PDA

View Full Version : Η γριά κότα έχει το ζουμί...(?)



motaba
07/12/2006, 10:52
Καλημέρα συνφορουμήτες!! :wave2:

Η μικρή μου ιστορία έχει ως εξής...

Από μικρός (μικρός είμαι ακόμα ε!!) μου άρεσαν πολύ οι μοτοσυκλέτες! :wacko:
Δεν είχα όμως ποτέ την ευκαιρία να έχω μια :bigcry: ..

Οδηγούσα το οικογενειακό αυτοκίνητο στη πόλη και στα ταξίδια.. Όποτε έβλεπα μοτοσυκλετιστές στο αντίθετο ρεύμα του χαιρετούσα με σινιάλο (αλλά για να μην μπερδευτούν για τροχαία :eyepop: και με το χέρι πίσω από το παρμπριζ...! )

Ήταν σαν να λέμε ένας ευσεβής πόθος η μοτοσικλέτα για μένα...:blush:

Anyway, πριν λίγο καιρό έφτασε στα χέρια μου ΤΟ μοτέρ!! Yamaha Tenere 600 1VJ.
Είχε τα χάλια του.. Ήθελε πολύ φτιάξιμο και λεφτά..
Με τα πολλά - και λόγω του ενθουσιασμού - την φτιάχνω. Μου άρεσε πάρα πολύ!

Έκτοτε νιώθω σαν να είμαι δεμένος με τη συγκεκριμένη μοτο...:winka: Love is in the air...:a9:

Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι είναι μια μοτοσυκλέτα σχεδόν 20ετίας ! Φαντάζομαι ότι δεν έχει σχέση με τις σύγχρονες (και τις δίχρονες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31909) :lol: :lol: ) μοτό!

Το θέμα όμως έκτος του συναισθηματικού της "πρώτης μοτοσυκλέτας" - για όσους ισχύει - είναι και θέμα "αξίας".

Χαζεύοντας το σκοτώνουν τις μοτο όταν γεράσουν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23776) σκέφτηκα ότι δεν θα ήθελα να καταλήξει έτσι...:bigcry:

Αντί λοιπόν να μαζέψω λεφτά να πάρω μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα οδηγούμαι στο δρόμο της συντήρησης - αναπαλαίωσης της γριάς μου (σε 2 χρόνια γίνεται αντίκα ? )

Δεν πρόκειται να την αφήσω να σαπίσει σε οίκο ευγειρίας..



Sorry αλλά έπρεπε να τα πω :bigcry: :bigcry:





:wave2:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Αντί λοιπόν να μαζέψω λεφτά να πάρω μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα οδηγούμαι στο δρόμο της συντήρησης - αναπαλαίωσης της γριάς μου (σε 2 χρόνια γίνεται αντίκα ? )

Δεν πρόκειται να την αφήσω να σαπίσει σε οίκο ευγειρίας..

:a013: :a013: :a013:

makis206
07/12/2006, 11:00
Κι επειδή στους δύο τρίτος δεν χωράει, να ζήσετε τον έρωτά σας όπως τον ονειρεύεστε γεμάτο όμορφα χιλιόμετρα και ωραίες εμπειρίες !

Μην της επιτρέψεις να σου αρχίσει την κρεβατομουρμούρα ΠΟΤΕ ! :lol:


:a19: :a19: :a20: :a19: :a19:

alex14
07/12/2006, 11:02
:a18:

Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω περιπου μια απο τα ιδια με το gsxr του '90.

:wave2:

dirtbird
07/12/2006, 11:03
Και καλά κάνεις.

Εγώ χίλιες φορές θα προτιμούσα ένα Τenere με σύγχρονες αναρτήσεις-φρένα παρά τα σημερινά μονοκύλινδρα on-off που έχουν γίνει και αυτά μαστόδοντα.
Τα ΚΤΜ LC4 - Husky TE610 εξαιρούνται αλλά έτσι κι αλλιώς δεν μπαίνουν στην κατηγορία λόγω μικρής άνεσης - ικανότητας φορτώματος και -κατά καιρούς- θεμάτων αξιοπιστίας.

:beer: :wave2:

gloum
07/12/2006, 11:04
:D

kaps
07/12/2006, 13:06
Αυτό το σκοπό είχα και με τοGSX400, XR350, DT200R, XLR250, XT600E και το ίδιο θα ήθελα και με το τωρινό ΧΤΧ660 αλλά όταν βλέπω να κυκλοφορούν νέες τεχνολογίες και εγώ σκέφτομαι αν θα βρίσκω σε λίγα χρόνια τα ανταλλακτικά του μοτό μου που έχει ηλικία άνω-των 10 χρόνων εεε...τι άλλο μπορώ να κάνω από το να αποφασίσω να πάρω ένα άλλο αξιόπιστο έστω και μεταχειρισμένο μοτό όμως το πολύ 5ετίας .