PDA

View Full Version : Παγκόσμιος Πλούτος updated!



villy
06/12/2006, 08:13
131 εκατ. άτομα διαχειρίζονται το 50% του παγκόσμιου πλούτου


Το πλουσιότερο 2% του παγκόσμιου πληθυσμού κατέχει περισσότερο από το 50% του παγκόσμιου πλούτου, διευρύνοντας το χάσμα μεταξύ πλούσιων και φτωχών.
Σύμφωνα με έκθεση του Διεθνούς Ινστιτούτου για την Οικονομική Ανάπτυξη με έδρα στο Ελσίνκι, το πλουσιότερο 1% των ενηλίκων παγκοσμίως - όλοι κάτοικοι της Ευρώπης και των ΗΠΑ - είχαν στην κατοχή τους περισσότερο από το 40% του παγκόσμιου πλούτου το έτος 2000. Επιπλέον, το πλουσιότερο 10% κατέχει το 85% του συνολικού πλούτου.

Αντίθετα, το φτωχότερο 50% έχει στην κατοχή σχεδόν το 1% του παγκόσμιου πλούτου. «Οι εισοδηματικές ανισότητες ολοένα και διευρύνονται τα τελευταία 20-25 χρόνια και αυτός είναι ο κύριος λόγος δημιουργίας των παραπάνω ανισοτήτων στην κατανομή του πλούτου», δήλωσε ο Τζέιμς Ντέιβις, καθηγητής οικονομικών στο πανεπιστήμιο του Δυτικού Οντάριο των ΗΠΑ και ένας από τους συγγραφείς της συγκεκριμένης έκθεσης. Το χάσμα μεταξύ πλούσιων και φτωχών κρατών απασχολεί πολιτικούς και οικονομολόγους, αποτελώντας ένα από τα μεγαλύτερα εμπόδια στην ανάπτυξη.

Οι ερευνητές όρισαν τον πλούτο ως την αξία των φυσικών και οικονομικών περιουσιακών στοιχείων αφαιρουμένων των χρεών. Ο μέσος πλούτος των νοικοκυριών στις ΗΠΑ αντιστοιχεί σε 144.000 δολάρια το 2000, ενώ για την Ιαπωνία αντιστοιχεί σε 181.000 δολάρια. Στην Ινδία το ποσό ανέρχεται μόλις στα 1.100 δολάρια και στην Ινδονησία στα 1.400 δολάρια.
Ο παγκόσμιος πλούτος βρίσκεται συγκεντρωμένος κατά βάση στη Βόρεια Αμερική, στην Ευρώπη και σε συγκεκριμένες χώρες της Ασίας. Αυτές οι χώρες κατέχουν σχεδόν το 90% του παγκόσμιου πλούτου και αποτελούν τον τόπο διαμονής των πλουσιότερων ανθρώπων. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο πληθυσμός της Βόρειας Αμερικής, αν και αντιστοιχεί στο 6% του παγκόσμιου πληθυσμού, κατέχει το 34% του πλούτου των ιδιωτικών οικονομικών μονάδων.

Kathimerini.gr (http://financial.kathimerini.gr/?page=news_home_details&new_id=13667)



71299

gloum
06/12/2006, 10:02
Εξού και η φράση τα λεφτά στα λεφτά

tifoefs
06/12/2006, 10:14
Τελικα σε απλα ελληνικα ταχουμε για δεν ταχουμε ;;


:hypnotize

villy
06/12/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Τελικα σε απλα ελληνικα ταχουμε για δεν ταχουμε ;;


:hypnotize




Ως Ελλάδα, γενικά, τα'χουμε!


71301

Akatanomastos
06/12/2006, 11:29
mou fenete o kapitalismos leitourgise apsoga
kai eis anotera
kai tou xronou
kai sta dika sas
klp klp

tifoefs
06/12/2006, 12:04
Αφου ταχουμε γιατι ακομα χρωσταω ;;;;


:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :bawl: :bawl:

villy
06/12/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αφου ταχουμε γιατι ακομα χρωσταω ;;;;


:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :bawl: :bawl:


είσαι ή εξαίρεση... :uplate:

ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας να χρωστάει σε κάρτες και δάνεια.. :uplate: :uplate:

Για κλάματα είμαστε...

Ότι παίρνουμε, όσοι πάιρνουμε, μας το τρώει και ο υπερκαταναλωτισμός και τέλος :( :sick:

tifoefs
06/12/2006, 13:15
Δλδ να πιστεψω οτι ειμαι πλουσιος ;;;

:a33: :a33: :a54: :a54: :a54: :a54:

Να παω για ψωνια !!!

:a46: :a46: :a46:

gloum
06/12/2006, 13:20
Μιας και θα πας για ψώνια και εγώ δεν προλαβαίνω λόγω δουλείας να σου κάνω μια λίστα με δυό-τρία πραγματάκια που θέλω?

tifoefs
06/12/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Μιας και θα πας για ψώνια και εγώ δεν προλαβαίνω λόγω δουλείας να σου κάνω μια λίστα με δυό-τρία πραγματάκια που θέλω?

Οχι εδω !! Στο αλλο θρεντ με τις ευχουλες !!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gloum
06/12/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Οχι εδω !! Στο αλλο θρεντ με τις ευχουλες !!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πέρασα και από εκεί..και αυτό που θέλω δεν μπορείς να μου το αγοράσεις.Τώρα μιλάω για απλά ποταπά πράγματα που θέλουν μόνο χρήματα...έλα....έλα που έχεις και τόσο ωραίο τρίχωμα..έλα και μου θυμίζεις και το σκυλάκι μου...:beer:

tifoefs
06/12/2006, 13:45
Δε νοιωθω ακομα πλουσιος περιμενε στο ακουστικο σου !


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: