PDA

View Full Version : Κλομπ και προσευχή



GeorgeFZR
04/12/2006, 20:38
«ΕΛ.ΑΣ. - Ελλήνων - Χριστιανών» είναι το νέο δόγμα πάνω στο οποίο επιχειρεί η ηγεσία του υπουργείου Δημόσιας Τάξης να χτίσει το αύριο της Ελληνικής Αστυνομίας.

Με εντολή του διοικητή της Αστυνομικής Ακαδημίας ταξίαρχου Μακρή, διατάσσεται ο εκκλησιασμός για το σύνολο των δόκιμων αστυνομικών της Σχολής Αξιωματικών της Αστυνομικής Ακαδημίας καθώς και για το προσωπικό της Σχολής κάθε Παρασκευή μεταξύ 06.00 - 07.30!

Δόκιμοι αστυνομικοί εκφράζουν στα «ΝΕΑ» την αντίθεσή τους στον υποχρεωτικό εκκλησιασμό. «Τα πράγματα είναι απλά. Όλοι μας γνωρίζουμε ότι αν αρνηθούμε τον εκκλησιασμό μας, θα υπάρξουν κυρώσεις εις βάρος μας. Για τον λόγο αυτό κάθε Παρασκευή στις 6 το πρωί βρισκόμαστε εκεί», λέει σπουδαστής της Σχολής. Από την πλευρά τους, μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού της Σχολής μιλούν για πισωγύρισμα της Αστυνομικής Ακαδημίας σε άλλες εποχές.

«Θυμίζει άλλες εποχές»

Σχολιάζοντας την απόφαση, ανώτατοι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. έλεγαν χαρακτηριστικά ότι «τέτοιες αποφάσεις λαμβάνονται μόνο σε χώρες όπου κυριαρχούν ακραία θρησκευτικά στοιχεία. Για το Ιράν και τη Σαουδική Αραβία, μια τέτοια απόφαση θα ήταν φυσιολογική. Για την Ελλάδα όμως του 21ου αιώνα, ο υποχρεωτικός εκκλησιασμός αστυνομικών παραπέμπει σε άλλου είδους εποχές». Όπως υποστηρίζουν οι ίδιοι αξιωματικοί, «η διαταγή αυτή δεν προήλθε από πρωτοβουλία του διοικητή της Σχολής, αλλά από πολύ ψηλότερα», δείχνοντας ως ιθύνοντες τον υπουργό Δημόσιας Τάξης Βύρωνα Πολύδωρα και τον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ. Αν. Δημοσχάκη.

Στους διαδρόμους του υπουργείου Δημόσιας Τάξης ολοένα και συχνότερα ακούγονται παράπονα για έντονη θρησκοληψία που επικρατεί στην Ελληνική Αστυνομία, με τις «ευλογίες» του κ. Πολύδωρα και του κ. Δημοσχάκη. «Θυμηθείτε το σκηνικό που είχε στηθεί για την επιστροφή της εικόνας της Παναγίας της Βρεφοκρατούσας για να καταλάβετε το κλίμα που έχει διαμορφωθεί», λένε χαρακτηριστικά και υπενθυμίζουν το επικοινωνιακό «σόου» της 1ης Οκτωβρίου, με πρωταγωνιστές τους κ.κ. Πολύδωρα και Δημοσχάκη στην πανηγυρική τελετή παράδοσης της εικόνας της Παναγίας Βρεφοκρατούσας της Ιεράς Μονής Έλωνας, που είχε κλαπεί το καλοκαίρι.

Συχνά πυκνά μάλιστα, τόσο ο κ. Πολύδωρας όσο και ο κ. Δημοσχάκης χρησιμοποιούν στους λόγους τους αναφορές στους «ακατάλυτους δεσμούς με το Θείο που καθοδηγούν τα βήματα των αστυνομικών». Στο πλαίσιο αυτό, το τελευταίο διάστημα ανώτεροι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. όταν παρουσιάζουν υποθέσεις διαλεύκανσης εγκληματικών ενεργειών κάνουν απαραίτητα και αναφορά στα θεία. Εδώ και μερικούς μήνες έχει δοθεί επίσης η εντολή κάθε Κυριακή διάφορα τμήματα και υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας να στέλνουν αντιπροσώπους τους προκειμένου να εκκλησιάζονται «για το καλό του Σώματος», όπως εξήγησαν χαρακτηριστικά σε ανώτερους αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. επιτελείς του υπουργείου Δημόσιας Τάξης.


http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18707&m=N16&aa=1

Resistman
04/12/2006, 21:39
Αν πανω στα γκλοπ, χαραξουν κανενα σταυρο, τοτε μονο θα πιστεψουμε οτι τρωμε "θειο" και "παραδεισενιο" ξυλο...

Με τις υγειες μας.....

Respect
04/12/2006, 21:45
ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ!!!
Αυτό περιμέναμε για να αντιληφθούμε ότι η αστυνομία θυμίζει άλλες εποχές;
Γεγονός βέβαια είναι πως όλοι οι αμαρτωλοί επιθυμούν εξιλέωση αργά ή γρήγορα..

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:
Μη φέρνεται και πολλές αντιρρήσεις γιατί είδατε τι έπαθε ο άλλος φοιτητής.. :a41:

gloum
05/12/2006, 09:56
Κάθε φορά που διαβάζω τέτοια νέα πέραν της ανατριχίλας και της απέχθειας με πιάνει και ένας απέραντος θαυμασμός για τον Orwel..πολύ μπροστά ήταν ο άνθρωπος..έστω και αν στον κόσμο του απαγορευόταν οι θρησκεία.Η ιστορία έχει δείξει πως η απαγόρευση έχει τα ίδια αποτελέσματα με την επιβολή..κοινώς...μπάχαλο

Cpt. Haddock
05/12/2006, 10:00
να χαρώ εγώ πρόοδο που επιτελούμε σε αυτή τη χώρα...

έτσι θα πάμε μπροστά

:a31: :a31: :a31: :a31:

alximistis
05/12/2006, 10:25
Εγώ πάντως έγραψα κάτι σχετικό εκεί που δουλεύω... όχι ότι θα γίνει κάτι αλλά έτσι για το γαμώτο!!!
Κατά τα άλλα ζούμε στο 2006 και όχι δεν είμαστε ακραίοι και σεβόμαστε την πίστη -τα πιστεύω πιο σωστά- του καθενός...

Nostra
05/12/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Εγώ πάντως έγραψα κάτι σχετικό εκεί που δουλεύω...


πως συνδύασες το γυροσκοπικό με τα κλομπ ρε συ? :confused:

:lol: :lol: :lol: :lol:


εγώ είχα φάει 5 ΣΕΞ στο στρατό επειδή δε πήγα σε εκκλησιασμό όταν ήμουν στην Καρωτή Διδυμότειχου...

άντε να πεις τίποτα μετά...

πάμε μπροστά με την όπισθεν... :rolleyes:

alximistis
05/12/2006, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
πως συνδύασες το γυροσκοπικό με τα κλομπ ρε συ? :confused:

:lol: :lol: :lol: :lol:


εγώ είχα φάει 5 ΣΕΞ στο στρατό επειδή δε πήγα σε εκκλησιασμό όταν ήμουν στην Καρωτή Διδυμότειχου...

άντε να πεις τίποτα μετά...

πάμε μπροστά με την όπισθεν... :rolleyes:

Τελικά το γυροσκοπικό δεν λείπει ποτέ από την κουβέντα μας χιχιχιχι...
εγώ δεν έφαγα φίλε αλλά έγινα δακτυλοδεικτούμενος!!! Από την πρώτη κιόλας φορά αρνήθηκα να πάω... περιττό να σου πω πως με αντιμετώπιζαν κάποιοι όχι όλοι...

SF
05/12/2006, 10:56
Από το κακό στο χειρότερο.........

VegasKitty
05/12/2006, 11:05
Πως ειναι δυνατον στις μερες μας να επιβαλουν τετοια πραγματα μου λετε??? :confused:

Και αν πει και κανενας τιποτα μετα θα εχουμε αλλα... :mad:

Μηπος εχουμε βρεθει σε "time warp"??? :hypnotize

bartlal
05/12/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
... Εδώ και μερικούς μήνες έχει δοθεί επίσης η εντολή κάθε Κυριακή διάφορα τμήματα και υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας να στέλνουν αντιπροσώπους τους προκειμένου να εκκλησιάζονται «για το καλό του Σώματος»...

μην τα βαρατε τα παιδια ρε σεις! θα πηγαινουν για να αφηνουν στην εκκλησια την φανουροπιτα μπας και βρισκουν τους χαμενους της Νικολουλη (ετσι, για σπασιμο σ'αυτην), τις κλεμμενες μηχανες και τουτου σας, κλπ κλπ...


:yuck: :yuck: :yuck:








...πλακα πλακα, θα ηθελα να δω σκηνικο με "θεια" κοινωνια, οπου ειναι: μπροστα ο alximistis, ο οποιος μετα το πρωτο "κερασμα"-κουταλακι του παπα, να του βουταει ολη τη γαβαθα με την μαυροδαφνη και τα ψωμο τριματα να εχουν παπαριασει μεσα, και να το πινει ολο απο την πεινα του, και απο πισω ο cop να αντιλαμβανεται τι γινεται με επακολουθα τα κλομπς κλπ κλπ...


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
05/12/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
...πλακα πλακα, θα ηθελα να δω σκηνικο με "θεια" κοινωνια, οπου ειναι: μπροστα ο alximistis, ο οποιος μετα το πρωτο "κερασμα"-κουταλακι του παπα, να του βουταει ολη τη γαβαθα με την μαυροδαφνη και τα ψωμο τριματα να εχουν παπαριασει μεσα, και να το πινει ολο απο την πεινα του, και απο πισω ο cop να αντιλαμβανεται τι γινεται με επακολουθα τα κλομπς κλπ κλπ...
:rotflmao: :rotflmao:


:look: στις γενικές δεν είμαστε? ... ναι... οκ... :look:




:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bigcry:


Alximistiw (Μπουκωμένος): Μα γιατί βαράς κυρ-Μπάτσε.... αφού με κέρασε.... να τον προσβάλω?


:bigcry:

bored
05/12/2006, 13:58
Αν το κάνουν αυτό και την ανάσταση και είναι μαζεμένοι μπάτσοι στις εκκλησίες, παίζει οι σκατόγυφτοι να σταματήσουν να πετάνε με τη σέσουλα τα δυναμιτάκια μπας και ακούσουμε τον Ανέστη.

:wacko: :hypnotize

:look:

idi
07/12/2006, 10:34
ρε resistman (και οι αλλοι) τι σε κόφτει αν θα εκκλησιάζονται υποχρεωτικά οι αστυνομικοί??? μπατσος θελεις να γινεις? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
07/12/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
να χαρώ εγώ πρόοδο που επιτελούμε σε αυτή τη χώρα...

έτσι θα πάμε μπροστά

:a31: :a31: :a31: :a31:
+1000