PDA

View Full Version : Αλήτες μηχανόβιοι????



gloum
08/12/2006, 10:02
Είμαι χθες Αττική Όδο και οδηγάω το αμαξάκι μου με κατεύθυνση Ελευσίνα γιατί μεταφέρω κάτι μπομπονιέρες(μεγααααααααααααααααλη ιστορία).Στην μεγάλη ευθεία πριν βγεις περιφερειακό Αιγάλεω πιάνω αριστερά να προσπεράσω ένα αμάξι.Κοντά 100 αυτός πιάνω 120 εγώ να προσπεράσω.ΠΑΝΩ στην προσπέραση έρχετε στο αριστερό ρέυμα μια μηχανή που πήγαινε χαλαρά πάνω απο 200..Αφού αναβοσβήνει φώτα και πατάει κόρνες(παρ'ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί είμαι ήδη αριστερά σε προσπέραση) ο τύπος πλακώνετε στα φρένα κάνει ένα μεγαλοπρεπές ντριφτάρισμα και σταματάει σε απόσταση μερικων μικρόμετρων απο τον προφυλακτήρα μου...με το που περνάω το αμάξι κόβω δέξια να τον αφήσω να περάσει..Τι βλέπω?

Μία R1 του 2005 με βγαλμένα τα πλαστικά και έναν αναβάτη να φοράει φορμίτσα και ένα μπουφανάκι μαύρο.Χωρίς πίσω φώτα και...χωρίς κράνος.Με το που περνάει δίπλα μου μου κάνει ένα ευγενικότατο κωλοδάχτυλο και φέυγει πάλι με μπαντιλίκια(και αυτά εν κινήσει από τα 120 που πήγαινα εγώ..Πόσο μεγάλοι μαλ@κες υπάρχουν στον κόσμο??Και γιατί για κάποια τέτοια μ@λ@κισμέν@ εμένα ως μοτοσυκλετιστή να με αντιμετωπίζουν σαν αλήτη μηχανόβιο?...Έλεος πια με την μαλ@κία κάποιων ανθρώπων..

adam_tsouk
08/12/2006, 10:05
ημουν με το Ζ και προσπαθουσε απεγνωσμενα να μεφτασει γιαυτο ηταν στραβωμενος


:lol: :lol: :lol:

gloum
08/12/2006, 10:09
Πώπω..αν το ήξερα θα είχα τρακάρει το αμάξι επίτηδες για να πέρασει ο "μάγκας":beer:

Electra
08/12/2006, 10:10
Πέμπτη χθες? Αττική Οδός? Χμμμ

Περίπτωση 1η: Είχε αργήσει στο ραντεβού για τη κόντρα...

Περίπτωση 2η: Μόλις τελείωσε κόντρα (και μάλλον είχε χάσει)...


Τί να πεις?:rolleyes: Οι εξαιρέσεις είναι αυτές!

thePrince
08/12/2006, 10:11
Αυτό το θέμα δεν έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις. Ο τύπος ονομάζεται ινδιάνος - κατάλοιπο του παρελθόντος. Άστον να προσπεράσει να φύγει να πάει αλλού να σπάσει τα μούτρα του.

vassilis88
08/12/2006, 10:16
ESY ISOYNA RE PAP@RA?:rotflmao: :rotflmao:

τα βγαλμενα πλαστικα μαλλον απο τουμπα θα ναι!προβλεπω ποστ στα στραβα κ αναποδα!:sick:

gloum
08/12/2006, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Αυτό το θέμα δεν έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις. Ο τύπος ονομάζεται ινδιάνος - κατάλοιπο του παρελθόντος. Άστον να προσπεράσει να φύγει να πάει αλλού να σπάσει τα μούτρα του.

Τους ξέρω τους ινδιάνους.Απλά νόμιζα είχαν εξαφάνιστει από προσώπου γης.Ο συγκεκριμένος θα είχε το όνομα ο μαύρος κάγκουρος

el_hymador
08/12/2006, 10:43
και ποιος εισαι εσυ ρε που δεν κανεις δεξια να αφησεις εναν χριστιανο να περασει???!!!!!Δικος δου ειναι ο δρομος??!!

gloum
08/12/2006, 10:47
Σταυρώστε με..εγώ φταίω που δεν άφησα τον αρχηγό των τσιρότσι (φυλή που προήλθε απο την ένωση απάτσι και τσιρόκι) να περάσει

sniper
08/12/2006, 10:50
Καί όλοι εμείς οι υπόλοιποι φιλήσυχοι και νομοταγείς αναβάτες οδηγούμε σεβόμενοι τον ΚΟΚ και τα όρια ταχύτητας που θέτει....

Ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο....

:smokin:

villy
08/12/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και ποιος εισαι εσυ ρε που δεν κανεις δεξια να αφησεις εναν χριστιανο να περασει???!!!!!Δικος δου ειναι ο δρομος??!!


Έλα μου ντε :mad:

Ιδίως αν προσπερνάς και είσαι δικάβαλος με τέτοιο μ@ν....(άβαταρ)...άκι πίσω, δεν χάνω τέτοιο θέαμα ποτέ!!! :eek: :eek: :eek:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΥΓ: Ήταν κατά την διάρκεια προσπέρασης :winka:

vassilis88
08/12/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο....

το υπολοιπο δεν ξερουμε πως γραφεται??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
08/12/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
το υπολοιπο δεν ξερουμε πως γραφεται??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VALLETO

tifoefs
08/12/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Σταυρώστε με..εγώ φταίω που δεν άφησα τον αρχηγό των τσιρότσι (φυλή που προήλθε απο την ένωση απάτσι και τσιρόκι) να περάσει

Εσυ φταις παντα !

Θε να σε υποστηριξουμε κιολας ! Ακου κει με 120 παει να κανει προσπεραση απο αριστερα !

Εγω ειδα στην Ελλαδα να προσπερνανε μονο απο δεξια ! Αριστερα πας με 80 !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gloum
08/12/2006, 12:02
Ζητώ ταπεινά συγνώμη.Βαρέστε με να εξιλεωθείτε..Γδάρτε με και βάλτε με στο αλάτι.Βάλτε με να ακούσω Βέρα Λάμπρου.Κάντε με πολιτικό.....δεν αξίζω τίποτα..:a01:

adam_tsouk
08/12/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
VALLETO


Balleto


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
08/12/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Ζητώ ταπεινά συγνώμη.Βαρέστε με να εξιλεωθείτε..Γδάρτε με και βάλτε με στο αλάτι.--------------->(((Βάλτε με να ακούσω Βέρα Λάμπρου.)))<---------Κάντε με πολιτικό.....δεν αξίζω τίποτα..:a01:

εκτος οτι εισαι ενας φασιστας των δρομων , απαξιωνεις και την πνευματικη - καλλιτεχνικη κληρονομια και παρακαταθηκη του τοπου....τσ, τσ, τσ...

tifoefs
08/12/2006, 12:39
πισσα και πουπουλα !


:rotflmao: :rotflmao:

gloum
08/12/2006, 12:57
Είστε προβοκάτορες και ανιφριάδορες!Χαλεποί ποταπόσαυροι!

bored
08/12/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Σταυρώστε με..εγώ φταίω που δεν άφησα τον αρχηγό των τσιρότσι (φυλή που προήλθε απο την ένωση απάτσι και τσιρόκι) να περάσει

τί έκανα λέει;

Aggelos_SV
08/12/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Είστε προβοκάτορες και ανιφριάδορες!Χαλεποί ποταπόσαυροι!

εχεις καμια σχεση με τον Ζουραρη?:lol: :lol: :lol: :p

SPORAKIAS
08/12/2006, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Είμαι χθες Αττική Όδο και οδηγάω το αμαξάκι μου με κατεύθυνση Ελευσίνα γιατί μεταφέρω κάτι μπομπονιέρες(μεγααααααααααααααααλη ιστορία).Στην μεγάλη ευθεία πριν βγεις περιφερειακό Αιγάλεω πιάνω αριστερά να προσπεράσω ένα αμάξι.Κοντά 100 αυτός πιάνω 120 εγώ να προσπεράσω.ΠΑΝΩ στην προσπέραση έρχετε στο αριστερό ρέυμα μια μηχανή που πήγαινε χαλαρά πάνω απο 200..Αφού αναβοσβήνει φώτα και πατάει κόρνες(παρ'ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί είμαι ήδη αριστερά σε προσπέραση) ο τύπος πλακώνετε στα φρένα κάνει ένα μεγαλοπρεπές ντριφτάρισμα και σταματάει σε απόσταση μερικων μικρόμετρων απο τον προφυλακτήρα μου...με το που περνάω το αμάξι κόβω δέξια να τον αφήσω να περάσει..Τι βλέπω?

Μία R1 του 2005 με βγαλμένα τα πλαστικά και έναν αναβάτη να φοράει φορμίτσα και ένα μπουφανάκι μαύρο.Χωρίς πίσω φώτα και...χωρίς κράνος.Με το που περνάει δίπλα μου μου κάνει ένα ευγενικότατο κωλοδάχτυλο και φέυγει πάλι με μπαντιλίκια(και αυτά εν κινήσει από τα 120 που πήγαινα εγώ..Πόσο μεγάλοι μαλ@κες υπάρχουν στον κόσμο??Και γιατί για κάποια τέτοια μ@λ@κισμέν@ εμένα ως μοτοσυκλετιστή να με αντιμετωπίζουν σαν αλήτη μηχανόβιο?...Έλεος πια με την μαλ@κία κάποιων ανθρώπων..

ασχετα το οτι ηταν καραγκιοζης ο ανθρωπος (χωρις κρανος με 200....κ.λ.π).... :nono:

εσυ απο οτι εχω καταλαβει εχεις και μηχανη.....οκ..?

το λεω σε ενα συν μοτοσυκλετιστη και οχι σε ενα ασχετο οδηγο αυτοκινητου...:winka:

πριν κανεις την προσπεραση...... δεν κοιταξες καθρεπτες..?

και αν κοιταξες...... δεν τον ειδες που ερχοταν με ολα..?

και αν τον ειδες..... γιατι βγηκες..?

και αν τον ειδες αφου ειχες βγει........ γιατι δεν εβγαλες αριστερο φλας και να πας ακρη αριστερα ωστε να του δωσεις χωρο να περασει αφοβα...??

και αν τον ειδες αφου εχεις ηδη αρχισει την προσπεραση ............γιατι δεν εβγαλες κατευθειαν δεξι φλας κατα την προσπεραση...και να πατησεις και λιγο παραπανω γκαζι ωστε με ολα αυτα να του δειξεις οτι τον εχεις δει και οτι κανεις οτι μπορεις καλυτερο για να βγεις απο μπροστα του και να του ελευθερωσεις το δρομο...??

σου εδωσα πιστευω ολες τις περιπτωσεις...οπως εγω θα αντιδρουσα....με το κουτι σε μια τετοια περιπτωση....
διοτι οπως εχω πει μπαινω καθε μερα (με τη μηχανη) Α.Ο και επειδη παντα πηγαινω πιο γρηγορα απο τα κουτια (μου τυχγαινουν καθημερινα τετοια περιστατικα) ...αν μου δωσουν να καταλαβω οτι με εχουν δει τοτε και εγω περναω πιο αφοβα ......αν ομως ειναι στα @ρχιδι@ του.....τοτε και εγω .....:a017: :a31:

αν τωρα τα εκανες ολα αυτα .... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ ....ο τυπος...

αν οχι πιστευω πως φταις εσυ.... :nono:

στο λεω φιλικα....:wacko: ...για να προσεχεις την επομενη φορα πιο πολυ...:wave2:

h_m_akis
08/12/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS






:a013:




κι οτι ετοιμαζομουν να ρωτησω εγω!




φιλε gloum ειπες οτι ησουν στη μεγαλη ευθεια και οτι μονο πισω δεν ειχε φωτα... αρα μπροστα ειχε....... γιατι δεν τον ειδες???

gian_nykt
08/12/2006, 18:17
ασε που του έριξες το ατομικό ρεκόρ χρόνου δουλειά-σπίτι.......!!!! Απαράδεκτο.......
Λέτε να του φύγανε τα πλαστικά απο τον αέρα και να μην πήρε χαμπάρι??:look: :eyepop:

gloum
08/12/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS


αν τωρα τα εκανες ολα αυτα .... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ ....ο τυπος...



To είπες μόνος σου φίλε..όταν έκοψα αριστερά να προσπεράσω ΔΕΝ υπήρχε τίποτα απο πίσω.Ο τύπος λογικά η ήρθε από παρακείμενη είσοδο η δεν ξέρω και εγώ απο πού..αλλά ΔΕΝ υπήρχε κάτι από πίσω.Είμαι 27 οδηγώ από τα 15 και έχουν δει τα μάτια μου πολύ πράγμα.Πίστεψε με..τα σκέφτηκα ότι είπες πολύ πριν:)Απλά μαλάκας..:)

gloum
08/12/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
γιατι δεν τον ειδες???

Γιατί πολύ απλά όταν έκοψα αριστερά ο τύπος ΔΕΝ ήταν πίσω:)

675
09/12/2006, 09:51
μαλλον θα ειχε κομπλεξ κατωτεροτητας και θα ηθελε να αναδειξει τον ανδρισμο του....

μπραβο στο παλικαρι!!
σπανιζουν τετοιοι γνησιοι ανδρες


:mad: :a19: :a012: :a012: :a012:




































































:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

Xrider
10/12/2006, 11:33
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια..ρε ΜΠΛΟΥΜ εσυ ησουνα?Με ολες αυτες τις μπομπονιερες πισω θες να πεις οτι με ειδες??Γιαυτο σου κορναρα και επαιζα με τα φωτα!!!Το μηχανακι ηταν ενος φιλου και το πηρα για μια βολτα....Τι ινδιανοι και καουγκειδες ιστοριες λετε....
Δεν καταλαβα..οποιος δεν φοραει κρανος ειναι μαλακας και επιδειξιας!?Για συνελθετε λιγο!!:smokin:

gloum
10/12/2006, 12:49
Αφού ξέρω ότι κατα βάθος γούσταρες να πάρεις και εσυ μπομπονιέρα...γιαυτό και προκαλούσες:D

fantacid
10/12/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
ασχετα το οτι ηταν καραγκιοζης ο ανθρωπος (χωρις κρανος με 200....κ.λ.π).... :nono:

εσυ απο οτι εχω καταλαβει εχεις και μηχανη.....οκ..?

το λεω σε ενα συν μοτοσυκλετιστη και οχι σε ενα ασχετο οδηγο αυτοκινητου...:winka:

πριν κανεις την προσπεραση...... δεν κοιταξες καθρεπτες..?

και αν κοιταξες...... δεν τον ειδες που ερχοταν με ολα..?

και αν τον ειδες..... γιατι βγηκες..?

και αν τον ειδες αφου ειχες βγει........ γιατι δεν εβγαλες αριστερο φλας και να πας ακρη αριστερα ωστε να του δωσεις χωρο να περασει αφοβα...??

και αν τον ειδες αφου εχεις ηδη αρχισει την προσπεραση ............γιατι δεν εβγαλες κατευθειαν δεξι φλας κατα την προσπεραση...και να πατησεις και λιγο παραπανω γκαζι ωστε με ολα αυτα να του δειξεις οτι τον εχεις δει και οτι κανεις οτι μπορεις καλυτερο για να βγεις απο μπροστα του και να του ελευθερωσεις το δρομο...??

σου εδωσα πιστευω ολες τις περιπτωσεις...οπως εγω θα αντιδρουσα....με το κουτι σε μια τετοια περιπτωση....
διοτι οπως εχω πει μπαινω καθε μερα (με τη μηχανη) Α.Ο και επειδη παντα πηγαινω πιο γρηγορα απο τα κουτια (μου τυχγαινουν καθημερινα τετοια περιστατικα) ...αν μου δωσουν να καταλαβω οτι με εχουν δει τοτε και εγω περναω πιο αφοβα ......αν ομως ειναι στα @ρχιδι@ του.....τοτε και εγω .....:a017: :a31:

αν τωρα τα εκανες ολα αυτα .... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ ....ο τυπος...

αν οχι πιστευω πως φταις εσυ.... :nono:

στο λεω φιλικα....:wacko: ...για να προσεχεις την επομενη φορα πιο πολυ...:wave2:


+10 στον σπορο!

γκλουμ οκ εχεις μεγαλη εμπειρια στο τιμονι γιαυτο θα επρεπε να μπορεσεις να του δωσεις μισο-ενα μετρο να περασει!
δε θα σε κανουμε ουτε πολιτικο,ουτε θα σε παστωσουμε,ουτε κ τη λαμπρου θα σου φερουμε στα ποδια σου, απλα στην επομενη προσπεραση διπλοτσεκαρε τα καθρευτακια, κυριως δε οταν εισαι φορτομενος με τις μπΟμπΟνιερες!

AFTER
10/12/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Balleto


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


VGALETO

:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gloum
10/12/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
+10 στον σπορο!

γκλουμ οκ εχεις μεγαλη εμπειρια στο τιμονι γιαυτο θα επρεπε να μπορεσεις να του δωσεις μισο-ενα μετρο να περασει!
δε θα σε κανουμε ουτε πολιτικο,ουτε θα σε παστωσουμε,ουτε κ τη λαμπρου θα σου φερουμε στα ποδια σου, απλα στην επομενη προσπεραση διπλοτσεκαρε τα καθρευτακια, κυριως δε οταν εισαι φορτομενος με τις μπΟμπΟνιερες!

Παιδιά δεν θα το ανέφερα καν αν δεν είχα 100% δίκιο...Δεν διπλοτσέκαρα απλά....τριπλοτσέκαρα..είναι τόσο δύσκολο να δείτε ότι μερικές φορές ΜΟΝΟ ένας είναι ο φταίχτης?Αν είσασταν εκει δεν θα λέγατε αν μπορούσα να του δώσω ένα μέτρο το οποίο είχε ήδη..Απλά ο τύπος ήταν κουραδομαγκίτης πράγμα που φάνηκε με την κίνηση του μετά.Αν ήθελε πραγματικά να προσπεράσει θα το είχε κάνει γιατί είχε και την ταχύτητα και τον χώρο.Το φρενάρισμα του το δαχτυλάκι του και γενικά όλη του η συμπεριφορά ήταν ανθρώπου "Πίσω και σε έφαγα".Σαν τους τύπους που κολλάνε πίσω από κάποιον και ενώ 3 λωρίδες είναι άδειες σου ανάβουν φώτα..Συγνώμη αλλά δεν ακούω τίποτα..Το τυπάκι είναι κατάπτυστος.και δεν σας το λέει "κουτάκιας"...Σας το λέει άνθρωπος που ζει και αναπνέει με μηχανή από τα 15 του...:) Καλή καρδιά

Xrider
10/12/2006, 19:35
Γιατι συνεχιζεις να με "στολιζεις" δεν εχω καταλαβει. :confused:
Το θεωρεις ευκολο να φρεναρω γιατι απλα αργεις να προσπερασεις?
Μπορουσες να περιμενεις 2/3 δευτ. να περασω και οχι να μου την βγεις στο κοψε γιατι "η εσυ η η μοτο θα περασει και οι δυο μαζι οχι"!
οκ.δεν με ειδες...ΔΕΝ με Ακουγες?

SPORAKIAS
10/12/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γιατι συνεχιζεις να με "στολιζεις" δεν εχω καταλαβει. :confused:
Το θεωρεις ευκολο να φρεναρω γιατι απλα αργεις να προσπερασεις?
Μπορουσες να περιμενεις 2/3 δευτ. να περασω και οχι να μου την βγεις στο κοψε γιατι "η εσυ η η μοτο θα περασει και οι δυο μαζι οχι"!
οκ.δεν με ειδες...ΔΕΝ με Ακουγες?

τελικα δεν εκανες πλακα...???...εσυ ησουν...???....γιατι ομως ρε χωρις κρανος στα 200..???:nono:

παντως το οτι σε ειπα καραγκιοζη που δεν φορας κρανος δεν το παιρνω πισω(η βρισια ηταν φιλικη...αν με καταλαβαινεις:) ).....για σενα το λεω....και μη μου πεις δικο μου ειναι το κεφαλι και το κανω οτι θελω....:rolleyes: (παντως ουτε επιδειξια ουτε μλκ σε ειπα..:nono: )...

πως να περιμενει ρε ...???...αφου ειπε οτι καν δεν σε ειδε..:confused:

αυτο ειναι και εμενα που μου φαινετε παραξενο...:confused:

απο που του ηρθες..??:confused:

αν του ηρθες ευθεια απο πισω ...τοτε gloum εισαι λαθος...:nono:

πιο πολυ προσοχη....;) :wave2:

fantacid
10/12/2006, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
.γιατι ομως ρε χωρις κρανος στα 200..???:nono:


δλδ αν φορουσε κρανος θα ειχε δικιο κ ξεκρανοτος το χανει???

αντιθετος πρεπει να βοηθησεις τον ξεκρανοτο γιατι εαν γινει η στραβη ο ξεκρανοτος θα τη πατησει χειροτερα απο αυτον που θα φορουσε κρανος!

ασε που στα 200 δε σε ζωσει το κρανος!!!!!

Xrider
10/12/2006, 20:42
Μοτο απο καλιμπρα και δοκιμη για να πω την γνωμη μου (αν και νομιζω οτι τραβαγε δεξια).
Τα πλαστικα δεν υπαρχουν γιατι απλα ειναι κομματια...δεν ηταν 200χλμ αλλα περιπου 230χλμ χαλαρα...στην Α.Ο
Ερχομαι αριστερα (εννοειται οτι ολοι ακουνε το "αεροπλανο" που ερχεται ακομα και οι αλβανοι με τερμα το στερεοφωνικο)...και καποιος ακουει γλυκα,γλθκα γλυκια μου οταν χαλαρα βγαινει αριστερα οταν ηδη ερχομαι χαλαρα απο πισω και ειμαι στην ροπη της 5ης...
Και φωτα και κορνες επαιξα,αν ειχα φωτοβολιδες θα τις ερηχνα...
Ημουν μεσαια λωριδα μεχρι που λογω της παρακαμψης τραβηχτηκα αριστερα για να μην με κλεισουν...αρχηκα επαιξα φωτα,μετα κορνα και κατοπιν τα επαιξα κανονικα...
Εδω ομως εχω αδικο γιατι πηγαινα σχεδον τα διπλα απο το οριο και μαλλον ο Γκλουμ δεν περιμενε κατι τετοιο....οταν οδηγεις αυτοκινητο εισαι πιο χαλαρος.
:rolleyes:
Μου εχει ξανατυχει με νταλικα διπλη αλλα σφηνωθηκα μεταξυ μπαρας και τρακτωρα...οταν τον περασα το "δαχτυλο" σηκωθηκε μονο του απο τον αερα και ο τυπος βαραγε τους τενορους
:uplate: μαλλον το εκανε για πλακα..
Οσο για το κρανος.....τυχαινει καμμια φορα να μην φοραω.:rolleyes:

vassilis88
10/12/2006, 20:48
στα 200 παλευεται ο αερας χωρις κρανος?:dizzy:

SPORAKIAS
10/12/2006, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλδ αν φορουσε κρανος θα ειχε δικιο κ ξεκρανοτος το χανει???

αντιθετος πρεπει να βοηθησεις τον ξεκρανοτο γιατι εαν γινει η στραβη ο ξεκρανοτος θα τη πατησει χειροτερα απο αυτον που θα φορουσε κρανος!

ασε που στα 200 δε σε ζωσει το κρανος!!!!!

δεν συνδεσα το κρανος με το ολο σκηνικο...:nono:

απλα ειπα οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο στα 230 χωρις κρανος....:rolleyes:

και ναι.... μπορει να σε σωσει το κρανος στα 230 αν δεν κτυπησεις σε σταθερο σημειο και εχεις μονο σουρσιμο...:wave2: (χωρις θα ηταν 100% νεκρος)

Xrider
10/12/2006, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
στα 200 παλευεται ο αερας χωρις κρανος?:dizzy:
Καποτε ειχα RGV 250 74cv και το κρανος το αφηνα σπιτι.(1994-5).Λιγο λοξω βλεμα και συνηθεια στα ματια,ουτε δακρυ οθτε τιποτα...τα εντομα ομως πονανε.

GIXXERAKIAS
10/12/2006, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
στα 200 παλευεται ο αερας χωρις κρανος?:dizzy: Παλευεται εφοσον εχεις τα φαιρινγκ και την ζελατινα,πραγμα που ο xrider δεν ειχε:D

GIXXERAKIAS
10/12/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Καποτε ειχα RGV 250 74cv και το κρανος το αφηνα σπιτι.(1994-5).Λιγο λοξω βλεμα και συνηθεια στα ματια,ουτε δακρυ οθτε τιποτα...τα εντομα ομως πονανε. Μερικα ειναι νοστιμα ομως(πχ μελισσες:D ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vassilis88
10/12/2006, 21:05
εγω ριχνω πολυ κλαμα παντως :bawl: ,εριχνα δλδ γιατι τωρα πια φοραω συνεχεια,κ σε λιγα σχετικα χλμ.

τζιξερακια :rotflmao: :p :rotflmao:

εφαγα τη φρικη της ζωης μου οταν ειδα φωτος απο ατυχημα πριν λιγες μερες.κ ηταν κ σε αυτοκινητο!δεν ξεχωριζες προσωπο...πολυ αηδια κ δεν κανω αναλυτικη περιγραφη.κ εγινε με 160!αντιθετα εχω δει αλλες φωτος με κρανη που αντεξαν σε συγκρουση με παρομοιες ταχυτητες!

Xrider
10/12/2006, 21:22
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ...ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ,ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ:nono:
Ομως τυχαινει καμμια φορα να κανουμε και μαλακιες...οσο λιγοτερες τοσο καλυτερα...για ολους.

gloum
11/12/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γιατι συνεχιζεις να με "στολιζεις" δεν εχω καταλαβει. :confused:
Το θεωρεις ευκολο να φρεναρω γιατι απλα αργεις να προσπερασεις?
Μπορουσες να περιμενεις 2/3 δευτ. να περασω και οχι να μου την βγεις στο κοψε γιατι "η εσυ η η μοτο θα περασει και οι δυο μαζι οχι"!
οκ.δεν με ειδες...ΔΕΝ με Ακουγες?

Και επιμένω και ΘΑ επιμένω..Δεν ξέρω αν ήσουν εσύ η όχι αλλά όταν εγώ έκοψα αριστερά ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ υπήρχε μηχανή πίσω.Πολύ κοντά στο σημείο αυτό(το πρόσεξα χθες που ξαναπέρασα απο εκεί) έχει είσοδο).Ίσως ήρθε από εκεί.Ποσώς με ενδιαφέρει.Σημασία έχει ότι έτσι όπως οδηγεί μετράει μέρες και είναι προκλητικότατος.Ο τύπος φάνηκε ότι δεν ήθελε να προσπεράσει αλλα να μου "την πει".:a56: Μερικές φορές τα πράγματα δεν παίρνουν δεύτερη κουβέντα.

ΥΓ:Και μόνο που λές ότι τα πλαστικά δεν υπάρχουν μάλλον μιλάμε για άλλο περιστατικό.Εγώ σου μιλάω για μια R1 η οποία δεν είχε πλαστικά όχι κάποιο πιθανό γυμνό.Καλή καρδιά:)

gloum
11/12/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
και καποιος ακουει γλυκα,γλθκα γλυκια μου οταν χαλαρα βγαινει αριστερα οταν ηδη ερχομαι χαλαρα απο πισω και ειμαι στην ροπη της 5ης...


Επίσης δεν ακούω τέτοια μουσική.Πράγμα που επιβεβαιώνει για μία ακόμα φορά ότι μιλάμε για δύο διαφορετικά περιστατικά:)

adam_tsouk
11/12/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Και επιμένω και ΘΑ επιμένω..Δεν ξέρω αν ήσουν εσύ η όχι αλλά όταν εγώ έκοψα αριστερά ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ υπήρχε μηχανή πίσω.Πολύ κοντά στο σημείο αυτό(το πρόσεξα χθες που ξαναπέρασα απο εκεί) έχει είσοδο).Ίσως ήρθε από εκεί.Ποσώς με ενδιαφέρει.Σημασία έχει ότι έτσι όπως οδηγεί μετράει μέρες και είναι προκλητικότατος.Ο τύπος φάνηκε ότι δεν ήθελε να προσπεράσει αλλα να μου "την πει".:a56: Μερικές φορές τα πράγματα δεν παίρνουν δεύτερη κουβέντα.

ΥΓ:Και μόνο που λές ότι τα πλαστικά δεν υπάρχουν μάλλον μιλάμε για άλλο περιστατικό.Εγώ σου μιλάω για μια R1 η οποία δεν είχε πλαστικά όχι κάποιο πιθανό γυμνό.Καλή καρδιά:)


το μεγαλυτερο λαθος ανθρωπων ΠΟΥ ΔΕΝ εχουν οδηγησει μηχανη (δεν ξερω εαν εσυ οδηγας ή οχι, απλα σε αυτους συμβαινει πιο συχνα) ειναι να μην μπορουν να αντιληφθουν τις ταχυτητες που ανεβαζει η μηχανη. Βλεπεις κατι στο βαθος και λες μακρυα ειναι. Με +120 χλμ απο τα δικα σου ομως δεν ειναι καθολου μακρυα.

Δεν ξερω ποιος εχει δικιο-αδικο προσωπικα δνε με αφορα τετοια γινονται 1000δες καθε μερα. μακαρι ολες οι στραβες να ηταν απλα καθυστερηση στην εθνικη.

gloum
11/12/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
το μεγαλυτερο λαθος ανθρωπων ΠΟΥ ΔΕΝ εχουν οδηγησει μηχανη (δεν ξερω εαν εσυ οδηγας ή οχι, απλα σε αυτους συμβαινει πιο συχνα) ειναι να μην μπορουν να αντιληφθουν τις ταχυτητες που ανεβαζει η μηχανη. Βλεπεις κατι στο βαθος και λες μακρυα ειναι. Με +120 χλμ απο τα δικα σου ομως δεν ειναι καθολου μακρυα.

Δεν ξερω ποιος εχει δικιο-αδικο προσωπικα δνε με αφορα τετοια γινονται 1000δες καθε μερα. μακαρι ολες οι στραβες να ηταν απλα καθυστερηση στην εθνικη.

Είμαι 27 και οδηγώ από τα 15 μηχανή.Και για 4 χρόνια έτρεχα και σε αγώνες.Έχω πάρει μέρος στο aprillia challenge καθώς και σε enduro με 250.Ερασιτεχνικά πάντα..:)

adam_tsouk
11/12/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Είμαι 27 και οδηγώ από τα 15 μηχανή.Και για 4 χρόνια έτρεχα και σε αγώνες.Έχω πάρει μέρος στο aprillia challenge καθώς και σε enduro με 250.Ερασιτεχνικά πάντα..:)



δεν μου λεει κατι.


εγραψα οτι δεν ξερω εαν και τι οδηγας. γενικα μιλησα.

gloum
11/12/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
(δεν ξερω εαν εσυ οδηγας ή οχι, απλα σε αυτους συμβαινει πιο συχνα)

Ναι οδηγάω.Τέλος πάντων παρακουράστηκε το θέμα νομίζω.Ο καθείς κρίνει ποιός πήγε να φάει το κεφάλι του.:)

ermis21
11/12/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ...ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ,ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ:nono:
Ομως τυχαινει καμμια φορα να κανουμε και μαλακιες...οσο λιγοτερες τοσο καλυτερα...για ολους.


Το κωλοδάκτυλο με το δεξί ή το αριστερό το έκανες? :rotflmao: :rotflmao:

zireous
11/12/2006, 20:55
Τί πίνετε ρε;


Πάντα φταίει ο από πίσω λέει ο κοκ. Οι μοτοσυκλετιστές δεν εξαιρούνται.


Είσαι αναβάτης; Βλέπεις ότι πάει να προσπεράσει κουτί άλλο κουτί μπροστά σου (το άν βγάζει φλας ή όχι είναι άσχετο);

Κόβεις.


Γιατί;


Θα ζήσεις λίγο παραπάνω.


Είναι απόλυτα φυσιολογικό να μή σε δει ο οδηγός ενός αυτοκινήτου όταν πηγαίνεις με 200+, πάρτε το χαμπάρι.

200 χλμ/ώρα = 55.5 μέτρα το δευτερόλεπτο


Που σημαίνει πχ όταν τσεκάρει ένας "κουτάκιας" το καθρέφτη (άν τσεκάρει), μετά από κάνα δευτερόλεπτο αρχίζει να βγαίνει, άντε άλλο ένα μετά και έχει βγει τελείως, έχουν περάσει 2-3 δεύτερα και κάτι που ήταν 100-150 μέτρα πίσω του τώρα πασχίζει να φρενάρει...

Πιο πιθανό είναι να μη σε δουν λοιπόν.


Άρα τί κάνεις για να επιβιώσεις στις εθνικές και λοιπές οδούς ταχείας κυκλοφορίας;


Όταν δεις κουτί, κόβεις.

Κόβεις τόσο ώστε άν γίνει στραβή να μπορείς τουλάχιστον να στρίψεις αρκετά γρήγορα...


Κράνος (και τα υπόλοιπα), πάντα.



ΥΓ Ο Ghostrider οδηγά σε αδερφίστικο περιβάλλον. Άν ήταν στην Ελλάδα θα είχε πεθάνει 300 φορές στην ελληνική άσφαλτο -ούτε ένα βίντεο δε θα πρόφταινε να βγάλει, όχι σειρά...

Xrider
12/12/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous



ΥΓ Ο Ghostrider οδηγά σε αδερφίστικο περιβάλλον. Άν ήταν στην Ελλάδα θα είχε πεθάνει 300 φορές στην ελληνική άσφαλτο -ούτε ένα βίντεο δε θα πρόφταινε να βγάλει, όχι σειρά...

Και ομως...ειμαι ζωντανος.;)

PortisHead
12/12/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS

και αν τον ειδες αφου εχεις ηδη αρχισει την προσπεραση ............γιατι δεν εβγαλες κατευθειαν δεξι φλας κατα την προσπεραση...και να πατησεις και λιγο παραπανω γκαζι ωστε με ολα αυτα να του δειξεις οτι τον εχεις δει και οτι κανεις οτι μπορεις καλυτερο για να βγεις απο μπροστα του και να του ελευθερωσεις το δρομο...??

Respect φιλε μου.......
Χαρηκα που υπάρχει και κάποιος άλλος που το κανει αυτο....

:beer: :beer: :beer:
:wave2:

Ταξιδευτής
12/12/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Τί πίνετε ρε;


Πάντα φταίει ο από πίσω λέει ο κοκ. Οι μοτοσυκλετιστές δεν εξαιρούνται.


Είσαι αναβάτης; Βλέπεις ότι πάει να προσπεράσει κουτί άλλο κουτί μπροστά σου (το άν βγάζει φλας ή όχι είναι άσχετο);

Κόβεις.


Γιατί;


Θα ζήσεις λίγο παραπάνω.


Είναι απόλυτα φυσιολογικό να μή σε δει ο οδηγός ενός αυτοκινήτου όταν πηγαίνεις με 200+, πάρτε το χαμπάρι.

200 χλμ/ώρα = 55.5 μέτρα το δευτερόλεπτο


Που σημαίνει πχ όταν τσεκάρει ένας "κουτάκιας" το καθρέφτη (άν τσεκάρει), μετά από κάνα δευτερόλεπτο αρχίζει να βγαίνει, άντε άλλο ένα μετά και έχει βγει τελείως, έχουν περάσει 2-3 δεύτερα και κάτι που ήταν 100-150 μέτρα πίσω του τώρα πασχίζει να φρενάρει...

Πιο πιθανό είναι να μη σε δουν λοιπόν.


Άρα τί κάνεις για να επιβιώσεις στις εθνικές και λοιπές οδούς ταχείας κυκλοφορίας;


Όταν δεις κουτί, κόβεις.

Κόβεις τόσο ώστε άν γίνει στραβή να μπορείς τουλάχιστον να στρίψεις αρκετά γρήγορα...


Κράνος (και τα υπόλοιπα), πάντα.



ΥΓ Ο Ghostrider οδηγά σε αδερφίστικο περιβάλλον. Άν ήταν στην Ελλάδα θα είχε πεθάνει 300 φορές στην ελληνική άσφαλτο -ούτε ένα βίντεο δε θα πρόφταινε να βγάλει, όχι σειρά...

+15000000000!!!!

Τι καθομαστε και το συζηταμε ρε παιδια;
Oποιος και να ηταν με την μηχανη, ηταν απο την αρχη μεχρι το τελος ΛΑΘΟΣ. :nono:

- Με 210% ΑΝΩ του επιτρεπτου οριου (230 χαω)
- ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ οτι ο δρομος γενικοτερα ΕΧΕΙ κινηση και ΔΥΝΗΤΙΚΑ καποιο "κουτι" μπορει να βγει στην αριστερη λωριδα και να τον κλεισει
- ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ το παραπανω γεγονος
- Χωρις κρανος :nono:

και με ολα αυτα να περιμενει και να εχει την απαιτηση να ΜΗΝ βγει κανεις στο αριστερο για να περασει;;;

Ε συγνωμη αλλα το λαθος ειναι λαθος!
Παραπεμπω και σε παλιοτερο thread του πολυαγαπητου μας FZR600 οπου οδηγοντας επισης ξεκρανωτος ειχε "στολισει" ηλικιωμενο διοτι τον ειχε αναγκασει να κοψει απο τα 200 στην Ε.Ο. Τοτε τον ειχαμε ολοι βαλει στη θεση του ορθως. Εδω γιατι δεν συμβαινει το ιδιο και ψαχνουμε το σφαλμα στον "κουτακια";

Ακομα και ΛΑΘΟΣ του αυτοκινητου να ηταν να βγει στην αριστερη λωριδα χωρις ελεγχο, ο νομος σωστα οριζει οτι φταιει αυτος που ερχεται απο πισω.
Αν εγω ειμαι με αυτοκινητο και 120 και κανω μια προσπεραση κανονικα, ενω εκεινη την ωρα ερχεται η Porsche με 200+ και σκασει επανω μου φταιω εγω που ΤΟΛΜΗΣΑ να τον κοψω τον γρηγοροπουλο η ο καγκουρας που παει με αλλα 100 χλμ ανω του οριου;

Συγνωμη φιλε Xrider και γενικα μου εισαι ιδιαιτερα συμπαθης, αλλα αν ησουν εσυ ολο αυτο ηταν εντελως λαθος απο την αρχη μεχρι το τελος. Και ειδικα το να μην φορας κρανος/εξοπλισμο!

Οσους ξεκρανωτους βλεπω στο δρομο να πηγαινουν κομματια, αν τυχει κ μετα απο 10 χλμ τους δω με τα μυαλα στην ασφαλτο δεν θα κανω καν τον κοπο να σταματησω! Ενας λαλακας λιγοτερος στους δρομους! :mad: :mad:

gloum
12/12/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
+15000000000!!!!

Τι καθομαστε και το συζηταμε ρε παιδια;
Oποιος και να ηταν με την μηχανη, ηταν απο την αρχη μεχρι το τελος ΛΑΘΟΣ. :nono:

- Με 210% ΑΝΩ του επιτρεπτου οριου (230 χαω)
- ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ οτι ο δρομος γενικοτερα ΕΧΕΙ κινηση και ΔΥΝΗΤΙΚΑ καποιο "κουτι" μπορει να βγει στην αριστερη λωριδα και να τον κλεισει
- ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ το παραπανω γεγονος
- Χωρις κρανος :nono:

και με ολα αυτα να περιμενει και να εχει την απαιτηση να ΜΗΝ βγει κανεις στο αριστερο για να περασει;;;

Ε συγνωμη αλλα το λαθος ειναι λαθος!
Παραπεμπω και σε παλιοτερο thread του πολυαγαπητου μας FZR600 οπου οδηγοντας επισης ξεκρανωτος ειχε "στολισει" ηλικιωμενο διοτι τον ειχε αναγκασει να κοψει απο τα 200 στην Ε.Ο. Τοτε τον ειχαμε ολοι βαλει στη θεση του ορθως. Εδω γιατι δεν συμβαινει το ιδιο και ψαχνουμε το σφαλμα στον "κουτακια";

Ακομα και ΛΑΘΟΣ του αυτοκινητου να ηταν να βγει στην αριστερη λωριδα χωρις ελεγχο, ο νομος σωστα οριζει οτι φταιει αυτος που ερχεται απο πισω.
Αν εγω ειμαι με αυτοκινητο και 120 και κανω μια προσπεραση κανονικα, ενω εκεινη την ωρα ερχεται η Porsche με 200+ και σκασει επανω μου φταιω εγω που ΤΟΛΜΗΣΑ να τον κοψω τον γρηγοροπουλο η ο καγκουρας που παει με αλλα 100 χλμ ανω του οριου;

Συγνωμη φιλε Xrider και γενικα μου εισαι ιδιαιτερα συμπαθης, αλλα αν ησουν εσυ ολο αυτο ηταν εντελως λαθος απο την αρχη μεχρι το τελος. Και ειδικα το να μην φορας κρανος/εξοπλισμο!

Οσους ξεκρανωτους βλεπω στο δρομο να πηγαινουν κομματια, αν τυχει κ μετα απο 10 χλμ τους δω με τα μυαλα στην ασφαλτο δεν θα κανω καν τον κοπο να σταματησω! Ενας λαλακας λιγοτερος στους δρομους! :mad: :mad:

+10000..Κόντευα να τρελαθώ με αυτά που άκουγα..Μην ξεχνάμε και το γεγονός του ευγενικότατου κωλοδάχτυλου ε?Τέλος πάντων..Καλη καρδιά και πάντα κράνος

Xrider
12/12/2006, 12:20
Το λαθος ειναι και των δυο...Ναι μεν γιατι ετρεχα αλλα και η αντιδραση του γκλουμ ηταν αργη και λαθος.
Θα πρεπει να γνωριζετε ομως οτι ανα πασα στιγμη μπορει να γινει κατι παρομοιο λογω του οτι και απο καποια περιοδικα (ονοματα δεν λεμε) τα τεστ μηχανων γινονται σε αυτο τον δρομο..
Η αριστερη λωριδα στην Α.Ο ειναι αποκλειστηκα για προσπερασμα σε διαφορες περιπτωσεις...το οριο ειναι 120χλμ.οι ακομα πιο αργοι θεωρητικα οδηγουν δεξια/δεξια.
Για το κρανος τα ειπαμε..λαθος κινηση σε τοσα χλμ. Δεκτον!

Xrider
12/12/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
+10000..Κόντευα να τρελαθώ με αυτά που άκουγα..Μην ξεχνάμε και το γεγονός του ευγενικότατου κωλοδάχτυλου ε?Τέλος πάντων..Καλη καρδιά και πάντα κράνος

Γκλουμ εσυ πιστευεις οτι θα σταματαγα να το συζητησουμε?
Ακομα και τωρα ,φατσα κλπ δεν θυμαμαι πολλα ,γιατι αλλα σκεφτομουν εκεινη την ωρα.
Εσυ μπινελικια δεν ρηχνεις στον δρομο?Εγω κανω την κινηση που τα λεει ολα.
Σορρυ ρε φιλε παντως.

Ταξιδευτής
12/12/2006, 12:31
Mα βρε Σπυρο μου, επειδη βλεπω οτι αναγνωριζεις το λαθος σου και δειχνεις εξυπνος ανθρωπος, το οτι ο Gloum πιθανον εκανε λαθος κινουμενος αργα, ειναι ΑΚΟΜΑ ενας λογος να προσεχεις εσυ περισσοτερο!

Ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι το 99% των αυτοκινητιστων δεν εχουν οδηγικη παιδεια, αντιδρουν αργα και βαριεστημενα, χωρις προειδοποιηση κλπ! Εσυ λοιπον ΤΙ διαολο πας με τοσα χιλιομετρα παραπανω; Δεν γνωριζεις οτι προκαλεις την τυχη σου ετσι; Ακομα περισσοτερο οταν δεν φορας και κρανος;;;
Για εμενα το φταιξιμο ειναι 101% δικο σου, μιας και οδηγοντας μια μηχανη (που μπορει να κινηθει σε ασυληπτους ρυθμους για τα αλλα οχηματα) οφειλεις να εισαι ακομα πιο προσεκτικος μιας και ΟΛΟΙ θα κινουνται αργα σε σχεση με εσενα!

Κοιταξε. Σε καμια περιπτωση δεν θα πω οτι δεν εχω παει και εγω με τετοιες ταχυτητες στην Ε.Ο. Σαφως το εχω κανει. ΑΛΛΑ ΗΞΕΡΑ οτι αυτο που κανω εκεινη τη στιγμη ειναι ΑΚΡΩΣ επικινδυνο, παρανομο και ΑΝ καποιος "πεταγοταν" στην αριστερη λωριδα θα εφταιγα εγω που πηγαινα με αλλα τοσα απο εκεινον. Οοοοτι και να εκανε ο αυτοκινητιστης, παλι εγω θαα εφταιγα μιας που πηγαινα με τετοιες ταχυτητες που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ενα αυτοκινητο να αντιδρουσε αρκετα γρηγορα για να τη γλυτωσω.

Ελπιζω να καταλαβαινεις που το παω φιλε... Καμια φορα ειναι καλο να δεχομαστε το λαθος μας γιατι ετσι δεν θα το ξανακανουμε και ισως αυτο αποδειχτει σωτηριο.

Xrider
12/12/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

ΥΓ ........ Άν ήταν στην Ελλάδα θα είχε πεθάνει 300 φορές στην ελληνική άσφαλτο -ούτε ένα βίντεο δε θα πρόφταινε να βγάλει, όχι σειρά...

Ασχετο με το θεμα αλλα εν μερη εχεις δικιο γιατι με τα λαστιχα που εχω στην μηχανη μου στην Ιταλια δεν εχω απροβλεπτα παιχνιδια της ουρας...μολις πατησω Ελλαδα ειναι σαν να κανω πατιναζ...τα ιδια λαστιχα σε αλλη μοτο αλλα αγορασμενα στην Ελλαδα...καμμια σχεση!! :confused:
Ειμαι περιεργος ενας τυπος απο το φορουμ αυτο που γυρησε απο Ολλανδια με την Σουζουκα πως θα τα βγαλει περα...


Ταξιδευτής
Πρωην Nikos_zr
Εχεις δικιο...το ειπα και πριν οτι ανθρωποι ειμαστε και κανουμε και λαθη...οντως απο την στιγμη που ειμαι παραβατης δεν μπορω να πω οτι ειμαι και σωστος.:wave2:

gloum
12/12/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Mα βρε Σπυρο μου, επειδη βλεπω οτι αναγνωριζεις το λαθος σου και δειχνεις εξυπνος ανθρωπος, το οτι ο Gloum πιθανον εκανε λαθος κινουμενος αργα, ειναι ΑΚΟΜΑ ενας λογος να προσεχεις εσυ περισσοτερο!



Xμμ..σβήσε το πίθανον..γιατι ΔΕΝ πήγαινα αργά..Σε εκείνο το σημείο η αττική οδός έχει όριο 80..και πήγαινα στην προσπέραση με 120..ΟΠΟΥ ΔΕΝ υπηρχε οταν μπήκα άλλος...Σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι μερικές φορές φταίει ΜΟΝΟ ένας?Έλεος πια..

Φίλε xrider αν νομίζεις ότι οι δρόμοι είναι χάλια που να δείς τι γίνεται στις εθνικές...Χθες που ψίλοέβρεχε κιόλας στον σκαραμαγκά το οδόστρωμα γυαλί..Μιλάμε ανάβεις τα φώτα της μηχανής και δεν έχει κάν διαφορά από την διάχυση του φωτός...και δεν μιλάμε για φρένα..Τα πατάς στον σκαραμαγκά και φρενάρεις στο χαιδάρι(μόνο και μόνο επειδή έχει ανηφόρα και βοηθάει):)

zireous
12/12/2006, 13:44
Xrider, δεν σου κρύβω ότι τη πρώτη φορά που έκανα test ride στο 750 το τελίκιασα, -βοήθησε ή άδεια εθνική-, αυτό δε σημαίνει ότι πάω με τα όσα (τα κοντερίσια δεν είναι πραγματικά έτσι κι αλλιώς) συνέχεια -έχω ξαναπεί ότι είμαι εθισμένος από παλιά σε πολύ κλειστά στροφιλίκια της επαρχίας παρά σε ατέλειωτες ευθείες. Έχοντας δει από κοντά μυαλά στην άσφαλτο από μικρός, πάντα σκέφτομαι τα περιθώρια που μπορώ να αποφύγω καταστάσεις -και έτσι στα τριάντα τόσα μου ακόμα γουστάρω τις μηχανές, χωρίς να κουβαλάω τίποτα αφτερ μάρκετ βίδες τιτανίου στα κόκκαλά μου...

Θέλει κάποιο ζόρικο πνευματικό φρένο η μηχανή (ειδικά τα θηριάκια), και γι' αυτό επιμένω ότι πάντα υπολογίζεις ότι θα κάτσει η στραβή, που σημαίνει κόβεις από τα διακόσια τόσα σε κάτι πιο ανθρώπινο όταν ο δρόμος έχει κίνηση.




Το ότι συνηθίζεις στις μεγάλες ταχύτητες (η ομίχλη ξεκαθαρίζει με τη συνήθεια), δε σημαίνει ότι η μηχανή φρενάρει καλύτερα... 9 στους 10 από μας δεν ξέρουν να φρενάρουν, και δεν θα τη ψάξουν ποτέ με τα φρένα μέχρι να χρησιμοποιήσουν φρένα πανικού από ανάγκη (και άν δουνε ότι ο πανικός είναι κακός σύμβουλος και αρχίσουν την εξάσκηση).

Ένα κλασικό παράδειγμα είναι ότι αρκετοί νομίζουν ότι κάνοντας έντο φρενάρουν "καλά"... Η πραγματικότητα είναι σκληρή όμως, το έντο είναι η απόδειξη ότι δεν ξέρεις να φρενάρεις και βάζεις όλο σου το βάρος στο τεπόζιτο (ή καί στο τιμόνι) ενώ τερματίζεις το πιρούνι. Οι πιθανότητες να κάνεις έντο άν φρενάρεις σωστά είναι ελάχιστες -εννοείται ότι βάζεις πίεση στα πέλματα, δεν σηκώνεις το σώμα, δίνεις χρόνο στις αναρτήσεις πρώτα με μαλακό πάτημα, και ότι κυκλοφορείς με σωστά λάστιχα, ρύθμιση αναρτήσεων κλπ.



Η Ελλάδα είναι ακόμα η χώρα που κουτιά καβαλάνε νησίδες, που φορτηγατζήδες σε κλείνουν χωρίς προειδοποίηση, που σου βγαίνουν από στενά (πρόσφατα παρόλα τα φρένα και την εκτροπή παραλίγο να χάσω γόνατο σε παρόμοια φάση στην Αθήνα -γρατζουνιές μόνο στα πλαστικά, και ήμουνα και απροπόνητος στα φρένα...), που πεζοί μέσα στη νύχτα στη μέση του πουθενά πάνω σε στροφές χωρίς διάβαση πάνε να περάσουν απέναντι, που το πράσινο στο φανάρι σημαίνει μέτρα αργά μέχρι το 5 και μετά φύγε, και τόσα άλλα ωραία...

Στη καλύτερη, στη τρίτη στροφή της Συγγρού ο Ghostrider θα στόλιζε κάνα ταρίφα -άν πήγαινε σε ΕΟ μάλλον τρακτέρ θα του καθότανε. :rolleyes:


Προσπάθησε να μή μπεις στις στατιστικές πάντως, δέ λέει... :wave2:

SPORAKIAS
12/12/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
[B]Xμμ..σβήσε το πίθανον..γιατι ΔΕΝ πήγαινα αργά..Σε εκείνο το σημείο η αττική οδός έχει όριο 80..και πήγαινα στην προσπέραση με 120..ΟΠΟΥ ΔΕΝ υπηρχε οταν μπήκα άλλος...Σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι μερικές φορές φταίει ΜΟΝΟ ένας?Έλεος πια..
B]

αρα ησουν και εσυ παρανομος....

τωρα κανετε διαχωρισμο ....λιγο παρανομος ...πολυ παρανομος....λαθος...:nono:

αμα θελετε να το παμε βασει νομων(των ηλιθιων οριων ταχυτητας) τοτε και ο gloum ηταν παρανομος αλλα δεν ειδα κανεναν αν το πει....

και τα περι 230 στην Α.Ο τα ακουω βερεσε....

ειναι σαν να ακουω ολους αυτους που λενε οτι για ολα φταιει η ταχυτητα....:mad: :a31:

εγω οταν ειπα οτι μπορει ο gloum να ειναι λαθος το ειπα οχι βασει των νομων αλλα βασει του οτι καβαλαει μηχανη και ξερει πως να αντιδρα οταν βλεπει μηχανη....

το οτι πρεπει να προσεχουμε πιο πολυ διοτι οι κουτακηδες δεν εχουν παιδεια ειναι αλλο θεμα....οχι ομως οτι φταιμε....


κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...:nono: :yuck:

fantacid
13/12/2006, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Ακομα και ΛΑΘΟΣ του αυτοκινητου να ηταν να βγει στην αριστερη λωριδα χωρις ελεγχο, ο νομος σωστα οριζει οτι φταιει αυτος που ερχεται απο πισω.
Αν εγω ειμαι με αυτοκινητο και 120 και κανω μια προσπεραση κανονικα, ενω εκεινη την ωρα ερχεται η Porsche με 200+ και σκασει επανω μου φταιω εγω που ΤΟΛΜΗΣΑ να τον κοψω τον γρηγοροπουλο η ο καγκουρας που παει με αλλα 100 χλμ ανω του οριου;


δλδ εαν δεις ενα οχημα να ερχετε με πολλα (200+) απο πισω σου θα μεινεις αταραχος κ θα συνεχισεις τη προσπεραση σου χωρις καμια ενεργια βοηθειας, (οποια κ να ειναι αυτη, λιγο γκαζι παραπανω, λιγο στην ακρη, λιγο κατι) γιατι απλα εαν σε κοπανησει απο πισω φταει αυτος (το λεει κ ο νομος αλλωστε, αρα μικρο το κακο για σενα αφου η ασφαλεια σου θα σε αποζημειωσει!) κ συ τ τη βγαζεις καθαρη?!?

Chemical
13/12/2006, 02:30
Δεν πρέπει να κρίνουμε ποιός είναι παράνομος και ποιός όχι.Ποιός από εσάς (εμένα) δεν είναι????

Πες τε μου έναν που δεν πηγαίνει ή δεν έχει πάει(σχετικά συχνά) με 200+ στην Ε.Ο.

Το θέμα είναι ότι σαν "μηχανόβιοι" πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 10000000000000000000 όταν οδηγούμε κουτάκι γιατί κάποιος από εμάς μπορεί να είναι με 200+ από πίσω μας.

Παράνομη είναι και μια μάνα που διασχίζει την λεωφόρο Μ. Αλεξανδρου(Θεσσαλονίκη) ή βγαίνει μπρωστά από αστικό με το καροτσάκι!!!
Αλλά αν κάποιος την χτυπίσει ποιός θα νοιώσει παράνομος για όλοι του τη ΖΩΗ???

Αλλά να σας πω και το άλλο.Πες πως φταίει ο οδηγός.Τι έγινε???
Κάποια ζωη χάθηκε!!!Οπότε ΝαΧαμεΝαΛεγαμε

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η Π Α Ν Τ Ο Υ !!!!!(ιδίως στις στάσεις των αστικών)

gloum
13/12/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
αρα ησουν και εσυ παρανομος....

τωρα κανετε διαχωρισμο ....λιγο παρανομος ...πολυ παρανομος....λαθος...:nono:

αμα θελετε να το παμε βασει νομων(των ηλιθιων οριων ταχυτητας) τοτε και ο gloum ηταν παρανομος αλλα δεν ειδα κανεναν αν το πει....

και τα περι 230 στην Α.Ο τα ακουω βερεσε....

ειναι σαν να ακουω ολους αυτους που λενε οτι για ολα φταιει η ταχυτητα....:mad: :a31:

εγω οταν ειπα οτι μπορει ο gloum να ειναι λαθος το ειπα οχι βασει των νομων αλλα βασει του οτι καβαλαει μηχανη και ξερει πως να αντιδρα οταν βλεπει μηχανη....

το οτι πρεπει να προσεχουμε πιο πολυ διοτι οι κουτακηδες δεν εχουν παιδεια ειναι αλλο θεμα....οχι ομως οτι φταιμε....


κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...:nono: :yuck:

Φίλε μου δεν αρνήθηκα ότι ήμουν παράνομος.Ούτε έκρινα όποιον το έκανε (που αμφιβάλλω αν ήταν ο xrider) στο ότι ήταν παράνομος..Αρνήθηκα ότι έφταιγα όμως.Όπως επίσης έκρινα το φταίξιμο του άλλου.Λογική θέλει..Και πάνε διάβασε προηγούμενα ποστ..ΕΚΑΝΑ στην άκρη όσο μπορούσα...Απλά ο τυπάκος όπως προείπα ΔΕΝ ήθελε να περάσει αλλα να την "πει".Μην τα λέμε 500000 φορές.Νίωθω ότι κάνω μάθημα και πρέπει να επαναλαμβάνω κάτι 50000 φορές..:) Αρκετά κουράστηκε το θέμα..Είμαι καλά και είναι καλά(ελπίζω..)Μερικές φορές η ευγένια δεν σκοτώνει πάντως...Κωλοδάχτυλα δεν έκανα στα 15 μου στο γήπεδο..Οπότε όταν είμαι 27 μου την δίνει να τα βλέπω απο ανθρώπους με τους οποίους έχουμε μια κοινή αγάπη