PDA

View Full Version : Back with V-2 again



SeNNinhA
01/12/2006, 14:55
Εδώ κι ένα χρόνο είχα δώσει το αγαπημένο μου TUONO γιατί έμενε αραγμένο και σκονισμένο και έλεγα ότι θα αντέξω έχοντας μόνο το μικρούλι χωμάτινο DT200WR μου. Αλλά τελικά δεν μπορεσα άλλο και τσίμπησα το υποφαινόμενο TL1000R. Φυσικά V-2 πάλι. Το σκεπτόμουν και για μια Ducati 748 που βρηκα αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τα τετραβάλβιδα της Ducati τι θα σου βγάλουν και πόσο θα το πληρώσεις οπότε θα μείνει αποθημένο για αργότερα (σίγουρα θα μπει μια στο γκαράζ). Τα τετρακύλινδρα από την άλλη δεν τα έχω συμπαθήσει ακόμη. Ισως τα νέα μοντέλα.... αλλά δεν είναι της τσέπης μου.

SUZUKI TL1000R, Μοντέλο '99
Τιμή 3.000 ευρώπουλα από Ιταλία

πάω να το φέρω την Τετάρτη


70929

SeNNinhA
01/12/2006, 14:56
..


70930

SeNNinhA
01/12/2006, 14:56
και extra τρόμπα φρένου...

να είχε και εξατμήσεις για να μην ξηλώνομαι εγώ....


70931

div400
01/12/2006, 15:02
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΤΟ TLR!!!


:beer: :a23: :a30: :a012:

gloum
01/12/2006, 15:23
Καλορίζικο..το πήρες τσάμπα για αυτό που κάνει το μηχανάκι:)

melsaltas
01/12/2006, 15:27
Μεγιες μεγιες.........

καλα και ασφαλη χλμ!!!!!!

Konti
01/12/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εδώ κι ένα χρόνο είχα δώσει το αγαπημένο μου TUONO γιατί έμενε αραγμένο και σκονισμένο και έλεγα ότι θα αντέξω έχοντας μόνο το μικρούλι χωμάτινο DT200WR μου. Αλλά τελικά δεν μπορεσα άλλο και τσίμπησα το υποφαινόμενο TL1000R. Φυσικά V-2 πάλι. Το σκεπτόμουν και για μια Ducati 748 που βρηκα αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τα τετραβάλβιδα της Ducati τι θα σου βγάλουν και πόσο θα το πληρώσεις οπότε θα μείνει αποθημένο για αργότερα (σίγουρα θα μπει μια στο γκαράζ). Τα τετρακύλινδρα από την άλλη δεν τα έχω συμπαθήσει ακόμη. Ισως τα νέα μοντέλα.... αλλά δεν είναι της τσέπης μου.

SUZUKI TL1000R, Μοντέλο '99
Τιμή 3.000 ευρώπουλα από Ιταλία

πάω να το φέρω την Τετάρτη


Καλορίζικο-Καλοτάξιδο το υπερ-τούμπανο!!:wave2: :wave2:

evvou
01/12/2006, 15:41
καλοταξιδο :beer: :beer: :beer: :beer:

cityfly
01/12/2006, 15:48
καλοτάξιδο


:beer: :beer: :beer:

gojakla
01/12/2006, 15:57
:beer: :beer: :beer: :beer:

GeorgeFZR
01/12/2006, 16:05
:beer: :beer: :D

idi
01/12/2006, 16:14
νε γειες μεγειες

να σου πω απο το Internet Το εκλεισες? το εχεις δει απο κοντα? :confused:

SeNNinhA
01/12/2006, 16:27
Από Internet ναι. Όμως τελικά πετάχτηκε και το είδε και ένας φίλος. Ολα ΟΚ είναι. Έχει κάνει και την μεταβίβαση ήδη. Θα πάω εκεί την Τετάρτη (Μιλάνο) να κάνω και τα χαρτιά στο προξενείο για να μην πληρώσω ΦΠΑ εδώ, και έρχομαι με το πλοίο. Καλή βολτούλα θα είναι. Ο τύπος έκανε 500χλμ μόνο στον τελευταίο χρόνο δεν το πολυχρησιμοποιεί γιατί έχει και μια BMW και ένα KTM ακόμη, και αυτό το έχει κλεισμένο σε γκαραζ.

Είχα βρει και μια Ducati 748 ΄97 στην ιδια τιμή περίπου (στην Ρωμη) και έδειχνε καλή, αλλά οπως είπα τα τετραβάλβιδα της Ducati είναι πολύ ευαίσθητα μοτέρ και δεν ξέρεις από που θα σου ερθει εκτός και αν όντως τα έχεις συντηρήσει προσεχτικά. Αλλά που θα πάει, θα βαλω κι ένα Ducati στο γκαράζ...

Tropeas
01/12/2006, 17:14
Μπράβο καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!
κανόνισε να το δούμε μια απο κοντά...;) :wave2:

SPORAKIAS
01/12/2006, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
. Θα πάω εκεί την Τετάρτη (Μιλάνο) να κάνω και τα χαρτιά στο προξενείο για να μην πληρώσω ΦΠΑ εδώ, και έρχομαι με το πλοίο.

φιλε καλοταξιδη...:beer:

το φπα δεν το γλυτωνεις ομως εεεε....?:confused:

δασμους δεν πληρωνεις...?:confused:

πινακιδα θα παρεις απο το προξενειο...??:confused:

ενημερωσε μας με ολες τις λεπτομερειες μηπως και κανουμε καμια τετοια τρελη (εξυπνη) κινηση και εμεις...:winka:

αμα μπορεις πες μας και ολο το κοστος...:wave2:

SeNNinhA
01/12/2006, 18:25
1) ΦΠΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ
α) εαν αγοράσεις από έμπορο τότε υποχρεωτικά πληρώνεις το ΦΠΑ εκεί και φέρνεις το τιμολόγιο αγοράς εδώ και είσαι ΟΚ
β) εαν αγοράσεις από ιδιώτη όπως εγώ, πάλι δεν πληρώνεις ΦΠΑ λόγω ιδιώτη αλλά... πρέπει να πας στο Προξενείο ή Πρεσβεία της Ελλάδας εκεί, με τον ιδιώτη πωλητή, φωτοτυπία επικυρωμένη της ταυτότητάς του, το διαβατήριό σου, και όλα τα χαρτιά της μηχανής, (για Ιταλία όποιος ενδιαφέρεται θα του πω αναλυτικά) και να υπογράψετε ενα ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης (θα σας το κανουν στην πρεσβεία) το οποίο και θα επικυρωθεί από αυτούς. Με αυτό πας στο τελωνείο και δεν έχεις ΦΠΑ

2) Δασμοί έχουν σχέση με την παλαιότητα, την αξία και τα κυβικά. Σε εμένα θα έρθει περίπου 350 ευρώ. Εδώ μπορείς να κάνεις και λίγο τρίπλα. Βάζεις μικρότερη αξία στο παραπάνω συμφωνητικό και αν είναι σχετικά νεα μηχανή, πριν να την πας στο τελωνείο, βγάζεις κανένα πλαστικό ή ότι άλλο ώστε να φαίνεται σε κακή κατάσταση και ώστε να την εκτιμησουν χαμηλά.

3) Πινακίδες βγάζεις κανονικά από εκεί προσωρινές. Αλλά οι μαλάκες θέλουν 200 ευρώπουλα. Οπότε πας εδώ με τον αριθμό πλαισίου στην εφορία, πληρώνεις 1,90 ευρώ ανα ημέρα παραβολο, βγάζεις και προσωρινή ασφάλεια για 2-3 ημέρες (ανάλογα την ασφαλιστική μπορεί να σου κάνουν τον δύσκολο), και πας στην τροχαία που σου δίνει προσωρινή πινακίδα χάρτινη για 2 ημέρες. Κανονικά μπορείς να βγάλεις και κανονικές προσωρινές πινακίδες αλλά γίνεται τέτοιος χαμός που κανένας δεν ξερει ποιος είναι υπεύθυνος (κανονικά το τελωνείο) και θα σου παίξουν τα νεύρα. Οποτε βγάζεις την χάρτινη 2 ημερών και στην Ιταλία κάνεις τον τρελό (αν και εφόσον) και παράνομος δεν είσαι πάντως.

4) Υπολόγησε και γύρω στα 100 ευρώ σε γραφείο στην Ιταλία για να σου κάνουν μεταβίβαση της άδειας και να σου εκδόσουν τα χαρτιά που χρειάζονται για το προξενείο. Αυτά θέλουν 2 ημερες να έχεις υπόψην σου αλλά σου κάνει την διαδικασία ο πωλητής οπότε τα βρίσκεις έτοιμα όταν πας.

Δεν είναι δύσκολα τα πράγματα. Και σε όποια άλλη χώρα απλά παίρνεις τηλέφωνο την πρεσβεία/προξενείο εκεί και σου λένε τις διαδικασίες ακριβώς και θα σε βοηθήσουν όπου χρειάζεται.

tifoefs
01/12/2006, 19:40
Να το δει ο κροκοδιλας θελω να ξεχασει το Ντοβιλ !!!

Καλοριζικοοοοοοοοο !


:beer: :beer:

makis206
01/12/2006, 21:39
Καλορίζικο και καλοτάξιδοοο !!

Αυτό δεν είναι μηχανάκι, αυτό είναι έρωτας !

:beer: :beer: :beer: :beer:

kostisthegreek
01/12/2006, 21:44
Ωραίο εργαλείο!
Καλοτάξιδο!

:beer:

TROOPER
01/12/2006, 22:43
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΑΔΕΡΦΕ !!!!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:

ωχ...λες αμα δει το θρεντακι ο παπ να αρχισει να ανταλαζει μηχανακια και με ατομα του εξωτερικου???????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
02/12/2006, 00:31
Καλοτάξιδο κ αγραντζούνιστο να είναι το εργαλείο σου:wave2: :wave2: :wave2:

Innersense
02/12/2006, 10:53
Καλορίζικο φίλε και καλοτάξιδο! Πάντα με V2 στην καρδιά

:beer: :beer: :beer:

adam_tsouk
02/12/2006, 12:28
με το καλο ρε τρελε!



Ζουπερ το εργαλειο!




:beer: :beer: :beer:


:wave2:

T-REX
02/12/2006, 14:34
Καλοριζικο καλοταξιδο :beer: :beer: :beer:
Αντε και με ενα ζευγαρι γιοσιμουρες αμα λαχει για να ακουσεις ηχο να σου φυγει το κλαπετο:beer: :beer: :beer: :beer:

kostom
05/12/2006, 17:59
Καλορίζικοοοοοοοοοοοοοοοοο
:beer: :beer: :beer:

gian_nykt
05/12/2006, 18:45
με γειές με γειές

SeNNinhA
08/12/2006, 15:46
GOT IT !!!!!

Ήρθα με το μοτόρι χτές το απόγευμα. Ολα καλά. Σε πολύ καλύτερη κατασταση απ'ότι το περίμενα. Οι πρώτες εντυπώσεις από τις ευθείες της autostrata (Μιλάνο-Ανκόνα) άψογες, και από τις στροφές της Κατάρας (Ηγουμενίτσα-Λάρισα) πολύ καλές, αν και εκεί ψηλά είχε και χιόνι και υγρασία στις στροφές οποτε δεν μπορούσα να τσεκάρω και πολλά. Έφαγα και κανα δυο γλυστρίματα του πισω και κάθισα στα αυγά μου. Πάντως ο κινητήρας είναι πιο πολιτισμένος από το TUONO και δεν σκορτσάρει πουθενά και νομιζω ότι και το πλαίσιο-αναρτήσεις είναι λιγότερο απόλυτα και δικαιολογούν τα λαθακια σου χωρίς να τρομάζουν όπως στο Aprilia (αν και εμένα μου άρεσε η brutal αίσθησή του TUONO).

Φωτογραφιες θα βαλω από αύριο. Θα περάσουν όμως αρκετές μέρες για να το ξανακαβαλησω διότι είχα ήδη πρόβλημα με την δισκοπάθεια που με ταλαιπωρεί, ήρθε το ταξίδι και με ζόρισε και έχω μείνει παξιμάδι τώρα.

Julius
08/12/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
GOT IT !!!!!





OOOOO kala xiliometra giannaraaaaaaa



:beer: :wave2:

Tropeas
08/12/2006, 17:02
Αντε μπράβο καλορίζικο, και πλέον ελληνο-πατρισμένο!!!

Innersense
08/12/2006, 17:34
καλορίζικο φίλε, καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!

kostom
08/12/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
GOT IT !!!!!



Welcome to the family


71561

SeNNinhA
08/12/2006, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Welcome to the family

Τι προτείνεις για εξάτμηση? Δεν με ενδιαφέρει τόσο οι HP αλλά ο ήχος.

Με απλά τελικό και φίλτρο θέλει ρύθμισμα και ο ψεκασμός ή μόνο όταν αλλάζεις σε ολοκληρη?

kostom
08/12/2006, 20:13
Οι καλύτερες είναι οι ARROW αλλά υπάρχουν μόνο σε ολόσωμο
κιτ και όχι μόνο τα τελικά.... Για μένα η δεύτερη καλύτερη λύση είναι
οι Leovince και μετά η Yoshimura....

Και ναί, ο ψεκασμός θα χρειαστεί ένα τσίκ στις
χαμηλές μόνο αλλά αυτό είναι πανεύκολο με
το BOX της Yoshimura...


71564

SeNNinhA
08/12/2006, 20:19
How about ACRA και DEVIL?

kostom
08/12/2006, 20:25
Για DEVIL δεν έχω ακούσει και τίποτα το σπουδαίο
αλλά όσον αφορά τις ACRAPOVIC όσοι βάλανε δεν
νοιώσανε ούτε ζέστη ούτε κρύο αλλά πονέσανε
όταν τις αγοράσανε πιο πολύ απο άλλους...:a9:


71565

T-REX
08/12/2006, 22:41
Στο ebay παιζει πολυ εξατμιση για το μηχανακι σου (κυριως yoshi που κανουν πολυ ωραιο ηχο κατα την γνωμη μου).Ο Kostom ξερει καλυτερα σιγουρα αφου θα το εχει ψαξει κι αυτο
Εμενα το δικο μου( το s) φοραει τις leovince οπως το πηρα. Aπο ηχο επισης μια χαρα :rotflmao: :lol:
Αμα θες κανονιζουμε να βρεθουμε για να το ακουσεις κιολας
Δεν το εχω οδηγησει ομως με τις ''μαμα'' και δεν ξερω να σου πω τι δινουν απο δυναμη


Περαστικα με την δισκοπαθεια :wave2: :wave2: