PDA

View Full Version : Βοηθεια...κανεισ Με Γνωσεισ?????



jzer
02/07/2004, 01:27
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΗΑΥΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ..(ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΥΣ)..ΤΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.....ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΣΗΚΩΣΕ .....ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΝΑΝΑΙ???

alex14
02/07/2004, 09:57
Εσυ εκανες τα burn out ?:lol:

Τα υγρα τα κοιταξες ?:sun:

cbanthropos
02/07/2004, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από jzer
ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.. - ΤΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

Εμενα παει το μυαλο μου αμεσως σε διαροη στο κυκλωμα του νερου. Εαν απο καποιο κολαρο, η απο καποια ταπα (απο του ψυγειου ή του expansion) εχεις απειροελαχιστη διαροή , τοτε το κυκλωμα δεν μπορει να σηκωσει πιεση, και το νερο ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο 100c και βραζει. Εαν το κυκλωμα ειναι σωστο, οσο ζεστενεται το νερο, η πιεση αυξανει, ταυτοχρονα το σημειο ζεσεως του νερου αυζανει, αποτρεπωντας το απο το να βρασει.

Για κοιτα, μετα απο αυτες τις 2 υπερθερμανσεις, εχεις χασει λιγη ποσοτητα νερου? Κοιτα τη σταθμη του expansion bottle.

Αλλη αιτια μπορει να ειναι ενας κολημένος θερμοστάτης.

Παντως, αποφυγε να την ζεστενεις πανω απο το συνηθησμενο οριο που δουλευε νορμαλ. Αμα παει για πιο πάνω σβήνε την αμέσως.

sniper
02/07/2004, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jzer
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΗΑΥΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ..(ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΥΣ)..ΤΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.....ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΣΗΚΩΣΕ .....ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΝΑΝΑΙ???

Αν στο έφτασε όταν ήσουν σταματημένος τότε λογικό είναι.... πως να την στείλει όλη αυτή τη θερμοκρασία μακρυά, όταν το μοτέρ δουεύει και δεν περνάει καθόλου αέρας από το ψυγείο;

Κοίτα τα υγρά σου, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι σημαντικό... Όταν επέστρεφες σπίτι, κατέβηκε; αν ναι κανένα πρόβλημα. Αν όχι, ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα.... Πρόσεξε το μην σου κολλήσει...

:wave2:

cbanthropos
02/07/2004, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
πως να την στείλει όλη αυτή τη θερμοκρασία μακρυά, όταν το μοτέρ δουεύει και δεν περνάει καθόλου αέρας από το ψυγείο;


Αδελφε, εκανες ενα λαθος εδω. Υπαρχει το βεντιλατερ για αυτη τη δουλεια. Τα υδροψυκτα μοτερ με βεντιλατερ, ειναι υπολογισμενα να δουλευουν 24 ωρες /7ημερες ακινητα και να διατηρουν τη θερμοκρασια τους σταθερη. Τωρα αν ειναι πιο ζεστος ο καιρος (καυσωνας), ισως να δεις ενα 'τσικ' παραπάνω (ιχνος) , αν και αμφιβαλω και γι'αυτο.
Αυτο που ειδε το παλικαρι στο haya ειναι προβλημα που θέλει παρακολουθηση (οπως το καταλαβα εγω, ειδε τη θερμοκρασια να σκαρφαλωνει συνεχεια. Εκτος και αν κατάλαβα λάθως. )
Φιλικα Δημητρης

sniper
02/07/2004, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
Αδελφε, εκανες ενα λαθος εδω. Υπαρχει το βεντιλατερ για αυτη τη δουλεια. Τα υδροψυκτα μοτερ με βεντιλατερ, ειναι υπολογισμενα να δουλευουν 24 ωρες /7ημερες ακινητα και να διατηρουν τη θερμοκρασια τους σταθερη. Τωρα αν ειναι πιο ζεστος ο καιρος (καυσωνας), ισως να δεις ενα 'τσικ' παραπάνω (ιχνος) , αν και αμφιβαλω και γι'αυτο.
Αυτο που ειδε το παλικαρι στο haya ειναι προβλημα που θέλει παρακολουθηση (οπως το καταλαβα εγω, ειδε τη θερμοκρασια να σκαρφαλωνει συνεχεια. Εκτος και αν κατάλαβα λάθως. )
Φιλικα Δημητρης


Σωστό αυτό, αλλά με τα βεντιλατέρ να δουλεύουν η θερμοκρασία δεν κατεβαίνει πολύ, απλά δεν την αφήνει να ανέβει άλλο. Στο Hornet που είχα δείκτη θερμοκρασίας, ο δείκτης ανέβαινε μέχρι 2 γραμμούλες πριν το κόκκινο και μετά έμπαινε το βεντιλατέρ, την κατέβαζε λίγο και μετά πάλι πανω, πάλι το βεντιλατέρ κ.ο.κ.

Στο cbr πάει στους 106 μπάινει το βεντιλατέρ, φτάνει τους 106-107 και μετά πέφτει στους 104, σταματάει το βεντιλατέρ, ξαναανεβαίνει κ.ο.κ.

Πολύ απλά, δεν έχουν φτιαχτεί αυτές οι μηχανές για την κίνηση... Υποφέρουν :sad:

cbanthropos
02/07/2004, 10:59
Ναι . Συμφωνω οτι το βεντ. δε ριχνει τη θερμοκρασια απλα την κραταει στη 'υψηλοτερη επιτρεπομενη θερμοκρασια λειτουργειας' οπως θα την ονόμαζα εγω. Οταν κυλας παλι, η θερμοκρασια πεφτει χαμηλα, γιατι και το ψυγειο και το μοτερ ψυχονται με φρεσκο κρυο αερα και εχουμε ας την πουμε 'κανονικη θερμοκρασια'.

jzer, εσυ ειδες τη θερμοκρασια να ξεφευγει? Αν δηλαδη περιμενες κι αλλο, θα εμπενε στα κοκκινα? Η μηπως είδες για πρώτη φορα 'υψηλοτερη επιτρεπομενη θερμοκρασια λειτουργειας' και σε αγχωσε?

sniper
02/07/2004, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
Ναι . Συμφωνω οτι το βεντ. δε ριχνει τη θερμοκρασια απλα την κραταει στη 'υψηλοτερη επιτρεπομενη θερμοκρασια λειτουργειας' οπως θα την ονόμαζα εγω. Οταν κυλας παλι, η θερμοκρασια πεφτει χαμηλα, γιατι και το ψυγειο και το μοτερ ψυχονται με φρεσκο κρυο αερα και εχουμε ας την πουμε 'κανονικη θερμοκρασια'.

jzer, εσυ ειδες τη θερμοκρασια να ξεφευγει? Αν δηλαδη περιμενες κι αλλο, θα εμπενε στα κοκκινα? Η μηπως είδες για πρώτη φορα 'υψηλοτερη επιτρεπομενη θερμοκρασια λειτουργειας' και σε αγχωσε?


Συμφωνώ, διότι πολύ απλά αυτό λέμε και οι δύο...

:wave2:

cbanthropos
02/07/2004, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συφμωνώ, διότι πολύ απλά αυτό λέμε και οι δύο...

:wave2:

Γεια σου ρε Νικολα μερακλη και πρωιν CBa.. :beer:

melsaltas
02/07/2004, 12:46
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΧΧ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΤΡΕΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ.
ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ(ΤΟ ΒΕΝΤ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΒΗΝΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΞΑΝΑΝΑΨΩ (ΣΕ ΚΑΝΑ 30 sec) ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
ΜΗΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ JZER?
ΟΙ ΜΟΤΟ ΑΥΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

jzer
02/07/2004, 21:46
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ....(ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ....)ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΙΜΑΙ ΟΚ.......

ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ..... ΥΓΡΑ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΟΚ....
ΠΙΣΤΕΨΑ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩΣΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΑΛΈΣ ΓΚΑΖΙΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕΣ ΤΟΝ ΧΑΜΟ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.....