PDA

View Full Version : BMW GS650 Dakar ή Transalp 650?????



Ynus Emre
07/12/2006, 11:13
σκέφτομαι να πάρω μηχανή αλλά ειμαι άσχετος. είμαι ανάνεσα σε Bmw 650 GS ή Transalp 650. Γενικά θα τη χρησιμοποιώ στην πόλη αρκετά, αλλά θέλω να μπορώ άνετα να πηγαίνω ταξίδια. Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Φοβάμαι οτι το transalp θα με δυσκολέψει στην πόλη λόγω όγκου αλλά και στο χώμα, νησιά κατσικόδρομοι κλπ δεν θα είναι οκ. απο την άλλη καλύτερο γκάζι και πιο άνετη οδήγηση για ταξίδι φαντάζομαι. εμφανισιακά μου αρέσει πολύ το bmw απλό ή Dakar αλλά δεν ξέρω τι μορεί να μου προσφέρει περισσότερο απo το Transalp. any comments?


__________________

gloum
07/12/2006, 11:15
Κατ'αρχάς καλώς ήρθες:)Και τα δύο είναι πολύ φιλικά μηχανάκια με αρκετή δύναμη για τα πάντα χωρίς όμως να τρομάζουν.Αναφέρεσαι σε καινούργια να φανταστώ?Άποψη μου είναι ότι δυστυχώς η HONDA έχει τραγικό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα με συνέπεια αν θες κάτι να περιμένεις τον αιώνα τον άπαντα.Καλό θα ήταν αν μπορείς να επιδιώξεις να τα οδηγήσεις και να δεις τι σου ταιριάζει πιό πολύ.Πάντως το BMW είναι πίο ήρεμο και πιο ελαφρύ οπότε μέσα στην πόλη σου δίνει ένα μικρό πλεονέκτημα.Έχοντας οδηγήσει και τα δύο θα έπερνα το bmw χωρίς να σημαίνει ότι το transalp den είναι μια καταπληκτική μοτοσυκλέτα με φοβερή αξιοπιστία..Πώπω...σε μπέρδεψα και άλλο μου φαίνεται:)

MikeG
07/12/2006, 11:17
Καλημέρα φίλε μου και καλωσήρθες.
Εδώ και 2 χρόνια είμαι κάτοχος μιας BMW F650 GS.Κάποτε ήμουν και εγώ σε αυτό το δίλλημα που έχεις εσύ σήμερα.Τελικά κατέληξα στη BMW και δε το μετανιώνω καθόλου.
Αρχικά να σου πω ότι το BMW έχει ψεκασμό ενώ το Transalp όχι.Επίσης το Transalp είναι πιο ογκώδες και κάπως πιο βαρύ.Το BMW έχει ABS, βέβαια λένε ότι και το Transalp έχει καλά φρένα.Σκέψου όμως ότι από το 1995 είναι το ίδιο μηχανάκι.Το μόνο που του κάνουν είναι να του αλλάζουν τα πλαστικά.Επίσης μη σε προβληματίσουν τα service του BMW μιας και είναι στα απολύτως λογικά χρήματα όπως όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας.Άσε που μπορεί να τα κάνεις και μόνος σου τα περισσότερα.Η μηχανή πάει παντού φορτωμένη και μη.Τώρα ανάμεσα στο απλό GS και το Dakar θα σου πρότεινα αν δεν έχεις σκοπό ιδιαίτερη χρήση σε χώμα να προτιμήσεις το απλό.Είναι πιο σταθερό στην εθνική και μιας και είναι και λίγο πιο κοντό,πιο άνετο μέσα σε πόλη.
Αυτά από μένα,ελπίζω να σε βοήθησα.
Καλή απόφαση.

:wave2: :beer:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 11:34
Λίγο πολύ όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες

Παρόμοιας φιλοσοφίας μηχανές

Η Transalp είναι λίγο πιο δυνατή σε ιπποδύναμη αλλά "παλιάς" σχεδίασης (όχι οτι δεν είναι καλό κ αξιόπιστο μηχανάκι)

Δεν έχει ψεκασμό και χωλαίνει στην αντιπροσωπία.

Μεταξύ του απλού gs ή του dakar θα πρότεινα το απλο. Το Ντακάρ πάει θεωρητικά καλύτερα στο χώμα απ' το απλό αλλα οι μεγαλύτερες διαδρομές και οι 21'' τροχού μπροστά το κάνουν πιο ασταθες στο δρόμο

:wave2:

OldMan
07/12/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
οδυνατή

Δυνατή ...?

Αδύνατη ...?

:confused:

MikeG
07/12/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δυνατή ...?

Αδύνατη ...?

:confused:

Μάλλον δυνατή εννοούσε αν και νομίζω ότι ονομαστικά και τα 2 μηχανάκια βγάζουν 50 αλόγατα.

:beer:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δυνατή ...?
Αδύνατη ...?
:confused:



Δυνατή

:D

dirtbird
07/12/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Λίγο πολύ όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες



:wave2:

Tι?


Ότι το TRANSALP είναι το ιδιο από το 95 και ότι του αλλάζουν πλαστικά???? :smokin: :smokin:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tι?


Ότι το TRANSALP είναι το ιδιο από το 95 και ότι του αλλάζουν πλαστικά???? :smokin: :smokin:

Λίγο πολύ είπα ρε μάστορα!

:D

dirtbird
07/12/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Λίγο πολύ είπα ρε μάστορα!

:D

Ok, λίγο-πολύ συμφωνείς με ανακρίβειες..:confused:















































(προλαβαίνω να τον σκάσω μέχρι αύριο?) :D

X_NR750
07/12/2006, 13:23
Το Transalp ειναι δυνατοτερο κατα 5 αλογα και ονομαστικα και τροχο

το Bmw ειναι μαλλον λιγο καλυτερο στο χωμα και το TA στο ταξιδι

Το Honda ειναι V2 το ΒΜW μονοκιλυνδρο

απο αξιοπιστια και τα δυο ειναι οκ

To TA του χρονου σιγουρα θα αλλαξει μοντελο

:wave2:

MikeG
07/12/2006, 13:24
Γιατί ρε παιδιά?Πείτε μου κάτι που έχει γίνει στο κινητήρα του Transalp τα τελευταία χρόνια πέρα από το ότι από 600 ανέβηκε στα 650 κιβυκά.
Δε χρειάζονται ειρωνείες.

:wave2:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ok, λίγο-πολύ συμφωνείς με ανακρίβειες..:confused:

ουφ... :rolleyes:

Μεγάλες αλλαγές ΔΕΝ είχει η ΤΑ όλα αυτά τα χρόνια, ούε καν injection δεν έβαλε

Αυτό ήθελα να πω



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
(προλαβαίνω να τον σκάσω μέχρι αύριο?) :D

καλά πας! :lol: :lol:

OldMan
07/12/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ynus Emre
είμαι ανάνεσα σε Bmw 650 GS ή Transalp 650.

Φίλε, μην το σκέφτεσαι καθόλου !!

BMW δαγκωτό !!!

Είναι μακράν το καλύτερο μηχανάκι στην κατηγορία του (και καλύτερο από αρκετά άλλα "ψηλότερων" κατηγοριών...).

Το μοτέρ του είναι το απαύγασμα της τεχνολογικής εξέλιξης, τα φρένα του απλά δεν παίζονται, ο σκελετός και το στήσιμό του γενικότερα δεν έχουν μέτρο σύγκρισης !!

Τα service του είναι "τσάμπα" και η αντιπροσωπεία και οι εξουσιοδοτημένοι σου φέρονται σαν να είσαι εσύ γαλαζοαίματος και αυτοί σκουλήκια !!

Ειδικά το 650 GS είναι άπαιχτο ΚΑΙ στο χώμα (όπου και "ταπεινώνει" πολλά καθαρόαιμα...) και χαίρεσαι να το ρίχνεις κάτω λόγω υπεραφθονίας και κυριολεκτικά εξευτελιστικών τιμών των ανταλλακτικών του !!

Φίλε μου, πραγματικά σε ζηλεύω που θα γίνεις κάτοχος αυτού του ..... του .... του ....
(συγγνώμη, αλλά από την συγκίνηση χάνω τα λόγια μου....)

:beer: :wave2: :beer:

dirtbird
07/12/2006, 13:33
Eγώ πάντως ξέρω ότι ποια βρίσκεις ΤΑ με 30-40000χλμ με 3500? και έχω αρχίσει και το σκέφτομαι.

Όσον αφορά τα περι ικανότητας στο χώμα και ίδιας αξιοπιστίας.... ξανακοιτάχτε το.


MikeG δε σε ειρωνεύτηκα, αυτά που αναφέρεις είναι ανακριβή.

:rolleyes:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φίλε, μην το σκέφτεσαι καθόλου !!

BMW δαγκωτό !!!

Είναι μακράν το καλύτερο μηχανάκι στην κατηγορία του (και καλύτερο από αρκετά άλλα "ψηλότερων" κατηγοριών...).

Το μοτέρ του είναι το απαύγασμα της τεχνολογικής εξέλιξης, τα φρένα του απλά δεν παίζονται, ο σκελετός και το στήσιμό του γενικότερα δεν έχουν μέτρο σύγκρισης !!

Τα service του είναι "τσάμπα" και η αντιπροσωπεία και οι εξουσιοδοτημένοι σου φέρονται σαν να είσαι εσύ γαλαζοαίματος και αυτοί σκουλήκια !!

Ειδικά το 650 GS είναι άπαιχτο ΚΑΙ στο χώμα (όπου και "ταπεινώνει" πολλά καθαρόαιμα...) και χαίρεσαι να το ρίχνεις κάτω λόγω υπεραφθονίας και κυριολεκτικά εξευτελιστικών τιμών των ανταλλακτικών του !!

Φίλε μου, πραγματικά σε ζηλεύω που θα γίνεις κάτοχος αυτού του ..... του .... του ....
(συγγνώμη, αλλά από την συγκίνηση χάνω τα λόγια μου....)

:beer: :wave2: :beer:

Γεια σου Βασίλη!

:rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
07/12/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φίλε, μην το σκέφτεσαι καθόλου !!

BMW δαγκωτό !!!

Είναι μακράν το καλύτερο μηχανάκι στην κατηγορία του (και καλύτερο από αρκετά άλλα "ψηλότερων" κατηγοριών...).

Το μοτέρ του είναι το απαύγασμα της τεχνολογικής εξέλιξης, τα φρένα του απλά δεν παίζονται, ο σκελετός και το στήσιμό του γενικότερα δεν έχουν μέτρο σύγκρισης !!

Τα service του είναι "τσάμπα" και η αντιπροσωπεία και οι εξουσιοδοτημένοι σου φέρονται σαν να είσαι εσύ γαλαζοαίματος και αυτοί σκουλήκια !!

Ειδικά το 650 GS είναι άπαιχτο ΚΑΙ στο χώμα (όπου και "ταπεινώνει" πολλά καθαρόαιμα...) και χαίρεσαι να το ρίχνεις κάτω λόγω υπεραφθονίας και κυριολεκτικά εξευτελιστικών τιμών των ανταλλακτικών του !!

Φίλε μου, πραγματικά σε ζηλεύω που θα γίνεις κάτοχος αυτού του ..... του .... του ....
(συγγνώμη, αλλά από την συγκίνηση χάνω τα λόγια μου....)

:beer: :wave2: :beer:

Δίδεται και πολύμηνος εγγύηση καλης λειτουργίας εκ της αντιπροσωπείας του Βαυαρικού κατασκευαστικού Οίκου;

:smokin:

X_NR750
07/12/2006, 13:38
Οσα εγραψα τα εγραψα γιατι ημουν ιδιοκτητης ΤΑ πριν

θεωρω οτι ειναι καλυτερο συνολικα ως μηχανη απο το BMW

περιμενε το νεο μοντελο αν πας για καινουργιο

sniper
07/12/2006, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Οσα εγραψα τα εγραψα γιατι ημουν ιδιοκτητης ΤΑ πριν

θεωρω οτι ειναι καλυτερο συνολικα ως μηχανη απο το BMW

Τωρα γίνεσαι και προκλητικός..... Δεν τιθεται σύγκριση μεταξύ Των Βαυαρικών αριστουργημάτων με τα υπόλοιπα διτροχα χρέπια......

I rest my case

:smokin:

X_NR750
07/12/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τωρα γίνεσαι και προκλητικός..... Δεν τιθεται σύγκριση μεταξύ Των Βαυαρικών αριστουργημάτων με τα υπόλοιπα διτροχα χρέπια......

I rest my case

:smokin:

Indeed

Cpt. Haddock
07/12/2006, 13:42
πάλι η συζήτηση εκφυλίζεται με το γνωστό τρόπο...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:



- απο τη μια οι αντι-bmwδάκιδες

- απο την άλλη αυτοί που λένε καλά λόγια για μια μηχανή επειδή την είχαν/έχουν


@Ynus emre. Μην περιμένεις να βρεις άκρη εδώ. Το φόρουμ δεν είναι για να μάθεις ποια μηχανή είναι καλύτερη αλλα για να δεις να καμαρώνουμε όλοι για τα μοτόρια που έχουμε.


Ψάξε και τις δύο μηχανές, οδηγησέ τις, δες ποια σου "κάθεται" καλύτερα και καλορίζικη.

Το βασικό είναι να τη χαρείς΄

:wave2: :beer: :wave2:

Ynus Emre
07/12/2006, 13:43
Euxaristw polu paidia polu xrisima ola auta. mallon 8a koita3w to BMW. skeftomai fusika metaxeirismeno afou den paizei fragko. Exw paei Vagianellh kai 3erw oti kanei atokes doseis. 3erei kaneis kapoio allo antiproswpo i magazi pou na kanei eukolies kai na einai a3iopistos ws pros tous elegxous? Kati allo... uparxei kapoio montelo tou GS pouisws 8a eprepe na protimisw? poia xronia klp.. Euxristw 3ana.

sniper
07/12/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πάλι η συζήτηση εκφυλίζεται με το γνωστό τρόπο...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:



- απο τη μια οι αντι-bmwδάκιδες

- απο την άλλη αυτοί που λένε καλά λόγια για μια μηχανή επειδή την είχαν/έχουν


@Ynus emre. Μην περιμένεις να βρεις άκρη εδώ. Ψάξε και τις δύο μηχανές, οδηγησέ τις, δες ποια σου "κάθεται" καλύτερα και καλορίζικη.

Το βασικό είναι να τη χαρείς΄

:wave2: :beer: :wave2:

Αφου τα λες και μόνος σου.... γιατί δεν το εφαρμόζεις; :rotflmao:

Nostra
07/12/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γεια σου Βασίλη!

:rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


έχει και συνέχεια


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να είμαστε ειλικρινείς, η ΚΤΜ ήταν ΠΑΝΤΑ ελιτίστικη (έπρεπε να είσαι ΠΟΛΥ ξεχωριστός ΜΑΛΑΚΑΣ για να έχεις ένα μηχανάκι που έπερνε μπροστά όποτε ήθελε αυτό, ομοίως και έσβυνε αυτοβούλως, το δε ΕΛΑΧΙΣΤΟ διάστημα που λειτουργούσε ήταν αξέχαστη - όσο και φρικαλέα - εμπειρία !!!

Υ.Γ.
ΡΕ μήπως να πάω να τα συζητήσουμε στην εκδήλωση για την "λαμπρή" ιστορία και πορεία της ΚΤΜ ??? :smokin:



:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
07/12/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ynus Emre
Euxaristw polu paidia polu xrisima ola auta. mallon 8a koita3w to BMW. skeftomai fusika metaxeirismeno afou den paizei fragko. Exw paei Vagianellh kai 3erw oti kanei atokes doseis. 3erei kaneis kapoio allo antiproswpo i magazi pou na kanei eukolies kai na einai a3iopistos ws pros tous elegxous? Kati allo... uparxei kapoio montelo tou GS pouisws 8a eprepe na protimisw? poia xronia klp.. Euxristw 3ana.

Αν μπορέσεις να βρεις μοντέλο του 2004 και μετά είναι καλύτερα μιας και βγαίνει με 2 μπουζί.

p.s Αν μπορείς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες,είναι καλύτερο για όλους μας.

:beer:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ynus Emre
Euxaristw polu paidia polu xrisima ola auta. mallon 8a koita3w to BMW. skeftomai fusika metaxeirismeno afou den paizei fragko. Exw paei Vagianellh kai 3erw oti kanei atokes doseis. 3erei kaneis kapoio allo antiproswpo i magazi pou na kanei eukolies kai na einai a3iopistos ws pros tous elegxous? Kati allo... uparxei kapoio montelo tou GS pouisws 8a eprepe na protimisw? poia xronia klp.. Euxristw 3ana.

Δες και τον Καλφαρέντζο στη Μιχαλακοπούλου.

Είναι λιγότερο "ελιτ" απο τους άλλους.

Να προιμήσεις αυτή με τα δύο μπουζί (νομίζω από 2004 κ μετά) και να έχει και ABS, δεν βλάπτει.

Θα βρεις μπόλικες (δες στο πλάι τον κινητήρα να λέει twin spark)

:wave2: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
07/12/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αφου τα λες και μόνος σου.... γιατί δεν το εφαρμόζεις; :rotflmao:

ξανακάνε quote, προσέθεσα μερικά...

Όπως πολύ καλά ξέρεις εγώ τη μηχανή μου τη χαίρομαι μια χαρά...

OldMan
07/12/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γεια σου Βασίλη!

Δεν τον εντόπισα σήμερα ..!!!

(και ξέρω ότι δεν θα μου το συγχωρούσε αν το άφηνα να περάσει έτσι...) :lol:

perastikos
07/12/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ψάξε και τις δύο μηχανές, οδηγησέ τις, δες ποια σου "κάθεται" καλύτερα και καλορίζικη.


Εδώ είναι όλο το ζουμί!!!!

Αλλά μιας και άρχισα ας πω και εγώ τις μαλακ... τη γνώμη μου :lol:

Ήμουν στο ίδιο δίλημμα με εσένα... Μόνο όταν τις οδήγησα κατάφερα να καταλήξω. Τελικά πήρα το Honda (είχα όμως και άλλους λόγους: π.χ. μεταχειρισμένο από συγγενή ή μεταχειρισμένο από Γερμανία ;) )

Βέβαια κάθε μέρα που περνάω το γεφυράκι (Ρίο - Αντίρριο) δεν ξέρω αν με το GS θα ήμουν τόσο άνετος με τον αέρα.... Αν το θες για Αθήνα ή γενικά για καταστάσεις με πολύ κίνηση και χωσίματα το GS σου ταιριάζει καλύτερα ;)

Τέλος, με τα ίδια λεφτά σε μεταχειρισμένο νομίζω Transalp βρίσκεις καλύτερο...

lv1
08/12/2006, 07:58
1. αγοράζουμε πάντα ότι μας αρέσει.
2. Σκεπτόμαστε την χρήση που θα κάνουμε
3. Κοιτάμε την αξιοπιστία
4. Την αντιπροσωπεία και το κόστος των ανταλλακτικών
5. ΤΗΝ ΤΙΜΗ και πόσο ανταποκρίνεται στην αξία της μηχανής
6. Και τέλος κατι που δεν αναφέρεται άλλο δικύλινδρο και άλλο μονοκύλινδρο

Cpt. Haddock
08/12/2006, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lv1
6. Και τέλος κατι που δεν αναφέρεται άλλο δικύλινδρο και άλλο μονοκύλινδρο

Προφανώς

Το δικύλινδρο έχει ένα κυλινδρο παραπανω αλλά τι θες να πεις ακριβως;

:wave2: :wave2:

Ynus Emre
08/12/2006, 10:44
λοιπόν τι ακριβώς παίζει με τον ένα και τους δύο κυλίδρους ρε παιδιά για μας τους ασχετους? ποιες οι διαφορές στην απόδοση των δυο μοτο?

OldMan
08/12/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ynus Emre
λοιπόν τι ακριβώς παίζει με τον ένα και τους δύο κυλίδρους ρε παιδιά για μας τους ασχετους? ποιες οι διαφορές στην απόδοση των δυο μοτο?

:rolleyes: :o :rolleyes:

Μην τολμήσεις Πακετάνιε να το "φέρεις" ...!!! :D :D :D

Cpt. Haddock
08/12/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :o :rolleyes:
Μην τολμήσεις Πακετάνιε να το "φέρεις" ...!!! :D :D :D

ούτε να το διαχωρίσω; :D

καλά (ούτως ή άλλως στα μοντέλα είναι)




Αρχικά δημιουργήθηκε από Ynus Emre
λοιπόν τι ακριβώς παίζει με τον ένα και τους δύο κυλίδρους ρε παιδιά για μας τους ασχετους? ποιες οι διαφορές στην απόδοση των δυο μοτο?

Το μόνο που ξέρω να σΕ πω είναι οτι το μονοκύλινδρο έχει πιο πολλούς κραδασμούς, κάτι που βέβαια τελευταία έχει μειωθεί αρκετα

και ψιλοσυνηθίζεται

:wave2:

OldMan
08/12/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το μόνο που ξέρω να σΕ πω είναι οτι το μονοκύλινδρο έχει πιο πολλούς κραδασμούς,

Το λες γιατί δεν έχεις καβαλήσει δικύλινδρο με 0 μοίρες γωνία στροφάλου !!! :p

Cpt. Haddock
08/12/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το λες γιατί δεν έχεις καβαλήσει δικύλινδρο με 0 μοίρες γωνία στροφάλου !!! :p

Wrong again

Το KLE :D

(γενικώς δεν έχω καβαλήσει πολλά... μηχανάκια οπότε δεν μπορώ να ξέρω)

:wave2:

lv1
08/12/2006, 14:12
Εχουμε και λέμε. Εξαρτάται κατά πρώτον από τον κυβισμό.
Στα μικρά κυβικά μέχρι 250 τα μονοκύλινδρα μάλλον είναι
Πιο προτιμητέα μιας και βγάζουν την ροπή χαμηλά έχουν
Μικρότερα εξοδα συντήρησης και είναι γενικά αρκετά αξιόπιστα.

Στα μεσαία κυβικά η χρήση στις περισσότερες των περιπτώσεων
Είναι μικτή, δηλαδή και πόλη και λίγο χώμα και μερικές φορές
Ταξίδια. Εδώ λοιπόν η δικυλινδρη είναι πιο αξιόπιστη μιας
Και βγαζει την ροπή στην μέση περίπου των στροφών έχει
Περισσότερη ελαστικότητα λιγότερους κραδασμούς και γενικά
Καλύτερη απόδοση.

Στα ταξίδια τέλος οι τετρακύλινδρες είναι κατά την ταπεινη μου άποψη
Μακράν από τον ανταγωνισμό

alximistis
08/12/2006, 14:26
τελικά λίγο-πολύ... τη δηλώσαμε όλοι την "σχετικότητα" μας...
φιλαράκι καλώς ήρθες πρώτα απ' όλα και ότι επιλέξεις καλό να σου βγει και να το χαρείς.
Μηχανολογικά κλπ δεν θα σου πω γιατί δεν γνωρίζω.
Για μένα η μοτοσικλέτα η αγορά της είναι 4 πράγματα:
1). Αξιοπιστία. Απ' όσα έχω ακούσει και από αυτά που έχω διαβάσει σε περιοδικά του χώρου και τα δύο είναι πολύ αξιόπιστα. Οπότε κανένα πρόβλημα.
2). Τη χρήση που θα τους κάνεις. Γιατί το θες; Βόλτες, δουλειά ταξιδάκι, αυτά να φανταστώ. Εγώ δεν έχω οδηγήσει τρανσαλπάκι αλλά νομίζω χωρίς να το παίζω γνώστης ότι πάνω κάτω για τη χρήση που το θες κάνουν και τα δύο. Λίγο πιο χωμάτινο ίσως το dakar αλλά γενικά σου κάνουν και τα δύο.
3). Μεταπώληση. Για πολλούς αν όχι για όλους είναι σημαντικό κομμάτι. Μάλλον καλύτερα φεύγει το τρανσαλπ φαντάζομαι αλλά δε νομίζω να είναι καμία τρελλή διαφορά.
4). Η... κάβλα και η αίσθηση!!!!
Αυτό για μένα είναι το πιο βασικό απ' όλα. Ποιο σου αρέσει περισσότερο; Ποιο βλέπεις εσύ και τρελλαίνεσαι; Αυτό θα πάρεις! Τέρμα! Σου αρέσει; Πάρτο.
Κάνε ένα τεστάκι και τα δύο οδήγησε τα αρκετά και δες κιόλας που κάθεσαι καλύτερα, που κουμπώνεις πιο καλά;
Και τελείωσε το θέμα.
Τα υπόλοιπα, δικύλινδρα τρικύλινδρα και πάει λέγοντας κι έχει χαμηλά ροπή και έχει ψηλά και δεν ξέρω γω τι άλλο θα τα καταλάβεις με τον καιρό. Έτσι μαθαίνεις κιόλας...

lv1
08/12/2006, 14:32
για να μην παρεξηγηθώ το είπα πρώτα πρώτα τι σου αρέσει..........

alximistis
08/12/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lv1
για να μην παρεξηγηθώ το είπα πρώτα πρώτα τι σου αρέσει..........


γιατί να παρεξηγηθείς;;;;;;;;;;
δεν τίθεται τέτοιο θέμα...