PDA

View Full Version : Στρωσιμο



THEOD
03/07/2004, 23:26
Αντί να απαντήσω σε ΡΜ φίλου, και επειδή βλέπω να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για το θέμα, είπα να γράψω 2-3 πράγματα για το στρώσιμο μιας καινούργιας μοτοσικλέτας. Αυτά βασίζονται στην πολύχρονη εμπειρία μου έχοντας αγοράσει αρκετές καινούργιες μοτοσικλέτες αλλά και στις συσσωρευμένες γνώσεις και στην κοινή λογική.

Σίγουρα η αγορά καινούργιας μηχανής είναι ένα ευχάριστο γεγονός και δεν θέλουμε να μας κυριεύσει το άγχος και να μας χαλάσει την διάθεση !

Κανόνας πρώτος ΟΧΙ άγχος. Μπορεί να ονειρευόμασταν χρόνια την στιγμή αυτή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κάνουμε και τίποτα τρομερό. Απλά καβαλάμε μια καινούργια μοτοσικλέτα δηλ. ένα καταναλωτικό προιόν.
ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΟΛΕΣ οι μοτοσικλέτες (αλλά και τα αυτοκίνητα) έρχονται σχεδόν στρωμένα από το εργοστάσιο. Οι ελεγχόμενες από κομπιούτερ μηχανολογικές κατεργασίες γίνονται με μεγάλη ακρίβεια και σχεδόν κοντά στις τελικές ανοχές των εξαρτημάτων.
Μένει μόνο ένα μικρό μέρος διεργασιών που γίνεται κατά τα πρώτα στάδια της ζωής κυρίως του κινητήρα.
Οι κατασκευαστές ανακοινώνουν κάποια όρια στροφών για το στρώσιμο που όμως στην πράξη είναι σχεδόν άχρηστα για έναν ΕΜΠΕΙΡΟ και ΛΟΓΙΚΟ αναβάτη. Απευθύνονται σε πολύ κόσμο και πρέπει κάπως να φρενάρουν τους ενθουσιώδεις η τους ηλίθιους ! Μ' αυτόν τον τρόπο μειώνουν και τις πιθανότητες βλαβών μέσα στην εγγύηση !!!

ΜΗΝ τα λαβαίνετε και πολύ στα σοβαρά.

Όσο αφορά τον κινητήρα το θέμα είναι καθαρά ΘΕΡΜΙΚΟ. Τα διάφορα τριβόμενα μεταξύ τους μέρη είναι κατασκευασμένα από διαφορετικά υλικά με διαφορετικό συντελεστή διαστολής το καθένα. Γι αυτό υπάρχουν μεταξύ τους κάποιες ανοχές οι οποίες πάντα μετριούνται με συγκεκριμένη θερμοκρασία (συνήθως κρύα). Κατά τα πρώτα στάδια της ζωής του κινητήρα οι ανοχές αυτές παίρνουν και την οριστική και σχεδόν σταθερή τιμή τους.

Τηρώντας κάποιους στοιχειώδεις κανόνες τόσο κατά το στρώσιμο όσο και κατά την μετέπειτα περίοδο εξασφαλίζουμε την καλή λειτουργία και την μακροζωία του κινητήρα.

ΠΑΝΤΑ προθερμαίνουμε το μοτέρ πρίν ξεκινήσουμε. Το πόσο, εξαρτάται κυρίως από την εξωτερική θερμοκρασία. Στο Ελληνικό καλοκαίρι ελάχιστα, ενώ ένα χειμωνιάτικο πρωινό με θερμοκρασία γύρω στο μηδέν χρειάζεται περισσότερο. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι περιμένουμε να φτάσει στην κανονική θερμοκρασία στο ρελαντί. Μάλιστα ΔΕΝ το ζεσταίνουμε στο ρελαντί γιατί εκεί η τρόμπα του λαδιού στέλνει λίγη ποσότητα από το κρύο και παχύρρευστο λάδι. Μικρές γκαζίτσες στις 2-3,5Κ στροφές είναι προτιμότερο. Μόλις η βελόνα ξεκολλήσει από το κρύο μπορούμε να ξεκινήσουμε αρκεί να είμαστε προσεκτικοί στα πρώτα 2-3 χιλιόμετρα.

Στον ολοκαίνουργιο (και όχι μόνο) κινητήρα αποφεύγουμε την ΑΠΟΤΟΜΗ άνοδο της θερμοκρασίας. Και η θερμοκρασία μπορεί να ανέβει απότομα είτε με τέρμα άνοιγμα του γκαζιού ακόμα και σε επιτρεπτές για το στρώσιμο στροφές, είτε με την χρησιμοποίηση πολύ υψηλών στροφών για σεβαστό χρονικό διάστημα σε συνδυασμό με χαμηλή ταχύτητα κίνησης δηλ. μικρή σχέση στο κιβώτιο.

Με λίγα λόγια το φορτίο στον κινητήρα δεν έχει τόση σχέση με τις στροφές αλλά κυρίως με το άνοιγμα του γκαζιού.
Τα σημερινά πολυβάλβιδα και υδρόψυκτα μοτέρ είναι σαφώς προτιμότερο να στρώνονται με αρκετές στροφές και μικρό άνοιγμα του γκαζιού παρά να ανοίγουμε τέρμα το γκάζι σε χαμηλές στροφές και να αλλάζουμε ταχύτητα στο όριο των στροφών στρωσίματος νομίζοντας ότι έτσι προστατεύουμε τον κινητήρα !
Και μην νομίζετε ότι το όργανο θερμοκρασίας θα δείξει την απότομη αύξηση της θερμοκρασίας παρά μόνο όταν είναι ήδη αργά. Το νερό λόγω της μεγάλης θερμοχωρητικότητας του αργεί να μεταβάλλει την θερμοκρασία του ενώ η ΤΟΠΙΚΗ αύξηση σε μέρη του κινητήρα όπως η επιφάνεια του πιστονιού η στις βαλβίδες εξαγωγής μπορεί να είναι τεράστια.
Συνήθως κάθε κινητήρας μας δείχνει ξεκάθαρα σε πια περιοχή στροφών του αρέσει να δουλεύει.

Για παράδειγμα το δικό μου FZ6 διαθέτει ένα ψηλόροπο μοτέρ και η ωφέλιμη περιοχή του είναι περίπου 8-14 Κ στροφές. Είναι καλύτερα να δουλεύεται ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ μέχρι 9-10Κ με μικρό άνοιγμα του γκαζιού κατά το στρώσιμο, παρά στην προσπάθεια να επιταχύνουμε (λόγω ΚΑΙ έλλειψης ικανής ροπής χαμηλά) να ανοίγουμε πολύ η τέρμα το γκάζι στις 3-4Κ στροφές και να αλλάζουμε στις 5-7Κ που είναι το "όριο" στρωσίματος.

Ένας άλλος τρόπος να αποφύγουμε την αύξηση της θερμοκρασίας είναι να μην κυκλοφορούμε σε συνθήκες μη ευνοικές. Δηλ. η κίνηση στο κατακαλόκαιρο στο μποτιλιάρισμα της Αθήνας με 1η-2α δεν είναι και η ιδανική διαδρομή. Προτιμήστε μια χαλαρή βολτούλα το βραδάκι που έχει πέσει λίγο η θερμοκρασία και έχει χαλαρώσει η κίνηση.

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ταξίδι με τελείως σταθερές στροφές στην εθνική για να γράψετε γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα. Το να κινηθεί κανείς με 6η και 6000 στροφές για χίλια χιλιόμετρα ΔΕΝ σημαίνει ότι το μοτέρ στρώθηκε. Διαλέξτε έναν επαρχιακό δρόμο όπου οι στροφές και οι σχέσεις στο κιβώτιο θα αυξομειώνονται σε μεγάλο εύρος. Μην ξεχνάτε ότι δεν είναι μόνο ο κινητήρας που χρειάζεται να δουλευτεί προσεκτικά στην αρχή. ΚΑΙ το κιβώτιο, ΚΑΙ τα λάστιχα, ΚΑΙ τα τακάκια-δισκόπλακες, ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΟΔΗΓΟΣ χρειάζονται μια περίοδο προσαρμογής . Καλύτερα λοιπόν αυτή να γίνει σε ένα ήρεμο και κατάλληλο δρόμο δοθέντος και της καλής διάθεσης που συντροφεύει την αγορά της μηχανής !

Μόλις αλλαχτούν και τα πρώτα λάδια το πράγμα κατά 90% έχει τελειώσει. Με τα λάδια θα βγουν και τα όποια ρινίσματα μετάλλου υπάρχουν στον κινητήρα. Επιμείνετε να αλλαχτούν μαζί με το φίλτρο, με τον κινητήρα σχετικά ζεστό και να βγει από μέσα όσο περισσότερη ποσότητα γίνεται γέρνοντας κατάλληλα την μοτοσικλέτα από την μεριά που αδειάζει το λάδι.

Σε μοτοσικλέτες πάνω από 400-500 κυβικά δεν υπάρχει λόγος να μην βάλετε πάνω και δεύτερο άτομο αρκεί να τηρούνται οι προηγούμενοι κανόνες. Εξ' άλλου με την κατάλληλη παρέα θα ευχαριστηθείτε καλύτερα και τις πρώτες διαδρομές. Κάτι περιπτώσεις που σε 1000άρι δεν βάζουν δεύτερο άτομο στα πρώτα χίλια χιλιόμετρα τις θεωρώ υπερβολικές και γραφικές…

Τελικά για 2-3 παρατηρήσεις ξεκίνησα, διατριβή μου βγήκε. ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ

pablack
04/07/2004, 00:14
Φίλε THEOD

καλά τα λες. Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω 2-3 πράγματα σχετικά με τα service (ιδίως τα πρώτα) , γιατί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα συνεργεία της Yamaha. Θέλω να πώ ότι άμα ρωτήσεις σε 10 διαφορετικά συνεργεία
πότε θα αλλάξεις τα πρώτα λάδια,πότε θα αλλάξεις μπουζί ,ρύθμισμα βαλβίδων ,εάν γνωρίζουν καλά τις μηχανές με ψεκασμό κ.τ.λ ,θα ακούσεις 10 διαφορετικές γνωμες.
Επειδή (μάλλον αυτή την εβδομάδα)θα παραλάβω και εγώ το fz6 fazer με έχει πιάσει λίγο άγχος ,όσον αφορά τα σωστά service και όσο γίνεται να γλυτώσω τα άσκοπα € στα συνεργία της Yamaha.Σου μιλάω ειλικρινά σκέφτομαι να πετάξω το βιβλίο της εγγύησης και να πηγαίνω τη μηχανή στο μηχανικό που μου έφτιαχνε την παλιά από τον οποίο ήμουν πάντα ευχαριστημένος.Θα χαιρόμουν να άκουγα τη γνώμη σου και αν είχες να μου προτείνεις κάποιο συνεργείο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ!!!

Thankssssss

milaber
04/07/2004, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pablack
Θέλω να πώ ότι άμα ρωτήσεις σε 10 διαφορετικά συνεργεία
πότε θα αλλάξεις τα πρώτα λάδια,πότε θα αλλάξεις μπουζί ,ρύθμισμα βαλβίδων ,εάν γνωρίζουν καλά τις μηχανές με ψεκασμό κ.τ.λ ,θα ακούσεις 10 διαφορετικές γνωμες.
Επειδή (μάλλον αυτή την εβδομάδα)θα παραλάβω και εγώ το fz6 fazer με έχει πιάσει λίγο άγχος ,όσον αφορά τα σωστά service και όσο γίνεται να γλυτώσω τα άσκοπα € στα συνεργία της Yamaha.Σου μιλάω ειλικρινά σκέφτομαι να πετάξω το βιβλίο της εγγύησης και να πηγαίνω τη μηχανή στο μηχανικό που μου έφτιαχνε την παλιά από τον οποίο ήμουν πάντα ευχαριστημένος.Θα χαιρόμουν να άκουγα τη γνώμη σου και αν είχες να μου προτείνεις κάποιο συνεργείο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ!!!

Στο βιβλίο οδηγιών της καινούργιας σου μηχανής θα αναγράφει σίγουρα και αναλυτικότατα σε ποια χλμ. γίνεται και τι!

THEOD
04/07/2004, 07:44
Δεν θέλω να φανεί σαν διαφήμηση αλλά όσα Yamaha είχα μεχρι τώρα τα συντηρούσε ο ΤΣΕΣΜΕΛΗΣ ΝΙΚΟΣ που βρίσκεται στην Θεοφιλοπούλου στην Αθήνα. Είναι εξουσιοδοτημένο, αλλά ανθρώπινο και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο.
Μάλιστα πολλές φορές έχει ασχοληθεί για μικρορυθμίσεις επι τόπου όπως ρύθμιση αλυσίδας, συμπλέκτη κλπ χωρίς να πάρει φράγκο.

Πάντως τόσο το βιβλιαράκι που θα πάρεις με την μηχανή, όσο ακόμα περισότερο το Service Manual (το έχω και αν το χρειαστείς μπορώ να στο δώσω) αναφέρουν τα διαστήματα των σέρβις και τις εργασίες που πρέπει να γίνουν σε αυτά.

pablack
04/07/2004, 11:54
Δεν κάνεις διαφήμιση....καλό κάνεις.Πάντως επειδή το έχω βρεί το service manual και έχω διαβάσει πότε πρέπει να γίνονται τα ανάλογα service , έχω ακούσει οτι τα πιο πολλά συνεργεία δεν το τηρούν ,απο την άποψη ότι και καλά είναι καλύτερο ,πχ βαλβίδες οχι στα 42000χλμ αλλά στα 24000χλμ .Θέλω να ρωτήσω τώρα εγώ:
Εάν τηρήσω τα όσα λέει το manual και όχι ο τεχνικός ,υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα με την εγγύηση?

ps.
Στείλε μου το τηλ του Τσεσμελή εάν το θύμασαι
Σε εύχαριστω.

THEOD
04/07/2004, 12:41
Κοίτα είναι και θέμα χρήσης και συνθηκών κυκλοφορίας.
Αν το μηχανάκι οδηγείται κανονικά και σε κανονικές συνθήκες δηλ. όχι σε μετακινήσεις τύπου κούριερ σε καθημερινή βάση, τότε ακολούθα πιστά τον κατασκευαστή.

Αν οδηγείται σκληρά και σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ βάση σε δύσκολες κυκλοφοριακές συνθήκες όπως σε ατελείωτα μποτιλιαρίσματα στο κέντρο της Αθήνας, τότε τα διαστήματα του σέρβις μπορεί και να μειωθούν περίπου 30 έως 50 % των αναγραφομένων.

Τα νούμερα των χιλιομέτρων σέρβις του κατασκευαστή αντιπροσωπεύουν τον μέσο όρο χρήσης. Χρειάζεται και η προσωπική κρίση στο θέμα. Απλά μην υπερβάλεις με πανάκριβες αλλαγές συνθετικών (racing) λαδιών σε ελάχιστα χιλιόμετρα. Όσο για βαλβίδες και τα σχετικά, πέρα από τα χιλιόμετρα υπάρχουν και τα αυτιά για να ακούσουν τις τελείως ανοικτές βαλβίδες.

Πάντως ο κανόνας λέει ότι όσο λιγότερο πειράζεις τέτοια πράγματα τόσο πιο ευτυχισμένος θα είσαι...

Οί μάστορες είναι υπέρ του δέοντος κουβαρντάδες στην εύκολη και κερδοφόρα γιαυτούς αλλαγή αναλωσίμων, αλλά όταν έρθει η ώρα του πραγματικού σέρβις δεν κοιτάνε ούτε τα μισά από αυτά που πρέπει...

Απέκτησε άποψη για το θέμα και επέβαλλέ την στον όποιο μάστορα .

Τηλ. ΤΣΕΣΜΕΛΗ 2109242792

pablack
04/07/2004, 12:53
Οκ Theod

Aπλά είναι η πρώτη μου μηχανή που αγοράζω καινούρια και καταλαβαίνεις ότι οι
απορίες είναι πολλές .
Thanks για το τηλ....

milaber
05/07/2004, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Οί μάστορες είναι υπέρ του δέοντος κουβαρντάδες στην εύκολη και κερδοφόρα γιαυτούς αλλαγή αναλωσίμων, αλλά όταν έρθει η ώρα του πραγματικού σέρβις δεν κοιτάνε ούτε τα μισά από αυτά που πρέπει...

Έτσι...
Έτσι ρε γαμώτο...

Ίσα- ίσα που το ακούνε λίγο, αλλάζουν τα λάδια και στο πασάρουν...

:mad: :mad: :mad:

GST
05/07/2004, 07:57
αναλυτικα για το στρωσιμο καινουργιου κινητηρα μπορειτε να διαβασετε και στο καινουργιο μοτο
δεν κανω διαφημηση απλα μου φανηκε ακρωσ ενδιαφερον και αναλυτικο το αρθρο:nono:

THEOD
05/07/2004, 11:30
Γεια σου φίλε ευχαριστώ ξανά για το post. Έχω κάποιες απορίες λόγο του ότι δεν έχω πολλές γνώσεις.


QUOTE
Τα σημερινά πολυβάλβιδα και υδρόψυκτα μοτέρ είναι σαφώς προτιμότερο να στρώνονται με αρκετές στροφές και μικρό άνοιγμα του γκαζιού παρά να ανοίγουμε τέρμα το γκάζι σε χαμηλές στροφές και να αλλάζουμε ταχύτητα στο όριο των στροφών στρωσίματος νομίζοντας ότι έτσι προστατεύουμε τον κινητήρα !


Αν υποθέσουμε ότι το ‘όριο’ που λέει στο manual είναι 5κ στροφές. Τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω?
Δηλαδή άμα πηγαίνεις σιγά κ μόλις φτάσεις 5κ αλλάζεις ταχύτητα που είναι το λάθος?

QUOTE
Για παράδειγμα το δικό μου FZ6 διαθέτει ένα ψηλόροπο μοτέρ και η ωφέλιμη περιοχή του είναι περίπου 8-14 Κ στροφές. Είναι καλύτερα να δουλεύεται ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ μέχρι 9-10Κ με μικρό άνοιγμα του γκαζιού κατά το στρώσιμο, παρά στην προσπάθεια να επιταχύνουμε (λόγω ΚΑΙ έλλειψης ικανής ροπής χαμηλά) να ανοίγουμε πολύ η τέρμα το γκάζι στις 3-4Κ στροφές και να αλλάζουμε στις 5-7Κ που είναι το "όριο" στρωσίματος.

Δηλαδή για να πας από 3-4κ στις 5-7 πρέπει να ανοίξεις τέρμα το γκάζι? Και γενικά δεν το κατάλαβα αυτό.

Και κάτι τελευταίο. Διαβάζω στο μοτο σχετικά με το στρώσιμο. Λέει “ Το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να δίνεις φορτίο στις χαμηλές στροφές”.
Τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Η λέξη φορτίο τι ακριβώς σημαίνει?

------------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΡΜ ΦΙΛΟΥ. ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕ ΡΜ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Χωρίς να έχω διαβάσει το άρθρο που λες, η λέξη "φορτίο" είναι το κλειδί για την κατανόηση του θέματος. ΜΗΝ το μπερδεύεις με το βάρος, είναι τελείως διαφορετικό θέμα.

Φορτίο στον κινητήρα είναι σε γενικές γραμμές οι απαίτηση από αυτόν να παράγει ισχύ. Αυτό στην πράξη μεταφράζεται σε άνοιγμα του γκαζιού. Προφανώς αυτό που εννοεί το άρθρο και που έγραψα και εγώ είναι το ίδιο.

Παράδειγμα
Έχουμε έναν κινητήρα όπως του FZ6 που έχει κόκκινο στις 14000 στροφές και το 80% της μέγιστης ροπής του αποδίδεται στην περιοχή 8-13 000 στροφές.
Ο κατασκευαστής μιλάει για στρώσιμο μέχρι 5 και προοδευτικά μέχρι τις 7000 στροφές. Στις χαμηλές και χαμηλομεσαίες αυτές στροφές όμως ο κινητήρας δεν έχει και καμμία σπουδαία ροπή. Το αντίθετο μάλιστα.
Αν ο αναβάτης κινείται λοιπόν με 5η και 3000 στροφές και θέλει να επιταχύνει, τι κάνει ? - ανοίγει το γκάζι. Η μη ύπαρξη αρκετής δύναμης σε αυτές τις στροφές όμως δεν δίνει την ζητούμενη επιτάχυνση. Έτσι ο αναβάτης ανοίγει περισσότερο το γκάζι, ίσως και μέχρι το τέρμα.
Εκείνη την στιγμή, παρ' όλο που οι στροφές είναι χαμηλές και μέσα στο επιτρεπτό όριο για το στρώσιμο, λόγω του μεγάλου ανοίγματος του γκαζιού το φορτίο που δίνουμε στον κινητήρα είναι τεράστιο και αυτό έχει ως συνέπεια την ΤΟΠΙΚΗ αύξηση της θερμοκρασίας στο εσωτερικό του κινητήρα.

Είναι προτιμότερο να κατεβάσουμε μια-δυό ταχύτητες και έτσι να βρεθούμε στην περιοχή 5-7οοο στροφών. Σ' αυτήν την περιοχή η ροπή του κινητήρα είναι πολύ περισσότερη και με ΜΙΚΡΟ (η τέλος πάντων πολύ μικρότερο από την προηγούμενη περίπτωση) άνοιγμα του γκαζιού μπορούμε να επιταχύνουμε δυνατά μέχρι τις 9-10οοο στροφές. Σ' αυτήν την περίπτωση λόγω του μικρού ανοιγματος του γκαζιού, το φορτίο του κινητήρα (και συνεπώς η παραγόμενη τοπική θερμότητα) είναι πολύ μικρότερο από την προηγούμενη περίπτωση, έστω και αν στιγμιαία βρεθήκαμε αρκετά πάνω από το όριο των στροφών που προτείνει ο κατασκευαστής για το στρώσιμο.

Με απλά λόγια είναι καλύτερα να δουλεύουμε τον κινητήρα στην περιοχή που αυτός αποδίδει καλύτερα, προσέχοντας να μην ανοίγουμε πολύ το γκάζι, παρά να διατηρούμε χαμηλά τις στροφές, έξω από την ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας και να ανοίγουμε πολύ το γκάζι εξαναγκάζοντας τον κινητήρα να παράγει ισχύ σε στροφές που δεν αποδίδει καλά.

Γιαυτό και επιμένω ότι κάθε κινητήρας ανάλογα με την περιοχή των στροφών που αποδίδει θέλει και το αντίστοιχη συμπεριφορά απο τον αναβάτη, ιδιαίτερα κατά το στρώσιμο. Γενικοί κανόνες δεν χωράνε εδώ. Αλλιώς συμπεριφέρεται ένας μεγάλος μονοκύλινδρος, αλλιώς ένα τετρακύλινδρο 1000άρι και αλλιώς ένα υστερικό 600άρι.

Μετά από αυτό καταλαβαίνεις ότι το όριο στροφών για το στρώσιμο ελάχιστη η καθόλου σημασία έχει.
Το πιο σημαντικό είναι να κρατιούνται χαμηλά τα ζητούμενα φορτία από τον κινητήρα έτσι ώστε να μην έχουμε σαν αποτέλεσμα την απότομη τοπική αύξηση θερμοκρασίας διαφόρων κρίσιμων εξαρτημάτων .

Ελπίζω να βοήθησα...

milaber
05/07/2004, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αναλυτικα για το στρωσιμο καινουργιου κινητηρα μπορειτε να διαβασετε και στο καινουργιο μοτο
δεν κανω διαφημηση απλα μου φανηκε ακρωσ ενδιαφερον και αναλυτικο το αρθρο:nono:

Εμένα μου φάνηκε το άρθρο ως ένα άριστο θεωρητικό κομμάτι, αλλά με λίγες πρακτικές συμβουλές.

GST
06/07/2004, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Εμένα μου φάνηκε το άρθρο ως ένα άριστο θεωρητικό κομμάτι, αλλά με λίγες πρακτικές συμβουλές.


εμενα μου εκανε εντυπωση αυτα που εγραφε για το λαδι και οτι πρεπει να χρησειμοποιουμε μεχρι τουλαχιστον τα 15.000χλμ αν δεν κανω λαθοσ απλο ορυκτελαιο........μου το ελεγεσ και ενασ ξαδερφοσ πριν χρονια και τον κοροιδευα ο μαλακασ ............αραγε μοιπον ειχε δικιο :confused: :confused: .................ρε theod το εχεισ διβασει το αρθρο πια ειναι η γνωμη σου;;;;

THEOD
06/07/2004, 13:58
Δεν το διάβασα αλλά εδώ και χρόνια ΔΕΝ πιστεύω ότι τα συνθετικά λάδια έχουν να προσφέρουν τίποτα παραπάνω από τα ορυκτέλαια, ειδικά που οι περισσότεροι από εμάς αλλάζουν τα λάδια τους αρκετά πιο σύντομα από ότι συστήνουν οι κατασκευαστές.

Αν τα λάδια έμεναν στον κινητήρα για 10-15000χλμ θα συμφωνούσα ίσως με την χρήση συνθετικών λαδιών, αλλά στα 5-6000 που οι περισσότεροι από εμάς αλλάζουν τα λάδια τους κανένα τέστ λιπαντικών από ανεξάρτητους δεν έχει δείξει σαφή υπεροχή των συνθετικών έναντι των απλών λαδιών.
Η όποια υπεροχή φαίνεται μόνο προς το τέλος της ωφέλιμης ζωής του λαδιού. Εκεί τα συνθετικά υπερτερούν.
Το όλο θέμα ξεκίνησε από τα αυτοκίνητα που τα τελευταία χρόνια έχουν μακρύνει τα διαστήματα αλλαγής λαδιών στα 15-20000χλμ. Μετά πέρασε και στις μοτοσικλέτες αλλά μόνο ότι αφορά την αυξημένη τιμή των συνθετικών και όχι ως περισσότερα χιλιόμετρα μεταξύ των αλλαγών ...

Πιστεύω ότι το όλο θέμα είναι ένα καλοστημένο κόλπο για να μας πουλάνε και καλά ειδικά συνθετικά λάδια σε τιμές τριπλάσιες απο αυτές των αυτοκινήτων και παράλληλα μας πείθουν να τα αλλάζουμε και στα μισά χιλιόμετρα από αυτά που λέει ο κατασκευαστής...

Προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ ένα καλό ορυκτέλαιο που καλύπτει τις προδιαγραφές ΑΡΙ, ΙSO κλπ που αναφέρει ο κατασκευαστής, με σωστό ιξώδες (10-40w τον χειμώνα, 20-50w το καλοκαίρι), και με λογικές αποστάσεις αλλαγής λαδιών (συνήθως κάθε 5-7000 χλμ).

GST
07/07/2004, 06:35
ΤΗΑΝΧ:beer: