PDA

View Full Version : Συντηρησούλα!



milaber
05/07/2004, 21:59
Γειά σας ρε παιδιά!

Χαιρετίσματα από την Χαλκιδική!

Σήμερα το παπί έβγαλε ένα τρομερό ταξίδι (για το μέγεθος του) 120 ολόκληρων χιλιομέτρων (Θεσσαλονίκη- Βουρβουρού)!

Το ζήτημα είναι πως αύριο θέλω να το ανταμείψω και να το περιποιηθώ.

α) Θέλω να προσθέσω λαδάκι στην μηχανή. Πρέπει να είναι ακριβώς ίδιου τύπου με αυτό που έχει ήδη μέσα;

β) Θέλω να καθαρίσω και να λιπάνω την αλυσίδα. Εδώ χρειάζομαι συμβουλές (ολόκληρη την διαδικάσία δηλαδή). Γίνεται χωρίς να την αφαιρέσω από το μηχανάκι;
Τι πρέπει να κάνω, πότε, που και με τι;

Καλό καλοκαίρι σε όλους παιδιά!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

ps: μην το μαμήσετε... πραγματικά τις χρειάζομαι αυτές τις συμβουλές!

milaber
06/07/2004, 01:45
Ρε παιδιά, κανένας δεν έχει καθαρίσει ποτέ αλυσίδα να μου πει να πορέσω και εγώ σαν άνθρωπος να τιμήσω σωστά την Ρωσσίδα μου;

Στο βιβλιαράκι λέει πως πρέπει να βγάλω την αλυσίδα και να την κάνω μπάνιο, αλλά ψιλοβαριέμαι τέτοια διαδικασία...

Ora_Nihil
06/07/2004, 04:49
Καλησπέρα φιλάρα Μιλαμπεράκο!
Τι γίνεσαι αδερφέ καλά είσαι?

Για το λάδι δυστυχώς δεν ξέρω να σου πώ. Πιστεύω πως πρέπει να είναι λάδι του ίδιου ιξώδους με το λάδι που έχεις στον κινητήρα.

Για την αλυσίδα, Θα χρειαστείς (Αν θελήσεις να ασχοληθείς μονάχος σου)

α) Μια παλιά φανέλα
β) Μια παλιά οδοντόβουρτσα
γ) Ένα κουβά με νερό ή κατα προτίμηση λάστιχο ποτίσματος με μεγάλη πίεση
δ) Κάποιον φίλο
στ) Λάδι αλυσίδας σε μορφή σπραίη που θα το βρείς σε μαγαζιά με λιπαντικά. Προτίμησε λιπαντικά γνωστών εταιριών.

1. Αφού ρίξεις νερό με πίεση στην αλυσίδα, κατεβάζεις το στάντ και ο φίλος κρατά το μηχανάκι στο στάντ με τον πίσω τροχό στον αέρα.

2. Εκεί με μια παλιά φανέλα καθαρίζεις την αλυσίδα να φύγουν τα χοντρά, γυρίζοντας τον τροχό και κατα συνέπεια την αλυσίδα.

3. Έπειτα, με την οδοντόβουρτσα καθαρίζεις σε βάθος τους πείρους και τις συνδέσεις να φύγουν ακόμα και οι υποψίες σκόνης ή λάσπης. Ακόμα και στα γρανάζια αν είναι εφικτό.

4. Αφού τελειώσεις με την βούρτσα, ψεκάζεις το λάδι στην αλυσίδα, γυρνόντας τον τροχό (ο φίλος κρατά το μηχανάκι στο στάντ, πίσω τροχός στον αέρα). Να προσέξεις να μην πέσει λάδι στους τροχούς και στα φρένα!!!

5. Έπειτα αφήνεις το innovaki για καμμιά ώρα να κάτσει το λάδι παντού. (Το λάδι σχηματίζει ένα λεπτό στρώμα film και αυτό είναι που παρέχει προστασία. Άφησέ το λοιπόν να σχηματιστεί). Μετά την έλευση της μιάς ώρας, κάνε μια βόλτα 500 περίπου μέτρων με μικρή ταχύτητα.΄

Εάν δεν θέλεις να ασχοληθείς, πήγαινε τη μηχανή σε βενζινάδικο με πλυντήριο. Εκεί θα στο καθαρίσουν όλο το μηχανάκι μαζί με την αλυσίδα. Αφού στεγνώσει και περάσεις την αλυσίδα με μια παλιά φανέλα, στο σπίτι σου ακολούθησε τα βήματα 4 και 5. Η αλυσίδα πρέπει να είναι τελείως στεγνή πριν τη λαδώσεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε Θοδωρή.

Καλά να περνάς στην πανέμορφη Χαλκιδική :wave2: :wave2:

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!

:beer: :beer:

kapeos
06/07/2004, 10:00
... παίδες.


Να βρέξουμε όμως πρώτα την αλυσίδα με πετρέλαιο και μετά να την καθαρίσουμε με την φανέλα και την οδοντοβουρτσα (προτίμησε AIM ΠΟΥ ΚΆΝΕΙ ΚΑΛΌ ΣΤΑ ΟΎΛΑ:lol: :lol: )


Λάδι συμπλήρωσε με αυτό τον τύπο ή αν γίνεται και ίδια μάρκα που είχε μέσα.


Καλή επιτυχία

:wave2:

cbanthropos
06/07/2004, 10:06
Για λαδάκι, καλο ειναι να βαλεις ακριβως την ιδια μαρκα και τυπο, διοτι τα λαδια περιεχουν χημικες ουσιες που αμα αναμειχθουν (διαφορετικες μαρκες) μπορει να σχηματισουν ουσιες βλαβερες για τις διαφορες τσιμουχες του μοτερ. Βεβαια αυτα ειναι για τους πολυ 'ψειρες' στο θεμα. Στη τελικη αμα δε θυμασαι τι λαδι ειχε μεχρι τωρα, τι να κανεις? Βαλε οτι θες. Ιδιο ιξωδες.

Μην αναμιξεις ποτε απλο ορυκτελεο με συνθετικο ή ημησυνθ. Αυτο ειναι κακη αναμιξη.

Tip:
Για αλυσιδα, εγω βαζω και στις απλες και στις o-ring βαλβολινη 80-90 με πινελακι. Ειναι παχυρευστη, αφηνει καλο film και δεν καιει τα λαστιχακια στις o-ring. (Το εχω βρει καλυτερο απο τα σπρευ. Και ποιο φθηνο).

Μικρή Λουλού
06/07/2004, 10:57
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΡΝΤΑΣΗ ΑΚΟΥ..
ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΔΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ (ΟΡΥΚΤΟ,ΗΜΙ-ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ,ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΥΠΟ (15-50,10-40,....)
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΒΑΡΙΕΣΑΙ,ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΑ !! ΤΕΜΠΕΛΗ !!:lol: :lol:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ...
ΤΡΑΒΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕ..
ΜΟΤΟΡΕΧ CHAIN CLEANER KAI ENA SPRAY TO RACING !!
ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ..


:wave2: :wave2:


:beer: :beer: :beer:

milaber
06/07/2004, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ...
ΤΡΑΒΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕ..
ΜΟΤΟΡΕΧ CHAIN CLEANER KAI ENA SPRAY TO RACING !!
ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ..

Δημητριάδη;
Ποιός είναι αυτός ο Δημητριάδης;

Φχαριστώ παιδιά!

Πάω να πάρω τις βαλβολίνες τώρα και τα λοιπά.
Αποφάσισα να καθαρίσω και το φίλτρο του αέρα και να ρυθμίσω ότι έχει τζόγο πάνω στο μηχανάκι!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Μικρή Λουλού
06/07/2004, 13:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
[B]Δημητριάδη;
Ποιός είναι αυτός ο Δημητριάδης;

MOTO MARKET ΒΡΕ ΜΙΛΑΜΠΕΡ !!

ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΡΕΙΟΣ..??:lol: :lol:

ΑΝΤΕ ΚΟΥΝΗΣΟΥ..!!:wave2: :wave2:

milaber
06/07/2004, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
MOTO MARKET ΒΡΕ ΜΙΛΑΜΠΕΡ !!

ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΡΕΙΟΣ..??:lol: :lol:

ΑΝΤΕ ΚΟΥΝΗΣΟΥ..!!:wave2: :wave2:

Ρε με μπέρδεψες γιατί σου είπα ότι είμαι τώρα στο χωριό!
Και λέω και 'γω έχουμε Δημητριάδη εδώ και δεντο ξέρω;

Τελικά πήγα και πήρα ένα spray και αφού έβγαλ όλη την βρωμιά με ένα πανί και λίγο νέφτι (παραλίογ να χάσω και το δάχτυλο μου ο μαλάκας!) ψέκασα, έβαλα τετάρτη, ξαναψέκασα και τέλειωσα!

Πλάκα είχε αλλά πιτσιλούσε πολύ!

sniper
06/07/2004, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε με μπέρδεψες γιατί σου είπα ότι είμαι τώρα στο χωριό!
Και λέω και 'γω έχουμε Δημητριάδη εδώ και δεντο ξέρω;

Τελικά πήγα και πήρα ένα spray και αφού έβγαλ όλη την βρωμιά με ένα πανί και λίγο νέφτι (παραλίογ να χάσω και το δάχτυλο μου ο μαλάκας!) ψέκασα, έβαλα τετάρτη, ξαναψέκασα και τέλειωσα!

Πλάκα είχε αλλά πιτσιλούσε πολύ!


Ρε θα μας τρελλάνεται εσείς...... Άλλος ένας που προσπαθεί να καθαρίσει αλυσίδα και πάει να χάσει χέρι.....

ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΕ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ !!!!!!

Ora_Nihil
06/07/2004, 16:41
Πάλι καλά που δεν έπαθες κάτι σοβαρό. Μιλάμπερ

milaber
07/07/2004, 14:42
Μάμησε τα...

Έπαθα και έμαθα και ευτυχώς την γλύτωσα με μια στρόγγυλη μελανιά στο νύχι.

Είχα βάλει τετάρτη με το μηχανάκι στο κεντρικό και κρατούσα ένα πανί στην αλύσίδα βρεγμένο για να καθαρίσει.
Ε, κόλλησε το πανί και μαζί τράβηξε και το δάχτυλο στο γρανάζι!

Όπως είπε και ο σκοπευτής:

ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΕ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ!!!!!!

(από εδώ και πέρα...)

:D :bawl: :D :bawl: :D

xifias
07/07/2004, 19:56
Παρα πολυ προσοχη στα γραναζια της αλυσιδας.
εγω απλα ειχα τη μηχανη στο διπλο σταντ σβηστη και με ενα πανακι σκουπιζα την αλυσιδα.

βιαζομουνα ομως και ο αντιχειρας μπηκε απο κεκτημενη ταχυτητα κατω απ το γραναζι.Το γραναζι γυρισε και....

μπηκε μες το νυχι....ευχομαι να μην συμβει σε κανεναν

Αφου το δακτυλο ειναι ολοκληρο[με καινουριο νυχι φυσικα] παλι καλα

Ora_Nihil
08/07/2004, 14:39
Ρε Μιλάμπερ. Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΠΑΝΤΑ ΣΒHΣΤΟΣ.

milaber
08/07/2004, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nihil
Ρε Μιλάμπερ. Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΠΑΝΤΑ ΣΒΥΣΤΟΣ.

Έτσι...
Έτσι...

Χτες έμαθα ότι έτσι ακριβώς ένα παιδί στο χωριό έχασε δυο δάχτυλα...

Άλλη φορά γυρίζουμε την ρόδα με το χεράκι!