PDA

View Full Version : Ηλεκτρολογικο το θέμα.. Αλλαγή λάμπας στο φανάρι...



Antwnis
12/12/2006, 21:57
Γεια σας παιδια.
Να θέσω ενα προβληματισμό περι λάμπας για να μου δώσετε τα φώτα σας.
Γενικά δεν ημουν και πάρα πολύ ικανοποιημένος από την ένταση των φώτων στο tenere 660 μου. Τώρα τελευταία, σαν να έχει πέσει ακόμα η απόδοση. (ο καθρέπτης στο καβούκι είναι μια χαρά βέβαια)
Είναι το μονοφάναρο, έχει τον ίδιο ακριβώς προβολέα με το XT600.
Το κόστος για xenon - 300? - μου φαίνεται tooooo much.. Και αντικειμενικά είναι.
Απότι γνωρίζω loipon, το μηχανάκι φοράει λάμπα Η4 35/30 volt
Υπάρχουν λάμπες της OSRAM Cool Blue, με 10% καλύτερη απόδοση και άσπρο φωτισμο...
Υπάρχουν επισης και λάμπες της ίδιας εταιρίας με 50% απόδοση από της νορμάλ, σε κλασσικό κίτρινο φωτισμο.
Το θέμα είναι ότι ειναι αυτοκινητάδικες, στα 60/55 volt. Το κόστος είναι μόλις 7 ?. Μπορούν να τοποθετηθούν?
Θα υπάρχει πρόβλημα λόγω διαφοράς volt?
Και τι είδους πρόβλημα? Θα κουράζεται η μπαταρία?
Θα τα φτύσει η μπαταρία πιο γρήγορα?
Έχω ακούσει και για κάποιες λάμπες "PIA", που υπόσχονται τεράστια διαφορά στο φωτισμό..
Ξέρει κανείς κάτι? Τις εχει δοκιμάσει? :confused:

soundstorm
13/12/2006, 01:54
Εγω εβαλα μια οσραμ(νομιζω)Η4 daylight και ειχε πολυ καλυτερη αποδοση.50 ευρω εκανε αλλα πανε ζευγαρι(100 ευρω το ζευγαρι)

stefanos
13/12/2006, 10:21
Απο 35/30 σε 60/55 νομίζω οτι θα μένεις απο ρεύμα μετά απο λίγη ώρα το cool blue θα γίνεται ξενέρωμα κίτρινο και θα ξελιγώνεται η μπαταρία.
Αν έχεις μανιβέλα δοκίμασε.

Antwnis
13/12/2006, 11:45
Ακυρος ο προβληματισμος οσον αφορα τα volts.
Κοιταζοντας το μάνιουαλ, είδα οτι παιρνει Η4 60/55.
(Μερικές φορές τελικά, δεν πρέπει να επαναπαθεσαι στα λόγια του μηχανικου!!!)
Παραμένει το 8εμα όμως περι του δυνατότερου φωτισμου...
Προτασεις, εμπειριες...?:dizzy:

GyPsy
13/12/2006, 12:10
Ωντος εαν είχες 35/30 δεν θα ήταν φώτα
θα ήταν καντήλια...

Δοκίμασε Phillips Vision Plus είμαι πολύ ευχαριστημένος απο αυτές.

GIXXERAKIAS
13/12/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Γεια σας παιδια.
Να θέσω ενα προβληματισμό περι λάμπας για να μου δώσετε τα φώτα σας.
Γενικά δεν ημουν και πάρα πολύ ικανοποιημένος από την ένταση των φώτων στο tenere 660 μου. Τώρα τελευταία, σαν να έχει πέσει ακόμα η απόδοση. (ο καθρέπτης στο καβούκι είναι μια χαρά βέβαια)
Είναι το μονοφάναρο, έχει τον ίδιο ακριβώς προβολέα με το XT600.
Το κόστος για xenon - 300? - μου φαίνεται tooooo much.. Και αντικειμενικά είναι.
Απότι γνωρίζω loipon, το μηχανάκι φοράει λάμπα Η4 35/30 volt
Υπάρχουν λάμπες της OSRAM Cool Blue, με 10% καλύτερη απόδοση και άσπρο φωτισμο...
Υπάρχουν επισης και λάμπες της ίδιας εταιρίας με 50% απόδοση από της νορμάλ, σε κλασσικό κίτρινο φωτισμο.
Το θέμα είναι ότι ειναι αυτοκινητάδικες, στα 60/55 volt. Το κόστος είναι μόλις 7 ?. Μπορούν να τοποθετηθούν?
Θα υπάρχει πρόβλημα λόγω διαφοράς volt?
Και τι είδους πρόβλημα? Θα κουράζεται η μπαταρία?
Θα τα φτύσει η μπαταρία πιο γρήγορα?
Έχω ακούσει και για κάποιες λάμπες "PIA", που υπόσχονται τεράστια διαφορά στο φωτισμό..
Ξέρει κανείς κάτι? Τις εχει δοκιμάσει? :confused: Αδερφε η τεχνολογια προχωραει και τα xenon φωτα εχουν πεσει παρα πολυ σε τιμες παρα το site αυτο(υπο κατασκευη) αλλα εχει στο κατω μερος της σελιδας τηλ και διευθυνση του Γιαννη(ειναι το παιδι που τα φερνει-divemaster ειναι το nickname του εδω μεσα) Τιμη πολυ λοιγικη με φουλ καλωδιωση και πολυ καλη δουλεια 130Ευρω αγορα κιτ:beer: :wave2:



http://www.xenonlights.gr/

SeNNinhA
13/12/2006, 12:47
Δες κι αυτό. Εγώ το παράγγειλα και το περιμένω απο μέρα σε μέρα.

LIGHTS (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=015&sspagename=STRK%3AMEWN%3AIT&viewitem=&item=250054974748&rd=1,1)

Δες για το μοντέλο σου στο: Visit seller's Store