PDA

View Full Version : Σφυριζουν τα φρενα!!!!



MANT
13/12/2006, 20:38
Θα ηθελα να ρωτησω που μπορει να οφειλεται οτι σφυριζει συνεχεια το πισω φρενο σε Χτ600 ενω το τακακι ακομα δεν εχει φθαρει.
Πηγα και ρωτησα σε ενα μαγαζι και μου ειπε οτι το τακακι που φοραει ειναι κινεζικο με αποτελεσμα να ειναι της πλακας.
Μου προτεινε κατι δικα του και τα εβαλα.
Το προβλημα δεν λυθηκε για να μην πω οτι χειροτερεψε.
Ο δισκος παντως με την αφη δεν φαινεται φθαρμενος.
Please help!!!!!

Mr.μηχανάκης
13/12/2006, 20:41
συνεχως το κανει?
παντως σε μενα μετα απο 1-2 πατηματα ζεστενετε και σταματαει

DimChios
13/12/2006, 21:05
Τώρα που το λές... Eμένα ποτέ δεν σφυρίζαν τα φρένα μου! Έχω και καινούριες δισκόπλακες εμπρός!
Μετα την τελευταία όμως αλλαγή τακακίων, όπου έβαλα διαφορετικά πολύ όμως καλύτερα απ ότι μΕ είπαν, στα λίγα χιλιόμετρα, λίγο πρίν σταματήσω εντελώς....ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΤΑ Μ@ΜΗΜΕΝΑ! :mad:
Είπα στην αρχή, θα πατήσουν...@@δια όμως!
Τί γινεται ρε γμτ? Τα τακάκια μου μάλλον ε? :rolleyes: Κρίμα και είναι καλύτερα από τα προηγούμενα...

STOYBI
13/12/2006, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MANT
Θα ηθελα να ρωτησω που μπορει να οφειλεται οτι σφυριζει συνεχεια το πισω φρενο σε Χτ600 ενω το τακακι ακομα δεν εχει φθαρει.
Πηγα και ρωτησα σε ενα μαγαζι και μου ειπε οτι το τακακι που φοραει ειναι κινεζικο με αποτελεσμα να ειναι της πλακας.
Μου προτεινε κατι δικα του και τα εβαλα.
Το προβλημα δεν λυθηκε για να μην πω οτι χειροτερεψε.
Ο δισκος παντως με την αφη δεν φαινεται φθαρμενος.
Please help!!!!!

Μηπως σκεφτηκες να βαλεις γνησια yamaha αντι να βαλεις τα δικα του ??? :confused:

:sick:

MANT
14/12/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μηπως σκεφτηκες να βαλεις γνησια yamaha αντι να βαλεις τα δικα του ??? :confused:

:sick:
δυστηχως αυτο δεν το σκεφτηκα καθολου και φανταστηκα οτι αφου ειναι εξειδικευμενο μαγαζι σε φρενα θα μου βαλει κατι καλο...:nono:
Βεβαια θα ξαναπαω απο εκει το Σαββατο να δω τι θα μου πει απλα ρωταω μηπως φταιει τπτ αλλο???

kostisthegreek
14/12/2006, 23:41
Οταν αλλάζουμε τακάκια επειδή σφυρίζουν πρέπει να αλλάζουμε και το υλικό κατασκευής τους.

maintenance
15/12/2006, 14:02
Αν "τρώγαμε" λίγο τις γωνίες των τακακίων;:D

gcrook
15/12/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MANT
Θα ηθελα να ρωτησω που μπορει να οφειλεται οτι σφυριζει συνεχεια το πισω φρενο σε Χτ600 ενω το τακακι ακομα δεν εχει φθαρει.
Πηγα και ρωτησα σε ενα μαγαζι και μου ειπε οτι το τακακι που φοραει ειναι κινεζικο με αποτελεσμα να ειναι της πλακας.
Μου προτεινε κατι δικα του και τα εβαλα.
Το προβλημα δεν λυθηκε για να μην πω οτι χειροτερεψε.
Ο δισκος παντως με την αφη δεν φαινεται φθαρμενος.
Please help!!!!!

Εμενα τα φρενα μου ξεκινανε να σφυριζουν μετα απο πολυ ζορι (πχ μετα απο μια μερα στην πιστα) ,ασχετως φθορας που ειχανε πριν, και το σφυριγμα σταματαει μετα την αλλαγη τους.
Η δισκοπλακα μου ουτε εμενα ειναι φθαρμενη αλλα ουτε και εντελως λεια.

grat
15/12/2006, 23:08
Φίλε μου,

τα τακάκια σου σφυρίζουν γιατί βάζουν τα οικολογικά τακάκια τα οποιά δεν έχουν κάτι μέσα. Εάν βάλεις τα τακάκια της μάνα του δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα.