1 και την προφορτιση

Λετε να εχει λαθος λαδια απο μαμα?

dirtbird
01/12/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εεεε, άμα το είπα....:rolleyes:

Σε άκουσα :winka:

dirtbird
01/12/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
Tα νουμερα ειναι σωστα, πηγα κατω και κοιταξα.

223 ειναι η προφορτιση που προτεινει η wp.εχω παιξει εκει κοντα και τελικα κατεληξα στη λιγοτερη δυνατη προφορτιση(δηλ.κοντα στο 240) και στη λιγοτερη αποσβεση

μοχλικο δεν εχει το Κ, ειναι μονομπρατσο με ενα αμορτισερ .Τζογοι στο ψαλιδι δεν υπαρχουν.

το μηχανακι το πηρα απο φιλο που μολις ειχε βαλει το wp και ειχε κανει μολις 500χλμ.(με το καινουριο αμορτισερ)Τωρα εχει 23000χλμ

δεν εχει 2 αποσβεσεις, εχει 1 και την προφορτιση

Λετε να εχει λαθος λαδια απο μαμα?

Ωραία, τότε έχει ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς με ένα -λογικά- αριθμημένο μαύρο δαχτυλίδι κάτω από το ελατήριο. Μήπως έχεις ρυθμίσει την επαναφορά στο φουλ 'αργό'?
ΑΝ είναι η παλιά σειρά WP, όσο γυρίζεις με τη φορά του ρολογιού (δλδ 'σφίγγεις'), τόσο πιο γρήγορο γίνεται.

xifias
01/12/2006, 15:33
ειναι η παλια σειρα

το δακτυλιδι εχει αριθμιση μεχρι το 11.Το εχω απο 1 μεχρι 3,

ετσι δεν ειναι πιο μαλακο?

κανω λαθος?

dirtbird
01/12/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
ειναι η παλια σειρα

το δακτυλιδι εχει αριθμιση μεχρι το 11.Το εχω απο 1 μεχρι 3,

ετσι δεν ειναι πιο μαλακο?

κανω λαθος?

Δεν θυμάμαι την αντιστοιχία νούμερων, αν το σφίξεις (το δαχτυλίδι) γίνεται πιο μαλακό στην επαναφορά (πιο γρήγορο) αλλά πιθανόν να επηρεάζεται ελαφρά και η απόσβεση συμπίεσης..

kostisthegreek
01/12/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
ειναι η παλια σειρα

το δακτυλιδι εχει αριθμιση μεχρι το 11.Το εχω απο 1 μεχρι 3,

ετσι δεν ειναι πιο μαλακο?

κανω λαθος?

Το δοκίμασες σε θέσεις 9, 10?

stefanos
01/12/2006, 20:55
Αρα το αμορτισέρ δεν είναι μαμά, άρα πρέπει να μάθεις τι και πώς για το αμορτισέρ.
Θεωρώντας λοιπόν οτι δεν παίζει κανα σύνδρομο ψυχολογικό :p
ψάχνεσαι με ειδικούς αμορτισεράδες που μάλλον θα μπορέσουν να σου πούν που είναι το πρόβλημα.

xifias
01/12/2006, 21:56
το δοκιμασα και στις αλλες θεσεις.Ειναι ακομα πιο σκληρο.Παντως η μεγαλυτερη διαφορα στη σκληροτητα γινεται με την προφορτιση και οχι με την αποσβεση

εαν προφορτισω στο υψος που προτεινει η εταιρια ειναι σουπερ κουτσουρο.

δε χρειαζεται να το κανω βολτα, αρκει να κατσω πανω... το μηχανακι δεν βουλιαζει οπως ας πουμε τα καινουρια στριτ στις εκθεσεις των αντιπροσωπειων.

ο αμορτισερας που πηγα μου ειπε οτι δε γινεται τιποτα, ετσι ειναι αυτα, σκληρα.

μεχρι που καβαλησα αλλο Κ με wp και ειδα τη διαφορα.

Εκτος αν αυτο που καβαλησα ειχε αρκετα χλμ με το wp και γι αυτο ηταν μαλακο

αμα ειναι να περιμενω αλλα 30.000 χλμ μπας και μαλακωσει..... αστο, παω για καινουριο καλυτερα

harlek
01/12/2006, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
Παντως η μεγαλυτερη διαφορα στη σκληροτητα γινεται με την προφορτιση και οχι με την αποσβεση.


Ωχ αν το δεί αυτό ο Oldman θα γίνει έξαλλος (και με το δίκιο του!) :)

dirtbird
02/12/2006, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
το δοκιμασα και στις αλλες θεσεις.Ειναι ακομα πιο σκληρο.Παντως η μεγαλυτερη διαφορα στη σκληροτητα γινεται με την προφορτιση και οχι με την αποσβεση

εαν προφορτισω στο υψος που προτεινει η εταιρια ειναι σουπερ κουτσουρο.

δε χρειαζεται να το κανω βολτα, αρκει να κατσω πανω... το μηχανακι δεν βουλιαζει οπως ας πουμε τα καινουρια στριτ στις εκθεσεις των αντιπροσωπειων.

ο αμορτισερας που πηγα μου ειπε οτι δε γινεται τιποτα, ετσι ειναι αυτα, σκληρα.

μεχρι που καβαλησα αλλο Κ με wp και ειδα τη διαφορα.

Εκτος αν αυτο που καβαλησα ειχε αρκετα χλμ με το wp και γι αυτο ηταν μαλακο

αμα ειναι να περιμενω αλλα 30.000 χλμ μπας και μαλακωσει..... αστο, παω για καινουριο καλυτερα

Η προφόρτιση ΔΕΝ αλλάζει τη σκληρότητα του ελατηρίου αλλά (μεταξύ άλλων ελάσσονος σημασίας σε σχέση με το θέμα) το σημείο που το ελατήριο αρχίζει να δουλεύει.
Οι ρυθμίσεις αποσβέσεων επηρεάζουν την ταχύτητα με την οποία κινείται ο άξονας του αμορτισέρ.

Επειδή συνεχίζω να πιστεύω ότι κάτι δεν είναι σωστό με τα νούμερα του ελατηρίου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις από τον αντιορόσωπο της WP στην Καλλιρόης (ΧΤ Products) .

mtsop
02/12/2006, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις από τον αντιορόσωπο της WP στην Καλλιρόης (ΧΤ Products) .

Γιατί αυτός πιστεύεις οτι θα ξέρει;
Εγώ που πήγα να τον ρωτήσω για αλλαγή ελατηρίου στο μηχανάκι μου και τι να βάλω για τα κιλά μου, απλώς μου είπε να βάλω το πιο σκληρό απ' αυτά που πούλαγε. Όταν τον ρώταγα για πόσα κιλά αναβάτη είναι αυτό που προτείνει δεν ήξερε να μου πει. :rotflmao: :rotflmao:

xifias
02/12/2006, 13:14
κι ομως οι αλλαγες στις αποσβεσεις επηρεαζουν πολυ λιγοτερο το αμορτισερ απ οτι η προφορτιση.

μιλαω για το συγκεκριμενο αμορτισερ και το συγκεκριμενο μηχανακι, ξερω οτι η δουλεια της προφορτισης ειναι να εχει το μηχανακι στο σωστο υψος, ομως στην πραξη συμβαινουν αλλα....

στον Τασουλη εχω παει, διαπιστωσα οτι η βαριοταν να ασχοληθει η ειναι ψιλοασχετος.Το μονο που τον ενδιεφερε ηταν να υπαρχει η προτεινομενη ρυθμιση της εταιριας

εχω διαβασει σε αμερικανικα site για πολυ σκληρα αμορτισερ που τα επιστρεψαν στον αντιπροσωπο για revalve(τι ειναι δεν ξεβρω ο ερμος..)

xifias
02/12/2006, 13:19
το βασικο προβλημα οπως το νιωθω, ειναι οτι το μηχανακι δεν βουλιαζει οταν καθεσαι επανω, οπως αλλα μηχανακια που εχω καβαλησει(μιλαω για στριτ παντα)Πιεζω τη σελα με το βαρος του σωματος μου με τα ποδια στο εδαφος και επανω στη σελα, και βουλιαζει ελαχιστα

kostisthegreek
02/12/2006, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
το βασικο προβλημα οπως το νιωθω, ειναι οτι το μηχανακι δεν βουλιαζει οταν καθεσαι επανω, οπως αλλα μηχανακια που εχω καβαλησει(μιλαω για στριτ παντα)Πιεζω τη σελα με το βαρος του σωματος μου με τα ποδια στο εδαφος και επανω στη σελα, και βουλιαζει ελαχιστα

Ακόμα κι αν βγάλεις όλη την προφόρτηση?
Αν δεν έχει καθόλου προφόρτιση το αμορτισέρ, δεν βουλιάζει το μηχανάκι?

stefanos
02/12/2006, 23:58
Τα μπλέξαμε πάλι.
Το πως ρυθμίζουμε προφόρτιση υπάρχει παραπάνω γραμμένο για όποιον ενδιαφέρεται.
Η εταιρεία πρέπει να δίνει 2 νούμερα.
Ενα χωρίς αναβάτη και ένα με αναβάτη.
Είναι σημαντικότατο.
Κανουμε την διαδικασία και αν μας κάτσει τελειώσαμε.
Αν όχι είμαστε η εξαίρεση (την ψάχνουμε για δίαιτα, η αρχίζουμε να τρώμε το φαί μας).
Το αμορτισέρ τώρα δεν επηρεάζει τίποτα απο το ύψος της μηχανής με αναβάτη ή χωρίς (περίπου) αλλά την ταχύτητα που ανεβοκατεβαίνει η ανάρτηση οταν βρίσκει λακούβα.
Αρα το αμορτισέρ δεν είναι πρόβλημα στην περιπτωσή μας.
Και όλα τα παραπάνω ισχύουν στην περιπτωση που το μηχανάκι είναι σε κάποια φυσιολογική κατάσταση.
Αν το ψαλίδι έχει τον τζόγο της αρκούδας η η έδραση του αμορτισέρ έχει τζόγο .... :wave2: :wave2: αντε μέτρα.

Και τα ελατήρια δεν πουλιούνται για κιλά αναβάτη.

tifoso4ever
05/12/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Και τα ελατήρια δεν πουλιούνται για κιλά αναβάτη.

Και ομως πουλιουνται...Απο αυτους που ξερουν...Για αυτους που γνωριζουν...;)

Αλλιως γιατι να υπαρχουν διαφορετικης σκληροτητας ελατηρια για την ιδια μοτο??? (οχι μονο γι' αυτο, 'νταξ...Αλλα ΚΑΙ γι' αυτο...)
:wave2:

stefanos
05/12/2006, 14:47
Οτι κάποιοι αγοράζουν είναι σίγουρο.
Επείσης οτι κάποιοι πουλάνε είναι σίγουρο.
Το οτι υπάρχουν αμφισβητώ.

OldMan
05/12/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Και ομως πουλιουνται...Απο αυτους που ξερουν...Για αυτους που γνωριζουν...;)

Αυτό ακριβώς ήθελε να πει ο Στέφανος (νομίζω δηλαδή...:blush: ).

Μιλάμε για την σκληρότητα του ελατηρίου που εκφράζεται σε βαθμό "συμπίεσης" (ή υποχώρησης) με μονάδες δύναμης (βάρους) ανά μήκος.

ΔΕΝ πάμε σε ένα μαγαζί και λέμε: "Μάστορα, είμαι 600 οκάδες και θέλω ελατήριο για το Aermacci μου..." :D

stefanos
05/12/2006, 15:37
Λοιπόν να με συγχωρέσετε αλλά για το μηχανάκι μου υπάρχει μόνο ενα ελατήριο για όλα τα κιλά απο όλους τους κατασκευαστές που υπάρχουν στο Ελλάδα.
WP ohlins hyperpro και αυτό απο τους καταλόγους των εταιρειών.
Και αν βγάζουν για κάποια μοτο πάνω απο ένα είναι αποκλειστικά για διαφορετικές χρήσεις (MX- SX SM) και οχι για διαφορετικά κιλά .
Περιμένω αντίθετη άποψη γιατί πραγματικά η ιστορία με τα κιλά του αναβάτη είναι ευρέως διαδεδομένη αλλά δεν ξέρω που έμενα πίσω και τι έχω χάσει.

dirtbird
05/12/2006, 16:05
Και αν για να επιτύχεις το επιθυμητό δυναμικό sag, καταλήγεις να μην έχεις καθόλου στατικό sag ( ή το ανάποδο), τότε τι γίνεται? :winka:

stefanos
05/12/2006, 18:34
Εσύ ανοίγεις την κούτα 2 ,ο old δεν ξέρω τι νούμερο είναι η κούτα του ,κοιτάτε μέσα και βρίσκεται ένα άλλο ελατήριο ή τέλος πάντων πάτε στην ΚΤΜ και καθότι καθαρόαιμοι σας βολεύουν μιας και η μαμά κατέχει και την WP.
Εγώ και οι υπόλοιποι αρχίζουμε δίαιτα.
Εχω λάθος?

dirtbird
05/12/2006, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εσύ ανοίγεις την κούτα 2 ,ο old δεν ξέρω τι νούμερο είναι η κούτα του ,κοιτάτε μέσα και βρίσκεται ένα άλλο ελατήριο ή τέλος πάντων πάτε στην ΚΤΜ και καθότι καθαρόαιμοι σας βολεύουν μιας και η μαμά κατέχει και την WP.
Εγώ και οι υπόλοιποι αρχίζουμε δίαιτα.
Εχω λάθος?

Έχεις λάθος γιατί μάλλον έχεις καταπιεί κανα στραντζαριστο (ξέρεις από που) και είσαι μονοκόματος:smokin:

Όσον αφορά τα κιλά σου, σίγουρα χρειάζεσαι ελατήρια με υψηλότερο k, γιατί τα ΚΤΜ είναι σεταρισμένα για αναβάτη 80 κιλών (με εξοπλισμό), οπότε απέχεις αρκετά.

Όσον αφορά την κουλαμάρα σου, σίγουρα χρειάζεσαι πολύ μαλακότερα ελατήρια γιατί στην πρώτη κροκαλίτσα θα βρεθείς να κρατιέσαι από την μάσκα του φαναριού που σίγουρα δεν είναι για τα ΚΙΛΑ σου..... :bigcry: :bigcry:

Για αυτό η ΚΤΜ δίνει (http://www.ktm.com/index.php?id=248&powerpartID=4220&isotype=0) και ελατήρια με άλλο k.

stefanos
05/12/2006, 22:50
Είπαμε για σας τους καθαρόαιμους υπάρχει λύση.
Για ολους τους υπόλοιπους δεν μας λές (που μπορεί να είμαστε αργοί αλλά έχουμε δικαίωμα στην άνεση).
:D

dirtbird
05/12/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είπαμε για σας τους καθαρόαιμους υπάρχει λύση.
Για ολους τους υπόλοιπους δεν μας λές (που μπορεί να είμαστε αργοί αλλά έχουμε δικαίωμα στην άνεση).
:D


:a16: :a16: :a16: