PDA

View Full Version : 50ari sm..help neos sto athlhma..



stinger
02/12/2006, 02:58
Καταρχήν χαιρετώ όλο το forum μιας και είμαι καινούριος στην παρέα γι αυτό δείξτε λίγη κατανόηση είμαι παντελώς άσχετος..Σκέφτομαι να αγοράσω μηχανάκι και θέλω την γνώμη των "βετεράνων"..:) Όλα ξεκίνησαν πριν μερικούς μήνες οπότε και μου έδωσε ένα φιλαράκι το παπί του, ένα παλιό town(nomizw)..50cc και έκοψα δυο τρεις βόλτες..μπορεί για όλους εσάς που καβαλάτε κάτι τέρατα να ακούγεται γελοίο αλλά για μένα ήταν κάτι μαγικό..από εκείνη λοιπόν την μέρα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα να αγοράσω ένα μηχανακι..δεν θέλω κάτι τρομερό..θέλω κάτι που να μπορώ να οδηγήσω μιας και δεν είμαι καμιά ντουλάπα (1.70 - 60 kg) και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία αλλά να μην είναι και σαν στρογγυλοφάναρο 50 άρι..:) δεν θέλω πάπια scooter και όλα τα συναφή γιατί θέλω να μάθω.. και σε καμία περίπτωση γενικά δεν θα αγόραζα κάτι αυτόματο..χάνεται όλη η μαγεία..θέλω μία μικρή μοτοσυκλέτα σε καλή τιμή γιατί ως φοιτητής και βγάζοντας ψιλά από κανένα ιδιαίτερο η τπτ service H/Υ αν μου πείτε τπτ τρελλό θα το πάρω στο μεταπτυχιακό μου..συνεχίζοντας με το τι θέλω από το μηχανάκι μου..δεν θέλω πολλά..θέλω να είναι ωραίο..να μπορεί να με πηγαίνει με 70-80 χλμ χωρίς να είναι στην τσίτα, να μην κολώσει σε καμιά νορμάλ ανηφόρα και αν ανέβει η κοπέλα μου για να πάμε καμιά μικρή βόλτα στο κέντρο να μην ξεψυχίσει από το δικάβαλο..να πάμε αξιοπρεπώς στον προορισμό μας..Δεν το θέλω τόσο τόσο για να λύσω το ζήτημα της μετακίνησης μου..έχω αυτοκίνητο εδώ και δύο χρόνια..από τότε που πέρασα στην σχολή..Το θέμα είναι ότι δεν έχω δίπλωμα μηχανής 125 και έτσι σκέφτηκα να ξεκινήσω την μοτοσικλετιστική μου ζωή από τα 50 cc εφόσον δεν κοστίζει σχεδόν τπτ και το μηχανάκι το ίδιο κοστίζει λίγο λιγότερο..βέβαια δεν είμαι πια 16 γι αυτό θέλω την άποψη σας κατά πόσο μπορεί να με καλύψει μία μικρή μηχανή όπως ας πούμε το Derbi Senda R Racer που κοστίζει περί τα 1900 ευρώ καινούριο..βγάζει νομίζω 9 άλογα και ζυγίζει 80 κιλά..θα έιναι αρκετά για να με πάνε βόλτα τα 9 άλογα χωρίς να κολώσει?επίσης από ότι θυμάμαι είναι υδρόψυκτο, δίχρονο και έχει μπροστά πίσω δίσκο..αν καμιά μέρα θελήσω να το πάρω το καλοκαιράκι σε κανένα νησί θα τα καταφέρει δικάβαλο για καμια δεκαπενταριά χλμ ή θα μας αφήσει στον δρόμο? Αρκετά σας έπρηξα σας αφήνω τώρα..καλές βόλτες σε όλους..σας ζηλεύω..

mumbler
02/12/2006, 12:41
1)Βγάλε δίπλωμα για 125 αφου αργά ή γρήγορα θα το βγάλεις..:winka:
2)Πάρε ένα 125 για να κάνεις το κέφι σου και να ανεβάζεις και κανα δικάβαλο.
Το 50 είναι πολύ μικρο και θα το βαρεθείς γρήγορα.:D

vassilis88
02/12/2006, 12:48
οχι 50αρι με τπτ!βγαλε διπλωμα κ παρε κανα 250.κ τα 125 θα κολωνουν στην ανηφορα,ειδικα με διπλο!

KaTaNaS
02/12/2006, 13:13
Γεια σου φίλε! :wave2:


εμείς με τα τέρατα :look: (εκτος και να λές για τους άλλους! :lol: )

σε καταλαβαίνουμε απόλυτα!

ίσα ίσα,

μάλλον η δικια σου πρωτόγνωρη αίσθηση είναι πιό δυνατή απο την δικιά μας,

αφου πλέον έχουμε "μαθει" (συνηθισει) το εντυπωσιακό του ισσοροπώ!


όπως είπαν και τα παιδιά απο πάνω... χτύπα ένα διπλωματακι (το 2007 θα'σαι και 21) , κόστος στα 300 ευρα παίζει... για να μπορείς να διευρύνεις και τον ορίζοντα των επιλογών σου!

απο εκεί και έπειτα, προσπαθησε να καταλαβεις τι σε εντυπωσιάζει περισσότερο! χαμηλό ή ψηλό;


εγω θα πρότεινα σε ενα XR250, να γουστάρεις να τσουλάς... αεροψυκτο σκυλάκι της χόντα- απιστευτο σχολείο!


και να πατας και χωμα με την κοπελιά σου, να φθανεις σε καμμια παραλία πιο απόμακρη!


ή πήγαινε κατευθείαν σε XR400 το απόλυτο σχολείο, το οποίο θα σου δώσει να καταλαβεις την "ταυτοτητα" σου στις μοτοσυκλετες, αν θα μπορουσαμε να πουμε πως υπάρχει!

τέσπα... για μένα καλό ειναι η αρχη να γίνεται απο ψηλά και χωματερά...

σε μια πτώση δε παθαίνουν τίποτα, και γενικότερα με2-3 συμβουλές καταλαβαινεις πιο εύκολα τα αποτελεσματα της σωστης τεχνικής!




:wave2:

EVI
02/12/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
οχι 50αρι με τπτ!βγαλε διπλωμα κ παρε κανα 250.κ τα 125 θα κολωνουν στην ανηφορα,ειδικα με διπλο!

εμενα το typhoon μου δε κολλωνει στην ανηφορα δικαβαλο και ειναι 125 :p :p :p :D :lol:



φιλε μου δε ξερω αν τα καταφερνει δικαβαλο ενα 50ρι σε ολες τις συνθηκες θα την ανέβει την ανηφορα φυσικα με ζορι πολυ αλλα θα την ανέβει μετα απο ποσες ανηφορες θα σου κολλησει δε ξερω


παρε ενα παπι βρε αδελφε να μαθεις κιολας εχουν βγει κατι καταπληκτικα με χωρο για αποσκευες απο κατω (βλεπε μοντελα της modenas) αξιοπιστα που θα σε πηγαινουν με 60-70 με ανεση

και οταν με το καλο τελειωσεις τη σχολη σου και μπορεσεις να δουλεψεις θα ξερεις τι πρεπει να παρεις και τι θελεις και τι χρειαζεσε με το αντιστοιχούν διπλωμα θα εχεις δει και πως ειναι στο δρομο με μηχανακι

:beer: :beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
02/12/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
μπλα μπλα μπλα


μη την ακούς αυτην ρε φιλαρακι! :D

ενα XR να πάρεις! :smokin: ;)




:lol: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
02/12/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μη την ακούς αυτην ρε φιλαρακι! :D

ενα XR να πάρεις! :smokin: ;)




:lol: :rotflmao: :rotflmao:



:a29: :a26: :a016: :a016: :a37: :a52:





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ddl449
02/12/2006, 13:36
Koita file stinger ef oswn exeis diploma gia 125aria ayto einai kalo. Na ksereis omws giati thes na agorasei mhxanaki. Exeis aytokinhto to opoio einai 1000 fores pio asfales. Gia mikroapostaseis kai themata parkin leei to mhnaki vevaia.
As arxisoyme apo ta vasika an thes na pareis metaxeirismeno h kainoyrio. An einai gia metaxeirismeno tote na ksereis oti den xreiazetai na eisai kai o trelos skillor sta mhxanakia. An pareis omws toy koytioy prepei na ksereis prwta kala na odhgeis gia na to strwseis an den ksereis kala prepei na vreis kapoion na kanei ayth thn doyleia. To kalo strosimo syndeetai amesa me thn kalh apodosh toy. :winka:
Den xreiazetai na eisai teras gia na odhgeiseis kati sta 125. Apo ta 250 arxise siga siga gymnastirio kai pare kai kana kilo :cool:
Opws einai logiko panta ta 125aria travane pio poly ta 50aria h kai an ta peirakseis :D To glxaki moy px to exw ftasei 85 xlmetra dikavalo k tha phgene kai allo alla den eixa allh eythia mprosta moy :rolleyes: An pali thes na pareis 50ari gia na kaneis to kommati soy kai meta sta 21 na pareis kati kalytero tote kane ayto alla an eisai 19 pare ena 125 better ;)
Se anhfora ola travane kala. Ta dixrona ekei yperexoyn na ksereis.
Ara synopsizontas pare ena 125 kalytera anti gia 50ari afoy mporeis, dixrono kata thn gnwmh moy (prosexe omws kaine polla ayta, kai katanalosh venzinhs k ladia) gt tha travaei kalytera se strofes k anhfores. Ama soy erthei h vida gia kamia mlkia se tpt xwmatodromoys pare kana enduraki gia na kaneis to kommati soy. An to thes gia polh mono pare kana street opws to rs ths aprilia, to nsr ths honda h kai to GPR ths derbi. Protinw epishs modenas dynamic kai suzuki fx.

Ayta apo mena...

vassilis88
02/12/2006, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εμενα το typhoon μου δε κολλωνει στην ανηφορα δικαβαλο και ειναι 125 :p :p :p :D :lol:

εμενα κολωνει κ πολυ μαλιστα!κ χωρις συνεπιβατη!:p

ΧR 400 ειναι το καλυτεροτερο που λεει κ ο κατανας!τι 50 κ 125!!!

ddl449
02/12/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
εμενα κολωνει κ πολυ μαλιστα!κ χωρις συνεπιβατη!:p

To typhoon einai apo ta pio grhgora scooterakia poy kserw apo mama... Mhpws den exeis kanei kalo strwsimo??

vassilis88
02/12/2006, 14:40
cbr125 εχω.

stinger
02/12/2006, 15:01
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..παπί δεν θα ήθελα γιατί θέλω να μάθω..και θέλω σίγουρα συμπλέκτη..πάνω από 125 αποκλείεται να πάω τουλάχιστον για τα επόμενα 3-4 χρόνια..παίζει και παραπάνω..έριξα μια ματιά στο ΧR 125 cc..Πολύ ωραίο και νομίζω οτί θα είναι παραπάνω από αρκετό για μένα αλλά είναι λίγο ακριβό..εγώ είχα στο μυαλό μου να δώσω μέχρι 2400, στην χειρότερη..και αν πάμε λοιπόν σε 125 το θέμα είναι ότι το μόνο μηχανάκι που μπορώ να πάρω κάποια στιγμή το καλοκαίρι είναι το YBR 125 της YAMAHA το οποίο κοστίζει 2000 ευρώ..
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/Mates/ybr125.jsp
το θέμα είναι ότι εγώ είχα κατά νου ένα sm..δεν θέλω να σκέφτομαι ωχ γρατζούνισα το μηχανάκι ωχ έπεσε μου το ρίξανε..θέλει φανοποιείο, πλήρωνε τώρα μαλάκα..

α επίσης μερικές ερωτήσεις κρίσης..
1)αφού είναι τόσο προβληματικά τα 50 άρια sm γιατί συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμα και 20 μοντέλα ίσως και παραπάνω?
2)το innova για παράδειγμα βγάζει 9 άλογα, και το sm το 50άρι 9,5 εντάξει επειδή έχω αυτοκίνητο οκ καταλαβαίνω έχουν διαφορά στην ροπή..τόσο τρομακτική είναι όμως η διαφορά στην απόδοση?
3)γιατί έχουν σταματήσει οι σοβαρές μάρκες να βγάζουν 50 άρια παπιά??:mad: τα modenas και τα υπόλοιπα της ίδιας συνομοταξίας δεν μου γεμίζουν το μάτι..

ΥΓ.1 δεν έχω δίπλωμα για 125
ΥΓ.2 ναι την μηχανή την θέλω πιο πολύ για να με διασκεδάζει..χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι πρέπει να τρέξω..και μόνο η αίσθηση που δίνει σε σχέση με το αυτοκίνητο είναι τρομερή..παίζει ας πούμε και στο τέλος να την έχω μόνο γι αυτό..ε και προφανώς αν είναι να κατέβω κέντρο για να μην ψάχνω 20 λεπτά να παρκάρω..
ΥΓ.3 τι να κάψει..:) όταν έχεις κάνει 70.000 χλμ με το αυτοκίνητο σε 2 χρόνια με τις τιμές στην κρήτη στα βενζινάδικα να είναι τραγικές όσο και να κάψει τζάμπα θα σου φανεί..οπότε ο βρεγμένος την ψιχάλα δεν την φοβάται..
ΥΓ.4 ψήνομαι για μεταχειρησμένο μοτάρι..αν δείχνει σαν καινούριο..

chris1980
02/12/2006, 15:28
κατα την γνωμη μου καλο ειναι να κανεις και μια ερυενα αγορας για μεταχειρισμενο αφου με 2000-2500 ευρω μπορει να βρεις αρκετα καλες περιπτωσεις και στα 250cc.οσο για αυτα τα κυβικα δεν χρειαζεται να σε φοβιζουν αφου δεν εχουν υπερβολικο γκαζι.
εγω πηρα πριν ενα χρονο την πρωτη μου μηχανη ενα κλε 250 του 2002 με 2200 ευρω.30αλογα και 150 τελικη,δεν εχει προβλημα να πηγαινει με 120 ολη μερα και δικαβαλο και το καλοκαιρι στην παρο με την κοπελα μου ηταν ιδανικο.ειναι καλο και για λιγο χωματακι


γενικα ψαξτο λιγακι:wave2:

stinger
02/12/2006, 15:43
απίστευτο signature...όλα τα λεφτά...λοιπόν βασικά δεν θέλω να πάω σε 250, δεν υπάρχει και λόγος, έχω τα αμάξι..δεν μου λέτε έστω ότι καταλήξω σε 125 το YBR σας γεμίζει το μάτι? είδα μια αγγελία στο φορουμ για cbr 125 του 2004, 1700 euros..και έμοιαζε σε καλή κατάσταση..μακάρι να ήμουν έτοιμος τώρα να το πάρω..πάντως από ότι είδα βρίσκεις μεταχ. 125 με λίγα χρήματα..:wacko:

stinger
02/12/2006, 15:47
για ρίξτε μια ματιά και σε αυτό..
αν είναι τελείως μαλακία πείτε το με τρόπο..:)

http://www.kymco.gr/models/moto/ck125.htm

vassilis88
02/12/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stinger
αν είναι τελείως μαλακία πείτε το με τρόπο..:) [/url]

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν ξερω αν ειναι μλκια η οχι,αλλα καλυτερα απεφυγε τα 125!!

λοιπον σου βρηκα μηχανακι!αφου σ αρεσουν τα sm ψαξε για το kawasaki d-tracker.250 τετραχρονο κ μτχ στα λεφτα που εχεις.με τον κινητηρα του κλε νομιζω.

mumbler
02/12/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stinger
απίστευτο signature...όλα τα λεφτά...λοιπόν βασικά δεν θέλω να πάω σε 250, δεν υπάρχει και λόγος, έχω τα αμάξι..δεν μου λέτε έστω ότι καταλήξω σε 125 το YBR σας γεμίζει το μάτι? είδα μια αγγελία στο φορουμ για cbr 125 του 2004, 1700 euros..και έμοιαζε σε καλή κατάσταση..μακάρι να ήμουν έτοιμος τώρα να το πάρω..πάντως από ότι είδα βρίσκεις μεταχ. 125 με λίγα χρήματα..:wacko:

Στη θέση σου θα έβλεπα τα παρακάτω
DT125 το βρίσκεις και sm.Πολλοί ξεκίνησαν με αυτό.:winka:
XT-XR 125 το πρώτο και sm
Husky smr125 το καλύτερο γκάζι-φρένα-πλαίσιο κτλ.Τώρα απο αξιοπιστία:a022:

stinger
02/12/2006, 16:39
μάλλον κατέληξα..:)

μου φαίνεται η πιο συμφέρουσα λύση σε επώνυμο φτηνό..

http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=13&model_id=51

το έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις?

chris1980
02/12/2006, 19:49
αρκετα καλο φαινεται και ειναι και honda.για την χρηση που περιγραφεις παραπανω και για εισαγωγη στην μοτοσυκλετα ειναι αρκετα καλο.αντε και αν το μικροβιο εξαπλωθει μετα τις πρωτες βολτες πηγαινε και για παραπανω...
και να μην τσιγγουνευτεις στον εξοπλισμο ασφαλειας

kostisthegreek
02/12/2006, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stinger
Όλα ξεκίνησαν πριν μερικούς μήνες οπότε και μου έδωσε ένα φιλαράκι το παπί του, ένα παλιό town(nomizw)..50cc και έκοψα δυο τρεις βόλτες..

Τι τό ΄θελες? Κοίτα τώρα προβλήματα που απέκτησες! :lol:
Επειδή, από ότι διάβασα παραπάνω, δεν ψάχνεις πολλά από το μηχανάκι πάρε το ένα απ΄τα δύο 125 που γράφεις. Εγώ θα σου συνιστούσα το yamaha σαν πιο αξιόπιστο από το kymko, αλλά είναι και τα λεφτά στη μέση. Καλή επιλογή...στρητάδικο...σωστή θέση οδήγησης κλπ.
Το πενηντάρι καλό είναι αλλά θα σε δυσκολέψει δικάβαλο και θα αρχίσεις μετά από λίγο καιρό να ψάχνεσαι για "μεγάλωμα" που σημαίνει επιπλέον έξοδα.

Αντε και καλά χιλιόμετρα!

:beer:

kostisthegreek
02/12/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stinger
μάλλον κατέληξα..:)

μου φαίνεται η πιο συμφέρουσα λύση σε επώνυμο φτηνό..

http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=13&model_id=51

το έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις?


Βλέπω ανέβασες το κεφάλαιο:lol:

Πολύ καλό μηχανάκι και πάει και στο χώμα!

Αυτό πάρτο με κλειστά μάτια!

fantacid
02/12/2006, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stinger
μάλλον κατέληξα..:)

μου φαίνεται η πιο συμφέρουσα λύση σε επώνυμο φτηνό..

http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=13&model_id=51

το έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις?

Mεγιες!!!

:beer: :beer: :beer:


παντως να ξερεις οτι κ τα κυμκο ειναι αρκετα αξιοπιστα,πραμα που δε περιμενα αλλα το τσεκαρα πρωσοπικα!!

ernti
03/12/2006, 00:17
Αυτο το χοντακι μαλιστα!!!!!! Το βλεπω να κυκλοφορει και το ζαχαρωνω!!!! Ποσο να κανει αραγε :nono: :nono: Νομιζω οτι δεν βγαινει σε SM. Αν οντως δεν βγαινει, και θες ντε και καλα 17ρες πολυ ωραιο ειναι και το ΧΤ, το οποιο βγαινει και στις 2 εκδοσεις και ειναι και αυτο μουρλια μοτοσυκλετακι!! Αν πας σε διχρονο το DT 125 εγω δεν θα το επαιρνα γιατι ειναι ψοφιο απο το φιμωμα λογω προδιαγραφων και ειναι και μπερδεμα να το φερεις στα ισια του. Χωρια που η κοπελλα σου θα μυριζει μονιμως CASTROL :yuck: :yuck: Ωπως ειπε και ενας φιλος παραπανω το στρωσιμο ειναι μια εξαιρετικα κρισιμη περιοδος γι αυτο θα προτεινα αν τελικα παρεις καινουριο να μου το δωσεις για τα πρωτα 1000 χλμ :wacko: :wacko:

fantacid
03/12/2006, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Αυτο το χοντακι μαλιστα!!!!!! Το βλεπω να κυκλοφορει και το ζαχαρωνω!!!! Ποσο να κανει αραγε :nono: :nono: Νομιζω οτι δεν βγαινει σε SM. Αν οντως δεν βγαινει, και θες ντε και καλα 17ρες πολυ ωραιο ειναι και το ΧΤ, το οποιο βγαινει και στις 2 εκδοσεις και ειναι και αυτο μουρλια μοτοσυκλετακι!! Αν πας σε διχρονο το DT 125 εγω δεν θα το επαιρνα γιατι ειναι ψοφιο απο το φιμωμα λογω προδιαγραφων και ειναι και μπερδεμα να το φερεις στα ισια του. Χωρια που η κοπελλα σου θα μυριζει μονιμως CASTROL :yuck: :yuck: Ωπως ειπε και ενας φιλος παραπανω το στρωσιμο ειναι μια εξαιρετικα κρισιμη περιοδος γι αυτο θα προτεινα αν τελικα παρεις καινουριο να μου το δωσεις για τα πρωτα 1000 χλμ :wacko: :wacko:

2850 γιουργια!

stinger
03/12/2006, 03:08
:lol: :rotflmao: :lol: είδες ρε γαμώτο? καταραμένη η ώρα που μου πε θες να στο δώσω να κάνεις βόλτα στην πλατεία? έπρεπε να με δείτε..κατεβαίνω από το μηχανάκι και χαμογελούσαν και τα αυτιά μου..και ας μην πήγα πάνω από 30..καμία σχέση με το αυτοκίνητο..βασικά και εγώ στο ybr προσανατολιζόμουν αλλά έχω ένα φίλο που με έχει πρήξει ότι θα κάνω μαλακία αν το πάρω..το kymco πάλι είναι καλούτσικο αν το πάρεις ασημί αν και είμαι λίγο διστακτικός ως προς την μάρκα..βέβαια πρώτο μηχανάκι θα είναι..για χαβαλέ το θέλω..δεν ξέρω θα δω..αν βρω βέβαια λίγα παραπάνω χρήματα δαγκωτό το hondaki..άπαιχτο..

Υ.Γ ξέρει κανένας αν η honda φέρνει το CG125..είναι πολύ ωραίο αλλά δεν το είδα στο ελληνικό site..

vassilis88
03/12/2006, 13:01
καλη επιλογη το xr!ειχα ξεχασει οτι υπηρχε κ 125!:eyepop: αλλα ειναι πολυ ωραιο απο κοντα!

το cg ποιο ειναι πρωτη φορα το ακουω.:confused: μαλλον δεν θα ερχεται στην ελλαδα!:lol:

αντε καλοριζικο το xr!!:beer: :beer:

KaTaNaS
04/12/2006, 14:59
μηπως σε ενδιαφερει;


το ειδα και σε θυμηθηκα! :beer:


:wave2:


http://www.off-road.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=5389&highlight=

stinger
04/12/2006, 15:13
μακάρι να είχα τώρα τα λεφτά έτοιμα..πάντως για όσους εκτός από μένα ψάχνουν μια μικρή μηχανή για να ξεκινήσουν σήμερα πέρασα από την kymco και οφείλω να πω ότι το CK125 από κοντά δείχνει πολύ πιο ωραίο από ότι στις φωτογραφίες στο site..αν σκεφτεί κανεις και τα 1740 ευρώ που κοστίζει νομίζω ότι πρέπει να το λάβουν υπόψην τους..με φοβίζει λίγο το όνομα βέβαια αν και έχει 2 χρόνια εγγύηση..

gloum
05/12/2006, 12:27
Ένα πολύ σημαντικό πράγμα στην απόκτηση μοτοσυκλέτας είναι πάνω απ΄όλα να σου αρέσει εμφανισιακά. Μετά σκέφτεσαι κάνει αυτά που θέλω?Απ'ότι είδα όλα τα 125 καλύπτουν τις απαιτήσεις σου.Βγάλε ένα δίπλωμα και μετά πάρε σβάρνα να τα δεις από κοντά.Θα δεις πολλά που δεν ξέρεις.Ως άπειρος οδηγός έχει σημασία να πάρεις κατι εύκολο αλλά όχι και ποδηλατάκι καθότι ξέρεις να κυκλοφορείς στον δρόμο.Και σίγουρα ο είσοδος σου στον κόσμο των μοτοσυκλετών θα σε κάνει ακόμα καλύτερο οδηγό αυτοκινήτων.Και πάντα πάντα πάντα κράνος (πωπω...πολύ ο μπαμπάς συμβουλεύει το παδί ακούστηκα ):D

stinger
05/12/2006, 16:41
όχι φίλε μου καθόλου..μπορεί να μην οδηγώ πολλά χρόνια αυτοκίνητο αλλά κάνω περίπου 35.000 χλμ τον χρόνο και έχω δει ήδη αρκετά..:uplate: και μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι ευτυχώς έμαθα χωρίς να πάθω..προσανατολίζομαι στο CK όχι γιατί με τρελλαίνει αλλά γιατί κοστίζει τουλάχιστον 1 χιλιάρικο λιγότερο από οποιαδήποτε άλλη σοβαρή πρόταση, εκτός του yamaha ybr το οποίο είναι ίδιο..από αξιοπιστία και αντοχή μόνο δεν ξέρω..το πιο όμορφο από όλα, πραγματικό έργο τέχνης στα 125 είναι το cbr του 2007..άπιαστο όνειρο:)..