PDA

View Full Version : Πέταγμα γάτας !?!



dimzab
04/12/2006, 15:52
Χθες το βράδυ, γυρνώντας σπίτι, 100 μέτρα πριν φθάσω, μου πετάχτηκε μια κ@λόγατα :a37: :a7: :eek: :eek: :eek:

Πρέπει να ήμουνα μεταξύ 60-80 km/h, πετάχτηκε κάτω από ένα αυτοκίνητο προσπαθώντας να περάσει απέναντι, στα 3 μέτρα από εμένα. (3-4 μέτρα εμπρός και 1-2 στο πλάι)

Καλά, αυτά τα ζώα δεν βλέπουν, δεν ακούνε??? :a21: Γιατί, ήτανε βράδυ, ο δρόμος δεν είχε πολυ φως, συνεπώς το φως απ'το ΧΤ μου έφτανε στα 20μ τουλάχιστον. Και επίσης είχε ησυχία και οι εξατμίσεις μου, παρότι μαμήσιες ακουγόντουσαν!

Το φρενάρισμα δεν το είχα με καμία! Το μόνο που πρόλαβα ήταν να τσιμπήσω τα φρένα, όχι πολύ όμως γιατί φοβήθηκα το κοκάλωμα του μπροστινού. Και ίσα που πρόλαβα να δω την κ@λόγατα να κοκαλώνει λίγο πριν γίνει αυτή κιμάς κι εγώ δεν ξέρω τι!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop: Πρέπει να τις ξύρισα τα μουστάκια της !!!

Από την τρομάρα που πήρα, δεν κοίταξα τους καθρέφτες για να δω τι απέγινε... :look: :look: :a7: :a53: :a53: :a53:


Έτσι και την έτρωγα τελικά, τι θα μπορούσα να πάθω? Έχει κανείς εμπειρία από γάτες?
Δε πιστεύω να με έριχνε δεδομένου ότι δεν ήμουνα με παραπάνω από 80 και ήταν μια κανονική γάτα, δηλ όχι καμια ψηλή ούτε σκύλος. Έχω δίκιο?

XR 600
04/12/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Χθες το βράδυ, γυρνώντας σπίτι, 100 μέτρα πριν φθάσω, μου πετάχτηκε μια κ@λόγατα :a37: :a7: :eek: :eek: :eek:

Πρέπει να ήμουνα μεταξύ 60-80 km/h, πετάχτηκε κάτω από ένα αυτοκίνητο προσπαθώντας να περάσει απέναντι, στα 3 μέτρα από εμένα. (3-4 μέτρα εμπρός και 1-2 στο πλάι)

ετσι και την έτρωγα τελικά, τι θα μπορούσα να πάθω? Έχει κανείς εμπειρία από γάτες?
Δε πιστεύω να με έριχνε δεδομένου ότι δεν ήμουνα με παραπάνω από 80 και ήταν μια κανονική γάτα, δηλ όχι καμια ψηλή ούτε σκύλος. Έχω δίκιο?


απ οσα λες βγαινει το συμπερασμα οτι και χωρις γατα,με 80 km, η δε θα σταματουσες σπιτι(100 μ) η ειχες αρχισει να φρεναρεις:rotflmao: :beer:

TOMASKTM
04/12/2006, 16:04
2 φορές εχω πατήσει γάτα.Πέφτεις μόνο αν τρομάξεις και κοκαλώσεις τα φρένα.
Πάντως η μία έζησε

dimzab
04/12/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από XR 600
απ οσα λες βγαινει το συμπερασμα οτι και χωρις γατα,με 80 km, η δε θα σταματουσες σπιτι(100 μ) η ειχες αρχισει να φρεναρεις:rotflmao: :beer:

:rolleyes: :rolleyes:

Εεε, ναι, ίσως ήμουνα με λιγότερα. Είναι και ελαφρά ανηφορικός ο δρόμος, ντάξει, τελικά έφτασα... :beer:

XR 600
04/12/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
:rolleyes: :rolleyes:

Εεε, ναι, ίσως ήμουνα με λιγότερα. Είναι και ελαφρά ανηφορικός ο δρόμος, ντάξει, τελικά έφτασα... :beer:
εεε αφου εισαι καλα , καλα σαραντα στα μουστακια τσι γατας και παντα μονο τετοιες ζημιες να παθαινουμε:beer:

KaTaNaS
04/12/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από XR 600
εεε αφου εισαι καλα , καλα σαραντα στα μουστακια τσι γατας και παντα μονο τετοιες ζημιες να παθαινουμε:beer:

ει στον κύβο!:wave2:

tai
04/12/2006, 17:10
Τα ζώα καταλαβαίνουν ότι κάτι κινείτε-περπατάει από της κινήσεις του σώματος του κινουμένου. Άρα όταν βλέπουν ένα αυτοκίνητο η μια μηχανή που έρχεται κάθετα προς τα πάνω τους, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κινείτε προς το μέρος τους. Όπως και εμείς δεν μπορούμε να δούμε αν είναι σταματημένο ή κινείτε αργά ένα όχημα όταν το βλέπουμε μακριά στην ίδια ευθεία, παρα μόνο όταν το συγκρίνουμε με τον περιβάλλοντα χώρο, συσχετισμό που δεν μπορούν να κάνουν τα ζώα. Γι αυτό πολλές φορές δεν περνανε όταν είμαστε μακριά αλλά μόλις πλησιάσουμε κοντά που αλλάζει η οπτική γωνία και μας βλέπουν στο πλάι σχεδόν. Γι αυτό όταν βλέπετε ζώο στο πλάι του δρόμου, να περιμένετε ότι θα κάνει την κίνηση όταν θα είστε κοντά.:a024:

KaTaNaS
04/12/2006, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Τα ζώα καταλαβαίνουν ότι κάτι κινείτε-περπατάει από της κινήσεις του σώματος του κινουμένου. Άρα όταν βλέπουν ένα αυτοκίνητο η μια μηχανή που έρχεται κάθετα προς τα πάνω τους, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κινείτε προς το μέρος τους. Όπως και εμείς δεν μπορούμε να δούμε αν είναι σταματημένο ή κινείτε αργά ένα όχημα όταν το βλέπουμε μακριά στην ίδια ευθεία, παρα μόνο όταν το συγκρίνουμε με τον περιβάλλοντα χώρο, συσχετισμό που δεν μπορούν να κάνουν τα ζώα. Γι αυτό πολλές φορές δεν περνανε όταν είμαστε μακριά αλλά μόλις πλησιάσουμε κοντά που αλλάζει η οπτική γωνία και μας βλέπουν στο πλάι σχεδόν. Γι αυτό όταν βλέπετε ζώο στο πλάι του δρόμου, να περιμένετε ότι θα κάνει την κίνηση όταν θα είστε κοντά.:a024:


δε το γνωριζα!

ευχαριστω για το τιπακι γέροντα! :wave2:

Λεωνίδας
04/12/2006, 17:25
Βασικά οι γάτες βάζουν το κεφάλι κάτω και περνάνε
Τα σκυλιά συνήθως κοιτάνε
Για τα άλλα ζωάκια... άστα

Το "καλό" με τις γάτες είναι ότι μπορεί να περάσεις από πάνω τους και να μην πάθουν και τίποτα

Γενικά προσοχή τη νύχτα στα στενά για γάτες... τη μέρα κυκλοφορούν πολύ λιγότερες και πολύ πιο προσεκτικά

XR 600
04/12/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Τα ζώα καταλαβαίνουν ότι κάτι κινείτε-περπατάει από της κινήσεις του σώματος του κινουμένου. Άρα όταν βλέπουν ένα αυτοκίνητο η μια μηχανή που έρχεται κάθετα προς τα πάνω τους, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κινείτε προς το μέρος τους. Όπως και εμείς δεν μπορούμε να δούμε αν είναι σταματημένο ή κινείτε αργά ένα όχημα όταν το βλέπουμε μακριά στην ίδια ευθεία, παρα μόνο όταν το συγκρίνουμε με τον περιβάλλοντα χώρο, συσχετισμό που δεν μπορούν να κάνουν τα ζώα. Γι αυτό πολλές φορές δεν περνανε όταν είμαστε μακριά αλλά μόλις πλησιάσουμε κοντά που αλλάζει η οπτική γωνία και μας βλέπουν στο πλάι σχεδόν. Γι αυτό όταν βλέπετε ζώο στο πλάι του δρόμου, να περιμένετε ότι θα κάνει την κίνηση όταν θα είστε κοντά.:a024:

και εχω παρατηρησει πολλες φορες(αφου κεντραρισα ενα μια φορα) οτι ενα προβατο θα παει προς το κοπαδι(κι ας ειναι προς την κατευθυνση μας),μολις φτασουμε κοντα του

the_passenger
04/12/2006, 18:17
Το όριο πόλης είναι 50km/h τέκνον μου!

:a024:

GIXXERAKIAS
04/12/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Το όριο πόλης είναι 50km/h τέκνον μου!

:a024: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


OEO!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:a014: :a014:

the_passenger
04/12/2006, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:eyepop: :eyepop: :eyepop:


OEO!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:a014: :a014:

:rolleyes:

fantacid
04/12/2006, 20:23
ρε συ οι γατες ειναι.........................γατες!!!!

δεν τις πατας ετσι ευκολα!
ακομα κ να θες να τη πατησεις κ τη σημαδεψεις παλι θα σιυ ξεφυγει!!!


τα σκυλια της πολης παντως εχουν προσαρμοστει πληρως με της συνθηκες τις πολης κ τον κ.ο.κ.!!!!!

κυριως τα σκυλια της ναβαρινου που τα εζησα τοσα χρονια ειναι τελιως εξοικιωμενα
πανε στο φαναρι με τον υπολοιπο κοσμο κ περιμενουν το πρασινο (των πεζων) οπως κ τα υπολοιπα ζωα (διποδα!)
ακομα κ νεκρες ωρες 3με7 (πρωινες) κ τα βλεπεις να περναν απο τις διαβασεις!!!!

916
04/12/2006, 21:30
Μη σας τύχει αλεπού...Πέρσι στο δρόμο Αμαλιάδας-Πύργου μου πετάχτηκε μια αλεπού στα 10-15μ και είχα κάπου 90χαω...Ούτε εγώ δεν ξέρω πώς σταμάτησα.Πιο πολύ είναι ο τρόμος με τη θέα του ζώου που σε πανικοβάλει.

fantacid
04/12/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Πιο πολύ είναι ο τρόμος με τη θέα του ζώου που σε πανικοβάλει.


που να πετυχεις αρκουδα στο δρομο σου!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

916
04/12/2006, 21:51
Αν δεις αρκούδα είσαι τυχερός...Δε θα πέσεις επάνω της με τη μηχανή διότι από το φόβο μάλλον θα έχεις πέσει πριν την επαφή :D

zireous
04/12/2006, 22:15
Έχω αποφύγει αρκετές γάτες, αλλά έχω πατήσει και δύο (μία με τουτού, μία με μηχανή).

Στις ερημιές που βγήκαν και οι δύο (νύχτα), δεν μπορούσα να κάνω και τίποτα, -με τη μηχανή, όρμηξε στο μπροστινό τροχό, και οι ακτίνες την έκαναν φέτες... :(

Το πρόβλημα είναι ότι ή ακούν τον ήχο της μηχανής και πάνε να περάσουν απέναντι (το πιθανότερο), ή βλέπουν το φως της μηχανής. Το σημαντικό είναι ότι αν δεις ζώο στην άκρη του δρόμου, κόψε και ετοιμάσου για να το αποφύγεις.

ernti
04/12/2006, 22:22
Ευθεια με DT 200 που εχω πατησει, εγω το καταλαβα μονο απο το ελαφρο σκαμπανεβασμα.Δεν την ειχα δει γιατι χαζευα.Σταματησα, ηταν μικρο το γατακι και δεν ειχε παθει τιποτα.Αρα το χειροτερο που εχουμε να κανουμε ειναι τα φρενα πανικου.. Τωρα αμα σε βρει πανω σε στροφη ειναι μαλλον καθαρα θεμα συγκυριων το τι θα γινει τελικα..Εδω Κρητη σε κατι επαρχιακους που παω συχνα, τρεμω τα κατσικια, τα προβατα και ολα αυτα..

Respect
04/12/2006, 22:27
Κάποτε είχα μία vespa P200 και ενώ πήγαινα για δουλειά περνώντας από ένα κάδο σκουπιδιών πετάχτηκε μια clasic next door και απλά πέρασα από πάνω της.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Ούτε γάτα ούτε ζημιά!! :smokin:

XR 600
05/12/2006, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Μη σας τύχει αλεπού...Πέρσι στο δρόμο Αμαλιάδας-Πύργου μου πετάχτηκε μια αλεπού στα 10-15μ και είχα κάπου 90χαω...Ούτε εγώ δεν ξέρω πώς σταμάτησα.Πιο πολύ είναι ο τρόμος με τη θέα του ζώου που σε πανικοβάλει.
διαστημοπλοιο ειναι το 916 και σταματησε απο τα 90 σε 15 μετρα??:beer: :beer:

916
05/12/2006, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από XR 600
διαστημοπλοιο ειναι το 916 και σταματησε απο τα 90 σε 15 μετρα??:beer: :beer:

Κι εγώ ακόμα απορώ φίλε πώς το έκανα...

Cpt. Haddock
05/12/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
.....πετάχτηκε μια κ@λόγατα ......Καλά, αυτά τα ζώα δεν βλέπουν, δεν ακούνε???.......να δω την κ@λόγατα ......

Τι να πεις ρε φίλε, δίκιο έχεις..

Άκου θράσος τα βρωμόζωα να έχουν την αξίωση να κινηθούν στο δρόμο ΜΑΣ. Να ζήσουν στις πόλεις ΜΑΣ.
Αντί να εξαφανιστούν απο μπροστά μας και να μας αφήσουν να κινούμαστε με την ασφαλή ταχύτητα των 80 χλμ/ω 100 μ πριν το σπίτι μας :rolleyes:
ΦΟΛΑ σε όλα τα βρωμόζωα που ούτε βλέπουν (ειδικά οι γάτες...) ούτε ακούνε τις εξατμίσιες μας (ηθικό δίδαγμα: βάλτε όλοι ξετάπωτες after για να μην κινδυνεύουμε απο τη μάστιγα των πόλεων).

Και ρε παιδί μου αυτό το κράτος το κάνει, ΠΩΣ αφήνει να κυκλοφορούν ελεύθερα ζώα σε χώρο που είναι αποκλειστικά για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Σα δε ντρεπόμαστε, ζούγκλα έχουμε γίνει, κινδυνεύουμε καθημερινά απο τα άγρια θηρία που μας περιβάλλουν και που όυτε βλέπουν (ειδικά οι γάτες) ούτε ακούνε.

Καταλαβαίνω τον πόνο σου και την αγωνία σου. Αν δεν μπορούμε να αισθανθούμε ασφαλείς στις πόλεις ΜΑΣ εμείς οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ αν δεν μπορούμε να προστατευτούμε απο τα ΚΩΛΟΖΩΑ, τότε που πήγε ο πολιτισμός που με τόσο κόπο και σε τόσες εκατοντάδες χιλιαδες νεκρά ζώα έχουμε οικοδομήσει...

Που οδηγούμεθα κύριοι....










Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Έτσι και την έτρωγα τελικά, τι θα μπορούσα να πάθω?

Αν είναι οικόσιτη και τη μαγειρέψεις καλά δεν παθαίνεις τίποτε. Αλλιώς να φοβάσαι τη σαλμονέλα. Κάντην πικάντικη για ασφάλεια, σκοτώνει τα μικρόβια


:sick:

crs-k
05/12/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι να πεις ρε φίλε, δίκιο έχεις..
...................................
Που οδηγούμεθα κύριοι....
...................................


Ξεχασες και τα βρωμοσκυλα τα αδεσποτα, που αφου τα παρουμε και "παιξουμε" οσο ειναι μικρα, μετα (αφου τα πεταξουμε στον δρομο) εχουν την ΤΕΡΑΣΤΙΑ απαιτηση να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ! :mad:

Cpt. Haddock
05/12/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
εχουν την ΤΕΡΑΣΤΙΑ απαιτηση να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ! :mad:

δίκιο έχεις

σα δε ντρέπονται και αυτά :mad:

kachius
05/12/2006, 09:03
:a017:

:a018:

:a023:

:mad: :mad: :(

bartlal
05/12/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι να πεις ρε φίλε, δίκιο έχεις..

:sick:

δεν αφηνεις τα δικαια σου και να βγαλεις για λιγο την γατα σου μια βολτα στον δρομο? μονο ειδοποιησε με πότε θα το κανεις, για να περναω.... τυχαια απο εκει! :evil: :evil: :evil:








:smokin:

Cpt. Haddock
05/12/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
δεν αφηνεις τα δικαια σου και να βγαλεις για λιγο την γατα σου μια βολτα στον δρομο? μονο ειδοποιησε με πότε θα το κανεις, για να περναω.... τυχαια απο εκει!

Δεν ανησυχώ...

Αν είσαι εσύ ακόμα και σαλιγγάρι προλαβαίνει να περάσει απέναντι

:evil: :evil:


:rotflmao: :a01: :a22: :a9: :a029: :rotflmao: :a01: :a22: :a9: :a029:

Nostra
05/12/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ανησυχώ...

Αν είσαι εσύ ακόμα και σαλιγγάρι προλαβαίνει να περάσει απέναντι

:evil: :evil:


:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κάνοντας και στάση για κατούρημα.... :evil:


:lol: :lol:

gcrook
05/12/2006, 12:12
Γατες και μοτοσυκλετα..........
Αν μαζευα οσες εχουνε περασει κατω απο τις ροδες της μοτοσυκλετας μου στην δουλεια, θα ειχα ανοιξει χαμπουργκεραδικο τωρα.:sad:

bartlal
05/12/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ανησυχώ...

Αν είσαι εσύ ακόμα και σαλιγγάρι προλαβαίνει να περάσει απέναντι



αρα εχουμε deal? :evil: :evil:

πότε ειπαμε οτι θα την βγαλεις εξω? :evil: :evil: :smokin: :evil: :evil:

dimzab
06/12/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι να πεις ρε φίλε, δίκιο έχεις..

Άκου θράσος τα βρωμόζωα να έχουν την αξίωση να κινηθούν στο δρόμο ΜΑΣ. Να ζήσουν στις πόλεις ΜΑΣ.
Αντί να εξαφανιστούν απο μπροστά μας και να μας αφήσουν να κινούμαστε με την ασφαλή ταχύτητα των 80 χλμ/ω 100 μ πριν το σπίτι μας :rolleyes:
ΦΟΛΑ σε όλα τα βρωμόζωα που ούτε βλέπουν (ειδικά οι γάτες...) ούτε ακούνε τις εξατμίσιες μας (ηθικό δίδαγμα: βάλτε όλοι ξετάπωτες after για να μην κινδυνεύουμε απο τη μάστιγα των πόλεων).

Και ρε παιδί μου αυτό το κράτος το κάνει, ΠΩΣ αφήνει να κυκλοφορούν ελεύθερα ζώα σε χώρο που είναι αποκλειστικά για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Σα δε ντρεπόμαστε, ζούγκλα έχουμε γίνει, κινδυνεύουμε καθημερινά απο τα άγρια θηρία που μας περιβάλλουν και που όυτε βλέπουν (ειδικά οι γάτες) ούτε ακούνε.

Καταλαβαίνω τον πόνο σου και την αγωνία σου. Αν δεν μπορούμε να αισθανθούμε ασφαλείς στις πόλεις ΜΑΣ εμείς οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ αν δεν μπορούμε να προστατευτούμε απο τα ΚΩΛΟΖΩΑ, τότε που πήγε ο πολιτισμός που με τόσο κόπο και σε τόσες εκατοντάδες χιλιαδες νεκρά ζώα έχουμε οικοδομήσει...

Που οδηγούμεθα κύριοι....




Αν είναι οικόσιτη και τη μαγειρέψεις καλά δεν παθαίνεις τίποτε. Αλλιώς να φοβάσαι τη σαλμονέλα. Κάντην πικάντικη για ασφάλεια, σκοτώνει τα μικρόβια


:sick:


Δεν ξέρω κατά πόσο ευθύνεται το κράτος και ο πολιτισμός μας, πάντως όταν κάποιο μικρό και όμορφο κ@λογατάκι πετάγεται μπροστά σου, εσύ σκέφτεσαι ότι το καημένο είναι και παιχνιδιάρικο και ήρθε για να παίξουμε??? :rolleyes: :p :wacko: :a8:

Τι να σου πω, ίσως να έχω πιο ζωώδη ένστικτα, γιατί στη δική μου περίπτωση κυριάρχησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και στον ελάχιστο χρόνο αντίδρασης ενστικτωδώς πάτησα φρένα χωρίς να τα τερματίσω, ώστε να το χτυπήσω χωρίς να πέσω.


:beer:

possidi
06/12/2006, 17:48
Πριν απο λιγους μηνες βγηκε ενα κωλοσκυλο σε δρομο επαρχιακο και ενω πηγαινα με περιπου 100 - 110 χλμ και ευτυχως ΕΥΤΥΧΩΣ ευτυχως που η μηχανη εχει ABS και ΔΕΝ ΚΟΚΑΛΩΣΕ...

Το κωλοσκυλο το χτυπησα σα να μην συνεβει τιποτα - τοσο ανετα - αλλα εγω εκανα καμια ωριτσα τουλαχιστον μεχρι να ηρεμησω ....

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: αν τρεχεις εχεις καθε λογο να φας τα μουτρα σου...

αντε ΟΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ!!!!

the_passenger
06/12/2006, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι να πεις ρε φίλε, δίκιο έχεις..

Άκου θράσος τα βρωμόζωα να έχουν την αξίωση να κινηθούν στο δρόμο ΜΑΣ. Να ζήσουν στις πόλεις ΜΑΣ.
Αντί να εξαφανιστούν απο μπροστά μας και να μας αφήσουν να κινούμαστε με την ασφαλή ταχύτητα των 80 χλμ/ω 100 μ πριν το σπίτι μας :rolleyes:
ΦΟΛΑ σε όλα τα βρωμόζωα που ούτε βλέπουν (ειδικά οι γάτες...) ούτε ακούνε τις εξατμίσιες μας (ηθικό δίδαγμα: βάλτε όλοι ξετάπωτες after για να μην κινδυνεύουμε απο τη μάστιγα των πόλεων).

Και ρε παιδί μου αυτό το κράτος το κάνει, ΠΩΣ αφήνει να κυκλοφορούν ελεύθερα ζώα σε χώρο που είναι αποκλειστικά για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Σα δε ντρεπόμαστε, ζούγκλα έχουμε γίνει, κινδυνεύουμε καθημερινά απο τα άγρια θηρία που μας περιβάλλουν και που όυτε βλέπουν (ειδικά οι γάτες) ούτε ακούνε.

Καταλαβαίνω τον πόνο σου και την αγωνία σου. Αν δεν μπορούμε να αισθανθούμε ασφαλείς στις πόλεις ΜΑΣ εμείς οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ αν δεν μπορούμε να προστατευτούμε απο τα ΚΩΛΟΖΩΑ, τότε που πήγε ο πολιτισμός που με τόσο κόπο και σε τόσες εκατοντάδες χιλιαδες νεκρά ζώα έχουμε οικοδομήσει...

Που οδηγούμεθα κύριοι....

Αν είναι οικόσιτη και τη μαγειρέψεις καλά δεν παθαίνεις τίποτε. Αλλιώς να φοβάσαι τη σαλμονέλα. Κάντην πικάντικη για ασφάλεια, σκοτώνει τα μικρόβια


:sick:

+1

:a20:

harlek
06/12/2006, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Πριν απο λιγους μηνες βγηκε ενα κωλοσκυλο σε δρομο επαρχιακο και ενω πηγαινα με περιπου 100 - 110 χλμ...Το κωλοσκυλο το χτυπησα σα να μην συνεβει τιποτα - τοσο ανετα -

Έχεις σκεφτεί την περίπτωση να είσαι κωλάνθρωπος και να σου αξίζει να πάθεις κάτι ανάλογο;

kostisthegreek
06/12/2006, 22:34
Καλό είναι να μη γυρίσει η συζήτηση στα φιλοζωικά.

Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε αναβάτης να σκοτωθεί εξαιτίας κάποιου αδέσποτου.

Υπάρχουν κάποιες φιλοζωικές οργανώσεις - σύλογοι κλπ που λαμβάνουν θαυμασμό για τα φιλοζωικά ένστικτά τους και διάφορες επιδοτήσεις αλλά ποτέ κανένας δεν πάει να μαζέψει τα αδέσποτα από το δρόμο.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αγαπούν τα ζώα αλλά εκ του ασφαλούς (έξω από τα σπίτια τους).

harlek
06/12/2006, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε αναβάτης να σκοτωθεί εξαιτίας κάποιου αδέσποτου.


Γιατί φταίει το ζώο να σκοτωθεί εξαιτίας κάποιου αναβάτη;

Δεν ζητάμε να αποδωθούν ευθύνες σε ατυχή γεγονότα.

Σχολιάζω την αντιμετώπιση του ατυχήματος από ορισμένους ηλιθίους.

crs-k
07/12/2006, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
........................
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αγαπούν τα ζώα αλλά εκ του ασφαλούς (έξω από τα σπίτια τους).


Και πολλοι που τα αγαπουν εκ του ανασφαλους (μεσα στα σπιτια τους) ... :dizzy:

Λεωνίδας
07/12/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
(...) αλλά ποτέ κανένας δεν πάει να μαζέψει τα αδέσποτα από το δρόμο. άντε για κανένα ουζάκι εσύ και καλό ύπνο :ZZZ:

dimzab
07/12/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Γιατί φταίει το ζώο να σκοτωθεί εξαιτίας κάποιου αναβάτη;

Δεν ζητάμε να αποδωθούν ευθύνες σε ατυχή γεγονότα.

Σχολιάζω την αντιμετώπιση του ατυχήματος από ορισμένους ηλιθίους.


Σίγουρα δεν φταίει ποτέ το ζώο. Μάλλον θα φταίμε εμείς που είτε τρέχαμε ή δεν υπολογίσαμε την αντίδραση του ζώου.
(Ο σκοπός που άνοιξα το thread ήταν να μάθω κάτι παραπάνω γι'αυτό, γιατί όντας νέος οδηγός, μου φάνηκε περίεργο που η γάτα πετάχτηκε μπροστά μου ενώ περίμενα να με έχει αντιληφθεί. οι απαντήσεις που δόθηκαν ήταν πολύ κατατοπιστικές)


Αλλά σε κάθε περίπτωση που κάτι πετάγεται ξαφνικά μπροστά σου, το θεωρώ δικαιολογημένη αντίδραση αγανάκτησης να του προσθέτεις το επίθετο "κωλο-". Πχ: Κωλόγατα, κωλόσκυλο, η ακόμη κωλόγρια και κωλοαυτοκίνητο κ.τ.λ.

Δε σημαίνει ότι δεν είσαι φιλόζωος όταν μια "κωλόγατα" πετάγεται μπροστά σου, όπως δεν είσαι και μισάνθρωπος όταν μια "κωλόγρια" πετάγεται μπροστά σου.

:beer:

possidi
07/12/2006, 20:58
Το προθεμα "κωλο" εννοειται πως χαρακτηριζει ανθρωπο και ζωο που βρισκεται σε λαθος τοπο κ σε λαθος στιγμη... Συμφωνειτε φανταζομαι ολοι...

Για να γινω περισσοτερο αντιληπτος, εχω 2 γατες κ ενα σκυλο κ ευχαριστως θα τα πατουσα προκειμενου να σωσω το τομαρι μου...Και παλι στοιχηματιζω πως συμφωνειτε ολοι...

Και για να μη γινομαι κουραστικος...το 'πα κ προηγουμενως εξαλλου...ΟΠΟΙΟΣ ΤΡΕΧΕΙ ΣΑΝ @#$%#%^% ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ...με αλλα λογια το παθημα μου 'γινε μαθημα!

παντα ορθιοι ακομα και στους αντιρρησιες....

:beer: :beer: :beer:

fantacid
07/12/2006, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Γιατί φταίει το ζώο να σκοτωθεί εξαιτίας κάποιου αναβάτη;


τι λες τωρα?

φυσικα κ θα στεναχωρηθω πολυ περισσοτερο για τον ανθρωπα, οσο μλκς κακος κ μεγαλο τσογλανι ηταν στη ζωη του παρα για ενα καημενο αδεσποτο.

σκεψου ποσα ατομα θα νιωσουν θλιψη απο το προσφιλες περιβαλλον ενος ανθρωπου κ ποση θλιψη θα μοιραστουν οι μεγαλοψυχοι φιλοζωοι για ενα αδεσποτο.

οκ κ γω τα αγαπαω τα ζωα (οχι ολα, ενα κωλοσκυλο με ειχε δαγκωσει πιτσιρικα κ αν βρω θα το τουφεκισω!) αλλα πιστευω πως ενα ζωο δεν μπορει να συγκριθει με εναν ανθρωπο (αν κ υπαρχουν ανθρωποι που οταν τους λες ζωα προσβαλλεις το ζωικο βασιλειο!!!!)

SPORAKIAS
09/12/2006, 18:26
ενταξει εδω ειναι με ελαφι... (http://www.dailymotion.com/visited/tag/moto/search/%20%2Bcrash/video/xma4_biche-vs-motard) .....:mad: :yuck:

zireous
11/12/2006, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Σίγουρα δεν φταίει ποτέ το ζώο. Μάλλον θα φταίμε εμείς που είτε τρέχαμε ή δεν υπολογίσαμε την αντίδραση του ζώου.
(Ο σκοπός που άνοιξα το thread ήταν να μάθω κάτι παραπάνω γι'αυτό, γιατί όντας νέος οδηγός, μου φάνηκε περίεργο που η γάτα πετάχτηκε μπροστά μου ενώ περίμενα να με έχει αντιληφθεί. οι απαντήσεις που δόθηκαν ήταν πολύ κατατοπιστικές)


Αλλά σε κάθε περίπτωση που κάτι πετάγεται ξαφνικά μπροστά σου, το θεωρώ δικαιολογημένη αντίδραση αγανάκτησης να του προσθέτεις το επίθετο "κωλο-". Πχ: Κωλόγατα, κωλόσκυλο, η ακόμη κωλόγρια και κωλοαυτοκίνητο κ.τ.λ.

Δε σημαίνει ότι δεν είσαι φιλόζωος όταν μια "κωλόγατα" πετάγεται μπροστά σου, όπως δεν είσαι και μισάνθρωπος όταν μια "κωλόγρια" πετάγεται μπροστά σου.

:beer:

Και σε σχολές ασφαλούς οδήγησης όξω (πχ στο MSF), στο πρώτο επίπεδο (http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_brc.html#%C6%FE%E1) τονίζουν ότι τα ζώα είναι απρόβλεπτα, και σου λέει το σωστό τρόπο για να αποφύγεις ένα σκύλο -άν τον εντοπίσεις πρώτα.

Οι ρημάδες οι γάτες (έχω κι εγώ γάτες, αλλιώς θα εκφραζόμουνα πιο Γαλλικά), ειδικά στην επαρχία, πετάγονται ακριβώς στη ρόδα, και ο μόνος σίγουρος τρόπος να τις αποφύγεις είναι να μαρκάρεις περιοχές που συχνάζουν και να πηγαίνεις εκεί κότα, ειδικά το βράδυ.

loukasfilm
12/12/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Και σε σχολές ασφαλούς οδήγησης όξω (πχ στο MSF), στο πρώτο επίπεδο (http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_brc.html#%C6%FE%E1) τονίζουν ότι τα ζώα είναι απρόβλεπτα, και σου λέει το σωστό τρόπο για να αποφύγεις ένα σκύλο -άν τον εντοπίσεις πρώτα.

Οι ρημάδες οι γάτες (έχω κι εγώ γάτες, αλλιώς θα εκφραζόμουνα πιο Γαλλικά), ειδικά στην επαρχία, πετάγονται ακριβώς στη ρόδα, και ο μόνος σίγουρος τρόπος να τις αποφύγεις είναι να μαρκάρεις περιοχές που συχνάζουν και να πηγαίνεις εκεί κότα, ειδικά το βράδυ.


Όχι ρε zireus, δηλαδή θες να πεις, ότι και οι αναβάτες - οδηγοί, πρέπει να σκεφτούν λίγο παραπάνω, έτσι ώστε να προλάβουν τυχόν καταστάσεις? Αυτό είναι μη αποδεκτό. Όλα πρέπει να λειτουργούν για την δική μας ευχαρίστηση και ασφάλεια. Άκου τι προτείνει ο άνθρωπος: να πηγαίνουμε "κότα". Άυτό είναι ανεπίτρεπτο και θα παρακαλούσα οι υπεύθυνοι του site, να βάλουν τον zireus στην θέση του.

:lol:

$py
13/12/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
ενταξει εδω ειναι με ελαφι... (http://www.dailymotion.com/visited/tag/moto/search/%20%2Bcrash/video/xma4_biche-vs-motard) .....:mad: :yuck:



koloelafia....



:rotflmao:

Respect
17/12/2006, 05:58
Και ενώ πάνε μόνο λίγες μέρες που τα διάβαζα όλα αυτά.. χθες βράδυ γυρίζω από τη δουλειά μου και εκεί που το πράγμα έχει φτάσει στα 190km+, βλέπω μια μαύρη ( :hypnotize ),καραμαύρη ( :hypnotize :hypnotize ) κωλόγατα (:hypnotize :hypnotize :hypnotize ) να περνάει ρεμβάζοντας κάθετα την εθνική....(!) -Ορίστε σκέφτομαι, που είναι η αστυνομία τώρα;- αμέσως κόβω γύρω στα 80 και συνεχίζω να κινούμε στο αριστερό ρεύμα καθώς η γάτα έχει περάσει σχεδόν απέναντι.
Και εκεί που όλα πάνε κατ'ευχήν συμβαίνει το απίστευτο: έρχεται ένα ιχ με 850 από δεξιά μου,βλέπει τη γάτα,κορνάρει και αυτή ξαφνικά ξυπνάει και γυρίζει τρέχοντας προς τα πίσω(!).. προς τα εκεί δηλαδή απ'όπου είχε εμφανισθεί!!! :eek: Με τη μία κατευθείαν πάνω στη ρόδα μου.. :sick:
Στα κλάσματα του δευτερολέπτου που μεσολάβησαν είδα τα πάντα.. τη σκοτωμένη γάτα , αυτή τη συζήτηση, ζημιές στη μηχανή, τους συγγενείς να κλαίνε,εμένα να βλαστημάω,post για νεκρό μοτοσυκλετιστή στη περιμετρική των Πατρών, αρχαιοελληνικές θεωρίες και άλλα τέτοια... ώσπου γκλουπ-κλουπ :uplate: αυτό ήταν... το πάτησα!!! :cry: sorry.. επέλεξα να ζήσω..



Συμπέρασμα: τα χέρια σταθερά και χαλαρά ταυτόχρονα,η μηχανή αν γίνεται ίσια και όχι φρένα πανικού.-

NAVY
17/12/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Και ενώ πάνε μόνο λίγες μέρες που τα διάβαζα όλα αυτά.. χθες βράδυ γυρίζω από τη δουλειά μου και εκεί που το πράγμα έχει φτάσει στα 190km+, βλέπω μια μαύρη ( :hypnotize ),καραμαύρη ( :hypnotize :hypnotize ) κωλόγατα (:hypnotize :hypnotize :hypnotize ) να περνάει ρεμβάζοντας κάθετα την εθνική....(!) -Ορίστε σκέφτομαι, που είναι η αστυνομία τώρα;- αμέσως κόβω γύρω στα 80 και συνεχίζω να κινούμε στο αριστερό ρεύμα καθώς η γάτα έχει περάσει σχεδόν απέναντι.
Και εκεί που όλα πάνε κατ'ευχήν συμβαίνει το απίστευτο: έρχεται ένα ιχ με 850 από δεξιά μου,βλέπει τη γάτα,κορνάρει και αυτή ξαφνικά ξυπνάει και γυρίζει τρέχοντας προς τα πίσω(!).. προς τα εκεί δηλαδή απ'όπου είχε εμφανισθεί!!! :eek: Με τη μία κατευθείαν πάνω στη ρόδα μου.. :sick:
Στα κλάσματα του δευτερολέπτου που μεσολάβησαν είδα τα πάντα.. τη σκοτωμένη γάτα , αυτή τη συζήτηση, ζημιές στη μηχανή, τους συγγενείς να κλαίνε,εμένα να βλαστημάω,post για νεκρό μοτοσυκλετιστή στη περιμετρική των Πατρών, αρχαιοελληνικές θεωρίες και άλλα τέτοια... ώσπου γκλουπ-κλουπ :uplate: αυτό ήταν... το πάτησα!!! :cry: sorry.. επέλεξα να ζήσω..



Συμπέρασμα: τα χέρια σταθερά και χαλαρά ταυτόχρονα,η μηχανή αν γίνεται ίσια και όχι φρένα πανικού.-


Το ρημάδι το ABS.... Το σνομπάρω πανάθεμάμε , αλλά καμιά φορά.. τα βγάζει τα λεφτά του.

ΙΠΠΕΑΣ
17/12/2006, 14:01
Μία εμπειρία είχα και εγώ με γάτα στη Καποδιστρίου. Έτρεχα περίπου με 60(ίσως παραπάνω) αργά το βράδυ. Την πάτησα και πέρασα από πάνω της (ανάμεσα στα εμπρός και τα πίσω πόδια), χωρίς να χάσω την ισοροπία μου.

Πρέπει πάντως να την γλύτωσε αφού στο καθρέφτη μου δεν την έβλεπα καθώς απομακρυνόμουν.

Ευτυχώς που είμουν σε ευθεία γιατί αν τη πατούσα πάνω σε στροφή μπορεί να μην την έβγαζα καθαρή.

Τέλος πάντων, άσχημο είναι να συμβαίνουν αυτά τα ατυχήματα και να σκοτώνουμε τα ζωντανά. Χειρότερο όμως είναι να τρέχουμε γρήγορα, χωρίς να γνωρίζουμε τι ζώα κυκλοφορούν σε μία συγκεκριμένη περιοχή(είτε μιλάμε για πόλη είτε για επαρχία).

Που να σας πω και την άλλη ιστορία. :cry: Ανέβαινα κάποιες απότομες στροφές σε βουνό σε κάποια επαρχιακή περιοχή. Βρισκόμουν σε πλαγιά βουνού και από αριστερά μου γκρεμός ενώ δεξιά μου "ανέβαινε" κατακόρυφα προς τα επάνω μεγάλος ορεινός όγκος. Ξαφνικά ακούω και νιώθω ένα κρότο κάπου στο πάνω αριστερό μέρος του κεφαλιού(ευτυχώς που φορούσα κράνος :uplate: ) και άλλο ένα χαμηλά στην άσφαλτο. Παρακάτω κατάλαβα ότι κάτι σημαντικό συνέβηκε πριν μερικά δευτερόλεπτα. Κάνω αναστροφή και πάω στο σημείο που αντιλήφθηκα το περιστατικό.

Τι να δω ! :confused:

Αρκετές πέτρες σε μέγεθος βερύκοκου και μήλου βρίσκονταν στο οδόστρωμα, ενώ εγώ δεν είχα δει κάτι τέτοιο όταν πέρναγα από το σημείο. Αυτό σήμαινε ότι μία από αυτές τις πέτρες με είχε χτυπήσει ξυστά στο κεφάλι και εγώ τη γλύτωσα, λόγω κράνους. :hypnotize :uplate:

Κοιτώντας στην πάνω πλευρά(αυτή που είναι πιο κοντά στη κορυφή του βουνού) του δρόμου, είδα ένα κοπάδι από αγριοκάτσικα να πηγαινοέρχεται. Μόλις είχα ανακαλύψει ότι η αιτία της κατολίσθησης αλλά και της πτώσης πέτρας στο κεφάλι μου ήταν τα κατσίκια. Χαίρομαι που δεν ήταν από τις σπάνιες φορές που δεν φορώ κράνος. :blush:

:wave2:

zimouras
05/01/2007, 08:53
Τα ζώα δεν σκέφτονται σαν τους ανθρώπους (όχι οτι οι άνθρωποι σκέφτονται όλοι τους...), ειδικά το βράδυ θα στην κάνουν τη μαλακία και μάλιστα τελευταία στιγμή.
Μην περιμένεις ένα ζώο να το αναλύσει λογικά και να διασχίζει από διαβάσεις και φανάρια.
Εσύ λες για γάτα, πού να σου πεταχτεί λυκόσκυλο γμτ όπως μου είχε συμβει μια φορά, ευτυχώς ήμουνα με αυτοκίνητο. Είχα χεστεί όμως τόσο πολύ που αν και σκέφτηκα να βγω να το πλακώσω στα κλωτσίδια
απλά συνέχισα μα 30.
Πάντως τα βράδυα κάνε ότι κάνω κι εγώ από τότε, μην τρέχεις πάνω από 60, εντάξει δε λέω 50 που είναι το όριο, αλλά σκέψου ότι αν σου πεταχτεί
σκύλος αντί για γάτα, πας.

Cpt. Haddock
05/01/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
χθες βράδυ γυρίζω από τη δουλειά μου και εκεί που το πράγμα έχει φτάσει στα 190km+,


-Ορίστε σκέφτομαι, που είναι η αστυνομία τώρα;

Έλα ντε; :evil: :evil: :evil:

zimouras
05/01/2007, 09:18
Είμαι 11 χρόνια στο τιμόνι (Ελλάδα και Αγγλία) και κανά χρόνο οδηγάω μηχανές (δανεικές μέχρι να αποκτήσω το er-6n)
Μόνο 3 φορές μου έτυχαν στραβές με ζώα, ευτυχώς αντέδρασα σωστά και τα έσωσα, οι υπόλοιπες 1000 στραβές μου έτυχαν με ανθρώπους.
:winka:

Respect
05/01/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έλα ντε; :evil: :evil: :evil: :lol: :lol: Kοιμόταν ως συνήθως..

zephyr1
05/01/2007, 16:22
Καθε φορα που ανεβαινει στα ψηλα αυτο to thread (ειναι και στο Οδήγηση- Tips & Tricks) μπαινω

μπας και βγηκε καμια καινουργια κινηση αποφυγης προσκρουσης με κωδικο Πεταγμα Γατας. ,

:lol:


αλλα ματαια:(

dirtbird
05/01/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
δεν αφηνεις τα δικαια σου και να βγαλεις για λιγο την γατα σου μια βολτα στον δρομο? μονο ειδοποιησε με πότε θα το κανεις, για να περναω.... τυχαια απο εκει! :evil: :evil: :evil:








:smokin:

Μήπως θέλεις να βγάλω και γω την δικιά μου?


Ξέρεις την μικρή την τρελιάρα που σ'έχει σταμπάρει.....:evil: :evil: :evil:

FestoNero
05/01/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μήπως θέλεις να βγάλω και γω την δικιά μου?


Ξέρεις την μικρή την τρελιάρα που σ'έχει σταμπάρει.....:evil: :evil: :evil: Παθητικη κτηνοβασια με γατα;;;;;
WoW!!!!!!
:eek: :eek:
Kinky boy μας προεκυψε ο ανεκδοτος...
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zimouras
08/01/2007, 07:59
Τα αγαπημένα μου θύματα είναι παιδάκια, γέροι και μαμάδες με καροτσάκι μωρού.
Ειδικά όταν είμαι σκνίπα.

mixalisX
24/02/2007, 17:15
Βασικός κανόνας όταν πετάγεται μικρο ζώο, μπροστά στο όχημα μας είναι

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΠΟΡΕΙΑ


Φρενάρουμε στα όρια ασφαλούς φρεναρίσματος, χωρίς να χάσουμε τον ελενχο του οχήματος μας. Τώρα αν σωθεί το ζωάκι έχε καλώς αν όχι καλητερα αυτό παρά εμείς....

Αυτά τα θέματα είναι λίγο σκληρά αλλά υπάρχουν και προτεραιοτητες στην ζωη...

ipnotistis
19/03/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zimouras
Τα ζώα δεν σκέφτονται σαν τους ανθρώπους

Αυτό δε συμβαίνει αλλά το αντίθετο είναι πολύ συχνό φαινόμενο.. :a57: