PDA

View Full Version : Αγορα οικονομικου σκουτερ- Zip 100



S16
13/12/2006, 11:05
Σκεφτομαι να αγορασω ενα σκουτερακι για τις βασικες δουλειες μου.
Δεν παει αλλο να ταλαιπορω το μεγαλο μεσα στην Αθηνα.
Απο το καινουργιο χρονο πρεπει να βρω κατι που δε θα με ενδιαφερει αν θα λερωθει-σκονιστει-πεσει ή το ριξουν.
Γι΄αυτο πρεπει να ειναι οικονομικο σαν αγορα και λογικο στη συντηρηση.
Σκεφτομαι για το zip 100 γιατι ειναι τετραχρονο και θα το παρω καινουργιο.

ΑΛΛΑ δεν ξερω πως παει στο δρομο.
Τι εννοω με αυτο.
Οδηγησα ενα 50 τετραχρονο και απογοητευτικα. Απλα δεν τσουλαει.

Το θεμα ειναι το 100 εχει καποιες αξιολογες επιδοσεις;
Αν πηγαινει σαν 50 διχρονο ειμαι ικανοποιημενος για τη δουλεια που το θελω.

Οποιος γνωριζει ας ενημερωσει.:beer:

byron
13/12/2006, 11:45
Στα 1.490? που έχει το Zip είναι πολύ καλή τιμή. Το μοτερ σύμφωνα με τα στοιχεία της Piaggio δίνει 6Hp στον τροχό σε σχέση με τα 3,5 Ηp που δίνει το 4χρονο 50αρι που πιθανόν οδήγησες.

Το Zip δεν το έχω οδηγήσει, αλλά είχα ένα Liberty 125 για 1+ χρόνο για τις μετακινήσεις μου.
ΔΕΝ έχουν το ίδιο μοτερ (αερόψυκτα όμως και τα δύο) Το Líberty είχε μια τελική γύρω στα 90 χλμ πραγματικά (100 κοντερ) με τον κινητήρα να αποδίδει 9 Hp στον τροχό (στοιχεία της piaggio).

Φαντάζομαι ότι γύρω στα 80χλμ πρέπει να βγάζει πάντως. Αν το θέλεις μόνο για μέσα στην πόλη, μια χαρά ακούγεται στα λεφτά που βγαίνει. (Λίγοοο πιο ακριβό από κινέζικο παπί)

:wave2:

S16
13/12/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
[B]Στα 1.490? που έχει το Zip είναι πολύ καλή τιμή.

Για 1300 € εγω ξερω...:beer:

byron
13/12/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Για 1300 € εγω ξερω...:beer:

1490? λέει ο κατάλογος τους. Αν είναι ακόμα πιο φτηνό είναι super !! Btw η Piaggio έχει αρκετά μαγαζιά. Γιατί δεν κάνεις ένα test drive να το δεις πως πάει;;



:beer:

kalant
13/12/2006, 19:50
φιλε κι εγω εψαχνα πριν λιγο καιρο για ενα scooterακι για να κανω τις δουλειες μου με κατι σχετικα φθηνο, ειχα στο μυαλο μου 50αρια αλλα επειδη ειχα οδηγησει και σερνοντουσαν ειπα να παω σε κατι μεγαλυτερο γιατι συμφωνω να παρω κατι φθηνο για "σκισιμο" αλλα αν δεν τραβαει κιολας γιατι να δωσω εστω και 1.500??

αμα το παμε ετσι να πηγαινω με τα ποδια μπας χασω και κανενα κιλο, ασε που ειναι υπερβολικα μικρα και δεν φορτωνονται...

σιγα σιγα λοιπον εφτασα να παρω ενα 250 απο το οποιο ειμαι υπερευχαριστημενος, το πληρωσα λιγο ακριβα βεβαια αλλα με καλυπτει απολυτα και εχει και το αξιοπρεπες γκαζακι του...

στην τελικη οτι πληρωνεις παιρνεις...

:beer:

S16
13/12/2006, 20:18
σιγα σιγα λοιπον εφτασα να παρω ενα 250 απο το οποιο ειμαι υπερευχαριστημενος, το πληρωσα λιγο ακριβα βεβαια αλλα με καλυπτει απολυτα και εχει και το αξιοπρεπες γκαζακι του...

στην τελικη οτι πληρωνεις παιρνεις...

:beer: [/B]

Το πολυ να παρω μεχρι 125.
Δεν με νοιαζει το γκαζι.
Το φορτωμα δεν με αφορα καν.
Θελω να μετακινουμε απο το σπιτι στη δουλεια και πισω, και γυρω απο το σπιτι.

Το θεμα ειναι να πηγαινει καμια 60 χλμ και σχετικα αμεσα, γιατι αλλιως θα μου παιζουν τα φωτα μεχρι και τα λεωφορεια.

Xrider
13/12/2006, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Το πολυ να παρω μεχρι 125.
Δεν με νοιαζει το γκαζι.
Το φορτωμα δεν με αφορα καν.
Θελω να μετακινουμε απο το σπιτι στη δουλεια και πισω, και γυρω απο το σπιτι.

Το θεμα ειναι να πηγαινει καμια 60 χλμ και σχετικα αμεσα, γιατι αλλιως θα μου παιζουν τα φωτα μεχρι και τα λεωφορεια.
Για την δουλεια που το θελεις κανει.
Εχω το 50κκ 2Τ και ειναι πολυ βολικο.

kalant
13/12/2006, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Το πολυ να παρω μεχρι 125.
Δεν με νοιαζει το γκαζι.
Το φορτωμα δεν με αφορα καν.
Θελω να μετακινουμε απο το σπιτι στη δουλεια και πισω, και γυρω απο το σπιτι.

Το θεμα ειναι να πηγαινει καμια 60 χλμ και σχετικα αμεσα, γιατι αλλιως θα μου παιζουν τα φωτα μεχρι και τα λεωφορεια.

ε τοτε σου κανει και πενηνταρι ρε φιλε, εγω νομιζα οτι θες να φορτωνεις...

μη σου πω να παρεις και κανενα παπακι, με τα λεφτα που ανεφερες παιρνεις 125αρι...

τα 125αρια "σοβαρα" scooter ειναι πανακριβα, το beverly πχ εχει 3.400? αν δεν κανω λαθος, αλλα για την δουλεια που το θες δεν χρειαζεσαι 125αρι καν, παρε ενα 50ρακι ή κανενα παπακι που ειναι και πιο ασφαλες λογο μεγαλων τροχων και επισης δεν θα πληρωνεις τιποτα σε συντηρηση βενζινες κλπ...

:beer:

S16
14/12/2006, 11:34
παρε ενα 50ρακι ή κανενα παπακι που ειναι και πιο ασφαλες λογο μεγαλων τροχων και επισης δεν θα πληρωνεις τιποτα σε συντηρηση βενζινες κλπ...

Το 50 ειναι απελπιστικα αργο.
Για την ακριβεια ειναι επικινδυνο.

Τα παπακια δεν μου αρεσουν και δεν τα θεωρω και ιδιαιτερα βολικα.

vassilis88
14/12/2006, 11:49
lead 100 :D

slacker
14/12/2006, 11:50
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό (http://www.honda.gr/honda/motorcycles/gallery.cfm?moto_id=5&model_id=28) .
Το έχει γνωστός μου κανά 2 χρόνια και είναι ευχαριστημένος.

slacker
14/12/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
lead 100 :D
Με πρόλαβες :mad:












:D :wave2:

S16
14/12/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
lead 100 :D

Ναι αλλα τα 1300 € απεχουν αρκετα απο τα 1630 € του lead.
Ασε που η μπροστινη του αναρτηση δεν μου αρεσει σα λειτουργια.

Κατα τα αλλα συμφωνω οτι ειναι καλη επιλογη...:beer:

vassilis88
14/12/2006, 12:07
τοτε βρες μτχ σε καλη κατασταση.
το χει φιλος μου γι αυτο στο λεω.
κ γω οταν παρω με το καλο μεγαλη μοτο σκεφτομαι κ αυτο για την πολη.
συν οτι βαζεις κ καμια σακουλα του σουπερμαρκετ παιρνει κ τρικαβαλο,ανετη σελα δλδ πιστευω ειναι οτι πρεπει.

kalant
14/12/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Ναι αλλα τα 1300 € απεχουν αρκετα απο τα 1630 € του lead.
Ασε που η μπροστινη του αναρτηση δεν μου αρεσει σα λειτουργια.

Κατα τα αλλα συμφωνω οτι ειναι καλη επιλογη...:beer:

φιλε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα και επισης δεν νομιζω να υπαρχει το ιδανικο για τον καθενα...

αν δεν θες να ξεφυγεις απο τα λεφτα σου παρα καποιο μεταχειρισμενο απο ανθρωπο εμπιστοσυνης σου...

οπως σου ειπα κι εγω στην ιδια θεση με σενα ημουνα αλλα δεν μπορουσα να καταληξω καπου γιατι το ενα ηταν ακριβο, το αλλο δεν μου αρεσε εμφανισιακα, το αλλο δεν ειχε χωρους και το αλλο δεν ειχε γκαζι σερνοταν και δεν ειχε χωρους, ετσι λοιπον για να παρω οσο γινεται το πιο καλο ως προς τις αναγκες μου αναγκαστηκα να ανεβασω το διαθεσιμο ποσο και τελικα πηρα κατι που μου καλυπτει ολες τις αναγκες αλλα ειναι ακριβουτσικο...

el_mojito
17/12/2006, 11:06
φιλαρακι τσεκαρε και το SYM HD 125...για τα λεφτα του ειναι απλως απαιχτο!

ριξε μια ματια http://www.gorgolis.gr/hd.htm