PDA

View Full Version : Πλάγιος Άνεμος



tdaf
06/07/2004, 08:17
Ρε παιδιά καλά τα μαθήματα και οι θεωρίες για τις στροφές. Αλλά μου δίνεται την εντύπωση ότι είναι το μόνο πράγμα που πρέπει να μάθει κανείς για να οδηγά μηχανή.
Δεν λέω ότι το κατέχω το άθλημα της στροφής, αλλά σήμερα παραδείγματος χάρη οι στροφές ήταν το τελευταίο πράγμα που με απασχολούσε, καθώς πάλευα με κάτι ριπές πλάγιου ανέμου στην Αττική Οδό για να σταθώ όρθιος.
Ήθελα να ήξερα, είμαι ο μόνος κουλός εδώ μέσα. Εσείς δηλαδή που δεν βλέπω να σας απασχολεί το θέμα και όλοι οι άλλοι που βλέπω να με περνάν λες και δεν φυσάει τι στην ευχή κάνετε;
Δώστε κανένα tip μπας και μέρες σαν την σημερινή (και την χθεσινή και την αυριανή όπως πάει και βλέπουμε) μπορώ να ευχαριστιέμαι και εγώ την οδήγηση της μηχανής μου.

sniper
06/07/2004, 11:02
Tip 1 : Δεν πέρνεις μηχανή όταν φυσάει....

Tip 2 : Σταματάς, κατεβαίνεις και περιμένεις να σταματήσει να φυσάει....

Tip 3 : Αφού φυσάει και δεν ακολούθησες κανένα από τα παραπάνω τιπ τότε, προσαρμόζεσαι στην οδήγηση της μηχανής γνωρίζοντας ανά πάσα στιγμή ότι κάποιο αόρατο χέρι θα προσπαθήσει να βγάλει την μηχανή από την γραμμή της... Άρα αν έχει πολύ πλευρικό άνεμο, κόψε ταχύτητα και πρόσεχε....

:smokin:

danaos75
06/07/2004, 13:01
ΜΑΓΚΕΣ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ, ΔΙΚΑΒΑΛΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο SNIPER ΕΝΑ ΑΟΡΑΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:
ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΠΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΘΑ ΦΥΣΑΕΙ 'Η ΟΧΙ.

:dizzy: :dizzy:

tdaf
06/07/2004, 14:17
Ρε παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε. Δεν θα το έκανα όμως θέμα, αν δεν έβλεπα άλλες μηχανές της κατηγορίας μου να πηγαίνουν σαν να μην συμβαίνει τίποτα.:confused:
Αν όλες οι μηχανές που έβλεπα πηγαίναν βάρκα γιαλό όπως εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά αυτοί δείχνουν λες και δεν φυσάει αέρας.
Τι κάνουν προσπαθώ να καταλάβω.

milaber
06/07/2004, 14:38
[i]
Ήθελα να ήξερα, είμαι ο μόνος κουλός εδώ μέσα. Εσείς δηλαδή που δεν βλέπω να σας απασχολεί το θέμα και όλοι οι άλλοι που βλέπω να με περνάν λες και δεν φυσάει τι στην ευχή κάνετε; [/B]

Μπα...

Και εγώ κουλός μάλλον είμαι!

Χτες είχα το ίδιο πρόβλημα στην Θεσσαλονίκης- Μουδανιών.
Εκτός του ότι μετά τα 80 ένιωθα να έχω μπροστά μου έναν τοίχο από αέρα, που και που έριχνα και θεμαματικότατες φιγούρες αριστερά και δεξιά από τον ακανόνστο άνεμο.
Και με προσπερνούσαν άλλα παιδιά ακόμα και με σκουτεράκια και ήταν κυριλλέ!

Εγώ απλά προσπαθώ να είμαι σε ετοιμότητα για τον άνεμο, αλλα γενικά σε μικρές ταχύτητες βοηθάει να βγάζεις λίγο γόνατο ή να γέρνεις λίγο προς την μεριά που φυσάει.

:wave2: :wave2: :wave2:

sniper
06/07/2004, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tdaf
Ρε παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε. Δεν θα το έκανα όμως θέμα, αν δεν έβλεπα άλλες μηχανές της κατηγορίας μου να πηγαίνουν σαν να μην συμβαίνει τίποτα.:confused:
Αν όλες οι μηχανές που έβλεπα πηγαίναν βάρκα γιαλό όπως εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά αυτοί δείχνουν λες και δεν φυσάει αέρας.
Τι κάνουν προσπαθώ να καταλάβω.


Προφανώς φίλε μου κοιτούσες μηχανές όπου χρειάζονται αέρα για να πάνε....

Κάτι Africa, XX, ZZR, APRILIA-DUCATI, BMW, Enfield κλπ κλπ

Είναι οι γνωστοί καπεταναίοι με της μηχανότρατές τους.... Άν φυσάει περισσότερο, βγάζουν και το μπαλόνι μπροστά....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

idi
06/07/2004, 15:40
Το κόλπο ΚΑΙ για τη σταθερότητα από τους ανέμους είναι ένα και είναι η αρχή της σωστής οδήγησης:

Στηρίζεσαι με το σώμα πάνω στη μηχανή χρησιμοποιώντας τους προσαγωγούς στο τεπόζιτο και τα ποδιά στους μασπιεδες δυνατά. Το πάνω μέρος του σώματος χαλαρό και ελαφρός σκυφτό. Δε στηρίζεσαι στα χέρια τα οποία είναι πάντα χαλαρά στο τιμόνι, και προπάντων δε κάνεις «μονόζυγο».

Γεωργίου speaking…
:lol: :lol: :lol:

modeerf
06/07/2004, 15:57
Μειωνω ταχύτητα και κατεβάζω τοσες σχέσεις ουτως ωστε το μοτέρ να είναι γεμάτο...επίσης, πολλή προσοχή και υπομονή...μεχρι να περάσω το επικίνδυνο σημείο...(αυτό το αντιμετώπιζα συνήθως μετά τα πρώτα διόδια Αθηνών Κορίνθου)

Το ίδιο έκανα παλαιότερα οταν είχα 250 και στην εθνική με πέρναγαν τα λεωφορεία με 140...δεξιά και με το που έμπαινα στην δίνη του λεωφορείου σκασιμο ταχύτητας για να μην ψαρώσει η μοτο (και μειωση ταχύτητας φυσικά) και πάλι από την αρχή.

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν πλάγιοι άνεμοι και πλάγιοι άνεμοι...αυτοσχεδιασμός...


Σημείωση: Τα παραπάνω αν κατεμέ ειναι ΠΛΑΓΙΟΙ ΑΝΕΜΟΙ (όχι πλάγιοι άνεμοι)...στο σημείο της εθνικής που περιγράφω πιο πανω μιλάμε να είμαστε 4 μηχανές, να πηγαίνουμε ευθεία αλλά με κλίση...tdaf απο μηχανή σε μηχανή και από οδηγό σε οδηγό υπάρχουν πολλές διαφορες...υπαρχουν στιγμές που οδηγώ με πλάγιους ανετα με +140 ενώ με το προηγουμενο μοτόρι θα επρεπε να είχα σκασμένη τρίτη και 80-100 και πάλι...

Spazz
07/07/2004, 02:40
στριβεις κι εσυ προς τα δεξια η αριστερα κι ειναι η με το μερος σου η αντιθετος!ευχαριστηθηκες???

gmakris
07/07/2004, 07:54
Δεν υπαρχει "μυστικο" ή "ειδικος τροπος" για να αντιμετωπισετε τους πλαγιους ή "ουριους" ανεμους

Η σωστη θεση στη μηχανη ειναι παντα η ιδια ειται φυσαει ειται οχι (με τα μαρσπιε "παιζουμε" στις στροφες οχι στην ευθεια)

Οδηγουμε κεντρο δρομου για να υπαρχουν περιθωρια διορθωσης (αφου το αποτελεσμα ειναι η βιαιη μετακινηση δεξια ή αριστερα της πορειας μας)

tdaf
07/07/2004, 08:01
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Θα δοκιμάσω όσα λέτε. Από όσα έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα ο gmakris με τον idi φαίνεται να έχουν δίκιο.
Α και sniper, έχεις δίκιο τέτοιες μηχανές έβλεπα (εκτός από τις Enfield). Το πρόβλημα είναι ότι και εγώ μηχανότρατα έχω (Transalp) και αυτός είναι ο κύριος λόγος που αναρωτιέμαι τι πάει στραβά.:cool:

Nik0s
07/07/2004, 11:12
Καλό θα ήταν πάντως όταν προσπερνάμε νταλίκα-λεωφορείο-φορτηγό κτλ, βγαίνοντας μπροστά από τη μούρη του να έχουμε το νου μας.... γιατί εκεί που είσαι πίσω από τον όγκο του προστατευμένος και σκας μύτη μπροστά.... ΒΒΒΟΥΥΥΜ σου έρχεται ο αέρας και φεύγεις αν όχι στο αντίθετο, πάνω στη μπαριέρα!


:p :p

:wave2:

xifias
07/07/2004, 18:36
Bασικα δεν πρεπει να τρομαζεις οταν δεχεσαι τις ριπες του αερα

Προσπαθησε να εισαι χαλαρος και να μην σφιγεις τα χερια.Ενα κολπο ειναι να δοκιμαζεις να κουνας τους αγκωνες σου .Πρεπει να ειναι λυμενοι

αντι λοιπον να σφιξεις τα χερια οταν τρως τον αερα απ τα πλαγια, καμπουριασε και οταν νιωθεις τον αερα να κουναει τον κορμο σου σφιξε τουσ κοιλιακους και οχι τα χερια.

Το Τρανσαλπ ειναι πιο ευαισθητο απο ενα στριτ με χαμηλο τιμονι.Αν εχεις και μεγαλες πλατες ειναι ακομα χειροτερα

Αν εισαι εθνικη μην κοψεις πολυ, οσο γρηγοροτερα πηγαινεις τοσο δυσκολοτερα σε κουναει ο πλαγιος ανεμος

Αν τωρα νιωθεις οτι ο αερας σου στριβει το μπροστινο ενω εσυ μενεις χαλαρος στο τιμονι, τσεκαρε κατα ποσο ειναι σφιγμενα τα ρουλεμαν του λαιμου.Με τη μοτο στο διπλο σταντ, τον εμπρος τροχο να ειναι στον αερα και να κοιτα ευθεια, σπρωξε ελαφρα με το δακτυλο σου το αντιβαρο του τιμονιου.αν το τιμονι χτυπησει στο στοπ κανοντας θορυβο τα ρουλεμαν θελουν σφιξιμο.

το ιδανικο ειναι να σταματησει το τιμονι ενα κλικ πριν το στοπ

Αυτοι που βλεπεις και πανε γρηγορα μη νομιζεις οτι δεν τους κουναει ο αερας.απλα φοβουνται λιγοτερο, και διορθωνουν συνεχως

crs-k
08/07/2004, 07:20
Παραμονη του Πασχα (Σαββατο), στην ευθεια που συνδεει τη Λευκαδα με τη Στ. Ελλαδα. Ο αερας, ισως λογω του οτι ειναι σχετικα "στενο" περασμα, ηταν εξωφρενικος. Στην αρχη σταματησα. Τον ειχα απο αριστερα πηγαινοντας για Λευκαδα. Σηκωνε την Αφρικα απο το πλαϊνο σταντ !!! Αποφασισα να συνεχισω. Πηγαινοντας σιγα ηταν σχεδον αδυνατο να οδηγησω. Αρχισα να πηγαινω ολο και πιο γρηγορα γιατι εβλεπα καλυτερο κρατημα.
Αποτελεσμα ... Εβγαλα την ευθεια με 160, πανω στη διαχωριστικη και πλαγιασμενος, οσο δεν εχω πλαγιασει ποτε σε στροφη !!! :)
Βεβαια ειχα το αιμα μου κομμενο. Σκεφτομουνα οτι αν καποια στιγμη εκανε να σταματησει, να κοψει βρε παιδι μου, εστω και στιγμιαια, δεν θα προλαβαινα να αντιδρασω. Με τοοοση κλιση θα βρισκομουνα στη θαλασσα απο αριστερα! :)

THEOD
08/07/2004, 08:31
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα !!!

Όταν φυσάει πολύ, απλά πας πιο σιγά

Σε σημεία ΞΑΦΝΙΚΟΥ πλάγιου ανέμου (συνήθως ξεμυτώντας από καλυμμένα σημεία η στο τέλος προσπέρασης λεωφορείου-φορτηγού) έχεις το νου σου για πιθανή διόρθωση πορείας.

Τα χέρια σχετικά χαλαρά στο τιμόνι για να μην μεταδώσεις με το σώμα σου ταλαντώσεις στην μηχανή.

ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΤΗΤΑ...

asmar
08/07/2004, 13:58
Παλαιώτερα που είχα ένα άφρικα, κάπου κοντά στην Ιεράπετρα, νότια Κρήτη, αναγκάστικα να σταματήσω για κανένα μισάωρο και μετά να πηγαίνω με 30 και με δυσκολία.
Μιλάμε για τρελό αέρα.....

Σε οποιοδήποτε άλλο μέρος (έχω περάσει σχεδόν από όλλα όσα αναφέρθηκαν) σιγά σιγά πας και περιμένεις μέχρι να πάρεις ένα sport-touring για να κουνάει λιγότερο έως καθόλου :D

milaber
08/07/2004, 16:15
Παιδιά και όμως αν πας πιο γρήγορα σε επηρεάζει λιγότερο, όσο παράξενο κι αν φαίνεται αυτό!

Αν φυσάει πλάγιος άνεμος και τρέχεις στην μηχανή σου ασκούνται δυο δυνάμεις: η δύναμη από την μηχανή με κατεύθυνση ευθεία προς τα μπρος και η δύναμη του ανέμου με κατεύθυνση πλάγια. Το άθροισμα των δυο διανυσμάτων μας δίνει την συνολική δύναμη που ασκείται στην μηχανή και άρα την κατεύθυνση στην οποία αυτή "σπρώχνεται".
Άρα όσο μεγαλύτερη δύναμη ασκείται στην ευθεία (από την μηχανή μας) τόσο το άθροισμα των διανυσμάτων τείνει προς την ευθεία!
Φυσικά ποτέ η δύναμη δεν πρόκειται να γίνει εντελώς ευθεία.

Απλά στις μικρότερες ταχύητες έχουμε καλύτερη αίσθηση ελέγχου.

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
08/07/2004, 16:45
idi
Το κόλπο ΚΑΙ για τη σταθερότητα από τους ανέμους είναι ένα και είναι η αρχή της σωστής οδήγησης:

Στηρίζεσαι με το σώμα πάνω στη μηχανή χρησιμοποιώντας τους προσαγωγούς στο τεπόζιτο και τα ποδιά στους μασπιεδες δυνατά. Το πάνω μέρος του σώματος χαλαρό και ελαφρός σκυφτό. Δε στηρίζεσαι στα χέρια τα οποία είναι πάντα χαλαρά στο τιμόνι, και προπάντων δε κάνεις «μονόζυγο».

Γεωργίου speaking…


θα συμφωνισω απολιτα... και η ταχυτητα σου δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ μικρη ουτε πολυ μεγαλη. θα βρης σιγα σιγα την ιδανικη ταχητητα για τον καθε εντασεως αερα. αφυσε την μοτο να παιζη απο κατω σου μην φοβασε. ειναι θεμα εμπηριας. στο σασμαν πρεπει να εχεις ταχητητα που να εχει ροπη μεσα της η μοτο. δηλαδη μην κρεμαει το μοτερ, αλλα ουτε να ειναι σκαζμενο στα χιλιομετρα που πας. γιωργος


sniper

Προφανώς φίλε μου κοιτούσες μηχανές όπου χρειάζονται αέρα για να πάνε....

Κάτι Africa, XX, ZZR, APRILIA-DUCATI, BMW, Enfield κλπ κλπ

Είναι οι γνωστοί καπεταναίοι με της μηχανότρατές τους.... Άν φυσάει περισσότερο, βγάζουν και το μπαλόνι μπροστά....


ζηλιαρη ε ζηλιαρη.. επιδη δεν εχεις κρουαζιεροπλοιο εσυ τα λες απο κακια.... αντε να χαθης ζηλιαρη.

παντος το δικο μου καραβι εχει προβλημα στους τελειος πλευρικους ανεμους. για να καταλαβετε οταν πηγενα βολο μια φορα ειχε τοσο αερα πλευρικο που ξεριζονε τους θαμνους και περνουσαν πανω απο την εθνηκη σαν αεροπλανα. εγερνε η μοτο απο της ριπες πολυ. αρχησα να ανοιγω μερχη να βρω την ιδανικη ταχυτητα για να εχω μικροτερο κουνημα. ηταν πανω απο τα 180. οσο ημουν πανω απο τα 180 η ο ανεμος ερχοταν πλαγιομετοπικος. μολις επεφτα κατω απο τα 180 αρχηζε το λουνημα λες και ειχε φουρτουνα. ηταν απο της λιγες φορες που η κατερινα δεν ειπε τιποτα που 200ριζαμε. εβλεπε οτι αν πιγεναμε πιο αργα ηταν επικηνδυνο και θα επρεπε να σταματισουμε για να μην μας πεταξη ο αερας κατω. οι μικροτερες μοτο που δεν ειχαν την δηνατοτητα να πιασουν αυτα τα χιλιομετρα ειχαν σταματιση στην ακρη της εθνηκης.
γιωργος