PDA

View Full Version : Ξερετε?



idi
06/12/2006, 12:18
Ξερετε τι φορο θα πληρώσει μεχρι τις 29.12.06 καποιος ανυπαντρος μισθωτός που παρέλαβε σημερα το εκαθαριστικό του, με μισθο 1000 ευρω, που μενει στο σπιτι των γονιων του και χωρις να εχει ουτε σπιτι ουτε οικοπεδα ουτε αλλα εισοδήματα ... παρα μονο ενα αμαξάκι 1100 cc, μια μοτοσυκλέτα και ενα παπακι?

Ξερετε? Εγω εμαθα σημερα!!!!!

Γαμω το κρατος μου ΟΛΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ο ενας ειναι λαμογιο ο αλλος φοιτητης ο αλλος φοροδιαφευγει ο αλλος τον παιζει ο αλλος ειναι αναπηρος ο αλλος κατουράει συχνα....

.... ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ Ο "ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ" ΜΕ ΜΙΣΘΟ 1000 ΕΥΡΩ !!!
:a018: :a52: :a02: :yuck:

Cpt. Haddock
06/12/2006, 12:21
τώρα θα γίνω κακός αν πω "οποιανόύ δεν του αρέσει τον μπούλο";

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


ΥΓ. Δίκιο έχεις...

:sad:

TROOPER
06/12/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ξερετε τι φορο θα πληρώσει μεχρι τις 29.12.06 καποιος ανυπαντρος μισθωτός που παρέλαβε σημερα το εκαθαριστικό του, με μισθο 1000 ευρω, που μενει στο σπιτι των γωνιων του και χωρις να εχει ουτε σπιτι ουτε οικοπεδα ουτε αλλα εισοδήματα ... παρα μονο ενα αμαξάκι 1100 cc, μια μοτοσυκλέτα και ενα παπακι?

Ξερετε? Εγω εμαθα σημερα!!!!!

Γαμω το κρατος μου ΟΛΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ο ενας ειναι λαμογιο ο αλλος φοιτητης ο αλλος φοροδιαφευγει ο αλλος τον παιζει ο αλλος ειναι αναπηρος ο αλλος κατουράει συχνα ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ Ο "ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ" ΜΕ ΜΙΣΘΟ 1000 ΕΥΡΩ !!!
:a018: :a52: :a02: :yuck:

1.πεσ καθαρα ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

2.αντε καψε καμια σημαια τωρα!!!!!:lol: :lol: :lol:

3.οτι δε δωσεις στην εφορια...ΔΩΣΤΑ ΣΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΤΟΝ ΝΤΕΜΗ ΚΑΙ ΤΗ ΠΟΡΝΗ ΤΗ ΒΑΝΔΗ!!!!!!:lol: :lol:

gloum
06/12/2006, 12:24
Όχι...πόοοοοοοοοοοοοοοοσο???:beer:

bartlal
06/12/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ξερετε τι φορο θα πληρώσει μεχρι τις 29.12.06 καποιος ανυπαντρος μισθωτός που παρέλαβε σημερα το εκαθαριστικό του, με μισθο 1000 ευρω, που μενει στο σπιτι των γονιων του και χωρις να εχει ουτε σπιτι ουτε οικοπεδα ουτε αλλα εισοδήματα ... παρα μονο ενα αμαξάκι 1100 cc, μια μοτοσυκλέτα και ενα παπακι?

Ξερετε? Εγω εμαθα σημερα!!!!!

Γαμω το κρατος μου ΟΛΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ο ενας ειναι λαμογιο ο αλλος φοιτητης ο αλλος φοροδιαφευγει ο αλλος τον παιζει ο αλλος ειναι αναπηρος ο αλλος κατουράει συχνα....

.... ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ Ο "ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ" ΜΕ ΜΙΣΘΟ 1000 ΕΥΡΩ !!!
:a018: :a52: :a02: :yuck:


...τα διαφευγοντα διοδια πιανουν στις βρισιες? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:








:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
06/12/2006, 12:29
... 587 ευρω...
+93+93+15 σηματα τελων κυκλοφοριας....

παει το "δωρο των Χριστουγενων"...

ουτε καν στη πιστωτικη καρτα που μας "κυνηγάει το υπόλοιπο" δε μας μενουν να βαλουμε ...

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

idi
06/12/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τώρα θα γίνω κακός αν πω "οποιανόύ δεν του αρέσει τον μπούλο";


ΟΧΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ "ΟΠΟΙΑΝΟΥ ΔΕ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ... ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΛΑΜΟΓΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΙ" !!!!!!!!!

ΤΕΛΟΣ Ο ΝΟΜΙΜΟΣ idi!!!!!!!!!! :mad:

Λεωνίδας
06/12/2006, 12:31
Ξέρουμε ξέρουμε
Αν είναι 1000 καθαρά, 600?
Αν είναι 1000 μικτά, 114?

Η επιχείρηση που δουλεύεις φτωχέ μισθωτέ λογιστή του κώλου έχει;
Γιατί δε σου παρακράτησαν το ΦΜΥ να μη σου έρθει η σφαλιάρα τώρα;

maintenance
06/12/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


ΤΕΛΟΣ Ο ΝΟΜΙΜΟΣ idi!!!!!!!!!! :mad:

¨αργησες λίγο αλλά το έπιασες το νόημα.

:D

Λεωνίδας
06/12/2006, 12:32
Τώρα είδα ότι απάντησες 587
άρα παίρνεις 1000 καθαρά
Καλούτσικα είναι, αρκετά πάνω από το Μ.Ο.

Υ.Γ. πώς θα φοροδιαφύγεις ρε εξυπνοπούλι :confused:

idi
06/12/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ξέρουμε ξέρουμε
Αν είναι 1000 καθαρά, 600?
Αν είναι 1000 μικτά, 114?

Η επιχείρηση που δουλεύεις φτωχέ μισθωτέ λογιστή του κώλου έχει;
Γιατί δε σου παρακράτησαν το ΦΜΥ να μη σου έρθει η σφαλιάρα τώρα;

καθαρα 1000

τι ειναι το ΦΜΥ? ...να τα ακουσει και ο λογιστης τωρα! :smokin:

Nostra
06/12/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καθαρα 1000

τι ειναι το ΦΜΥ? ...να τα ακουσει και ο λογιστης τωρα! :smokin:


είναι ο ΦΜΥ

φόρος μισθωτών υπηρεσιών....

idi
06/12/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας

άρα παίρνεις 1000 καθαρά
Καλούτσικα είναι, αρκετά πάνω από το Μ.Ο.


ειμαι 7 χρονια στην εταιρεια!!!!!!!! σιγα τα καλουτσικα!!!!!!!

Λεωνίδας
06/12/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καθαρα 1000

τι ειναι το ΦΜΥ? ...να τα ακουσει και ο λογιστης τωρα! :smokin: Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών

Η επιχείρηση υποχρεούται να παρακρατά ΦΜΥ και να τον αποδίδει στην εφορία.
Έτσι θα σου κράταγαν 40-50? κάθε μήνα και δε θα σου φαινόταν τόσο άσχημα.
Επίσης έχεις μια έκπτωση 1,5% (του κ@λου οκ) λόγω παρακράτησης - κάτι σαν "αποζημίωση" γιατί χάνεις την ευκαιρία να τα επενδύσεις κάπου αλλού και να βγάλεις κάτι.

Λεωνίδας
06/12/2006, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ειμαι 7 χρονια στην εταιρεια!!!!!!!! σιγα τα καλουτσικα!!!!!!! Ε ΟΚ τα 'χουμε πει οι μισθοί εδώ είναι λίγο χάλια :(
Πάντως σε γενικές γραμμές κάθεσαι 2-4 χρόνια κάπου και μετά χτυπάς αλλού περισσότερα (τα οποία δε θα στα δώσουν ποτέ σαν αύξηση εκεί που είσαι).

catmaster
06/12/2006, 12:47
Γι'αυτό το "μαύρο" χρημα ειναι παντα καλύτερο...:smokin:


Παιξε-γελασε και εγω πηγα να πληρωσω τα τελη κυκλοφοριας και μου ηρθε ζαβλαμας..:cry:

Cpt. Haddock
06/12/2006, 12:47
Ρε πόντιε, μαλακία έχει γίνει.

Άσε που κανονικά θα έπρεπε να είσαι στο αφορολόγητο αλλά τέλος πάντων


Ειναι αυτο που λέει ο Λεώ και ο Τάσος. Για κοίτα λίγο τις κρατήσεις του μισθού σου...

:wave2:

Nostra
06/12/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε πόντιε, μαλακία έχει γίνει.

Άσε που κανονικά θα έπρεπε να είσαι στο αφορολόγητο αλλά τέλος πάντων

:wave2:

:confused:

από που κι ως που να είναι στο αφορολόγητο ρε archibald?


με 14 μισθούς και ~1185 μικτά?

έχεις υπόψη σου πως πάνε οι κλίμακες?

Λεωνίδας
06/12/2006, 12:53
Κάτσε ρε Καπετάνιε
Με 1000? καθαρά (καθαρά εννοώ αφού αφαιρεθούν οι κρατήσεις για τα ασφαλιστικά ταμεία) ΔΕΝ είσαι στο αφορολόγητο.
Είναι ετήσιο εισόδημα ~14000?
Για δες εδώ (http://www.taxheaven.gr/show.php?id=5790&p=loipa/5790.txt&mode=html) τι λέει ο ποιητής...

idi : υποθέτω παίρνεις κάθε μήνα κάποιο εκκαθαριστικό μισθοδοσίας... Αν ναι, κοίτα αν έχει ΦΜΥ γιατί μπορεί να έχει γίνει όντως μαλακία.
Αν δε στο έχουν παρακρατήσει πάντως, σωστός είναι ο φόρος :sick:

catmaster
06/12/2006, 12:53
Πόσο είναι το αφορολόγητο ρε καπταιν??

Εγω νομιζω οτι ειναι στα 10.000 ευραιους..

Ο Ιdis αν ειναι 1.000 καθαρα πρεπει να παιζει στα 16.800 μικτα το χρονο, σωστα??


Λογικό μου κανει..









































Μαλ@κίες λεω.. Ρε Idi πες του λογιστη επρεπε να σε δηλωνε στο βασικο και τα υπολοιπα "μαυρα"...

Cpt. Haddock
06/12/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κάτσε ρε Καπετάνιε
Με 1000? καθαρά (καθαρά εννοώ αφού αφαιρεθούν οι κρατήσεις για τα ασφαλιστικά ταμεία) ΔΕΝ είσαι στο αφορολόγητο.
Είναι ετήσιο εισόδημα ~14000?
Για δες εδώ (http://www.taxheaven.gr/show.php?id=5790&p=loipa/5790.txt&mode=html) τι λέει ο ποιητής...

idi : υποθέτω παίρνεις κάθε μήνα κάποιο εκκαθαριστικό μισθοδοσίας... Αν ναι, κοίτα αν έχει ΦΜΥ γιατί μπορεί να έχει γίνει όντως μαλακία.
Αν δε στο έχουν παρακρατήσει πάντως, σωστός είναι ο φόρος :sick:

ναι ρε μαλάκες μετά είδα οτι λέει καθαρά 1000

:evil: :mad:

Λεωνίδας
06/12/2006, 12:55
Με πρόλαβε ο Nostra :rolleyes:
Δείτε εδώ (http://www.taxheaven.gr/bibliothiki/show_bib.php?id=132) που τα λέει απλά και κατανοητά :wave2:

OldMan
06/12/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε πόντιε, μαλακία έχει γίνει.
Άσε που κανονικά θα έπρεπε να είσαι στο αφορολόγητο

Σίγουρα έγινε μαλακία....

Κανονικά έπρεπε να είναι στο ακαταλόγιστο !!! :D

Λεωνίδας
06/12/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σίγουρα έγινε μαλακία....

Κανονικά έπρεπε να είναι στο ακαταλόγιστο !!! :D Δεν πας να μετρήσεις τη διατομή σου εσύ και άφησε εμάς να μιλήσουμε για φορολογικά θέματα :rolleyes:

Sferopetadhn
06/12/2006, 13:57
Ρε idi εγώ έπαιρνα 1200 καθαρά και πήρα και επιστροφή άλλα 1300... και να φανταστείς ότι τη δήλωσή μου την έγραψα μόνος μου. Παίζει ρόλο το ότι είχα συνολική παρακράτηση 3200 όλη τη χρονιά; Εάν ναι... τότε μάλλον σε δουλεύουν στην εταιρεία σου και στην πραγματικότητα σου δίνουν λιγότερα.

Αν όχι...; Τα υπόλοιπα (3200-1300=1900) ήταν φόρος;;;;;

Τζάμπα χαίρομαι ο μάλαξ;;;;; :bigcry:

idi
06/12/2006, 14:01
Απο οτι ξερω διαφορα εξοδα οπως τα ενοίκια που πληρώνεις και τα εξοδα ιατρικής περίθαλψης κτλ εκπίπτουν απο το φορο

Ε εγω δεν ειχα τετοια...

Λεωνίδας
06/12/2006, 14:03
Με 1200 καθαρά 3200 παρακράτηση :confused: :confused: :confused: :confused: :look:

1440 βγαίνει ο φόρος

Για 2005 μιλάμε; Και 14 μισθούς; Μήπως έπαιξαν και bonus;

Εδώ ο καλός λογιστής :lol: :lol:

Cpt. Haddock
06/12/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Για 2005 μιλάμε; Και 14 μισθούς; Μήπως έπαιξαν και bonus;


ενίοτε και 14,5 μισθοί

(επίδομα ισολογισμού)

dirtbird
06/12/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κάτσε ρε Καπετάνιε
Με 1000? καθαρά (καθαρά εννοώ αφού αφαιρεθούν οι κρατήσεις για τα ασφαλιστικά ταμεία) ΔΕΝ είσαι στο αφορολόγητο.
Είναι ετήσιο εισόδημα ~14000?


Νομίζω ότιοι συνολικές αποδοχές δεν είναι μηνιαίες Χ14, γιατί παίζουν και κάποιες άλλες εισφορές στο ΙΚΑ που πληξρώνει ο εργοδότης για σένα.

Τεσπα δεν το γράφω σωστά, αλλά εμένα όταν κάνω την διαίρεση απότο εκκαθαριστικό του λογιστηρίου δια 14, πάντα βγαίνουν αρκετά περισσότερα από ότι παίρνω στο χέρι....:confused:

Και 1000 καθαρά είναι γύρω στα 1300 μικτά...

bored
06/12/2006, 14:11
Με το μπαρδόν φιλαρidi μα έχεις τρία οχήματα... και χρησιμοποιείς και πιστωτική κάρτα. Δε λέω, μεγάλος ο φόρος, δεκτόν, το κράτος μας τα παίρνει κτλ κτλ κτλ... μα και συ πιστωτική; αφού το ξέρεις ότι είναι μαύρη τρύπα χρημάτων. Και 3 οχήματα; Το παπί το χρειάζεσαι σίγουρα; Η μηχανή (z δεν έχεις; ) δε σε καλύπτει; δεν είναι δα και καμια africa ή goldwing. Η βασική μου ιδέα είναι, κάνε κάτι ώστε να ξοδεύεις λιγότερα. το φόρο δεν τον γλυτώνεις που δεν τον γλυτώνεις, προσπάθησε να τον καλύψεις από αλλού. Αλλά μάλλον αυτά τα έχεις σκεφτεί idi:smilea:

cityfly
06/12/2006, 14:13
λίγο προσοχή όταν κάνουμε συγκρίσεις βρε παιδιά


προφανώς ο Sferopetadhn δεν είναι δηλωμένος μισθωτός αλλά ελεύθερος επαγγελματίας αλλά πληρώνεται με το μήνα, πολλές επιχειρήσεις το κάνουν αυτό ανάλογα με τα έξοδα που θέλουν να δηλώνουν
στα 1200 καθαρά (που εδώ το καθαρά μάλλον σημαίνει χωρίς ΦΠΑ) με 20% παρακράτηση φόρου στα 3200 περίπου πάει

επιστροφή 1300 σημαίνει ότι αναλογεί φόρος 1900 ευρώ


1200 Χ 14 = 16800 μείον το τέβε μείον άλλα έξοδα πρέπει να πάει φορολογητέο στα 14140 περίπου και βγαίνει 1900 φόρος, έχει ήδη παρακρατηθεί 3200 άρα επιστροφή 1300


επιστροφή φόρου δε σημαίνει δεν πληρώνω φόρο
σημαίνει ότι μου κράτησαν παραπάνω από όσο έπρεπε
ότι δηλαδή το κράτος είχε τα λεφτά μου για ένα χρόνο και μου τα επιστρέφει αργότερα άτοκα

cityfly
06/12/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Νομίζω ότιοι συνολικές αποδοχές δεν είναι μηνιαίες Χ14, γιατί παίζουν και κάποιες άλλες εισφορές στο ΙΚΑ που πληξρώνει ο εργοδότης για σένα.

Τεσπα δεν το γράφω σωστά, αλλά εμένα όταν κάνω την διαίρεση απότο εκκαθαριστικό του λογιστηρίου δια 14, πάντα βγαίνουν αρκετά περισσότερα από ότι παίρνω στο χέρι....:confused:

Και 1000 καθαρά είναι γύρω στα 1300 μικτά...

δε θυμάμαι ακριβώς ποσοστά αλλά οι ασφαλιστικές εισφορές χωρίζονται σε εργοδοτικές και του ασφαλισμένου οπότε το ποσό δεν είναι δια 14
δια 14 θα βγει αν αφαιρεθούν και οι δύο εισφορές

Λεωνίδας
06/12/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Με το μπαρδόν φιλαρidi μα έχεις τρία οχήματα... και χρησιμοποιείς και πιστωτική κάρτα. Δε λέω, μεγάλος ο φόρος, δεκτόν, το κράτος μας τα παίρνει κτλ κτλ κτλ... μα και συ πιστωτική; αφού το ξέρεις ότι είναι μαύρη τρύπα χρημάτων. Και 3 οχήματα; Το παπί το χρειάζεσαι σίγουρα; Η μηχανή (z δεν έχεις; ) δε σε καλύπτει; δεν είναι δα και καμια africa ή goldwing. Η βασική μου ιδέα είναι, κάνε κάτι ώστε να ξοδεύεις λιγότερα. το φόρο δεν τον γλυτώνεις που δεν τον γλυτώνεις, προσπάθησε να τον καλύψεις από αλλού. Αλλά μάλλον αυτά τα έχεις σκεφτεί idi:smilea: καλώς τον Αλογοσκούφη :lol: :lol: :lol:

idi
06/12/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Με το μπαρδόν φιλαρidi μα έχεις τρία οχήματα... και χρησιμοποιείς και πιστωτική κάρτα. Δε λέω, μεγάλος ο φόρος, δεκτόν, το κράτος μας τα παίρνει κτλ κτλ κτλ... μα και συ πιστωτική; αφού το ξέρεις ότι είναι μαύρη τρύπα χρημάτων. Και 3 οχήματα; Το παπί το χρειάζεσαι σίγουρα; Η μηχανή (z δεν έχεις; ) δε σε καλύπτει; δεν είναι δα και καμια africa ή goldwing. Η βασική μου ιδέα είναι, κάνε κάτι ώστε να ξοδεύεις λιγότερα. το φόρο δεν τον γλυτώνεις που δεν τον γλυτώνεις, προσπάθησε να τον καλύψεις από αλλού. Αλλά μάλλον αυτά τα έχεις σκεφτεί idi:smilea:




το καημενο το παπι με γλιτώνει απο εξοδα! προσπαθω να μετακινούμαι με αυτο οσο το δυνατόν περισσότερο και γλιτώνω απο βενζινες φθορες και σέρβις στα αλλα οχηματα...

τα λεφτα που δινω δε για αυτο (15 τελη και καμια 80ρα το χρονο ασφαλεια) ειναι μηδαμηνα σε σχεση με αυτα που γλιτώνω απο βενζινες

για τα εξοδα εχεις δικιο και εχω σταματήσει τις σπαταλες εδω και καιρο...

αν ειναι να αποχωριστώ ομως καποιο οχημα.... το αμαξι μάλλον θα παρει το μπουλο μιας και το Ζ ειναι ... το μοναδικό αντικείμενο που μου δινει χαρα και δε μπορω χωρις αυτο.... :(

Nostra
06/12/2006, 14:22
το έχετε πηδήξει το θέμα...


Οι άτεκνοι μισθωτοί έχουν τα εξής φορολογικά κλιμάκια

11.000 αφορολόγητα

τα επόμενα 2.000 φορολογούνται 15 %

τα επόμενα 10.000 φορολογούνται 30 %

τα παραπάνω των 23.000 φορολογούνται 40 %


τα παραπάνω ποσά αφορούν σε μικτές ετήσιες αποδοχές

αν ο φορολογούμενος δεν έχει άλλες νόμιμες πηγές εισοδημάτων (π.χ. ενοίκια, δωρεές κλπ.)

τότε η φορολόγησή του είναι απλή.

επίσης αν δεν έχει πισίνα, κότερο, τροχοφόρα συνολικής κλιμακωτής αξίας άνω των 50.000? τότε η φορολόγηση παραμένει ως άνω.

τα μόνα έξοδα/εκροές που εκπίπτουν και μειώνουν τις μικτές αποδοχές είναι τα ενοίκια, τόκοι στεγαστικών δανείων (υπό προυποθέσεις), ιατρικά έξοδα (όχι αποδείξεις φαρμακείου) και ασφάλιστρα ζωής ή συνταξιοδοτικών (όχι ασφάλιστρα οχημάτων τέσπα) έως του ποσού των 1.000 ? ανά άτομο στη δήλωση (αν πρόκειται για ζευγάρι)

Ο μηνιαίος μικτός μισθός ανάγεται σε ετήσιο με πολλαπλασιαστή το 14 (μήνες + δώρα/επιδόματα (πάσχα, χριστ. και άδεια). Σε τράπεζες, λογιστήρια εταιριών κλπ (γενικά "κάποιοι") που παίρνουν και επίδομα ισολογισμού ο πολλαπλασιαστής γίνεται 14,5. και ο υπολογισμός γίνεται αφού έχουμε αφαιρέσει τις ασφαλιστικές/συνταξιοδοτικές κρατήσεις του φορέα όπου ανήκουμε.


Οι κρατήσεις του ΙΚΑ (για ασφαλισμένους μετά το 1993) είναι συνολικά 16% επί του μικτού μηνιαίου μισθού. Οι πριν το 1993 έχουν πλαφόν στις εισφορές τους και άρα επωφελούνται.


Τώρα ...

το λογιστήριο κάθε εταιρίας θα πρέπει να παρακρατεί (για λογαριασμό του κράτους) και να αποδίδει μηνιαίως το αντίστοιχο ποσό του ΦΜΥ βάσει της πρόβλεψης του συνολικού ετήσιου μισθού του εργαζόμενου. Βέβαια το κάθε λογιστήριο υπολογίζει τον ΦΜΥ με τον μισθό που έχει δηλωμένο τον μισθωτό στο ΙΚΑ (δε γνωρίζει π.χ. για εισροές π.χ. ενοικίων του μισθωτού και φυσικά αν σε έχει δηλωμένο μισθωτό των 700 ευρώ αλλά εσένα σου δίνουν 1000, φορολογήσε για τα 700)

σύνηθες λάθος που κάνουν τα λογιστήρια είναι ότι υπολογίζουν τον φόρο του μισθωτού με 12 μισθούς και επιπλέον δεν υπολογίζουν τυχόν bonus που μπορεί μια εταιρία να δώσει στο τέλος του χρόνου.

συνήθως στην τελευταία μισθοδοσία του έτους (Δεκέμβρης) συνυπολογίζονται οι εισροές του εργαζόμενου (δώρα+bonus) αφαιρούνται οι επιμέρους κρατήσεις ΦΜΥ της χρονιάς και καταλήγουμε στο συνολικό ΦΜΥ. Ως τελευταίος μήνας βέβαια αυτο καμιά φορά καταλήγει να βλέπει ο εργαζόμενος τα καθαρά να μειώνονται καθώς η εκκαθάριση του ΦΜΥ βγαίνει συνήθως μεγαλύτερη από τις συνήθεις μηνιαίες κρατήσεις.

Αν ο εργοδότης δεν κάνει καθόλου κρατήσει τότε στο κλείσιμο του οικονομικού έτους καλείται ο φορολογούμενος να πληρώσει όλο τον αναλογούμενο ΦΜΥ και παθαίνει (όπως ο idi) τουρτούγκα.
Αν λοιπόν ο κάθε IDI ήξερε όλα τα παραπάνω και παρακολουθούσε τη μισθοδοσία του και τις κρατήσει που του γίνονται θα έπρεπε κάθε μήνα από μόνος του να βάζει στην άκρη τα 40-50 ευρώ που αντιστοιχούν στο ΦΜΥ οπότε να μην εκπλαγεί δυσάρεστα όταν του έρθει το εκκαθαριστικό.

Αλλά το μυαλό μας είναι στα καθαρά και δε γνωρίζουμε το σύστημα στο οποίο ζούμε...

Δε σου φταίει το κράτος, ούτε ίσως και ο εργοδότης σου... Εγώ, εσύ, ο διπλανός σου φταίει που για όλα έχουμε άποψη αλλά δε κοιτάμε να μάθουμε και δυο πράγματα για τις τυπικές και ουσιαστικές υποχρεώσεις μας απέναντι στο κράτος παρά μόνο το λοιδορούμε και το κατηγορούμε για ανάξιο.


Shame (και same) on you γραμματείς και φαρισαίοι, you are hypocrites. άιντεεεεεε....

Nostra
06/12/2006, 14:35
Στο παράδειγμα του IDI:



Μικτά 1.190,00
ΙΚΑ (εργαζόμενου) 154,70 13,00%
Επικουρικό Ταμείο (εργαζόμενου) 35,70 3,00%
Σύνολο κρατήσεων 190,40
Καθαρό μηνιαίο εισόδημα 999,60 *
Καθαρό ετήσιο εισόδημα (προ φόρου) 13.994,40
ΦΜΥ μηνιαίο 41,67 ετήσιο 598,32
Πληρωτέος μηνιαίος (καθαρός) μισθός 957,93 **
Ετήσιο εισόδημα (μετά φόρου) 13.396,08


* Αν ΔΕΝ του γίνονται κρατήσεις

** Αν του γίνονται κρατήσεις


ΥΓ: μικροδιαφορές λεπτών ή λίγων ευρώ μπορούν να προκύψουν αν αλλάξει το ποσοστό του επικουρικού που μπορεί να είναι 3-7%

Sferopetadhn
07/12/2006, 11:26
Μόλις γυρίσω σπίτι θα δω το εκκαθαριστικό και θα τα γράψω λεπτομερώς γιατί πάλι μου φαίνονται τρελά τα νούμερα το idi

Το σίγουρο είναι ότι είμαι μισθωτός και (νομίζω) το μπόνους μου ήταν... αράπης :lol:

Επίσης η έκπτωση φόρου από το ενοίκιο (το δήλωσα όλο σε εμένα η μετέπειτα σύζυγος μπήκε ως φιλοξενούμενη) ήταν max 200 ευρά...

Παίζουν ρόλο οι εισφορές; 632/μήνα για ΤΣΜΕΔΕ και 100-κάτι για ΙΚΑ... Σας φαίνονται καλά; Εγώ πάντως με τόσα λεφτά στο χέρι θα είχα ιδιωτική ασφάλιση με τσεκ απ κάθε μήνα για όλη την οικογένεια, συνταξιοδοτικό και μία νοσοκόμα δώρο σε κάθε επισκεψη ;)

Πάντως αν στον idi δεν κάνουν την παρακράτηση που κάνουν σε μένα του δίνουν ουσιαστικά λιγότερα απ' ότι του λένε ή όχι; Δεν ξέρω πολύ από λογιστικά αλλά εμένα περισσότερο με απασχολεί τί μπαίνει στην τσέπη μου παρά τα θεωρητικά. Έχω άδικο;

Αγγελία: Ζητείται ΚΑΛΟΣ λογιστής για συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης 2006. Στείλτε pm :rotflmao: . Χωρίς πλάκα τώρα μπορεί και να χρειαστούμε!

adam_tsouk
07/12/2006, 20:18
γιαυτο δεν μ'αρεσουν τα νομιμα...


και ας παχαινω! :D

bonepeeler
07/12/2006, 21:16
Είναι εύκολο να πει κανείς αν αλλάζει κάτι στους ναυτικούς;

BAD BOY
07/12/2006, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Είναι εύκολο να πει κανείς αν αλλάζει κάτι στους ναυτικούς; Κοιτα στο σερβις μανουαλ.
Λογικα μπουζι ,λαδια,φιλτρο ...τετοια
:wacko:

adam_tsouk
08/12/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BAD BOY
Κοιτα στο σερβις μανουαλ.
Λογικα μπουζι ,λαδια,φιλτρο ...τετοια
:wacko:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μα τι λαλακας!

stradas
08/12/2006, 11:03
Paizei na exei ginei mlkia stin forologiki sou dilosi...koita sta pedia "foros pou parakraththike" kai "foros pou analogei" ean exeis ta sosta posa symfona me thn bebaiosh toy ergodoti.

Mporei diladi na soy egine sosti parakratisi apo ton ergodoti apla na ekanes lathos stin dilosi...

cityfly
08/12/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sferopetadhn
Μόλις γυρίσω σπίτι θα δω το εκκαθαριστικό και θα τα γράψω λεπτομερώς γιατί πάλι μου φαίνονται τρελά τα νούμερα το idi

Το σίγουρο είναι ότι είμαι μισθωτός και (νομίζω) το μπόνους μου ήταν... αράπης :lol:

Επίσης η έκπτωση φόρου από το ενοίκιο (το δήλωσα όλο σε εμένα η μετέπειτα σύζυγος μπήκε ως φιλοξενούμενη) ήταν max 200 ευρά...

Παίζουν ρόλο οι εισφορές; 632/μήνα για ΤΣΜΕΔΕ και 100-κάτι για ΙΚΑ... Σας φαίνονται καλά; Εγώ πάντως με τόσα λεφτά στο χέρι θα είχα ιδιωτική ασφάλιση με τσεκ απ κάθε μήνα για όλη την οικογένεια, συνταξιοδοτικό και μία νοσοκόμα δώρο σε κάθε επισκεψη ;)

Πάντως αν στον idi δεν κάνουν την παρακράτηση που κάνουν σε μένα του δίνουν ουσιαστικά λιγότερα απ' ότι του λένε ή όχι; Δεν ξέρω πολύ από λογιστικά αλλά εμένα περισσότερο με απασχολεί τί μπαίνει στην τσέπη μου παρά τα θεωρητικά. Έχω άδικο;

Αγγελία: Ζητείται ΚΑΛΟΣ λογιστής για συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης 2006. Στείλτε pm :rotflmao: . Χωρίς πλάκα τώρα μπορεί και να χρειαστούμε!

ουσιαστικά μέσα έπεσα σε αυτό που σου είπα
και με τσμεδε πάλι 20% παρακράτηση έχεις
οι εισφορές σου στο τσμεδε μειώνουν το φορολογητέο σου εισόδημα

stradas
08/12/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ουσιαστικά μέσα έπεσα σε αυτό που σου είπα
και με τσμεδε πάλι 20% παρακράτηση έχεις
οι εισφορές σου στο τσμεδε μειώνουν το φορολογητέο σου εισόδημα

To TSMEDE einai foreas asfalisis, ti sxesi exei me thn parakratisi forou? Enas misthotos mhxanikos plironei kai IKA kai san "epikouriko" kai TSMEDE.

Kati den katalava mallon...

cityfly
08/12/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
To TSMEDE einai foreas asfalisis, ti sxesi exei me thn parakratisi forou? Enas misthotos mhxanikos plironei kai IKA kai san "epikouriko" kai TSMEDE.

Kati den katalava mallon...


εγώ ξέρω ότι οι μηχανικοί είναι στο τσμεδε και έχουν δελτίο παροχής υπηρεσιών οπότε έχουν παρακράτηση 20% για κάθε απόδειξη που κόβουν, αν εσύ παίζεις διαφορετικά δεν ξέρω.

bored
08/12/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αν ειναι να αποχωριστώ ομως καποιο οχημα.... το αμαξι μάλλον θα παρει το μπουλο μιας και το Ζ ειναι ... το μοναδικό αντικείμενο που μου δινει χαρα και δε μπορω χωρις αυτο.... :(

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω μα η συνετή επιλογή είναι να αποχωρίστείς το z μέχρι να αποκτήσεις μεγαλύτερο εισόδημα ή να ξελασπώσεις. Το αμάξι κ το παπί τα χρησιμοποιείς για πρακτικούς σκοπούς, απ'ότι κατάλαβα. Το αμάξι ειδικά χρειάζεται μάγκα μου, εγώ με το αμάξι είμαι, και το μόνο που με κρατάει να μη το δώσω για πενταροδεκάρες και να πάρω μια μικρή έστω μονοκύλινδρη 250άρα είναι πως το αμάξι το γαμημένο χρειάζεται όπως και να το κάνεις.

έτσι το βλέπω εγώ, τουλάχιστο.

stradas
08/12/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ ξέρω ότι οι μηχανικοί είναι στο τσμεδε και έχουν δελτίο παροχής υπηρεσιών οπότε έχουν παρακράτηση 20% για κάθε απόδειξη που κόβουν, αν εσύ παίζεις διαφορετικά δεν ξέρω.

Oi mixanikoi asfalizontai ypoxreotika sto tsmede kai mono ekei an einai eleytheroi epagg. me paroxis ypiresion alla ean einai misthotoi asfalizontai KAI sto tsmede.

Pantos einai asxeto to 20% parakrathsh forou eisodhmatos me to pou asfalizontai kai me ti krathseis.

Filika,
Giorgos

idi
08/12/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω μα η συνετή επιλογή είναι να αποχωρίστείς το z μέχρι να αποκτήσεις μεγαλύτερο εισόδημα ή να ξελασπώσεις. Το αμάξι κ το παπί τα χρησιμοποιείς για πρακτικούς σκοπούς, απ'ότι κατάλαβα. Το αμάξι ειδικά χρειάζεται μάγκα μου, εγώ με το αμάξι είμαι, και το μόνο που με κρατάει να μη το δώσω για πενταροδεκάρες και να πάρω μια μικρή έστω μονοκύλινδρη 250άρα είναι πως το αμάξι το γαμημένο χρειάζεται όπως και να το κάνεις.

έτσι το βλέπω εγώ, τουλάχιστο.

ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ!

αν ειναι να δουλευω και να πουλησω το Ζ... ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.... γιατι να το κανω αλλωστε?

θα παω στη προνοια να τρωω ενα πιατο φαι και τελος! ή θα κλεψω καμια τραπεζα και αν με πιασουν... θα εχω εξασφαλισμενο το φαι και τη στεγη για παντα :lol: :lol: :lol:

adam_tsouk
08/12/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω μα η συνετή επιλογή είναι να αποχωρίστείς το z μέχρι να αποκτήσεις μεγαλύτερο εισόδημα ή να ξελασπώσεις. Το αμάξι κ το παπί τα χρησιμοποιείς για πρακτικούς σκοπούς, απ'ότι κατάλαβα. Το αμάξι ειδικά χρειάζεται μάγκα μου, εγώ με το αμάξι είμαι, και το μόνο που με κρατάει να μη το δώσω για πενταροδεκάρες και να πάρω μια μικρή έστω μονοκύλινδρη 250άρα είναι πως το αμάξι το γαμημένο χρειάζεται όπως και να το κάνεις.

έτσι το βλέπω εγώ, τουλάχιστο.
και τι δουλεια εχεις εδω μεσα;



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

psaxioti
08/12/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
και τι δουλεια εχεις εδω μεσα;



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Το λέει το όνομά του he is bored.

Λεωνίδας
08/12/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
(...) το αμάξι το γαμημένο χρειάζεται όπως και να το κάνεις.

έτσι το βλέπω εγώ, τουλάχιστο.
Μπααααα
Αν δεν έχεις σκυλιά παιδιά γατιά ΔΕ χρειάζεται.
Στις πολύ σπάνιες περιπτώσεις που θα χρειαστεί (ΙΚΕΑ, μεταφορά ηχοσυστήματος για party κλπ) πάντα κάποιος άλλος θα βρεθεί να έχει :rolleyes:
Αν δε βρεθεί, taxi - αν δώσεις και 50? το χρόνο σ' αυτούς πάλι ΠΟΛΥ κερδισμένος είσαι :wave2:

dirtbird
08/12/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
και τι δουλεια εχεις εδω μεσα;



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Kαλά το πίστεψες.......





Αφού έχει και το hornet... :winka: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

antonis21
09/12/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ειμαι 7 χρονια στην εταιρεια!!!!!!!! σιγα τα καλουτσικα!!!!!!!


Για 7 χρονια φιλε μου θα σου ελεγα τι περνεις αλλα απογορευονατι οι βρισιες...
Καλα εγω περνω 600 δεν κανει καν να μιλαω...
Φιλε μου αν ειχες ενα δανειο κατι μηχανης η αυτοκινητου δεν θα πληρωνες....

Λεωνίδας
09/12/2006, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis21
Για 7 χρονια φιλε μου θα σου ελεγα τι περνεις αλλα απογορευονατι οι βρισιες...
Καλα εγω περνω 600 δεν κανει καν να μιλαω...
Φιλε μου αν ειχες ενα δανειο κατι μηχανης η αυτοκινητου δεν θα πληρωνες.... βρέθηκε λύση idi
πάρε δάνειο :lol: :lol: :lol:
ή μπορείς να πληρώνεις νοίκι στους γονείς σου :rotflmao:

idi
11/12/2006, 00:52
τα βουνα θα παρω! :lol: :lol: :lol:

tifoefs
11/12/2006, 01:14
Ποτε ;;; Ερχομαι και γω !

Βενζιναδικο θαχει εκει ;;

:uplate: :uplate: :uplate: :look:

ermis21
11/12/2006, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα βουνα θα παρω! :lol: :lol: :lol:


έλα ρε σειρούλα αμαρτία είναι....(για τα βουνά:rotflmao: )


όλοι πλερώνουμε κερατιάτικα...απλά πες στο λογιστήριο της εταιρείας σου να μάθουν να κρατάνε σωστά το ΦΜΥ, και αν χρειάζεσε καμία βοήθεια να μάθεις να παρακολουθείς και εσύ αν είναι σωστό το payroll σου εδώ είμαστε. :beer:

FestoNero
11/12/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Στις πολύ σπάνιες περιπτώσεις που θα χρειαστεί (ΙΚΕΑ, μεταφορά ηχοσυστήματος για party κλπ) πάντα κάποιος άλλος θα βρεθεί να έχει :rolleyes:
Το party animal το ιδιο!!!
:rotflmao: :rotflmao: :lol:
Το αυτοκινητο του χρησιμευει μονο για να παιρνει επιπλα απο το ικεα, ωστε να αντικαταστησει αυτα που εσπασε το προηγουμενο βραδυ,
και για να μεταφερει τον ενισχυτη και τα ηχεια!!!
:lol: :lol: :rotflmao: :bawl:
(τα ποτα, πως τα μεταφερεις απο το makro;;
:confused:

antonis21
12/12/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
βρέθηκε λύση idi
πάρε δάνειο :lol: :lol: :lol:
ή μπορείς να πληρώνεις νοίκι στους γονείς σου :rotflmao:


Ωραιος φιλε μου...
Παντως σε βρισκω πολυ ενημερομενο μαλλον τα χεις ψαξεις ολα αυτα...
:beer: :beer:

Λεωνίδας
12/12/2006, 13:42
σοβαρά μπορεί να πληρώνει νοίκι στους γονείς του και να γλιτώνει φόρο (αλλά θα πληρώνουν αυτοί)
:lol: :lol: