PDA

View Full Version : Προβλημα θερμοκρασιας σε hayabusa 1999



SAM46
06/12/2006, 21:41
οπως καταλαβαινεται απο τον τιτλο εχω ενα προβλημα με την θερμοκρασια.

οταν κινουμε στην εθνικη για παραδειγμα ολα ειναι μια χαρα.

οταν ειμαι σε κινηση και περιμενω πχ σε φαναρι τοτε τα πραγματα αλλαζουν.

η θερμοκρασια ανεβαινει ανοιγει το βεντιλατερ αντι ομως να αρχιζει να ριχνει την θερμοκρασια συνεχιζει να ανεβαινει πιανει κοκκινο αναβει το κοκκινο λαμπακι τερματιζει ο δεικτης με αποτελεσμα σε λιγα sec να αρχιζουν να βραζουν τα νερα και να βγαινουν απο τις υπρχειλισεις.

μολις ξεκινησω δε και κανω μερικα μετρα πεφτει η θερμοκρασια σε κανονικα επιπεδα.


παντος νερα με λαδια δεν μπερδευει-το βεντιλατερ λειτουργει.


τι μπορει να ειναι?

OldMan
06/12/2006, 21:44
Μάλλον ο θερμοστάτης σου "κολλάει" ...!!

(ανοίγει μεν, αλλά σε θερμοκρασία ψηλότερη από αυτήν που πρέπει ...) :wave2:

SAM46
06/12/2006, 21:46
ο θερμοστατης ειναι αυτονομος?

δλδ εχει δικο του ας το πουμε ''θερμομετρο'' που ανοιγει πχ στους 70 βαθμους?η παιρνει εντολη απο καπου?

GIXXERAKIAS
06/12/2006, 21:47
Mηπως παιζει κατι με τον θερμοστατη?δηλ να εχει συνεχεια κλειστο το κυκλωμα που περναει το νερο μεσα απο το μοτερ και το ψυγειο?:look:

Ασε μαλ@κια ειπα δεν νομιζω να εχουμε θερμοστατη,αυτο ειναι στα αυτοκινητα.:D

GIXXERAKIAS
06/12/2006, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον ο θερμοστάτης σου "κολλάει" ...!!

(ανοίγει μεν, αλλά σε θερμοκρασία ψηλότερη από αυτήν που πρέπει ...) :wave2: Φτου:look:

Με προλαβατε!:p Αρα εχουμε θερμοστατη και ισως να ειναι αυτο που ειπα το προβλημα ε?:D

OldMan
06/12/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
ο θερμοστατης ειναι αυτονομος?
δλδ εχει δικο του ας το πουμε ''θερμομετρο'' που ανοιγει πχ στους 70 βαθμους?η παιρνει εντολη απο καπου?

Από όσο ξέρω, είναι "αυτόνομος" !!

(ουσιαστικά πρόκειται για ένα διμεταλλικό έλασμα που "λυγίζει" προς την πλευρά του υλικού με τον μικρότερο συντελεστή διαστολής, οπότε και ανοίγει η δίοδος του ψυκτικού...)

OldMan
06/12/2006, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
δεν νομιζω να εχουμε θερμοστατη,αυτο ειναι στα αυτοκινητα.:D

Γιατί, το χαγιαμπούσα θεωρείται μηχανάκι ??? :D :smokin: :D

SAM46
06/12/2006, 21:52
μολις πηρα τον προηγουμενο ιδιοκτητη τηλ και μου ειπε οτι τον εχει βγαλει τον θερμοστατη:confused:

SAM46
06/12/2006, 21:58
ναι αλλα αφου δεν εχει θερμοστατη λογικα θα κανει συνεχεια κυκλωμα οποτε δεν θα ζεσταινεται τοσο πολυ το μηχανακι.

απο την αλλη αν κανει συνεχεια κυκλωμα καποια στιγμη δεν θα ζεσταθει ολο το νερο?οποτε να μην εχει κρυο για να ψυξει τον κινητηρα?

υποθεσεις κανω!!

OldMan
06/12/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
ναι αλλα αφου δεν εχει θερμοστατη λογικα θα κανει συνεχεια κυκλωμα οποτε δεν θα ζεσταινεται τοσο πολυ το μηχανακι.
απο την αλλη αν κανει συνεχεια κυκλωμα καποια στιγμη δεν θα ζεσταθει ολο το νερο?οποτε να μην εχει κρυο για να ψυξει τον κινητηρα?
υποθεσεις κανω!!
είπα και γω... έτσι εύκολα θα κλείσει το μαγαζί σήμερα ...??? :sad:


Ο θερμοστάτης υπάρχει ΜΟΝΟ για να ΜΗΝ αφήνει να ψύχεται γρήγορα το νερό που περιβάλει τον κινητήρα (στα υδροχιτώνια), οπότε και να έρχεται επίσης γρήγορα ο κινητήρας σε σωστή θερμοκρασία λειτουργείας !!

Η λογική του "βγάζω τον θερμοστάτη για να αργεί να ζεσταθεί το ψυκτικό" (αφού κυκλοφορεί και ψύχεται από την πρώτη στιγμή), απλά ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το μοτέρ !!!


(και δηλώνω δημοσίως ότι θέλουνε ξύλο και γαμήσι οι "μηχανικοί" που δέχονται να κάνουν κάτι τέτοιο !!!) :D :smokin: :D

SAM46
06/12/2006, 22:22
οποτε η υπαρξη του ειναι απαραιτητη!!

:rolleyes:

OldMan
06/12/2006, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
οποτε η υπαρξη του ειναι απαραιτητη!!:rolleyes:

:a018: :a018: :a018: :a02: :a11:



πάω να μεθύσω... :a51:

SAM46
06/12/2006, 22:32
ok ok ok!!!

παω πασο!!

μαλλον παω να αγορασω θερμοστατη!!!

ευχαριστω:beer:

GIXXERAKIAS
07/12/2006, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a018: :a018: :a018: :a02: :a11:



πάω να μεθύσω... :a51: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εισαι κορυφη ρε oldman!

:look: και ειπα να το πω οτι μαλλον εχει αφαιρεθει ο θερμοστατης αλλα λεω μπα και δευτερη συνεχομενη λακαμια θα πω? :D :D

pavlaras1
07/12/2006, 15:20
Και εμενα μου το εβγαλε ο μηχανικος μου χωρις να με ρωτησει και μαλιστα μου το ειπε αφου τον ειχε βγαλει και οταν τον ρωτησα τον λογο μου ειπε οτι ψυχει καλυτερα και γρηγοροτερα τον κινητηρα.

Λεω υπαρχει περιπτωση να εχουμε κανενα προβλημα αργοτερα οχι μου λεει ισα ισα ειναι καλυτερα γιατι ποτε δεν ζεσταινεται το μηχανακι ητε χειμωνα ητε καλοκαιρι.

Αν παω σημερα και του πω να μου τον ξανα βαλει ποσο θα μου κοστισει σαν ανταλακτικο σε περιπτωση που τον εχει πεταξει?

OldMan
07/12/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
ειπε οτι ψυχει καλυτερα και γρηγοροτερα τον κινητηρα.

Πάρα πολύ σωστά !!!

(μόνο που ΔΕΝ πρέπει να ψύχεται καλύτερα και γρηγορότερα ένα ΚΡΥΟ μοτέρ !!!)

Nostra
07/12/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Και εμενα μου το εβγαλε ο μηχανικος μου χωρις να με ρωτησει και μαλιστα μου το ειπε αφου τον ειχε βγαλει και οταν τον ρωτησα τον λογο μου ειπε οτι ψυχει καλυτερα και γρηγοροτερα τον κινητηρα.

Λεω υπαρχει περιπτωση να εχουμε κανενα προβλημα αργοτερα οχι μου λεει ισα ισα ειναι καλυτερα γιατι ποτε δεν ζεσταινεται το μηχανακι ητε χειμωνα ητε καλοκαιρι.

Αν παω σημερα και του πω να μου τον ξανα βαλει ποσο θα μου κοστισει σαν ανταλακτικο σε περιπτωση που τον εχει πεταξει?



εσύ θα τον πληρώσεις τον θερμοστάτη που σου έβγαλε ? :confused: :confused: :confused:

MT03ANGEL
07/12/2006, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάρα πολύ σωστά !!!

(μόνο που ΔΕΝ πρέπει να ψύχεται καλύτερα και γρηγορότερα ένα ΚΡΥΟ μοτέρ !!!)

παίζει να αφαιρουν τους θερμοστάτες κ να είναι τόσο... λαμόγια που να τους μεταπωλούν???
δε μπορώ να δώσω άλλη λογική εξήγηση στο γιατί μπορεί ένας μηχανικός να αφαιρεί
θερμοστάτη κ μάλιστα χωρίς να ενημερώνει τον ιδιοκτήτη.
εκτός κ αν εκτός από λαμόγια είναι κ κουλοί κ άσχετοι :confused:

GIXXERAKIAS
07/12/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάρα πολύ σωστά !!!

(μόνο που ΔΕΝ πρέπει να ψύχεται καλύτερα και γρηγορότερα ένα ΚΡΥΟ μοτέρ !!!) Οντως ειδικα τον χειμωνα που αργει ουτως η αλλως να πιασει την θερμοκρασια λειτουργιας ο κινητηρας δεν θα την πιασει σχεδον ποτε!Αντιθετωε το καλοκαιρι θα ζεσταθει γρηγορα αλλα σε κινηση θα σηκωνει θερμοκρασια και αντε γεια φλατζα κεφαλης και ισως και καπακι!Με λιγα λογια δεν ειναι μ@λ@κες οι Japs που κατασκευασαν ενα θηριο με ολα τα απαραιτητα και ενας(μαλλον πολλοι)παπαρας μηχανικος να κανει του κεφαλιου του πιθανως για να εξασφαλισει δουλεια στο μελλον!!Σου λεει σε μενα θα ερθει οταν το παρει το μοτερ στο χερι,οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναιο να βαλεις τον θερμοστατη και να μην ξαναπας σε αυτον τον μηχανικο φιλε μου,ανα ειναι και φιλος σου?ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!:beer: :wave2:


Παντα μα παντα φιλικα:winka: :wave2:

stefanos
07/12/2006, 21:47
Να μην πώ και εγώ την ................
Μπας να αλλάξεις τάπα στο ψυγείο?
Πόσο να κάνει.
Τραβηγμένο μεν αλλά δεν ξέρεις.
Πάιζει βέβαια και καμιά φλάτζα κεφαλής ε?
Οσο για τον θερμοστάτη, ομόνος που έχω είναι στο τουτου που πήρα πρόσφατα μεταχειρισμένο.
Το πρωί δεν ζεσταίνεται με τίποτα αλλά δεν το ξέρω το αυτοκίνητο οπότε λέω μπορεί να είναι φυσιολογικό.
Την Κυριακή που βγήκα εθνική βλέπω με πέμπτη και αρκετά θερμοκρασία τέρμα κάτω.
Καί όταν λέω κάτω εννοώ κάτω απο την γραμμίστα που το manual
"μην το πιέζεται πρίν ζεσταθεί"
Είναι αυτονόητο οτι ο προηγούμενος έβγαλε το θερμοστάτη.
Αλλαξέ το ψυγείο που πιθανόν δημιουργούσε πρόβλημα με την θερμοκρασία, αλλά στην πορεία του είχαν βγάλει και τον θερμοστάτη.
Και αν σκευτεί κανείς οτι ο θερμοστάτης στο τουτου μου ανοίγει εντελώς στους 108 βαθμούς καταλαβαίνεται τι ζημιά έχει γίνει στον κινητήρα που τόσο καιρό δούλευε σε άσχετες θερμοκρασίες.
Και δεν είναι απλά η θερμοκρασίες στον κινητήρα.
Δεν μπορεί ο ψεκασμός βλέποντας παγωμένο νερό να τράβαγε τσόκ και να πήγαινα πετώντας βενζίνη απο την εξάτμηση?
Πάντως η έλλειψη θερμοστάτη να σας βάζει σε υποψία για πρόβλημα σε παλαιότερο ιδιοκτήτη που αντιμετωπίστηκε πρόχειρα και "οικονομικά" (με θάψιμο)

OldMan
07/12/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως η έλλειψη θερμοστάτη να σας βάζει σε υποψία για πρόβλημα σε παλαιότερο ιδιοκτήτη που αντιμετωπίστηκε πρόχειρα και "οικονομικά" (με θάψιμο)

Standard !!! :wave2:

OldMan
07/12/2006, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MT03ANGEL
παίζει να αφαιρουν τους θερμοστάτες κ να είναι τόσο... λαμόγια που να τους μεταπωλούν???


Μπααα...!!!

(δεν αξίζει τον κόπο...)

Απλά είναι ένας "εύκολος" τρόπος να ξεπεραστεί (πρόχειρα και ζημιογόνα τελικά...) το πρόβλημα της υπερθέρμανσης !!

stefanos
07/12/2006, 21:56
Και αν σας πώ οτι το τουτου μου πίνει και καμιά 200 ml ψυκτικό υγρό στα 3000 χιλ και με την άνοδο της θερμοκρασίας ανεβαίνει και η στάθμη στο δοχείο υπερχύλισης μπορείτε να μου πείτε σε πόσα χιλιόμετρα πάω για φλάτζα κεφαλής?

:p

kostisthegreek
07/12/2006, 21:58
Ξέρω ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να βγάλει ένα χαλασμένο θερμοστάτη προσωρινά μέχρι να τον αντικαταστήσει αλλά μηχανικός και για πάντα:confused: :confused: :confused:

stefanos
07/12/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Ξέρω ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να βγάλει ένα χαλασμένο θερμοστάτη προσωρινά μέχρι να τον αντικαταστήσει αλλά μηχανικός και για πάντα:confused: :confused: :confused:

Επειδή δεν παίρνεις ταξί μάλλον.
Ειδικά τα παλιά δεν έχουν ουτε για δείγμα θερμοστάτη.
Αλλά δουλεύουν συνέχεια ρελαντί στην πόλη και απο συντήρηση......

GIXXERAKIAS
07/12/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Επειδή δεν παίρνεις ταξί μάλλον.
Ειδικά τα παλιά δεν έχουν ουτε για δείγμα θερμοστάτη.
Αλλά δουλεύουν συνέχεια ρελαντί στην πόλη και απο συντήρηση...... Εχω παρατηρησει οτι βαζουν και χαρτονι στην μασκα για να μην κρυωνει πολυ το νερο(παραφλου?χα χα χα το αλλο με τον τοτο το ξερετε?) το ψυγειο επειδη εχει συνεχη ροη χωρις τον θερμοστατη.Α ρε ελληνα καγκουρα πατεντιαρη!:mad:

SAM46
08/12/2006, 09:17
και πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι ''επαθε'' φλατζα κεφαλης?

ποια ειναι τα ''συμπτωματα''?

και εστω οτι οκ καταλαβαμε οτι επαθε,τι θα αλλαξει ο μηχανικος μετα για να διορθωση την βλαβη?την φλατζα κεφαλης η και τιποτα αλλο?:confused:

hornet
08/12/2006, 09:41
να πω και εγω τα δικα μου

συμφωνω με στεφανο για ταπα ψυγειου εφοσον βαλεις θερμοστατη και η κατασταση δεν βελτιωθει

SAM46
08/12/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
να πω και εγω τα δικα μου

συμφωνω με στεφανο για ταπα ψυγειου εφοσον βαλεις θερμοστατη και η κατασταση δεν βελτιωθει


μμμ...

μια ερωτηση (απο τις πολλες που μαλλον προκειται να κανω!!)

πως μια ταπα ψυγειου μπορει να επηρεασει την ολη διαδικασια ψυξης?

δλδ τι μπορει να χαλασει στην ταπα του ψυγειου?και επηρεαζει την θερμοκρασια?

ρωταω γιατι δεν θελω μεθ΄αυριο να μου πει ο μηχανικος ''μεγαλε θελεις αλλο ψυγειο'' η κατι αλλο για να μου φαει λεφτα.

ευχαριστω!!

Ταξιδευτής
08/12/2006, 10:40
Sam, καταρχας ΜΠΡΑΒΟ για την ψυχραιμια σου! Εγω επειδη δεν ειμαι καθολου ψυχραιμος τυπος, οταν θα ανακαλυπτα τις πατεντες του πρωην ιδιοκτητη που προκαλεσαν ζημια εν αγνοια μου, θα πηγαινα απο το σπιτι του και αφου τον ελιωνα στο ξυλο (αιμα ομως λεμε), και του εσπαγα οτι ειχε και δεν ειχε (μηχανη, αυτοκινητο, κλπ), θα πηγαινα απο τον μηχανικο του και θα τον εβαζα να πει το Πατερ Ημων αναποδα και θα τον εστελνα να κανει παρεα με τον αλλο π@π@ρ@ στο ΚΑΤ.

Τετοια τσ$&λανια ΜΟΝΟ απο τετοια αντιμετωπιση καταλαβαινουν!! :mad: Αλληταραδες! Λες και εμεις ειμαστε τα κοροιδα μετα να πληρωνουμε τις ανοησιες τους!! :mad:

@ Παυλαρας: Φιλε να πας στο μηχανικο σου και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ Να βαλει πισω το θερμοστατη. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα πληρωσεις τιποτα! Αφου λοιπον στον βαλει, θα του πεις "οκ, κατσε να σου βαλω κ εγω εναν τωρα" και θα του χωσεις το κρανος εκει που ο ηλιος δεν φεγγει! :eyepop:
Αντε πια! Με τους καφρους!! :mad: :mad: :mad:



.....ουφ..... τα ειπα κ ξεθυμανα! :lol:

hornet
08/12/2006, 10:56
τα συστημα ψυξης ειναι υπο πιεση ως γνωστον σε 0 πιεση το σημειο βρασμου ειναι 100οC οποτε θα εβραζε εκει το παραφλου σου αντε 101 -102 επειδη ειναι και προσμιξεις χημικων με υψηλοτερο σημειο βρασμου.Τωρα εαν αυξησεις την πιεση αυξανεται και το σημειο βρασμου.Οποτε εαν χανει πιεση απο την ταπα θα αρχισει να ξερναει το παραφλου απο την υπερχιλειση με αποτελεσμα να ρουφηξει αερα το κυκλωμα με διαφορα αποτελεσματα το ενα ειναι να εγκλωβισει αερα στον αισθητηρα εναρξης βεντιλατερ και το βεντιλατερ να μην αναψει στην κρισιμη θερμοκρασια και να φουντωσει το συμπαν.
Εαν ξερναει παραφλου ειναι μια ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα εκει

εγω στην θεση θα εκανα 3 πραγματα
1.βαζω οπωσδηποτε τον θερμοστατη (καινουριο).Οπως προειπε και ο μαστορας αντωνης ειναι καταστροφικο για τη μηχανη να δουλευει χωρις θερμοστατη ..επισης αυξανει και την καταναλωση καυσιμου
2.Ενα καλης ποιοτητας παραφλου
3.μια σωστη εξαερωση με ταυτοχρονη παρατηρηση για διαρροες σε καποιο κολαρο


τωρα δοκιμη σε κινηση η στατικη δοκιμη για να δεις πως παει το θεμα εαν συνεχιζει και δεν κατεβαζει θερμοκρασια τοτε παμε στην ταπα

εαν και παλι υπαρχει προβλημα τοτε παμε σε αλλα κολπα οπως αντλιες νερου κεφαλες κλπ

SAM46
08/12/2006, 12:21
ηδη το θεμα θερμοστατης εχει δρομολογηθει.

θα αλλαξω και την ταπα,θα βαλω καλο παραφλου,θα κανω εξαερωση,θα δω αν χανει απο πουθενα παραφλου και βλεπω στην πορεια πως θα πανε τα πραγματα.

ελπιζω να μην εχει αλλη ζημια περα απο αυτα γιατι αν παμε σε κεφαλες και δεν ξερω και εγω τι αλλο τοτε χεσε μεσα.

@ταξιδευτης-->φιλε μου εχω αγανακτησει,ειναι αρκετα ψυχοφθορο,αλλα δεν θα φτασω σε σημειο να ερθω στα χερια με καποιον.ροδα ειναι και γυριζει............................

οταν θα εχω νεοτερα θα ξαναποσταρω!!!

OldMan
08/12/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
..επισης αυξανει και την καταναλωση καυσιμου..

Τι τσίπης, θεέ μου... :rolleyes:

SAM46
20/12/2006, 16:34
το προβλημα λυθηκε βαζοντας θερμοστατη και αλλαζοντας την ταπα του ψυγειου!!!

OldMan
20/12/2006, 17:06
:beer: :beer: :beer:

(αλλά έκανες 2 βδομάδες να το διορθώσεις, μπαγασάκο...):blush:

harlek
20/12/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
το προβλημα λυθηκε βαζοντας θερμοστατη και αλλαζοντας την ταπα του ψυγειου!!!

Παράξενο πάντως. Αν σου είχε κολλήσει ανοιχτός, θα έπρεπε να είχες δυσκολία να ζεσταθεί το μοτέρ κι όχι υπερθέρμανση. Αν πάλι είχε κολλήσει κλειστός, θα είχες υπερθέρμανση πάντα, ακόμα και στον ανοιχτό δρόμο. Τέλος πάντων, αφού λύθηκε το πρόβλημα...

SAM46
20/12/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:beer: :beer: :beer:

(αλλά έκανες 2 βδομάδες να το διορθώσεις, μπαγασάκο...):blush:

οχι εγω ο μαστορας:p

SAM46
20/12/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Παράξενο πάντως. Αν σου είχε κολλήσει ανοιχτός, θα έπρεπε να είχες δυσκολία να ζεσταθεί το μοτέρ κι όχι υπερθέρμανση. Αν πάλι είχε κολλήσει κλειστός, θα είχες υπερθέρμανση πάντα, ακόμα και στον ανοιχτό δρόμο. Τέλος πάντων, αφού λύθηκε το πρόβλημα...


δεν ειχε θερμοστατη!!!

μονο στην κινηση μου ανεβαζε θερμοκρασια!!!στην πορεια τιποτα!!

αλλα απο οτι μου ειπε η ελλειψη θερμοστατη χαλασε και την ταπα του ψυγειου!!!την αλλαξε και ολα οκ!!!

harlek
21/12/2006, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
δεν ειχε θερμοστατη!!!

μονο στην κινηση μου ανεβαζε θερμοκρασια!!!στην πορεια τιποτα!!

αλλα απο οτι μου ειπε η ελλειψη θερμοστατη χαλασε και την ταπα του ψυγειου!!!την αλλαξε και ολα οκ!!!

Και πάλι, "μη θερμοστάτης" ισοδυναμεί με "κολλημένο ανοιχτό". Άρα θα έπρεπε στην πορεία να ρίχνει θερμοκρασία και όταν κολλάς στην κίνηση να έρχεται σε κανονικά επίπεδα, όχι να ψήνεται! Και πως γίνεται η έλλειψη θερμοστάτη να χαλάσει την τάπα;
Απλά μια απορία διατυπώνω, μη σου βάλω και ψύλλους στ' αυτιά!

stefanos
21/12/2006, 02:16
Το εξηγεί ο Hornet παραπάνω.
Η τάπα λειτουργεί όπως η βαλβίδα στη χύτρα ταχύτητας.
Το υγρό του ψυγείου αν η τάπα είναι χαλασμένη και δεν κρατάει πίεση, θα βράσει πρίν φτάσει στην υπολογισμένη απο την "μαμα" θερμοκρασία (100+), και δεν θα ανταλάξει το απαιτούμενο ποσο θερμότητας με το περιβάλλον.Οπότε βασικά έχουμε ένα ψυγείο "μικρότερο" από το υπολογισμένο σε αυτή την περίπτωση.
Αν η τάπα ήταν οκ δεν θα έβραζε στην κίνηση, οπότε ο "μάστορας" δεν θα έβγαζε τον θερμοστάτη για καλύτερα.
Είναι η καλύτερη περίπτωση να σου τύχει.
Αν ήταν φλάτζα κεφαλής
:wave2: :wave2:

harlek
21/12/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το εξηγεί ο Hornet παραπάνω.
Η τάπα λειτουργεί όπως η βαλβίδα στη χύτρα ταχύτητας.
Το υγρό του ψυγείου αν η τάπα είναι χαλασμένη και δεν κρατάει πίεση, θα βράσει πρίν φτάσει στην υπολογισμένη απο την "μαμα" θερμοκρασία (100+), και δεν θα ανταλάξει το απαιτούμενο ποσο θερμότητας με το περιβάλλον.Οπότε βασικά έχουμε ένα ψυγείο "μικρότερο" από το υπολογισμένο σε αυτή την περίπτωση.
Αν η τάπα ήταν οκ δεν θα έβραζε στην κίνηση, οπότε ο "μάστορας" δεν θα έβγαζε τον θερμοστάτη για καλύτερα.
Είναι η καλύτερη περίπτωση να σου τύχει.
Αν ήταν φλάτζα κεφαλής
:wave2: :wave2:

Οκ, η χαλασμένη τάπα είναι κάτι κακό, πέρα του ότι χαμηλωνει την πίεση και το σημείο βρασμού, έχεις και μεγάλες απώλιες υδρατμών, χάνοντας ουσιαστικά ψυκτικό.
Και πάλι, όμως, δεν κατάλαβα πως η έλλειψη θερμοστάτη χάλασε την τάπα, καθώς και το πως μπορεί η έλλειψη θερμοστάτη να οδηγήσει σε επικίνδυνη αύξηση της θερμοκρασίας στην πυκνή κίνηση.

KaTaNaS
21/12/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η τάπα λειτουργεί όπως η βαλβίδα στη χύτρα ταχύτητας.



:beer: :beer: :beer:


το ιδιο πρόβλημα είχα με το ΚΤΜ, άλλαξα ταπα και ησυχασα!


παθαίνει κόπωση το ελατήριο και χαλάει και το λάστιχο εφαρμογής συνήθως! :wave2:

stefanos
21/12/2006, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Οκ, η χαλασμένη τάπα είναι κάτι κακό, πέρα του ότι χαμηλωνει την πίεση και το σημείο βρασμού, έχεις και μεγάλες απώλειες υδρατμών, χάνοντας ουσιαστικά ψυκτικό.
Και πάλι, όμως, δεν κατάλαβα πως η έλλειψη θερμοστάτη χάλασε την τάπα, καθώς και το πως μπορεί η έλλειψη θερμοστάτη να οδηγήσει σε επικίνδυνη αύξηση της θερμοκρασίας στην πυκνή κίνηση.

Και εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Hell_Rider
22/07/2014, 23:19
καλησπερα παιδες !!! μιας και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον φιλο μας στην μηχανη ειπα να μην ανοιξω καινουργιο thread...το μηχανακι εχει ακριβως το ΙΔΙΟ προβλημα.. δεν ξερω ομως εαν εχει θερμοστατη επανω η οχι ! ο μαστορας που το πηγα μου ειπε οτι ειναι φλατζα κεφαλης...η οποια αλλαχτηκε την προηγουμενη εβδομαδα...αλλα το προβλημα παραμενει και απ οτι μου ειπε τα νερα τα πεταει ποιο γρηγορα τωρα απ οτι παλια που επιανε θερμοκρασια στα κοκκινα...μου ειπε οτι το προβλημα μου ειναι οτι εχει ρωγμη ή η κεφαλη ή η μηχανη ( κυλινδρος ) και οτι δεν γινετε τπτ και πρεπει να παω για μοτερ...συμπτωματα οπως νερο στα λαδια , η καπνο ασπρο απο την εξατμιση η νερο να πεταει απο το ψυγειο με την ταπα ανοιχτη δεν ειδα εγω... τι γινεται ??? αυριο θα παω να το παρω να το φερω στο σπιτι και να δω τι θα κανω... τι αλλα συμπτωματα υπαρχουν εαν ειναι οντως ραγισμενο ??? το βεντιλατερ μου ειπε οτι αναβει κανονικα... ευχαριστω παιδες !!!

PetranGR
22/07/2014, 23:26
καλησπερα παιδες !!! μιας και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον φιλο μας στην μηχανη ειπα να μην ανοιξω καινουργιο thread...το μηχανακι εχει ακριβως το ΙΔΙΟ προβλημα.. δεν ξερω ομως εαν εχει θερμοστατη επανω η οχι ! ο μαστορας που το πηγα μου ειπε οτι ειναι φλατζα κεφαλης...η οποια αλλαχτηκε την προηγουμενη εβδομαδα...αλλα το προβλημα παραμενει και απ οτι μου ειπε τα νερα τα πεταει ποιο γρηγορα τωρα απ οτι παλια που επιανε θερμοκρασια στα κοκκινα...μου ειπε οτι το προβλημα μου ειναι οτι εχει ρωγμη ή η κεφαλη ή η μηχανη ( κυλινδρος ) και οτι δεν γινετε τπτ και πρεπει να παω για μοτερ...συμπτωματα οπως νερο στα λαδια , η καπνο ασπρο απο την εξατμιση η νερο να πεταει απο το ψυγειο με την ταπα ανοιχτη δεν ειδα εγω... τι γινεται ??? αυριο θα παω να το παρω να το φερω στο σπιτι και να δω τι θα κανω... τι αλλα συμπτωματα υπαρχουν εαν ειναι οντως ραγισμενο ??? το βεντιλατερ μου ειπε οτι αναβει κανονικα... ευχαριστω παιδες !!!

πριν κάνεις το οτιδήποτε δεν πας σε κανέναν άλλο μηχανικό;

και κυρίως ρώτα αν έχει θερμοστάτη πάνω η μηχανή αν όχι ,τότε βούρ να πάρεις έναν ή δες ποιος στον αφαίρεσε.

Hell_Rider
22/07/2014, 23:42
πριν κάνεις το οτιδήποτε δεν πας σε κανέναν άλλο μηχανικό;

και κυρίως ρώτα αν έχει θερμοστάτη πάνω η μηχανή αν όχι ,τότε βούρ να πάρεις έναν ή δες ποιος στον αφαίρεσε.

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση !! θα παω σιγουρα και σε αλλον !!! δεν βαζω χερι εγω πανω στην μηχανη...ας ελπισουμε να ειναι αυτο μονο...

theofilos888
22/07/2014, 23:43
Θερμοστάτης και τάπα ψυγείου. Άλλαξε τα πριν κάνεις ό,τι άλλο...!!!!

Hell_Rider
22/07/2014, 23:53
Θερμοστάτης και τάπα ψυγείου. Άλλαξε τα πριν κάνεις ό,τι άλλο...!!!!

παιζει δηλαδη να εδωσα τζαμπα χρηματα για πλανιαρισμα και για φλατζα?

theofilos888
22/07/2014, 23:56
παιζει δηλαδη να εδωσα τζαμπα χρηματα για πλανιαρισμα και για φλατζα?

Πολύ πιθανό. Και ο μάστορας να σε βρήκε χηνάρι για να σε μαδήσει. Εκτός και αν είχε κάποιο άλλο θέμα το μοτοσακό σου.

PetranGR
23/07/2014, 00:00
παιζει δηλαδη να εδωσα τζαμπα χρηματα για πλανιαρισμα και για φλατζα?

και ξες τι παίζει ε;μπορεί να μην έγιναν και ποτέ.Ποτέ δεν ξέρεις.

Αυτό που είπε ο theofilos888 πιστεύω να το κάνεις,αλλά πρώτα απο όλα πάνε σε 1-2 μάστορες ακόμα ;)

Hell_Rider
23/07/2014, 00:04
Πολύ πιθανό. Και ο μάστορας να σε βρήκε χηνάρι για να σε μαδήσει. Εκτός και αν είχε κάποιο άλλο θέμα το μοτοσακό σου.

τι να πω... θα δειξει... μπορει να του την χαλασε που πηρα απ αλλου τα ανταλλακτικα....

Hell_Rider
23/07/2014, 00:05
και ξες τι παίζει ε;μπορεί να μην έγιναν και ποτέ.Ποτέ δεν ξέρεις.

Αυτό που είπε ο theofilos888 πιστεύω να το κάνεις,αλλά πρώτα απο όλα πάνε σε 1-2 μάστορες ακόμα ;)

θα παω και αλλου... αλλα πρεπει να εγιναν γιατι ειδα την παλια φλατζα..( αν ηταν η δικη μου ) αλλα και παλι οπως ειδα την κεφαλη πρεπει να ηταν η δικη μου φλατζα πανω..φαινοταν καινουργια... θα δουμε...

PetranGR
23/07/2014, 00:12
θα παω και αλλου... αλλα πρεπει να εγιναν γιατι ειδα την παλια φλατζα..( αν ηταν η δικη μου ) αλλα και παλι οπως ειδα την κεφαλη πρεπει να ηταν η δικη μου φλατζα πανω..φαινοταν καινουργια... θα δουμε...

για να ξέρεις 100 % πάς και αλλού το κοιτάς,και μετά κάνεις αυτό που είπε και ο theo και έπειτα βλέπεις ,μη σε πώ οτι μπορείς απλά να πάρεις έναν καινούργιο θερμοστάτη μετά να δείς αν και τότε στα κάνει τότε αλλάζει το πράγμα.

και έτσι για βοήθεια :

https://www.motorcyclespareparts.eu/suzuki-parts/motorcycles/gsx1300r-hayabusa-1999/radiator-hose-446767.aspx

22€ ο θερμοστάτης.

Hell_Rider
23/07/2014, 00:16
για να ξέρεις 100 % πάς και αλλού το κοιτάς,και μετά κάνεις αυτό που είπε και ο theo και έπειτα βλέπεις ,μη σε πώ οτι μπορείς απλά να πάρεις έναν καινούργιο θερμοστάτη μετά να δείς αν και τότε στα κάνει τότε αλλάζει το πράγμα.

και έτσι για βοήθεια :

https://www.motorcyclespareparts.eu/suzuki-parts/motorcycles/gsx1300r-hayabusa-1999/radiator-hose-446767.aspx

22€ ο θερμοστάτης.

ευχαριστω μαν !!!! ας το παρω αυριο με το καλο..και απο εβδομαδα θα γινουν ολα !!! η και μεσα στην εβδομαδα αναλογος τις δουλειες !!!! και παλι thx

PetranGR
23/07/2014, 00:19
ευχαριστω μαν !!!! ας το παρω αυριο με το καλο..και απο εβδομαδα θα γινουν ολα !!! η και μεσα στην εβδομαδα αναλογος τις δουλειες !!!! και παλι thx

απλά να έχεις μια γενική άποψη γιατί μπορείς να τα πάρεις απο έξω,θέλουν περίπου 1,5 εβδομάδα να έρθουν ακριβώς,έχω πάρει πολλές φορές από το συγκεκριμένο κατάστημα .
Μπορείς να πάρεις και γενικότερα οτι χρειαστείς :)

BUSA MAKIS
25/07/2014, 11:46
Έχω το ίδιο πρόβλημα και με το δικό μου και σε ένα συνεργείο που πήγα μου είπε πως μάλλον είναι ραγισμένη η κεφαλή.
Καπνίλα ή νερό στο λάδι δεν έχω διαπιστώσει και σε ένα τηλέφωνο που έκανα στη Suzuki για να ρωτήσω το κόστος της κεφαλής, του έκανε εντύπωση.
Δεν έχω χρόνο να πάω και σε άλλο συνεργείο προς το παρών να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

theofilos888
25/07/2014, 13:03
Έχω το ίδιο πρόβλημα και με το δικό μου και σε ένα συνεργείο που πήγα μου είπε πως μάλλον είναι ραγισμένη η κεφαλή.
Καπνίλα ή νερό στο λάδι δεν έχω διαπιστώσει και σε ένα τηλέφωνο που έκανα στη Suzuki για να ρωτήσω το κόστος της κεφαλής, του έκανε εντύπωση.
Δεν έχω χρόνο να πάω και σε άλλο συνεργείο προς το παρών να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

Αλλαξε μια ταπα ψυγειου και να το ξαναδεις. Μετα, αν συνεχισει, παρε κ τη γνωμη του συνεργειου.

Hell_Rider
26/07/2014, 00:25
Έχω το ίδιο πρόβλημα και με το δικό μου και σε ένα συνεργείο που πήγα μου είπε πως μάλλον είναι ραγισμένη η κεφαλή.
Καπνίλα ή νερό στο λάδι δεν έχω διαπιστώσει και σε ένα τηλέφωνο που έκανα στη Suzuki για να ρωτήσω το κόστος της κεφαλής, του έκανε εντύπωση.
Δεν έχω χρόνο να πάω και σε άλλο συνεργείο προς το παρών να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

Και εγω το ιδιο εχω αδερφε !!! πηγα το πηρα απο το συνεργειο και το πρωτο πραμα στο σπιτι ηταν να δω τα λαδια..μια χαρα μου φανηκαν ! απο εβδομαδα θα αλλαξω και εγω την ταπα στο ψυγειο και θα κοιταξω και τον θερμοστατη...

Hell_Rider
26/07/2014, 00:26
Αλλαξε μια ταπα ψυγειου και να το ξαναδεις. Μετα, αν συνεχισει, παρε κ τη γνωμη του συνεργειου.

να ρωτησω σαν ασχετος... η ταπα στο ψυγειο γιατι? τι ρολο παιζει?

theofilos888
26/07/2014, 08:12
να ρωτησω σαν ασχετος... η ταπα στο ψυγειο γιατι? τι ρολο παιζει?

Διαβασε στο ποστ #31 του παροντος θεματος και θα σου λυθουν οι αποριες περι ταπας.

BUSA MAKIS
30/07/2014, 10:21
Επίσης μπορεί να έχεις πρόβλημα στην αντλία νερού. Αν δεν δουλεύει η αντλία π.χ. πρόβλημα με τη φτερωτή δεν θα κυκλοφορεί το υγρό ψύξης.

byron
30/07/2014, 13:32
Εγω επειδη δεν ειμαι καθολου ψυχραιμος τυπος, οταν θα ανακαλυπτα τις πατεντες του πρωην ιδιοκτητη που προκαλεσαν ζημια εν αγνοια μου, θα πηγαινα απο το σπιτι του και αφου τον ελιωνα στο ξυλο (αιμα ομως λεμε), και του εσπαγα οτι ειχε και δεν ειχε (μηχανη, αυτοκινητο, κλπ), θα πηγαινα απο τον μηχανικο του και θα τον εβαζα να πει το Πατερ Ημων αναποδα και θα τον εστελνα να κανει παρεα με τον αλλο π@π@ρ@ στο ΚΑΤ.

να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ Να βαλει πισω το θερμοστατη. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα πληρωσεις τιποτα! Αφου λοιπον στον βαλει, θα του πεις "οκ, κατσε να σου βαλω κ εγω εναν τωρα" και θα του χωσεις το κρανος εκει που ο ηλιος δεν φεγγει! :eyepop:
Αντε πια! Με τους καφρους!! :mad: :mad: :mad:



Επίσης θα πρότεινα να πάρει την οικογένεια του ομήρους, και αφού τους σπάσει τα πόδια να τους πουλήσει σκλάβους σε χαρέμι.
Επίσης, ενα γδάρσιμο της κοιλιακής χώρας, αφήνοντας ακάλυπτα τα εντόσθια του μηχανικού δεν είναι κακή ιδέα.

OMG & 3 LoL :tooth:

DrBig
30/07/2014, 13:35
Επίσης θα πρότεινα να πάρει την οικογένεια του ομήρους, και αφού τους σπάσει τα πόδια να τους πουλήσει σκλάβους σε χαρέμι.
Επίσης, ενα γδάρσιμο της κοιλιακής χώρας, αφήνοντας ακάλυπτα τα εντόσθια του μηχανικού δεν είναι κακή ιδέα.

OMG & 3 LoL :tooth:

google 'ISIS' εχει πολλες ιδεες και πρακτικες ασκησεις σε βιντεο.

nightraider
06/08/2014, 05:56
χωρις θερμοστατη μακροπροθεσμα φθειρονται πιο γρηγρορα τα ελατηρια

sonic22
06/08/2014, 13:50
Και παμε...

Οι "μηχανικοι" καποια στιγμη θα πρεπει να το παρουν αποφαση οτι το εργοστασιο και οι εκει μηχανικοι ξερουν πολλα περισσοτερα πραγματα απο αυτους.
Ή στην τελικη να αποφασισουν αν θα ειναι επιδιορθωτες (με τις γνωσεις-δεξιοτητες που αυτο απετει) ή βελτιωτες (με τις γνωσεις-δεξιοτητες που αντιστοιχα αυτο απετει).


Ολα καλα τα λετε για την αξια και την χρηση του θερμοστατη αλλα εχω μια παρατηρηση...
Καμια αγωνιστικη μηχανη δεν εχει θερμοστατη, γιατι αυτοι οι κινητηρες ειναι σχεδιασμενοι να δουλεψουν στο μεγιστο της αποδωσης του για ολο το διαστημα της (συντομης) ζωης τους.
Σε αυτην την περιπτωση ο θερμοστατης προσθετει βαρος (οσο βαρος) και αντισταση ροης την στιγμη που ειναι συγουρο οτι αν ο κιντητηρας δεν φτασει στο ζεσταμα την σωστη θερμοκρασια δεν ξεκιναμε. Αρα δεν εχει νοημα.

Και καπου εδω ξεκινα η αντιριση μου.
Καποια μηχανακια δεν θα επρεπε να εχουν θερμοστατη.
Οταν το κυριοτερο κρητηριο επιλογης σου ειναι το ποσο κοντα στο αγωνιστικο ειναι το μηχανακι σου και βασικο κρητηριο επιλογης ειναι το ποσο γκαζι ή γληγορο ειναι τωτε κερατα θα υποστεις και τις συνεπιες...

Οχι αλλες αυταρεσκες τσαρκες με γκαζι μονο για θοριβο μεχρι την καφετερια ή ξερα ανοιγματα για ορθια μπαντηλικια στις κοντες ευθιες. Αμα θες να μας το παιζεις αγριο αγορι και δεν εχεις το μηχανακι για αξεσουαρ στατους, να το αποδεικνυεις καθημερινα.
Αλλιως να υποστεις τις συνεπειες ή να πας στην κατηγορια που ανοικεις.

theofilos888
06/08/2014, 14:15
Κάτι δε μας λες καλα!!! Δεν το κανεις τάληρα να το νοιώσουμε και οι υπόλοιποί;;;

7Tolis
06/08/2014, 14:59
Βρε τους παπάρες τους Ιάπωνες. Έβαλαν παραπάνω βίδες.

Dalt0n
05/02/2016, 12:54
Sam, καταρχας ΜΠΡΑΒΟ για την ψυχραιμια σου! Εγω επειδη δεν ειμαι καθολου ψυχραιμος τυπος, οταν θα ανακαλυπτα τις πατεντες του πρωην ιδιοκτητη που προκαλεσαν ζημια εν αγνοια μου, θα πηγαινα απο το σπιτι του και αφου τον ελιωνα στο ξυλο (αιμα ομως λεμε), και του εσπαγα οτι ειχε και δεν ειχε (μηχανη, αυτοκινητο, κλπ), θα πηγαινα απο τον μηχανικο του και θα τον εβαζα να πει το Πατερ Ημων αναποδα και θα τον εστελνα να κανει παρεα με τον αλλο π@π@ρ@ στο ΚΑΤ.

Τετοια τσ$&λανια ΜΟΝΟ απο τετοια αντιμετωπιση καταλαβαινουν!! :mad: Αλληταραδες! Λες και εμεις ειμαστε τα κοροιδα μετα να πληρωνουμε τις ανοησιες τους!! :mad:

@ Παυλαρας: Φιλε να πας στο μηχανικο σου και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ Να βαλει πισω το θερμοστατη. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα πληρωσεις τιποτα! Αφου λοιπον στον βαλει, θα του πεις "οκ, κατσε να σου βαλω κ εγω εναν τωρα" και θα του χωσεις το κρανος εκει που ο ηλιος δεν φεγγει! :eyepop:
Αντε πια! Με τους καφρους!! :mad: :mad: :mad:



.....ουφ..... τα ειπα κ ξεθυμανα! :lol:

351521

duke200
05/02/2016, 17:56
ΔΕΝ παιζει ρολο που δεν έχει θερμοστατη στο οτι ανεβαζει θερμοκρασία.
Ένα απο τα παρακάτω:
δεν έχει αρκετό/θελει εξαερωση το παραφλού
έχει πιάσει πολύ βρώμα το ψυγείο απ' εξω.
δεν βαζανε παραφλού αλλα νερο βρύσης, οποτε έχουνε πιασει μακα τα υδροχιτώνια (καθαρίζουνε με ειδικό πρόσθετο)
έχει προβλημα το μοτερ απο το βεντιλατερ και δεν πιανει τις στροφές που πρεπει
προβλημα στην αντλια
εχει ραγισει κεφαλή/καψει φλαντζα

stefanos
05/02/2016, 18:41
Και αν σας πώ οτι το τουτου μου πίνει και καμιά 200 ml ψυκτικό υγρό στα 3000 χιλ και με την άνοδο της θερμοκρασίας ανεβαίνει και η στάθμη στο δοχείο υπερχύλισης μπορείτε να μου πείτε σε πόσα χιλιόμετρα πάω για φλάτζα κεφαλής?

:p


Είναι επειδή είχε γίνει η κεφαλή κομμάτια μάστορα....
Δεν πειράζει τουλάχιστον η μαιμουδιά που έβαλες κρατάει καλά εννιά χρόνια τώρα:lol: