PDA

View Full Version : Τέτοια απογοήτευση γ@μwτο??



samoure
08/12/2006, 02:59
Γεια χαρα παιδια,ενω ειμαι ετοιμος να παρω το GSX-R Κ6 (600 μαλλον),και μαλιστα σε πολυ καλη τιμη(9300 καινουριο),ενω αλλη εικονα ειχα για το μηχανακι και πετουσα απο τη χαρα μου που θα το αποκτησω ,δυστυχως εχω αρχισει να πεφτω απο τα συννεφα.Εχω ακουσει (και εχω διαβασει και 2-3 περιπτωσεις στο forum) για ψευτικα πλαισια που κοβονται σα βουτυρο αδικαιολογητα ευκολα.Καπου διαβασα οτι ενας φιλος απο εδω πηγαινε με 290 και τον περασε σα σταματημενο ενα R6 του 2002 που στο κοντερ του εβλεπε 260!!!

Δηλαδη ενταξει ρε παιδια το μηχανακι ειναι πανεμορφο,αλλα η ομορφια απο μονη τησ δε λεει τιποτα αν δωσεισ 9-10 χιλιαρικα και στην πρωτη μικροπτωση (χτυπα ξυλο),κοψει πλαισιο και μεινεις με τα ποδια και 10 χιλιαρικα ελαφρυτερος...

Και ρωταω:ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ;;;
Αποφασισαν να φτιαχνουν μηχανες μιας χρησης,τι νομιζουν οτι ειμαστε Ωνασηδες και εχουμε ολοκληρη αγωνιστικη ομαδα απο πισω που θα μας κανει κομπλε το μηχανακι;
Και λες και δεν εφτανε αυτο πανε και χειροτερα απο 600αρια του 2002 και κλεβουν τοσο πολυ σε τελικη???
Επισης εχω βρει μια ευκαιρια ενα ZX-R 636 το 05 μεσω γνωστου μπλε με acrapovic και του το παιρνω 7300!Το μηχανακι αυτο δε θα με περιμενει,θα φυγει,και ενω ειχα κατασταλαξει στο Κ6 αυτη τη στιγμη μου εχει γαμηθει η ψυχολογια και δεν ξερω τι να κανω...
Δηλαδη αν ολα αυτα ειναι αληθεια,το Κ6 ειναι μια μηχανη που ειναι ψευτοκατασκευη,δεν παει και τι μενει στα υπερ;;;Απλα ειναι μουν@ρ@ δηλαδη;
Κριμα γιατι το γουσταρα φανταστα αθτο το μηχανακι...

Αυτο που ζηταω ειναι γνωμες και προσωπικες αποψεις,εμπειριες και ελπιζω να μην ειναι ετσι τα πραγματα..
Να παρω δηλαδη το 636 που θα μου περισεψουν και 2 χιλιαδες η το Κ6;Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Φιλικα,απογοητευμενος...

vassilis88
08/12/2006, 09:33
εχουν κοψει πλαισιο ορισμενα αλλα μετα απο τρακαρισμα,πτωση με πολλα κλπ, δν θα δινα πολυ σημασια αμα γουσταρα τοσο πολυ το μηχανακι..ουτε κ αν το περνανε σαν σταματημενο τα ρ6 που χλωμο το κοβω.αμα σ αρεσει τοσο παρτο.:beer:

byron
08/12/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Καπου διαβασα οτι ενας φιλος απο εδω πηγαινε με 290 και τον περασε σα σταματημενο ενα R6 του 2002 που στο κοντερ του εβλεπε 260!!!


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: δλδ τα 1000 την 400αρα στο κοντέρ πρέπει να την έχουν για πλάκα έτσι;

GIXXERAKIAS
08/12/2006, 11:09
Ο φιλος που τον περασε το r6 εχει κανει προφανως χοντρη μαλακια και εχει αλλαξει το γραναζωμα του σε μικροτερο γραναζι και διαβαζει το κοντερ οτι θελει απο χιλιομετρα.Το μηχανακι του ειναι καινουργιο και καλα καλα δεν εχει ανοιξει το μοτερακι του ακομα!Με λιγα λογια....φιλε μου μην αγχωνεσαι το εργαλειο ειναι κουκλα οπως αλλωστε ολα στην κατηγορια του,ειναι τελικα θεμα γουστου και τι θελεις ο καθενας μας απο την μοτοσυκλετα του!!Σου ευχομαι καλες βολτες με οποια μηχανη διαλεξεις γιατι ολες ειναι συναρπαστικα μηχανηματα που σε στελνουν στον παραδεισο οταν τις καβαλας με συνεση και αμυνα στην οδηγηση τους!!

Παντα μα παντα κρανος!


:beer: :wave2:

Φιλε srx6 το δικο μου 600 Κ4 στο κοντερ μου εχει δωσει απειρες φορες 282χιλ τελικης σε ευθεια μαμα ολο οπως το παιρνεις απο αντιπροσωπεια:wave2:

byron
08/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:beer: :wave2:

Φιλε srx6 το δικο μου 600 Κ4 στο κοντερ μου εχει δωσει απειρες φορες 282χιλ τελικης σε ευθεια μαμα ολο οπως το παιρνεις απο αντιπροσωπεια:wave2:

Έτσι από περιέργεια ρε παιδιά, πόσο βγάζει μαμά το 1000 (Κ4 Κ5). Με 60 άλογα διαφορά που έχουν το 1000 απ΄το 600 φαντάζομαι πολύ περισσότερα. Ή όχι;

DUKASII
08/12/2006, 11:37
καλά ναι..και τα ζ750 στο κοντερ δείχνουν οτι εχουνε τελικη 270!!!!

GIXXERAKIAS
08/12/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Έτσι από περιέργεια ρε παιδιά, πόσο βγάζει μαμά το 1000 (Κ4 Κ5). Με 60 άλογα διαφορά που έχουν το 1000 απ΄το 600 φαντάζομαι πολύ περισσότερα. Ή όχι; Παιδακια εχετε λαθος αποψη στο θεμα γιατι το κοντερ ειναι κοντερ και δειχνει παπατζες συνηθως!Το ειπα οτι τα ειδα στο κοντερ ετσι δεν ειναι ?αντα να ειχα 265 πραγματικα εκει.Τα χιλαρια δεν σημαινει οτι επειδη ειναι πιο δυνατα πιανουν και πιο πολλα χιλιομετρα,απλα τα πιανουν με τεραστια ευκολια λογω υπερτερουν σεδυναμη απο τα 600 και τα 750.Αν εχω δηλαδη το αμαξι μου και μου δινει με 100 αλογα 210 στο κοντερ και το τουρμπισω(ειναι μεσα στα σχεδια μου:D ) δεν σημαινει οτι θα δω 300 χιλ τελικης απλα θα πιαζω την τελικη του (οσα δηλ μπορει να μου δωσει το σασμαν εργοστασιακο) πολυ μα πολυ πιο γρηγορα.:wave2:

Xrider
08/12/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Έτσι από περιέργεια ρε παιδιά, πόσο βγάζει μαμά το 1000 (Κ4 Κ5). Με 60 άλογα διαφορά που έχουν το 1000 απ΄το 600 φαντάζομαι πολύ περισσότερα. Ή όχι;

GSXR 1000 K5 mod'06=299km/h


71539

byron
08/12/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
GSXR 1000 K5 mod'06=299km/h

Ελαααα.... Νταξ ρε παιδιά το έχω δεί το 1000. Δεν δείχνουν πάνω από 299. Αλλο όμως τα 299 του 1000 και άλλο τα 285 του 600.

Πραγματικά εντυπωσιακό πάντως τα 265 καθαρά από 100 άλογα τροχό του 600.

:beer:

adam_tsouk
08/12/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλά ναι..και τα ζ750 στο κοντερ δείχνουν οτι εχουνε τελικη 270!!!!


μαμα!

γιατι αμα αλλαξεις εξατμιση ανεβαζουν καλυτερα!



:smokin:










:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

675
08/12/2006, 13:30
παρτε κι ενα dyno test...:winka:


71547

samoure
08/12/2006, 13:56
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις,σκεφτειτε οτι μεχρι πριν δυο μερες,ουτε στα ονειρα μου το Κ6
Αλλα τελικα προεκυψαν καποια extra γιουρια και με ολα αυτα που διαβασα εδω+ τη φημη που κυκλοφορει,μου κοψανε τη χαρα,πραγματικα δεν ξερω τι να κανω:sad:

675
09/12/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις,σκεφτειτε οτι μεχρι πριν δυο μερες,ουτε στα ονειρα μου το Κ6
Αλλα τελικα προεκυψαν καποια extra γιουρια και με ολα αυτα που διαβασα εδω+ τη φημη που κυκλοφορει,μου κοψανε τη χαρα,πραγματικα δεν ξερω τι να κανω:sad:

ρεεεεεεεε


μη κολλας στο αλλαγμενο γραναζι που ακουσες !!!!

ρ6 και κ6 εχουν ελαχιστες διαφορες στην ταχυτητα,

οι σημαντικες διαφορες που θα επρεπε να σε ενδιαφερουν ειναι αλλες!!!

οι λεξεις θεση οδηγησης-γεωμετρια-στρουψιμο-αξιοπιστια

δεν σου λενε τπτ???:bigcry:

οχι πως ξερω να σου απαντησω αλλα θελω να σου πω πως αυτα θα πρεπε να κοιτας κι οχι ποτε θα τελικιασεις στην εθινκη....:wave2:

GIXXERAKIAS
09/12/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ρεεεεεεεε


μη κολλας στο αλλαγμενο γραναζι που ακουσες !!!!

ρ6 και κ6 εχουν ελαχιστες διαφορες στην ταχυτητα,

οι σημαντικες διαφορες που θα επρεπε να σε ενδιαφερουν ειναι αλλες!!!

οι λεξεις θεση οδηγησης-γεωμετρια-στρουψιμο-αξιοπιστια

δεν σου λενε τπτ???:bigcry:

οχι πως ξερω να σου απαντησω αλλα θελω να σου πω πως αυτα θα πρεπε να κοιτας κι οχι ποτε θα τελικιασεις στην εθινκη....:wave2: +1000000:D :D

SeNNinhA
09/12/2006, 10:33
Το 50% από την ιπποδύναμη μετά τα 240 καταναλώνεται από την αντίσταση του αέρα. Οπότε μην περιμένετε τρομερές διαφορές σε τελική αλλά όμως έρχοντα τα χιλιόμετρα πιο εύκολα.

samoure
09/12/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ρεεεεεεεε


μη κολλας στο αλλαγμενο γραναζι που ακουσες !!!!

ρ6 και κ6 εχουν ελαχιστες διαφορες στην ταχυτητα,

οι σημαντικες διαφορες που θα επρεπε να σε ενδιαφερουν ειναι αλλες!!!

οι λεξεις θεση οδηγησης-γεωμετρια-στρουψιμο-αξιοπιστια

δεν σου λενε τπτ???:bigcry:

οχι πως ξερω να σου απαντησω αλλα θελω να σου πω πως αυτα θα πρεπε να κοιτας κι οχι ποτε θα τελικιασεις στην εθινκη....:wave2:


Ναι ρε φιλε φυσικα και μου λενε και ειναι εξισου σημαντικα,ουτε το μονο μου κριτηριο ειναι ποτε θα τελικιασω στην εθνικη οπως λες.ΑΛΛΑ,το να σε περναει σαν σταματημενο
ενω εχεις τελικη,και μαλιστα μοντελο 2002 ειναι ενα στοιχειο που φανερωνει τα αποθεματα ισχυος της καθε μηχανης,και δεν το θεωρω καθολου ασημαντο αυτο...
Εκτος βεβαια αν φταιει το γραναζωμα και αν το μηχανακι ηταν normal τοτε θα ηταν πολυ μα παρα πολυ διαφορετικο το αποτελεσμα.Μακαρι...
Κανενας με Κ6 δεν υπαρχει να πει κι αυτος τι γινεται με αυτο?
Επισης ολα τα μηχανακια της κατηγοριας στριβουν πολυ καλα,οσο για την αξιοπιστια,αυτο αναρωτιεμαι και εγω και αυτο ρωταω εξ'αρχης.:wave2:

675
09/12/2006, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
ΑΛΛΑ,το να σε περναει σαν σταματημενο
ενω εχεις τελικη

εγω σου λεω ακομα κι ας εχεις gsxr600 k6
κι ο αλλος r6 2006...

αποκλειεται!! να σε περασει σα σταματημενο!! ενω εισαι τελικιασμενος:bigcry:
αφου την ιδια περιπου ΚΑΘΑΡΗ τελικη εχουν...ασχετα με το τι γραφει το κοντερ που μπορει να λεει οτι θελει...μιλωντας για μαμα μηχανακια παντα...

ειμαστε σοβαροι??
αυτα ουτε σε ταινια επιστημονικης φαντασιας δε συμβαινουν...

σε λιγο θα μας πουν πως εχουν την ιδια τελικη με τη χιλιαρα...:bigcry:

ακουγα σε κατι ποστ για 293 km/h το κ6...(600cc)

πρεπει να βαλε και γαμω τα γραναζια ο τυπος...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και κατι αλλο σημαντικο για σενα αλλα ασημαντο για το δρομο, θα ηταν να κοιταξεις να βρεις τις σχεσεις μεταξυ των ταχυτητων...

αφτο που ισως να αποτελει προτερημα για το ρ6, ξαναλεω ισως γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν συμβαινει(σε dyno test το χω προσεξει..),

ειναι οτι παρολο που εχει σχεδον την ιδια τελικη με σουτζουκι θα τελικιασει λιγο πιο γληγολα...θα ανεβασει λιγακι πιο γληγολα τα χιλιομετρα....

....με καθε επιφυλαξη το τελευταιο....:wave2:

AFTER
09/12/2006, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλά ναι..και τα ζ750 στο κοντερ δείχνουν οτι εχουνε τελικη 270!!!!


Ποτε με μετρησες?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: