PDA

View Full Version : περνάτε κοκκινο κατα επιλογή?



Σελίδες : 1 [2]

$py
13/12/2006, 22:43
Prasino?-------->pername
Portokali?------->pername
Kokkino?--------->elenxoume







:D :p :D

bored
13/12/2006, 23:01
Για μένα το κόκκινο είναι μια καλή ευκαιρία να τεντωθώ κ να χαλαρώσω λιγάκι.

soundstorm
13/12/2006, 23:03
Κοκκινο?
ποτέ
ποτέ
ποτέ.
Δεν εχει φαναρια το νησι:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Αλλα και παλι δεν νομιζω να περνουσα(και οταν καποτε ειχε δεν τα περνουσα).

Τωρα που το ξανασκεφτομαι.....
Εεεεε TROOPER τελικα συμφωνω,καλα κανουν και βαζουν τα νεα προστιμα:rotflmao: :lol:

Vstrommer71
13/12/2006, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py

Prasino?-------->Περναμε με μεγαλη προσοχη γιατι καποιος μ@λ@κας θα περναει με χιλια το κοκκινο!
Portokali?------->Περναμε αερα γιατι αν σταματησουμε την φαγαμε απο το βιαστικο πισω μας!
Kokkino?--------->Γενικα σταματαμε,αν ειμαστε ολομοναχοι στην ερημια ελεγχουμε 200% και φευγουμε!

675
13/12/2006, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Prasino?-------->Περναμε με μεγαλη προσοχη γιατι καποιος μ@λ@κας θα περναει με χιλια το κοκκινο!
Portokali?------->Περναμε αερα γιατι αν σταματησουμε την φαγαμε απο το βιαστικο πισω μας!
Kokkino?--------->Γενικα σταματαμε,αν ειμαστε ολομοναχοι στην ερημια ελεγχουμε 200% και φευγουμε!

σωστος:winka:

DimChios
14/12/2006, 00:28
ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.... :mad:

(Το λέω περισσότερο για να εξηγησω πως δε γνωρίζω τί έχει υποθεί)

ΔΕΝ ΤΟ "ΠΑΙΖΩ" ΞΥΠΝΙΟΣ Ή ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΓΙΑΤΙ ΟΚ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ!


ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΟΣ

ΠΟ - ΤΕ ! ! !


Και δε νομίζω να θέλετε να θυμίσω περιπτώσεις που μου έχουν τύχει τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο!

naxiotis
14/12/2006, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

ΠΟ - ΤΕ ! ! !



+1000


το να περνάς με κόκκινο σου γίνεται συνήθεια .
όσο για το πόσο ελέγχεις το φανάρι είναι:a31:


ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗγια να κάνεις λάθος εκτίμηση και μετά :a018: :a018: :a018:

έχω χάσει φίλο έτσι και από τότε (όποτε βρίσκω φανάρι στην Αθήνα,στο νησί δεν έχει)

μουλαρώνω

symvoulos
14/12/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
+ ενας αλλα με απολυτο τσεκαρισμα και προσοχη:D
+1
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ......

Gandalf dr685sm
14/12/2006, 09:05
ποτέ κόκκινο...

Μα ποτέ....

και απορω με την ΜΑΛΑΚΙΑ ορισμένων , που δέχονται να γίνουν υποψήφιοι δολοφόνοι, ακόμα και αν θεωρούν οτι τίποτα δεν περνάει εκείνη την στιγμή.

360ο οπτική θέα, έχεις μόνο στο αεροδρόμιο (στην πίστα) και εκεί δεν ξέρεις αν θα προσγειωθεί κανά αεροπλάνο μπροστά σου (θυμάστε φαντάζομαι το videaki).

Με την λογική που έχετε όλοι , όσοι το περνάτε, να δεχτείτε την επόμενη φορά που θα σας χτυπήσει κάποιος με παραβίαση κόκκινου, οτι "δεν σας είδε" , ακόμα και "αν τσέκαρε" οτι δεν ερχόταν κανείς.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά μου φαίνεται έχουμε αποκτήσει εδώ...

Μωρέ καλά κάνει και κόβει κώλους με τα καινούρια πρόστιμα...


Gandalf

DrIoannis
14/12/2006, 09:22
Εδώ περνάς με πράσινο και κινδυνεύεις,να περάσεις με κόκκινο δεν το συζητώ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ .

TROOPER
14/12/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.... :mad:

(Το λέω περισσότερο για να εξηγησω πως δε γνωρίζω τί έχει υποθεί)

ΔΕΝ ΤΟ "ΠΑΙΖΩ" ΞΥΠΝΙΟΣ Ή ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΓΙΑΤΙ ΟΚ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ!


ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΟΣ

ΠΟ - ΤΕ ! ! !


Και δε νομίζω να θέλετε να θυμίσω περιπτώσεις που μου έχουν τύχει τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο!

+1000000000000 ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΤΑΚΙ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DimChios
14/12/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ποτέ κόκκινο...

Μα ποτέ....

και απορω με την ΜΑΛΑΚΙΑ ορισμένων , που δέχονται να γίνουν υποψήφιοι δολοφόνοι, ακόμα και αν θεωρούν οτι τίποτα δεν περνάει εκείνη την στιγμή.

360ο οπτική θέα, έχεις μόνο στο αεροδρόμιο (στην πίστα) και εκεί δεν ξέρεις αν θα προσγειωθεί κανά αεροπλάνο μπροστά σου (θυμάστε φαντάζομαι το videaki).

Με την λογική που έχετε όλοι , όσοι το περνάτε, να δεχτείτε την επόμενη φορά που θα σας χτυπήσει κάποιος με παραβίαση κόκκινου, οτι "δεν σας είδε" , ακόμα και "αν τσέκαρε" οτι δεν ερχόταν κανείς.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά μου φαίνεται έχουμε αποκτήσει εδώ...

Μωρέ καλά κάνει και κόβει κώλους με τα καινούρια πρόστιμα...


Gandalf



Μ' ΑΡΕΣΕΙΣ!!! ΠΕΣ ΤΑ!

ktm640lc4
14/12/2006, 11:41
Mια στιγμη να καταλαβω. Εγω δεν λεω να περασεις κοκκινο οπως ερχεσαι. Χωρις να σταματησεις.

Εγω κοκκινο περναω κοντα στο σπιτι μου που εχει ενα στενο αδιεξοδο και ερχονται μονο οσοι ξεπαρκαρουν. Και οχι παντα.

Φυσικα και ειναι μαλακια. Οπουδηποτε αλλου δεν περναω ποτε. Και νομιζω ολοι εδω μεσα.

Απο την αλλη αν ειμαι σε κανα στενο περιεργο χωρις φωτισμο και λοιπα αργα το βραδυ, λογω φοβου και μονο μην μου την πεσουν απο πουθενα την κανω με ελαφρα.

Το προτιμω. Σε οποιαδηποτε αλλη κατασταση δεν περναω ΠΟΤΕ.

Προσωπικα μιλαω. Μην βαρατε, μιλαμε.

:D

gloum
14/12/2006, 12:32
Κάλα κάνουν οι μη μοτοσυκλετιστές και μας λένε κάγκουρους....αυτό κατάλαβα από αυτό το ποστ και απο κάποια άλλα..Θα σας πέσει ο κώλος να περιμένετε 1 λεπτό στο φανάρι?Έλεος δηλαδή....

BELZEBOYLIS
14/12/2006, 14:00
3 με 4 την ημέρα, κάθε μέρα εκτος απο ΣΚ !!!:wave2:
(Τα οποία είναι πάντα τα ίδια !! ) :wave2:

crs-k
14/12/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
3 με 4 την ημέρα, κάθε μέρα εκτος απο ΣΚ !!!:wave2:
...........................


Στα εγραψε ο γιατρος? :look: :confused:

Davelis
14/12/2006, 14:16
την εχω κοψει τη συνηθεια

jp79
14/12/2006, 15:25
Αμάν με τους υποψήφιους δολοφονους και τα κόκκινα φανάρια

Υποψήφιος δολοφόνοι είμαστε όλοι απο την στιγμή που περνάμε τα 30km την ώρα

Βάλτε όλοι κόφτες στα αυτοκίνητά σας και τις μηχανές σας τα 120km την ώρα μάλιστα βάλτε και ένα σύστημα GPS που ανάλογα με την περιοχή να ενεργοποιήται ο κόφτης στα 40 50 80.

Μηχανές πάνω απο 15 άλογα δεν χρειάζονται είναι παράνομες εξάλου γιατι τα θές τα άλογα για να παραβιάζεις τα όρια ταχύτητας?

Τι κόκκινα φανάρια και μαλακίες μου λέτε Βάλτε αυτόματους μαντρότοιχους να ανεβαίνουν κάθε φορά που ανάβει κόκκινο

Τι οδηγείς εσύ το αμάξι σου! Δολοφόνε! άσε τον υπολογιστή να σε πάει εσύ απλά πεστου που θες να πας και αυτό θα σε πάει με ασφάλεια.

Δεν πιάνεις το τιμόνι και με τα δύο χέρια για πάνω απο 10 δευτερόλεπτα! Αυτόματο φρενάρισμα μέχρι την πλήρη στάση

Ακούγεται ομιλία μέσα στο αυτοκίνητο! Ντριν!!! Νταν Μλουμ σπαστικός ήχος δεν πρέπει να μιλάς γιατι χαζευεις και είσαι ενδυνάμη δολοφόνος και το πρόστιμο κατευθείαν στην φορολογική σου δήλωση



και συνεχίζω

Τι παίζεις ηλεκτρόνικά μπλιμπλικα σε μπλιμπλικιαδικο τι λες ρε φίλε ποιον πας να δουλέψεις! φρουτάκια παιζεις! Πάνε αυτά

Τι καπνίζεις! φίλε παλιά ιστορία απογορευτικε και αυτό σκοτόνεις την ζωή σου απο τα 60 σου το κράτος θέλει να δουλεύεις μέχρι τα 90!

Πίνεις!!! ποπο τι κάνεις τώρα! Δολοφόνος με υπογραφή! Εμαθα απο τον τάδε οτι ο τάδε ήπιε κατι τις παραπάνω και πήγε και σκότωσε την γυναίκα του φίλε απαγορευτικε και αυτό

Τρώμε και κρέας βλέπω... ρε φίλε ξέρεις πόσα ζωάκια σκοτώνονται για να φας εσύ το κρέας σου τι νόμιζες οτι τις αγελάδες τις εκτρέφουν σε καταπράσινα λιβάδια και κάθε μια έχει το στρέμα της για να διασκεδάσει. Ασε που έμαθα οτι οι κλανιές των ζώων καταστρέφουν τον πλανήτη άσε που δεν χρειάζεσαι το κρέας γιατι είσαι φυτοφάγος

Τρως ψάρι! ξέρεις ποσο βαναυσα πεθαίνει το ψάρι για να το φας εσυ άσε σε λίγο δεν θα μείνει τίποτα στις θάλασσες για την πάρτη σου

Τρώς χόρτα! μαλάκα μου εδώ έχασες! ξέρεις πόσα στρέματα φύσης έχουν γίνει καλαμπόκι... φίλε σταμάτα να τρως!!

Γαμάμε κιολάς ρε φίλε γιατι γαμας... για να αφήσεις απογόνους! Δεν βλέπω να τα καταφέρνεις και παρα πολυ άσε που υπάρχουν και ένα σορο ιοι και κολοβακτιρίδια που μπορεις να μεταφέρεις

Αναπνέεις? Φίλε σταμάτο τώρα! Τα προιόντα του οξυγονου κατα την καύση είναι αυτά που σε γαμάνε και πεθαίνεις! ασ το απαγορευσουμε και αυτό

Υπάρχεις? Γιατί υπάρχεις ρε μεγάλε αφού μόνο ζημιά κάνεις σε αυτον τον πλανήτη άντε αυτοκτόνα να μας κάνεις την χάρη... α ξέχασα και αυτό είναι παράνομο και θα πας στην κόλαση

Ούφ! Έσκασα άντε τώρα πίσω στην δουλειά

DimChios
14/12/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Αμάν με τους υποψήφιους δολοφονους και τα κόκκινα φανάρια

Υποψήφιος δολοφόνοι είμαστε όλοι απο την στιγμή που περνάμε τα 30km την ώρα

Βάλτε όλοι κόφτες στα αυτοκίνητά σας και τις μηχανές σας τα 120km την ώρα μάλιστα βάλτε και ένα σύστημα GPS που ανάλογα με την περιοχή να ενεργοποιήται ο κόφτης στα 40 50 80.

Μηχανές πάνω απο 15 άλογα δεν χρειάζονται είναι παράνομες εξάλου γιατι τα θές τα άλογα για να παραβιάζεις τα όρια ταχύτητας?

Τι κόκκινα φανάρια και μαλακίες μου λέτε Βάλτε αυτόματους μαντρότοιχους να ανεβαίνουν κάθε φορά που ανάβει κόκκινο

Τι οδηγείς εσύ το αμάξι σου! Δολοφόνε! άσε τον υπολογιστή να σε πάει εσύ απλά πεστου που θες να πας και αυτό θα σε πάει με ασφάλεια.

Δεν πιάνεις το τιμόνι και με τα δύο χέρια για πάνω απο 10 δευτερόλεπτα! Αυτόματο φρενάρισμα μέχρι την πλήρη στάση

Ακούγεται ομιλία μέσα στο αυτοκίνητο! Ντριν!!! Νταν Μλουμ σπαστικός ήχος δεν πρέπει να μιλάς γιατι χαζευεις και είσαι ενδυνάμη δολοφόνος και το πρόστιμο κατευθείαν στην φορολογική σου δήλωση



και συνεχίζω

Τι παίζεις ηλεκτρόνικά μπλιμπλικα σε μπλιμπλικιαδικο τι λες ρε φίλε ποιον πας να δουλέψεις! φρουτάκια παιζεις! Πάνε αυτά

Τι καπνίζεις! φίλε παλιά ιστορία απογορευτικε και αυτό σκοτόνεις την ζωή σου απο τα 60 σου το κράτος θέλει να δουλεύεις μέχρι τα 90!

Πίνεις!!! ποπο τι κάνεις τώρα! Δολοφόνος με υπογραφή! Εμαθα απο τον τάδε οτι ο τάδε ήπιε κατι τις παραπάνω και πήγε και σκότωσε την γυναίκα του φίλε απαγορευτικε και αυτό

Τρώμε και κρέας βλέπω... ρε φίλε ξέρεις πόσα ζωάκια σκοτώνονται για να φας εσύ το κρέας σου τι νόμιζες οτι τις αγελάδες τις εκτρέφουν σε καταπράσινα λιβάδια και κάθε μια έχει το στρέμα της για να διασκεδάσει. Ασε που έμαθα οτι οι κλανιές των ζώων καταστρέφουν τον πλανήτη άσε που δεν χρειάζεσαι το κρέας γιατι είσαι φυτοφάγος

Τρως ψάρι! ξέρεις ποσο βαναυσα πεθαίνει το ψάρι για να το φας εσυ άσε σε λίγο δεν θα μείνει τίποτα στις θάλασσες για την πάρτη σου

Τρώς χόρτα! μαλάκα μου εδώ έχασες! ξέρεις πόσα στρέματα φύσης έχουν γίνει καλαμπόκι... φίλε σταμάτα να τρως!!

Γαμάμε κιολάς ρε φίλε γιατι γαμας... για να αφήσεις απογόνους! Δεν βλέπω να τα καταφέρνεις και παρα πολυ άσε που υπάρχουν και ένα σορο ιοι και κολοβακτιρίδια που μπορεις να μεταφέρεις

Αναπνέεις? Φίλε σταμάτο τώρα! Τα προιόντα του οξυγονου κατα την καύση είναι αυτά που σε γαμάνε και πεθαίνεις! ασ το απαγορευσουμε και αυτό

Υπάρχεις? Γιατί υπάρχεις ρε μεγάλε αφού μόνο ζημιά κάνεις σε αυτον τον πλανήτη άντε αυτοκτόνα να μας κάνεις την χάρη... α ξέχασα και αυτό είναι παράνομο και θα πας στην κόλαση

Ούφ! Έσκασα άντε τώρα πίσω στην δουλειά





Sorry κιόλας δηλαδη!!! :blush:



ΑΪΝΤΑΑΑΑΑΑ :a21: :a21: :a24: :a24:

BELZEBOYLIS
14/12/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Στα εγραψε ο γιατρος? :look: :confused:


Ναι , για τα νεύρα μου !!! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :wave2:

Gandalf dr685sm
15/12/2006, 10:35
jp79....

Τόσο ισοπεδωτικό post, έχω να δώ χρόνια μιλάμε... Όλα μέσα σε ενα ντορβά , χωρίς διακρίσεις...

Τι μας λές ρε φίλε... δηλαδή το ίδιο είναι να περάσεις κόκκινο, και να ρισκάρεις ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ την ζωή άλλων και το ίδιο είναι να οδηγείς έστω τηρώντας τον ΚΟΚ, χωρίς να κυνηγάς τις πιθανότητες ατυχήματος;

Ενα σου λέω μόνο... Θυμίσου, πόσα παιδιά εδώ έχουν σκοτωθεί απο ΜΑΛΑΚΕΣ/ΗΛΙΘΙΟΥΣ/ΚΑΦΡΟΥΣ που πέρασαν το κόκκινο , και δεν είδαν τους δικούς μας , φίλους που πήγαιναν κανονικά...

Δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα θες να πεις κάτι παρόμοιο... ή ψάξε κάπου μέσα στο σωστό forum/thread που να αρμόζει η δικαιολογημένη αγανάχτηση σου για τον περιορισμό προσωπικής ελευθερίας και τοποθέτησε την, ή βάλε ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΗ ΚΑΛΤΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ....


στατιστικά για την ιστορία, είτε έχεις ενα όπλο και πυροβολείς κινούμενο στόχο , ή έχεις ενα αυτοκίνητο-μηχανή και περνάς το κόκκινο, είναι περίπου , ίσα σε πιθανότητες να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Αν σε πειράζει ο ορισμός υποψήφιος δολοφόνος... σόδα... είναι αληθινός, για αυτό καλά θα κάνεις και να τον χωνέψεις ... ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΚΟΚΚΙΝΟΥ.

Gandalf

tati
15/12/2006, 10:41
very well said Gandalf

:a013:

zephyr1
15/12/2006, 11:01
Εχτες στην Λ.Μαραθωνος απο Ραφηνα προς Αγια παρασκ.για οσους ξερουν το φαναρι που κανεις αριστερα για να μπεις Α.Ο ,υπαρχουν 2 λωριδες αναμονης στο φαναρι.
Περιμενουμε 2 αυτοκηνιτα και εγω με μηχανη εχοντας καλυψει της 2 λωριδες.

Δεξια μας αλλες 2 λωριδες που το φαναρι ειναι πρασινο και τα αμαξια περνανε,ξαφνικα ακουω κορναρισμα και ενας τριμαλακας αντι να περιμενει πισω απο τα 2 αυτοκινητα ερχεται και μπαινει σφηνα μπροστα μας με κυνδινο ο απο πισω του να πεσει πανω του.
Αφου εχει κανει την μαλακια τον κοιταω και λεω κοιτα που θα περασει και με κοκκινο.
Περιμενει καμια 30 δευτερολεπτα και μολις κοβει η κινηση απο το αντιθετο ρευμα κανει σφηνα και περναει απεναντι.

Εγω φωναζω:τι κανεις ρε μαστορα μαλακααααααααααααααααα και στο καπακι περναει ΙΧ και μηχανη,με κυνδινο να πεσουν πανω του.

Τι θα κανουμε με τους πουστηδες ρε γαμωτο,ελεος.
Τον εφτασα και τον κοιταγα καλακαλα και κουναγα το κεφαλι μου.Γυρισε απ΄την αλλη και πηρε το κινητο.

Το γαμας κυριε πρεδρε ή δεν τον γαμας.:sad:

gloum
15/12/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Αμάν με τους υποψήφιους δολοφονους και τα κόκκινα φανάρια
Υποψήφιος δολοφόνοι είμαστε όλοι απο την στιγμή που περνάμε τα 30km την ώρα....κλπ κλπ κλπ κλπ

Κάνε μία φορά την μαλακία σου με το κόκκινο,πέρνα επείδη είσαι "μάγκας" και τόλμα να χτυπήσεις κάνεναν φίλο μου "φλώρο" έστω και λίγο να δεις πως γίνεται κάποιος δολοφόνος..ΕΛΕΟΣ με το κουτόχορτο και την λογική το μπουζούκι είναι όργανο ο μπάτσος είναι όργανο άρα ο μπάτσος είναι μπουζούκι.Βούτα το δάχτυλο στο μυαλό σου και δες αν βγάζεις κάτι.Είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται έτσι..Ειλικρινά λυπάμαι για την ισοπέδωση που προκαλείς στα πάντα...Καλά μυαλά....:mad:

jp79
15/12/2006, 12:52
Ναι έχετε δίκιο ήμουν πολύ υπερβολικός και τα ισοπέδωσα όλα. Απλα δεν μπορω να πω οτι κάποιος που παραβιάζει το κόκκινο στην γειτονιά του αφού προσέξει καλά είναι ενδυνάμη δολοφονος ίδιος με αυτόν που παραβιάζει κάποιο κεντρικό φανάρι με 50+ 60+ 70+... σε αυτήν την πόλη για να ζήσεις πρέπει να σταματάς παντου και να ελέγχεις είτε έχεις πράσινο είτε έχεις προταιραίοτητα... αυτό ξέρω.

gloum
15/12/2006, 13:03
Πάλι καλά που κατάλαβες ότι είσαι υπερβολικός.Και πάλι ο έλεγχος δεν μπορεί να είναι απόλυτος.Μια στο εκατομύριο να γίνει η στραβή?Δεν θα πάθεις κάτι να περιμένεις ένα λεπτάκι...Άσε δε που ένας από τους λόγους που οι οδηγοί αυτοκινήτων δεν προσέχουν τις μοτοσυκλέτες είναι γιατί ενδόμυχα υπάρχει η αντίληψη "Άσε μωρέ τους αλήτες,δεν σέβονται νόμους κλπ κλπ κλπ"..Μην τους επιβεβαιώνουμε:)

Aleziel
15/12/2006, 13:22
οχι, ποτε.
αν και ομολογουμενος ειμαι νιουμπης οποτε δε μετραει κ πολυ ισως..

γενικα η θεωρια μου ειναι οτι μπορει ουτος η αλλος να γινει η στραβη. απο καποιον αλλον που θα περασει κοκκινο οταν περναω με πρασινο εγω, οποτε μαλλον καλυτερα να μην αυξανω τισ πιθανοτητες στραβης ουτε 1%, ειναι αρκετα επικυνδυνοι οι δρομοι ακομη κ αν εισαι απολυτα νομοταγης. (οπου κανενας δεν ειναι)

Gandalf dr685sm
15/12/2006, 15:43
jp79...

Τώρα που το διόρθωσες να σου απαντήσω και πιο σοβαρά..

Αυτοκίνητο ή μηχανή που κινείται με 100χλμ/'ωρα , διανύει 100.000/360= 278 μέτρα περίπου το δευτερόλεπτο.

Η περιφερειακή οπτική μας όραση , έχει μια ακτίνα της τάξης των 30 μέτρων. Δηλαδή στο 1/10 του δευτερολέπτου μπορεί ενα αυτοκίνητο να διανύσει όλη αυτή την ακτίνα και να μην το πάρουμε χαμπάρι κιόλας.

Σε ενα αστικό περιβάλλον, που ξεπαρκάρουν , που κινούνται σε δρόμους απο στενά... πυ έχεις καυλόγκαζα πιτσιρίκια με Ι.Χ ή μηχανές, χωρίς να κατανοούν τι γίνεται στο όχημα τους και πως μπορούν να το οδηγήσουν με ασφάλεια, καταλαβαίνεις ποιό είναι το περιθώριο αποφυγής λάθους για όσους πάνε να περάσουν με κόκκινο;... Χώρια που ενώ εσύ επαγρυπνείς οταν την κάνεις την κουτουράδα,... αυτός που θα περάσει (δικαίως με πράσινο) δεν κρατάει "άμυνες" (κυρίως τα ΙΧ) και ΔΕΝ ΘΑ ΦΡΕΝΑΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ! Θα πέσουν .... με ολα ... πάνω σου.

Αν μπορείς να το κατανοήσεις αυτό, και σκεφτείς οτι μπορεί για να γλυτώσεις μερικά δεύτερα, ριψοκινδυνεύεις να μην δείς οικογένεια, παιδιά, φίλους και γνωστούς και οτι σου είναι αγαπητό σε αυτό τον κόσμο, .... θα αντιληφθείς και πόσο μαλακισμένη κίνηση είναι να περνάς κόκκινο, να παραβιάζεις STOP, γραμμές τραίνου κοκ..

Αν δεν θες να το καταλάβεις για τους άλλους, σκέψου το για σένα... και μην ξεχνάς... ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.. δεν υπάρχουν διακρίσεις σε αυτό.


Καλό Σ/Κ παιδιά και πάντα να είσαστε καλά οτι και να οδηγάτε.


Gandalf

jp79
15/12/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
jp79...

Τώρα που το διόρθωσες να σου απαντήσω και πιο σοβαρά..

Αυτοκίνητο ή μηχανή που κινείται με 100χλμ/'ωρα , διανύει 100.000/360= 278 μέτρα περίπου το δευτερόλεπτο.

Η περιφερειακή οπτική μας όραση , έχει μια ακτίνα της τάξης των 30 μέτρων. Δηλαδή στο 1/10 του δευτερολέπτου μπορεί ενα αυτοκίνητο να διανύσει όλη αυτή την ακτίνα και να μην το πάρουμε χαμπάρι κιόλας.

Σε ενα αστικό περιβάλλον, που ξεπαρκάρουν , που κινούνται σε δρόμους απο στενά... πυ έχεις καυλόγκαζα πιτσιρίκια με Ι.Χ ή μηχανές, χωρίς να κατανοούν τι γίνεται στο όχημα τους και πως μπορούν να το οδηγήσουν με ασφάλεια, καταλαβαίνεις ποιό είναι το περιθώριο αποφυγής λάθους για όσους πάνε να περάσουν με κόκκινο;... Χώρια που ενώ εσύ επαγρυπνείς οταν την κάνεις την κουτουράδα,... αυτός που θα περάσει (δικαίως με πράσινο) δεν κρατάει "άμυνες" (κυρίως τα ΙΧ) και ΔΕΝ ΘΑ ΦΡΕΝΑΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ! Θα πέσουν .... με ολα ... πάνω σου.

Αν μπορείς να το κατανοήσεις αυτό, και σκεφτείς οτι μπορεί για να γλυτώσεις μερικά δεύτερα, ριψοκινδυνεύεις να μην δείς οικογένεια, παιδιά, φίλους και γνωστούς και οτι σου είναι αγαπητό σε αυτό τον κόσμο, .... θα αντιληφθείς και πόσο μαλακισμένη κίνηση είναι να περνάς κόκκινο, να παραβιάζεις STOP, γραμμές τραίνου κοκ..

Αν δεν θες να το καταλάβεις για τους άλλους, σκέψου το για σένα... και μην ξεχνάς... ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.. δεν υπάρχουν διακρίσεις σε αυτό.


Καλό Σ/Κ παιδιά και πάντα να είσαστε καλά οτι και να οδηγάτε.


Gandalf

ναι έχεις δίκιο μπορεί να μην δώ αυτόν που έρχεται τρελόγκαζος μέσα στα στενά αλλά μπορώ να πώ ότι πιθανός δολοφόνος σε αυτήν την περίπτωση είναι αυτός που παραβιάζει τα 50κμ την ώρα μεσα στην πόλη είναι περισότερο απο αυτόν που παραβιάζει κάποιο κόκκινο πολυ προσεκτικά.

Ξέρω ότι δεν είναι politicaly correct να περνάς τα κόκκινα αλλά δέν πιστεύω ότι είναι τόσο κακό όταν το κάνεις με σύνεση και προσεκτικά όσο του δίνετε με χαρακτηρισμό "δολοφονος" Μιλάμε πάντα για τις προηποθέσεις να ελένξεις απολυτα σίγουρος μηδανιμή κίνηση κτλ.

Α και τα 100κμ την ώρα είναι 30 μέτρα το δευτερόλεπτο και άν κάποιος πάει να παραβιάσει κόκκινο όπου υπάρχουν τέτοιες ταχήτητες ναι είναι πιθανός δολοφόνος

Η λογική μου στους δρόμους είναι "να μην έχει οτιδήποτε πορεία σύγγρουσης μαζί μου". εαν δεν σταματήσει κάποιος τελείως εαν έχω προτεραιότητα είτε απο σήμα είτε απο φανάρι δεν περνάω. Σε όλα τα στενά κόβω ακόμα και σε στενά που ξέρω ότι έχω προτεραιότητα.

Το ότι περνάω μερικά φανάρια με προσοχή όπως τα πέρναγα πριν εγκατασταθούν αυτά δεν με κάνει πιθανό δολοφονο... σίγουρα προσθέτω ένα πετραδάκι σε όλες τις παρανομίες που γίνονται καθημερινα. Αισθάνομαι πολύ άσχημα με τις ταχύτητες που αναπτήσω μέσα στην αθήνα. Αυτές για εμένα είναι οι πιο επικύνδινες.

Ίσως αν δεν είχαμε καθόλου σήματα και φανάρια όλοι να είμασταν πιο προσεκτικοί. είναι μια θεωρία

bartlal
15/12/2006, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...Αυτοκίνητο ή μηχανή που κινείται με 100χλμ/'ωρα , διανύει 100.000/360= 278 μέτρα περίπου το δευτερόλεπτο....



Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
...Α και τα 100κμ την ώρα είναι 30 μέτρα το δευτερόλεπτο...



σωστος εδω ο jp79, μιας και ο Μαγος "εφαγε" ενα μηδενικο του διαιρετη αριθμου, αφου 3600 ειναι τα δευτερολεπτα της ωρας, οχι 360!

:wave2:

HolyDiver
15/12/2006, 17:35
Ως νέος οδηγός μοτό (1,5 χρόνο) και οδηγός κουτιού για περίπου 15 έτη, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι πιο επικύνδυνο να περνάς κανονικά με πράσινο παρά να παραβιάζεις "προσεκτικά" κόκκινο". Προς θεού δεν λέω να περνάμε αέρα πατέρα με κόκκινο:nono: . Με τη μοτό έχω περάσει ένα κόκκινο κατα επιλογή και απλά δεν το ξανακάνω γιατί απλά μου φτάνει ο συνεχής έλεγχος δεξία-αριστερά-πίσω-μπροστά-πάνω-κάτω :eek: σε πράσινα φανάρια και διασταυρώσεις που έχω προτεραιότητα, στα κόκκινα απλά ξεκουράζομαι.:ZZZ:

Καλά χιλιόμετρα σε όλους:beer:

LittleJohn
15/12/2006, 17:57
Μπορεί να έχω κάνει και εγώ τις μαλακίες μου, αλλά με το ``κόκκινο`` στα φανάρια, έχω μεγάλη ψύχωση. Και στο μοναδικό φανάρι της-- Άνω Κωλοπετινίτσας πάνω στο Τρίκορφο Όλυμπου-- να με πιάσει κόκκινο, θα σταματήσω και θα περάσω μόνο με πράσινο...

θυμάμαι μια φορά είχε μπλοκάρει κόκκινο φανάρι δεξία από Κων/πόλεως για να βγείς Ιερά οδό και είχα κάτσει μισή ώρα και το περίμενα να ξεμπλοκάρει...Οι άλλοι οδηγοί φυσικά, πέρα βρέχει...:lol: :lol:

gloum
15/12/2006, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
jp79...

Τώρα που το διόρθωσες να σου απαντήσω και πιο σοβαρά..

Αυτοκίνητο ή μηχανή που κινείται με 100χλμ/'ωρα , διανύει 100.000/360= 278 μέτρα περίπου το δευτερόλεπτο.



278 μέτρα το δευτερόλεπτο ισον περίπου 4 sec το χιλιόμετρο..2000 sec (45 λεπτάκια περίπου) να πάμε σαλλλλλόνικα...και χωρίς να υπερβούμε το όριο..Α ρε αυτοί οι istari έχουν τρελή τεχνολογία :) ανευ παρεξηγήσεως ε?

zireous
16/12/2006, 15:04
9 σελίδες, και λίγοι έχουν πιάσει το νόημα.

Το να παραβιάσει κάποιος ένα κόκκινο και να σε πατήσει ενώ εσύ πας κανονικά και το οπτικό σου πεδίο δεν σου επιτρέπει πια να ελέγξεις (πχ πας με 30 ενώ ο άλλος με 100), είναι κάτι σαν το τζόκερ.
Μπορεί να σου κάτσει, και για την ακρίβεια μπορεί να σου κάτσει και πολλές φορές σε αντίθεση με το τζόκερ.

Εμένα αυτό το τζόκερ δεν μου έχει κάτσει (άλλα μου κάθονται μένα), έχει κάτσει σε γνωστούς που δεν είναι πια στο μάταιο τούτο κόσμο για να το επιβεβαιώσουν και σε φίλους μου που οδηγάνε τώρα μόνο κουτί οι περισσότεροι (μένουν μόνιμα στην Αθήνα όμως) με ένα βαρύ χειρουργείο στο γόνατο στη πλειοψηφία τους.


Η ουσία είναι ότι κάθε φορά που κατεβαίνω Αθήνα, με βλέπουνε που με βλέπουνε σαν εξωγήινο που φοράω εξοπλισμό, και στο φανάρι ενώ ανοίγω τη ζελατίνα, αρκετοί περνάνε με κόκκινο.
Επιλογή τους.

Φυσικά, πολλοί περιμένουν ότι θα ανοίξω το γκάζι μπας και προλάβω να βγάλω καμιά διακοσοπενηντάρα μέχρι το επόμενο φανάρι, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία -συνήθως απογοητεύονται, ενώ εγώ συνήθως τα έχω χεσμένα τα παγοδρόμια της Αθήνας.
:a48: