PDA

View Full Version : Οδήγηση με γάντια



anf125
13/12/2006, 17:44
Επειδή λόγω καιρικών και όχι μόνον συνθηκών είναι πλέον απαραίτητα τα γάντια, έχω να αναφέρω τα εξής:

Πριν κάνα χρόνο πήρα κάτι γάντια Uvex των € 40... τα πρώτα μου μοτοσυκλετιστικά. Προφανώς λόγω τιμής δε θα ναι από τα καλύτερα, αλλά τουλάχιστο είναι επώνυμα και αναφέρουν ότι είναι αδιάβροχα και αντιανεμικά... Άλλωστε με πολλή βροχή και κρύο αποφεύγω να οδηγώ (παπί γαρ :sad: ) οπότε τα θεώρησα καλά για αρχή. Και όντως είναι αρκετά ζεστά μέσα στην Αθήνα που κινούμαι και δεν μπάζουν νερό.

Το πρόβλημα είναι... η εφαρμογή. Συγκεκριμένα, τα medium μου έρχονταν... κοντά στα δάχτυλα, έτσι πήρα τα large κατόπιν υπόδειξης και του μαγαζάτορα. Τα οποία είναι πιο ευρύχωρα έτσι ώστε να διπλώνει το ύφασμα στην παλάμη όταν ανοίγω αρκετά το γκάζι, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να έχω 2 δάχτυλα στη μανέτα του φρένου και να κουράζεται περισσότερο το χέρι συνολικά. Θυμάμαι ότι είχα δοκιμάσει και άλλα γαντια στα ίδια λεφτά και όλα είχαν παρόμοια ή χειρότερη αίσθηση.

Τελικά είναι πρόβλημα των συγκεκριμένων/εφάμιλλων φτηνών γαντιών; Έχει περίεργο σχήμα το... χέρι μου; :dizzy: Ή δεν έχω ακόμα συνηθίσει να οδηγώ με γάντια; Ακούω ότι καλό είναι να οδηγεί κάποιος μόνιμα με γάντια (πιο ποιοτικά προφανώς από τα δικά μου), και τρομάζω... :eyepop:

pimenas
13/12/2006, 18:06
Μια απ'τα ίδια και δω.

Εγώ πήρα κάτι αδιάβροχα της Colori. Το small δεν μου έκανε στα συγκεκριμένα γάντια και το medium που πήρα τα θεωρώ κανονικά για μέγεθος. Οταν έχω δυο δάχτυλα στη μανέτα του φρένου,
το χέρι κουράζεται. Μετά απο λίγο καιρο νομίζω ότι το συνήθισα.

Στην Dainese που δοκίμασα διάφορα γάντια (αδιαβροχα με προστασίες), και τα οποία ήταν κατα πολύ ακριβότερα, σε όλα το μεγεθος μου ήταν small και η εφαρμογή πολύ καλύτερη.

McGyver
13/12/2006, 18:09
Γάντια δερμάτινα...

Όταν τα φοράς για πρώτη φορά, κυριολεκτικά πρέπει να σε πονάνε από το σφίξιμο...
Μετά από μερικές μέρες και με την κατάλληλη περιποίηση (βλ. λάδι φώκιας) εφαρμόζουν τέλεια, χωρίς να κουράζουν και να χάνεις σε αίσθηση...

Spidi, ? 130.00 πριν από 10 μήνες...

div400
13/12/2006, 18:14
γενικα τα χοντρα γαντια δεν εχουν και την καλυτερη δυνατη αισθηση ακριβως επιδη σαν χειμερινα ειναι πολυ χοντρα....:look:

αλλα δυσφορια ή και πονος στο χερι μαλλον υποδηλωνει οτι χρειαζεται αλλαγη θεσης και ρυθμιση η μανετα του φρενου για κοιταξε το...

:wave2:

McGyver
13/12/2006, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
σαν χειμερινα ειναι πολυ χοντρα...

Όχι απαραίτητα...

675
13/12/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Γάντια δερμάτινα...

Όταν τα φοράς για πρώτη φορά, κυριολεκτικά πρέπει να σε πονάνε από το σφίξιμο...
Μετά από μερικές μέρες και με την κατάλληλη περιποίηση (βλ. λάδι φώκιας) εφαρμόζουν τέλεια, χωρίς να κουράζουν και να χάνεις σε αίσθηση...

Spidi, ? 130.00 πριν από 10 μήνες...

δερματινα εφαρμοστα????:confused: :confused: :confused:


που τα βρηκες αγιε μου βασιλη κι εχω φαει τον κοσμο????


με οτιδηποτε κι αν εχω αγορασει σε γαντι δε με βολευει μια στο δρομο...

με αποτελεσμα να τρωω το κρυο και το νερο της αρκουδας στα χερια μου....:bigcry:

zephyr1
13/12/2006, 19:39
Χωρις γαντια δεν κουναω ρουπι χειμωνα καλοκαιρι.:wave2:

fantacid
13/12/2006, 20:31
καλυτερα λιιιιγο μικροτερα κ να σε σφιγκουν το πρωτο καιρο, παρα να κολυμπαει το χερι μεσα στο γαντι.
με το καιρο τα στενοτερα γαντια ανοιγουν κ περνουν το ιδανικο σχημα για το χερι σου!

κ μενα στην αρχη μου ηταν μικρα, κ νομιζα οτι εκανα μλκια που δε πηρα τα μεγαλυτερα, μεσα σε ενα μηνα ηταν ΑΡΙΒΩΣ για τα χερια μου!!!

anf125
13/12/2006, 23:05
Τα δικά μου είναι υφασμάτινα όχι δερμάτινα. Δε θα λεγα πως προκαλούν πόνο αλλά περισσότερη κούραση λόγω άβολης στάσης του χεριού. Η μανέτα δε νομίζω να χρειάζεται ρύθμιση γιατί χωρίς γάντια δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Προφανής η λύση είναι να πάρω καλύτερα κάποια στιγμή.

Electra
18/12/2006, 13:44
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι κυρίως θέμα συνήθειας... Άλλωστε μόνο χειμώνα τα φοράς, σωστά?
Σου προτείνω, όταν ανοίξει ο καιρός, να πάρεις και πιο ελαφρiα γάντια και να τα φοράς πάντα! (κακό δε κάνουν) :beer:

Στην επόμενη αγορά, δοκίμασε περισσότερα γάντια μέχρι να καταλήξεις. Κανείς δεν εγγυάται το πόσο αδιάβροχα ή πόσο ζεστά μπορεί να είναι, παρα μόνο αυτός που τα έχει δοκιμάσει...:winka: (οπότε, Next time, ρώτα μια πάλι το φλόρουμ)


(τί να πούμε κι εμείς οι γυναίκες?? :blush: )
Ειδικά για τα χειμερινά γάντια προτιμώ να τα "ακουμπάω"...

anf125
18/12/2006, 23:02
Σίγουρα είναι και θέμα συνήθειας, εδώ και 2 βδομάδες περίπου που τα χω καθιερώσει το πρωί αρχίζουν να φαίνονται πιο... άνετα. Η επόμενη αγορά σαφώς και θα είναι πιο ψαγμένη και ποιοτική. Όσο για τις γυναίκες δεν ξέρω... δεν έτυχε να κάνω γυναίκα ποτέ :D :p :wave2:

SeNNinhA
19/12/2006, 15:24
Τα UVEX είναι φοβερά γάντια για χειμώνα, κρύο, βροχή αλλά έχουν ένα μειονέκτημα. Είναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ και άρα σχεδιασμένα με τα γερμανικά μεγέθη και φόρμες. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα ρούχα τους. Εγώ φοράω πχ σε γάντια SMALL ή MEDIUM και στα UVEX φοράω XSMALL. Και στα μπουφάν και παντελόνια το ίδιο. ένα νούμερο μικρότερο. Πρέπει να σου ταιριάζει το καλούπι αλλιώς δεν καταλαβαινουν τίποτε από χειμώνα.

b_bong12
24/12/2006, 13:01
τα γαντια δεν πρεπει να ειναι τελειως εφαρμοστα γιατι με τις κινησεις που κανεις(ανοιγμα-κλεισιμο γκαζιου,πιεση μανετας κλπ) τα δαχτυλα καλο ειναι να 'παιζουν' λιγο μεσα στο γαντι.Ενα νουμερακι παραπανω και δεν θα αισθανεσαι τις ακρες των δαχτυλων να θελουν να τρυπησουν τα γαντια.

tsoukas77
09/01/2007, 20:59
Δυστυχως,προκειται για αναγκαιο κακο...