PDA

View Full Version : φλογοβολο?



Mr.μηχανάκης
09/12/2006, 11:36
σε ενα thread διαβασα για εναν μηχανισμο το λεγομενο ''φλογοβολο'' το οποιο μπαινει στην εξατμιση και η ερωτηση ειναι μπαινει σε ολα τα μηχανακια και που μπορουμε να το βρουμε?

banditgr
09/12/2006, 11:49
einai ena mpouzi pou mpenei sto teliko kai apla keei tin akaysti venxini pou vgenei.Yparxei kai pio "proxorimeno" montelo pou psekazei ekstra venzini.Mono se sites apo e3oteriko ta exo dei.

Mr.μηχανάκης
09/12/2006, 12:21
μπορεις να μου δωσεις το λινκ?
παιδια κανενας αλλος που να ξερει αν υπαρχει στην ελλαδα?

catmaster
09/12/2006, 12:29
Η πατεντα δεν ειναι δυσκολη , αλλα μπορει να παρεις καμια ηλεκτρονικη στο χερι...


:wave2:

banditgr
09/12/2006, 18:28
distixos den exo link.San patenta pisteyo pos apla tha xreisteis ena mpouzi kai ena pollaplasiasti pou tha energopoitite apo ena diakopti.Psa3e sto google eimai sigouros oti kati tha vreis.

SPORAKIAS
09/12/2006, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
σε ενα thread διαβασα για εναν μηχανισμο το λεγομενο ''φλογοβολο'' το οποιο μπαινει στην εξατμιση και η ερωτηση ειναι μπαινει σε ολα τα μηχανακια και που μπορουμε να το βρουμε?

εσυ μαλλον θες κατι
τετοιο... (http://www.dailymotion.com/visited/tag/gsxr/search/MOTO/video/xbvrd_moto-gsxr-rupteur-extreme) .....:rotflmao: :smokin:

kostom
09/12/2006, 19:32
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση φίλε μου ...
Απλά στο video κάποιοι κάγκουροι
έχουν πυρώσει την εξάτμιση που στην
συνέχεια το τελικά κάηκε και έλοιωσε και
τα σκασίματα είναι από τον εισερχόμενο
αέρα από το χάσμα που έχει στο πλάΐ....
ο κακόμοιρο το ελαιόψυκτο..:eyepop:

SPORAKIAS
09/12/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση φίλε μου ...
Απλά στο video κάποιοι κάγκουροι
έχουν πυρώσει την εξάτμιση που στην
συνέχεια το τελικά κάηκε και έλοιωσε και
τα σκασίματα είναι από τον εισερχόμενο
αέρα από το χάσμα που έχει στο πλάΐ....
ο κακόμοιρο το ελαιόψυκτο..:eyepop:

το ξερω βρε...

για πλακα το εβαλα..

ετσι λιγο σπαμμιν δεν κανει κακο...:winka:

mumbler
09/12/2006, 19:37
Ότι πρέπει για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


71589

kostom
09/12/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
το ξερω βρε...

για πλακα το εβαλα..

ετσι λιγο σπαμμιν δεν κανει κακο...:winka:

ρε συ αυτό δεν είναι σπάμιν...
ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ.......:cry:

ΠΑΕΙ ΤΟ GSXR....:eyepop:

Xrider
09/12/2006, 20:42
Γιατι κατι μου λεει οτι το θελεις για παπακι....:rolleyes:
Το καψιμο της ακαυτης ειναι για τα μαχητικα αεροπλανα και οχι για μηχανακια.
Ειναι εντελως αχρηστο κατι τετοιο...
Αν βαλεις μια φουσκωτη γκομενα στην πισω θεση με μπλε περουκα θα κανεις καλυτερη φιγουρα :rotflmao: :rotflmao:

Mr.μηχανάκης
09/12/2006, 22:11
δεν το θελω για παπακι για scooter το θελω ειναι ακριβη δουλεια?
τωρα που αρχιζουν τα κρυα να μας ζεστενει λιγακι :sun:
:D :D :D :D :D :D :D

pavlaras1
10/12/2006, 01:46
Ακριβο δεν ειναι κοστιζει περιπου 50-100€ για καθε μια εξατμιση.

Τωρα αν θελεις να βαλεις και φωτακια blue or green or red led γυρο απο την εξατμιση υπολογιζεις αλλη μια 30αρα.

Απλα να ξερεις οτι τρωει πολυ βενζινη αν παιζεις συνεχεια με αυτο και αν σε δει τροχονομος κατασχετε απο μηχανακι και διπλωμα και ολα τα υπολοιπα.

Mr.μηχανάκης
10/12/2006, 08:40
θα εχει πολυ πλακα το μονο που μενει ειναι να βρω που το πουλανε εκτος αν το φτιαχνεις μονος σου
το μηχανακι γυφτικο δεν το κανω με λαμπακια :nono:

Xrider
10/12/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
θα εχει πολυ πλακα το μονο που μενει ειναι να βρω που το πουλανε εκτος αν το φτιαχνεις μονος σου
το μηχανακι γυφτικο δεν το κανω με λαμπακια :nono:

Ενω με την εξατμιση να πεταει φλογες δεν ειναι γυφτικο!!!:confused:

fantacid
10/12/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
θα εχει πολυ πλακα το μονο που μενει ειναι να βρω που το πουλανε εκτος αν το φτιαχνεις μονος σου
το μηχανακι γυφτικο δεν το κανω με λαμπακια :nono:


:lol: :rotflmao: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

SeNNinhA
10/12/2006, 14:05
Γενικά τα σκασίματα της εξάτμησης από την άκαυστη α) καταστρέφουν την ίδια την εξατμηση και β) δημιουργούν πρόβλημα στον κινητήρα λόγω των ωστικών κυμάτων μέσα στους λαιμούς

Mr.μηχανάκης
10/12/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ενω με την εξατμιση να πεταει φλογες δεν ειναι γυφτικο!!!:confused:
με κουμπι δεν ειναι αρα θα το κανω σε περιοχες που ειμαι μονος μου

Mr.μηχανάκης
10/12/2006, 20:00
κανενας που να ειναι απο θεσσαλονικη να μου δωσει καποιες πληροφοριες που μπορω να τα βρω

zolotas
10/12/2006, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
κανενας που να ειναι απο θεσσαλονικη να μου δωσει καποιες πληροφοριες που μπορω να τα βρω

στοιχημα μια Μαλαματινα οτι εισαι απο Ευοσμο......:confused: εκτος απο μπλε φωτα ,ξερα ,εξατμισεις κομμενες κοντα στο λαιμο ,ουρες μεχρι τον θεο ,λαστιχα σλικ ,μονοσελα ,μονομπρατσα .......τωρα και φλογοβολα?? .....αν υπηρχε παγκοσμιο πρωταθλημα για παπιες ,πρωταθλητης θα ηταν ελληνας και απο δυτικες συνοικιες ...100%

zephyr1
10/12/2006, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
στοιχημα μια Μαλαματινα οτι εισαι απο Ευοσμο......:confused: εκτος απο μπλε φωτα ,ξερα ,εξατμισεις κομμενες κοντα στο λαιμο ,ουρες μεχρι τον θεο ,λαστιχα σλικ ,μονοσελα ,μονομπρατσα .......τωρα και φλογοβολα?? .....αν υπηρχε παγκοσμιο πρωταθλημα για παπιες ,πρωταθλητης θα ηταν ελληνας και απο δυτικες συνοικιες ...100%


Θα σβησεις τα πμ σου ή θα βαλω της φωνες. :mad:

FestoNero
11/12/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Θα σβησεις τα πμ σου ή θα βαλω τις φωνες. :mad:
Μη σπαμαρετε οπου να'ναι, υπαρχει ειδικη συζητηση.. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9659)
:D

OldMan
11/12/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Γενικά τα σκασίματα της εξάτμησης από την άκαυστη α) καταστρέφουν την ίδια την εξατμηση και β) δημιουργούν πρόβλημα στον κινητήρα λόγω των ωστικών κυμάτων μέσα στους λαιμούς

Καίνε και καμιά βαλβιδούλα εξαγωγής (άμα την τρακάρουν κλειστή...) :sad:

zephyr1
11/12/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Μη σπαμαρετε οπου να'ναι, υπαρχει ειδικη συζητηση.. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9659)
:D

Συγνωμη αλλα ο καρντασης δεν καταλαβαινει τιποτα μαλλον θα ανοιξω thread στις γενικες,γιατι του το λεω μια βδομαδα και δεν παιρνει χαμπαρι.

Τηχ.

mod στειλτε μας απ'εδω.:winka:

Mr.μηχανάκης
11/12/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
στοιχημα μια Μαλαματινα οτι εισαι απο Ευοσμο......:confused: εκτος απο μπλε φωτα ,ξερα ,εξατμισεις κομμενες κοντα στο λαιμο ,ουρες μεχρι τον θεο ,λαστιχα σλικ ,μονοσελα ,μονομπρατσα .......τωρα και φλογοβολα?? .....αν υπηρχε παγκοσμιο πρωταθλημα για παπιες ,πρωταθλητης θα ηταν ελληνας και απο δυτικες συνοικιες ...100% απο τουμπα ειμαι το μηχανακι ειναι scooter και οχι παπακι το χρομα του ειναι το μανισιο κιτρινο,οσο για τα φωτα δεν εχω επιπλεον λεντακια η εξατμιση αλλαγμενη με πολυ λιγο θορυβο χωανη ειχα την εβγαλα λαστιχα κανονικα και οχι χαμηλο προφιλ κτλ
βιαστηκες να μηλησεις
:wave2:
ας μπουμε λιγο στο θεμα μας ξερει κανενας που μπορω να βρω αυτο το φλογοβολο?

OldMan
11/12/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
απο τουμπα ειμαι

Και που αράζουμε, αν επιτρέπεται ..??? :smokin:

fantacid
11/12/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και που αράζουμε, αν επιτρέπεται ..??? :smokin:

μη του πεις!!!
τωρα που ξερει το μηχανακι σου θα ερθει να σου ξεφουσκωσει τα λαστιχα!!!!

OldMan
11/12/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τωρα που ξερει το μηχανακι σου θα ερθει να σου ξεφουσκωσει τα λαστιχα!!!!

Αν είναι ο χλιμήντζουρας που έχω σταμπαρισμένο (παρέα με έναν χοντρό με άσπρη παπια...) ΔΕΝ θα περιοριστούμε μόνο στα λάστιχα .... :D

dukeandthecity
11/12/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν είναι ο χλιμήντζουρας που έχω σταμπαρισμένο (παρέα με έναν χοντρό με άσπρη παπια...) ΔΕΝ θα περιοριστούμε μόνο στα λάστιχα .... :D

εεεεεε οχι και χοντρός. ευσωμος ειμαι και ειχα πεσει στην χυτρα οταν ήμουνα μικρός.:D :D

fantacid
11/12/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν είναι ο χλιμήντζουρας που έχω σταμπαρισμένο (παρέα με έναν χοντρό με άσπρη παπια...) ΔΕΝ θα περιοριστούμε μόνο στα λάστιχα .... :D

λιγα με τον σακη τον σουζα με το ΓκοΛοφιαγμενο παπι που φευγει κ απο μπουσα ..............τουλαχιστον ετσι ελεγε οταν εριξε την σουζη (που κολο σαν καρπουζι!!!)

mumbler
11/12/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν είναι ο χλιμήντζουρας που έχω σταμπαρισμένο (παρέα με έναν χοντρό με άσπρη παπια...) ΔΕΝ θα περιοριστούμε μόνο στα λάστιχα .... :D


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a08: :a19: :a08:

Mr.μηχανάκης
11/12/2006, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και που αράζουμε, αν επιτρέπεται ..??? :smokin: σπιτι μου:lol:
μπατσος εισαι αν επιτρεπετε?:smokin:
θα μου απαντησει κανεις που μπορω να το βρω?
ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω δηλαδη οποιος εχει μηχανακι και ειναι απο τουμπα απο φοινικα η απο ευοσμο ειναι αλητης καγκουρας κτλ? αντε αρχιζει να κατανταει σπαστικο ειπαμε πλακα αλλα μεχρι ενα σημειο :a023: :a023:

zolotas
11/12/2006, 22:32
σαφως και δεν ειναι ετσι φιλε μου........εγω μιλησα μονο για δυτικες συνοικιες οπου διεξαγονται τα δοκιμαστικα ........ και σιγουρα η περιοχη ειναι μια πιστα γκραν πρι .....παπιας και ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ που ο παγκοσμιος πρωταθλητης θα σηκωσει την κουπα στην πλατεια και ολοι θα κανουμε burn out .......ειμαι ρεαλιστης νομιζω και πιστεψε με το εχω ψαξει ......

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ...........:a08:

pavlaras1
11/12/2006, 23:39
Τωρα και ενα ασχετο με το θεμα αλλα εχω μεγαλο προβλημα με το μηχανακι εδω και περιπου 3 εβδομαδες.

Μιας και βλεπω αρκετη κινητικοτητα ας μου πει καποιος.

Οποιος ειναι απο Θεσσαλονικη και γνωριζει καλους μηχανικους θελω να μου δωσετε τα στοιχεια τους για να τους επισκεφτω την τεταρτη μιας και με την διαρροη που εχω και το λαθος ρυθμισμενο καρμπυρατερ δεν μπορω να κανω μια διαδρομη σαν ανθρωπος.

Οποιος ειναι ευχαριστημενος απο τον μηχανικο του στειλτε και προσωπικο μηνυμα αν σας βολευει περισσοτερο.

Σημερα με την βροχη μου εσβησε δυο φορες η μηχανη στην μεση του δρομου μεσα στην κινηση και στο τελος αφου εσβησε μια και καλα με πηγε η εξπρες σερβις στο σπιτι.

Τοσο καλα μου πανε ολα συνεχεια.


71765

Mr.μηχανάκης
12/12/2006, 13:22
εχουμε κανει 3 σελιδες και η απορια μου δεν λυθηκε :bawl:

fantacid
13/12/2006, 00:12
σαν πολυ δε βιαζεσαι??

soundstorm
13/12/2006, 01:17
Δεν ξερει και κανενας να σου πει που θα το βρεις αυτο το πραμα.Γιατι δεν ρωτας σε κανα μαγαζι?

OldMan
13/12/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Δεν ξερει και κανενας να σου πει που θα το βρεις αυτο το πραμα.

"Ξέρει", αλλά αν δεν μας πει που συχνάζει (και κάτω από ποια μπαλκόνια περνάει...) ΔΕΝ πρόκειται να του "πει" !! :smokin:

Mr.μηχανάκης
13/12/2006, 11:48
δεν συχναζω πουθενα βγαινω και κανω απλα την βολτα μου και το μηχανακι δεν προκαλει ηχορυπανση ειδικα την τελευταια βδομαδα γιατι ειναι στο συνεργειο για πειραγμα ουτε προκειτε να κανει θορυβο ποτε!εκτος αν παρω τετραχρονο

OldMan
13/12/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
εκτος αν παρω τετραχρονο

Όπααα ...!!!

Σε δίχρονο μηχανάκι θέλεις να βάλεις το φλογοβόλο ?? :look:

banditgr
13/12/2006, 12:43
tha prepei na foras stoli apo amianto....vgazoun mpoliki akasyti ta diaolia ayta kai se to mixanaki xoris valvides e3agogis to vlepo na klanei...ase pou totra pou to skeftomai mporei na ftasei mexri to ntepozito sou kai.......:blush:

Mr.μηχανάκης
13/12/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όπααα ...!!!

Σε δίχρονο μηχανάκι θέλεις να βάλεις το φλογοβόλο ?? :look:
σκεφτομαι να βαλω δεν ειναι σιγουρο αν κανει πολυ θορυβο δεν θα το βαλω

loukasfilm
13/12/2006, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
σκεφτομαι να βαλω δεν ειναι σιγουρο αν κανει πολυ θορυβο δεν θα το βαλω

Απ' ότι κατάλαβα από τους παραπάνω, το πρόβλημα που θα σε απασχολήσει, δεν είναι ο θόρυβος. Θα είναι κάτι πολύ πιο επίπονο. :lol:

OldMan
13/12/2006, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.μηχανάκης
σκεφτομαι να βαλω δεν ειναι σιγουρο αν κανει πολυ θορυβο δεν θα το βαλω

Φιλαράκι...

Χωρίς ίχνος πλάκας, ΜΗΝ κάνεις καμιά μαλακία και βάλεις τέτοιο πράγμα σε δίχρονο μηχανάκι, γιατί θα ΤΙΝΑΧΤΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ !!! :wave2:

Mr.μηχανάκης
13/12/2006, 20:07
η γνωμη σας εγινε σεβαστη και αποδεκτη!

costas_k
15/12/2006, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ενω με την εξατμιση να πεταει φλογες δεν ειναι γυφτικο!!!:confused:








+1:lol:

OzZzZzY
25/12/2006, 09:25
o pavlaras1 einai entelws akyros :D opou tou rxetai vazei k ena thema gia to scooter tou :p
exei tou scooter tou ton xava :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pavlaras1
27/12/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
o pavlaras1 einai entelws akyros :D opou tou rxetai vazei k ena thema gia to scooter tou :p
exei tou scooter tou ton xava :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αφου το scooter μου ειναι ητε για πεταγμα στην θαλασσα ητε για προσαναμα.

Δυο χρονια ακρη δεν εχω βγαλει.