PDA

View Full Version : Κακοτεχνιες δημοτικων δρομων και αποζημιωση...



n1k3man
04/12/2006, 02:23
Τις καλημερες μου στο forum. Ειχα προσφατα ενα ατυχημα απο λακουβα-κρατηρα σε βορειοπροαστειακο δημοτικο δρομο. Ευτυχως μονο λιγες υλικες ζημιες που εφτασαν κοντα στα 300ευρω. Μικρο το ποσο μεν, αλλα κερατιατικα δεν... Και για καποιον φοιτητη που σταματησε να εργαζεται δεν ειναι και αμελητεο το ποσο. Επειδη περισσευει λιγος χρονος αποφασισα να το προχωρησω το θεμα.

Απο τα τηλεφωνα 1521 και 1522 του ΥΠΕΧΩΔΕ με πληροφορησαν οτι αποζημιωνουν με τα εξης:

1. Δελτιο Συμβαντος απο τροχαια
2. Φωτογραφίες λακουβας και υλικης ζημιας
3. Βεβαίωση βλάβης/φθοράς μαζί με ενδεικτική προσφορά αποκατάστασης της φθοράς/βλάβης του οχήματος ή τιμολόγιο στην περίπτωση που έχει αποκατασταθεί

Ομως τα παραπανω ισχυουν για δρομους που ανηκουν στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Μπορει βεβαια καποιος να κανει αιτηση αποζημιωσης σε δημους [εφοσον ειχε ατυχημα σε δημοτικο δρομο] αλλα ΑΚΟΥΣΑ απο την νομικη υπηρεσια του δημου στον οποιο ειχα το ατυχημα οτι ενδεχεται η αιτηση μου να απορριφθει επειδη χρειαζεται ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ αποφαση για να καταβαλλει το ποσο της ζημιας. Αντιθετα το ΥΠΕΧΩΔΕ αποζημιωνει χωρις δικαστικη αποφαση εκτος αν υπαρχουν απαιτησεις για σωματικες βλάβες κλπ.

Ειχε κανεις σας παρομοια περιπτωση?
Αποζημιωθηκατε απο το δημο? Αν ναι ποιες ενεργειες ακολουθησατε?

Προς το παρον εχω δελτιο συμβαντος απο τροχαια, φωτογραφιες της ζημιας και της λακουβας τα οποια και θα καταθεσω στον δημο για να ξεκινησω την διαδικασια.

>>Σε περιπτωση που ο δημος απορριψει την αιτηση μου μπορω να απευθυνθω καπου για νομικη καλυψη?

δεν ειμαστε για δικηγορους ουτε και συμφερει να απευθυνθεις σε δικηγορο για το συγκεκριμενο ποσο. θα ηθελα παντως να παω σε δικαστηριο ετσι για να τους δωκω[!] ενα μαθημα που αφηνουν λακουβες και νεροφαγωματα ετσι χυμα στο κυμα. Καποιος ισως να την πατησει πολυ χειροτερα στο συγκεκριμενο σημειο.

gloum
04/12/2006, 09:39
Φίλε μου πως ξέρεις ποιοί δρόμοι ανήκουν στο ΥΠΕΧΩΔΕ?Μου φαίνεται πως είναι οι κεντρικοί και αυτοί που περνάνε λεωφορεία?Εδω στην Αγία Παρασκευή ΟΛΟΙ είναι ΧΑΛΙΑ.Ασε που μένει και ο Σουφλιάς εδώ και για να πάει στο υπουργείο περνάει από ένα δρόμο ναρκοπέδιο:D

n1k3man
04/12/2006, 10:03
ευκολα μπορουν να το κοιταξουν απο το 1521. σου δινουν και τηλεφωνα δημων αν το ζητησεις. αρκει να μην ειναι καποιος γκαντεμης... η λακουβα που επεσα ειναι 10μετρα απο τα συνορα αλλου δημου και ευτυχως ρωτησα σε καποιο σπιτι πριν ερθει ο αστυνομικος για την καταγραφη. φαντασου τωρα να ειχε γραψει τον αλλο δημο...

ο Σουφλιας δεν δινει δεκαρα για το τι θα παθει το αυτοκινητο αν δεν ειναι δικο του. αλλα με ενα τηλεφωνο του στο δημο οι λακουβες θα μπορουσαν να κλεισουν.

παντως για να λεμε και την αλλη πλευρα στον δημο που μενω οταν ειχα παρει τηλεφωνο για μια λακουβα κοντα στο σπιτι μου την εκλεισαν μεσα σε 1εβδομαδα. η επισκευη ομως μαπα! οπως και να χει χρειαζεται και λιγο ενδιαφερον και απο τους δημοτες...

gloum
04/12/2006, 10:42
Λογικά όμως αυτό θα ισχύει όταν έχεις ένα δρόμο που έχει λακούβες ευδιάκριτες.Εδώ πέρα η κατάσταση είναι ως Εξής.Χιλιομπαλωμένο οδόστρωμα με λακουβίτσες παντού.Σπάνια υπάρχει μια μεγάλη και τρανή.Στην προκειμένη περίπτωση άντε να βρεις το δίκιο σου..

n1k3man
04/12/2006, 10:52
προφανως. μιλαω για λακουβες. και παλι ομως για τα μπαλωματα και τις μικροτερες λακουβιστσες που αναφερεις μια κληση στο τηλεφωνικο κεντρο του δημου σου δε βλαπτει...
μην παρεξηγηθω, φιλικα το γραφω.

Sabre
05/12/2006, 10:00
Αν το ψάξετε έχει γίνει post στο forum μία περίπτωση (θανατηφόρου όμως-φτου κακά!) στην Λ.Μαρκοπούλου που μετά απο δικαστήρια και κόντρα δίκες τελικά καταδικάστηκαν 2 υπάλληλοι και ο πρώην Δήμαρχος του Δήμου αφού είχαν αφήσει μια τεράστια λακούβα ακάλυπτη και χωρίς σύμανση ότι γίνωνται έργα.
Πάντως άν θέλετε να δοκιμάσετε την τύχη σας και τα νεύρα σας περάστε απο την διχάλα που κάνει η Λ. Λαυρίου με την Λ. Μαρκοπούλου στην Παιανία με κατεύθηνση το Αεροδρόμιο.Όποιον δρόμο και να πάρετε θα δείτε τα χάλια τα μαύρα και σε τι δρόμους υποχρεώνεται κάποιος να οδηγεί αν θέλει να πάει πρός Κορωπί/Αεροδρόμιο ΧΩΡΙΣ να μπεί Αττική Οδό.


:winka:

SF
06/12/2006, 08:11
Καποιοι δρόμοι είναι ευθύνη του υπουργείου και οι άλλοι της τοπικής αυτοδιοίκησης. Η αστυνομία θα σου πει (κανονικά άμεσα) που πρέπει να απευθυνθείς. Υπάρχουν φυσικά και "γκρι" ζώνες, και τότε απλά θα πρέπει να περιμένεις να αποφανθεί η ελληνική δικαιοσύνη (...)

Δυστυχως έναν δικηγόρο πάντα χρειαζόμαστε... Αυτό που δεν ξέρω και θέλω να ρωτήσω, είναι αν για κάτι τέτοια μας καλύπτουν οι νομικές προστασίες.

mats8282
08/12/2006, 00:18
Υπαρχει λακουβα σε δρομο διπλης κατευθηνσης κοντα στο σπιτι μου και καθε μερα πεφτουν 2-3 μηχανες μεσα....Ο εργολαβος εχει φαει 3-4 μυνησεις εδω και 2-3 μηνες....Αποτελεσμα? Π@Π@ΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ....Δεν ιδρωνει το αυτι τους ρε παιδια.......

Tropeas
08/12/2006, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Υπαρχει λακουβα σε δρομο διπλης κατευθηνσης κοντα στο σπιτι μου και καθε μερα πεφτουν 2-3 μηχανες μεσα....Ο εργολαβος εχει φαει 3-4 μυνησεις εδω και 2-3 μηνες....Αποτελεσμα? Π@Π@ΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ....Δεν ιδρωνει το αυτι τους ρε παιδια.......
Ξανά και ξανά φίλε μου...
και όχι μόνο μηνύσεις αλλά και καταγγελείες σε δημόσιες υπηρεσίες του εργολάβου και κηνύγι να μην του δώσουν ποτέ ξανά τίποτα!

mats8282
14/12/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Υπαρχει λακουβα σε δρομο διπλης κατευθηνσης κοντα στο σπιτι μου και καθε μερα πεφτουν 2-3 μηχανες μεσα....Ο εργολαβος εχει φαει 3-4 μυνησεις εδω και 2-3 μηνες....Αποτελεσμα? Π@Π@ΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ....Δεν ιδρωνει το αυτι τους ρε παιδια.......




Μαντεψτε ποιος επεσε μεσα στο αυλακι των εργων 150 μετρα παρακατω της λακουβας :bigcry:......... Αυλακι γραμμων internet vs GSR σημειωσατε 1.........


---->Ντεποζιτο χτυπημενο, λεβιες πισω φρενου,τιμονι αντιβαρα κτλ,καπακι καρτερ(και ισως τα καρτερ :( ),μπουφαν κατεστραμενο στο υψος του αγκωνα(ευτυχως το μπουφαν και οχι ο αγκωνας μου) και φυσικα πρησμενο γονατο..... Ολα αυτα υπο βροχη και να μη φαινεται το αυλακι το οποιο κοβει τον δρομο στην μεση και περναει απεναντι....Ολα αυτα με 30 χλμ.....Περιμενω να δω το πορισμα του συνεργειου για τα καρτερ τα οποια αμα εχουν παρει την εβαψα.................. Φυσικα η μυνηση στον εργολαβο ειναι δεδομενη :mad:





ΥΓ Καμμια ωρα πριν στο ιδιο σημειο επεσε παπακι απο οτι μου ειπανε και εφυγε σε κολωνα(φοραγε κρανος και δεν επαθε τπτ)

FestoNero
14/12/2006, 21:06
ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!
Και το σκεφτομουν σημερα που περπατουσα στη Δαφνη,
εχουν σκαψει λαγουμια παχους 10-15 ποντων, ισα ισα να χωραει λαστιχο μηχανης
και δεν εχουν βαλει καμια σημανση..
ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΠΑΙΔΕΣ!!!!
Δεν ειναι μονο στη Δαφνη, ειναι και σε αλλα σημεια!
:wave2:

Sabre
15/12/2006, 07:49
Ποσο πάει το πρόστιμο σε Εργολάβους για μη επαρκή σήμανση (έως ανύπαρκτη) σε υπο κατασκευή έργα σύμφωνα με τον νέο ΚΟΚ?

mats περαστικά ρε.Πιές του το αίμα του αλήτη - δολοφόνου εργολάβου.

:wave2:

mats8282
15/12/2006, 11:26
Αρχες της αλλης βδομαδας θα ξερω την συνολικη ζημια....Παντως αμα εχουν πειραχτει τα καρτερ μιλαμε για 3χιλιαρο και βαλε :(



Με μπουρι απο σομπα Sabre :p

n1k3man
15/12/2006, 15:35
Στα βριλλησια που περασα σημερα γινεται της τρυπας... Πολυ προσοχη παιδια.

mats επικοινωνησε με την ασφαλεια σου για νομικη καλυψη αν δεν το εχεις κανει ηδη. Τα παπια γμτ δεν παιρνουν νομικη καλυψη και με βλεπω να τρεχω εγω σε δικηγορους σε περιπτωση αρνητικης απαντησης απο τον δημο... Ελπιζω να βρω το δικιο μου με τα στοιχεια που εχω.

mats8282
15/12/2006, 18:33
Μαρουσι κοντα στα σχολεια Δουκα εγινε το δικο μου θεμα....Εχω μιλησει με το νομικο τμημα της Interamerican και δρομολογουνται εξελιξεις....

dhead
15/12/2006, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Αν το ψάξετε έχει γίνει post στο forum μία περίπτωση (θανατηφόρου όμως-φτου κακά!) στην Λ.Μαρκοπούλου που μετά απο δικαστήρια και κόντρα δίκες τελικά καταδικάστηκαν 2 υπάλληλοι και ο πρώην Δήμαρχος του Δήμου αφού είχαν αφήσει μια τεράστια λακούβα ακάλυπτη και χωρίς σύμανση ότι γίνωνται έργα.
Πάντως άν θέλετε να δοκιμάσετε την τύχη σας και τα νεύρα σας περάστε απο την διχάλα που κάνει η Λ. Λαυρίου με την Λ. Μαρκοπούλου στην Παιανία με κατεύθηνση το Αεροδρόμιο.Όποιον δρόμο και να πάρετε θα δείτε τα χάλια τα μαύρα και σε τι δρόμους υποχρεώνεται κάποιος να οδηγεί αν θέλει να πάει πρός Κορωπί/Αεροδρόμιο ΧΩΡΙΣ να μπεί Αττική Οδό.


:winka:

Apo ekei konta eisai? ego twra meno lagonisi... a re notianatoliki attiki me ta wraia sou...

mats8282
18/12/2006, 22:23
Τελικα τα εργα ειναι της Tellas.....


Απο το Σαββατο το βραδυ μονο που επεσε μεσα και ενας ντελιβερας(μαλλον εβγαλε ωμο) εχουν πεσει αλλοι 3.....Και φυσικα δεν εχει αλλαξει τπτ :sad:

Sabre
19/12/2006, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dhead
Apo ekei konta eisai? ego twra meno lagonisi... a re notianatoliki attiki me ta wraia sou...

:wave2:
Έμενα παλιά εκεί επί της Λ.Λαυρίου όταν κάποτε ο δρόμος δέν είχε λακούβες αλλά είχε νερά κοντά στην iNtracom και κάθε χειμώνα όταν πάγωναν τα πάντα κάθε βράδυ είχαμε ατυχήματα.
Τώρα πλέον δέν έχει νερά (στο συγκεκριμένο σημείο-έχει αλλού) αλλά έχει λακούβες και φονικά μπαλώματα.
Χίλες φορές Λαγονήσι φίλε...

IIV
19/12/2006, 15:57
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΡΟΜΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΚΑΘΗΔΗΣΗ ΚΑΙ ΚΛΑΣΑΝΕ ΜΙΑ ΜΑΝΤΡΑ Α.............. ΤΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ.ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΙΑ ΣΟΥ

mats8282
22/12/2006, 09:40
Και αλλος αλητης μοτοσυκλετιστης επεσε μεσα χθες.....Μιλαω με τον αστυνομικο---->


Εγω->Μα καλα δεν μπορει η αστυνομια να κανει κατι?Πεφτουνε μεσα καθε μερα, εχει καταγραφει το περιστατικο 100 φορες, εχουνε γινει μυνησεις και παλι τα ιδια,κανενας δεν κανει τιποτα....Δηλαδη τι πρεπει να σκοτωθει κανενας?

Αστ---->Και τι να κανει η αστυνομια κυριε?Αναφερουμε το περιστατικο στον Δημο....

Εγω--->Να πατε να συλλαβετε τον καργιολη τον εργολαβο και να τον πατε αυτοφορο &^%$*#^(!@$#@#@$@$@#!#!$!*)@&$@)$*#@($

Αστ--->Δεν προβλεπεται.....




Τον ειδα οτι ειχε νευριασει με το θεμα αλλα μαλλον πραγματικα δεν μπορουσε να κανει τιποτα....

mats8282
02/01/2007, 10:11
Για το ακριβως απο πανω μου περιστατικο......Το παιδι ειναι ασχημα εντατικη τελικα....Δεν τον ειχα προλαβει καθως τον ειχε παρει το ασθενοφορο οταν εφτασα στο σημειο αλλα πηγε η αδερφη του στον ψιλικατζη μου αφησε στοιχεια για μαρτυρες και του τα ειπε....Ελπιζω να τα καταφερει :(


Η τρυπα δεν εχει κλεισει ακομα :uplate:

mats8282
03/01/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Τελικα τα εργα ειναι της Tellas.....


Απο το Σαββατο το βραδυ μονο που επεσε μεσα και ενας ντελιβερας(μαλλον εβγαλε ωμο) εχουν πεσει αλλοι 3.....Και φυσικα δεν εχει αλλαξει τπτ :sad:



Λαθος πληροφορηση τα εργα δεν ειναι της παραπανω εταιριας....

Tropeas
03/01/2007, 16:51
Και εγώ ξανά έπεσα σε μια τέτοια λωρίδα σήμερα και το έσωσα με την πάπια να φρενάρει στο τσακ απο τον απέναντι....:sad: για μαζευτείτε όλοι εδώ... να δούμε...

mats8282
04/01/2007, 10:16
Εγω δεν προλαβα να πω κιχ...επεσα σε κλασμα του δευτερολεπτου...


Και τα νεωτερα απο το μετωπο....Η συγκεκριμενη εταιρια που εσκαψε το μισο Μαρουσι τους τελευταιους 3 μηνες δεν ειχε αδεια απο το Δημο(δεν γνωριζανε τιποτα λενε) και η υποθεση ειναι στον εισαγγελεα.Μου δωσανε τα στοιχεια και μιλησα μαζι τους,παραδεχτηκανε οτι κανουνε αυτοι τα εργα,και τωρα περιμενω τηλεφωνο απο τον υπευθυνο μηχανικο..Σε αναμονη για τα σπουδαια τωρα :sick:

Tropeas
04/01/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εγω δεν προλαβα να πω κιχ...επεσα σε κλασμα του δευτερολεπτου...


Και τα νεωτερα απο το μετωπο....Η συγκεκριμενη εταιρια που εσκαψε το μισο Μαρουσι τους τελευταιους 3 μηνες δεν ειχε αδεια απο το Δημο(δεν γνωριζανε τιποτα λενε) και η υποθεση ειναι στον εισαγγελεα.Μου δωσανε τα στοιχεια και μιλησα μαζι τους,παραδεχτηκανε οτι κανουνε αυτοι τα εργα,και τωρα περιμενω τηλεφωνο απο τον υπευθυνο μηχανικο..Σε αναμονη για τα σπουδαια τωρα :sick:
Τι κινήσεις έκανες για να βρεις ποιος κάνει τα έργα ?
σε παρακαλώ πες μου για να κινηθώ και εγώ γρήγορα...
μην μου την βουλώσουν...:rolleyes: :beer:

mats8282
05/01/2007, 11:51
Εαν στον δρομο που επεσες περναει λεωφορειο του ΕΘΕΛ τοτε ειναι στην δικαιοδοσια του Υπουργειου αλλιως υπαγεται στον Δημο.


Φωτογραφιες του δρομου,λακουβα,χαντακι κτλ , Αναφορα της αστυνομιας.

Δηλωση στην ασφαλιστικη σου

Αναλυτικο κοστος συνεργειου

--------->Επισκεψη(στην περιπτωση μου) στην Τεχνικη Υπηρεσια του Δημου και αιτηση στην οποια ζητας τα στοιχεια της εταιριας που εχει παρει αδεια για τα συγκεκριμενα εργα.<---------

Επικοινωνια με τους αρμοδιους της εταιρειας

Μυνηση σε εταιρια που ανοικει το εργο,μηνυση στον αναδοχο εργολαβο-εταιρια που το κατασκευαζει και μυνηση στον Δημο/Υπουργειο αναλογα απο την στιγμη που τα μασανε.Αυτο μπορεις να το κανεις μεσω της Νομικης Προστασιας της ασφαλιστικης σου εφοσων εχεις την καλυψη.

Tropeas
05/01/2007, 16:03
Τα νομικά τα γνωρίζω πως θα κινηθώ...
αρα Δήμο για την λακούβα ή Υπουργείο αν περνάει Λεωφορείο...:D