PDA

View Full Version : Με τράκαραν. Τι Γίνεται τώρα



aaa```
12/12/2006, 07:37
Είχα παρκαρισμένο το μιχανάκι μου έξω απο το σπίτι μου και έκανε ένα αυτοκίνιτο πίσω και το χτήπισε με αποτέλεσμα να σπάσει όλο το μπροστινό σύστιμα τιμόνι, ζάντα, πηρούνια κτλ.
Ο οδηγός του αυτοκινήτου παραδέχτικε οτι φταίει και θα το κανονίσουμε με τις ασφάλειες.
Το μηχανάκι αυτή την στιγμή είναι στο΄συνεργείο το είδε ο μάστορας και μου είπε οτι ή ζημιά κοστίζει 800 ευρω. Αυτό που θέλω να μάθω είναι ό ασφαλιστής που θα έρθει να δέι το μηχανάκι υπάρχει περίπτωση να το κοστολογίσει λόγο παλαιότητας λιγότερα χρήματα. Είναι 7 ετών το μηχανάκι.

soundstorm
12/12/2006, 07:48
Δυστηχως θα στο κοστολογησουν πολυ λιγοτερα.Σε περιπτωση που δεν τα βρεις με την ασφαλεια στην αποζημιωση πρεπει να πας δικαστηριο.Μακαρι να σου δωσουν καλη αποζημιωση.

gerodim
12/12/2006, 08:03
Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι η κατάσταση...
Ο πραγματωγνόμονας της ασφαλιστικής θα δει το μηχανάκι σου και θα συζητήσει το κόστος της ζημιάς με το συνεργείο. Κάπου τα βρίσκουνε συνήθως και γίνεται η δουλειά σου. Αν έχουν οικονομικές διαφορές και ο συνεργειατζής λέει ότι δεν φτάνουν τα λεφτά που δίνει η ασφάλεια, οφείλει να μην δεχτεί να ακουμπήσει το μηχανάκι, και η ασφαλιστική να σε στείλει σε άλλο συνεργείο. Πάντως όπως και να χει αν το κόστος δεν υπερβαίνει την αντικειμενική αξία της μηχανής πρέπει να διορθωθεί όπως και να χει.

aaa```
12/12/2006, 10:24
Εάν δεν κανω λάθος το αυτοκίνητο εχει τήν ίδια ασφάλεια με την δικία μου θα το δώ σήμερα. Και αυτός ο τύπος έχει 3 οχήμα τα στην ίδια ασφάλεια όπος και εγώ έχω 2 μιχανάκια και 1 αυτοκίνητο στην ίδια ασφάλεια. Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει αυτό σε τίποτα? Και κάτι άλλο πρέπει οποσδήποτε να έρθει πραγματογνόμονας να δεί την ζημία? με τον μάστορα που μίλησα μου έιπε οτι εάν το έρθει και το δέι πρέπει να έιναι όπως έιναι το μιχανάκι χωρίς να βγάλοθμε τίποτα απο πάνς σπασμένο.

gloum
12/12/2006, 10:33
Θα βοηθήσει μόνο αν έχετε τον ίδιο ασφαλιστή.Πάντως λογικά θα αποφύγεις κάποια(λέω κάποια) γραφειοκρατεία.Καλή τύχη και σύντομα πάλι σαν καινούργιο(επταετίας):wave2:

aaa```
12/12/2006, 10:55
Ευχαριστώ φίλε μου θα δώ τι μπορεί να γίνει. Στήν τελευταία περίπτωση εάν έχουμε τιν ίδια ασφάλια με το αυτοκίνητο και όταν φτιαχτεί η ζιμιά και δώ΄οτι μου βάλουν λιγότερα χρήματα θα τους απειλήσω και θα τους πώ οτι αλλάζω ασφάλεια και στα 3 οχήματα που έχω. Μπορεί να το καταλάβουν και να τα βάλουν όλα μετα. Δέν μου έχει τύχει ποτέ τέτοια περίπτωση και τώρα βλέπω οτι είναι πολύ μεγάλο ξενέρωμα.

γεροπιτσιρικος
12/12/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από aaa```
Ευχαριστώ φίλε μου θα δώ τι μπορεί να γίνει. Στήν τελευταία περίπτωση εάν έχουμε τιν ίδια ασφάλια με το αυτοκίνητο και όταν φτιαχτεί η ζιμιά και δώ΄οτι μου βάλουν λιγότερα χρήματα θα τους απειλήσω και θα τους πώ οτι αλλάζω ασφάλεια και στα 3 οχήματα που έχω. Μπορεί να το καταλάβουν και να τα βάλουν όλα μετα. Δέν μου έχει τύχει ποτέ τέτοια περίπτωση και τώρα βλέπω οτι είναι πολύ μεγάλο ξενέρωμα.

1ον. Ενημέρωσε τον ασφαλιστή για την ζημία που έγινε.
2ον. Περίμενε να έρθει ο πραγματογνώμονας, πριν ακουμπήσει ο μάστορας την μηχανή.
3ον. Το γεγονός ότι έχετε την ίδια ασφάλεια, απλά βοηθάει, μέσω της Φιλικής Δήλωσης, να πληρώσει αμέσως η ασφάλεια και να μην τρέχεις με τιμολόγια δεξιά και αριστερά.
4ον. Μόλις ενημερωθείς για το τι είπε ο πραγματογνώμονας και αν και εφόσον υπάρχει διαφορά στα χρήματα, πάρε τον ασφαλιστή σου και ενημέρωσε τον πως αν η ασφαλιστική δεν καλύψει την ζημιά, θα ακυρώσεις όλες τις ασφάλειές σου. Άσε αυτόν να πιέσει την ασφαλιστική, μιας και αυτός βγάζει προμήθεια από τα συμβόλαιά σου. Συνήθως πιάνει αυτό.

aaa```
12/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
4ον. Μόλις ενημερωθείς για το τι είπε ο πραγματογνώμονας και αν και εφόσον υπάρχει διαφορά στα χρήματα, πάρε τον ασφαλιστή σου και ενημέρωσε τον πως αν η ασφαλιστική δεν καλύψει την ζημιά, θα ακυρώσεις όλες τις ασφάλειές σου. Άσε αυτόν να πιέσει την ασφαλιστική, μιας και αυτός βγάζει προμήθεια από τα συμβόλαιά σου. Συνήθως πιάνει αυτό.

Εχεις δίκαιο έτσι θα κάνω σε αυτήν την περίπτωση. Τους έχω δώσει ένα σορό λευτά και απο τα τρία οχήματα που έχω εδώ και χρόνια, δέν έχω κάνει ποτέ ζημία πουθενά. Ειναι η 1 φορά που μπλέκω με ασφάλειες, μου κάνανε ζιμία και θα την πληρώσω και απο πάνω.

Xrider
12/12/2006, 11:55
Να εισαι παρων οταν θα ειναι ο εμπειρογνωμονας γιατι ειναι μεγαλες κουφαλες αυτοι...
Σε πλαγιομετωπικη που ειχα χρονια πριν,το πηρουνι ειχε γινει σαν μπανανα (οχι κιτρινο) και δεν μου καλυψαν την ζαντα που ειχε γινει 8αρι!!
Δεν ημουν παρων και την πατησα...

aaa```
12/12/2006, 13:14
Nαι καλά είναι να είμε παρόν. αλλα λόγο δουλείας δέν μπορώ πιστέυω ο μάστορας που θα μιλίσουν νά τον πείσει. είναι και φίλος μου.

SeNNinhA
12/12/2006, 14:06
Πριν να επισκευαστεί η μηχανή καλείς τον πραγματογνώμονα σε συνεργείο της ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

Εκεί βγαίνει η λίστα των προς επισκευή/αλλαγή ανταλλακτικών σε συνεργασία πραγματογνώμονα και μάστορα και εγκρίνεται και πηγαίνει στην ασφαλιστική.

Επισκευάζεις την μηχανή, την πληρώνεις και παίρνεις τα τιμολόγια στην ασφαλιστική και πληρώνεσαι.

Για εως και 5 ετών μηχανή παίρνεις το 100% των χρημάτων

Για 6-7 ετών μηχανή παίρνεις τα χρηματά σου μειωμένα γύρω στο 5% λόγω παλαιότητας

aaa```
12/12/2006, 16:32
Eαν είναι 5 % δεν το συζιτάω καθόλου εγώ φοβάμε μήν μου δώσουν τα μισα, και τα υπόλυπα τα βάλω απο την τσέπη μου. τωρα στα 800 ευρώ να δώσω και εγώ 50 δεν λέει τιποτα, να μήν δώσω 400. Ξερει κανείς σας τιποτα του έχει τύχει τέτια περίπτωση και πόσο % του κάλυψε η ασφάλεια? το μιχανάκι είναι απο τον 9-1999 και εχέι κάνει 75000 χιλίομετρα.

SeNNinhA
12/12/2006, 17:14
To ξέρω πρόσφατα από αυτοκίνητο της αδελφής μου.
6,5 χρόνων παλιο ----> -5% από το τιμολόγιο

aaa```
12/12/2006, 17:23
Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λές φίλε μου. θα τα κανονίσω αυριο με τις ασφάλειες, ευχαριστώ πολύ. Οταν γίνει η δουλεία θα ενημερώσω το forum πόσο ακριβώς κόστησε και πόσο % μου κόψανε απο το τιμολόγιο.
Ας σκεφούμε οτι όσα μας κόψανε τα πήραμε σε :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

bored
12/12/2006, 20:11
"Φιλική δήλωση" δε μπορεί να γίνει όταν κάποιος από τους οδηγούς απουσιάζει.

Τουλάχιστο, έτσι λένε τα χαρτιά... (ούτε όταν είναι η ίδια εταιρία, ούτε όταν κάποιος από τους εμπλεκόμενους έχει έστω και μια γρατζουνιά...)

aaa```
13/12/2006, 11:07
Θα κάνω σήμερα την δήλωση. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, το μηχανάκι είναι στο όνομα του πατέρα μου που δεν έχει δίπλωμα, και το τρακάρισμα έγινε όταν ηταν παρκαρισμένο στην άκρη του δρόμου, δέν πιστέυω να υπάρχει κανένα πρόβλημα εφ'όσον δεν το οδηγούσε κανείς?

aaa```
10/02/2007, 19:43
ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ

Η ΖΗΜΙΑ ΚΟΣΤΙΣΕ 970 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ 870 ΕΥΡΟ ΑΡΑ ΓΙΑ 7 ΕΤΩΝ ΜΙΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΟΨΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 10% ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΣΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΔΕΝ ΤΑΣ ΑΠΟΖΙΜΙΩΝΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΝΑ ΜΙΝ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣ.

thomascostas
11/02/2007, 09:10
Αμα ειναι φίλος σου ο μαστορας πες του να βαλει μερικά σπασμένα ανταλλακτικά απο αλλο ιδιο μηχανάκι για να ανέβει το κόστος της ζημίας.
Τα επιπλέων αυτά λευτά δώστα στον μάστορα και ζήτα του να εξασφαλίσει οτι θα πληρωθείς την ζημιά στο ακέραιο.
Κάθε έξυπνος μηχανικός αυτό κάνει πρίν του το ζητήσει ο πελάτης
Εχω πληρωθεί δύο φόρές την ίδια ζημιά κατ'αυτόν το τρόπο

el_hymador
11/02/2007, 22:24
Οι γνωστε παπαριες των ασφαλιστικων:

Παλαιοτητα : Υπαρχει μια αντικειμενικη αξια ενος οχηματος την στιγμη που γινεται ενα ατυχημα...π.χ. ενα αυτοκινητο πενταετιας ταδε μοντελο , ταδε κυβισμου με ταδε εξοπλισμο αξιζει τοσο...αν η ζημια υπερβει το 80% της αντικειμενικης αξιας του οχηματος η ασφαλεια σε αποζημιωνει για αυτο ακριβως το 80% δηλαδη αν το οχημα αξιζει 4000 και η επισκευη του απαιτει 3600 σου λενε οτι θα παρεις 3200 .. τα υπολοιπα 400 πρεπει να τα βαλεις απο την τσεπη σου ....

Το αλλο νταβατζιλικι ειναι οτι μπορουν να σου κοψουν ενα 5 - 10 % λογω παλαιοτητας απο το συνολικο ποσο της επισκευης , ακομα και αν το οχημα δεν εμπιπτει στην κατηγορια που η επισκευη υπερβαινει την αντικειμενικη αξια του...

Και το τριτο νταβατζιλικι ειναι οτι σε οχηματα 5 χρονων και ανω δεν δεχοντε να τοποθετηθουν καινουργια ανταλλακτικα , παρα μονο μεταχειρισμενα....

...ολα τα παραπανω ειναι παγιωμενες θεσεις των Ελληνικων ασφαλιστικων εταιρειων και δεν εχουν καμια νομικη η αλλη υποσταση...υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι τους εχουν τρεξει στα δικαστηρια και εχουν δικαιωθει...φυσικα αυτο απαιτει χρονο , χρημα και τελικα εισπραξη των χρηματων μετα απο 5 χρονια τουλαχιστον....εκει λοιπον πονταρουν και κανουν οτι τους γουσταρει ...

σκατα στα μουτρα τους ειναι το συμπερασμα...