PDA

View Full Version : Είναι εντάξει?



consei
08/12/2006, 22:55
Ρε παιδιά καβάλησα τις προάλλες ένα μεταχειρισμένο kawasaki er6n με πάρα πολύ λίγα χιλιόμετρα+σε άριστη κατάσταση.
Μόλις όμως άφηνα τα χέρια από το τιμόνι η μηχανή έφευγε ελαφρώς προς τα δεξιά.Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση γιατί η μηχανή φαίνεται πραγματικά χαρτί+σταμάτησα τη διαδικασία αγοράς της.
Στο φρενάρισμα με το μπροστινό ή στα 100Km/h δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ίσως να είναι κάποια ρύθμιση?

kalant
08/12/2006, 23:05
μπορει να το ειχε παρκαρει καπου και οπως ξεπαρκαρε καποιος αλλος με αυτοκινητο ισως να του χτυπησε το τροχο και να θελει ευθυγραμμιση, δεν ειναι τιποτα, με το χερι διορθωνεται και δεν σου παιρνουν και τιποτα επισης, το ειχα παθει κι εγω στο v-strom, μου τραβαγε ελαφρως απο δεξια οταν αφηνα τα χερια μου, ενω δεν ειχα πεσει ποτε...

μπορει να μην εχει σωστη πιεση αερα το λαστιχο επισης...

για να κανεις αυτο το τσεκαρισμα παντως πρεπει να εχεις καποια χιλιομετρα, γυρω στα 80, επισης να βαζεις νεκρα για να μην "βουταει" το μηχανακι και να καθεσαι και ακριβως στη μεση για να μην εχει απο τη μια μερια περισσοτερο βαρος η μηχανη και τραβαει...

πρεπει να μην εχει και κλιση ο δρομος επισης...

γιατι δεν το πηγαινες και σε μηχανικο να το δει?

:beer:

el_hymador
09/12/2006, 17:34
Μπορεις επισης να ξεσφιξεις λιγο τις βιδες στις τιμονοπλακες.Τα καλαμια μπορει να εχουν παρει ταση απο κανα ανεβασμα σε πεζοδρομιο.Και τσεκαρισμα παντα σε δρομο χωρις κλιση.Παντως αν μια μηχανη ειναι στραβη το καταλαβαινεις και χωρις να αφησεις χερια απο το τιμονι.Τσεκαρε και την βιδα στον λαιμο της μοτοσυκλετας αν ειναι υπερβολικα σφιγμενη.