PDA

View Full Version : Μεταβαση απο παπι σε βοδι



A-Ge0
08/12/2006, 14:01
Γεια σας παιδες, ειμαι απο Μυτιλήνη και σπουδαζω Αθηνα.

Λοιπον, έχω ενα παπι cryptonR '02 και αρχιζει να τα φτηνει και λογω των λακκουβων στην Αθηνα θελει πολλα λεφτα για επισκευες.
Σκεφτομαι να αγορασω μια καλυτερη μηχανη μεγαλυτερη, αλλα εγειρονται οι εξης σκεψεις:

1) Δεν εχω οδηγησει ποτε μεγαλυτερη μηχανη απο παπακι, δηλαδη ποτε με συμπλεκτη, δεν ξερω πως κουμανταρεται ενα βοδι.
2) Τι μηχανη να αγορασω; 125 παλι σε μηχανη; 250; 600; δεν εχω ασχοληθει ποτε με μηχανες το εχω μονο να κανω τη δουλεια μου.
3) Απο οτι εχω διαβασει η ΧΤ ειναι καλη σε ολα, και ειδικα για τις λακκουβες που με ενδιαφερει και για κανενα ταξιδακι. Θα μπορω να τη χειριστώ; Ειμαι 22 χρονων και ~1.75.
4) Να παω σε καμια σχολη οδηγων να οδηγησω καμια μηχανη; Βεβαια φοιτητης ειμαι σκεφτομαι τα λεφτα.

Τι θα μου προτεινατε;

Nostra
08/12/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από A-Ge0
Γεια σας παιδες, ειμαι απο Μυτιλήνη και σπουδαζω Αθηνα.

Λοιπον, έχω ενα παπι cryptonR '02 και αρχιζει να τα φτηνει και λογω των λακκουβων στην Αθηνα θελει πολλα λεφτα για επισκευες.
Σκεφτομαι να αγορασω μια καλυτερη μηχανη μεγαλυτερη, αλλα εγειρονται οι εξης σκεψεις:

1) Δεν εχω οδηγησει ποτε μεγαλυτερη μηχανη απο παπακι, δηλαδη ποτε με συμπλεκτη, δεν ξερω πως κουμανταρεται ενα βοδι.
2) Τι μηχανη να αγορασω; 125 παλι σε μηχανη; 250; 600; δεν εχω ασχοληθει ποτε με μηχανες το εχω μονο να κανω τη δουλεια μου.
3) Απο οτι εχω διαβασει η ΧΤ ειναι καλη σε ολα, και ειδικα για τις λακκουβες που με ενδιαφερει και για κανενα ταξιδακι. Θα μπορω να τη χειριστώ; Ειμαι 22 χρονων και ~1.75.
4) Να παω σε καμια σχολη οδηγων να οδηγησω καμια μηχανη; Βεβαια φοιτητης ειμαι σκεφτομαι τα λεφτα.

Τι θα μου προτεινατε;




το 4

vassilis88
08/12/2006, 14:05
βγαλε διπλωμα απεριοριστων. η ΧΤ ειναι καλη γι αυτο που τη θες κ μηχανες κατω απο 180 κιλα κουμανταρονται σχετικα ευκολα.

soundstorm
08/12/2006, 14:05
Το 4 και μετα χτ.

Cpt. Haddock
08/12/2006, 14:07
Καλώς τον!

:beer: :beer: :beer:

(όπου να 'ναι θα σκάσουν μύτη και οι υπόλοιποι gasman riders! :lol: )

αν το θες για μεσα στην πόλη το ΧΤακι είναι μια χαρά, ελαφρύ, ευκίνητο, πάει παντού και δε νομίζω να δυσκολευτείς καθόλου

το συμπλέκτη θα πρέπει να συνηθίσεις αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο

δίπλωμα για "κανονική" μηχανή έχεις;

:wave2: :beer: :wave2:

A-Ge0
08/12/2006, 14:17
Ναι εχω το διπλωμα για 125cc που το εβγαλα πριν 4 χρονια και λογικα τωρα θα ειναι απεριοριστων ετσι; ή χρειαζεται να κανω καμια γραφειοκρατια;

adam_tsouk
08/12/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλώς τον!

:beer: :beer: :beer:

(όπου να 'ναι θα σκάσουν μύτη και οι υπόλοιποι gasman riders! :lol: )

αν το θες για μεσα στην πόλη το ΧΤακι είναι μια χαρά, ελαφρύ, ευκίνητο, πάει παντού και δε νομίζω να δυσκολευτείς καθόλου

το συμπλέκτη θα πρέπει να συνηθίσεις αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο

δίπλωμα για "κανονική" μηχανή έχεις;

:wave2: :beer: :wave2:
φιλε καπταιν κανεις δεν ξερει..


φιλε μου μονο εγω ξερω!

το ιδανικο για σενα ειναι το Ζ που πουλαω!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
08/12/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από A-Ge0
ή χρειαζεται να κανω καμια γραφειοκρατια;

άσε... την κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση αυτή....

:(

apaleftos
08/12/2006, 14:51
Καλώς τον! :wave2: Εγώ δεν θα αρχίσω τίποτα επιστημόνικα αλλά θα σου πω για την δικιά μου περίπτωση. Από παπί πήγα κατ'ευθείαν σε μηχανή 650 και δεν είχα κανένα απολύτος πρόβλημα.
Αν θες τη γνώμη μου πάρε κάτι που να σου αρέσει...
Το μόνο που πρέπει να κάνεις για να την "κουμαντάρεις" χώρις να έχεις προβλήματα είναι να ΜΗΝ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΑΙ.
Καλοτάξιδο οτι και αν επιλέξεις, καλά χιλιόμετρα και ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από A-Ge0
Ναι εχω το διπλωμα για 125cc που το εβγαλα πριν 4 χρονια και λογικα τωρα θα ειναι απεριοριστων ετσι; ή χρειαζεται να κανω καμια γραφειοκρατια;


Δεν είμαι και πολύ σίγουρος αλλά από οτι ξέρω αν έχεις δίπλωμα για 125 από 2 χρόνια και πάνω και εφόσον είσαι πάνω από 21 πρέπει να πας στο υπουργείο να το "μεγαλώσεις" Πληρώνεις μόνο ένα παράβολο (κανά 50 γιούρια) και καθάρισες.

MikeG
08/12/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από apaleftos


Δεν είμαι και πολύ σίγουρος αλλά από οτι ξέρω αν έχεις δίπλωμα για 125 από 2 χρόνια και πάνω και εφόσον είσαι πάνω από 21 πρέπει να πας στο υπουργείο να το "μεγαλώσεις" Πληρώνεις μόνο ένα παράβολο (κανά 50 γιούρια) και καθάρισες. [/B]


Σωστά!Αυτό ισχύει.Πας σε ένα δάσκαλο με σχολή οδηγών και σε 1 βδομάδα το πολύ έχεις δίπλωμα απεριορίστων.
Καλή επιλογή!

:beer: :wave2:

dirtbird
08/12/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το 4


Δηλαδή τι?

Να συνεχίσει να σκέφτεται τα λεφτά?

Δεν σε είχα για τόσο πεζό.........:smilea: