PDA

View Full Version : Προσοχή στους... ευγενικούς



anf125
13/12/2006, 17:57
Πρέπει να χει αναφερθεί σε άλλα topics...

Συχνά τυχαίνει να βρισκόμαστε πίσω από άλλους οδηγούς, συνήθως αυτοκινήτου, και να πλησιάζουμε σε διασταύρωση που έχουμε προτεραιότητα... Περιμένουμε λοιπόν να περάσει κανονικά ο μπροστινός (ενοείται ότι διατηρούμε προβλεπόμενη απόσταση), αλλά παρόλα αυτά... φρενάρει απότομα, για να παραχωρήσει προτεραιότητα σε κάποιον που έρχεται από την άλλη :sick: Καλή η ευγένεια δε λέω, και δε νομίζω να είναι παράνομο, αλλά δες και λίγο καθρέφτη mister/madame, μπορεί ο από πίσω να αιφνιδιαστεί και να μην προλάβει να σταματήσει εγκαίρως, ειδικά αν ο δρόμος έχει κακή ορατότητα και πρόσφυση. Έχει τύχει μια φορά να φάω σούπα σε τέτοια περίσταση (+ κατηφόρα+νερά) και 2-3 ακόμα να την αποφύγω οριακά. Εννοείται πάντα να είσαι με 2τροχο η σούπα πιο ανώδυνη από την τράκα.

Περιμένω κατάθεση παρόμοιων εμπειριών/συμβουλών περί του θέματος. Σε απευκταία περίπτωση σύγκρουσης με τον μπροστινό "σαμαρίτη", μας προστατεύει ο ΚΟΚ ή ισχύει η λογική "έτρεχες και έπεσες πάνω μου"; Εννοείται το καλύτερο είναι έχεις τα μάτια 1024 και να κρατάς αποστάσεις... αν και έχει κι αυτό το ρίσκο του (θεωρεί ο πιο πίσω κάγκουρας ότι τον προσκαλείς να κάνει σφήνα αν αφήνεις πάνω από ένα μηκος αυτοκινήτου απόσταση). Τέλος, καλύτερα να λείπουν οι ευγένιες αν δεν είσαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν ακολουθεί κανένας... ΚΑλύτερα να σε βρίσει η γιαγιά πεζή που δεν την άφησες να περάσει παρά να σε περάσει από πάνω το τσογλάνι/χαζογκόμενα με το SUV του μπαμπά... :dizzy: :wave2:

airamhag
13/12/2006, 18:09
συνηθως ομως , -συνηθως...:sick: - για να παραχωρησεις προτεραιοτητα λογικα -?- εισαι με μικρη ταχυτητα...

σιγουρα με την μηχανη κ ολισθηρο οδοστρωμα κ το παραμικρο φρεναρισμα ειναι επικυνδινο...

ομως..

εξισου μεγαλη μ@λακια ειναι

αν και έχει κι αυτό το ρίσκο του (θεωρεί ο πιο πίσω κάγκουρας ότι τον προσκαλείς να κάνει σφήνα αν αφήνεις πάνω από ένα μηκος αυτοκινήτου απόσταση).

:eyepop: :eek: :eyepop:

σου εχει συμβει αυτο ?:confused:

el_hymador
13/12/2006, 18:10
ε τι ειπες και μονος σου ... παντα σε εκρηγορση για τετοιες στραβες!!

Επισης αναλογη περιπτωση μπορει να συμβει , οταν ο μπροστινος σου γκαζωνει για να προλλαβει το πορτοκαλι αλλα τελευται στιγμη το μετανιωνει και κοβει...
Προσωπικα επιδιωκω παντα να οδηγο αριστερα του προπορευομενου αυτοκινητου , οταν οι συνθηκες βεβαια το επιτρεπουν , αν χρειαστει να ειμα ακριβως πισω του και χωρις ορατοτητα παω σαν κοτα.

el_hymador
13/12/2006, 18:11
α και παντα σε συγκρουσεις υπαιτιοτητα φερει ο πισω .... εκτος και αν αποδειξεις οτι ο μπροστινος σου εκανε οπισθεν....

airamhag
13/12/2006, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε τι ειπες και μονος σου ... παντα σε εκρηγορση για τετοιες στραβες!!

Επισης αναλογη περιπτωση μπορει να συμβει , οταν ο μπροστινος σου γκαζωνει για να προλλαβει το πορτοκαλι αλλα τελευται στιγμη το μετανιωνει και κοβει...
Προσωπικα επιδιωκω παντα να οδηγο αριστερα του προπορευομενου αυτοκινητου , οταν οι συνθηκες βεβαια το επιτρεπουν , αν χρειαστει να ειμα ακριβως πισω του και χωρις ορατοτητα παω σαν κοτα.

οχι μονο οταν φρεναρει...

σαν οδηγος αυτοκινητου ( ακομα...) μου εχει τυχει πολλες φορες
να γκαζωνω κ εκεινη τη στιγμη η μηχανη που βρικσεται πισω ή πλαι μου εχει ηδη ανοιξει κ αυτη κ εχει ερθει μπροστα μου !!!

δεν ξερω ισως κανω κ εγω κατι λαθος σαυτη τη φαση...

Λεωνίδας
13/12/2006, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
(...)μπορεί ο από πίσω να αιφνιδιαστεί και να μην προλάβει να σταματήσει εγκαίρως, ειδικά αν ο δρόμος έχει κακή ορατότητα και πρόσφυση. Πες τα αγόρι μου και με δουλεύανε :cry: :cry:

anf125
13/12/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag

εξισου μεγαλη μ@λακια ειναι

αν και έχει κι αυτό το ρίσκο του (θεωρεί ο πιο πίσω κάγκουρας ότι τον προσκαλείς να κάνει σφήνα αν αφήνεις πάνω από ένα μηκος αυτοκινήτου απόσταση).

:eyepop: :eek: :eyepop:

σου εχει συμβει αυτο ?:confused:

Δυστυχώς... πολλές φορές, έχω δυστυχώς και όχημα που δεν έχει δυνατότητα για μεγάλες επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις και δεν εμπνέει σεβασμό :sad: :sad: :sad:

Ειδικά σε γρήγορο δρόμο με έξοδο δεξιά όλοι προσπερνάνε και κόβουν απότομα δεξιά για να προλάβουν το στροφή... π.χ. στην άνοδο της Συγγρού για να μπούν στην Καλλιρόης. Ακόμα και Πανεπιστημίου για να βγούν Ρήγα Φερραίου (το στενό δίπλα στη βιβλιοθήκη που πάει προς Ασκληπιού/Ακαδημίας).

vassilis88
13/12/2006, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Προσωπικα επιδιωκω παντα να οδηγο αριστερα του προπορευομενου αυτοκινητου , οταν οι συνθηκες βεβαια το επιτρεπουν , αν χρειαστει να ειμα ακριβως πισω του και χωρις ορατοτητα παω σαν κοτα.

κ γω το ιδιο κανω.
τα αυτοκινητα εχουν αυτην την ταση να πλακωνονται αποτομα στα φρενα,γιατι δν εχουν τον κινδυνο της πτωσης.
αμα δν εχεις καλα φρενα η δε νιωθεις μπορει να πεσεις.

gloum
14/12/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
α και παντα σε συγκρουσεις υπαιτιοτητα φερει ο πισω .... εκτος και αν αποδειξεις οτι ο μπροστινος σου εκανε οπισθεν....

Eπειδή μου έχει τύχει υπάρχει και άλλη φορά που κερδίζεις αν είσαι πίσω.Η περίπτωση στην οποία ο μπροστά βρέθηκε με παρανομία μπροστά σου.Πχ...Σε δρόμο δυο λωρίδων είσαι εσυ στην μία και ο τύπος στην άλλη.Ξαφνικά ΧΩΡΙΣ φλας μπαίνει στην δική σου.Αν τον χτυπήσεις τότε φταίει αυτός.Προσοχή όμως..μιλάμε να γίνει στην ίδια στιγμή.Όχι μπαίνει ο τύπος χωρίς φλάς και μετά απο ένα μισάωρο(ντάξει λέμε τώρα) τον χτυπάς:)

bored
14/12/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
για να παραχωρήσει προτεραιότητα σε κάποιον που έρχεται από την άλλη :sick: Καλή η ευγένεια δε λέω, και δε νομίζω να είναι παράνομο,

Σύμφωνα με τον κοκ, η προτεραιότητα ΔΕΝ είναι κάτι που "παραχωρείται" και το να σταματήσεις σε διασταύρωση που έχεις προτεραιότητα, ενώ ΔΕΝ υπάρχει λόγος, ΕΙΝΑΙ παράνομο.

Alx 84
14/12/2006, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
συνηθως ομως , -συνηθως...:sick: - για να παραχωρησεις προτεραιοτητα λογικα -?- εισαι με μικρη ταχυτητα...

σιγουρα με την μηχανη κ ολισθηρο οδοστρωμα κ το παραμικρο φρεναρισμα ειναι επικυνδινο...

ομως..

εξισου μεγαλη μ@λακια ειναι

αν και έχει κι αυτό το ρίσκο του (θεωρεί ο πιο πίσω κάγκουρας ότι τον προσκαλείς να κάνει σφήνα αν αφήνεις πάνω από ένα μηκος αυτοκινήτου απόσταση).

:eyepop: :eek: :eyepop:

σου εχει συμβει αυτο ?:confused:

Ναι! ναι ναι!!!!

και μέσα στην κίνηση! μα έλεοοοος!!!!! εντάξει πες όταν τσουλάει, πάει στο καλό (αν κ σίγουρα δε κοιτούν για μοτοσυκλέτες), αλλά σε πηγμένο δρόμο τί θα καταφέρει;;;:confused:

airamhag
15/12/2006, 10:16
δεν οδηγω μηχανη..κ δεν ξερω τι μπορει να αντιμετωπιζετε καθε μερα...

αλλα σφηνα σε μηχανη .....

ενταξει κ εγω δεν εχω κανα γρηγορο εργαλειο ( τουτου εννοω )
γι αυτο αφηνω αρκετο κενο για να μπορω να φρεναρω νορμαλ
κ την μαλακια να ερχονται στο κενο μου το εχω δει πολλες φορες...

αλλα να μπαινεις στο κενο που αφηνει μηχανη..πρεπει να ειναι μεγαλος .....