PDA

View Full Version : Νέος ΚοΚ!! ΩΧ.............



Σελίδες : [1] 2

g.papalexis
07/12/2006, 09:01
ρε παιδιά τι γίνεται με τα νέα πρόστιμα.δεν βλέπω τίποτε-καμία αντίδραση.Μήπως πρέπει να υπάρξει καμιά φωνή?

Cpt. Haddock
07/12/2006, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
δεν βλέπω τίποτε-καμία αντίδραση.Μήπως πρέπει να υπάρξει καμιά φωνή?

γιατί;

:confused:

FestoNero
07/12/2006, 09:13
Καθισα και τα υπολογισα..
Σε μια μεση μερα, θα πληρωνω 3080 ευρω σε παραβασεις.





Ζητειται δουλεια ως τραγουδιστης.
Ρεπερτοριο λαικο-σκυλο-κλαψομ0υn1@ρικο-ποπ.
Μονο σοβαρες προτασεις.
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 09:15
για να σε ξαλαφρώσω και λίγο... :D


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=760826&lngDtrID=244

Δεν αποκλείεται μείωση των (τσουχτερών) προστίμων του νέου ΚΟΚ

Αθήνα
Τελευταία ενημέρωση 06/12/06 21:00

Αντιδράσεις προκαλεί η πρόταση του υπουργού Οικονομίας να εισπράττουν ποσοστά επί των κλήσεων οι αστυνομικοί όπως προβλέπει ο νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας.

Στην απόφαση να εισπράττουν ποσοστά αντιδρούν και οι ίδιοι οι αστυνομικοί, λέγοντας ότι δεν θα γίνουν φοροεισπράκτορες, ενώ η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων υποστηρίζουν ότι τα υψηλά πρόστιμα θα γίνουν αιτία καθημερινής σύγκρουσης των αστυνομικών με τους πολίτες.

Σύμφωνα δε με πληροφορίες, και ο Γιώργος Σουφλιάς χαρακτήρισε στην Κυβερνητική Επιτροπή υψηλά τα πρόστιμα και ζήτησε από τον υπουργό Μεταφορών Μιχάλη Λιάπη να μειωθούν.


Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Θ.Ρουσόπουλος δεν απέκλεισε τη μείωση των τσουχτερών προστίμων του νέου Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, που εγκρίθηκε την Τρίτη από την Κυβερνητική Επιτροπή.


Συγκεκριμένα, σε ερώτηση για το αν η κυβέρνηση συζητά τη μείωση του ύψους των προστίμων, τα οποία περιλαμβάνει η αρχική νομοθετική της πρόταση, ο κ. Ρουσόπουλος απάντησε ότι δεν αποκλείεται η μείωση των προστίμων, εφόσον το προτείνει και το δεχθεί η πλειοψηφία της Βουλής.

Ανέφερε ότι η κυβέρνηση και σε αυτό το θέμα επιζητά τη συναίνεση και γι' αυτό ο αρμόδιος υπουργός θέλει τις προτάσεις της αντιπολίτευσης.

Παράλληλα, ο κ. Ρουσόπουλος σημείωσε πως ο καινούργιος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας δεν είναι απλώς ένα νομικό κείμενο, αλλά έχει στόχο την προστασία της ζωής των Ελλήνων πολιτών.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος τόνισε πως η κυβέρνηση δεν θα εξαντλήσει τις προσπάθειές της με τον ΚΟΚ, αλλά παίρνει μία σειρά από μέτρα προληπτικά, που ξεκινούν από την καλύτερη αστυνόμευση στους δρόμους μέχρι τη βελτίωση του οδικού δικτύου για τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Υπενθυμίζεται ότι διπλασιάζονται τα πρόστιμα για παραβάσεις, όπως υπερβολική ταχύτητα, οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ, παραβίαση STOP και μη παραχώρηση προτεραιότητας, παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη, διενέργεια αυτοσχέδιων αγώνων, παραβίαση σιδηροδρομικής διάβασης, μη χρήση προστατευτικής ζώνης και κράνους.

Επίσης, πενταπλασιάζονται τα πρόστιμα για κατάληψη χώρου στάθμευσης ΑμεΑ, ενώ δεκαπλασιάζονται τα πρόστιμα για παράλειψη τοποθέτησης προειδοποιητικών πινακίδων από εργολάβους.


news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Cpt. Haddock
07/12/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Σε μια μεση μερα, θα πληρωνω 3080 ευρω σε παραβασεις.

με τι;

:confused:

kalesin
07/12/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γιατί;

:confused:


τι γιατι ρε καπετανιο;

γιατι τα προστιμα ειναι υπερβολικα κ πολυ ψηλα..

τι σημασια εχει αν αυτος που περναει με κοκκινο η οδηγει μεθυσμενος σκοτωσει κανεναν;
αυτα δεν συμβαινουν σε μας, συμβαινουν παντα σε αλλους για τους οποιους ως γνωστον δεν μας απασχολει, γιατι οδηγουν χαζο μηχανακι, η ειναι αλλη ομαδα απο εμας.

στην τελικη, οσο πιο πολλοι φυγουν, τοσες περ/ρες θεσεις ελευθερες για παρκαρισμα για μας. Τους ατρωτους. Τους φτωχους μεροκαματιαρηδες.

αντε πια με το κωλοκρατος...

g.papalexis
07/12/2006, 09:17
Γιατί????
Συμφωνείς δηλαδή με τα νέα πρόστιμα??
Εσύ οδηγείς Αθήνα-Θεσ/κη με 120??
Ή μήπως συμφωνείς στο να παίρνουν ποσοστά οι μπάτσοι?
Ή μήπως συμφωνείς(αν γνωρίζεις)με τους μηνιαίους στόχους που έχουν τα τμήματα της τροχαίας?(π.χ αυτό το μήνα 500κλήσεις για κράνος,300 για ζώνη κ.λ.π)
Ή μήπως συμφωνείς με την -50% έπτωση εάν πληρώσεις μετρητά εντός 10 ημερών?
Δηλαδή οι έχοντες θα πληρώνουν τα μισά....
¨η μήπως κάποιος θα πρέπει να δώσει ένα μηνιάτικο γιατί δεν έβαλε το κράνος για να πάει να πάρει τσιγάρα στην παρακάτω γωνία?
Κι έχει και αρκετά άλλα

Cpt. Haddock
07/12/2006, 09:20
Ηρεμήστε....

Τα πρόστιμα είναι το πρόβλημα ή οι χίλιες-δυο δικαιολογίες που βρίσκουμε για κάθε παράβαση που κάνουμε;

:rolleyes:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπενθυμίζεται ότι διπλασιάζονται τα πρόστιμα για παραβάσεις, όπως (.......) παραβίαση STOP και μη παραχώρηση προτεραιότητας, παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη, (..........)

κάθε λίγο και λιγάκι κάποιος γράφει εδώ μέσα για τον κ@λόγερο/την πουτ@να που πέρασε με στοπ ή με κόκκινο και τον τράκαρε κλπ...

υπερθεματίζουν πολλοί απο κάτω "φόνο, κρέμασμα, να μην ξαναοδηγήσει η π##@στης/η κ@ριόλα", κλπ κλπ



σας χαλάει που διπλασιάζεται το πρόστιμο δηλαδή;

(εκτος αν προτιμάτε την κρεμάλα :rolleyes: )

kalesin
07/12/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Γιατί????
Συμφωνείς δηλαδή με τα νέα πρόστιμα??
Εσύ οδηγείς Αθήνα-Θεσ/κη με 120??
Ή μήπως συμφωνείς στο να παίρνουν ποσοστά οι μπάτσοι?
Ή μήπως συμφωνείς(αν γνωρίζεις)με τους μηνιαίους στόχους που έχουν τα τμήματα της τροχαίας?(π.χ αυτό το μήνα 500κλήσεις για κράνος,300 για ζώνη κ.λ.π)
Ή μήπως συμφωνείς με την -50% έπτωση εάν πληρώσεις μετρητά εντός 10 ημερών?
Δηλαδή οι έχοντες θα πληρώνουν τα μισά....
¨η μήπως κάποιος θα πρέπει να δώσει ένα μηνιάτικο γιατί δεν έβαλε το κράνος για να πάει να πάρει τσιγάρα στην παρακάτω γωνία?
Κι έχει και αρκετά άλλα

εγω συμφωνω κ μαλιστα απολυτα.

με ποσα θελεις να πας δηλαδη στην εθνικη; δεν μπορεις να πας με 120; πηγαινε με 140.. Παντως στον ιδιο δρομο που χρησιμοποιουν ολοι οι ανθρωποι, δεν μπορεις να πας με οσα θελεις.

εχουν οι μπατσοι στοχους για κρανη κ ζωνες; καλα κανουν αφου δεν τα χρησιμοποιουμε. να φοραμε κρανος κ ζωνη να μην εχουν να γραψουν.

εχω χασει φιλους που δεν φοραγαν κρανος να πανε για τσιγαρα. Ο αδερφος μου εμεινε 3 μηνες ακινητος επειδη δεν φοραγε τιποτα για να παει στην αλλη γωνια.

συμφωνω ομως οτι δεν πρεπει να υπαρχει μειωση αν το πληρωσεις γρηγορα

:beer:

b_bong12
07/12/2006, 09:25
Το πρόβλημα είναι ότι δίνουν κίνητρα στους αστυνομικούς(ποσοστα επι των κλήσεων) να κόβουν κλήσεις.

g.papalexis
07/12/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ηρεμήστε....

Τα πρόστιμα είναι το πρόβλημα ή οι χίλιες-δυο δικαιολογίες που βρίσκουμε για κάθε παράβαση που κάνουμε;

:rolleyes:
Σαφώς και είναι τα πρόστιμα.Ας φτιάξουν κάνα δρόμο της προκοπής,ας κάνουν επανεξετάσεις οδηγών ανά 5ετία(και όχι μαιμού) και μετά ας τα βάλουν.Και όχι με αυτό τον τρόπο.
700ευρόπουλα όσα κι αν παίρνεις.
Κάπου έξω το ύψος του πρόστιμου εξαρτάται από τις απολαβές σου.Π.χ ένα μηνιάτικο για κόκκινο,ή για ταχύτητα.
Γιατί ένας με μια Μ3 και 10,000το μήνα χέστηκε αν θα πληρώσει μια στα τόσα700-50% = 350 ευρώ.'Ενας όμως που παίρνει 1000 και δεν τα έχει θα πληρώσει 700 και θα τον τσούξει.
Προσωπικά επειδή έρχομαι Αθήνα 2-3 φορές το μήνα ως τώρα (με αρκετή συζήτηση με του μπάτσους)υην βγάζω καθαρή με κάνα 200ρι το χρόνο. Από εδώ και στο εξής θα πρέπει να ανεβάσω το μπάτζετ.

dodos_1
07/12/2006, 09:29
τα προστιμα πονανε οσους δεν φορανε κρανος,δεν φορανε ζωνη,παραβιαζουν κοκκινο,υπερβολικη ταχυτητα,κλπ.
εσεις που κανετε τα παραπανω απλα μην τα κανετε και ολα οκ!

kalant
07/12/2006, 09:33
συμφωνω, αν κανετε παραβασεις διαμαρτυρηθειτε και αν δεν γινει κατι συμμορφωθειτε...

αν δεν κανετε παραβασεις τι σας ενδιαφερει?

:beer:

div400
07/12/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Γιατί????
Συμφωνείς δηλαδή με τα νέα πρόστιμα??
Εσύ οδηγείς Αθήνα-Θεσ/κη με 120??
Ή μήπως συμφωνείς στο να παίρνουν ποσοστά οι μπάτσοι?
Ή μήπως συμφωνείς(αν γνωρίζεις)με τους μηνιαίους στόχους που έχουν τα τμήματα της τροχαίας?(π.χ αυτό το μήνα 500κλήσεις για κράνος,300 για ζώνη κ.λ.π)
Ή μήπως συμφωνείς με την -50% έπτωση εάν πληρώσεις μετρητά εντός 10 ημερών?
Δηλαδή οι έχοντες θα πληρώνουν τα μισά....
¨η μήπως κάποιος θα πρέπει να δώσει ένα μηνιάτικο γιατί δεν έβαλε το κράνος για να πάει να πάρει τσιγάρα στην παρακάτω γωνία?
Κι έχει και αρκετά άλλα

κοιτα σαφως και δεν συμφωνω με την αντιληψη οτι τα προστιμα να λογιζονται ως εσοδο του κρατους και οχι ως τιμωρια/ εργαλειο συνετισμου του παραβατη.

αλλα ναι οταν παραβεις τους νομους (δεν εξετζουμε τωρα την ορθοτητα του ΚΟΚ, αλλη κουβεντα αυτη) ΝΑΙ θα υπαρχουν κυρωσεις και σωστα υπαρχουν τα προστιμα. μηπως θα προτιμουσες αντι χρηματικου προστιμου την τζαμπα προσωποκρατηση????:hypnotize
ή μπας και μιλας για πληρη ατιμωρισια?:hypnotize :uplate: :eyepop:

και στο κατω κατω αν εχεις την ''μαγκια'' να κανεις παραβαση θα πρεπει να εχεις και την ΜΑΓΚΙΑ να δεχθεις τις κυρωσεις.....:rolleyes:

αα, ξερεις ποσες οικογενειες κλαινε επιδη καποιος πηγε για τσιγαρα χωρις καρανος......:sad:

g.papalexis
07/12/2006, 09:54
καλά ρε μάγκες,όλοι μπουκωμένα τα έχετε τα εργαλεία σας?Γιατί αν ισχύει ότι βλέπω κάποιοι έχετε μεγάλα..
Δηλαδή δεν σας χαλάει το -50% έπτωση(για όσους τα έχουν), ούτε και ο ζήλος που θα επιδείξουν τα αστυνομικά όργανα για να πιάνουν τους στόχους.
Η πλήρη ατιμωρησία θα ισχύει για τους πλούσιους που δεν τους χαλάνε κάνα δυό χιλιάδες ευρώ.
Όσον αφορά τη μαγκιά άστο...
Εγώ έκανα και θα κάνω τις παραβάσεις που δεν υπολογίζω και έχω και τ; λεφτά και ότι άλλο χρειάζεται για να αποφύγω και τις κυρώσεις.
Οδηγώ 25 χρόνια και δεν έχω ούτε ένα ατύχημα ( με πολλές χιλιάδες χλμ με πάσης φύσεως τροχοφόρο και μη).
Ας κάνουν σωστά το έργο τους όσον αφορά την πρόληψη σε δρόμους κ.λ.π και μετά ας βάλουν ορθολογιστικά τα πρόστιμα.

Cpt. Haddock
07/12/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
και μετά ας βάλουν ορθολογιστικά τα πρόστιμα.

Πως εννοείς το ορθολογιστικά;

:confused:

gloum
07/12/2006, 10:06
Παιδιά μην αρπάζεστε..Σε κάποια πρόστιμα και λίγα είναι.Κράνος?Ζώνη????Γιατί να κάνεις κάποιον δολοφόνο δηλαδή αν σε χτυπήσει και εσύ σκοτωθείς..τι πάει να πει 700...βάλτε το και άλλο και θα είμαι υπέρ..Τα ίδια στα κόκκινα.Σε ότι αφορά τα όρια ταχύτητας σε πολλά δεν συμφωνώ.Πχ τα 120 στην εθνική είναι όντως λίγο.Αλλά θα επιμένω..κράνος ζώνη κόκκινο και στοπ??Πάρτε τους τα σώβρακα!!Ξέρω θα προκαλέσω αντιδράσεις αλλά ποσώς με ενδιαφέρει.Έχω μάθει επειδη αγαπαω και την ζωή μου και την οδήγηση να προστατεύω αυτά που θέλω.Καλη μέρα σε όλους.

ΥΓ:Και 3000 ευρώ να πάει το κράνος τι μας νοιάζει?Αφου ως συνηδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές και όχι κάγκουρες πάντα το φοράμε....σωστά?????????????Καλές βόλτες παιδιά και καλή μέρα:)

kalesin
07/12/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Παιδιά μην αρπάζεστε..Σε κάποια πρόστιμα και λίγα είναι.Κράνος?Ζώνη????Γιατί να κάνεις κάποιον δολοφόνο δηλαδή αν σε χτυπήσει και εσύ σκοτωθείς..τι πάει να πει 700...βάλτε το και άλλο και θα είμαι υπέρ..Τα ίδια στα κόκκινα.Σε ότι αφορά τα όρια ταχύτητας σε πολλά δεν συμφωνώ.Πχ τα 120 στην εθνική είναι όντως λίγο.Αλλά θα επιμένω..κράνος ζώνη κόκκινο και στοπ??Πάρτε τους τα σώβρακα!!Ξέρω θα προκαλέσω αντιδράσεις αλλά ποσώς με ενδιαφέρει.Έχω μάθει επειδη αγαπαω και την ζωή μου και την οδήγηση να προστατεύω αυτά που θέλω.Καλη μέρα σε όλους.

ΥΓ:Και 3000 ευρώ να πάει το κράνος τι μας νοιάζει?Αφου ως συνηδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές και όχι κάγκουρες πάντα το φοράμε....σωστά?????????????Καλές βόλτες παιδιά και καλή μέρα:)

:beer:

κ λιγα λες...

ειδικα κοκκινο, στοπ κ οδηγηση μεθυσμενος/μαστουρωμενος η οτι αλλο τετοιο, οχι μονο τεραστιο προστιμο, αλλα κ αφαιρεση αδειας δια παντος κ κατεργα μη σου πω

g.papalexis
07/12/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πως εννοείς το ορθολογιστικά;

:confused:
αν και το είπα και πιο πάνω. Με βάση το εισόδημα. Να πονάει όλους το ίδιο.Να είναι το ίδιο ανασταλτικό για όλους.
Για κόκινο και στοπ δεν το συζητώ κι εγώ.

Cpt. Haddock
07/12/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
αν και το είπα και πιο πάνω. Με βάση το εισόδημα.

μααααλιστα...

Με βάση το εισόδημα

Δηλαδή ο μισθωτός που δεν μπορεί να κρύψει τίποτε θα πληρώνει περισσότερα απο τον γιατρό/υδραυλικό και πάσης φύσεως μάστορα που φοροδιαφεύγει...

Και μη μου πεις "το κράτος να κάνει κατι για τη φοροδιαφυγή", καλές οι θεωρίες αλλα να κοιτάμε την πραγματικότητα

Αφήνω στην άκρη το ΠΩΣ θα βγαίνει η τιμολόγηση στην κλήση.

Εκτος αν μαζί με άδεια/διπλωμα/ασφάλεια/ταυτότητα (διαβατήριο :bigcry: ) πρέπει να κουβαλάμε και εκκαθαριστικό

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

whitelinecycles
07/12/2006, 10:15
Εμενα μου αρεσουν τα νεα προστιμα, κανουν τους αστυνομικους να ντρεπονται να σε σταματησουν για κρανος. 300-500 ευρω το χρονο για δυο-τρεις κλησεις παλευονται, ετσι κι αλλιως οι ασφαλειες ειναι φθηνες. Οι ποντοι ειναι μεγαλυτερο προβλημα...
Οσο για τα ορια ταχυτητας, κανενας δε βγαινει στην Εθνικη με πινακιδα οποτε μικρο το κακο (για τις μηχανες) Σιγα μη σε σταματησουν με 250 στην αριστερη, ουτε να σε δουν δεν προλαβαινουν.
Σε ενα κρατος πληρους αυθαιρεσιας που εδω και 2000 χρονια αντιμετωπιζει τους κατοικους του σαν δουλοπαροικους ρωμαικης επαρχιας που καποτε διοικουσε και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μαζευουν οσα τους λειπουν απο τις κοινωνικες ομαδες με τις μικροτερες δυνατοτητες αντιδρασης ωστε να τα μοιρασουν στους αυλικους τους και τα βαφτιστιρια, η μονη λυση ειναι το ανταρτικο. Μπορειτε λοιπον τωρα χωρις ηθικα διλληματα να αγνοειτε τον Κ.Ο.Κ. και βεβαιως να μην σταματατε στα μπλοκα (σιγα μην σας κυνηγησουν). Οσον αφορα τις παραβασεις που συντελουν αδικες πραξεις και θετουν σε κινδυνο συνανθρωπους, ο καθενας ας εχει την ευθυνη του.
Στην τελικη, τους ψηφιζουμε καθε τετραετια...
Κομματα κυνηγων, οικολογων, ακομα και κομμουνιστων υπαρχουν, κομμα μοτοσυκλετιστων ποτε θα γινει να βαλουμε κανεναν να τους γαυγιζει στη βουλη;
Το ξερατε οτι ο Πολυδωρας εχει ταχθει δημοσια σε συνεντευξη του εναντιον του νομου για τα κρανη; Κατα λεξη " δεν μπορω να δεχτω το να επιβαλλει καποιος στον Ελληνα τι θα βαλει στο κεφαλι του" και βεβαια ο ιδιος δεν φοραει ποτε (και καλα κανει κατα τη γνωμη μου) και φυσικα εξαιρειται απο τον Κ.Ο.Κ. οπως και οι υπολοιποι πολιτικοι και λοιποι κουμπαροι.

TROOPER
07/12/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ηρεμήστε....

Τα πρόστιμα είναι το πρόβλημα ή οι χίλιες-δυο δικαιολογίες που βρίσκουμε για κάθε παράβαση που κάνουμε;

:rolleyes:

:a23: :a23: :a23:

gloum
07/12/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
:beer:

κ λιγα λες...

ειδικα κοκκινο, στοπ κ οδηγηση μεθυσμενος/μαστουρωμενος η οτι αλλο τετοιο, οχι μονο τεραστιο προστιμο, αλλα κ αφαιρεση αδειας δια παντος κ κατεργα μη σου πω

Σωστά ξέχασα το μεθυσμένος/μαστουρωμένος.Μπορεί τα όρια να είναι υπερβολικά χαμηλά για κάποιους γιαυτό και θα έπρεπε εκτός του αλκοτέστ να ύπαρχει και άλλος τρόπος διαπίστωσης αλλά γενικά πάρτε τους το σκάλπ!!!:a34: :a26:

g.papalexis
07/12/2006, 10:19
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]μααααλιστα...


Και μη μου πεις "το κράτος να κάνει κατι για τη φοροδιαφυγή", καλές οι θεωρίες αλλα να κοιτάμε την πραγματικότητα


Δηλαδή ασ ξεχάσουμε ότι μπάχαλο υπάρχει ως τώρα και πάνω στα χάλια ας κάνουμε κάτι ριζοσπαστικό,εε??

Cpt. Haddock
07/12/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
.......

Από άνθρωπο που διοργάνωσε συναυλία συμπαράστασης σε χτυπημένο μοτοσυκλεττιστή περίμενα άλλα πράγματα να διαβάσω


:a06:

kalesin
07/12/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Από άνθρωπο που διοργάνωσε συναυλία συμπαράστασης σε χτυπημένο μοτοσυκλεττιστή περίμενα άλλα πράγματα να διαβάσω


:a06:

+ οσα

μολις πηγαινα να γραψω το ιδιο...

:(

gloum
07/12/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles

Το ξερατε οτι ο Πολυδωρας εχει ταχθει δημοσια σε συνεντευξη του εναντιον του νομου για τα κρανη; Κατα λεξη " δεν μπορω να δεχτω το να επιβαλλει καποιος στον Ελληνα τι θα βαλει στο κεφαλι του" και βεβαια ο ιδιος δεν φοραει ποτε (και καλα κανει κατα τη γνωμη μου)

:a06: Διαφώνω κάθετα με την γνώμη σου..Σεβαστή πάνω απ'όλα αλλά πιστεύω πολύ λάθος

idi
07/12/2006, 10:28
Δεν ειδα κανενα να σχολιαζει την αποψη των αστυνομικών στο μετρο του «μπονους» για καθε κλιση και τα νεα μετρα...

Ολοι ομως (οι 18χρονοι...) εχουν στα χείλια ετοιμη την μαλακια και τη γενικευση οταν σχολιαζουν τα περιστατικα αστυνομικής αυθαιρεσίας

gloum
07/12/2006, 10:31
Aπαράδεκτο το bonus γιατί απλά σε κάνει να κυνηγάς κάτι.Αλλά...ΑΛΛΑ..Αν δεν κάνουμε παρανομίες???? Υπάρχουν χώρες στον κόσμο που ο νόμος έχει μεγαλύτερη σημασία από την λογική πίσω από τον νόμο.Σε πολλά δεν θα έπρεπε..αλλά επιμένω..Σε κράνη κόκκινα ζώνες μεθύσια....ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΚΑΛΠ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

dodos_1
07/12/2006, 10:40
με τις αποψεις καποιων καλα μας λενε αλητες,δολοφονους,κλπ.:sad: και δημιουργουνται ψευδεις εντυπωσεις για τις μηχανες(σκοτωστρες,κλπ.) εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να κραζουμε τον νεο ΚΟΚ για τα μεγαλα προστιμα αφου υποτιθεται οτι ολοι εδω μεσα(τουλαχιστον οι περισσοτεροι)ειμαστε υπερ της οδικης ασφαλειας...
...και το θεωρω τουλαχιστον γελοιο το θεαμα αυτων που δεν φορανε πινακιδα για να γλυτωσουν το 1,30€ στα διοδια ή να μην μας φωτογραφησει η καμερα στη Ε.Ο. ενω μας προειδοποιουν με κατι πινακιδες που θα τις χαρακτηριζα διαφημιστικες.

ΥΓ.μας φταινε οι δρομοι που σκοτωνονται συνανθρωποι μας καθημερινα ή η παντελως ανυπαρκτη παιδεια που μας διακατεχει πανω στα τιμονια διτροχων και τετρατροχων;

Nostra
07/12/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Το πρόβλημα είναι ότι δίνουν κίνητρα στους αστυνομικούς(ποσοστα επι των κλήσεων) να κόβουν κλήσεις.


το παραπάνω το λέτε και το ξαναλέτε ....


είστε σίγουροι ότι ισχύει?

:confused:

whitelinecycles
07/12/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
+ οσα

μολις πηγαινα να γραψω το ιδιο...

:(

Για να μην μπερδευομαστε: Την συναυλια δεν την οργανωσα εγω, απλα επειδη ειμαι μελος του forum ενημερωσα για αυτη οπως ειχα καθηκον να κανω.
Τωρα τι σχεση εχει αυτο με την αποψη μου για τα κρανη και τον Κ.Ο.Κ. δεν μπορω να καταλαβω οπως και γιατι θα επρεπε να απογοητευτει καποιος απο τη δικη μου γνωμη τη στιγμη που δεν εκφραζω καμμια καταπιεστικη/ρατσιστικη/φασιστικη συμπεριφορα χωρις να ενοχλω κανεναν. Ποιο ακριβως σημειο σας ενοχλησε/απογοητευσε; Σοβαρα ρωταω, δεν ειρονευωμαι...

BTW το προφιλ μου ειναι zman αλλα δεν ειναι ενεργοποιημενο για post για καποιο λογο, οποτε γραφω απο το nick της γυναικας μου

Παναγιωτης

gloum
07/12/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
Ποιο ακριβως σημειο σας ενοχλησε/απογοητευσε; Σοβαρα ρωταω, δεν ειρονευωμαι...



Δεν φοράνε κράνος(και κατα την γνώμη μου καλά κάνουν)...Αυτό:)

Nostra
07/12/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
Για να μην μπερδευομαστε: Την συναυλια δεν την οργανωσα εγω, απλα επειδη ειμαι μελος του forum ενημερωσα για αυτη οπως ειχα καθηκον να κανω.

Πολλοί είχαν καταλάβει το αντίθετο. Παρόλ'αυτά δε τρέχει και τίποτα... :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
Τωρα τι σχεση εχει αυτο με την αποψη μου για τα κρανη και τον Κ.Ο.Κ. δεν μπορω να καταλαβω οπως και γιατι θα επρεπε να απογοητευτει καποιος απο τη δικη μου γνωμη τη στιγμη που δεν εκφραζω καμμια καταπιεστικη/ρατσιστικη/φασιστικη συμπεριφορα χωρις να ενοχλω κανεναν. Ποιο ακριβως σημειο σας ενοχλησε/απογοητευσε; Σοβαρα ρωταω, δεν ειρωνεύομαι...
Πολλοί εδώ μέσα έχουν ως τρόπο ζωής το κράνος για τη μηχανή (εμού συμπεριλαμβανομένου).
Δεν το λέμε επειδή είναι politically correct.
Και δεν είναι δικαίωμα σου το να μη φοράς κράνος.
Γιατί αν χτυπήσεις ή/και σκοτωθείς, εμείς θα πρέπει να πληρώσουμε (έμμεσα) για την περίθαλψη και την αποκατάσταση της υγείας σου. Θα πάψεις να είσαι παραγωγική μονάδα για τη χώρα και την οικογένειά σου. Θα ταλαιπωρήσεις/στενοχωρήσεις/πικράνεις τους οικείους σου. Θα δημιουργήσεις πόνο/φοβία/αναπηρία στον εαυτό σου. Θα πάψεις να είσαι εσύ. Θα αλλάξει άρδην ο κόσμος γύρω σου. Θα επιφέρεις οικονομική/ψυχολογική/συναισθηματική φθορά τόσο σε εσένα και στην οικογένεια σου όσο (και δεν είναι παράξενο ή απίστευτο αυτό) και σε εμένα και σε όλους. μπορώ να πω και πολλά περισσότερα αλλά έχουν ξανασυζητηθεί άπειρες φορές εδώ μέσα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
BTW το προφιλ μου ειναι zman αλλα δεν ειναι ενεργοποιημενο για post για καποιο λογο, οποτε γραφω απο το nick της γυναικας μου
Παναγιωτης

Παναγιώτη, επικοινώνησε με hornet ή julius για να επαναφέρεις σε χρήση το αρχικό σου username. Κάποια ρύθμιση πρέπει να είναι στο προφίλ σου... το έψαξες καθόλου?


:wave2: :wave2:

Akatanomastos
07/12/2006, 11:23
mas fenonte perierga ta prostima giati exoume mathei kathei mera na kanoume xilies 2 mal@#$kies stous dromous.
Oso kai na tan to prostimo den tha prepe na mas peirazei AFOU ipotithete eimaste sovaroi antropoi kai sevomaste tous nomous pou emeis exoume epileksei meso ton antiprosopon mas.
Ekei pou diafono ego einai pos ta ipsila prostima einai ena kalo metro prostasias ALLA oxi apo mono tou.
Xreiazontai para polla akoma gia na xoume sosti simperifora stous dromous.Kai fisika xreiazomaste kai dromous..

Akatanomastos
07/12/2006, 11:25
tora gia kapoious nomous opos kranos kai prostima gia afta, prosopika diafono (an kai forao kranos) alla dimokratia exoume

whitelinecycles
07/12/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Δεν φοράνε κράνος(και κατα την γνώμη μου καλά κάνουν)...Αυτό:)

Καλα κανουν γιατι

α) Δεν ενοχλουν κανεναν
β) Σου δινουν ενα ωραιο επικοινωνιακο οπλο στο δικαστηριο εναντια στην ταμπελα του "καγκουρα", αλητη, ανευθυνου κλπ.
γ) Ειναι μια εμπρακτη αμφισβητηση της αναγκαιοτητας και πρακτικης αξιας του συγκεκριμενου νομου, ο οποιος εννοειται οτι ειναι 100% αντισυνταγματικος οπως και αλλοι νομοι του ελληνικου κρατους.
δ) Σε καθιστουν συμπαθη στα αστυνομικα οργανα, προσφεροντας σου μια ευκολη δικαιολογια που στεκει, ο πολιτικος διοικητης τους δεν φοραει κρανος, αρα δεν εχει νοημα η συνηθης τους ερωτηση: " γιατι δεν φορας κρανος";

Στην τελικη, ας απαγορεψουν το καπνισμα αν θελουν να μας σωσουν, και το fast-food που αποδεδειγμενα σκοτωνουν πολυ περισσοτερο κοσμο.

gloum
07/12/2006, 11:28
Εγώ πάλι είμαι της άποψης μην φοράς κράνος αν δεν έχεις κάτι που αξίζει να προστατευτεί..

g.papalexis
07/12/2006, 11:30
πολύ νομιμόφρωνες σας βρίσκω ρε παιδιά.
Είπα και πριν,συμφωνώ για στοπ,κράνος,κόκκινο,κ.λ.π.
Οι μόνες κλήσεις(λιγότερες από 10) που έχω φάει ως τώρα είναι για υπερβολική ταχύτητα και αντίθετο ρεύμα.
Όπως είπα και πιο πάνω δεν είχα ποτέ ατύχημα,εκτός από μια φορά που ένας πιτσιρικάς λιώμα έπεσε από πίσω μου με αυτοκίνητο και ευτυχώς δεν έπαθα τίποτε παρά μου διέλυσε ένα GSX που είχα τότε.
Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι νταλίκες στην εθνική(ειδικά όπου δεν έχει νησίδα)που θα σε αναγκάσουν για να προσπεράσεις να βγεις και στο αντίθετο και αν την έχουν στήσει οι τροχαίοι ,και ξέρουν σε ποιά σημεία θα το κάνεις, θα σε σκίσουν.
Εν πάσει περιπτώσει δεν γουστάρω με το έτσι θέλω του κράτους να μου ρίχνουν 100 και 200% αύξηση στα πρόστιμα την ώρα που βαράνε συνταξιούχους και λοιπούς για αυξήσεις μονοψήφιες.Και να εφαρμόζουν μετά το νόμο δικαστές που για πάρτη τους εξασφαλίζουν γαμάτες αυξήσεις.
Και στην τελική όσοι άλλοι δεν γουστάρουν τα ίδια ας ενώσουμε καμιά φωνή διαμαρτυρίας.

gloum
07/12/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
πολύ νομιμόφρωνες σας βρίσκω ρε παιδιά.
Είπα και πριν,συμφωνώ για στοπ,κράνος,κόκκινο,κ.λ.π.
Οι μόνες κλήσεις(λιγότερες από 10) που έχω φάει ως τώρα είναι για υπερβολική ταχύτητα και αντίθετο ρεύμα.
Όπως είπα και πιο πάνω δεν είχα ποτέ ατύχημα,εκτός από μια φορά που ένας πιτσιρικάς λιώμα έπεσε από πίσω μου με αυτοκίνητο και ευτυχώς δεν έπαθα τίποτε παρά μου διέλυσε ένα GSX που είχα τότε.
Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι νταλίκες στην εθνική(ειδικά όπου δεν έχει νησίδα)που θα σε αναγκάσουν για να προσπεράσεις να βγεις και στο αντίθετο και αν την έχουν στήσει οι τροχαίοι ,και ξέρουν σε ποιά σημεία θα το κάνεις, θα σε σκίσουν.
Εν πάσει περιπτώσει δεν γουστάρω με το έτσι θέλω του κράτους να μου ρίχνουν 100 και 200% αύξηση στα πρόστιμα την ώρα που βαράνε συνταξιούχους και λοιπούς για αυξήσεις μονοψήφιες.Και να εφαρμόζουν μετά το νόμο δικαστές που για πάρτη τους εξασφαλίζουν γαμάτες αυξήσεις.
Και στην τελική όσοι άλλοι δεν γουστάρουν τα ίδια ας ενώσουμε καμιά φωνή διαμαρτυρίας.

Είχα έναν μαθηματικό Γιάννη Παπαλέξη(άσχετο).Οι τρελές αυξήσεις απ'ότι γνωρίζω όμως μπήκαν για ζώνη,κράνος,μεθύσι και κόκκινο..:)

Akatanomastos
07/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι νταλίκες στην εθνική(ειδικά όπου δεν έχει νησίδα)που θα σε αναγκάσουν για να προσπεράσεις να βγεις και στο αντίθετο και αν την έχουν στήσει οι τροχαίοι ,και ξέρουν σε ποιά σημεία θα το κάνεις, θα σε σκίσουν.
Εν πάσει περιπτώσει δεν γουστάρω με το έτσι θέλω του κράτους να μου ρίχνουν 100 και 200% αύξηση στα πρόστιμα την ώρα που βαράνε συνταξιούχους και λοιπούς για αυξήσεις μονοψήφιες.Και να εφαρμόζουν μετά το νόμο δικαστές που για πάρτη τους εξασφαλίζουν γαμάτες αυξήσεις.
Και στην τελική όσοι άλλοι δεν γουστάρουν τα ίδια ας ενώσουμε καμιά φωνή διαμαρτυρίας.
papaleksi oute mena mou aresoun ta parapano alla ti foni diamartirias na enoseis?i pleiopsifia afta epilegei kai tha epilegei.

ti theleis? na katantiseis grafikos?

g.papalexis
07/12/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
papaleksi oute mena mou aresoun ta parapano alla ti foni diamartirias na enoseis?i pleiopsifia afta epilegei kai tha epilegei.

ti theleis? na katantiseis grafikos?
Τα περισσότερα κεκτημένα μέσω γραφικών κατακτήθηκαν.
Δεν έχω πρόβλημα στο να είμαι γραφικός.Αν και μάλλον δεν θεωρούμαι από τον περίγυρό μου.
Αντιδραστικός στις μαλακίες που πα να μου κάνουν, ΝΑΙ!!
Κάπου τελευταία είδα μια πορεία γυμνών μοτοσυκλετιστών,νομίζω στην Αυστραλία,

GIXXERAKIAS
07/12/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Τα περισσότερα κεκτημένα μέσω γραφικών κατακτήθηκαν.
Δεν έχω πρόβλημα στο να είμαι γραφικός.Αν και μάλλον δεν θεωρούμαι από τον περίγυρό μου.
Αντιδραστικός στις μαλακίες που πα να μου κάνουν, ΝΑΙ!!
Κάπου τελευταία είδα μια πορεία γυμνών μοτοσυκλετιστών,νομίζω στην Αυστραλία, :nono: :nono: Η συγκεκριμενη πορεια ηταν ενα διαφημιστικο σποτ με θεμα "τι αλλο να κανουμε για να μας προσεξετε?" και δεν ειχε καμμια σχεση με το θεμα των κλησεων αλλα για την προσοχη που πρεπει να δινουν οι οδηγοι των αυτοκινητων προς τους δυκυκλιστες:wave2:

g.papalexis
07/12/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:nono: :nono: Η συγκεκριμενη πορεια ηταν ενα διαφημιστικο σποτ με θεμα "τι αλλο να κανουμε για να μας προσεξετε?" και δεν ειχε καμμια σχεση με το θεμα των κλησεων αλλα για την προσοχη που πρεπει να δινουν οι οδηγοι των αυτοκινητων προς τους δυκυκλιστες:wave2:
I know.
Απλά για να επισημάνω το ότι διαμαρτυρόμενος για κάτι που σε ενοχλεί δεν γίνεσαι γραφικός.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι.
Εκτός των άλλων γαμώ τα θεάματα θα ήταν να βλέπεις διάφορα γυμνά μανούλια να περνάν μπροστά σου.Εμένα τουλάχιστον θα μου άρεσε.

Tsakalaki
07/12/2006, 11:57
Προσωπικά, θέλω να ευχαριστήσω τους αρμόδιους που αποφάσισαν τα πρόστιμα, καθότι μειώθηκε το ποσό που πρέπει να κατβάλουνε όσοι δεν φέρουν μαζί τους το δίπλωμα οδήγησης κατα την οδήγηση, το οποίο πλέον αγγίζει τα 20 Ευρώ....

karamoto
07/12/2006, 11:58
Ρε παιδιά νομίζω ότι το θέμα είναι αν αυτά τα μέτρα θα έχουν κανένα αποτέλεσμα εκτός από εισπρακτικό.

Σε καμία χώρα δεν προσπαθούν να αντιμετωπίσουν τις παραβιάσεις (ή μάλλον τα ατυχήματα των οποίων η μείωση θα έπρεπε να είναι ο στόχος) με εξωπραγματικά ποσά στα πρόστιμα. Σκεφτήτε ότι στην Ελβετία για παράδειγμα αν είχαν πρόστιμα πάνω απο ένα βασικό μισθό όπως εδώ θα έπρεπε το πρόστιμο αν είναι περί τα 1500Ε. Σας διαβεβαιώ ότι και πριν τις αυξήσεις τα πρόστιμα ήταν χαμηλότερα από τα περισσότερα Ελληνικά. (και εκεί βέβαια αν έκανες εξωφρενικές παραβιάσεις ή κατεπανάληψη το point system σου έπαιρνε το δίπλωμα για πλάκα)

Αφού λοιπόν σε χώρες που έχουν κάνει τρελές στατιστικές για τα αίτια των ατυχημάτων (και που ένα μήνα πριν να κάνουν έργα στην εθνική υπήρχαν προειδοποιητικές πινακίδες για να μην ξαφνιαστεί ο κόσμος και γίνει καμία στραβή) πως και δεν θεωρούνε τα υπέρογκα πρόστιμα λύση και τα θεωρούμε στην Ελλάδα. Μπορεί ο κύριος Λιάπης να μας δώσει ένα παράδειγμα χώρας που εφάρμοσαν κάτι παρόμοιο και δούλεψε?

Και επειδή δεν ακούστηκαν πολλά για αυτό, πρόσεξε κανείς ότι το πρόστιμο για παράνομη χρήση φώτων είναι ΕΩΣ 700Ε?????!!!!!!! Και επειδή προφανώς κανένας δεν θα κυνηγήσει τους μαλάκες που ανάβουν φώτα ομίχλης και μας γκαβώνουν προφανώς το κάνουν για να κυνηγήσουν όσους κάνουν σινιάλο ότι υπάρχει μπλόκο. Δεν είναι η απόλυτη ντροπή και ξεφτύλα ότι το ακριβότερο πρόστιμο υπχει για κάτι που δεν κόβει ζωές αλλά φράγκα από τα ταμία.

Akatanomastos
07/12/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto


Και επειδή δεν ακούστηκαν πολλά για αυτό, πρόσεξε κανείς ότι το πρόστιμο για παράνομη χρήση φώτων είναι ΕΩΣ 700Ε?????!!!!!!! Και επειδή προφανώς κανένας δεν θα κυνηγήσει τους μαλάκες που ανάβουν φώτα ομίχλης και μας γκαβώνουν προφανώς το κάνουν για να κυνηγήσουν όσους κάνουν σινιάλο ότι υπάρχει μπλόκο. Δεν είναι η απόλυτη ντροπή και ξεφτύλα ότι το ακριβότερο πρόστιμο υπχει για κάτι που δεν κόβει ζωές αλλά φράγκα από τα ταμία.

1on afto pou xo akousei einai oti genika kai sto eksoteriko paizoun melaga prostima ALLA to eipa kai noritera den einai to mono meso prolipsis atiximatos (an mporeis na to peis prolipsi)
2on afto gia ta fota pou les, epikalise tin nootropia pou me afti xronia megalonoume.Oloi mas niothoume paranomoi kai ipoptoi (afou sinexeia paranomoume stous dromous ) giafto otan doume mploka kanoume sinialo ston allo na profilaxtei.
Fisika kai i paranomi xrisi foton prepei na timoreite afou einai epikindini gia ton allon. kai den einai gia ilithia xrisi, opos kai alla ergaleia tou aftokinitou

RESOUMEr:
ta megala prostima den kanoun tipota apo mona tous..

whitelinecycles
07/12/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Πολλοί είχαν καταλάβει το αντίθετο. Παρόλ'αυτά δε τρέχει και τίποτα... :beer:


Πολλοί εδώ μέσα έχουν ως τρόπο ζωής το κράνος για τη μηχανή (εμού συμπεριλαμβανομένου).
Δεν το λέμε επειδή είναι politically correct.
Και δεν είναι δικαίωμα σου το να μη φοράς κράνος.
Γιατί αν χτυπήσεις ή/και σκοτωθείς, εμείς θα πρέπει να πληρώσουμε (έμμεσα) για την περίθαλψη και την αποκατάσταση της υγείας σου. Θα πάψεις να είσαι παραγωγική μονάδα για τη χώρα και την οικογένειά σου. Θα ταλαιπωρήσεις/στενοχωρήσεις/πικράνεις τους οικείους σου. Θα δημιουργήσεις πόνο/φοβία/αναπηρία στον εαυτό σου. Θα πάψεις να είσαι εσύ. Θα αλλάξει άρδην ο κόσμος γύρω σου. Θα επιφέρεις οικονομική/ψυχολογική/συναισθηματική φθορά τόσο σε εσένα και στην οικογένεια σου όσο (και δεν είναι παράξενο ή απίστευτο αυτό) και σε εμένα και σε όλους. μπορώ να πω και πολλά περισσότερα αλλά έχουν ξανασυζητηθεί άπειρες φορές εδώ μέσα.






Παναγιώτη, επικοινώνησε με hornet ή julius για να επαναφέρεις σε χρήση το αρχικό σου username. Κάποια ρύθμιση πρέπει να είναι στο προφίλ σου... το έψαξες καθόλου?


:wave2: :wave2:

Η αποψη σου για την κοινωνικη ευθυνη του μοτοσυκλετιστη ειναι λιγο επιλεκτικη. Κατ'αρχην εχω ιδιωτικη ασφαλεια, ασχετα αν πληρωνω και δημοσια οποτε δεν προκειται να σε επιβαρυνω καθολου. Παραγωγικη μοναδα για το κρατος δεν ειμαι ουτε θα γινω ουτε το Συνταγμα της χωρας που ζω μου το επιβαλλει. Με την λογικη σου θα επρεπε να απαγορευτουν εντελως οι μοτοσυκλετες οπως και ολες οι επικινδυνες ασχολιες και χομπυ, ακουγεται ακραιο, αλλα τα στατιστικα στοιχεια αυτο λενε. Και κοφτες στα 140 θα ηταν καλη ιδεα. Επισης θα επρεπε να φορανε κρανος οι πεζοι (45% των συνολικων θυματων) και οι οδηγοι αυτοκινητων.
Ελπιζω να μην καπνιζεις, πινεις, η καταναλωνεις κρεας και κορεσμενα λιπη, οπως ελπιζω και να γυμναζεσαι τακτικα αλλιως μαλλον εσυ θα με επιβαρυνεις περισσοτερο (εμμεσως) στην πορεια, χωρις να χρειαστει, χτυπα ξυλο, να χτυπησεις.
Η προληπτικη μεριμνα του κρατους για την ασφαλεια των πολιτων του θα μπορουσε να επεκταθει και σε αλλους τομεις, παραδειγματος χαριν, τεστ χωνεψης για τους λουομενους, μπανιο υποχρεωτικα με μπρατσακια (ποσοι πνιγονται αλλωστε) κλπ. Ας το αφησουμε λοιπον γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη. Δουλεια των νομικων και των νομοθετων ειναι να θεσπισουν νομικα πλαισια μεσα στα οποια θα μπορει να λειτουργει το κρατος σεβομενοι την ατομικη ελευθερια των πολιτων και το δικαιωμα τους στην αυτοδιαθεση. Οι ποινες πρεπει να τηρουν την αναλογικοτητα και να μην ειναι εξοντωτικες.
Δεν εχω φαει ποτε μου κληση για τιποτα αλλο εκτος απο κρανος...
Δεν εχω δει να βελτιωνεται καμμια κατασταση τοσα χρονια που ισχυει ο νομος.

g.papalexis
07/12/2006, 12:15
white line cycles
με βρίσκεις σύμφονο.
ΔΕν έχω χρόνο για να μπορώ να γράψω πολλά.
Φεύγω σε μισή ώρα από Λάρισα για Αθήνα και σε κάνα 2ωρο θα είμαι κάτω.Τουλάχιστον μέχρι να μπούνε τα νέα πρόστιμα ας προσπαθήσουν να με πιάσουν.
Αν και συνήθως τους έχω..

Nostra
07/12/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
................


όταν λοιπόν τρέχεις με 150 χλμ/ωρα και έρθει μια σφήκα/μύγα/καβουρογαμόσαυρος ο αμμώδης και σου μπει στο μάτι ή σε χτυπήσει στο κούτελο/αυτί/μάγουλο και τρομάξεις και χάσεις τον έλεγχο της μηχανής σου και έρθεις και πέσεις επάνω μου που έρχομαι παραδίπλα με τη μηχανή μου και στείλει στον αγύριστο ή φύγεις πάνω σε καμιά στάση ή σε κάνα πεζοδρόμιο και σκοτώσεις ή τραυματίσεις κόσμο .... εκείνη την ώρα, πες μου πως έχεις ιδιωτική ασφάλεια και δε θα σου κοστίσω.

Επίσης δεν ανέφερες τίποτα για την επιβάρυνση στην οικογένειά σου. Πιθανότατα δε σε ενδιαφέρει?
Με την ίδια λογική μπορεί αύριο-μεθαύριο το παιδί σου να παίρνει ναρκωτικά και να σου πει να μην ανακατεύεσαι γιατί είναι πρόβλημα δικό του.

Και σου είπε κανείς ότι δε βρίζω φίλους/γνωστούς που στα 30 τους είναι 110-140 κιλά?
Οτι δε βρίζω τους πεζούς (φίλους και γνωστούς) που κυκλοφορούν βάζοντας σε κίνδυνο τους άλλους εκτός από τον εαυτό τους? Τέσπα, ότι το μόνο πρόβλημά μου είναι το κράνος?

Η ατομικότητα έχει παρεξηγηθεί με τον εγωισμό. Οι ελευθερίες σου καταπατούν τη ζωή μου, φίλε...

Η άποψή σου για την κοινωνική σου ευθύνη είναι πολύ επιλεκτική έως ανύπαρκτη.

Μπορεί εσένα να μη σε νοιάζει... εμένα όμως με νοιάζει.

whitelinecycles
07/12/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
white line cycles
με βρίσκεις σύμφονο.
ΔΕν έχω χρόνο για να μπορώ να γράψω πολλά.
Φεύγω σε μισή ώρα από Λάρισα για Αθήνα και σε κάνα 2ωρο θα είμαι κάτω.Τουλάχιστον μέχρι να μπούνε τα νέα πρόστιμα ας προσπαθήσουν να με πιάσουν.
Αν και συνήθως τους έχω..


Βρες τον Billy στον Τσιουρη (xtreme store) πες του να σου φτιαξει "ειδικη" βαση πινακιδας.

Εσεις τουλαχιστον εχετε αυτη τη δρομαρα... :cry:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 12:35
:a41:

whitelinecycles
07/12/2006, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
όταν λοιπόν τρέχεις με 150 χλμ/ωρα και έρθει μια σφήκα/μύγα/καβουρογαμόσαυρος ο αμμώδεις και σου μπει στο μάτι ή σε χτυπήσει στο κούτελο/αυτί/μάγουλο και τρομάξεις και χάσεις τον έλεγχο της μηχανής σου και έρθεις και πέσεις επάνω μου που έρχομαι παραδίπλα με τη μηχανή μου και στείλει στον αγύριστο ή φύγεις πάνω σε καμιά στάση ή σε κάνα πεζοδρόμιο και σκοτώσεις ή τραυματίσεις κόσμο .... εκείνη την ώρα, πες μου πως έχεις ιδιωτική ασφάλεια και δε θα σου κοστίσω.

Επίσης δεν ανέφερες τίποτα για την επιβάρυνση στην οικογένειά σου. Πιθανότατα δε σε ενδιαφέρει?
Με την ίδια λογική μπορεί αύριο-μεθαύριο το παιδί σου να παίρνει ναρκωτικά και να σου πει να μην ανακατεύεσαι γιατί είναι πρόβλημα δικό του.

Και σου είπε κανείς ότι δε βρίζω φίλους/γνωστούς που στα 30 τους είναι 110-140 κιλά?
Οτι δε βρίζω τους πεζούς (φίλους και γνωστούς) που κυκλοφορούν βάζοντας σε κίνδυνο τους άλλους εκτός από τον εαυτό τους? Τέσπα, ότι το μόνο πρόβλημά μου είναι το κράνος?

Η ατομικότητα έχει παρεξηγηθεί με τον εγωισμό. Οι ελευθερίες σου καταπατούν τη ζωή μου, φίλε...

Η αποψη σου για την κοινωνική σου ευθύνη ειναι πολύ επιλεκτική έως ανύπαρκτη.

Μπορεί εσένα να μη σε νοιάζει... εμένα όμως με νοιάζει.

Η προστασια των ματιων θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη, οπως ηταν και στην Αριζονα που ΔΕΝ ισχυει ο νομος για τα κρανη για τους λογους που προανεφερες. Τα εντομα τσιμπανε και το λαιμο και μπαινουν και μεσα στα καλυτερα full face κρανη και ακομα και στα αυτοκινητα οποτε το επιχειρημα σου περιοριζεται στο να εχω την απαραιτητη εκπαιδευση ωστε να κρατησω τον ελεγχο σε τετοιες περιπτωσεις εκτος αν εννοεις οτι πρεπει να ψηφιστει νομος για να φοραμε ολοσωμη κουκουλα και να οδηγαμε με κλειστα παραθυρα. Η οικογενεια μου λιγο ενδιαφερεται αν μου σπασει το κεφαλι επειδη δεν φοραω κρανος η αν μεινω αναπηρος απο υπερεκταση του αυχενα επειδη φοραγα κρανος, οι ιδιες οι εταιρειες κατασκευης παραδεχονται οτι οι πιθανοτητες ειναι ιδιες πανω απο 24 χαω. Ετσι κι αλλιως ειναι δικαιουχοι στην ασφαλεια ζωης μου. Αν κανω παιδια θα φυγω απο τη χωρα μαζι τους για να τα γλυτωσω. Πιο πολυ κινδυνευουν απο το νεφος παρα απο τα ναρκοτικα στην Ελλαδα. Η γυναικα μου ειναι χειροτερη απο εμενα.
Ας αφησουμε την κουβεντα για τα κρανη γιατι θα φαμε βρισιμο, ειμαστε εκτος θεματος. Ανοιξε αν εχεις ορεξη ξεχωριστη κουβεντα και το συζηταμε αναλυτικα μετα τις 18 που γυρναω απο το εξωτερικο και θα εχω χρονο.

Παναγιωτης

byron
07/12/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a41:

I don´t think so.....

Στην βοηθητική της Αττικής οδού μπορούμε να πηγαίνουμε όπως γουστάρουμε, αλλά αν κάποιος δεν γουστάρει να φοράει κράνος πρέπει να ντρέπεται να το πεί;

Cpt. Haddock
07/12/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
I don´t think so.....

Στην βοηθητική της Αττικής οδού μπορούμε να πηγαίνουμε όπως γουστάρουμε, αλλά αν κάποιος δεν γουστάρει να φοράει κράνος πρέπει να ντρέπεται να το πεί;


Μπορεί να το πει.

Δε χρειάζεται να το δικαιολογεί...

gloum
07/12/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορεί να το πει.

Δε χρειάζεται να το δικαιολογεί...

+1000000:a19: :a23:

whitelinecycles
07/12/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορεί να το πει.

Δε χρειάζεται να το δικαιολογεί...


:confused: :confused: :confused:

Αυτο πρεπει να ειναι το πιο κουφο που εχω ακουσει, δηλ. οτι δεν ενοχλει η αποψη αλλα η τεκμηριωση της...

Nostra
07/12/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
:confused: :confused: :confused:

Αυτο πρεπει να ειναι το πιο κουφο που εχω ακουσει, δηλ. οτι δεν ενοχλει η αποψη αλλα η τεκμηριωση της...


κι εγώ δε το πολυκατάλαβα....


aspetta...

byron
07/12/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορεί να το πει.

Δε χρειάζεται να το δικαιολογεί...

Αγαπητέ Ηλία, έχει αρκετά επιχειρήματα θα έλεγα όμως....

Διαφωνώ με την ΜΗ χρήση κράνους, αλλά δεν μπορώ να μπώ και στην λογική του αν χτυπήσεις, θα υποφέρει ο κόσμος γύρω σου.
Όντως θα υποφέρει από την αμέλεια σου να μην φοράς κράνος, αλλά η επιλογή μας να οδηγούμε μοτοσυκλέττα, να πέρνουμε τα βουνα ή να τρέχουμε σε track days εμπεριέχει κινδύνο.
Δεν υποστηρίζω ξαναλέω την μη χρήση κράνους ή εξοπλισμού, αλλά το να τρέχει κάποιος σε εντουροδιαδρομή με τους γκρεμούς δίπλα του, αποτελεί είναι ή όχι δικαίωμα του καθένα μας;

Όταν τρέχει κάποιος σε track day έχει ή δεν περισσότερες πιθανότητες να τσακιστεί απ΄ότι σε μια νορμάλ βόλτα; Αν ναι είναι επικίνδυνο. Mπορεί να προκαλέσει πόνο στην οικογένεια και στον περίγυρο, ή να αφαιρέσει μια παραγωγική μονάδα από τον κοινωνικό ιστό, να επιβαρυνθεί ο κρατικός προϋπολογισμός με τα νοσήλεια κλπ.

Να απαγορευτούν αυτές οι δραστηριότητες δηλαδή;

Nostra
07/12/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Να απαγορευτούν αυτές οι δραστηριότητες δηλαδή;


δηλαδή πρέπει Η να απαγορευτούν οι δραστηριότητες Η να μη φοράμε προστασία (κράνος, μπουφάν, μπότες) ?

αλλά είμαστε γρόθοι,

δε κοιτάμε πως εμείς θα είμαστε πιο ασφαλείς αλλά ότι το κράτος θέλει να μαζεψει χρήματα

vangelis 64
07/12/2006, 13:05
"Ρε παιδιά νομίζω ότι το θέμα είναι αν αυτά τα μέτρα θα έχουν κανένα αποτέλεσμα εκτός από εισπρακτικό." Από karamoto

Ολη ουσία εκεί είναι.Δεν προφυλάσσεις τον πολίτη βάζοντάς του μεγάλα πρόστιμα.
Είμαστε τουλάχιστον αφελείς αν πιστεύουμε ότι οι χρηματικές ποινές θα αποτρέψουν τα τροχαία.Γιατί αυτή είναι η επίσημη θέση τής μαμάς κυβέρνησης.
"Σε εξοντώνω οικονομικά για να σε προστατέψω"!:lol: :lol:

Αν θέλουν το καλό μας,:lol: ,ας βάλουν μαθήμα οδήγησης και οδηγικής συμπεριφοράς γενικώτερα,από τα δημοτικά σχολεία.
Εχει γράψει ο Καραχάλιος στο "μοτό"ένα-δυο άρθρα όπου σύμφωνα με ειδικές μελέτες και στατιστικές,κανένα πρόστιμο δεν μπορεί να σε αποτρέψει από την παράβαση.Αυτά βέβαια γίνονται σε σοβαρά κράτη και όχι στο μπουρδέλο που ζούμε.
Στην Αγγλία ,για παράδειγμα,αν οι μπάτσοι δούνε μοτοσυκλετιστή που τρέχει υπερβολικά και δεν φοράει κράνος,δεν τον καταδιώκουν!Και αυτό γιατί μπορεί,στην προσπάθεια που θα κάνει για να ξεφύγει,να σκοτωθεί.Ε, αυτό είναι σεβασμός για την ανθρώπινη ζωή.
Τώρα βέβαια αν αυτό ίσχυε εδώ,οι ληστείες με μηχανή θα γίνονταν κάθε πέντε λεπτά.
Οδηγική παιδεία χρειαζόμαστε παιδιά.Οχι πρόστιμα.

byron
07/12/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δηλαδή πρέπει Η να απαγορευτούν οι δραστηριότητες Η να μη φοράμε προστασία (κράνος, μπουφάν, μπότες) ?

αλλά είμαστε γρόθοι,

δε κοιτάμε πως εμείς θα είμαστε πιο ασφαλείς αλλά ότι το κράτος θέλει να μαζεψει χρήματα

Όταν εξετάζεις τις συνέπειες της μη χρήσης κράνους και εξοπλισμού, τις συγκεντρώνεις και τις προβάλλεις ως αποτέλεσμα, η λογική μου μου λέει ότι πρέπει να το κάνεις και με λοιπές δραστηριότητες που θα οδηγήσουν στις ΙΔΙΕΣ συνέπειες-αποτελέσματα.

PS Το κράτος θέλει ΜΟΝΟ να εισπράξει χρήματα. Αν την ενδιέφερε πραγματικά, θα ξεκινούσε από απλά πράγματα. Στο πως θα ξεριζώσει τα κυκλώματα που δίνουν διπλώματα όλων των κατηγοριών με παράδοση στο σπίτι σας πχ

:wave2:

whitelinecycles
07/12/2006, 13:22
Ακομα και αν ηταν επιστημονικα τεκμηριωμενο το οτι το κρανος συντελει στη μειωση των ατυχηματων, που δεν ειναι, το κρατος εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πραγματα να κανει για να μας προστατεψει πριν καταληξει σ'αυτο.

α) Αλκοτεστ στα παρκινγκ των καταστηματων πριν ο οδηγος βαλει καν μπρος. Δεν χρειαζεται να του ριξουν προστιμο, απλα να μην τον αφησουν να βγει απο το παρκινγκ.
β) Τεστ ικανοτητας οπως Αμερικη (περπατημα σε ευθεια γραμμη, κλπ. ) οταν παρατηρειται προβληματικη οδηγηση. Η κουραση, η αυπνια και μερικα νομιμα φαρμακα ευθυνονται για πολυ περισσοτερα ατυχηματα απο οτι νομιζετε. Και εκει μπορει να ισχυσει μια προειδοποιηση και ακινητοποιηση και τσουχτεροτατο προστιμο στους υποτροπους.
γ) Γερανος και σκισιμο κανονικο σε διπλοπαρκαρισμενα, παρκαρισμενα σε γωνιες, διασταυρωσεις, πινακιδες Κ.Ο.Κ. φαναρια και οπουδηποτε προκαλειται κινδυνος για την κυκλοφορια. Οταν λεμε σκισιμο εννοουμε ΣΚΙΣΙΜΟ. Ιδιωτικοι γερανοι μπορουναι να τα μαζευου οπου τα βρουνε και να μην παιρνεις το αμαξι αν δεν πληρωσεις, οπως γινεται δηλαδη ετσι κι αλλιως αν μετα απο ατυχημα το οχημα σου εμποδιζει.
δ) Επισκευη και αντικατασταση φθαρμενων πινακιδων και οδοστρωματων.
ε) Λογικα και εφαρμοζομενα ορια ταχυτητας, τουλαχιστον μεσα στην πολη.
στ) ΚΤΕΟ για ολους
ζ) Σκισιμο κανονικο για φθαρμενα φρενα, ελαστικα, αρρυθμιστα φωτα, διαρροες υγρων, αντικανονικη φορτωση, ξεσκεπαστα φορτηγα με χωματα, απλυτα ελαστικα σε φορτηγα απο εροταξια κλπ.
η) Υποχρεωτικα σχολεια ασφαλους οδηγησης για ολα τα οχηματα.

ΜΕΤΑ, μιλαμε για το τι θα βαλω στο κεφαλι μου και το πως αυτο θα με σωσει, οσο θελετε.

jp79
07/12/2006, 14:15
Ρε σεις όλοι μας παρανομούμε και δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Πχ μέσα στις πόλεις το όριο είναι 50 έχω βρεθεί να οδηγώ με 100+ (μεσογείων, κιφισίας κτλ) προσπερνάμε απο δεξιά κάνουμε διηθήσεις πάταμε την διπλή διαχωριστική γραμμή βγαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα. Παραβιάζουμε διαβάσεις πεζών όταν περιμένει κάποιος πεζός να περάσει. Μάλιστα μερικές διαβάσεις στην κιφισίας , κατεχάκη, μεσογείων είναι τέλείως σε λάθος μέρος που αν σταματήσεις για να περάσει πεζός πολύ πιθανό είναι να βρεθεί κάποιος πάνω σου.

Αυτές τις παρανομίες τις κάνουμε κάθε μέρα όλοι μας πιστεύω. Μπορεί να είναι εύκολο να φοράμε πάντα κράνος και εύκολο να σταματάμε στα κόκκινα. Αλλά μην μου πείτε οτι στα στόπ έρχεστε σε πλήρη στάση με τα πόδια να ακουμπήσουν στο έδαφος πριν την διασταύρωση γιατι οποιος δίποτε άλλος τρόπος να περάσεις στοπ είναι παράνομος.

Κάποια στιγμή θα την πάθουμε επειδή βρήκαν ευκαιρία οι τροχονόμοι να γράφουν για όλα τα παραπάνω πρόστιμα για να ταίσουν τις οικογένειες τους κάτι τις παραπάνω. Για να σας δώ πόσο ωραία θα είναι τότε τα πρόστιμα τα καινούρια

TROOPER
07/12/2006, 14:41
:evil: :smokin: :evil: :smokin:

καταντησε μαλακια να γραφουμε οι μισοι οτι καλα κανουνε και ανεβαζουνε τα προστημα και οι αλλοι μισοι να διαφωνουνε!!!!!!!!!!

καθε λιγο και λιγακι τα ιδια μπαντελακη μου τα ιδια κωνσταντη μου....:mad:

θελετε να ειναι εισπρακτικο μετρο???
ειναι!!!!!!

θελετε να μας πεισετε οτι κακως εφαρμοζονται τετοιου ειδους μετρα??????
αποψη σας!!!!!!!

ΑΛΛΑ

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ, ΑΝ ΔΕ ΠΛΗΡΕΙ ΤΗΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΔΕ ΘΑ ΚΛΑΦΤΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!

Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ...ΑΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ ΩΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΛΑΚΩΔΕΣ!!!!!!!!!!

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ, ΒΕΛΤΙΩΣΤΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΒΑΛΕΙ 1 ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΛΩΝ...ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

συγγνωμη για το ενδεχομενος εριστικο υφος μου αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και πιστευω οτι ειναι σωστη και δεν εχω σκοπο να την αλλαξω!!!!!

:a56:

Nostra
07/12/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ, ΑΝ ΔΕ ΠΛΗΡΕΙ ΤΗΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΔΕ ΘΑ ΚΛΑΦΤΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!

Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ...ΑΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ ΩΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΛΑΚΩΔΕΣ!!!!!!!!!!

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ, ΒΕΛΤΙΩΣΤΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΒΑΛΕΙ 1 ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΛΩΝ...ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

συγγνωμη για το ενδεχομενος εριστικο υφος μου αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και πιστευω οτι ειναι σωστη και δεν εχω σκοπο να την αλλαξω!!!!!

:a56:


στο μόνο που διαφωνώ με τον trooper είναι ότι εγώ δε ζητάω συγνώμη για το εριστικό μου ύφος...


+100000000000000000000

:wave2:

TROOPER
07/12/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
στο μόνο που διαφωνώ με τον trooper είναι ότι εγώ δε ζητάω συγνώμη για το εριστικό μου ύφος...


+100000000000000000000

:wave2:

συγγνωμη ζητησα απο ολους οσους θα το διαβασουνε και ενδεχομενως με βρουνε σκληρο.

ειμαι σκληρος αλλα και ειλικρινης!!!

:wave2:

sniper
07/12/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:evil: :smokin: :evil: :smokin:

καταντησε μαλακια να γραφουμε οι μισοι οτι καλα κανουνε και ανεβαζουνε τα προστημα και οι αλλοι μισοι να διαφωνουνε!!!!!!!!!!

καθε λιγο και λιγακι τα ιδια μπαντελακη μου τα ιδια κωνσταντη μου....:mad:

θελετε να ειναι εισπρακτικο μετρο???
ειναι!!!!!!

θελετε να μας πεισετε οτι κακως εφαρμοζονται τετοιου ειδους μετρα??????
αποψη σας!!!!!!!

ΑΛΛΑ

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ, ΑΝ ΔΕ ΠΛΗΡΕΙ ΤΗΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΔΕ ΘΑ ΚΛΑΦΤΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!

Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ...ΑΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ ΩΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΛΑΚΩΔΕΣ!!!!!!!!!!

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ, ΒΕΛΤΙΩΣΤΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΒΑΛΕΙ 1 ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΛΩΝ...ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

συγγνωμη για το ενδεχομενος εριστικο υφος μου αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και πιστευω οτι ειναι σωστη και δεν εχω σκοπο να την αλλαξω!!!!!

:a56:

Eγώ σαν ΜΑΕΘΡΑΤ συμφωνώ με τον TROOPER και στα @@ μου αν ειμαι εριστικός, σκληρός, αποτομος κλπ.....


Ο καθένας που καβαλάει απο ποδήλατο μέχρι μαχητικό είναι υπεύθυνος πρώτος αυτός για την ακεραιότητά του.....

Συμπάθεια υπάρχει αλλά όχι κατανόηση

:smokin:

costas81
07/12/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ σαν ΜΑΕΘΡΑΤ συμφωνώ με τον TROOPER και στα @@ μου αν ειμαι εριστικός, σκληρός, αποτομος κλπ.....


Ο καθένας που καβαλάει απο ποδήλατο μέχρι μαχητικό είναι υπεύθυνος πρώτος αυτός για την ακαιρεότητά του.....

Συμπάθεια υπάρχει αλλά όχι κατανόηση

:smokin:


πιστευω ότι όση ευθύνη έχουμε για την δικιά μας ακαιρεότητα άλλη τόση και περισσότερη πρεπει να έχουμε και για τους γύρω μας ανεξαρτήτως του τι όχημα οδηγάμε.

Δεν συμφωνώ με τα πρόστιμα σε καμία περίπτωση γιατί εχουν εισπρακτικό χαρακτήρα και μόνο. Θα μπορούσαν να σου αφαιρούν τις πινακίδες πχ για 20 μερες ή να σου περνουν το δίπλωμα για 30 μερες. Κ αν βρεθεις να οδηγας χωρίς δίπλωμα να υπάρχει αυτόφορο και ποινική δίωξη. Τέτοια μετρα θα ήταν πιο δίκαια ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης. Επίσης δεν συμφωνώ με το ποσοστό της αστυνομίας γιατί ο καθε μπατσος θα γράφει ότι γουστάρει μόνο και μόνο για να βγάλει το χαρτζιλίκι του. (εμενα πχ με ειχανε γραψει πως περασα με κόκκινο ένω πραγματικα ηταν πρασινο το φαναρι) και πολλά αλλα. Επίσης τα όρια ταχύτητας ειναι τετοια που και να θες πολλες φορες να κινηθεις μεσα σε αυτα ειναι αδυνατο. Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια εκμπομπη του Αρη Σταθάκη στην οποία είχαν ξεκινήσει απο Αθήνα για Μέτσοβο προσπαθώντας να μην υπερβούν πουθενά τα όρια ταχύτητας και είχαν κάνει 16 ώρες. Υπάρχουν όρια μέσα στην Αθήνα σε σημεία που γίνονται έργα των 20 χλ\ωρα που δεν υπάρχει πινακίδα πιο κάτω να τα ακυρώνει οπότε μέχρι να βρεις την επόμενη πινακίδα πρέπει να κινήσε με 20 και που αν κινήσε με μεγαλύτερη ταχύτητα μπορώ άνετα ο μπάτσος να σε γράψω.

Άλλο η ασφάλεια του καθενός και το κράνος και η ζώνη και άλλο το δεν βγαίνει ο προυπολογισμός παρα το 19% ΦΠΑ και χρειαζόμαστε και άλλους τρόπους είσπραξης.

Δεν άκουσα πουθενά για τα πρόστιμα στους εργολάβους και τους κατασκευαστές για δημόσια έργα και δρόμους που δεν πληρούν τις κατάλληλες προδιαγραφές αλλά μόνο για την κακή προειδοποιητική σήμανση κατά την διάρκεια των έργων (αν ειναι δυνατον)

Αλλά μια ζωη Ελλάδα θα είμαστε και θα πληρώνουμε τα διπλά για την κατασκευή έργων και η ποιότητα θα είναι πάντα η χειρότερη.

karamoto
07/12/2006, 15:20
Υπάρχουν πολλοί που είπαν ότι δεν θα έπρεπε να είμαστε νομοταγείς και ο ΚΟΚ είναι παπαριά. Άλλοι πάλι ότι πρέπει να εφαρμοστεί ο ΚΟΚ για να στρώσει η κατάσταση. Άσχετα από το ποιά είναι η άποψη σας όμως νομίζω ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι τα μέτρα έχουν κυρίως εισπρακτικό χαρακτήρα και δεν θα έχουν το αποτελεσμα που και καλά επιδιώκουν.

Μάλιστα ισχυρίζομαι ότι θα έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα. Στην Ελλάδα έχουμε αυστηρότατους νόμους σε πάρα πολλά ζητήματα. Τόσο που κανένα όργανο δεν εφαρμόζει τους κανόνες γιατί προκαλεί την καταστροφή στον τιμωρημένο αλλά και το μίσος απέναντι στο όργανο και αυτόν που κάνει την καταγγελία.

Μάλιστα αφού τα ταμία θα γεμίζουν με λιγότερες κλήσεις θα γράφουν πολύ λιγότερους και έτσι δεν θα έχουν κανένα αποτέλεσμα. Στο εξωτερικό αν παρκάρεις παράνομα δεν υπάρχει απλά μια πιθανότητα να σε γράψουν. ΘΑ σε γράψουν κατα 99.9%. Με πρόστιμο μικρότερο από Ελλάδα συνήθως. Εδώ όλοι το ρίχνουν στον τζόγο.

Πρόστιμα για τροχαία παράβαση μεγαλύτερα από τον βασικό μισθό δεν γνωρίζω να υπάρχουν σε καμία χώρα στον κόσμο.

soundstorm
07/12/2006, 15:32
Ναι καπως πρεπει να γινουμε ανθρωποι και σωστοι οδηγοι.Αλλα λεω τωρα εγω αν,ΑΝ κανω μια μαλακ....α και ξεχαστω ρε παιδι.Οτιδηποτε.Θα πληρωσω ΟΛΟ το μηνιατικο μου σε μια κληση?Και πως θα ζησω τον υπολοιπο μηνα?Και αντε να με πανε φυλακη(εχει τουλαχιστον τζαμπα φαι και υπνο)αμα πεθανω απο την πεινα σε κανα σοκακι ποιος θα νοιαστει?
Αν θελουν τοσο αυστηρα προστιμα τοτε ας αφαιρουν το διπλωμα οδηγησης.
Να εχουμε λιγο και στο νου μας το βασικο μισθο.600 ευρω ειναι παιδια οχι 6000.
Χιλιες φορες να αφαιρουν το διπλωμα παρα τοσα λεφτα.Αν ειναι δυνατον.
Αν προσοπικα εμενα μου παρουν το διπλωμα μπορω να γυρναω με λεωφορειο μεχρι να βαλω μυαλο.Αλλα αν πληρωσω 800 ευρω σε μια κληση αντε μετα να ζησω με 200 ευρω ενα μηνα και να πληρωσω και λογαριασμους.
Αλλα ναι οταν τα μετρα αυτα τα εφαρμοζουν ατομα που παιρνουν 6000 το μηνα,συνταξιοδοτουνται στα 4 χρονια και σαφως ειναι ατομα που ΔΕΝ τα πιανει ο νομος.

ναι να γινουμε σωστοι αλλα ο νομος πιανει τους μπατσους που τουλαχιστον στη μυτιληνη δε φοραει ΚΑΝΕΝΑΣ κρανος?Τους δημαρχους?ολους τους εναρετους?
Η μονο εμενα το μαλα....κα που δουλευω σαν τον σκυλο για να ζησω?
Σαφως και αξιζει τον κοπο ακομα και για να σωθει ΜΙΑ ζωη.Αλλα θα μπορουσαν να παρουν το διπλωμα και αν τυχον και μετα οδηγησεις χωρις διπλωμα να σου βαλουν και προστιμο και οτι θελετε.Αλλα οχι 800 ευρω προστιμο.Αν ειναι δυνατον.Βρηκαμε τροπο τωρα να μαζεψουμε λεφτα στο ονομα της οδιγικης συμπεριφορας αυτη τη φορα.

Και σαφως αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.Και απλως την εκφραζω.Δεν την λεω για να κανουμε καβγα.

TROOPER
07/12/2006, 15:43
ρε γαμω το μπελα μου!!!!!!!!!!

τοσο δυσκολο ειναι??????????

δεν παρανομεις, δεν πληρωνεις, δεν σε ενδιαφερει που εφτασαν τα προστημα!!!!!!!!!

σε ενδιαφερει που εφτασαν τα προστημα?????
συμβαινει επειδη δεν θες να πληρωνεις, αρα παρανομεις!!!!!!!!!!!!!!

:smokin:

soundstorm
07/12/2006, 15:49
Πρωτον ειπα την ΓΝΩΜΗ μου.Γιατι νευριαζεις?
Μηπως απαγορευεται?
Δευτερον.το ποστ μου ξεκινησε γραφοντας: ''αν,ΑΝ''.

karamoto
07/12/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε γαμω το μπελα μου!!!!!!!!!!

τοσο δυσκολο ειναι??????????

δεν παρανομεις, δεν πληρωνεις, δεν σε ενδιαφερει που εφτασαν τα προστημα!!!!!!!!!

σε ενδιαφερει που εφτασαν τα προστημα?????
συμβαινει επειδη δεν θες να πληρωνεις, αρα παρανομεις!!!!!!!!!!!!!!

:smokin:

Κλέφτης δεν είμαι αλλά αν επανέλθει η θανατική ποινή για όποιον κλέβει γαριδάκια θα διαμαρτηρηθώ.

Αυτό κάνω και τώρα γιατί πιστεύω ότι τα καινούργια προτεινόμενα πρόστιμα όχι απλά είναι παράλογα αλλά θα έχουν και το αντίθετο αποτέλεσμα.

Παρεπιπτόντως εγώ προσωπικά παρανομώ τακτικά.

TROOPER
07/12/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Κλέφτης δεν είμαι αλλά αν επανέλθει η θανατική ποινή για όποιον κλέβει γαριδάκια θα διαμαρτηρηθώ.

Αυτό κάνω και τώρα γιατί πιστεύω ότι τα καινούργια προτεινόμενα πρόστιμα όχι απλά είναι παράλογα αλλά θα έχουν και το αντίθετο αποτέλεσμα.

Παρεπιπτόντως εγώ προσωπικά παρανομώ τακτικά.

ΣΩΣΤΟ!!!!!!!!!

ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΩ ΣΤΟΠ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, ΜΑΝΑ ΣΟΥ, ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ, ΦΙΛΟ ΣΟΥ...ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΤΗ ΚΛΟΠΗ ΓΑΡΙΔΑΚΙΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΡΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!

:a06:

TROOPER
07/12/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Πρωτον ειπα την ΓΝΩΜΗ μου.Γιατι νευριαζεις?
Μηπως απαγορευεται?
Δευτερον.το ποστ μου ξεκινησε γραφοντας: ''αν,ΑΝ''.


:nono: :nono:
ΔΕΝ ΝΕΥΡΙΑΣΑ ΦΙΛΕ!!!!
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΩ??????????

FZR600R
07/12/2006, 16:04
καλά ρε μάγκες,όλοι μπουκωμένα τα έχετε τα εργαλεία σας?

Αυτο το γουσταρα Παπαλεξη σε ασπαζομαι πληρως.

Ξερεις ποσα πισταρικα βαριανασαινουν απο ξενερωτους αναβατες?

Φυσικα και ξερεις.

Και εγω τα ιδια τους λεω, πουλα το το μοτορι, τι το'χεις να μαραινεται?
Αν δεν το ανοιξεις τουλαχιστο μια φορα το μηνα μια 200+, πουλα το σε τιμη ευκαιριας.

Ειμαστε το +-1% mister Papalexis.

Allelujah

TROOPER
07/12/2006, 16:07
ΟΙ ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΜΑΖΕΨΟΥΝΕ ΜΗ ΤΟΥΣ ΤΗ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ.

:smokin:

soundstorm
07/12/2006, 16:10
Επειδη εχω πληρωσει 1500 ευρω για δυο κλησεις που ποτε δεν υπεγραψα και ποτε δεν με σταματησαν και ποτε δεν μου το ειπαν τουλαχιστον τα τομαρια ,καταλαβαινω ποσο ασχημο θα ειναι ενα τετοιο προστιμο.Για αυτο λοιπον και λεω:παρτε το διπλωμα.Κατασχεση το αμαξι για 6 μηνες(πχ)αλλα οχι εναν μισθο προστιμο.

Nostra
07/12/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Κατασχεση το αμαξι για 6 μηνες(πχ)αλλα οχι εναν μισθο προστιμο.

όχι το αμάξι ... το δίπλωμα κατάσχεση.... :smokin:

soundstorm
07/12/2006, 16:17
Ναι το ειπα και αυτο.Να παρουν το διπλωμα και αν με πιασουν να οδηγω(χρησιμονοιω πρωτο προσωπο χωρις συγκεκριμενο λογο) χωρις διπλωμα να με γαμ.......Αλλα οχι τοσα λεφτα.Δεν εχω καμια παραδια φυτεμενη στο σπιτι.

Nostra
07/12/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Ναι το ειπα και αυτο.Να παρουν το διπλωμα και αν με πιασουν να οδηγω(χρησιμονοιω πρωτο προσωπο χωρις συγκεκριμενο λογο) χωρις διπλωμα να με γαμ.......Αλλα οχι τοσα λεφτα.Δεν εχω καμια παραδια φυτεμενη στο σπιτι.


εγώ δεν είπα να σε γαμ...

απλά μετά ... δια παντός αφαίρεση του διπλώματος... :smokin:

FZR600R
07/12/2006, 16:20
Σε ενα κρατος πληρους αυθαιρεσιας που εδω και 2000 χρονια αντιμετωπιζει τους κατοικους του σαν δουλοπαροικους ρωμαικης επαρχιας που καποτε διοικουσε και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μαζευουν οσα τους λειπουν απο τις κοινωνικες ομαδες με τις μικροτερες δυνατοτητες αντιδρασης ωστε να τα μοιρασουν στους αυλικους τους και τα βαφτιστιρια, η μονη λυση ειναι το ανταρτικο.

Ακριβως - υπεροχος συλλογισμος, αλλα ο κοσμος αρεσκεται στο μαστιγωμα και το ξεπουλημα μετα την τουρκοκρατεια, οποτε no revolution with a few good Greeks.

TROOPER
07/12/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
όχι το αμάξι ... το δίπλωμα κατάσχεση.... :smokin:

τασο...
ειμαι ασυνηδητος
κανω μαλακια στο δρομο
μου περνουνε το διπλωμα
ε να μου και εμενα...δε θα καβαλησω οτι βρω χωρις διπλωμα?????

δεν ειναι λυση!!!!!!!!!

σκασ του 1 μισθο προστημο να σου πω εγω πως θα σφιξει το κωλαρακι!!!!!!!!

:wave2:

soundstorm
07/12/2006, 16:21
συμφωνω.

soundstorm
07/12/2006, 16:22
με αυτο που ειπε ο νοστρα.

Nostra
07/12/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τασο...
ειμαι ασυνηδητος
κανω μαλακια στο δρομο
μου περνουνε το διπλωμα
ε να μου και εμενα...δε θα καβαλησω οτι βρω χωρις διπλωμα?????

:wave2:


γιώργο , απάντησα ήδη φίλε....


αν ξανακαβαλήσεις ενώ στο έχουν κατασχέσει για π.χ. 6μήνες ... αφαίρεση για πάντα...

TROOPER
07/12/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
γιώργο , απάντησα ήδη φίλε....


αν ξανακαβαλήσεις ενώ στο έχουν κατασχέση για π.χ. 6μήνες ... αφαίρεση για πάντα...

και παλι ρε τασο στα @@ τους...!!!

ξερεις ποσοι τετοιοι υπαρχουν???

αστο!!!!!

ενω ετσι...θα πληρωσουνε τη πρωτη και μετα θα το σκεφτοθνε πολυ να το ξανακανουνε!!!!!!!!

soundstorm
07/12/2006, 16:28
Τοτε το προστιμο.Αφου θα κριθεις αναξιος να εχεις διπλωμα και εσυ/εγω οδηγω τοτε ναι.Προστιμο/κατασχεση/οτιδηποτε.

Nostra
07/12/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και παλι ρε τασο στα @@ τους...!!!

ξερεις ποσοι τετοιοι υπαρχουν???


δε ξέρω αλλά υποψιάζομαι αρκετοί.... δυστυχώς...
:sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ενω ετσι...θα πληρωσουνε τη πρωτη και μετα θα το σκεφτοθνε πολυ να το ξανακανουνε!!!!!!!!

και τώρα θα ξαναγυρίσουμε στη συζήτηση ότι θα πληρώνουνε μόνο όσοι δεν έχουν κουμπάρο/δόντι/νονό/βαφτιστήρι κλπ. :sad:


σκατ@... κύκλους θα κάνουμε μέχρι να πεθάνουμε... γι' αυτό σου λέω....
έξω από εδώ...Δυτική Ευρώπη και Ελλαδίτσα τον Αύγουστο...


σε καμιά εβδομάδα που θα έχεις γυρίσει θα δεις πως είναι οργανωμένη η κατάσταση έξω... :wave2: :wave2:

SPORAKIAS
07/12/2006, 16:30
εγω εχω καταλαβει οτι μονο με την παιδεια θα αλλαξει ριζικα ο τροπος οδηγησης.......αλλα και η συμπεριφορα κατα την οδηγηση..(γιατι δεν μετραει μονο να οδηγας καλα)...

τωρα γι'αυτους τους αλητηριους που πιανουν το τιμονι(οπως ο ελληναρας της Α.Ο.)....τα προστιμα και η αφαιρεση διπλωματων δεν τους καιγετε καρφι......

το μονο που χρειαζετε..... ΚΡΕΜΑΣΜΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ....:mad:

soundstorm
07/12/2006, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
... γι' αυτό σου λέω....
έξω από εδώ...Δυτική Ευρώπη και Ελλαδίτσα τον Αύγουστο...




Πολυ κρυο και πολυ βροχη.....
Παρ' αυτα καλα περναμε.....

thePrince
07/12/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
Εμενα μου αρεσουν τα νεα προστιμα, κανουν τους αστυνομικους να ντρεπονται να σε σταματησουν για κρανος. 300-500 ευρω το χρονο για δυο-τρεις κλησεις παλευονται, ετσι κι αλλιως οι ασφαλειες ειναι φθηνες. Οι ποντοι ειναι μεγαλυτερο προβλημα...
Και δεν σου έχει περάσει από το μυαλό να δίνεις αυτά τα 300-500 για να αγοράζεις και να φοράς καινούργιο κράνος κάθε χρόνο;

whitelinecycles
07/12/2006, 16:38
Με βλεπω να περνω κανα segway και να ησυχαζω...


71495

karamoto
07/12/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΣΩΣΤΟ!!!!!!!!!

ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΩ ΣΤΟΠ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, ΜΑΝΑ ΣΟΥ, ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ, ΦΙΛΟ ΣΟΥ...ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΤΗ ΚΛΟΠΗ ΓΑΡΙΔΑΚΙΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΡΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!

:a06:

Εγώ πάλι που ξαναδιαβάζω το γαριδοπαράδειγμα γιατί καταλαβαίνω ότι απλά βρίσκω τους παράλογους νόμους απαράδεκτους. Περι ορέξεως όμως ουδείς λόγος.

Φίλε TROOPER προφανώς το ζήτημα είναι κατά πόσο είναι λογικές οι ποινές και ακόμα πιο σημάντικο είναι το αν θα έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και δεν θα το έχουν.

Και είναι προφανές ότι οι ποινές δεν ειναι ούτε το μοναδικό ούτε το πιο σημαντικό μέτρο. Όμως εγώ προσωπικά βρίσκω τα συγκεκριμένα μέτρα βλακώδη, προκλητικα και αναποτελεσματικά και ευχαρίστως θα συμετείχα σε μια διαμαρτηρία εναντίων τους. Μάλιστα νομίζω ότι θα ήταν πολύ κλή ιδέα να κάναμε και από εδω κάτι.

thePrince
07/12/2006, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Οδηγική παιδεία χρειαζόμαστε παιδιά.Οχι πρόστιμα.
Αυτό ξαναπέστο.

whitelinecycles
07/12/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Και δεν σου έχει περάσει από το μυαλό να δίνεις αυτά τα 300-500 για να αγοράζεις και να φοράς καινούργιο κράνος κάθε χρόνο;

Ουτε που ξερω ποσα κρανη εχω, επειδη παιρνω σιγουρα ενα καθε χρονο. Αλλο για την πιστα, αλλο για dragster, αλλο για την πολη το χειμωνα, αλλο για το καλοκαιρι, για το Enduro, για ταξιδι με τη γυναικα, για ταξιδι μονος μου, για ταξιδι με naked, αλλο για το κλασσικο...


Πουλαω και κρανη, φαντασου...

Αλλα ολα αυτα ειναι ασχετα με το αν μπορει οποιοσδηποτε να με υποχρεωσει να το φοραω.
Αυριο καποιος θα απαγορευσει τα supersport και τα enduro στο δρομο, ειναι 100% σιγουρο.
Τοτε καποιοι θα κλαινε και θα ωρυονται, αλλα θα ειναι αργα.
Το μεσο καταστημα βγαζει πιο πολλα λεφτα απο τον εξοπλισμο του καθε GSXRακια κλπ. παρα απο το μηχανακι.
Η καθε αντιπροσωπεια βγαζει ακομα περισσοτερα αν δεν αγορασεις καν μηχανακι και παρεις αυτοκινητο (οι ιδιοι τα πουλανε). Αυτο ειναι και το νοημα του υποχρεωτικου κρανους, να περιοριζονται οι χρηστες μοτο στο δρομο, αρα και τα θυματα.
Οι περισσοτεροι που πεταγονται για τσιγαρα χωρις κρανος πεθαινουν απο καρκινο...
Και τα παιδια τους γεννιουνται με ασθμα και ταλαιπωρουνται απο αλλεργιες και αναπνευστικα σε ολη τους τη ζωη εφ'οσον μεγαλωνουν σαν παθητικοι καπνιστες. Αλλα ο τζιρος ειναι ΤΡΕΛΛΟΣ οποτε την απαγορευση την ξεχναμε. Τα ιδια με το αλκοολ.

Οποτε μπορουμε να το αφησουμε το θεμα για το κεφαλι μας και τι εχει μεσα;
ΣΚΑΤΑ εχει ετσι οπως εχουμε κανει τη ζωη μας. Οι αγγλοι περνανε καλυτερα απο μας πια.

thePrince
07/12/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από whitelinecycles
Ακομα και αν ηταν επιστημονικα τεκμηριωμενο το οτι το κρανος συντελει στη μειωση των ατυχηματων, που δεν ειναι, το κρατος εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πραγματα να κανει για να μας προστατεψει πριν καταληξει σ'αυτο.

α) Αλκοτεστ στα παρκινγκ των καταστηματων πριν ο οδηγος βαλει καν μπρος. Δεν χρειαζεται να του ριξουν προστιμο, απλα να μην τον αφησουν να βγει απο το παρκινγκ.
β) Τεστ ικανοτητας οπως Αμερικη (περπατημα σε ευθεια γραμμη, κλπ. ) οταν παρατηρειται προβληματικη οδηγηση. Η κουραση, η αυπνια και μερικα νομιμα φαρμακα ευθυνονται για πολυ περισσοτερα ατυχηματα απο οτι νομιζετε. Και εκει μπορει να ισχυσει μια προειδοποιηση και ακινητοποιηση και τσουχτεροτατο προστιμο στους υποτροπους.
γ) Γερανος και σκισιμο κανονικο σε διπλοπαρκαρισμενα, παρκαρισμενα σε γωνιες, διασταυρωσεις, πινακιδες Κ.Ο.Κ. φαναρια και οπουδηποτε προκαλειται κινδυνος για την κυκλοφορια. Οταν λεμε σκισιμο εννοουμε ΣΚΙΣΙΜΟ. Ιδιωτικοι γερανοι μπορουναι να τα μαζευου οπου τα βρουνε και να μην παιρνεις το αμαξι αν δεν πληρωσεις, οπως γινεται δηλαδη ετσι κι αλλιως αν μετα απο ατυχημα το οχημα σου εμποδιζει.
δ) Επισκευη και αντικατασταση φθαρμενων πινακιδων και οδοστρωματων.
ε) Λογικα και εφαρμοζομενα ορια ταχυτητας, τουλαχιστον μεσα στην πολη.
στ) ΚΤΕΟ για ολους
ζ) Σκισιμο κανονικο για φθαρμενα φρενα, ελαστικα, αρρυθμιστα φωτα, διαρροες υγρων, αντικανονικη φορτωση, ξεσκεπαστα φορτηγα με χωματα, απλυτα ελαστικα σε φορτηγα απο εροταξια κλπ.
η) Υποχρεωτικα σχολεια ασφαλους οδηγησης για ολα τα οχηματα.

ΜΕΤΑ, μιλαμε για το τι θα βαλω στο κεφαλι μου και το πως αυτο θα με σωσει, οσο θελετε.
Πολύ σωστά όλα αυτά αλλά μέχρι να γίνουν πράξη (λέμε τώρα...) φόρα το το γαμημένο και αχρείαστο να'ναι και άσε τους άλλους να πληρώνουν τα πρόστιμα.

TROOPER
07/12/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Εγώ πάλι που ξαναδιαβάζω το γαριδοπαράδειγμα γιατί καταλαβαίνω ότι απλά βρίσκω τους παράλογους νόμους απαράδεκτους. Περι ορέξεως όμως ουδείς λόγος.

Φίλε TROOPER προφανώς το ζήτημα είναι κατά πόσο είναι λογικές οι ποινές και ακόμα πιο σημάντικο είναι το αν θα έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και δεν θα το έχουν.

Και είναι προφανές ότι οι ποινές δεν ειναι ούτε το μοναδικό ούτε το πιο σημαντικό μέτρο. Όμως εγώ προσωπικά βρίσκω τα συγκεκριμένα μέτρα βλακώδη, προκλητικα και αναποτελεσματικά και ευχαρίστως θα συμετείχα σε μια διαμαρτηρία εναντίων τους. Μάλιστα νομίζω ότι θα ήταν πολύ κλή ιδέα να κάναμε και από εδω κάτι.

βρισκεις τους νομους απαραδεκτους γιατι τους θεωρεις παραλογους!!!!!
αν τους θεωρουσες λογικους, δεν θα τους εβρισκες απαραδεκτους!!!!!!!

το οτι προδικαζεις το αποτελεσμα μου δινει το δικαιωμα να σε χαρακτηρισω προπετη!

οσο για το αν οι ποινες ειναι το μοναδικο η πιο σημαντικο μετρο...προτεινε εσυ κατι αλλο!!!!δε βλεπω τπτ ομως!!!!

η δε ιδεα σου για διαμαρτυρια μεσω του φορουμ με βρισκει καθετα αντιθετο!!!!!!!!

να μου πεις να οργανωθουμε εδω μεσα και να διαμαρτυρηθουμε για τους κακους δρομους, τις θεσεις παρκινκ που ΔΕΝ εχουμε να σου πω ναι!!!!!
να μου λες ομως να διαμαρτυρηθεις για κρανος, ζωνη, ποτο...:nono: